Отиди на
Форум "Наука"

Докога Гърция ще паразитира на гърба на ЕС?!


Recommended Posts

  • Потребител

КГ, ти си про-науката, би трябвало да ти светва, че кризата не е природно бедствие за да "завари" някой. Тя е следствие на нашите действия, хаберни или безхаберни. Науката изучава причинно-следствени връзки.

Алва, ще се радвам да обосновеш твърдението си. Какво разбираш под "ценностна криза"? И как виждаш последствията от нея? Защо е логически абсурд?

Всъщност си прав, но на нивото на пияния, който твърди, че не е. От негова гл.т. той наистина може да не се чуства в криза (пиян, неадекватен). От негова гл.т. кризата наистина е абсурд и нелогична.

Но в момента реалностите показват друго - икономиката прегря и взе да пуши, автомобила се носи почти неуправляем, всички са живи, здрави и нахранени. В момента. Но е въпрос на време и шанс на колко дебело дърво ще попадне и дали ще сцепи глава, счупи зъбче и колко ресурс има в храна и вода и/или да се добере до място с ресурси. А при такава глобална замаяност, ако кризата достигне нивото, което има потенциал да стигне, ресурсите от първа необходимост ще се изчерпят за дни... и тогава ще видим "дебелия" - разпад на държавност, хора с оръжие на улиците...

не е за мислене, но е възможен, според мен твърде възможен вариант.

Всъщност нещата стават дебели когато една голяма част от популацията и паднат ценностите до ... храна.

ценностна криза му викат на всяка една ситуация, в която има някакъв проблем. Има конфликт между млади и стари, бам ценностна криза. Има финансова криза, бам пак ценностна криза. Един вид това е клише, което важи за всяка ситуация.

Да ама не. Ценностна криза е нещо, при което няма ценности, както енергийна криза е когато няма енергия. Но в повечето случаи просто едни ценности вече не са адекватни, и се сблъскват с нови ценности, едно ново заменя едно старо, но това не е криза, криза е ако старото няма какво да го замени.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 462
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

ценностна криза му викат на всяка една ситуация, в която има някакъв проблем. Има конфликт между млади и стари, бам ценностна криза. Има финансова криза, бам пак ценностна криза. Един вид това е клише, което важи за всяка ситуация.

Да ама не. Ценностна криза е нещо, при което няма ценности, както енергийна криза е когато няма енергия. Но в повечето случаи просто едни ценности вече не са адекватни, и се сблъскват с нови ценности, едно ново заменя едно старо, но това не е криза, криза е ако старото няма какво да го замени.

криза значи точно това - време за промени, използва се в негативен смисъл, защото по време на тези промени има големи рискове ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мисля. Криза е когато няма алтернатива. Когато едно ново заменя нещо старо няма криза.

една от дефинициите на понятието криза е точно лошо фунцкиониране на старото ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

една от дефинициите на понятието криза е точно лошо фунцкиониране на старото ...

сигурно е така, но пак не мисля, че това е криза. Може старите ценности да са в криза, но не и новите, на тях може да им е трудно да се наложат, но това пак не е ценностна криза, а конюнктура. Затова казвам, че за да има ценностна криза трябва да и двете страни да са засегнати - старото да буксува, а ново да няма.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

в аспекта, че новото е добре забравено старо, ново няма ...

в аспекта, че новото е непригодно за реалностите, които ни очакват буквално след няколко години, криза има ...

младите са разглезани и неподготвени за бурята, която скоро ще ги застигне ...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Невски, трябва да призная, че този път си прав. Испания има работеща икономика, но пак е в криза. Сетих се за книгата на Ифандиев (която за съжаление не съм чел) Напред към световно комунистическо правителство. Започва да ми се струва, че идеята за световна конспирация е поне донякъде вярна. Банките раздават кредити на куцо, кьораво и мързеливо. Естествено електората е във възторг. Това вързва ръцете на политиците и те започват да играят по свирката на банките. В една нормална консервативна държава, когато банка раздаде невъзвръщаеми кредити, то тя фалира. Кредитите остават невърнати, а акционерите в банката ядът дървото.

Казвал съм го, и пак ще го кажа, няма нормално общество в което да има за всички. Обаче за разлика от теб който говориш на принципа "Сития на гладния не вярва", аз имам малко по друго мнение. Едно е когато млад здрав мъж каже "И аз съм човек, и аз имам право да добър живот, дайте ми пари", но този човек няма образование, няма 1 ден трудов стаж, но пък има 10 години стаж в затвора, и съвсем друго е когато това го казва млад човек с 10 години стаж, който работи като вол по 8-10 часа на ден за мизерна заплата.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не мисля, че има световна конспирация ...

кризи има само при комплексните системи, при простите системи няма криза ... на никой мотиката му не е получавала криза например, обаче е нормално понякога да има кризи в зърнопроизводството или машиностроенето ...

в момента целия свят е изключително комплексен и взаимносвързан ... затова и кризата е комплексна ...

точно тази комплексност връзва ръцете и на политиците и на избирателите ... и никой вече не търси радикални решения ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

електоратът няма избор освен да гласува за някой, който предлага пари от данъци, евтини кредити и т.н. ...

той е притиснат от комбинацията от непълна заетост, стагниращи или направо падащи доходи и относително висока инфлация ... и трябва да живее някак си ...

не може да виним електората за предизивестените му действия ...

аз за това от години пиша на КГ, че няма как при демокрация да има завои към 'добрия стар капитализъм', ма той още не може да го проумее ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

в аспекта, че новото е добре забравено старо, ново няма ...

в аспекта, че новото е непригодно за реалностите, които ни очакват буквално след няколко години, криза има ...

младите са разглезани и неподготвени за бурята, която скоро ще ги застигне ...

Това е вярно, но приложено само към икономиката и финансите. Това е икономическа и финансова криза. Но не и криза на ценностите и морала.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По твоята логика и пиянката си има ценности, няма криза на ценностите. Ако половината общество е пиянки пак няма криза на ценностите.

Да, това е правилната логика..

http://bjop.files.wordpress.com/2008/10/magdalena-garvanova-doklad1.pdf

Типичният български колективистичен "мъжага" няма криза на ценностите, защото в България все още, болшиството мъже сме(са) шовинисти, нетолерантни към чуждите (щом не са от нашия "кръг", к'во да ги мислим, кучета ги яли), към циганите, към хомосексулистите, и т.н..

Хората с универсалистки (индивидулистични) ценности и нагласи са нещастни и изживяват "ценностна криза"..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За съжаление, и след Вашия пост въпросният човек продължава с тъпните си и дори се изживява като говорител на "5 милиона българи".

Аз нямам нищо против да се премести столицата в Каспичан - някои хора, залагащи на най-примитивното в най-примитивните като че ли правят опити за нещо подобно. Но тогава няма да бъдат доволни хората в Пловдив, Плевен и Перник.

Не знам какво би станало, ако Франция премести столицата си от Париж в Страсбург. Вероятно това не би харесало на хората в Марсилия или Бордо?

Съжалявам, че не си разбрал същността на написаното.

Обидите не се толерират в този форум. Можеше да се извиниш интелигентно, както се извиних преди да напиша въпросното. Да написах го по начин от който някой можеше да се засегне и затова и се извиних преди това. Някои неща се разбират само когато си от другата страна (гърците, които четат тази тема също ще се обидят нищо, че ползват блага според нас) и трябва малко по-силно да се кажат за да се разберат, за което още веднъж се извинявам.

Въпреки, че и в Каспичан живеят хора, не съм предлагал местене на столици, това няма нищо общо с примера!

Със здраве.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, това е правилната логика..

http://bjop.files.wordpress.com/2008/10/magdalena-garvanova-doklad1.pdf

Типичният български колективистичен "мъжага" няма криза на ценностите, защото в България все още, болшиството мъже сме(са) шовинисти, нетолерантни към чуждите (щом не са от нашия "кръг", к'во да ги мислим, кучета ги яли), към циганите, към хомосексулистите, и т.н..

Хората с универсалистки (индивидулистични) ценности и нагласи са нещастни и изживяват "ценностна криза"..

Мисля, че тук никой не казва "щом не са от нашия "кръг", к'во да ги мислим, кучета ги яли", защо изместваш нещата в друга плоскост?

А това, че примерно пиянките са станали една втора от обществото е проблем..От където и да го погледнеш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами ти де факто си дал предположение - отговор - в темата за " Джини коефициент " : че движението е двупосочно, въпреки другия измерител - БВП, БНП на глава.( относно разпределението ) Ето една графика от англ. уики:

Плясс

Не знам какви данни са ползвали от 1950г. до 2000г.

А ето и характеристиките на коефициента: човека се е постарал да е леко за смилане

Предимствата на Джини коефициентът в сравнение с другите статистики, които се дават за икономиките на страните или регионите, са следните
  • ДК е мярка за неравномерността на доходите, за разлика от обобщените статистики като бруто вътрешен продукт (БВП) или бруто вътрешен продукт на глава на населението.
  • ДК може да бъде използван за обективно сравняване на разпределението на доходите в различни държави, различни сектори на икономиката и между различни региони, тъй като не се влияе от броя на хората, чиито доходи са отчетени.
  • Промяната му по-добре отчита социално-икономическите промени в едно общество (държава, регион), отколкото това правят БВП или БВП на глава от населението.
  • Промяната на ДК за период от време отчита по-добре засилващото се или отслабващото икономическо неравенство в обществото (държава, регион)
  • ДК задоволява четири важни изисквани: (1) анонимност; (2) относителна независимост от мащаба на икономиката (Scale independence); (3) независимост от многобройността на населението (Population independence); (4) отчита промяната в нарастването на доходите (Transfer principle).

Недостатъци на Джини коефициентът в сравнение с другите статистики, които се дават за икономиките на страните или регионите са следните

  • ДК има склонност да е по-голям за по-големите региони, въпреки точка (2) в изискванията, които задоволява ДК: това води до невъзможност, например, да бъдат сравнявани страните в Европейския съюз (ЕС) с ЕС като цяло.
  • ДК не отчита специфичността на системата на заплащане в различните страни: в някои страни се плаща само с пари, а в други с пари и различни материални облаги. (всъщност от този недостатък ще страдат и другите статистики!)
  • Не отчита, че по-високите доходи могат да дават много по-добро положение в обществото, защото се използват по-ефективно, отколкото ниските доходи: например ниски доходи е трудно да се инвестират.
  • ДК дава различни стойности ако се приложи за индивидите или ако се приложи за семействата.
  • Като всяка статистика зависи от случайната грешка (неопределеността) на измерванията (проучванията)
  • Икономики със съвсем различни разпределения на доходите могат да имат един и същ ДК: това е очевидно от математиката - различни криви, могат да дадат една и съща площ под тях.
  • Зависи от стъпката с която се строи кривата (granularity) - например на абсцисата скокове от 5% и 10% ще дават различни ДК. (всъщност от този недостатък ще страдат и другите статистики!)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://dnes.dir.bg/news/gartzia-bonusi-krizata-evrozonata-11361887?nt=4

Принципно не искам да ви се меся на високо интелектуалните разсъждения за паразитизма на южната ни съседка, но лаишки искам да попитам, не е ли много нагло по принцип(не говоря за конкретния времеви момент) да раздаваш такива безумни добавки?.Особенно ме осмъртиха добавката за ЯВЯВАНЕ НАВРЕМЕ НА РАБОТА(тези хора нямат ли фиксирани начален и краен час на работно време,подгряването на машината(норми за работа,технологичен процес да са чували), ,както и миенето на ръцете на работното място( нещо за личната хигиенна така да знаят).Другите безумия няма да ги коментирам, че работата отива на апокалиптичен удар.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://dnes.dir.bg/news/gartzia-bonusi-krizata-evrozonata-11361887?nt=4

Принципно не искам да ви се меся на високо интелектуалните разсъждения за паразитизма на южната ни съседка, но лаишки искам да попитам, не е ли много нагло по принцип(не говоря за конкретния времеви момент) да раздаваш такива безумни добавки?.Особенно ме осмъртиха добавката за ЯВЯВАНЕ НАВРЕМЕ НА РАБОТА(тези хора нямат ли фиксирани начален и краен час на работно време,подгряването на машината(норми за работа,технологичен процес да са чували), ,както и миенето на ръцете на работното място( нещо за личната хигиенна така да знаят).Другите безумия няма да ги коментирам, че работата отива на апокалиптичен удар.

гърция от десетилетия е в ситуацията на англия от 70те ...

силни профсъюзи - представени парламентарно от ПАСОК ...

година след година те са си издействали различни надбавки, как се наричат те няма никакво значение ...

балканска държава - тъпи наименования ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мисля, че тук никой не казва "щом не са от нашия "кръг", к'во да ги мислим, кучета ги яли", защо изместваш нещата в друга плоскост?

Не разбирам какво искаш да кажеш?

Къде твърдя, че тук някои казва "щом не са от нашия "кръг", к'во да ги мислим, кучета ги яли"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами ти де факто си дал предположение - отговор - в темата за " Джини коефициент " : че движението е двупосочно, въпреки другия измерител - БВП, БНП на глава.( относно разпределението )

Не разбирам...

Кое движение е двупосочно?

Другият измерител - какво по-точно?

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Международната рейтонгова агенция „Муудис” понижи кредитния рейтинг на Испания с три степени. Решението на агенцията бе обявено само ден, след като испанското правителството постигна споразумение за получаването на финансова помощ в размер на 100 млрд. евро, с който да рекапилизира банките в страната, предаде АФП.

В агенцията смятат, че споразумението за помощта ще окаже допълнителен натиск върху дълговото бреме на Испания, увеличило се сериозно след началото на финансовата криза.

Кредитният рейтинг на Испания бе намален с три степени - от А3 до Baa3, най-ниското ниво на инвестиционна оценка и една степен над оценката - „рисков”.

Преди дни друга голяма рейтингова агенция – Фич също понижи кредитния рейтинг на Мадрид с три степени – от А на BBB на фона на притесненията, свързани с банковия сектор на страната. /БЛИЦ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може и аз да не съм разбрал. От това което погледнах е възможно е възможно разминаване между Джини и БНП на глава. Отчита случващото се за минали периоди, т.е. корелация може да се търси в частни случаи, но не и като цяло.

Пример: Може да да се наблюдава корелация в САЩ, през еди кой си период, но да липсва в Занзибар, като и в двете държави за оказания период да е налице иконом. растеж и покачване на дохода( и обратно )

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...