Отиди на
Форум "Наука"

Идеалната работа


ISTORIK

Коя е за вас идеалната работа?  

7 потребители са гласували

  1. 1. Коя е за вас идеалната работа?

    • Интересната, забавната и значима работа
      5
    • Възможността за автоконтрол върху собствената работа
      1
    • Нивото на запплащане да дава финансова стабилност
      2
    • Взаимоотношенията в колектива
      5
    • Сигурността на работата
      0
    • Работното време
      2
    • Местоположението на работното място и транспортът до него
      1
    • Допълнителните придобивки
      1
    • Условията на работа, условията на безопасност
      1
    • Възможностите за кариерно израстване
      1
    • Възможностите за професионално обучение и развитие
      4
    • Дрескодът (маниерите на обличане)
      1
    • Работа, която ще ви даде обществена известност, ще ви запознае с много хора
      2
    • Работа, която е свързана с контакти с деца и младежи
      1


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Коя е за вас идеалната работа?

Я да видим какво ще покаже анкетата...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

в различни периоди от живота е различна ...

когато трябва да натрупваш опит - натрупваш опит, когато имаш да издържаш семейство и деца и си натрупал опит - правиш пари, като си решиш, че си готов и го искаш - правиш кариера, а когато вече не ти трябват толкова пари, го караш по-лежерно и работиш за удоволствие ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тази, която носи удоволствие и удоволетворение, работа, която не усещаш като такава - която те прави щастлив.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Работа, която е част от живота ти и която не усещаш като труд, която те прави щастлив и доволен от себе си.

Хобито, превърнато в работа, продължава ли да се смята за хоби или вече - не?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

да е добре платена, с плаващо работно време, да е достатъчно разнообразна и динамична, за да може да те усъвършенства, но и да не ти пречи на личния живот. Естествено не на последно място са и допълнителните облаги - служебна кола, лаптоп, служебен телефон, командировъчни и пр.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Работа, която е част от живота ти и която не усещаш като труд, която те прави щастлив и доволен от себе си.

Хобито, превърнато в работа, продължава ли да се смята за хоби или вече - не?

едно е да обичаш да играеш голф в свободното си време, съвсем друго е да играеш на турнири и да тренираш ежедневно ...

много често има и разлика в отговорността между хобитата и работата ... едно е да обичаш да караш яхта в свободното си време, съвсем друго е да возиш други хора и да си отговрен за тях ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, така е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

идеална работа, идеална жена или идеална кола не съществуват освен в думите на комплексарите, които се опитват да убедят околните, че нещо свързано с тях е идеално или пък в утопичните мечти ...

чисто прагматично - както най-добрата кола е тази, която си върши очакваното от нея без съществени проблеми при разумно ниво на комфорт ... така и с работата - щом ти отговаря на целите в момента, значи всичко е ОК ...

в повечето кариерни области, това да не си усещаш работата като труд го няма, трябва да преминеш през по-досадни и по-гърчави периоди, после пък работиш повече от това дето ти се иска ...

най-щастливи са хората, които или са самонаети или има сериозен контрол върху работата си и работното си време и правят нещо, което обичат ... за повечето млади хора и хора на средна възраст това не е реално ...

т.ч. всичко опира до компромиси и приоритети ... а приоритетите при различните хора са различни ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://www2.warwick.ac.uk/fac/soc/economics/staff/academic/oswald/finalnywarwickwbseventpapernov2002.pdf

стара но доста подробна статия ...

в момента в UK и US нещата са доста по-зле като в определни сфери (банкиране, IT) задоволството от работата (job satisfaction) е под 50% ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ти си прав, че идеалната работа е оксиморон, по-скоро би трябвало да се каже - коя е по-приемливата работа. Иначе най-добре на този свят е да си инвеститор и други да работят за теб. Но за това се искат определени умения, които не се учат в стандартните учебни заведения, тъй като предназначението им е друго - да подготвят квалифицирана работническа класа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

за да можеш да инвестираш трябва да си натрупал значим капитал ...

с малки капитали не може да се храниш от инвестиране ...

на мен лично ми доставя удоволствие да работя (самата работа често не ми харесва, трябва да се прави разлика между двете неща) ...

под работя имам предвид рутината - ставаш рано, бръснеш се, къпеш се, отиваш някъде, решаваш проблеми и се срещаш с хора ... това ми държи мозъка буден, ума нащрек, а тялото - работоспособно ...

ако трябва да седя вкъщи и да си цъкам на компа, сигурно ще издивея (днес правя точно това, щото ме повали вирус) ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То е пределно ясно, че нищо идеално няма (виж думата идеал), но така е поставен въпроса-тема. Ето намример етимологията на думата работя на френски (travailler):

travail (n.) dictionary.gif "labor, toil," mid-13c., from O.Fr. travail "suffering or painful effort, trouble" (12c.), from travailler "to toil, labor," originally "to trouble, torture," from V.L. *tripaliare "to torture," from *tripalium (in L.L. trepalium) "instrument of torture," probably from L. tripalis "having three stakes" (from tria, tres "three" + palus "stake"), which sounds ominous, but the exact notion is obscure. The verb is recorded from late 13c.

Тоест мъка, мъка...

Смятам, че някои хора се доближават до иделаната работа все пак, велики творци например, за които това, което правят е страст и може би смисъла на живота. Но това са единици и е трудно да се нарече работа. Ние като по-низши твари :) можем да се ограничим и в по-земните определения.

ПП. Колкото до хобита, Невски написа думата разковниче, която разграничава хобито от работата - отговорността. Бих добавил и стреса и зависмостта (битова и друга), както и риска някой да ти виси на главата. Затова си има и отделни понятия.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

материалните неща те вълнуват докато ги нямаш ... в момента, в който постигнеш в материален план нещо, което ти е достатъчно, се обръщаш към по-нематериални неща, например семейство ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

материалните неща те вълнуват докато ги нямаш ... в момента, в който постигнеш в материален план нещо, което ти е достатъчно, се обръщаш към по-нематериални неща, например семейство ...

Така е, макар, че различните хора придават различна степен на значение на материалното, независмо от материалното им състояние (или по-скоро въпреки). А семейство е застъпено и в материален план.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е, макар, че различните хора придават различна степен на значение на материалното, независмо от материалното им състояние (или по-скоро въпреки). Семейство е застъпено и в материален план.

за материалното си има криви на щастието и то расте с дохода само до определен момент ...

http://wrap.warwick.ac.uk/2554/

http://ftp.iza.org/dp4390.pdf

http://www.ncrm.ac.uk/TandE/video/RMF2012/filmed.php?id=d7a832a

виж ако се има предвид релативния доход и позицията в обществото нещата стват малко по-различни ...

но влиянието на абсолютния разполагаем доход се изчерпва много рано - при суми от порядъка на 1000-2000 Евро на месец ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

под работя имам предвид рутината - ставаш рано, бръснеш се, къпеш се, отиваш някъде, решаваш проблеми и се срещаш с хора ... това ми държи мозъка буден, ума нащрек, а тялото - работоспособно ...

Мен рутината ме убива.Пак зависи от конкретната дейност,но в определен момент ми става едноцветно.В един момент започваш да караш на изработени навици,а нещата които трябва да решаваш се повтарят и повтарят.Има разбира се и лекарство - излизане от обичайната среда през почивката,но и то е временно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мен рутината ме убива.Пак зависи от конкретната дейност,но в определен момент ми става едноцветно.В един момент започваш да караш на изработени навици,а нещата които трябва да решаваш се повтарят и повтарят.Има разбира се и лекарство - излизане от обичайната среда през почивката,но и то е временно.

грешно си ме разбрала имам предвид рутината да работа, а не рутината като рутина, аз всеки ден работя на различно място и с различни хора, т.ч. няма как да имам много рутина в работата ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В отговор на съобщенията на Bravo и на Istorik:

Тази, която носи удоволствие и удоволетворение, работа, която не усещаш като такава - която те прави щастлив.

Работа, която е част от живота ти и която не усещаш като труд, която те прави щастлив и доволен от себе си

Екстраполирано, това звучи както си го казваме и знаем в България:

"Работа ли е, не ми я хвали"

"Най-добрата" работа (ако говорим за работа като работа) за мен е тази, с която се изкарват повече пари, с по-малко компромиси (с оптимален набор от компромиси) за здравето, отговорностите, свободното време, личните зададености (таланти, характер) и предпочитания, и виждания).

Това е "принципът" на българите мисля, доколкото имам представи за народопсихологията и културата на българите.

(По удовлетвореност от работата, българите са на последните места в света, това е друга, по-широка тема, свързана с мисля, с културата и нардодопсихологията ни)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

от много време насам при мен е имало драстична разлика между парите в нещо, което бих желал да работя и не ми бе натоварвало толкова и би ми давало повече време със семейството и повече развитие в кариерата и нещо при което изкарвам много пари ...

не че да изкарваш пари е неприятно, даже при разлика в парите достигаща 10 пъти, решенията се взимат доста лесно в определени моменти ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Разбира се, необходимо е да възпитава "рутината" да се работи, вместо "рутината" да се бездейства.

Мисля (доколкото имам наблюдения), че мнозинството от "средностатитическите" българи разбират поговорката "залудо работи, залудо не стой"

Ако рутината в работота "ви убива", опитайте се да си смените работата с такава, която не е толкова рутинна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Най-добрата" работа (ако говорим за работа като работа) за мен е тази, с която се изкарват повече пари, с по-малко компромиси (с оптимален набор от компромиси) за здравето, отговорностите, свободното време, личните зададености (таланти, характер) и предпочитания, и виждания).

Моите лични наблюдения обаче са,че това едновременно е недостижимо.В крайна сметка всяко нещо се заплаща.Въпросът според мен е човек да е наясно към какво точно се стреми и какво ще трябва да плати за да го постигне.

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

грешно си ме разбрала имам предвид рутината да работа, а не рутината като рутина, аз всеки ден работя на различно място и с различни хора, т.ч. няма как да имам много рутина в работата ...

Извинявам се ,ако е така.Имах предвид въобще като цяло сборът от практики прилагани в работата

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моите лични наблюдения обаче са,че това едновременно е недостижимо.В крайна сметка всяко нещо се заплаща.Въпросът според мен е човек да е наясно към какво точно се стреми и какво ще трябва да плати за да го постигне.

не е недостижимо, но е изключително трудно достижимо ...

аз за това от край време си поддръжам някакви лични начинания и малки бизнесчета, където работя за себе си ...

надявам се след време да мога да работя изцяло за себе си ... и то толкова колкото аз съм преценил че искам ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В състояние на икономически колапс, най- добрата работа е обществената, в центъра на паричен поток. Безумие са стопански инициативи, неподкрепени кампанийно политически. А иновационни проекти са си самоубийство. С други дими сиреч, идеалната работа е функция на средата. Е някои по-опърничеви и самостоятелни, могат да приемат и компромис в името на душевно равновесие. Аз например, след извество миткане ту-там, след като осъзнато установих, че генетично съм изграден като балкански селянин, все повече ми се иска да отглеждам кози в някой балкан, даже си купих гайда. Ако всички в тази част на Европа осъзнаят това, регеонът веднага ще дръпне стръмно, обаче национализмът, който тук е привнесен е страшна зараза. Не знам това как се лекува.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...