Отиди на
Форум "Наука"

Милиционерски час и сух режим в Студенски град


Recommended Posts

  • Потребители

За остъклените балкони и климатиците. Виждал съм по-отдалечен квартал на Рим. Сиреч от тези, дето са панелки като нашите. Фасадите на въпросните панелки си мязат ама точно на нашите "Младост 1,2,3...". Също така съм виждал западната крепостна стена на София и руините на Рим - те тука вече е разликата. Там всичко е чисто и добре поддържано, тук са буренясали неофициалини сметища. Но туристите нямат в маршрута си крайните квартали нито на Рим, нито на София. Тях ги водят да видят останките от миналото. Тъй че представата на чужденците за нашата столица никога няма да от това дали в "Младост" има остъклени тераси и климатици по фасадите, а ще е от кочината около античните останки в центъра, бездомните песове по центарлните улици и лунния пейзаж по шосетата.

Терасите се остъкляват, първо защото жилищата на българите са много малки и гледат да се разширят. При жилище от 150-200кв.м. никой няма да си остъкли терасата. Втора причина за остъкляването е за да се попречи от там да влизат в жилищата крадци, защото държавата и общината ги няма никакви. Отново нещо, което много ни отличава от белите държави. На трета съществена причина е, че гл. архитект като е давал разрешение за строеж въобще не е мислел, че терасите са точно там, дето не им е мястото - сиреч срещу вятъра, което ще рече че при вятър и дъжд те са напълно неизползваеми.

За общежитията. Ами сградата си има портиер. Удряло се е, блъскало се е по вратата ... Реакция от портиера никаква. То не че е можели и да направи нещо, защото и да се обади на полицията, полза никаква. Та проблемът не е във вечерния час, защото каквото се е случило, се е случило в стаята, в която момчетата спят. Дали нещата щяха да са се променили, ако се бяха прибрали в 11.30часа, но със същото алкохолно съдържание в кръвта? Когато може безнаказано да вършиш поразии, нито вечерен час помамага, нито ровене в чантите за алкохол. Като почнат да ровят в чантите, направо с един дрегер да почнат да проверяват прибиращите се. Ама като установят алкохол в огромно количество на някой прибиращ се какво ще стане - ще го оставят да спи на пейките пред общежитието или пак ще го пуснат да си влезе в стаята.

Та каква е файдата от милиционелския час и сухия режим, след като при цялото блъскане портиера и полицията ги е нямало никакви? Пак ще имаме на думи мерки, на дело - нищо. У нас както обикновено се приемат закони, но те не се спазват от никой, най-вече от тези, дето са гласували лично за тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 62
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

В България поне за последните 68 години обществото винаги се е кланяло на хора без образование, хитреци и тарикати. Така че - нищо ново под Слънцето и според мен не това е причината.

.......

За да бъдем честни, трябва да признаем, че от 1970 г. насам има една непрекъсната либерализация в отношението към подрастващите в световен мащаб. И ако в началото е била полезна, защото е заменила някои излишно казармени отношения, днес вече е прекалена (според моите виждания).

Съгласна съм с това.И все пак на запад има едно осъзнаване ,че трябва да си свършиш дбре работата, иначе веднага губиш рейтинг,което важи и за университетите.А този рейтинг го определя именно обществото.Затова най-добрите български студенти или тези които имат възможност се насочиха да учат в западни университети.

Ако някой не може да се реализира в дадено общество проблема обикновено е в индивида, а не в обществото. И тогава 1.) може да си смени подхода за да се вмести в обществото; 2.) може да смени обществото - да емигрира; 3.) може да се опита да промени обществото; 4.) може цял живот да мрънка, че света е лош и грешен защото няма подходящо място за субекта.

Ако индивида успее да намери съмишленици и да ги убеди, че има проблеми в обществото и индивидите упражнят волята си и инвестират действията си за промяна - промяна ще има. Ако не: всеки се спасява поединично, защото 'една птичка пролет не прави', нали? И всяка птичка чака някоя друга (дори не една, а много други) да дойде, и чак тогава да се присъедини към ятото. Има водачи има и водени. 'Общество' е евфимизъм за 'стадо'.

Проблемът е ,че въобще не съществува осъзнато българско гражданско общество,което тепърва трябва да се състои .Тепърва трябва да откриваме неща,които други отработват отдавна - изговаряне на глас проблеми,търсене на решение заедно, изискване на постоянно качество и други подобни.А причините за това се тези:

Според мен основните фактори за това положение са следните: 1) ориенталската хитрост (ако може да се достигне до резултата с минимум усилия, това е добре дошло); 2) нивото на обучение в българските ВУЗ-ове (базата е остаряла, практическите знания са недостатъчни, което прави на практика новите специалисти недостатъчно адекватни на съвременните изисквания и се налага работодателите да харчат пари да ги квалифицират); 3) демографската криза, която удари и висшето образование и кара ВУЗ-овете да снижават критериите, само и само да имат необходимата бройка студенти за сметка на качеството и 4) постсоциалистическата инерция от времената на социализЪма, когато дори и да е лошо обучен един кадър намира работа по разпределение и добър, лош - бива търпян поради плановата икономика. Тези фактори в съвкупност дават облика на висшето ни образование в момента. А то е - много желаещи, слабо обучение, слаба мотивация на студентите, ниско качество на специалистите.

И все пак доста българи се реализират добре на Запад,което за мен означава,че главния проблем е точно в организацията на обществото.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Редът в Студентски град ще бъде гарантиран с помощта на камери и със засилено полицейско присъствие, подчертава Ани Петрова, шеф на 7-о РПУ в столицата.

"Сигналът за убийството беше подаден около 3 ч, а аз бях там около 4 ч. На мястото вече имаше служители от Първа група на 7-мо РПУ. Веднага започнахме събеседване с момчетата. При първоначалния оглед обаче на стаята нямаше никакви индикации, че в тялото на Марио има прободна рана.

“Нямаше нож в тялото на Марио. Ние затова се чудехме каква е причината за смъртта. Имаше един нож на земята и един на кревата. Не имало следи от кръв и е въпрос на експертиза да се докаже наличието на кръв. Владимир не беше чак толкова почерпен, за разлика от Мартин. При първоначалните беседи обаче никой нищо не каза за нож. В стаята имаше разпиляна домашна посуда. Още сутринта като говорихме с Илко, той питаше: "Аз сега къде да отида да живея? Аз какво да кажа на нашите?" В първите минути всички бяха освен в стрес, а и двама от тях бяха употребили доста алкохол. Братът близнак много плачеше”, заявява Ани Петрова.

”Вече сме наситили Студентски град с полицаи. Когато става дума за здравето и живота на деца, предпочитам да ми се разсърдят, но да ги опазим. Бих предложила заведенията да работят до 00 ч, защото всички инциденти стават след 1-2 ч през нощта. Явно след това алкохолът идва в повече. Нека децата разберат, че са дошли тук да учат. И щом сами не могат да се контролират, нямам нищо против ние да го правим - стига да имаме правомощията”, убедена е шефката на 7-мо РПУ.

В Студентски град има 50 общежития и 30 жилищни кооперации. На тази територия има 31 ресторанта, 96 кафета, 11 дискотеки, 9 нощни клуба, 6 стриптийз бара и 3 казина. Много хора са пожелали всички тези заведения да се затворят. Но който иска да отиде да пие, може да го направи и в центъра. Звучи обаче несериозно да се затворят или да се сринат всички заведения.

”Предполагам, че въвеждането на строги мерки за заведенията няма да стане. Но в студентските общежития може да се въведе вечерен час. Искаш да живееш на общежитие, искаш да плащаш по-малко - съобразяваш се с вътрешния ред. Както във всяка жилищна кооперация или семейство си има ред. Хващат те два пъти, че внасяш алкохол, на третия път - довиждане от общежитието. Хващат те два пъти, че си направил вътре дискотека с още 30 души, довиждане от общежитието. Аз съм убедена, че ако се предприемат такива мерки, ще има резултат.

Не бива и лица, видимо употребили алкохол, да се допускат в стаите си в общежитията. Най-често в Студентски град се продават амфетамини и марихуана. Всеки си има разум и това, че се продава нещо, не значи, че трябва да се употребява. Поведението им понякога изглежда като експеримент. Как да им направим тотален контрол, като нито са непълнолетни, нито са психично болни. Те са здрави, прави деца, които са дошли да учат”, смята Петрова.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В нито една кооперация вратите не се затварят в 22:00 или дори в 0:00.... Какво ще помогне това?

Най-много някой да падне, опитвайки се да стигне през прозореца до 2-рия етаж.

Как не се разбира, че това сбиване може да стане в която и да било квартира!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз живея в Студентски град, в съседния блок на този, където е станало убийството. Сутринта на излизане видях две полицейски коли и още не знаех какво е станало, разбрах в последствие. Такива прояви има по цял свят, не е само български синдром, а човешки, вградено ни е. Но не знам колко още убийства трябва да станат, за да се вземат мерки - първо убиха Стоян в една чалготека пак на 500 метра от моя блок, след това дойде ред на едно изнасилено момиче и т.н. Дори и да се затворят чалготеките гаранция, че това ще спре, няма, защото студентите се събират и по квартирите, а ако забранят да си ходим на гости, можем да го правим и на улицата. Всичко е до съзнанието на хората. В тази клоака, разбирайте Студентски, кучетата са повече от студентите, да не говорим, че няма и една библиотека, но то няма и кой да ходи по библиотеките, от там пари не падат, нито пък евтини забавления. Полицаите ако се надиплят на всеки завой в студентския квартал всички ще започнат да мрънкат, че едва ли не ги следят и какво бельо си купуват, че държавата била полицейска, че "куките" са нагли и т.н. Те че не са цветя не са, но за момента друго средство за контрол не виждам - не трябват камери - докато пристигне полиция или Спешна помощ инцидентът вече ще е необратим, трябва да се действа на място при всеки такъв следващ случай.

Не искам да слушам как всички скочиха да се изявяват в полза на взимане на мерки за справяне със ситуацията, защото е много милна и сърцераздирателна тази драма, която се разиграва в медиите, но ни е ясно, че се иска огромно впрягане на ресурси, а с нашата организираност и адекватни действия, най-много да станем наполовина студентите, тогава поне ще има места по общежитията, които и сега не достигат. Изтървана работа. Не стига само да се създават програми, които да предлагат някаква заетост или инициативи сред студентите, на тях няма кой да им вкорени в съзнанието полезността от това. До голяма степен това се дължи и на необразоваността, за която не мога да виня само ВУЗ-овете, но и родителите.

Четох, че сте обсъждали и социализма, съжалявам, че не помня конкретни изказвания, но според мен ние никога, през цялата си многовековна история, не сме можели да се самоуправляваме. Откакто сме били под турско робство, после ни взимат руснаците и ние все следваме някого по петите и все не можем да наложим своя дума, все се бутаме барабар Петко с мъжете, разпокъсани сме като ориентация, аз лично не усещам никаква задруга в обществото ни. Понякога наистина си мисля, че на нашия манталитет му трябва една по-здрава ръка отгоре, не смея да използвам думата диктатура, но с тази слободия, в която се давим, не знам до къде ще стигнем. Проблемът за мен е многоаспектен, с дълбоки корени, той дори не е един, а са много, но в момента съм твърде афектирана, за да се впускам в тях, вие ги нищите достатъчно :).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може ли сме. През целия османски период сме се самоуправлявали на местно ниво много добре, и сме създали една от най-моралните нации.

До 1944 г. също доста добре сме се самоуправлявали.

А това чудо, което се случва не само в студентски град (там е особено драстично, защото са все млади хора) но и в цялата страна се оправя само на национално ниво, не и с разни мерки... Не, че някои от тях не са нужни, напротив.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, самоуправлявали сме се отчасти, но аз говоря в по-глобален смисъл и с отражение в днешно време - сякаш знаем какво трябва да се направи, но не го правим, защото не можем или не искаме, или го правят само отделни хора, които по никакъв или съвсем минимален начин повлияват на цялостната картинка. Иначе - да, за духовния и културния си живот сме се грижили най-много, до 1944 също сме се самоуправлявали, но липсва единството, има някаква разпокъсаност в историята ни...И въпреки всичко какви ли не легенди се носят за българския дух, за това, че какъвто и народ да сме, с всичките си недостатъци, които ги има всяка друга нация, по нашите земи витае нещо магическо и българите, въпреки всички несгоди, ще се съхранят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е и това е проблема, че не искаме (искат) да поемем отговорност и да действаме като зрели човеци. Все да чакаме да се наложи принуда за да вървят нещата. Последните започват преди общежитията, а вместо те да се превръщат в неадекватни за времето си казарми, трябва да следват една по-обща култура, която още я няма.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И все пак доста българи се реализират добре на Запад,което за мен означава,че главния проблем е точно в организацията на обществото.

+

Пандора, ти с едно изречение уцели в десятката, браво!

Само ще допълня, че олицетворението на проблемната организация е корупцията

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И изобщо цялостната социална криза, в която ни набутаха рИформаторите от прехода.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мисля че се дължи само на реформаторите от ново време. Това се е загнездило от преди това - политиките и практиките са от соца - поддържане на ниски заплати, цени и стандарт на живот, оттам влизане в порочните кръгове на бедността, за да има алъш - вериш, контрабанда, преобладаване на сивото и за всеки, по всяко време, навсякъде да има компромат.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

То не беше вечерен час,то не бяха мерки!И накрая какво стана?!Нищо!

Всяко чудо за 3 дни.

Поредния пример за некадърно управлние.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Преди 1944г. когато се е внасял закон се е правело сметка и какви разходи трябват, за да се прилага. Затова се е случвало да не бъдат приети закони не защото проекта е лош, а просто защото няма пари, за да се прилагат. По тази причина парламента не е работел целогодишно, а само в около Коледа, когато се е гласувал държавния бюджет - за които закони се намерели пари в бюджета, те се приемали.

С идването на социализма започват да се правят псевдозакони, т.е. закони с пожелателен характер. Не се предвиждат какви следства трябват за прилагането му, а в някои случаи липсавт и механизми, по които дадена разпоредба да бъде приведена в действие.

Ето един случай от сегашния период на упадъчен съциализъм, който обаче все пак имаще щастлива развръзка. Конституция-91 предвиждаше, че актовете на МС могат да се обжалват пред Върховния адм. съд. И естествено МС изобщо не внесе в парламента законопроект за създаване на ВАС, докато тогавашния Върховен съд не реши, че след като е минал 3г. срок в Конституцията за създаване на такъв и все още няма създаден, то тогава той ще отменя актовете на правителството. И като стана така беше внесен законопроект и се създаде ВАС.

Друг пример с Конституция-71. Според нея гражданите имаха право на обезщетение от незаконни действия на държ. органи. Когато се намерил смелчага да си потърси правото се оказало, че според Конституцията има право, но няма закон, който да урежда как трябва да стане това.

А и всички се сещате, че у нас имаше закони, ама в концлагера в Белене не се пращаха хората по тях.

За възпитания в социалистически дух гражданин законът е врата сред полето - всички минавали покрай нея, само баламите минавали през нея.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...