Отиди на
Форум "Наука"

Обръщение в трето лице


Recommended Posts

  • Потребител

Имам един въпрос към тези, които са по-просветени в психологията, какво отношение към събеседника показва обръщение в трето лице?

Например, майката пита детето:" Габи ще си оправи ли леглото?" вместо "Габи, ще си оправиш ли леглото?"

Или в работата: "Колежката май закъсня тази сутрин." вместо "Колежке, май закъсняхте тази сутрин."

Имам чувството, че такива обръщения са проява на досада и раздразнение, но не съм много сигурна. :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това е учтива форма в някои езици, немски, например, откъдето се е появила и в други езици като чужда форма на изразяване.

"Господинът би ли бил така добър да ми услужи с писалка, за да се подпиша и аз и под нашия взаимно изгоден договор?"

В случая на обръщение в стил "думам ти, дъще, ама сещай се, снахо!", "Детето гладно ли е?", Ще си оправи ли Габи леглото и ще си пийне ли млякото?" може и да е неудачен опит да не се засегне събеседникът, а не - някаква демонстрация на чувства.

Просто става дума за небългарска изреченска конструкция.

В източноазиатските езици, като японския, например, има много йерархични нива и зависи на кого говориш - на любимата си, на детето си, на родителя си, на шефа си, на своя господар... Тук са много важни и интонацията, и използваните ключови думи - за ти, вие и техните йерархични вариации (kimi wa - би казал мъжът на съпругата си; annata wa - това е по-неутрално...) Това са само два от почти 20-те начина да кажеш ти или пък вие на японски.

Много важно е още и кой ще се поклони пръв, и кой ще се поклони по-ниско (разбира се, това ще е по-низшият в йерархията: родител/син, учител/ученик, господар/служител, стар/млад...)...

Темата е по-скоро за раздела по лингвистика.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам, струва ми се, че има някакъв скрит подтекст, който ми убягва.

Нещо като някои жестове, които имат съзнателен или несъзнателен смисъл, например - скръстени ръце означават отчуждение...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

може и да значи нещо може и да не значи нищо ...

като питам дъщеря си гладно ли е момичето? това да не би да значи нещо специално ...

и обратното като виждам че някой не си върши работата и скапал и кажа 'героите са уморени' (например) това значи нещо съвсем друго ...

не лицето е важно, а контекста ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В случая е пренебрежително и презрително. Макар че Цезар, в галските си войни се описва в трето число. Но там идеята е друга. Грандоманска. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В случая е пренебрежително и презрително. Макар че Цезар, в галските си войни се описва в трето число. Но там идеята е друга. Грандоманска. :smokeing:

Не само Цезар използува подобни конструкции.

Попадал съм на цикъл лекции издадени през средата на деветнадесети век. В тях, авторът /от френски произход/ пише за себе си в трето лице, като той обяснява в предговора, че го прави от скромност. Например: Професорът отговори на този въпрос така... и т.н.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"скромност" :Oo: Това е доста неочаквано.

Винаги съм възприемала такива словесни конструкции като опит за шега. Но взех че се замислих дали пък при объщенията няма и сарказъм :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами според мен показва иронично-критичен смисъл, поне в примерите.

" Габи ще си оправи ли леглото?" не означава точно: "Габи, ще си оправиш ли леглото?", а по-скоро "Габи, кога най-сетне ще си оправиш леглото?"

"Колежката май закъсня тази сутрин." вместо "Колежке, май закъсняхте тази сутрин."

Втората група има още една особеност: "май". Колежката или е закъсняла или не е. В случая, този който го казва знае със сигурност, че колежката е закъсняла й и прави забележка. Ще рече, че трябва да е: "Колежке, закъсняхте тази сутрин.", а не втория вариант. А в първия вече може и с "май", защото наред с критичния има и ироничен елемент. Възможни са и други варианти, напр. "Някой май закъсня". Може да се разглежда и като форма на по-мека забележка, но това много зависи от съпътстващи обстоятелства - тона, дали мърморенето продължава и т.н. Формулировката създава известна шеговитост, но ако комбинацията е неудачна, може да произведе много по-неприятен ефект, отколкото ако се каже в първо лице. Тъй че е за предпочитане да се избягва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вслушай се в говора на лекари, адвокати, полицаи.....Хора с професии които се занимават с хора....

По принцип за да си върши добре работата не е позволено да има емоциални чуства към предмета на работа.

Затова винаги говорят в трето лице..

Ако същото е в семейство означава....:smokeing: :smokeing: :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С адвокати нямам опит, но на мен лекари и полицаи винаги ми говорят във второ лице, даже често и на ти.

Познато ми е. Този тон е наследство от другарското Ти....

Обикновенно питам, случайно да си спомня къде сме пасели заедно овце, че да сме в перту?

Но сериозно, когато не на Тебе а за Тебе говорят....

:tooth: :tooth: :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

При някои профеесии трябва да се говори на "ти" иначе има опасност да не се разберете.

Полицаите и адвокатите примерно трябва да разберат точно кой какво е направил и ако питат на "вие" им се отговаря по начин, че нещо дето може да се каже за 2мин. ще си го обясняват 2 часа (т.е. времето наебходимо да се схване, че с "вие" до никъде няма да се стигне и да минат на "ти", та да приключат за 2 мин.).

При лекарите "вие" също е проблем - ако пациент с няколко самоличности иде на преглед с това "вие" трудно ще се разбере с колко от личностите му се води разговора.

При някои професии ако не се говори на "ти", то разговора е много проблемен.

:tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Със сигурност знам защо някои доктори ми говорят на ти, защото съм положила целенасочени усилия да се сприятеля с тях. Въпреки това, не стигам до двуличие. И не си спомням да са се обръщали към мен в трето лице. Може унгарските доктори да го правят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Обръщенията на индивидите в трето лице, особено когато говорят за себе си е най сигурния признак за грандомания и раздвоение на личността. Много хубава тема - има много интелект в нея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В допълнение - в конкретни специфични случаи обръщението в трето лице е признак за начеваща деменция - всичко зависи от предварителното дефиниране на конкретния казус.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Обръщенията на индивидите в трето лице, особено когато говорят за себе си е най сигурния признак за грандомания и раздвоение на личността. Много хубава тема - има много интелект в нея.

В допълнение - в конкретни специфични случаи обръщението в трето лице е признак за начеваща деменция - всичко зависи от предварителното дефиниране на конкретния казус.

С риск да потвърдя съмненията ти за деменция бих казала, някои гиганти на интелекта пускат теми за всеки нов постинг в блога си, а по-скромните като мен просто задават въпроси за неща , които не знаят. :)

Впрочем, мисля че термин раздвоение на личността в психологията и психиатрията не съществува. Това е литературна измислица.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При някои профеесии трябва да се говори на "ти" иначе има опасност да не се разберете.

Полицаите и адвокатите примерно трябва да разберат точно кой какво е направил и ако питат на "вие" им се отговаря по начин, че нещо дето може да се каже за 2мин. ще си го обясняват 2 часа (т.е. времето наебходимо да се схване, че с "вие" до никъде няма да се стигне и да минат на "ти", та да приключат за 2 мин.).

При лекарите "вие" също е проблем - ако пациент с няколко самоличности иде на преглед с това "вие" трудно ще се разбере с колко от личностите му се води разговора.

При някои професии ако не се говори на "ти", то разговора е много проблемен.

:tooth:

хихи,

забавно, но много, ама много далеч от реалността,

като провеждам интервю на английски и разпитвам някой за нещо кво и как е правил, в английския нали няма ти и вие ... е никога не съм имал проблем ...

а това с няколкото самоличности е готин лаф, но нищо повече ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Каринти един унгарски писател разведен се оженил пак за една разведена жена.

Той казъл веднъш.

Мила, Твоето дете и моето дете бият нашето дете. Направи ред моля те.....

:w00t: :w00t: :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...