Отиди на
Форум "Наука"

Реалният цар Симеон І


Recommended Posts

  • Мнения 109
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Говорим за владетелет, по време на чието управление, България губи Седмиградско, Панония...

води излишни и кръвопролитни ненужни войни!

След 904г. външнополитическата линия, следвана от княз Симеон се характеризира с необяснима и ненужна агресивност!

Въпреки, че бием на поразия ромеите и ги принуждаваме през 927г. да признаят патриаршия и да ни дадат за снаха/царица ромейска принцеса, Византия в дългосрочен план ни поставя в състояние да граничим със съседи, които са антибългарски настроени....Напрактика само печенегите са ни платени ,,приятели"............

Загубите в 926 г. от Хърватското кралство са показателни за състоянието на изтощение на Българската държава.

Трябба да си признаем, за да се стигне до голямата византийска кампания от 917г., която за щастие цар Симеон осуетява първо дипломатически, а после побеждава на бойното поле, но да си го кажем-вината е наша.....

За чий дявол му е на Симеон да се вижда като бъдещ император на българи и ромеи......

българия просто няма човешките, военните, стопански ресурси да превземе Константинопол и подчини Византия и да изградим огромна дуалистична Българовизантийска империя, опряна на православието близкия културен модел/напрактика копиране от Византия/.....

та Симеон не се е съобразил с реалнистите български и външнополитически..........

Спомнете си храниките за масовите бягства на Бългаски население на юг във Византия..............

Да не звуча като историк от преди `1990г., но при управлението на Симеон/ 893-927г./ мрачно и тежко е било положението в България........

Строежите в Преслав, колкото грандиозни са баснословно скъпи....Писмената дейност също...Колко стада са унищожени само за кожи, върху които да се пише......

Разбирасе това - култуурният възход, книжовността и утвърждаването на православието са непреходните и безспорни успехи на на Цар Симеон І...................

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Амбиция - това е водещото качество при Симеон.Неограничено амбициозен.Способен пълководец,голям строител,интелигентен владетел.Но често увличащ се по амбицията и постовяш личните си амбиции над държавните интереси.А дали е бил миролюбец или войнствено настроен.Всичко е относително.То и баща у Борис се приема че крайно миролюбив владетел но някой правил ли си е труда да преброи в колко военни кампании е участвал.

Редактирано от resavsky
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Точно. При Симеон проблемите са, че всичко се концентрира на юг към Византия и в крайна сметка е неуспешно. Това оставя западните и северните граници и изобщо ресурсът на държавата там слаби, отдето идват и проблемите. Но пък е принудил империята да направи доста в българска полза.

Поради личностните му характеристики и голямата му амбиция обаче, едва ли би останал Симеон безучастен по отношение на някоя и друга придобивка от византийска страна. Той има личен дял във разпалването на войните, особено ако е вярно, че се е опитвал да овладее престола и да създаде обща империя.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За чий дявол му е на Симеон да се вижда като бъдещ император на българи и ромеи......

За човек отгледан в Цариградския двор е съвсем нормално да мечтае за трона на василевсите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Изложението на Галахад достатъчно ярко сочи как всеки писател влага в писанието си своя гледна точка, оценка, пристрастие, "задна мисъл". Едва ли трябва да се учудваме - средновековните автори нямат нищо общо с т.нар. съвременна научна обективност (доколкото и тя е реално прилагана, естествено) - затова се и налагат съпоставките.

Но доста трудно мога да приема следното обяснение за липсата на мир през 20-години:

Роман Лакапин наистина положил усилия да се възстанови мирът с България, но без Византия да признае териториалните придобивки постигнати от цар Симеон в предходните войни. Така до края на управлението на цар Симеон не бил постигнат мир, тъй като едните отказвали да признаят българските завоевания, а царя не искал да върне завзетите територии.

Всъщност основната пречка за мира не е от териториално естество. Тя произтича от факта, че Симеон узурпира императорския титул има претенцията Константинопол да му се покори като на свой владетел.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сериозни териториални спорове между двете страни няма.Затова когато Петър се съгласява на далеч по реалистичния вариант "цар на българите" мирът е сключен сравнително лесно и мирът изкарва 40 години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Панония не е била българска, та да може Симеон да я загуби. Що се отнася до Седмоградско, то точно северозападния регион е последното кътче завладяно от Византия.

Що се отнася до "платените приятели", то след като Симеон напада съвместно с печенегите маджарите, то от там на сетне унгарците редовно се споменават в редиците на армията на бълг. царе и едва при превземането на Скопие отново се бият на страната на Византия (има разбира се и една изгонена бременна унг. принцеса по това време, но това е друга тема).

А за приятелите римляните са казали, че нямало вечни врагове и вечни приятели, а вечни интереси. Но пък към парите винаги е имало интерес.

Неуспехите с Хърватско оставят неприятно впечатление, защото се случват в края на живота на Симеон. Във войната със Сърбия също има сериозни неуспехи, но в крайна сметка сърбите се озовават не във васално положение, а просто територията им става българска област. Бежанците, за които става са именно от там - когато съпротивата на сърбите е била смазана една голяма група от тях бягат във Византия и в Хърватско. Това пък е причината за войната с Хърватско, което ги е приютило. Ако Кимеон е живял по-дълго хърватите е можело да споделят съдбата на сърбите. По тази причине не може да обвиняваме и хърватите, че са тръгнали по съветите на Византия, защото при създалото се положение е било нормално да очакват, че е въпрос на време и за техните земи да последва опит да бъдат покорени.

А за строежите и книжовността - не може хем искаме да имаме много от тях и те да са колкото може по-грандиозни, хем да ревеч, че било много скъпо и е по-добре да сме си прости и в сламени колиби.

Струва ми се, че успехите на Симеон заслепяват и не позволяват да се видят успехите на Византия. Точно в този период расте не само военната и икономическата й мощ, но също има грандиозни строежи и активна книжовна дейност. Това е времето, в което пишат Фотий, Константин Багренородни, Дафнопат, Генезий и още много други. Точно от преписите от това време са ни известни откъси от доста антични и ранносредновековни произведения. Действително и Лъв Триполит успял да превземе Солун, само дето след това флотът му бил унищожен. Такава била съдбата и на флотилията на руския княз Игор. Това, че Симеон е превъзхождал по лични качества управниците на Византия съвсем не означава, че ако той нямаше тези качества византийското завоевание нямаше да ни споходи по-скоро. Въпреки хубавите неща, които Николай Мистик пише на Симеон за това как трябва да се отнася кък пратаниците и в частност към папските пратеници, то когато било занесено писмо в Цариград от Светия отец адресирано до "краля на гърците", тези легати тутакси били тикнати в затвора, а не след дълго и самият папа споделил съдбата им. Твърде много подценявате мощта и амбициите на Византия от онова време. Това е периода, в който се развива идеята за "войнстващата църква", както и възраждането на идеята за "семейството на народите", в което василевсът е баща, глава и господар на всички народи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Симеон е един и е голяма работа.Да изтощил е държавата с войните,ама е положил основните на духовен и културен център.Всички са се съобразявали с нас,унижавал е византииците и ги е смачкал при Ахелой.След неговото управление Петър спира войните и внася малко или много стабилизация.Да Симеон е бил вманиечен в Константинопол,но си е давал сметката,че по суша само не може да влезе.Друг е въпросът,че дори и да сме влезели в Константинопол,нямали сме ресурса да водим винаги войни на два фронта.Това че е било тежко по негово време и едва ли не хърватите са ни направили смешни-това да е проблемът,при кой друг сме стигали до реални възможности за дълготраен излаз на адриатическо море?

„...Симеон бил българският Карл Велики и по – щастлив от него, защото е положил основите на национална литература.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А за какво му е на Симеон адриатическото крайбрежие?Да не се забравя че флот няма - нито търговски нито боен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво да го коментираме Симеон, че кой друг е оставил 40-годишен мир, силна държава и процъфтяваща култура на наследника си :( ?

Например Баща му. Или Дядо му, ако е по-точно.

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всички странични коментари в темата са преместени ето тук:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=13427&pid=220486&st=0&#entry220486

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

През последните няколко години от своята плодовита научна дейност, покойният професор Р. Рашев, насочи своите усилия към разглеждане на идейно-философските фундаменти на българския управляващ елит от ПБЦ и по-специално управлението на цар Симеон. Според Рашев Симеон се е изживявал, като "Нов Мойсей" и неговата предопределена цел е била да обедини двата народа. Други автори също са разглеждали Симеон, като Нов Давид, Константин и Юстиниан.

Независимо какъв е произхода на българите (ирански, сарматски , тюркски ) не е невъзможно техния елит също да се е включил в старобиблейската диалектика между орбит орарум – известния свят на противостоене между Византия, Арабски халифат, Хазараски каганат Персия (до края на нейното съществуване) Франкската империя и РИм.

Голям интерес буди и самия факт, защо българите, които би трябвало да са най-върли врагове на византийците и отделно на това , но и в още по-голяма степен заинтересовани ? - те помагат и на два пъти спасяват Византия от погром и падане на Константинопол

След покръстването на българите в диалектиката на византийците се забелязва и един опит за разграничаване между тях и себе си. .....

Става въпрос за този израз от "Словото на мира с българите" .

"А ние, учениците на новия закон, ние ще обичаме ли враговете си като себе си и съответно на това?" - и продължава, за пръв и единствен път в цялата реч използвайки обръщението "братя" за своите знатни слушатели. - "Никога по-нататък и по никакъв начин, братя, да не стане това, обаче ако донякъде се спречкаме с тях - защото сме от същия състав, ако и да не споделяме тяхната измама, то когато отново бъдат приведени към нас, повече да не се разлъчваме. Възможно е даже падналите да се вдигнат и да застанат по-здраво и по-високо от онези, които не са падали."

Нужен ни е оригинален неподправен от времето прочит, , който да проведе темата в /чрез дедуктивност и евристичен подход. Как трябва да се възприеме текста на патриарх Николай Мистик? Превода на Божилов , говори за "една вяра" – да , те пак , могат да се от една вяра – християнска , с различна конфесия, но това през Средновековието не е могло да бъде начин на изразяване. Или си християнин или еретик.

Ето го самия текст на патриарх Николай Мистик - " .... хора ОТ ЕДНА И СЪЩА ВЯРа, които почитат същия Бог- аз сега няма да говоря за деца, които воюват срещу бащите си , бащи –срещу децата си, братя- срещу братята си ".

Извинявам се предварително , но в момента не разполагам с оргиналния цитат , който според И. Божилов се намира в

Nicholas I , Letters, № 5, p.116 95-102

Моят цитат е взет от Божилов, И. Симеон Велики (893-927) Златният век на Средновековна България, с. 25, С. , 1983.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Каква може да бъде тази Измама ???

догматическа !? Различен тип изповядвана вяра от българите ???

Други възможности -

Политическа - неподчинение на единствения император на земята ?

Есхатологическа ?

Възможните насоки, които трябва да бъдат използвани са есхатологичните извори на българите или обявените за апокрифна литература български съчинения и преводи, които представят събитията, в различна перспектива от официалната и в едно съзвучие с нападките от византийските извори.

По горните ми идеи , все още необработени докрай са част от един опит за поглед или по-скоро щрихи от портрета на цар Симеон.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Твърди се, че стремежът на цар Симеон да превземе Цариград е бил мегаломания, но не се прави сметка, че ако България установи контрол над Босфора и Дарданелите ще има една съвсем мирна граница на юг, което ще й позволи да прехвърли ресурсите и да брани северната граница.

Силата на византийския флот не много време след Симеон е започнала да отслабва, а този процес е щял да се ускори и задълбочи, ако той беше завладял европейските територии на Византия.

Симеон е нямало начин да не си дава сметка, че след като Лъв пише Тактика, след като се обобщава дипломатическата практика от миналото, което е завършено вече след смъртта на Симеон със сбирката за пратеничествата на Константин VІІ, та при всичко това вероятно се е сещал, че Византия отново се гласи да съчетае армия с дипломация както когато унгарците го нападат и сериозно да бъде застрашена територията му. Точно този сценарий се повтаря в края на управлението на Петър І, когато виз. дипломати подтикват Светослав срещу България, а Цимисхий напада от юг.

Но ако Босфора и Дарданелите са в бълг. ръце, то тогава южната граница ще е по-надеждна и усилията ще може да бъдат концентрирани на север, при което отбраната на държавата би била още по-надеждна.

Пътят за трайното умиротворяване на южната граница е минавал през Цариград. Тъй че Симеон е бил воден не от мегаломания, а от стремеж да осигури за държавата си надеждна граница от юг.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако Симеон беше превзел Цариград, България щеше да падне под 'византийско иго' век по-рано.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За всички последващи неволи на България са виновни освен прекалената амбиция на Симеон и действията на княз Борис.

От източниците достигаме ,че до Симеон България е донякъде децентрализирана империя базираща се на няколко полунезависими владения на великите боили.

Това е така и при ВБЦ.

От друга страна източниците показват някаква степен феодална зависимост на Сърбия,до някъде и на Хърватско след времето на Крум Страшни.Постепенно хегемонията на България е поставена под съмнение при военните загуби на Богорис,който за да запази животът си и престола променя тогавашната държавна традиция ,чрез прием на християнството и премахване на старите традиции на управление за сметка на римският образец.

Точно тази политика на налагане на "новата" религия и стереотипи води до бунтът на 52 боилски фамилии.Т.е. Борис жертва вътрешната стабилност на държавата за сметка на личната си изгода.

Макар Владимир да се опитва да върне старите традиции на управление,същевременно поддържан от профранската партия той донякъде губи от Симеон(бива заловен).Предполагам,че гражданската война между Прогръцката партия начело със Симеон и Профранкската партия начело с Владимир е дефакто война между владенията отвъд Дунава и тези под Дунава и разцепва България на две държави-Над и Под Дунавска България с два различни владетеля- над Дунава- Салан,а под Дунава Симеон

Докато владенията под Дунава силно да се централизират поради личността на Симеон,отвъд Дунавските силно се децентрализират при Салан,който е слаб и арогантен владетел.

Т.е. за разпада на България основен виновник е Борис,а след него и Симеон.

Поздрави

Редактирано от rasate
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Твърди се, че стремежът на цар Симеон да превземе Цариград е бил мегаломания, но не се прави сметка, че ако България установи контрол над Босфора и Дарданелите ще има една съвсем мирна граница на юг, което ще й позволи да прехвърли ресурсите и да брани северната граница.

Силата на византийския флот не много време след Симеон е започнала да отслабва, а този процес е щял да се ускори и задълбочи, ако той беше завладял европейските територии на Византия.

Симеон е нямало начин да не си дава сметка, че след като Лъв пише Тактика, след като се обобщава дипломатическата практика от миналото, което е завършено вече след смъртта на Симеон със сбирката за пратеничествата на Константин VІІ, та при всичко това вероятно се е сещал, че Византия отново се гласи да съчетае армия с дипломация както когато унгарците го нападат и сериозно да бъде застрашена територията му. Точно този сценарий се повтаря в края на управлението на Петър І, когато виз. дипломати подтикват Светослав срещу България, а Цимисхий напада от юг.

Но ако Босфора и Дарданелите са в бълг. ръце, то тогава южната граница ще е по-надеждна и усилията ще може да бъдат концентрирани на север, при което отбраната на държавата би била още по-надеждна.

Пътят за трайното умиротворяване на южната граница е минавал през Цариград. Тъй че Симеон е бил воден не от мегаломания, а от стремеж да осигури за държавата си надеждна граница от юг.

Не мисля.Маджарите не са били голяма заплаха за България-разполагали са с около 20 000 до 30 000 конника.Т.е. армия не значителна за капацитетът на България.След битката при Южен Буг Симеон е можел лесно да се справи с Маджарите,но ги подценява.Именно това после коства завладяването на почти цяла Отвъддунавска България,след смъртта на Борис.

Salan_glad01.png

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Маджарите се настаняват на мястото на Великоморавия, за които Борис І воюва, но не ги завладява. Това са буферни държавици, които се използват от българските владетели и германските императори за да си мерят силите. Маджарите в началото са доста силни, въобще през средновековието са доста голяма държава, както и България за разлика от днешните размери на двете. Но в началото маджарите са си бедствие за Европа - нещо като тататрите.

Въобще северната граница на България е доста проблемна защото това е периода на Великото преселение. Стремежът на юг не е случаен, защото там няма преминаващи маси от варвари. Завладяването на крайморските територии пък би създало надеждни граници от изток, запад и юг и остава само проблемната северна граница. Босфора и Дарданелите имат изключително военно-стратегическо значение, а Цариград наред с това и културно, политическо и обществено-икономическо. Затова да се обяснява стремежът на Симеон да превземе Цариград с едната мегаломания си е доста несериозно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Затова да се обяснява стремежът на Симеон да превземе Цариград с едната мегаломания си е доста несериозно.

Така е, а и не е само той.

Крум не е правил кой знае колко друго. И доста пъти по-рано. А, при Тервел е малко по-друго.

Колкото и да са твои рано или късно ти светва пред очите, как те работят. Е, дошъл е и този момент.

Аз като четох в колко писма са го изработили, то яд да те хване. Явно е бил и пресметлив та е изтървал златни възможности, т.е. не е било на всяка цена.

По-скоро е било наказание, нападението.

Също не става въпрос до колко са спорни земите, те си пишат, че са техни, но няма нашите писма да се види какво е писал Симеон, което е най-смешното запазено е изпратеното, но не и полученото.

При което пък следва да светне лампичка.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

След Ахелой война няма, а гонене на ромеите където смеят да се покажат. През средните векове силата на една държава се определя от бройката на населението и обработваемата земя, а не от територията. Не забравяйте, че отвъддунавска България е толкова слабо населена, че заселват компактно пленени византийци, въпреки че са наясно за проблемите. В този смисъл тракия има неизмеримо по голямо значение от трансилвания, защото в тракия са земеделците, обработваемата земя, цивилизацията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След Ахелой война няма, а гонене на ромеите където смеят да се покажат. През средните векове силата на една държава се определя от бройката на населението и обработваемата земя, а не от територията. Не забравяйте, че отвъддунавска България е толкова слабо населена, че заселват компактно пленени византийци, въпреки че са наясно за проблемите. В този смисъл тракия има неизмеримо по голямо значение от трансилвания, защото в тракия са земеделците, обработваемата земя, цивилизацията.

За населението си прав. Но защо ли нямаме сведение за доброволно преселение на ромеи в земите подвластни на българския цар? Точно обратното - Роман Лакапин в писмото си до Симеон, го упреква или по-скоро подиграва за избягали 20 000 души от България в Романия. А иначе Трансивания съвсем не е била за изхвърляне - най-голямата солна мина в Европа по това време е била там, богати железни рудници разработени още от аварите. Само за сведение - след още 150 години маджарите открили и сребърни рудници.

Редактирано от Drake
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!