Отиди на
Форум "Наука"

Ето защо човек може да бъде горд, че е българин


Sync

Recommended Posts

  • Потребител

Нека в тази тема съберем добрите думи, които са казани за българите и България :):

"Българската държава е люлка на европейската култура и цивилизация"

Шарл дьо Гол - президент на Франция , Париж 1962 година

"Богомилите създават Европейското възраждане"

Франсоа Митеран - президент на Франция

"Във Фландрия през 17-ти век, най-използваната фраза за красив и строен, симпатичен или просто ДОБЪР млад мъж е "un bon bulgar""

От “Философски речник” на Волтер

...

"Нима не е чудо смелостта на въстаналите срещу Империята (Османската) завладени български хора?"

Ханс-Кристиан Андерсен в своя “Дневник”

...

"Ролята на българските църковни дейци през Средновековието може да се сравни с тази на ирландските монаси преди тях "(визира ранната Ирландска (КЕЛТСКА) църква, преди независимостта й да бъде отнета от Ватикана в 8 век; последователите на св. Патрик развиват институцията "приемно семейство", а ранната Ирландска църква (за разлика от Католическата) не е задължавала свещениците да дават обет за безбрачие; съществували са и СМЕСЕНИ манастири, по образец на тези в земите на траките-беси - ЗБС)

акад. Дмитрий Лихачов (концлагерист в ГУЛаг и инициатор за празнуването на Славянобългарската писменост – деня на Константин-Кирил Философ и брат му Методий в бившия СССР)

...

"Българите са хората, допринесли най-много за формирането на цивилизацията в Източна Европа и въвеждането на тези народи в цивилизования свят”

Проф Геза Фехер, Унгария

...

"Една от историческите заслуги на българите е тази, че задържаха успешно няколко века турците далече от сърцето на Европа. Те платиха прескъпо с кръвта си, с вярата си, свободата си и упадъка на брилянтната им култура по онова време"

Проф. Санте Грачоти, Италия

...

"Само в Рая женската красота надминава тази на българските жени"

Адалудин Мухаммад Балхи – персийски (ирански) поет от 12 век.

...

"Украинците, а също така и белорусите, и руснаците, всички си спомняме, че писмеността, културата ни и православната християнска вяра произхождат от България. Искам да припомня и факта, че двамата първи украински патриарси са етнически българи – Григорий Цамблак и Киприан"

Вячеслав Похвалски – посланик на Украина в България.

...

"Българите са силен и непреклонен народ, който не се страхува от смъртта. Те са добронамерени към приятелите си и жестоки към враговете, безкрайно гостоприемни и обичат да живеят в мир и съгласие със съседите си”.

Hugas Indejedijan – Арменски пътешественик в книгата си

"Armenian travel notes on the Balkans 17th-19th century"

...

"Българската средновековна култура е сред седемте цивилизации в световната история, които играят ключова роля в обмена на ценности и идеи между Изтока и Запада"

Shigioshi Matsuiama – японски историк

...

"Значението на етнонима “Българин” е мъдър, образован, ерудиран човек"

Abu Hamid al Aldalusi – арабски пътешественик от 12 век

...

"Началото и благоприятните възможности за формирането на днешните балкански народи е поставено от Дунавска България"

Проф. Геза Фехер, Унгария

...

"Трябва да се признае, че съществува дълбока връзка между Източна и Западна Европа в областта на културата и заедно с това да се подчертаят изключителните заслуги на българите в прехвърлянето на нови културно-цивилизационни импулси към Запада от дълбока древност."

Проф. Хари Салман (мой личен познат и приятел –ЗБС), Нидерландия. Преподава Културна история на Европа в университетите в Лайден, Хага и Карловия (Прага), полиглот

Продължението е в линка.

Източник: http://deathmetalverses.blog.bg/politika/2012/08/16/eto-zashto-sym-gord-che-sym-bylgarin.988986

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Струва ми се, че прекалено се захласваме по чуждото мнение, а то не трябва да бъде толкова важно за нас, особено за гордостта ни от факта, че сме етнически българи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1.Българките са най-красиви, а българите сме най-потентни.

2.Ние сме най-интелигентната нация.

3.Измислили сме азбуката.

4.Построили сме шатрата пред центална гара.

Ерго(прабългарска дума означаваща "Аз, сина на Тангра казах!), горд съм, че съм БЪЛГАРИН. Само малко ми е кофти, че българин се римува с маргарин, а не с краве масло...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Sync , цялата тая куртоазия е важала за време оно, незнам как сега сърце ти дава да се гордееш че сме най-бедния европейски народ , с всичко най- зле , за което и да е.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

България е хубава, а и ние можем да проявяваме както ужасни, така и прекрасни черти. Все пак, човек трябва да попътува повечко, да види свят и да прецени за себе си колко струва обществото ни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм българин, това ми е даденост.

Майка ми и баща ми не са Мерилин Монро и Джон Кенеди, но пак си ги обичам! По същия начин обичам България и това, че съм българин! Каквито и да сме, не сме идеални, но аз съм щастлив, че съм част от тази общност! При всичките й проблеми!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1.Българките са най-красиви, а българите сме най-потентни.

2.Ние сме най-интелигентната нация.

3.Измислили сме азбуката.

4.Построили сме шатрата пред центална гара.

Ерго(прабългарска дума означаваща "Аз, сина на Тангра казах!), горд съм, че съм БЪЛГАРИН. Само малко ми е кофти, че българин се римува с маргарин, а не с краве масло...

хаха шатрата пред централна гара..... :tooth:

Точно - спокойно, достойно и най-вече - грамотно. Това би трябвало да са чертите на патриотизма.

защо ли чертите на патриотизма ми приличат на пръцкане по време на прием......

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Иначе блазни душичката човек от време на време да получава комплименти :biggrin: .

Не трябва да се прекалява с идеализацията и на страната и на народа има много вреден страничен ефект - разочарованието и преминаването в противоположното състояние на нихилизъм.

Трябва определено повече да се набляга на самия стремеж за постигане на по-високи резултати, а не на "вродени" свръх качества или минало величие.

Междудругото четох няква статия, в която психолози бяха доказали, че мисълта за успешните предци дава по-голяма решителност на човека :post-20645-1121105496: .

Просто нетрябва да се прекалява.

Шатрата пред централна гара е едно от най-големите постижения на българския либерализъм. Тотално въплащение на свободата и интернационализма. Значи хем е ориенталска идея шатра, хем под нея живеят (и акат) роми. Тотално пролетарията властва там денем и нощем, и изпълнява основната си функция като едина от вратите на София.

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бях на почивка в Швейцария.

По пътя на автобана пред Швехат изведнъж всички удариха спирачки...

Натрупаха зе за аламинут хиляди коли(там се присъединява автопистата от Братислава) и незнаех защо, но почнаха австрийските коли да се изтеглят на двете страни на автопистата. В лявата писта на ляво, в дясната ня дясно. Така посредата се получи един коридор в който веднага се нацицкаха де коли едно 20 годишно зелено фауве пассат и един мерцедес джип и изфучаха 500-600 м напред. Не след малко в коридора се появи пожарникар, линейка....

Така се получи, че моята колона се предвижваше малко по-бърже и достигнах тези "умни, находчливи, рафинирани" колеги, които все пак се принудили да се върнат в редът си и да пъплят заедно с другите....

Незнам защо, не се и учудих.

Пасата беше български а джипката унгарска....

:lac::lac::lac:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бях на почивка в Швейцария.

По пътя на автобана пред Швехат изведнъж всички удариха спирачки...

Натрупаха зе за аламинут хиляди коли(там се присъединява автопистата от Братислава) и незнаех защо, но почнаха австрийските коли да се изтеглят на двете страни на автопистата. В лявата писта на ляво, в дясната ня дясно. Така посредата се получи един коридор в който веднага се нацицкаха де коли едно 20 годишно зелено фауве пассат и един мерцедес джип и изфучаха 500-600 м напред. Не след малко в коридора се появи пожарникар, линейка....

Така се получи, че моята колона се предвижваше малко по-бърже и достигнах тези "умни, находчливи, рафинирани" колеги, които все пак се принудили да се върнат в редът си и да пъплят заедно с другите....

Незнам защо, не се и учудих.

Пасата беше български а джипката унгарска....

:lac::lac::lac:

нашите хора се познават навсякъде:)))

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За 7 дни в Сърбия, не в Швейцария видях само 2 сериозни пътни ситуации. Едната я направи един босненец с очуканичък форд, защото обърка знаците на централна Белградска улица.

Другата я направи българска мутра с БМВ с варненски номер. За да не го размажат, два автовоза, сръбски и турски, излязоха наполовина от пътя между Ниш и Калотина и единият за малко не падна в дола на реката.

Първото беше резултат на неопитност и объркване. Никой не се развири, никой не се разспсува, шофьорът на един очукан като нашите тролей се извини на колегите си, защото заради босненския форд и той трябваше да направи непозволена маневра и да се набута за момент в насрещното...

Втората беше резултат на българския преход и на неговите субпродукти.... Мина ми през акъла - ако беше станало нещо и се наложеше да свидетелствам в сръбския съд, щях ли да изпитам някаква национална солидарност с това прасе, което за да се прави на Шумахер по тесния сръбски път едва не обърна два камиона?

Нямаше.

Не забравяйте обаче, че тези състояние са временни и моментни. Ако те ви карат да се ядосвате, то съответната ви страна не е само тук и сега. Всеки се чувства добре в неговото село, а пък и това село си има постиженията и достойнствата, ето вчера четох голям текст за Балканската война и настръхнах.

Опасно е както да изпадаш в примитивен шовинизъм, така и да изпадаш в квазиинтелигентски нихилизъм. Ако си грамотен човек, знаеш, че в света има по-големи от твоята държави, но и твоята си има немалките достойнства. И кусури, чието поправяне един истински патриот най-малкото трябва да подкрепя, ако не може да извършва.

И най-голямото поправяне е лично като индивид да се държиш цивилизовано.

пп

Като начало - да сменяш станцията като чуеш чалга и да си държиш хартийките в жабката на колата докато стигнеш кофата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Отивате в Молдова и/или Украйна...избягвате Киев, Одеса и Кишинев...още като влезете в Румънско, вече ще сте горди, че сте Българи ! Гарантирано :) , с малки изключения/само за дреболии.../.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Отивате в Молдова и/или Украйна...избягвате Киев, Одеса и Кишинев...още като влезете в Румънско, вече ще сте горди, че сте Българи ! Гарантирано :) , с малки изключения/само за дреболии.../.

тук по прованса е същата картинка. Живот има само в големите градове. Миналия уикенд бях в Сухиндол - някога цъфтящ град преди мутрите от ТИМ да разграбят винпрома. Грозна и тъжна гледка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

1.Българките са най-красиви, а българите сме най-потентни.

2.Ние сме най-интелигентната нация.

3.Измислили сме азбуката.

4.Построили сме шатрата пред центална гара.

Ерго(прабългарска дума означаваща "Аз, сина на Тангра казах!), горд съм, че съм БЪЛГАРИН. Само малко ми е кофти, че българин се римува с маргарин, а не с краве масло...

Титан на перото е Стоедин!

. . .

„Българите имат малка, но отлично организирана армия.” У. Чърчил

Е, и това е от него…

"Европа свършва там, където започват да ядат шкембе чорба."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Титан на перото е Стоедин!

. . .

„Българите имат малка, но отлично организирана армия." У. Чърчил

Е, и това е от него…

"Европа свършва там, където започват да ядат шкембе чорба."

Явно не е обичал да яде вътрешности. Но тогава е малко по-на север защото унгарците пък манджа правят от шкембе даже и свински крака слагът.:biggrin:

http://www.youtube.com/watch?v=k43dJQI1lxs

или с мозък също се прави.

Енджой :tooth::tooth::tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

е нека перифразираме Чърчил - Българите са малък, но изключително прост народ.

Ако трябва да допълня Алвата…

"И броят на българите става все по-малък и по-малък, но за сметка на това - по - прост и по-прост.."

Но да не ставаме злобни! Не е така!

Пичове са българите и аз си ги обичам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има както неща , с които можем да се гордеем - славните моменти в историята ни , успехите по волейбол , така и неща , с които не трябва -мутрите , дупките по улиците ...Всеки народ има поводи за гордост -германците с футбола и Гьоте , италианците с Леонардо Да Винчи и културата си, французите с Наполеон и свободолюбието , руснаците с литературата . Има и поводи за негордост ... :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има както неща , с които можем да се гордеем - славните моменти в историята ни , успехите по волейбол , така и неща , с които не трябва -мутрите , дупките по улиците ...Всеки народ има поводи за гордост -германците с футбола и Гьоте , италианците с Леонардо Да Винчи и културата си, французите с Наполеон и свободолюбието , руснаците с литературата . Има и поводи за негордост ... :smokeing:

И какви са успехите на българите по волейбол, че по нищо не личи да има такива?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Няма да изненадам никого като кажа, че екипът на сайта и форума се състои от умерени и доста консервативни националисти (или патриоти, ако "националисти" ви звучи радикално). Същевременно амбицията на сайта все пак е да се обсъждат материали по научни въпроси, а не пропаганда, била тя и най-благородна. Това значи, че тук няма смисъл нито от краен възторг, нито от нихилизъм. Всички сме нормални хора и, да, принадлежим към българския народ. Нещо повече, принадлежим към българското политическо тяло, към нацията, която е суверен на държавата България. В това положение "гордостта да си българин" е нещо по-различно от факта, че си част от народа; превръща се в необходимост, в мотив за полезност към общото наше политическо тяло. Няма нужда да се бием в гърдите, защото си знаем кривиците. Едновременно с това е повече от нередно да се отнасяме с пренебрежение към ценността на нацията. Винаги можем да бъдем и по-добри, и по-лоши граждани. Във всеки случай пренебрежителните приказки за патриотизма или за местните национални герои са абсолютно неприемливи тук. Точно както и крайно радикалните и преувеличени шовинистични залитания. Тези две крайности са еднакво жалки.

Всеки може сам да реши какво го мотивира и какво го дразни в тукашните условия. За мен, да речем, мотивираща е литературата ни (и то най-новата), а дразнеща - дебелащината. За друг ще са други неща. Важното е да се стягаме и да не се излагаме пред самите себе си. Всеки отделно и всички заедно.

Разбира се, страната е ужасно управлявана, нацията е крайно деморализирана и спойката й отслабва, а реномето на общността ни на практика не съществува. В момента сме на дъното на самочувствието си от сто и кусур години насам. Това би трябвало да е повод човек да се разграничава още повече от всичко негативно и отвратително, но не и от онези смислени неща, които може да открие тук.

Както се казва:

Да живей България!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето ви още нЕкои неща за гордост :

"От банкомат в Перу изтеглиха заплатата на барман, който работи във ваканционното селище Дюни.От сметката на 23-годишния барман са изтеглени 200 щатски долара и друга валута. Младежът разбрал за тегленето, след като получил съобщение от банката.Дебитната карта била през цялото време в него.

Междувременно стана ясно, че четирима български граждани са арестувани в столицата на Уганда Кампала за източване на пари от банкомати.

Полицията в Уганда съобщи, че арестуваните Милен Кацарски, Адриан Димитров, Иван Ганчев Емилов и Антон Иванов са използвали за кражбата микрочип, който поставяли в банкомати, за да се сдобият с данни за банковите сметки на вложители.В тях са били намерени 45 нови направени карти и списък с 45 ПИН-кода. Предполага се, че набелязаните за източване сметки са били в четири местни банки."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За да е по-интересно слагам и снимки.

Красотата и богатството на българския народен фолклор, обичаи и традиции!

Национален етнографски музей: http://eim-bas.com/museum.php

0df92b1dccfeb0e0354a366c6080c827.jpg

0379cad9122b6570084920e582625ab7.jpeg

14e06a023c07d0e2a1cca427e890152c.jpeg

0f5fc0d916c723f16fd54990f4326794.jpeg

3ab3d4ca663eb716e3c4ac7b286ff2a5.jpeg

dd9c930936e372075a80ec7cad6195a4.jpeg

Редактирано от Sync
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И какво прави цар Симеон пред Цариград? И той ли е бил български?

Историческото българско чувство за патриотизъм и национална гордост е далеч от съвременните норми за толерантност и демокрация.

Ще честваме Балканската война, която също е агресивна. Българи живеели под робство в Тракия и Македония. Добре, ние ги освободихме през 1912-1913 г., но защо присъединихме тези земи към България. Тогава Европа веднага скочи, защото сме нарушили неин договор!

Днес туй не ни отърва в ЕС, онуй не ни харесва, ама си налягаме парцалите.

Македонците присвоили ръкописи, които уж били български. Веднага дигнахме гюрюлтия. Че ние си присвоихме всички съкровища, намерени на север от Дунав и Черно море, но никой не казва нищо против, защото хората, живеещи там, са културни.

Само в интернет има доста на брой и различни мнения за съкровището от Малая Перешчепина и те не определят, че то е било на българския владетел Кубрат. Но понеже има все пак един, който е изказал мнение, че пръстенът е на Кубрат, ние веднага обявихме, че находката е българска. Николай Овчаров даже пръст донесе от „гроба на Кубрат”. Да беше си направил поне труда да направи една научна публикация: къде точно е открил този гроб, как изглежда и т. н.

Ето срещу такива посредствени опити за налагане на нови митове в българската история трябва да се борим, а не да чакаме лъжите да се утвърдят като прословутата „тюркска”, теория, „кановете” и „хановете” и т. н. и т. н.

Аз като българин хич не се гордея, че български професори, като Николай Овчаров и Божидар Димитров се опитват да правят шоу от българската история. Те двамцата се състезават, кой ще шашне повече българските журналистки, които и без това са зашеметени от проявите на Бойко Борисов. Ние тук пък, се опитваме да си припомним някаква стара, също измислена българска слава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тракийските гробници и светилища са единствените почти изцяло запазени представители на монументалната култова архитектура на древните траки. Основна заслуга за тяхното запазване до наши дни е, че почти всички те се намират засипани в надгробни могили. На територията на България има над 60 хиляди такива тракийски могили, от които са проучени едва около 1000. Културно наследство в земите ни е невероятно богато - долината на тракийските царе, Севтополис, съкровищата, светилищата (най-голямото - Перперикон), мистериите, митологията, тракийския орфизъм - всичко е тук, при нас.

c0c5355d9224f49ec3c92b76eb0195d2.jpeg 510928b30ddb9f2ae750fc4a5d16a5b1.jpeg

8489c66ca6a3d5afa3f6e5e2ba950f90.jpeg 4e1627406742102d439aa540c755e90c.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...