Отиди на
Форум "Наука"

Случайно тази писменост да ви е позната?


Warlord

Recommended Posts

  • Потребители

Кирилското "ш" може и да произлиза от йероглифен знак. Но най-ранните известни начертания на "щ" сочат, че става дума за лигатура между "ш" и "т".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Когато казах , че климентицата и коптицата си приличат имах предвид единствено визуална , графична прилика

Да де, ама с еврейското Ш има по-голяма графична прилика :)

Колкото до горния ми пост, един пример: погледни буквата със звукова стойност [ш] в азбуката Тай Дам - http://www.omniglot.com/writing/taidam.htm (петата на първия ред). Не ти ли прилича на нещо? :)

Редактирано от Кухулин
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кога за пръв път е употребен знака "Щ" и просто случайно ли е пълното съвпадение с коптското Ϣ? Вярно, че просто чертичка се придвижва надясно и се превръща в камшиче, но това не е станало просто така, защото новото Щ не е по-лесно за изписване от предишното, т.е. тук отпада версията за по-бързо писане.

Основателно би било съмнението в случайността, като се види и съвпадението между точно това "б" и копското CopteTSHmin.png.

Тук може да се предполага променено от бързописа "Б", но така ли е наистина? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Кога за пръв път е употребен знака "Щ" и просто случайно ли е пълното съвпадение с коптското Ϣ? Вярно, че просто чертичка се придвижва надясно и се превръща в камшиче, но това не е станало просто така, защото новото Щ не е по-лесно за изписване от предишното, т.е. тук отпада версията за по-бързо писане.

Нашата буква Щ е получена от диграфът ШТ, написан Ш над Т. Сегашната форма на таза буква се е появила с руският граждански печатарски шрифт, който през 19-ти век бил зает и у нас. Руският граждански шрифт изменя формите на буквите И, Н, Я, У, Ы, както и на Щ.

Лондонското евангелие

Рибният буквар

Основателно би било съмнението в случайността, като се види и съвпадението между точно това "б" и копското CopteTSHmin.png.

Тук може да се предполага променено от бързописа "Б", но така ли е наистина? :)

Ръкописните шрифтове, които сега използваме, както и различните форми на малките букви в сравнение със съответните големи, са от ново време и от Русия. Не от Египет и не от коптицата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А иначе чисто графично приликата е впечатляваща - чак ми става чудно , защо се бяга като дявол от тамян от търсене на връзка между коптско писмо и климентица.

Когато казах , че климентицата и коптицата си приличат имах предвид единствено визуална , графична прилика(познанията ми не ми позволяват да правя някакъв друг анализ и изводи).

Чисто логически , това че има данни за непряка връзка , според мен не изключва възможността за преки заемки.

По същия начин графичната прилика която намирам не означава , че има връзка между двете(без значение пряка или коствена).

Защо бе, хора, не виждате простите обяснения?

След като 24 от буквите на коптицата и 24 от буквите на старата кирилица напълно съвпадат помежду си, понеже това са 24-те букви на алфабетицата (на гръцката азбука), как няма коптицата и кирилицата да си приличат?

Освен това, когато са допълвали алфабетицата и в двата случая се стремели да запазят стила на 24-те стари букви от алфабетицата, за да изглеждат текстовете добре. Поради това и в двата случая допълнителните букви са в един и същ стил - в стилът на буквите от алфабетицата, използван през средновековието.

Идеята да се използва алфабетицата и да се допълни според нуждите е толкова естествена, че няма защо да предполагаме, че е взета тази идея от коптицата и е приложена при кирилицата. Достатъчно вероятно е тази идея да е осенила някого, който изобщо си нямал хабер от коптицата.

Идеята да се се запази стилът на съществуващите букви от алфабетицата и при допълнителните букви е толкова естествена, че няма защо да предполагаме, че е взета тази идея от коптицата и е приложена при кирилицата. Достатъчно вероятно е тази идея да е осенила някого, който изобщо си нямал хабер от коптицата.

И забележете, става дума само за идеи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абсолютно съм съгласен с всяко едно от горните твърдения.

Никога не съм имал предвид , че е правен копи-пейст.

Просто мисля , че който и да е допълвал гръцката алфабетица може да е виждал (и имал при себе си) някой коптски ръкопис. Колко и как се е повлиял от това е тайна и мистерия :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Две неща ми правят по-особено впечатление. Тази писменост по принцип води началото си още от елинистичния период и търпи известна еволюция, но в този вид вече е оформена до към 4 в. сл.хр. и в нея има знак "Ъ", незнам на кой звук съответства при тях, но предполагам, че на същия като и при нас. И също така досега си мислех, че "Щ" се е появила впоследствие като бързо и слято изписване на "Ш" и "Т" (даже и на един семинар в СУ го казаха това) ама ето, че тука я има и нея.

Хм, коптское письмо произошло тоже в большей части от греческого письма, поэтому то что букв много похожих не удивительно. Но все же там есть и буквы из древнеегипетского демотического письма. Хм, любопытно, есть ли в кириллице какие буквы, похожие на древнеегипетские демотические? К примеру, кириллические "б", "г" "д" прописные подозрительно похожи по написанию на древнеегипетские демотические. Хотя звуки означали другие.

Редактирано от SSlava
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Слушам тука една лекция на акад. Иванов и хоп изненада - според него също имало вероятност глаголическата буква Ш да е заета от коптската азбука. Аргументите ми се виждат доста съмнителни, но все пак е едно авторитетно мнение.

http://www.tvkultura.ru/news.html?id=473712 след 21:00

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Според мен този въпрос е изключително важен в самия си генезис. Трябва да се пише по подобни теми, полезно е. Ти, като прогресивен форумник-инженер, със сигурност ще разбереш какво имам предвид

Кой бе, Дедо Либен ли е прогресивен форумник, хаха не думай. Още много има да се учи, в това число и от мен. Иначе според Сергей Игнатов редица знаци в кирилицата ни са с откровено коптски характер, мисля, че има и публикации по тая тема.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...