Отиди на
Форум "Наука"

Македония ще промени името си


Recommended Posts

  • Мнения 112
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

На туй Скопие що му е такова името ?

Скопие е "правописна грешка". Правилно било да се пише "С копие". :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Колега, то може да е Скопие точно защото е без копие, ако ме разбираш ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ха-ха, това действително ме разсмя! Личи си, че си общувал с "авторитети"!

Братилов, не вярвай на глупости от всеки срещнат! Русе е засегнат много сериозно от процесите на депопулация, но не е 75 хил. Подобни апокалипсиси има само в Библията и в устата на средностатистическия българин-мрънкало. Градът не е празен, но не е достатъчно пълен, спрямо инфраструктурата и капацитета му. Сега ще излязат данните от преброяването и ще видим кой крив, кой прав!

Това за 75 000 жители ми го каза местен човек, и то на място :) Вечерта бяхме седнали на... (ще го нарека "Гребния канал" като в Пловдив, щото му забравих името - там има цяла редица кръчми и сервират истинска дунавска риба, а не като във Видин - скумрия и цаца)та там този човек доста подробно ни разказа първо за големия отлив през 80-те, заради готиния комбинат в Гюргево, а след 89 г. - то е ясно... Но разговорът тръгна от мен - привечер като влизахме в града, беше около 6 часа, което предполага някакъв час пик, карахме по едни широки булеварди, почти без никакво движение. Чак вече към центъра, по старите улици стано "нормално" откъм коли. :)

Редактирано от bratilov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е сериозно да се сравнява Русе с други градове. Спомням си на студентски бригади, колеги от София и околността и :punk: , как ни се присмиваха, че сме казвали на кравето масло "бутер". :)

А на тролеите - "трамваи" :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това за 75 000 жители ми го каза местен човек, и то на място :) Вечерта бяхме седнали на... (ще го нарека "Гребния канал" като в Пловдив, щото му забравих името - там има цяла редица кръчми и сервират истинска дунавска риба, а не като във Видин - скумрия и цаца)та там този човек доста подробно ни разказа първо за големия отлив през 80-те, заради готиния комбинат в Гюргево, а след 89 г. - то е ясно... Но разговорът тръгна от мен - привечер като влизахме в града, беше около 6 часа, което предполага някакъв час пик, карахме по едни широки булеварди, почти без никакво движение. Чак вече към центъра, по старите улици стано "нормално" откъм коли. :)

Няма лошо, трябва да се говори за нещо. Просто е глупост. :)

Отливът се изразява в намаляване на населението с 40-50 хил. души, което за град от този калибър е страшно много, около 25% от старото му население. Пак повтарям, ще видим данните от преброяването. Просто знам за какво става въпрос. :bigwink:

Не знам в какъв ден си бил, но трафикът в Русе е много неприятен. Сульо и Пульо си купи кола през последните 10 години, а има и румънци (те пък карат или много бавно, щото явно нямат идея къде отиват, или като бесни!). А и политиката на градския транспорт в Русе е такава, че става все по-изгодно да се предвижваш с кола.

А на тролеите - "трамваи" :)

Не на тролеите, а на автобусите. Щото това е стара русенска дума от 30-те. Баба ми все на трамвя ходеше. :laugh:

Всъщност старият градски русенски говор е много интересен и своеобразен. След нашествието на урбанизанти през 50-те, 60-те и 70-те и 80-те години е почти унищожен. Отдавна не съм чувал някой възрастен човек да говори по русенски, за младите е ясно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съобщение на книжарница в Скопие:

”Поради изчерпване, желаещите могат да получат Историята на Република Македония чрез SMS".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти май много много не си обикалял България, щом Ямбол ти изглежда най-грозният град. Всъщност, то и София е една красавица, не е за приказване, като се изключи центъра, останалото огън да го гори. В крайна сметка, неможе всеки български град да е като хубав като Пловдив :)

А за Стамболийски, дето има една приказка, да би мирно седяло, не би чудо видяло. Че е сложно международното положение- сложно е, но пък Стамболийски е български министър председател и трябва да внимава какво говори и прави. Добре че са го бастисали навреме - България е била на път да стане тоталитарна страна още тогава. Предполагам че сте чували, за методите с които е управлявал. Едва ли е случаен фактът, че дори комунистите злорадствали като го свалили.

Пловдив наистина е много хубав град.Достатъчно голям, леко мръсен и все пак хубав..Атмосферата е по-приятна, по-нормална от София.....

Харесвам Пловдив!Прекрасен град! :biggrin:

Редактирано от andreiS40
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стамболийски никак не ми е симпатичен, но трябва да сме обективни. По времето, по което управлява, той няма никакъв избор относно външната ни политика. Който и да беше на неговото място, щеше да води същата политика. За вътрешната има много кривини.

Това събитие - убийството на Стамбилйски, е едно от най-гнусните в новата история на България. То ни показва всъщност къде сме. Абсолютно безсмислена жестокост! Просто можеше да бъде застрелян, а още по-добре съден.

УУУУУ Стамболйски е срам за България!Още по-срамен е фактът, че на този галфон е наиметнован един от основните булеварди на София...Като чуя за Стамболийски и получавам киселини..... :lac:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе както върви преселването на всичко живо насам, България скоро верно ше стане Софето :)

А Ямбол и Скопие са двата най-грозни български града (да прощават ямболии, частно мнение).

Скопие за съжаление отдавна не е българсски град и си загуби българския облик, а е един сърбоманско-чалгаро-албански селищен комплекс......Мизерия балканская с две думи......

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мааму стара, в сравнение със София има толко хубави български градове - айде да оставим настрана Пловдив, Варна и Русе, там спор няма, ами да вземем Ст.Загора, Сливен, Шумен, Плевен и той. А Хасково, Разград, Благоевград? А, забравих и Бургас, е, Бургас като Бургас :biggrin:

Напълно подкрепям това мнение.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам дали има отворена тема за упадъка на много от българските градове. Не е в темата но... Преди две години минах през Видин и Лом - при положение, че тези градове са били едни от най-модерните преди 100 години (да не говорим, че тогава СЗ България е била най-гъсто населената област, а сега е най-малолюдната), бях потресен от сегашното им състояние. Същото нещо е и с Русе - личи си, че е действително град, а не паланка, но там почти не са останали хора. Преди 30 години са наближавали 200 000, а ми казаха, че сега май са останали около 75 000. Личеше си, че града е празен...

Братилов, ти чуваш ли се, какви ги говориш?????????????????????В Русе 75 000 души...Това е Русе....Голям Български град, пристанищен, има университет, икономически център, най-вече културен.....недей така!

Русе си е Русе!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Братилов, ти чуваш ли се, какви ги говориш?????????????????????В Русе 75 000 души...Това е Русе....Голям Български град, пристанищен, има университет, икономически център, най-вече културен.....недей така!

Русе си е Русе!

Спокойно бе, хора! )))

Написах тук какво твърдеше един местен човек - беше ми домакин преди две години. И на мен ми се стори тогава, че е пресилено, но човекът си беше убеден, че това е така.

А за останалото няма смисъл да се спори - градът си е хубав, има си всичко. На мен лично ми хареса. Единственото, което ме сащиса тогава, бяха високите цени - но ми обясниха, че е заради румънците, които пазарували масово в Русе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Единственото, което ме сащиса тогава, бяха високите цени - но ми обясниха, че е заради румънците, които пазарували масово в Русе.

Ааа... а ние се чудим какво аджеба са ни налазили румънци с пълни дачии по кварталните супермаркети в Търново!

Сега ще ми вдигнат цената на любимия корнфлейкс, само щото и русенците се скъпят!

А на макетата ще им излезе слава на най-трудно увиращи глави баси! Дори по-трудно от шопските :tooth:

По-добре направо да махнат тези СКОБИ и да стане Република Македония Скобие!

.:.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Русе ми направи много добро впечатление! Има нещо от Австро-унгария в него, една такава баш-градска култура, хем балканска, но хем и градска... Такова нещо се усеща и в Белград, където (забравете сръбщината такава, каквато сме й свикнали) също има една чудесна градска култура, с традиция и определено немско или по-точно австрийско влияние...

Едно такова "posiible past" за български град, че само можем да съжаляваме, че този дух не е стигнал и до други градове още през 19 век.

Естествено, че ще викат на маслото "бутер!". Корабите от Виена са пристигали там всяка седмица още по времето на управителя му Ахмед Сефик, по известен като Митхад паша.

post-727-019500100 1300009581_thumb.jpg

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не знам дали има отворена тема за упадъка на много от българските градове. Не е в темата но... Преди две години минах през Видин и Лом - при положение, че тези градове са били едни от най-модерните преди 100 години (да не говорим, че тогава СЗ България е била най-гъсто населената област, а сега е най-малолюдната), бях потресен от сегашното им състояние. Същото нещо е и с Русе - личи си, че е действително град, а не паланка, но там почти не са останали хора. Преди 30 години са наближавали 200 000, а ми казаха, че сега май са останали около 75 000. Личеше си, че града е празен...

Много правилно наблюдение за Русе. Още през 2006 г. един неслучаен човек от една неслучайна институция в Русе (не бих желал да споменавам имена) ми каза, че градът е вече под 100 000 души.

Днес вече може и 75 000 жители да е. В действителност изглежда дори още по-запуснат и мизерен. Жалка картинка, но русенци не са виновни за това. Такова е положението почти навсякъде.

Ще изненадам някои като кажа, че депопулация се наблюдава дори в мизерна и прашна София, а също и във Варна - градът на мутрите и счупените улици.

Просто страната си заминава и хората заедно с нея...............

Тъжно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хърсе, нещо хич не съм съгласен с тебе - може би София и Варна / донякъде и Бургас - но там с присъединяване на околни села/ ще са градовете с положителен прираст така да се каже.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хърсе, нещо хич не съм съгласен с тебе - може би София и Варна / донякъде и Бургас - но там с присъединяване на околни села/ ще са градовете с положителен прираст така да се каже.

По предварителни данни, населението на София е малко над 1 милион. Т. е. имаме намаление (макар и незначително - с няколко десетки хиляди жители в сравнение с преди 5 години), и това въпреки огромната миграция от страната!!! Без тази миграция през последните 7 - 8 години, населението на София не би било повече от 700 000 души.

Предполагам, че през идните 10 години, предвид недоимъка и хроничната мизерия, както и продължаващото разрушаване на инфраструктурата, населението на страната ще намалее с още един милион (под 6 милиона), а населението на София ще се стабилизира на около 500 000 хиляди души (ако включим в бройката и защитените от закона 10 000 софийски улични песа).

За етническия състав изобщо не говорим...............

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това не е много по темата, но не мога да се съглася! По предварителни резултати (източник представител на комисията в едно национално радио), София е 1 900 000. Предполагам това е без най-големия хотел на Балканите - Перник :). По отношение на Русе - страхотен, велик град, аз си го обичам най-много след моя (не роден, но мой) този в когото живея - София. По отношение на архитектурата, всички дунавски градове от Оряхово на изток (в тези на запад не съм бил от поне 25 години) имат ярко влияние от Дунавската империя. Вярно в Оряхово е една главна улица и малко и то тотално неподдържани (сградите). Както казват "местните", ако не беше ферибота и това нямаше да го има :(.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това не е много по темата, но не мога да се съглася! По предварителни резултати (източник представител на комисията в едно национално радио), София е 1 900 000.

Според източник НСИ (Националния статистически институт) от 27 февруари 2011 г. населението на София е 1 183 535 души!!!

Тогава преброяването беше отчело 90% преброени в цялата страна, а в София почти 100%. Да сложим още 10% и за София, излиза малко над 1 200 000 души. Подчертавам - това при невероятната миграция на безработни и гладуващи хора към София, където положението, обаче, също не е много розово.

За последните 10 години България е намаляла с 600 000 души.

Който не вярва да чете:

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/02/28/1051817_horata_v_bulgariia_sa_namaleli_s_pone_600_hil_dushi_za/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По отношение на Русе - страхотен, велик град, аз си го обичам най-много след моя (не роден, но мой) този в когото живея - София.

Аз също харесвам Русе като град, и особено русенки, но това по никакъв начин не прави проблемите на града по-малко или по-незабележими.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

О.к де, поживьом - увидим. Преброяването свърши на 28-ми, а данните са 27-ми (а тогаз са публикувани, не става ясно от КОГА точно са?). Т.е. не са пълни. Моя източник също е от НСИ, пък и името му знам (в радиото не мож' се скриеш ;)). Ще спомена, ние се "преброихме" веднага, по Интернет разбира се. Чак обаче на 27-ми късно вечерта ни "взеха" кода. Нямаше хора в къщи преди просто. Така, че да не бъдем голословни. Ако си прав ще се извиня!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В преброяването едно ще е сигурно - че етническите БЪЛГАРИ намаляваме , и не Македония, а България май ще си смени името .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

О.к де, поживьом - увидим. Преброяването свърши на 28-ми, а данните са 27-ми (а тогаз са публикувани, не става ясно от КОГА точно са?). Т.е. не са пълни. Моя източник също е от НСИ, пък и името му знам (в радиото не мож' се скриеш ;)). Ще спомена, ние се "преброихме" веднага, по Интернет разбира се. Чак обаче на 27-ми късно вечерта ни "взеха" кода. Нямаше хора в къщи преди просто. Така, че да не бъдем голословни. Ако си прав ще се извиня!

Данните са публикувани на 28 февруари 2011 г.

Да се надяваме, че предната вечер до 23 часа са броили много здраво и са преброили допълнително още 700 000 души само в София. :doh:

Ти наистина ли вярваш в това?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...