Отиди на
Форум "Наука"

Вълненията в арабо-ислямския свят и войната в Либия


Recommended Posts

  • Мнения 730
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

Наскоро коментирах темата с иракчанин живеещ в България от 5 - 6 години. Той и голяма част от арабите в България смятат, че за вълненията са виновни Израел?! ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Разбира се. Виновни са винаги злите евреи/кръстоносци, понякога заедно.

Изглежда, че и в Мароко започват вълнения. В Либия нещата ескалират. Тунис и Египет сякаш отвориха бутилката и изтърваха злия джин. Само че той вече овърша тези две страни и сега се развихри в нови зони. Египет е в известно затишие.

Към Европа, естествено, напират нови бежанци от Северна Африка. Надявам се Балканите да са изчерпали възможностите си да служат като буре с барут за света, но арабският свят се оказва достоен продължител на тази незавидна роля. Не без нелепото подръчкване на Щатите, разбира се.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наскоро коментирах темата с иракчанин живеещ в България от 5 - 6 години. Той и голяма част от арабите в България смятат, че за вълненията са виновни Израел?! ?

Едва ли. Не виждам какво печели Израел от това, че като нищо около него ще се нацвъкат арабски държави с явно ислямски правителства, за които "израелец" е мръсна дума. А никой не може да ме убеди, че Израел има ресурси и възможности да контролира развитието на вълненията в "правилната" за него насока - т.е към демократични правителства от светски тип. Броженията са мащабни от Арабия (полуострова) до Сирия и до Атлантическия океан - това е огромна територия на целия арабски свят в същност.

Ако са американците, явно пак са се надценили или търсят поводи на нови войни, за да пооправят малко икономиката си в... някои лобистки центрове.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма начин да няма известно подклаждане, но мисля, че тук сме свидетели на нещо ново, на политически събития, улеснени, а може би и подбудени от улеснения информационен поток на съвремеността.

Бъзро се научава какво става, благодарение на негово величество Интернет...

А защо всички протестират? Защото много от младите хора искат да живеят цивилизовано, от друга страна - някои не са против тоталната ислямизация.

Има го и този елемент, който се наблюдаваше при нашите глупчовци тинейджъри, които протестираха дявол знае защо за някаква си ваканция. Получи ли възможност човек да се изяви и има ли енергия - ще го стори. Възможността дойде от фейсбука и мрежите, енергията - от типичното недоволство на младия човек, което толкова лесно се манипулира, че не е истина просто.

Преди време стана една трагедия, за която всички таксиметрови шофьори блокираха столицата. Това стана с помощта на радиостанците им светкавично.

Почти месец след това, един от тях разпалено ми обясняваше, че "няма кой да ни спре, като чукне само на станцията и веднага отиваме!!"

"Къде?", питам го.

"Където трябва и им е..аме майката!"

На кой? На който требе.

Накрая макобесникът в мен не издържа и му промърморих: "Бе нещо чух, че щели да ви вземат станциите....".

Човекът посърна като неполято мушкато....

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не без нелепото подръчкване на Щатите, разбира се.

Тях пък не мога да ги разбера от стремеж да въведат демокрацията в арабския свят ли го правят, или поради лявото си ръководство на настоящия етап??

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абе на Муамарчо дали не му отесня така около диктаторското вратле :w00t: Бенгази изглежда вече не е под контрола на властта, освен това там вече започнаха дезертьорства на военни и полицаи директно в лагера на бунтовниците. По-подходящ момент досега не е имало американците да влезнат в Либия, жалко че са толкова затънали в Ирак и Афганистан и няма откъде да намерят кинти за нова война, а цените на петрола тепърва ще скачат...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не съм фен на либийския народ, но дано се отърват от Кадафи, тоя див сатрап.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Кадафи е чудесен пример за това как може да има нефт държавата и въпреки това да не печели от него, а народът й да е мизерен и потиснат. Бунтовете се разрастнаха прекалено много там, ако иска да ги потуши, това ще може да стане с много кръв и цивилни жертви, което не би трябвало да убегне от вниманието и интересите на САЩ, НАТО и ООН, би трябвало срещу Кадафи да се действа както срещу Садам и както би трябвало и срещу Ким (ама корейците за съжаление си нямат нефт заради който да дойдат да ги освобождават).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Доживях и това да кажа - Саддам не трябваше да го закачат.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Другарят Кадафи прати аваицията си да бомбардира Бенгази...........Следващата стъпка май ще е да атакува с химическо оръжие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доживях и това да кажа - Саддам не трябваше да го закачат.

Че то цялата измислена постановка със Садам отдавна е ясна. А че бе диктатор - беше си, но за негов малшанс в държава с много, много нефт, при вида на който на американците очичките се окръглят като палачинки. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Щатите нямат никакъв интерес да дестабилизират най-добрия си арабски съюзник - Египет. Предполагам, че ЦРУ е проспало събитията също както проспа падането на шаха и сега се чудат какво става и какво е най-добре да стане ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Но в Египет поне се мина без кръв.Докато в Либия доколкото схващам Кадафи и верните му части овладяват ситуациата / но на каква цена!/ което означава реки от кръв при омиротворяването.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно дали като дойдат ислямистите, ще национализират нефтената промишленост? По всяка вероятност, да. Тогава как ще реагират нефтените компании? Абе става бая интересно :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно дали като дойдат ислямистите, ще национализират нефтената промишленост? По всяка вероятност, да. Тогава как ще реагират нефтените компании? Абе става бая интересно :tooth:

Интересно или потенциално кърваво?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Дали въобще е възможно подобно животно "арабска демокрация"?Май най успешния модел за управление в арабския свят си остава авторитарна монархия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да, стига само да има някакъв лек социален елемент в нея и все пак да не е антизападна. Просветен деспотизъм, така да се каже.

Впрочем, днес по новините се говореха ужасяващи неща за Либия. Кадафи е обезумял.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вълненията в Северна Африка и на мен ми напомнят за събитията преди 21 години в Източна и Югоизточна Европа. Но какво ще стане там един господ знае.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1. Моето мнение стои на първата страница. Искам само да се обадя, за да отбележа още нещо във връзка с аналогиите.

Сревненията с 1989 и Източна Европа са напълно коректни и се набиват на очи, но... имам някой забележки, продиктувани може би от придобития ми песимизъм, но облечени в "рационална" форма.

2. събитията от 1989 имаха ясна цел и модел, ако и не осъзнато, поне като като мерак от "масата" ( логиката на кукловодите ми е чужда и непонятна, затова няма какво да я обсъждам.) Определено имаше дух на промяна към нещо конкретно, което съществуваше и трябваше да ни "приеме" - "Запада". За арабските революции през 2011 г. такова нещо няма. Между арабите и Западът няма пътечка, има пропаст. Те знаят срещу какво са, но към какво се стремят, като модел с някакъв елемент на конкретика, изобщо не е толкова ясно.

3. водачите и лидерите поради предходния контекст са неизвестни или привнесени, масата е аморфна, единствените конкретно определени и ясни във вижданията си са ислямистите. Предходният елит е компрометиран. Новият без опит. Сега тука аналогиите с 1989 са прозрачни, но все пак "ислямистите" през 2011 г. са участник, аналогия на който тогава в Източна Европа не съществуваше, затова нещата не са толкоз ясни и прости.

4. за мен най-съществената част от задачата - и най-нерешимата - това е от първото ми мнение по темата

Egypt 0-14 years: 33% (male 13,308,407/female 12,711,900)

15-64 years: 62.7% (male 25,138,546/female 24,342,230)

65 years and over: 4.3% (male 1,546,774/female 1,818,778) (2010 est.)

това са само цифри - 2 милиона всяка година се влизат в "живота", ако изобщо са ходили на училище. Ако дори кажем, че жените в арабския свят не работят, остават един милион младежи, които на трябва да се намери работа, да се устроят, да сдобият с някакъв сносен стандарт за да получат някакво удовлетворение за да стоят в къщи и гледат телевизия, а не да гладуват и протестират.

Много или малко е 1 милион работни места. Не знам, но само за сравнение ще кажа, че за 8-те години два мандата на Клинтън, "златното време" на американската икономика, преливаща от свободен капитал, пикът на "новата икономика", преди Енрон и "балоните" и т.н и т.н. в Америка са отворени 20 милиона работни места. Това прави по около 2,5 милиона работни места на година. Подчертавам това е "златното време" и Америка е 300 милиона. Как в Египет, 80 милионна държава, в криза, могат да се откриват 2 милиона, или 1 милион работни места годишно, при това неопределено дълго.... на мен не ми е ясно. И съм сигурен, че няма един на който да му е ясно. Преди писах, че е нужен Капитал, но аз не виждам много свободен Капитал, който е готов да полива пясъка.

Говори се за план "Маршал", да след 1945 Европа (Западна) е разбита и разрушена, но е готова да приеме помощта. Няма идеологическа пропаст между даващия и приемащия. (помощта е с условия) Дали това е така с арабския свят?! Дълбоко се съмнявам...

5. Щото все по-ясно и определено придобития ми песимизъм надделява в настроенията ми, някак и аналогиите ми са такива... На мен това което става с арабите, повече ми прилича на 1917 - 1918 в Русия, отколкото на 1989 в Източна Европа. Болшевиките нищо, че са били "болшевики", не са били многобройни, но единствени са знаели какво искат и са имали решителността и изродството да го направят. При едно разпаднато общество в криза печели този който е най-решителен, а не най-многоброен. Външна намеса отвън за стабилизация, или демократизация "отгоре", при дереджето и лидерството на Америка в момента и света в цялост е изключено; така че оставени сами на себе си арабите е въпрос на време ислямистите да "обяздят" революциите и да си спретнат халифата.

6. Единствената ми надежда е, както обикновено, за пореден път, отново да не съм прав :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, стига само да има някакъв лек социален елемент в нея и все пак да не е антизападна. Просветен деспотизъм, така да се каже.

Впрочем, днес по новините се говореха ужасяващи неща за Либия. Кадафи е обезумял.

Пример за просветен деспотизъм бе режимът на иранският шах.Знаем какво стана.

Нима е по добре да има свободни избори които да бъдат спечелвани от ислямистти както в Алжир или от терористи както в Палестина?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Другарят Кадафи прати аваицията си да бомбардира Бенгази...........Следващата стъпка май ще е да атакува с химическо оръжие.

Тоя го закъса, обаче... Може да последва Саддам, като прави такива работи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тоя го закъса, обаче... Може да последва Саддам, като прави такива работи.

О, Кадафито вече е пътник, отпиши го.

Чакаме вече следващия.

.:.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Такива не си отиват, преди да завлекат със себе си много народ.... Той е толкова отдавна на власт, и то пълна власт, че вече е забравил, че не е бил. Има мания за величие, пише книги за устройството на света, дава политически модели, дори в исторически план обяснява миналото на Либия и то така, че нашите автохтонци не е зле да се пенсионират..

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...