Отиди на
Форум "Наука"

"За" и "против" масовата висока образованост


Recommended Posts

  • Потребител

Продавачка в магазин е като мъж военен - като не ставаш за нищо друго и се хващаш да ти плащат да стоиш.

И гета не е нужно да се правят, те си съществуват. Ще дам пример с циганите. Да си виждал наскоро циганин студент? Ами, че няма никакъв проблем циганите масово да следват висше образование, не защото са много умни, а защото и простите българи го могат. Циганите могат същото като българите - да обикалят улиците и заведенията нощем, да спят денем и в края на всеки семестър да ходят да просят тройки от лектори, които не са ги виждали. Но не го правят. Просто защото вече си знаят мястото, защото знаят, че няма добри перспективи от това. За тези 4-5 години вместо да инвестират пари в образователната система на РБългария могат да отрежат 2 км медна жица между две села или да нарежат малко влакови релси или да хвърлят в 3 часа посреднощ шахтите по центъра в каручката. Ето това е полезно и приложно знание...

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 118
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Ще искам детето ми да има минимум два чужди езика...

glishev, не е ли комплексарщина това учене на чужди езици? Тази жена ще живее в две страни, които няма да са България, така го разбирам аз. Ако е преводачка - добре, ама аз в училище съм учил испански, руски и английски. Ползвам само английски покрай ИТ и то в тесен диапазон. Колко езика знаят англичаните или французите или немците? Един. За тях не е повод за гордост да знаят български. А българина се гордее, че знае чужд език, сякаш това "чужд" е критерий за качество. Та въпросът ми е не е ли тъкмо това осезаемо чувство за малоценност нужната критична маса за вълната заляла Сульо и Пульо да стане висшист и то в условия такива, че може да е такъв 20 години и да не е нужно абсолютно нищо като капацитет за да завърши някой ден, в краен случай с 2 прасета по-малко покрай някоя сесия?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Браво, продължавай да си горд, че не си научил още нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да довърша. Пак отиваме до политика и съвременност. Опитват се да ни убедят, че всички можем да работим на бюро, и да сме готини. Това е като шизофрения, защото по рекламите и в пропагандата работещата жена изглежда така.

centr3.jpg

Докато в действителност изглежда така.

shiva4ki1.jpg

Първата е млада, красива, поддържана, с богат любовник/съпруг, добре облечена, работи на бюро и получава 2000 лв. Действителността всички я знаем. Само ще кажа, че не е нужно да си началник, готин и богат за да си щастлив, помага, но не е задължително. Както се опитват да ни втълпят съвременните хедонисти лЕберали.

Това я ясно.Само незнам защо наричаш рекламата "пропаганда"?

Ами не-целта на истинската пропаганда е да и повярваш.

На рекламите се вярва по-трудно и реалността не се крие.

Какво общо имат "хедонистите либерали?

Като ти чета постовете оставям с впечатлението,че за теб това е някакво "световно зло".

И още един въпрос-Смяташ ли че трябва образованието на жените и мъжете да е различно?

Понеже в темата за фашизма щурмана каза нещо такова и тогава ти го подкрепи.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм твърдо против БЕЗПЛАТНАТА масова образованост. След 10 клас трябва да е платено образованието(1 или 2 години) и това да е прехода към ВИШУТУ УБРАЗУВАНИЕ. Сегашното положение е безмислено пилеене на средства и време. На възравението, че така се отрязва пътя към университетите на по бедните ще възразя, че масово се ходи на кандидатстудентски курсове, а те са доста солени. Освен това тези с отличен успех ще имат пълна стипендия и ще могат да учат. Нищо получено даром(а даже и насила) не е полезно!

Редактирано от Стоедин
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е ли комплексарщина това учене на чужди езици? И не е ли това проява на чувство за малоценност?

Колко езика знаят англичаните, французите или немците? Един. За тях не е повод за гордост да знаят български. А българинът се гордее, че знае чужди езици, сякаш това "чужд" е критерий за качество...

Всеки един език е "прозорец" към заобикалящия ни свят. Ако щете - и врата към него. Всеки език е едно голямо богатство (ако е овладян на едно добро ниво).

Според научни изследвания изучаването на чужди езици е твърде полезно за развитието на човешкия мозък.

От друга страна, ние сме малка държава и не можем да си позволим блаженото незнание, масово проявявано от населението на държави с имперско минало, с колонии из целия свят и така нататък.

Библията, от своя страна, твърди, че "четенето на книги е умора за плътта, а този, който увеличава своето знание и своята мъдост, натрупва все повече и повече болка и печал."

В средновековна България се е налагало схващането, че "голи са без книги всички народи".

Да учим или да не учим? Това е въпросът.

Всеки трябва да направи сам този важен житейски избор.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека да има хора дето да говорят пет езика и с две висши. Проблема е всички да са такива.

Не поставяйте проблема в рамката:

необразован е равно на циганин в гето или боса жена с пет лапета до печката;

високо образован е вечно щастлив и успял;

Абсурдно е.

Истината е че ако образователната система е "свястна" - така или иначе половината, които завършват днес средно и висше никога не биха завършили.

Алилуя! :biggrin::good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Браво, продължавай да си горд, че не си научил още нещо.

Не, идеята ми е друга. Твоя идеал е да знаеш всичко. Да си електротехник, защото може да ти се наложи да смениш крушка, да си автомонтьор, защото може да ти се наложи да смениш гума, да знаеш китайски, защото може да срещнеш китаец, да си пилот, защото някъде, някога, някой нещо... Пак ще попитам, не е ли чувство за малоценност да искаш да покриеш всички дисциплини, за да не се изложиш някъде, че нещо не знаеш? Какъв е смисъла от това да знаеш три езика? Да те наричат умен вероятно? Или да се присмиваш на тези, който не знаят три езика? Или просто да пропилееш няколко години от живота си, за да бориш ниската си себеоценка, заради която непременно трябва да блеснеш с класа над останалите, за да се чувстваш равен на тях. Аз съм напълно съгласен, че да знаеш 10 езика, 20 науки и 30 бойни изкуства е по-добре от това да не ги знаеш, но трябва да си задаваме два въпроса:

- Защо го правя?

- Какво жертвам за да го постигна?

Много ми е интересно дали един французин смята, че за да е умен трябва да знае два чужди езика? И каква всъщност е разликата му от един българин?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Според научни изследвания изучаването на чужди езици е твърде полезно за развитието на човешкия мозък.

От друга страна, ние сме малка държава и не можем да си позволим блаженото незнание, масово проявявано от населението на държави с имперско минало, с колонии из целия свят и така нататък.

...

Именно, не можем да си го позволим. Ние сме си несамодостатъчни. Хубавият свят, полезното знание и богатството са край, а не сред нас. Не е ли редно тогава ние себе си да променим, за да бъдем стойностни и на другите да им се иска да приличат на нас, вместо да сме чуждопоклоници? Когато България е побеждавала чужди държави учила ли е техния език или обратното? Какво става с родния ни език, когато 50% от завършилите средно образование са официално неграмотни? Същите учат чужди езици!? Какво става с българския език, когато заемки и чуждици подменят безпрепятствено всяка българска дума, особено, ако е английска, докато не убием българското и съответствие? Закон за защита на езика има във Франция, Гърция, Испания... В България - не. Ученето на език развива мозъка? А кое знание не го развива?

Има професии изискващи ползването на непреведени източници и владеенето на чужди езици, всичко останало е легитимиране на емигрантски вълни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Двама овчари си пасат овцете край пътя и един чуждестранен шофьор спира да ги пита за пътя:

- Parlate italiano?

- Ъъ, отвръщат те.

- Do you speak english?

- Йок...

- Parlez-vous français?

- Цъ...

Тръгнал си човека.

- Абе Вуте, оти не учехме езици, глей, не можем се разбере с ората.

- Хе, мани теа работи, он деко знае толкоа мноо да не би да се опраи?

(Без глоби ако може).

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм твърдо против БЕЗПЛАТНАТА масова образованост. След 10 клас трябва да е платено образованието(1 или 2 години) и това да е прехода към ВИШУТУ УБРАЗУВАНИЕ.

Викаш като не мога да си плащам след 10 клас да ходя и да умирам в някоя канавка?

Образованието е основно човешко право и никой, повтарям никой не може и не бива да го отнема от искащия да го получи човек!

Редактирано от Mr.Shades
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Викаш като не мога да си плащам след 10 клас да ходя и да умирам в някоя канавка?

Образованието е основно човешко право и никой, повтарям никой не може и не бива да го отнема от искащия да го получи човек!

Много патетика, но на твоите години е така...

Прочети пак добре целия пост на Стоедин, ама целия, доколкото си спомням, той беше от системата на образованието, така че е доста наясно с нещата. Едва ли ги предлага тези неща от омраза към горките онеправдани ученолюбиви дечица, по ми се чини, че ги предлага, защото вижда, че в момента положението е нетърпимо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Викаш като не мога да си плащам след 10 клас да ходя и да умирам в някоя канавка?

Образованието е основно човешко право и никой, повтарям никой не може и не бива да го отнема от искащия да го получи човек!

Ама Стоедин пише, че за отличниците ще бъде безплатно. Ако някой не е взел нищо за 10 години и минава с тройка, която отразява липсата му на желание да учи и знае, това негово право да учи всъщност той иска ли го, че да му го буташ насила?

И не бива да се бъркат правата с държавното задължение да ти се осигури нещо безплатно. Доколкото помня преди няколко години в конституцията на РБългария беше допълнено, че всеки българин има право на Интернет. това значи ли, че държавата трябва да ти плаща сметката за Интернет? Не. Значи, че ако си платиш за него имаш правото да го ползваш, защото примерно за кокаин, дори да си платиш, пак нямаш право да го ползваш.

Хората имат право и на вода и на храна, но безплатен обяд няма.

И до колкото знам, до 7-8 клас ученик не може да се пъди от училище. Ето това е правото на образование. Ученика може да чупи училищно имущество, да псува учителите, да няма учебни принадлежности, да пречи на останалите в час и след една дълга процедура да бъде преместен в друго училище. Насила хубост не става, има една поговорка.

Българина разбира под безплатно онова, което пет пари не струва. Когато един ученик знае и вижда, че има повече права от учителите, че на всички ръцете са им вързани и ухото не могат да му дръпнат, независимо какъв вагабонтин е, тогава той смята, че другите са му длъжни. От свое право ученика възприема образованието като чуждо задължение, това е проблема. По Макаренко беше една теза, че когато няма властимащ, който да следи за реда, настава анархия. Има социални експерименти и в казармите. И перфектната дивизия оставена без контрол саморазрушава реда си.

Та, докато не се изгради усещането, че образованието е дар и привилегия, отношението към него ще остане пренебрежително. За целта трябва да се отсява мършата, която не полага усилия да се възползва от него, а се забавлява в час тровейки нервите на съученици и учители. Такива тумори единствено развалят учебния процес и понижават нивото на образованието. И непременно трябва да се върне оценката за поведение, защото часовете минават по всеки друг начин, но не и по предназначение - да се предава полезна информация в нормални условия.

Принципно родителите трябва да уредят това уважение към образованието и образованите хора в децата си и мога да заявя, че е тотално са се провалили. Така че който не иска - да не ходи на училище. Хората имат право и да са тъпи, междувпрочем. Да ходят първите години за ограмотяване и формиране на самосъзнание задължително, да им спират социалните помощи и да ги водят по детска педагогическа стая. После да избират, тези декади образование лишават страната от човешки ресурс. Не може 100% от населението да е от доктори. Не бива да се дава правото на всеки да стане доктор. Трябва да се отсява качествения материал по оценки на първо място. Не може за брачен партньор да имаш 1000 изисквания, а за това, кой ще ти бъде личен лекар единственото условие е да хванеш хорото. Истината е, че България е залята от некомпетентни и в допълнение прости специалисти. Защото имат правото! Като подхванах тази тема доктори са опитвали да убиват мои роднини от некадърност и безотговорност. Аз лично доктор не съм посещавал от 21 години, когато така ме обработиха, че се възстановявах година и половина. Аз нямам ли право на здраве? Или правото да бъдеш доктор е просто въпрос на няколко платени семестъра? Образование - да, на всяка цена - НЕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм твърдо против БЕЗПЛАТНАТА масова образованост. След 10 клас трябва да е платено образованието(1 или 2 години) и това да е прехода към ВИШУТУ УБРАЗУВАНИЕ. Сегашното положение е безмислено пилеене на средства и време. На възравението, че така се отрязва пътя към университетите на по бедните ще възразя, че масово се ходи на кандидатстудентски курсове, а те са доста солени. Освен това тези с отличен успех ще имат пълна стипендия и ще могат да учат. Нищо получено даром(а даже и насила) не е полезно!

Защо чак след 10 клас ,като децата тръгват на частни уроци още в 7 клас ? Въпросът е защо им са нужни и каква подготовка получават в училище ? Направо да направят частни и държавни училища и да се свършва

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стоедине, и си даскал (доколкото знам), а къде ще отидат учителите, ако това дето предлагаш се случи? Или ако стане така както Пандора предлага?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стоедине, и си даскал (доколкото знам), а къде ще отидат учителите, ако това дето предлагаш се случи? Или ако стане така както Пандора предлага?

Даскал съм, но да не бъркаме социалното с образователното министерство! Съкращение и преквалификация. Вероятно аз ще напусна системата между първите, впрочем. :crazy_pilot:

Омръзна ми да слушам оправдания от типа: Не съм готов, защото вчера бях на уроци по...история!!! Абсолютна пародия :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... а къде ще отидат учителите, ако това дето предлагаш се случи? Или ако стане така както Пандора предлага?

Съкращения не са нужни. Просто класовете няма да са по 30 човека, които се тъпчат и на последните редици ни чуват ни виждат, а по 25 или 20, да не се замечтая за по-малко. На частни уроци никога не съм ходил, за мен това е присъщо на изоставащи ученици, такива с проблеми с ученето и системно неподготвени. Проблема на такива е по-скоро, че нямат волята да учат вкъщи и да пишат домашни, а имат нужда от това някой да им виси на главата. По мое време съм учил по 2 часа вкъщи за лек ден, 5 за нормален и 8 в тежък, защото ходех и на кръжоци. Ако някой само по време ме стигне и каже, че има нужда от частни уроци, няма да му повярвам. На леко лесно се приучава.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

стинка, каузата ти е пердутирана още от първа страница. Демек седи мирен и се примири с факта, че хората ще стават все по-ненужно образовани, за разлика от теб, който си съвсем нужно необразован.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

стинка, каузата ти е пердутирана още от първа страница. Демек седи мирен и се примири с факта, че хората ще стават все по-ненужно образовани, за разлика от теб, който си съвсем нужно необразован.

Чак пък кауза. Просто поставих проблем за обсъжадане, мен ме учуди драмата от отсрещната страна :post-20645-1121105496: . Факта кой колко е образован, никога не ме е правил немирен, че да се примерявам с тва :tooth: .

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...