Отиди на
Форум "Наука"

Взривовете край "Петолъчката"


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Кадри от извора - заснети от kotelnews.com, много добра местна медия! (айде малко безплатна реклама)

Пускам ги, защото дават много добра представа какво е да се гърми наблизо ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Челопечене vol.2 Тоя път се говореше, че и отровни газове били изпушили покрай взривовете и мазалото е било доста голямо.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не, това са слухове (култувирани от пропагандата по време на югославската война). От такива взривое няма нищо отровно. Ако беше така досега целия район да е изпушил, там от 50 г. има огромен военен полигон.

Мазалото е голямо заради повредените сгради на Петолъчката от ударните вълни. Но все пак тия складове са на безопасно място - вижте само как са сложени между две височини.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Доколкото разбрах, това е завод за утилизация на боеприпаси с изтекъл срок. Или такива, дето няма да се ползват. Частна фирма извършва тази дейност. Предполагам Министистерството на отбраната надлежно си е провело обществената поръчка, да не си мислите, че не спазват законите - абсурд. Предполагам, че хората които се занимават с тази дейност /разкомплектоването на боеприпасите/ са високо платени, висококвалифицирани и че са имали всичко необходимо, но просто не са били дисциплинирани, защото като причина се изтъква нарушение на трудовата дисципина и като следствие - на мерките за безопасност. Ръководството се е справило блестящо убеден съм, че са взети всички мерки по ЗЗБУТ. Аз даже ако бях на шефовете на това плредприятие, щях да съхранявам тетрадките за инструктажи в един бункер на 50 км и след гафа да ги развявам и да кажа "Ето, подписите на хората са тук, значи надлежно са инструктирани", но работниците / операторите са сгрешили. Ма всъщност защо този труд и пари - никой няма да бъде наказан.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според мен става дума за умишлена диверсия /както и в Челопечене/ с цел да се прикрият злоупотреби. Жалко за загиналите. Дано виновниците бъдат наказани.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Какво още - за газовете и нормата.. Замърсяване наистина може да няма. Например ако /по памет/ нормата за SO2 в атм въздух е 125 µg/m3 /средночасова, има още средноденонощна и средномесечна/, ние преди взривовете имаме фоново съдържание от 12 - 20 µg/m3, там и след тях имаме 80 µg/m3, ние на практика нямаме замърсяване. Подобно може да е положението и с останалите замърсители - Азотни окиси, Въглеродни окиси, озон, амоняк и фини прахови частици 2,5 и 10 микрона. Всъщност за последните не могат да ме убедят че е останат под нормата. Измерването се прави от мобилни лаборатории /камион чиято каросерия представлява климатизирана апаратна/ на Изпълнителна агенция по околна среда и на Гражданска защита, като последните разполагат с малко по-неточна мобилна лаборатория.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според мен става дума за умишлена диверсия /както и в Челопечене/ с цел да се прикрият злоупотреби. Жалко за загиналите. Дано виновниците бъдат наказани.

Надали - тогава нямаше да има жертви - щяха да го направят в извънработно време, уж случайно и пр. Някой нещо е нарушил, според мене, някой технологичен процес. Нивото на обучение 100% не е било достатъчно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Какво още - за газовете и нормата.. Замърсяване наистина може да няма. Например ако /по памет/ нормата за SO2 в атм въздух е 125 µg/m3 /средночасова, има още средноденонощна и средномесечна/, ние преди взривовете имаме фоново съдържание от 12 - 20 µg/m3, там и след тях имаме 80 µg/m3, ние на практика нямаме замърсяване. Подобно може да е положението и с останалите замърсители - Азотни окиси, Въглеродни окиси, озон, амоняк и фини прахови частици 2,5 и 10 микрона. Всъщност за последните не могат да ме убедят че е останат под нормата. Измерването се прави от мобилни лаборатории /камион чиято каросерия представлява климатизирана апаратна/ на Изпълнителна агенция по околна среда и на Гражданска защита, като последните разполагат с малко по-неточна мобилна лаборатория.

Е, то при всеки пожар или друга дейност нещо се отделя, но мисля, че вече е време да спрем да се вдалдисваме в тези неща. Това се разпръсква, отива надалеч и концентрацията му моментално пада и иазчезва.

Жалко за хората, иначе можеше да се гледа и като театър.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доколкото разбрах, това е завод за утилизация на боеприпаси с изтекъл срок. Или такива, дето няма да се ползват. Частна фирма извършва тази дейност. Предполагам Министистерството на отбраната надлежно си е провело обществената поръчка, да не си мислите, че не спазват законите - абсурд. Предполагам, че хората които се занимават с тази дейност /разкомплектоването на боеприпасите/ са високо платени, висококвалифицирани и че са имали всичко необходимо, но просто не са били дисциплинирани, защото като причина се изтъква нарушение на трудовата дисципина и като следствие - на мерките за безопасност. Ръководството се е справило блестящо убеден съм, че са взети всички мерки по ЗЗБУТ. Аз даже ако бях на шефовете на това плредприятие, щях да съхранявам тетрадките за инструктажи в един бункер на 50 км и след гафа да ги развявам и да кажа "Ето, подписите на хората са тук, значи надлежно са инструктирани", но работниците / операторите са сгрешили. Ма всъщност защо този труд и пари - никой няма да бъде наказан.

Тая дето е провела обществената поръчка , след това е отишла до о-в Бали на разноски на частната фирма.

Работниците са с 4 дневен курс на обучение и заплати от 350лв. , с извънредния труд-500лв.

Тоя дето ги е проверявал(от местната РПУ на МВР)как спазват изискванията , сега е на работа при тях.

Така , че с последното съм абсолютно съгласен - Ръководството се е справило блестящао :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За мен най-идиотското нещо тук е че въобще има боеприпаси нуждаещи се от утилизация.

Така е, боеприпаса е направен да се използва по предназначение, не да се утилизира / баси и думата, сигурно доста кинти се крият зад нея/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

За мен най-идиотското нещо тук е че въобще има боеприпаси нуждаещи се от утилизация. Армията колкото и малка да е си стои по казармите и мете или боядисва бордюри, а мунициите гният по складовете. Аз например като бях в казармата изстрелях 96 патрона с калашник (броих ги) и не пипнах нито един образец тежко въоръжение. Но за някои офицери беше по-важно да се подреждат складове с ръждясали легла и стари плакати, от колкото войниците да се обучават да използват оръжия.

Абсолютно. Значи е меко казано лошо управление. Независимо дали поради некадърност или злоупотреби. Иначе тенденция за пестене на боеприпаси де забелязваше още веднака след падането на Живков. За по-рано не знам.

Така е, боеприпаса е направен да се използва по предназначение, не да се утилизира / баси и думата, сигурно доста кинти се крият зад нея/

На всичкото отгоре е чуждица - от англ., значи уползотворяване. Мн вероятно - за кинтите.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

В момента по БТВ тече нещо и се говори за това...

А някой чу ли за Хванатите военни тъпанари дето пренасяли с пикап /или нищо си там/ ракети земя-въздух?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да. Дори е арестуван един майор и един старши сержант. Веряотно, шашнати от неизбежните бъдещи проверки и инвентаризации са решили да се отърват от стоката, като са я качили на кола на външна фирма пак... Много фирми, много нещо, бре, в "БА" АД.

Преди 1944 г. който е искал да търгува с армията е давал в залог стойността на това, което ще й предаде съгласно договора с нея. Може и да му се плаща, но залогът си стои и при неизпълнение на договора се е конфискувал. Всички оръжейни работилници в България, с изключение, ако не се лъжа, на самолетната фабрика "Капрони", са били държавни.

Интересно дали през 1944 г. са били по-малко капиталистически ориентирани хората и държавата?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Дано да ги накажат. Предполагам няма да им с е размине, но дали ще е справедливо, на фона на това, което са извършили, и което може да произтече.

То много институции у нас трябва да завършват с АД. А преди 44-та просто е имало държава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Каква е вероятността да се случват подобни "произшествия"? Колко склада са се взривили за последните 20 години и колко за последните две? Мирише на злоупотреби.

Колкото до ракетите, ето какво пише потребител от БС:

"Няма никаква кражба - всичко е пълна лъжа от страна на МВР, за да отклони вниманието от липсващия контрол на КОС върху складовете край Петолъчката. Единственото провинение е, че МАЙ!!! липсвал на един от превозните документи един от мокрите печати. Става дума за редовен и обозначен транспорт на боеприпаси от Безмер към ВЗМ-Сопот - дали с цел поправка, дали с цел препродажба или нещо подобно - няма значение. Няма никакво основание за безумното обвинение към двамата военни в държане на ВВ (такова няма), нито в присвояване и разпореждане с тях."

И съм склонен да му вярвам.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, този потребител го избива на политика често и то в полза не на днес власвтващата политическа сила. Той откъде знае дали печатите са били, или не са били редовни? Да не би да е бил там или да ги е слагал?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ, съгласен съм. Но просто личното ми впечатление от дейността на МВР (и политическото им ръководство) е такова, че допускам по-скоро този сценарий. Разбираш (нали може на ти?), че повече ми харесва възможността, в която България не е съвсем държава от третия свят, в която военни не си разнасят незаконно взривни вещества наляво-надясно.

Любопитно ми беше да прочета, че единият от безпилотните самолети оглеждащ мястото се е разбил заради вятър.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може на ти, естествено. За безпилотния самолет не бях чул, но може.

Що се отнася до другото, звучи твърде безпочвено, за да има основание да се допуска. Във всяка държава може да се случи това, което стана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колкото до ракетите, ето какво пише потребител от БС:

"Няма никаква кражба - всичко е пълна лъжа от страна на МВР, за да отклони вниманието от липсващия контрол на КОС върху складовете край Петолъчката. Единственото провинение е, че МАЙ!!! липсвал на един от превозните документи един от мокрите печати. Става дума за редовен и обозначен транспорт на боеприпаси от Безмер към ВЗМ-Сопот - дали с цел поправка, дали с цел препродажба или нещо подобно - няма значение. Няма никакво основание за безумното обвинение към двамата военни в държане на ВВ (такова няма), нито в присвояване и разпореждане с тях."

И съм склонен да му вярвам.

Прав си Миташкин, не ми се вярва да има такива идиоти, и то в такъв момент.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Прав си Миташкин, не ми се вярва да има такива идиоти, и то в такъв момент.

А, напротив! Ако са нагазили лука и спешно се спасяват - като нищо. Грешката им е била, че са пратили непосветени в далаверата шофьори, които не са избрали добре маршрута.

Иначе тия конспиративни теории хич не ми се връзват - МВР отклонявало вниманието от това, че имало взривове... Не се връзва хич. Просто юнакът, който го написа в БС е известен със силни политически пристрастия (ся да не се сърди, че го клюкариме тука, ама така е).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ, аз също съм имал спорове по разни теми с въпросния потребител от другия форум, но в случая това няма значение. Нещата се очертават като че ли така

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=915770&cl=1&p=6

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...