Отиди на
Форум "Наука"

Проектозакон за връщане на началното военно обучение в средното училище


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Военното обучение да се върне в последните две години на средното училище. Това предвижда проектозакон за резерва, подложен на обществено обсъждане във военната академия "​​Г. С. Раковски".

Според министър Аню Ангелов обаче замисълът няма нищо общо с военното обучение от социализма. Няма да има лагери, стрелби, обучение с автомат "Калашников", казва шефът МО.

Още се спори дали да е свободно избираем предмет (СИП), задължително избираем предмет (ЗИП) или пък - да бъде преподавано в часовете на класния ръководител.

Учениците само ще се запознаят с военната теория и какво да се прави при екстремни ситуации като пожари и други бедствия.

Същинското военно обучение - в държавните университети - ще е доброволно.

Военният резерв също щял да бъде на доброволен принцип. В него от 2014 г. се отваряли места за 3500 души.

Доброволният резерв ще се попълва от цивилни граждани, които ще сключват договор с министерството.

Ангелов твърди, че за изпращане на мисии зад граница няма да се разчита на резервистите. Те ще мога да бъдат изпращани в чужбина след около 3 години в резерва, през които ще минават съответните обучения.

Договорите всъщност ще бъдат тристранни – между кандидатите, министерството и работодателите.

Към резерва ще се причислява и транспортна техника, която може да бъде използвана от армията при нужда. За това собствениците на такава техника ще получават пари.

Около 35 млн. лв. ще трябват на Министерството на отбраната, за да бъде създаден доброволният резерв.

http://education.actualno.com/

http://www.24chasa.bg/

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още се спори дали да е свободно избираем предмет (СИП), задължително избираем предмет (ЗИП) или пък - да бъде преподавано в часовете на класния ръководител.

Не би трябвало да има спор. И дума не може да става да е ЗИП или в час на класния (то само това и оставаше, да се обучават класните (че жените са повече от мъжете) как да обучават ;)). Всъщност аз не смятам, че е толкоз полезно, както и че ще има голям наплив ;). Е хлапетата мож' се излужат в началото, че ще е нещо подобно ка кънтърстрайк ;), ама после ще им доскучее.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не виждам смисъла, ние така и така сами си разтурихме армията, на НВО-то ли ще разчитаме сега?Бил съм на НВО, пълна пародия и смех беше, купон и майтапи нон-стоп, струва ми се, че никой от вас не е бил на НВО, затова и така се радвате на тази новина :biggrin:

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...., струва ми се, че никой от вас не е бил на НВО, затова и така се радвате на тази новина :biggrin:

По полека със "струва ми се, че никой от вас". Нека учениците все пак да решат, ако е СИП. Мисля си, че друга форма няма да има.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По мое време в гимназията имаше начално военно обучение (НВО) в училище - по един или два часа на седмица (не помня вече).

Преподаваха ми го двама военни - майор и подполковник. Понякога - само единият, понякога - двамата заедно. Учехме най-разнообразни неща, имаше и учебник (в казармата някой ми го открадна; да умре, дано!), който сега е библиографска рядкост. В час се учехме да разглобяваме различни оръжия (автомат "Калашников" и др.). Преди мен имало и военно обучение по маршировки, тактики и др. под. на полето, на лагери, ама по мое време вече ги бяха махнали (1988-1991).

Сега, ако се преподава в часа на класа, или ще са няколко теми (от многото), като под формата на НВО ще се преподават бедствия и аварии.Ттова и сега се преподава в часа на класния р-л (ЧКР). Или пък ще се преподава веднъж седмично, но ще го преподава някой учител, на когото не му стигат часовете, за да си направи норматива, или (хахаха!) училищният психОлог...

Ако в МОН искат това да бъде по-сериозно, да има някаква тежест (поне - привидно), трябва да върнат военните в гимназиите.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди мен имало и военно обучение по маршировки, тактики и др. под. на полето, на лагери, ама по мое време вече ги бяха махнали (1988-1991).

Значи аз хванах и тези лагери по НВО, обикновено ги провеждаха в базите на пионерските и ученическите лагери,продължителността беше 2 седмици - ние бяхме в лагера "Горхим", намира се в община Кочериново, по пътя за Рилския манастир.По време на престоя ни там, обаче, стана аварията в Чернобил и помня как дойде екип и направи измервания на радиационния фон, явно показанията бяха високи и скоро след това дойдоха рейсовете да ни връщат обратно.Но една моя съученичка явно се беше зарибила твърде много по някакъв млад офицер, та не искаше да си тръгва, беше се хванала за една успоредка и ревеше с пълен глас, а учителките се мъчеха да я отскубнат, хахаха, а ние всички вътре в автобусите седим и гледаме през прозорците шоуто - те това е истинската любов, не ти пука нито от радиация, нито от нищо, само и само да си при любимия, сега такива неща няма :biggrin:

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доколкото излезе информация, това военно обучение няма да е като "онова" военно, дето сте били. Това ще бъдат просто едни часове с теоретична информация, без практически тактики, стрелби и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, де, ама въпросът е този:

Какво точно ще се изучава в тези часове и кой ще преподава този учебен материал?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Поредната тъпа идея, крайният резултат от което ще е пилеенето на държавни пари. НВО-то си беше един съвсем безполезен предмет във време, когато имаше една сравнително добра база примерно поне за стрелби. Сега, когато всичко е изпорасипано предмета ще е още по-безполезен и само ще снижи и без това ниското качество на българската образователна система. Да не говорим, че с развитието на технологиите много от специалностите, сега са съвсем безпредметни - напр. радиотелеграфистите. Пък знам ли - може г-н министърът да е измислил нова технология за откриване на "Стелт" чрез хвърлянето на боб и свалянето му с прашка или тръбичка от химикалка изтрелваща ориз (любимо ученеческо оръжие). :tooth: Та от цялата идея май единственото сигурно е, че министърът е сдал багажа и му е време за смяна. То човек като влезе в етапа на старческото слабоумие целия реален социализъм му се връща в главата.

Иначе освен него имаше в часовете на класния, а преди това по физическо възпитание 1-2 часа годишно по гражданска отбрана. Това е напълно достатъчно.

НВО-то си беше предмет, в който някакъв пенсиониран изкукал военен демонстрираше професионална деформация и преподаваше съвсем излишни, безполезни и скучни неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А аз си спомням, че като ученици в основното училище, някакъв военен ни показа противогази и ни учеше как да ги слагаме. Не се сещам в какъв час - може и час на класния да е бил.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Към този момент става дума за проект.

А защо не помислят за други проекти?

Защо не увеличат часовете по обща средновековна история в осми (или в девети - в гимназиите) клас или пък часовете по българска история (в 11-ти или 12-ти) клас?

Или защо не въведат повече часове по граматика на българския език, наместо да карат децата да зубрят щуротии по литература?

Или защо не въведат ученето и в събота (това са още 6 часа на седмица, в които учениците биха могли да научават куп полезни и важни неща)? Аз съм учил и в събота. Не е толкова страшно. Просто още един ден, прекаран в училище, вместо - по кръчми и кафенета...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Към този момент става дума за проект.

А защо не помислят за други проекти?

Защо не увеличат часовете по обща средновековна история в осми (или в девети - в гимназиите) клас или пък часовете по българска история (в 11-ти или 12-ти) клас?

Или защо не въведат повече часове по граматика на българския език, наместо да карат децата да зубрят щуротии по литература?

Или защо не въведат ученето и в събота (това са още 6 часа на седмица, в които учениците биха могли да научават куп полезни и важни неща)? Аз съм учил и в събота. Не е толкова страшно. Просто още един ден, прекаран в училище, вместо - по кръчми и кафенета...

Подкрепям, нужни са наистина полезни реформи в образованието :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поредната тъпа идея, крайният резултат от което ще е пилеенето на държавни пари. НВО-то си беше един съвсем безполезен предмет във време, когато имаше една сравнително добра база примерно поне за стрелби. Сега, когато всичко е изпорасипано предмета ще е още по-безполезен и само ще снижи и без това ниското качество на българската образователна система. Да не говорим, че с развитието на технологиите много от специалностите, сега са съвсем безпредметни - напр. радиотелеграфистите. Пък знам ли - може г-н министърът да е измислил нова технология за откриване на "Стелт" чрез хвърлянето на боб и свалянето му с прашка или тръбичка от химикалка изтрелваща ориз ...

Ясно е от години вече, че България не се нуждае от въоръжени сили, понеже на юг от нас имаме едномилионна натовска армия въоръжена и обучена да защитва Балканите до Австрия и Украйна.

Според мен се готви налагане на поредната нова парична такса, която държавата се готви да събира от родителите за "услугата" - пряко или коствено зависи от схемата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ясно е от години вече, че България не се нуждае от въоръжени сили, понеже на юг от нас имаме едномилионна натовска армия въоръжена и обучена да защитва Балканите до Австрия и Украйна.

Според мен се готви налагане на поредната нова парична такса, която държавата се готви да събира от родителите за "услугата" - пряко или коствено зависи от схемата.

Подкрепям, все пак тази армия ни е пазила от чужди посегателства векове наред, жалко че накрая позволи на една друга империя да ни окупира и да ни наруши петвековния рахатлък:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Или защо не въведат ученето и в събота (това са още 6 часа на седмица, в които учениците биха могли да научават куп полезни и важни неща)? Аз съм учил и в събота. Не е толкова страшно. Просто още един ден, прекаран в училище, вместо - по кръчми и кафенета...

Историк, те през седмицата не влизат в час, пък какво остава да ги накараш да ходят за уикенда. Абсолютно нереалистично ми изглежда.

Ти знаеш по-добре от мен. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Подкрепям, все пак тази армия ни е пазила от чужди посегателства векове наред, жалко че накрая позволи на една друга империя да ни окупира и да ни наруши петвековния рахатлък:mad:

Днес нещата не се решават със военни части, бомбардиране и минни полета, а със промотиране и поддръжка на послушни марионетни правителства.

Послушни правителства могат да докарат на една държава поражения многократно по-големи и непоправими отколкото от реални военни действия под маскировката на акции като 'приватизация", "ликвидационни съвети" "синдици", "реформа във образованието, социалното осигуряване, здравното осигуряване и т.н.", като в същото време променят и законите така, че да увековечат разрухата и изостаналостта на съответната държава. Така, че раздухването на дискусии за връщане на военното обучение е блъф обслужващ определени цели на управниците, дали знае или не знае да стреля абитуриента не е вече от голямо значение за съдбата на държвата му.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Историк, те през седмицата не влизат в час, пък какво остава да ги накараш да ходят за уикенда. Абсолютно нереалистично ми изглежда.

Ти знаеш по-добре от мен. ;)

Кучето скача според тоягата. Учениците отдавна не са виждали тояга и са забравили да скачат. Ако им направиш забележка, например - да говорят по-тихо в час или направо да млъкнат, някои скачат и те обвиняват, че им нарушаваш правата. А, че освен правото да получат знания, имат и задължението да спазват дисциплина в час и да учат - това една голяма част от учениците не ги интересува. Много от тях отиват на училище с идеята да пият кафе, да поиграят на карти в някой час, да си покажат новите дрехи, да се похвалят колко алкохол са изпили или с кого са правили секс. Някои се "наквасват" още преди първия час.

Но все още има ученици, които са наясно защо са в училището и какво трябва и не трябва да правят там.

За израстването на ученика като личност е много важна ролята на социалната среда - семейството, роднините, приятелите, познатите... Голямо значение имат и книгите, и филмите, и интернет сайтовете, и компютърните игри, и музиката, до които децата се докосват.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Коментара ми ще бъде:

"Боже, опази!"

Винаги съм градял хората по степента им на вмалоумяване така:

1. военните и практикуващите войници

2. религиозните фанатици

3. футболните запалянковци

Просто няма такива човешки съзнания като техните. Винаги ми е било жал за такива хора.

Подкрепям мнението на kotev! :)

Редактирано от adXok
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Днес нещата не се решават със военни части, бомбардиране и минни полета, а със промотиране и поддръжка на послушни марионетни правителства.

Послушни правителства могат да докарат на една държава поражения многократно по-големи и непоправими отколкото от реални военни действия под маскировката на акции като 'приватизация", "ликвидационни съвети" "синдици", "реформа във образованието, социалното осигуряване, здравното осигуряване и т.н.", като в същото време променят и законите така, че да увековечат разрухата и изостаналостта на съответната държава. Така, че раздухването на дискусии за връщане на военното обучение е блъф обслужващ определени цели на управниците, дали знае или не знае да стреля абитуриента не е вече от голямо значение за съдбата на държвата му.

Съгласен с всяка една дума от това мнение!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В Израел редовната военна служба е задължителна за всички навършили 18 год., като за мъжете тя е 3 год., а за жените - 2 год! :punk:

Така излиза, че след като в БГ няма редовна служба израелските жени са повече "мъже" от българските.

Срамота другари, срамота!

israeli%20women%20soldiers.jpg

FemaleIsraelisoldiersshootingtraini.jpg

israeli_women_soldiers_2.jpg

military_woman_israel_army_000025_j.jpg

IsraelArmyBeauties.jpg

Още снимчици тук :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е поредната малоумна идея, целяща да намери работа на пенсионираните военни, които вместо да си чистят чушкопека, да ме занимават с глупостите си. Айде няма нужда. Профилът на съвременния свят е много много различен от това, което се върти в главата на другарите военни.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Незабавно трябва да се въведе военно обучение в училищата!!! Лагери, автомати, камуфлаж - въобще тотална милитаризация!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Незабавно трябва да те прегледат за лумпенизиране и фанатичност към употреба и използване на инструменти, специално и предимно разработени за убиване на хора и животни.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...