Отиди на
Форум "Наука"

Цивилизацията на ацтеките


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Не е така.Калния Мадрид през 15 век не е особенно бляскав пред Теночтитлан.Това го признават самите испанци.

Приятно море и се замисли дали улиците на Теночтитлан са били по-чисти от мадридските; после се замисли за испанскарта архитектура и изкуство, ако щеш за литературата, сравни Сервантес с тия поети, дето не знаем испанци ли са или не, и осъзнай накрая какво значи една цивилизация да е по-развита от друга.

Ти къде искаш да живееш - в Столипиново или в Бояна? Щото и на двете места има жилища, нали така? Е, така е и с цивилизациите.

Безмислено разводняваш играейки си с термините. И двата акта представляват умъртвяване на набедена жертва по особено жесток начин в името на дадено божество. Така повече ли те кефи? Няма повече да използвам термините "жертвоприношение" и "клада" за да не се закачиш пак като кърлеж за тях поради липса на какво друго да се хванеш ;)

Така - та по горната удебелена формулировка европейците водят доста. Категорично. Незнам защо я взимаш и за някакъв основен критерий. Същата работа (дори и спрямо термините, които повече няма да споменавам :)) се наблюдава и при траките и то доста масово, пукне ли мъжа - аре директно теглят ножа и на жена му, коня му и други дребни имущества за гробничен инвентар :) принасят се жертви по най-различни поводи, всъщност поради същите като при ацтеките - примерно за да призоват бога на дъжда да сложи край на продължителната суша примерно.Що не се дразниш на траките тогава? И не само това - мислиш ги за доста печени, интересни и цивилизовани дори! Ами Картаген? Там детските жертвоприношения май са най-масовите познати въобще. И въпреки това ги считаме за цивилизация от ранга на Рим, което си е така. Ами спартанските жреци - които хвърлят в пропастта всяко новородено, което сметнат, че е бъгаво поради някаква причина и негодно за бъдещ спартански хоплит? На спартанците даже още повече им се кефиш кви са печени. Виж от всички правещи подобни мизерии с невинни хора само на ацтеките не се кефиш. Е тва продължавам да не мога да го разбера.

А пък за избиването на пленници май списъка с всички останали, които го правят освен ацтеките е направо безкраен. Всъщност крайно число е разбира се и се опасявам, че е равно точно на броя на всички останали племена и народи в света от периода, а и от преди и след това.

Още в първото изречение от темата в линка се казва, че адекватни сравнения са невъзможни, а надолу може да видиш и защо ;)

Никой не казва, че на са цивилизация и не са от ранга на тези, които в историята са извършвали жертвоприношения на хора.

Но това на другите места е било много, много отдавна и точно там е и ацтекската цивилизация - назад.

Ралзиката къде е - при ацтеките имаш религиозен култ и религиозна церемония при убиването. В Европа жестокостта е санкция за негативно поведение на осъден.

Рализката е от небето до земята. Виж Глишев какъв факт горе е посочил от Истинската история...

Спомнете си Магдебург, и то не клането, а възмущението от него из цяла Европа. Спомнете си Иван Грозни.

Не могат да се сравняват нивата на хуманизъм и на технологично развитие на двете цивилизации. Според мен е така.

Покажете ми едно човешко лице нарисувано от ацтеките, което да не излъчва жестокост! Покажете ми картина със светлосянка, покажете ми най-накрая едно написано стихотворение на ацтекски!

После ги сложете до картините на Ел Греко и Веласкес и ако тогава не успея да илюстрирам какво имам предвид - явно съм на предела на възможностите си.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 97
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Толкова са им позволили условията и наличните ресурси. Всеки е направил каквото е можал с това което е имал. В момента вие се присмивате и оплювате тези, които са имали малко и поради това са били погълнати от по-богатите и напредналите.

Да видим още колко ще продължи борбата ми срещу вятърни мелници :)

Сакън, не се присмивам. оТолкова са им позволявали ресурсите, ОК. Но какви ресурси ги карат да ядат хора сготвени, за Бога!!! Как можеш да го правиш това, да ходиш в храма и там да ти колят човек, и след това да пишеш поезия за розите??? И как да гледаме през очите на пристигналите конкистадори това нещо? И това да е равно на европейската цивилизация. По какво е равно??

Само реагирам на плоското - "европейските варвари унищожиха цветущата цивилизация". Ако искате да разберете историята, доколкото е възможно, не се поддавайте никога на такива "плоскости".

ПП

Естествено, Радо в последното не визирам тебе ;) сещаш се.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За себе си съм на страната на испанците, но ми харесва как Лордът защитава индианците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жал ми е за индианците, целият им свят се громолясва.

Испанците са невероятно смели - Кортес, по-късно и Писаро, няма как да не им се възхитиш. Като европоцентрик все пак испанците са ми по на сърце.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Приятно море и се замисли дали улиците на Теночтитлан са били по-чисти от мадридските; после се замисли за испанскарта архитектура и изкуство, ако щеш за литературата, сравни Сервантес с тия поети, дето не знаем испанци ли са или не, и осъзнай накрая какво значи една цивилизация да е по-развита от друга.

Ти къде искаш да живееш - в Столипиново или в Бояна? Щото и на двете места има жилища, нали така? Е, така е и с цивилизациите.

Направо ще да са били царе на технолоията.Японците от 20-ти век ряпа ядат явно пред мощта на индианските изкуствени острови. :whistling:

Никой не казва, че на са цивилизация и не са от ранга на тези, които в историята са извършвали жертвоприношения на хора.

Но това на другите места е било много, много отдавна и точно там е и ацтекската цивилизация - назад.

Ралзиката къде е - при ацтеките имаш религиозен култ и религиозна церемония при убиването. В Европа жестокостта е санкция за негативно поведение на осъден.

Рализката е от небето до земята. Виж Глишев какъв факт горе е посочил от Истинската история...

Спомнете си Магдебург, и то не клането, а възмущението от него из цяла Европа. Спомнете си Иван Грозни.

Не могат да се сравняват нивата на хуманизъм и на технологично развитие на двете цивилизации. Според мен е така.

Покажете ми едно човешко лице нарисувано от ацтеките, което да не излъчва жестокост! Покажете ми картина със светлосянка, покажете ми най-накрая едно написано стихотворение на ацтекски!

После ги сложете до картините на Ел Греко и Веласкес и ако тогава не успея да илюстрирам какво имам предвид - явно съм на предела на възможностите си.

улиците на Теночтитлан не са по-чисти от мадридските, те са стотици хиляди пъти по-чисти от тях. Мадридските улици до 18 век са клоаки, кални помийни ями, в които постоянно от прозорците се изливат гърнета с ако и пико. В теночтитлан няма нито кал, нито някой хвърля през прозорците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

От някои постове тук може да се съди, че хората, които ги пишат нямат дори бегли познания върху културите от Новия Свят :!!!:

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За себе си съм на страната на испанците, но ми харесва как Лордът защитава индианците.

Да! Лорда би бил идеален управник наново-испанска провинция :)) Щеше да има мир и ред и щеше да назначи 20 експедиции, които нямаше да оставят и тухла от ацтеките неизучена :)

То не става дума за или против едните и другите - само исках да не оставаме на това толкова плоско- "дивите испанци унищожили великата цивилизация".

Иначе това си е сблъсък. Цветан Тодоров прави опит да обясни "голямата жестокост" на испанците с философско-психологическата конструкция за "въпросът за другия". Т.е. индианците са толкова различни, че едва ли не испанците не ги приемат за хора.

Ако ви сервират това, което са поднесло на Бернал Диас дел Кастильо.... ще се стреснете много повече, отколкото тогавашните испанци. Сблъсък и унищожение си е, каквито много е имало в историята. Тогава са отвоювали, днес се опитваме да възстановяваме визията за минали светове. Така е то...

Глишев, благодарности за припомнянето за "Истинската история за завоюването на Нова Испания"- открих я тука непипана от времето на издаването си :)))) Като че ли са знаели какви спорове ще се водят, та са я издали в разгара на социалзма.:)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Направо ще да са били царе на технолоията.Японците от 20-ти век ряпа ядат явно пред мощта на индианските изкуствени острови. :whistling:

Значи в модераторския раздел вече незнам колко стотин страници все се говори за това колко много плява и ненужни постове се бълват тука и задръстват дискусиите в хубавите теми на форума, с което ти уж се съгласяваш и все се чудим как точно да действаме срещу това. Ти като гледам вече си го измислил - почваш да правиш същото!

Тук обсъждаме ацтекската държава и култура, а ти идваш и заявяваш, че е зле щото не е на технологичното ниво на японците от 20 век. айде замисли се има ли някакъв смисъл от подобна глупост? А защо германците през 14 век не са на технологичното ниво примерно на сърбите през 20 в.? Егати загубеняците разбираш ли :laugh: Не сериозно, тоя пост щях да го изтрия, ама за съжаление вече всички го видяха. После обаче не ми се оплаквайте, че нивото на форума падало...

Но това на другите места е било много, много отдавна и точно там е и ацтекската цивилизация - назад.

Вече обясних защо е там. За двеста хиляден път и ми се струва, че е крайно време да го зарежете тоя аргумент.

Ралзиката къде е - при ацтеките имаш религиозен култ и религиозна церемония при убиването. В Европа жестокостта е санкция за негативно поведение на осъден.

За траките, спартанците, Картаген... нищо не каза? И там ли жертвоприношенията са санкции за негативно поведение?

Толкова са им позволявали ресурсите, ОК. Но какви ресурси ги карат да ядат хора сготвени, за Бога!!!

В момента умножаваш ябълки по крави, както ми казваше в училище учителката по математика :) значи къде съм споменавал, че ресурсите имат отношение към религията, говорех за тях като за двигател на технологичното развитие. Религията и културните особености се оформят от множество други фактори, за които сега няма смисъл да говорим. Ресурсите нямат отношение към човешката жестокост, която е заложена във всички хомо сапиенси и при определени обстоятелства винаги се проявява.

Само реагирам на плоското - "европейските варвари унищожиха цветущата цивилизация". Ако искате да разберете историята, доколкото е възможно, не се поддавайте никога на такива "плоскости".

ПП

Естествено, Радо в последното не визирам тебе ;) сещаш се.

Значи визията ти е погрешна защото заставам напълно зад тази "плоскост", индианските цивилизации са велики и уникални култури и да - европейците се отнасят изключително варварски с тях - просто ги унищожават. Избиват населението, заразяват го и случайно и умишлено с едра шарка, а оцелелите ги набутват в рудниците за робски труд, носят със себе си разруха, а не цивилизация. И единствената им цел е заграбването на нови територии и злато. Това е жалката истина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

трябва да се каже дебело, че към момента на среща на двете цивилизации - мезоамериканската и западната - американците превъзхождат западняците във почти всичко с изключение на пушкалата, които както знаем не са тяхно изобретение. Испанците към 1500 г. са един слаборазвит народ, няма ги нито писателите, нито художниците, нямат дори столица, няма ги големите катедрали, дворци и палати. Няма нищо. Всичко това почва да се появява чак след век-два. И то благодарение на златото от новия свят. Пак да кажа - към момента на срещата испанците са далеч далеч назад, дотолкова, че позват дворците и джамиите, заварили от арабите.

Редактирано от alvassareiro
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Значи в модераторския раздел вече незнам колко стотин страници все се говори за това колко много плява и ненужни постове се бълват тука и задръстват дискусиите в хубавите теми на форума, с което ти уж се съгласяваш и все се чудим как точно да действаме срещу това. Ти като гледам вече си го измислил - почваш да правиш същото!

Тук обсъждаме ацтекската държава и култура, а ти идваш и заявяваш, че е зле щото не е на технологичното ниво на японците от 20 век. айде замисли се има ли някакъв смисъл от подобна глупост? А защо германците през 14 век не са на технологичното ниво примерно на сърбите през 20 в.? Егати загубеняците разбираш ли :laugh: Не сериозно, тоя пост щях да го изтрия, ама за съжаление вече всички го видяха. После обаче не ми се оплаквайте, че нивото на форума падало...

То наистина така звучи - извинения, друго имах предвид. Това беше иронична реплика към Алвата за града на плаващ остров - разбира се, че не искам от тях да са на нивото на японците от 20 век! Махам го.

Вече обясних защо е там. За двеста хиляден път и ми се струва, че е крайно време да го зарежете тоя аргумент.

Добре, но бива ли да го пропускаме?

За траките, спартанците, Картаген... нищо не каза? И там ли жертвоприношенията са санкции за негативно поведение?

Не, разбира се, че не - и те са достатъчно назад в историята.

В момента умножаваш ябълки по крави, както ми казваше в училище учителката по математика :) значи къде съм споменавал, че ресурсите имат отношение към религията, говорех за тях като за двигател на технологичното развитие. Религията и културните особености се оформят от множество други фактори, за които сега няма смисъл да говорим. Ресурсите нямат отношение към човешката жестокост, която е заложена във всички хомо сапиенси и при определени обстоятелства винаги се проявява.

Да, Boss! Съгласявам се! Степента й обаче е различна в различните култури, но това е въпрос извън темата. За мен при ацтеките жестокостта е доста висока. Може би това е присъщо за други култури също. Но за нивото, което достигат, може би е било време да я изоставят? ....

Значи визията ти е погрешна защото заставам напълно зад тази "плоскост", индианските цивилизации са велики и уникални култури и да - европейците се отнасят изключително варварски с тях - просто ги унищожават. Избиват населението, заразяват го и случайно и умишлено с едра шарка, а оцелелите ги набутват в рудниците за робски труд, носят със себе си разруха, а не цивилизация. И единствената им цел е заграбването на нови територии и злато. Това е жалката истина.

Това е така, но е част от картината. Цивилизациите и културите, когато се срещнат, взаимодействат по различни начини - развиват се съвместно, едната културно поглъща другата, или едната разрушава другата при войните. В този случай различността е била толкова голяма, че сблъсъкът е неизбежен, а унищожението - почти закономерно (не казвам оправдано!), но закономерно в тогавашния исторически контекст.

Католици-завоеватели на Новия свят слизат през 16 век на брега и им поднасят човешки ръце, сготвени на фурна!!! След което стават свидетели на това как се вадят сърца при церемонии. Това е време, в което в Европа горят на клада за къде - къде по-малки неща.

Това е 16-ти век, дали испанците не са се пчувствали цивилизатори? Е, и те са завоеватели, аз това никога не съм го отрекъл.

Повтарям, всичко тръгна от бързите мнения за това, че едва ли не в Мексико е процъфтявало нещо, което е съвършено, а историческите варвари са го помели. Исторически нещата са по-дълбоки, макар на фона да е това...

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

трябва да се каже дебело, че към момента на среща на двете цивилизации - мезоамериканската и западната - американците превъзхождат западняците във почти всичко с изключение на пушкалата, които както знаем не са тяхно изобретение. Испанците към 1500 г. са един слаборазвит народ, няма ги нито писателите, нито художниците, нямат дори столица, няма ги големите катедрали, дворци и палати. Няма нищо. Всичко това почва да се появява чак след век-два. И то благодарение на златото от новия свят. Пак да кажа - към момента на срещата испанците са далеч далеч назад, дотолкова, че позват дворците и джамиите, заварили от арабите.

Това са глупости, Аливч. Благодарение на златото от Латинска Америка - да, но испанците са, които са ползвали златото като напреднала цивилизация, а не инките, които просто са го ползвали като материал за украса...

Превъзхождат във всичко.... В нищо не ги превъзхождат! Посочете ми едно, в което ги.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

6 000 разпънати на кръст си е сериозна цифра.

при жертвоприношенията на ацтеките май също се е отнасяло предимно за военнопленници.

конвенциите за хуманно отношение към военнопленници, население на окупирани територии и т.н. се появяват в доста по-модерни времена, май точно защото преди това отношението към тия клетници не е било кой знае колко хуманно. :(

Много често е било, а много често не е. Преди каквито и да е конвенции в Европа се е считало за безчестие да не уважаваш пленника. Поне в 17-ти и 18-ти век. В Средновековието - и така, и така. Рим ги е заробвал, а лидерите им е удушавал след като ги е прекарвал през централните улици...

Проблемът е в масовото избиване. Та те ацтеките са ги ловяли за да ги принасят в жертва. Дали това е прикрита форма на етническо прочистване на съседите, осъзната или не, дали е чисто психологически момент - не знам, но жестокостта при тях е в повече.

Поне в този аспект на цивилизацията е така. Бъркам ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Варлорд, имат впрегатни животни. Инките ползват ламите като товарни коне. Но акъла не им е стигнал да ги използват както северноамериканските ползват по късно коня, но без да ползват колела. Говорим за елементарни шейни. Дори това не са направили. Ламите са можели да теглят и истински каруци (те са колкото магарета), но такива просто нямат. Та така Варлорде, имат опитомено впрегатно животно, но го ползват по най елементарния начин.

Металургия имат само за златото. И ще ви кажа защо, защото златото се топи на малка температура и се обработва лесно. Питайте който искате ковач, или металург и те ще потвърдят, злато, сребро и мед са най елементарните за обработка метали. Между другото, индианците не ползват мед. Тоест на ниво металургия са колко, 2000 години преди Христа? Най острите им предмети, примерно оръжията са от ... обсидиан-вулканично стъкло. Мноооого напредничаво.

Нямали били пътища, естествено, че няма да имат, защото нямат каруци. Естествено е, че когато всичко се мъкне на гръб или най много на лама, то коларски път не ти трябва.

Пирамидите разбира се са голямо достижение за египтяни и месопотамци, и те са развити цивилизации, но... 1500 години преди Христа. Тоест, индианците са 3000 години назад в развитието.

Редактирано от Frujin Assen
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Повтарям, всичко тръгна от бързите мнения за това, че едва ли не в Мексико е процъфтявало нещо, което е съвършено, а историческите варвари са го помели.

Е това мога да го определя само като чиста манипулация.

Това много ясно се вижда от първата страница на тази тема, още от пост #3 много ясно се вижда кой какво започва.

Абсолютно същото и в темата за инките http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=90

И там ясно се вижда кой какво започва, как вместо да се пише по същество се почват глобални оценки, "нивата" и бля, бля бля... Спам и флууд...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това са глупости, Аливч. Благодарение на златото от Латинска Америка - да, но испанците са, които са ползвали златото като напреднала цивилизация, а не инките, които просто са го ползвали като материал за украса...

Превъзхождат във всичко.... В нищо не ги превъзхождат! Посочете ми едно, в което ги.

и испанците ползват златото като украса - за луксозни нужди. да не мислиш че го инвестират с цел печалба?

испанците са много ама много изостанали във всичко - архитектура, няма нито един строеж до края на 16 век, нямат столица, нямат нищо. градовете им са бунища. те са издънка на запада и ако не тръгнаха да откриват нови светове цяха да си останат забутана провинция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Варлорд, имат впрегатни животни. Инките ползват ламите като товарни коне. Но акъла не им е стигнал да ги използват както северноамериканските ползват по късно коня, но без да ползват колела. Говорим за елементарни шейни. Дори това не са направили. Ламите са можели да теглят и истински каруци (те са колкото магарета), но такива просто нямат. Та така Варлорде, имат опитомено впрегатно животно, но го ползват по най елементарния начин.

Металургия имат само за златото. И ще ви кажа защо, защото златото се топи на малка температура и се обработва лесно. Питайте който искате ковач, или металург и те ще потвърдят, злато, сребро и мед са най елементарните за обработка метали. Между другото, индианците не ползват мед. Тоест на ниво металургия са колко, 2000 години преди Христа? Най острите им предмети, примерно оръжията са от ... обсидиан-вулканично стъкло. Мноооого напредничаво.

Нямали били пътища, естествено, че няма да имат, защото нямат каруци. Естествено е, че когато всичко се мъкне на гръб или най много на лама, то коларски път не ти трябва.

Пирамидите разбира се са голямо достижение за египтяни и месопотамци, и те са развити цивилизации, но... 1500 години преди Христа. Тоест, индианците са 3000 години назад в развитието.

брей 3000 години назад как пък го измисли. в областта на науката маите колко години са назад, същите, дето изчисляват орбити на планети? а ламата е опитомена до макс възможното - това животно просто не позволява да се язди. ти лама виждал ли си? а сега да запитам - ако има обсидиан, изключително остър материал, за чий дявол им е да копат руди? металургията се развива от нуждата - нямаш нужда, нямаш металургия. със строителството и земеделието да продължавам ли? ами че то целият свят консумира растения, опитомени от американците - картофи, боб, домати, краставици, царевица, тютюн, и тн. и тн. а с тяхното злато се издигат катедралите на испания. изобщо испания дължи целия си златен век на мексико и перу.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е това мога да го определя само като чиста манипулация.

И там ясно се вижда кой какво започва, как вместо да се пише по същество се почват глобални оценки, "нивата" и бля, бля бля... Спам и флууд...

Уверявам те, че не е. Глобалните оценки не са ли по същество? Впрочем, ще се радвам да се аргументираш в това - бих приел аргументи.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

брей 3000 години назад как пък го измисли. в областта на науката маите колко години са назад, същите, дето изчисляват орбити на планети? а ламата е опитомена до макс възможното - това животно просто не позволява да се язди. ти лама виждал ли си? а сега да запитам - ако има обсидиан, изключително остър материал, за чий дявол им е да копат руди? металургията се развива от нуждата - нямаш нужда, нямаш металургия. със строителството и земеделието да продължавам ли? ами че то целият свят консумира растения, опитомени от американците - картофи, боб, домати, краставици, царевица, тютюн, и тн. и тн. а с тяхното злато се издигат катедралите на испания. изобщо испания дължи целия си златен век на мексико и перу.

Добре, приемам, средата им е позволявала толкова - високо в планината и т.н. Дори, разглеждайки горното, стигам до извода, че етапът на развитието им си е "стандартен" за една ранна цивилизация. И в този смисъл ценността им за историята е несъмнена. (Всичките ми възражения, в каквото и да ме обвини Елемаг по-горе, са само и единствено в конткста да възразя, че:

1/ те били по-развити от испанците;

2/ че завоюването им е процес само и единствено на варварска агресия от испанска страна - кой варварит поръчва етнографски изследвания???

Сиреч, против прекалената им идеализация. Не бъдете тъй бързо чувствителни към това, защото е важно.

Проблемът е с жестокостта им. Жертвоприношения, канибализъм, ОК. Може би това е бил елита, да покаже колко е tough. Но и в изображението им, бре хора - едно лице няма, което да не излъчва бруталност!! Що за идеал са имали тези хора?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

и испанците ползват златото като украса - за луксозни нужди. да не мислиш че го инвестират с цел печалба?

испанците са много ама много изостанали във всичко - архитектура, няма нито един строеж до края на 16 век, нямат столица, нямат нищо. градовете им са бунища. те са издънка на запада и ако не тръгнаха да откриват нови светове цяха да си останат забутана провинция.

Плащат със злато, не го преработват. Плащат - пазар, стокова прични отнощения...

Не, драги, Испания не е била дива преди Лат. Америка, а просто е станала свръхбогата след нея.

1. Катедрала в Кордоба, 16-ти век.

2. Катедрала в Толедо - 1227 - на мястото на друга, започната през 11-ти век. Последни добавки - 16-ти век.

3. в Бургос - започната през 1221, завършена през 1567 г.; построена на мястото на предишна, романска катедрала;

4. същото;

И Валенсия...

post-727-076970100 1345814792_thumb.jpg

post-727-002878600 1345814889_thumb.jpg

post-727-043289100 1345814903_thumb.jpg

post-727-089415400 1345814913_thumb.jpg

post-727-027057600 1345815178_thumb.jpg

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не последни добавки, а построени и завършени в края на 16 век. Ако не беше америка нищо нямаше да направят. барокът се появява във втората половина на 16 век КГ, едва след откриването на Америка.

Редактирано от alvassareiro
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако ще се сравняват двете сблъскали се култури, трябва да става адекватно.

Наистина, големият бум на испанското изскуство започва след потичането на завоюваното злато в Испания. Но завоеванието не създава културата, а й дава тласък. Тя си е там, равна или почти равна на останалите християнски страни, във всеки случай достатъчно сложна и на ниво...

Гледайте, ако не ви се четат книги, филмът "Алатристе". Там Испания от това време е на длан.

Продъжавам да чакам ацтекските портрети... :post-70473-1124971712:

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Алва, що говориш неверни неща? Уж си умен, пък на. Първо, за обсидиана, ползват го не защото е много добър, а защото нямат дори мед. Това на практика си е стъкло. А всички знаем, че освен супер остро стъклото е и супер крехко. Гледах по дискавари, как изпитваха ацтекски оръжия. Имали са бухалки със закрепени на тях парчета обсидиан. Режеха месо наистина страшно, испанския меч не правеше такива жестоки рани. Проблемът беше, че след три удара в нещо по твърдо, примерно кости, и това страшно оръжие се превръщаше в обикновена дървена сопа, защото крехкото стъкло се чупеше. Те затова ацтеките и са убивали като са разпаряли корема с обсидианов нож, бъркат и вадят сърцето, защото нямат нищо с което да счупят или срежат ребрата.

Земеделието не само че не е развито, то е примитивно. Нямат рало, нямат волове, нямат метални сечива. Копаят с каменни или дървени мотики, а дори не е и мотика. Направо им се е разказвала играта на земеделците да работят по толкова примитивен начин. Те не са дали на света никакви култури. Просто живеят на територия където растът тези култури.

Да ламата не може да се язди, но може да се впряга в каруца. То не е и задължително да се ползват за впрягане коне, катъри и магарета. На север например ползват кучета. В краен случай може да впрегнеш няколко здравеняка да теглят каруца, и пак ще е по добре, отколкото ако мъкнат на гръб товара.

Редактирано от КГ125
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Офф-топик.

Алвата преди твърдеше, че готическото изкуство започва не във Франция, а тъкмо в Испания. Добре, но готическото изкуство наистина процъфтява още в XIII-XV в., тоест няма нищо общо със златото на Америките и чисто логически не се връзва с постановката, че Испания е бедна и дива преди завоюването на Мексико и Перу. Готическите строежи са сложни, скъпи, мащабни - ясна работа. Така че Алвата би трябвало да се откаже от поне една от двете си постановки - или готическото изкуство не е испанско по произход, или пък испанците не са били чак толкова диви и бедни преди XVI в.

Както и да е, затова цивилизациите на древна Америка са ни чужди - защото са много различни от нашата. В това няма нищо чудно. Техните идеали и основни идеи не са били разбираеми за испанците (които все пак са ни относително близки като нагласа). В "Истинска история..." Монтесума изразява искрено отвращение от християнската идея, че не боговете ядат човешки жертви, а вярващите ядат плътта на Бога. И отказва да слуша повече за християнството. Разговорът е бил невъзможен. Възможна е била войната и именно това се е случило. В първата фаза на отношенията си, когато все още са в ежедневни мирни контакти, конкистадорите и индианците непрекъснато се шокират едни от други.

А и самото название на конкистадорите говори за целта им. Първият им жест на контитента е да нарекат мястото на слизането си "Вера крус", тоест Истинския кръст. Забиват знамето и кръста, обявяват страната за "Нова Испания", вече са обещали една пета от всичко, което намерят, на краля-император. Проповядват на индианците, заповядват на юкатанците да почитат изображение на св. Богородица (и за техен ужас индианците обливат изображението с кръв от човешки жертви, което е побъркало хората на Кортес). И нито за миг не ги напуска убеждението, че рано или късно ще воюват. Няма разлика между конкистадорите и старите алмогавари на Мунтанер.

Редактирано от КГ125
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...