Отиди на
Форум "Наука"

Ивайло Славов: Изпих 280 хапчета, хомеопатията е само захар и вода


Last roman

Recommended Posts

  • Потребител

:clap:

Малко текст, голям скок както за "конвенционалната", така и за алтернативната медицина Оказа се, че вече можем да лекуваме симптомите отделно от вируса-причинител.

Хихихихи, това беше вече върхът ;). Значи ако не дай Боже някой те 'шуут-не ти ще искаш да те лекуват от куршум :). Е нито конвенционалната медицина, нито каквато и да е няма лек за това. Виж в армията и полицията имат - ползват жилетки.

:flowers:

Не разбрах само "листо от босилек" в коя изброените категории е:

химична ф-ла,

търговско наименование,

наименувание по IUPAC и

менделеЕвата т-ца

:haha:

Не съм бил изчерпателен, предполагам, че е термин от фармацията или нещо такова. Аз друго имах предвид, просто чета листовките за да видя активните и не толкоз активните съставки, те са търговско наименувание, коео понякога включва част от формулата. IUPAC изполват само химиците и то за да чанчат учениците и студентите.

листа от босилек, лайка и... нито е медицина, нито е фармация, а най-обикновена ботаника. Продължаваш да впечатляваш с познанията си. Използването на босилек за лечение е фитотерапия. Правенето на лекарства от листа от босилек ако щеш го наречи фармация, ако щеш народна медицина (правене на бабини цярове), ако щеш и двете.

И на въпроса, на който все повече пожелават пожелават да отговоря. Всъщност май е по-добре аз да им пожелая преди да пишат нещо, да вземат да прочетат за какво точно ще пишат. От няколко страници насам обяснявам, че при грип по-скоро ще взимам тонзилотрен (хомеопатичен продукт) вместо упсарин (конвенционално лекарство). Отговорът е повече от ясен, ама то като няма никой на горния етаж ...

Все пак кралицата майка с хомеопатия прехвърли стотака, а като вървите по улицата ще видите окичени по дърветата жертвите на конвенционалната медицина на по 20-30 годишна възраст.

И като споменах тонзилотрена - той се продава в съвсем същите аптеки и от съвсем същите аптекари, където и които продават и упсарина, и антибиотиците.

Пък като стана дума за това и си говорим за интервюта, то се сещам за интервюто със съветска пенсионерка, която като кралицата-майка същи беше прехвърлила стотака. Та на въпроса как е стигнала до тази възраст, то тя отговори, че никога не е пила лекарства, а когато някой и е давал хапчета, веднага ги пускала в кошчето за боклук.

Надявам се да съм бил достатъчно ясен.

В интерес на истината на кого му пука какво взимаш ти? А упсарина аз много си го уважавам, когато го нямаше в България си го взимахме от Алжир. Незаменим е след физически натоварвания (в моя случай спорт) поне за това го ползвам. А тук един колега донесе вирус (предполагам) от някъде, тръшнашме се всичките. Аз по принцип знам кога се разболявам преди да има нормални симптоми (като т-ра например), просто вкуса на цигарата ми се променя ;). Та ударно се 'подкрепих' пак с конвенционалната медицина с разтворими таблетки пак (ама сега забравих, а ме мързи да ровя по куфарите). Пак имах температура половин ден, но поне бях работоспособен. След мен един колега словак легна, не му помогнаха неговите и аз дадох от моите лекарства. После трябваше да му търся лекарството из градчетата около нас (аз си обикалям, като имам свободно време), и за да намеря нещо подобно ми помогна именно 'уменията' да разчитам листовката. Ама на кого му пука и аз как се лекувам де.

Но хайде, щом смяташ, че хомеопатията ти помага, така да е, само че няма научна причина поради която тя да помага, освен плацебо ефекта. И това е голата истина, и няма начин да я оспориш, ама никакъв. Не само в научен форум, а във всякакъв, нормален де, на за хомео Патки и Патоци.

А ти си ясен от самото начало де, 'въпросите' към теб са по-скоро риторични :).

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 285
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

........

Каква е темата и към кое да се придържаме - да се гълтат по 280 хапчета, а сгрешилите - в гробищата? Форумът има за цел хората да научат неща, които са им от полза, а не да се върти евтина реклама. Ако не ти допада - прав ти път.

Не!

Манипулираш и то грубо! Това не са хапчета просто. Именно, да научат неща, които са от полза, те това не е. И никаква реклама не е. Ако някой реши да обясни, че флогистон няма и тези дето вярват във флогистона са меко казано незнаещи (аз бих го нарекъл тъпънари) , веднага се включвам. Какво ще рекламирам тогаз?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

предполагам, че е термин от фармацията или нещо такова.

Ами това пише на листовката - ти нали "разчиташе" листовки?

И не е "термин", а си е листо от босилек. За направата на лекарството са използвани най-обикновени листа от босилек.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не!

Манипулираш и то грубо! Това не са хапчета просто. Именно, да научат неща, които са от полза, те това не е. И никаква реклама не е. Ако някой реши да обясни, че флогистон няма и тези дето вярват във флогистона са меко казано незнаещи (аз бих го нарекъл тъпънари) , веднага се включвам. Какво ще рекламирам тогаз?

Предполагам за всички е ясно, че тук нормална дискусия за хомеопатията не може да има, защото за една дискусия трябват две страни, при това знаещи. В България хомеопат може да е само магистър-лекар. "Конвенционален" лекар също. В тази тема тема май няма нито един такъв, но това не пречи на някои да пишат глупости, че и да твърдят, че са експерти.

Нямам нищо против тези "експерти" да си гълтат у дома големи количества хапчета, стига не да призовават другите да го правят. Проблемът е, че те призовават останалите, а самите не го правят, та малко да се прочистим от писачи на глупости по естествен път.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами това пише на листовката - ти нали "разчиташе" листовки?

И не е "термин", а си е листо от босилек. За направата на лекарството са използвани най-обикновени листа от босилек.

Пак се излагаш (до кога?!)!

Folia Basilici 65mg

Това е термин, не си е листо от босилек

Термин някакъв от листовка предполагам. И да разчитам листовки и то с успех, до сега не съм имал проблеми, е не винаги, не съм спец по всичко (както някои тук), понякога и се консултирам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Предполагам за всички е ясно, че тук нормална дискусия за хомеопатията не може да има, защото за една дискусия трябват две страни, при това знаещи. В България хомеопат може да е само магистър-лекар. "Конвенционален" лекар също. В тази тема тема май няма нито един такъв, но това не пречи на някои да пишат глупости, че и да твърдят, че са експерти.

Нямам нищо против тези "експерти" да си гълтат у дома големи количества хапчета, стига не да призовават другите да го правят. Проблемът е, че те призовават останалите, а самите не го правят, та малко да се прочистим от писачи на глупости по естествен път.

В България хомеопат може да е само магистър-лекар

яяя, почна да става интересно! Дай ги тез магистри хомеопати. Я се виж колко поста имаш, а нямаш (доколкото зная де) даже сродно (на медицината, не на хомеопатията) образование. Да не пишем за върховното 'аз пък видях един дЕдо в един влак' хахахаха. Че нали и ти писа, че си видял (верно не си ти). И, пак поварям, уточни какво разбираш под хапчета! Когато имаме захар и вода не са баш хапчета. И НЕ, НЕ ПРИЗОВАВАТ ДА ГЪЛТАТ, А ДА НЕ ГЪЛТАТ (не креща, наблягам), щото смисъл няма. И даже това не призовават, просто, че е мижи да те лажем!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Малко текст, голям скок както за "конвенционалната", така и за алтернативната медицина Оказа се, че вече можем да лекуваме симптомите отделно от вируса-причинител. Поне на мен от пиенето на упсарин не ми мина температурата преди грипа. Но пък може би ако не бях лаик и разбирах, то от пиенето на упсарин температурата ми щеше да се излекува поне 3-4 дни преди грипа? Едно време се говореше само за болкоуспокояващ и температуропонижаващ ефект, но кадрите на живковата наука, които пишат повече отколкото са прочели откриват направо чудеса и вече откриха, че ацетилсалициловата киселина по стахановски може да излекува температурата и болката преди грипа. Дето ефект, там и пълно излекуване - няма да издребняваме я.

Евала, Галахад, най-накрая май ме разбра. Или поне така се надявам. Та да обобщим накъсаната ти мисъл, за да не почнеш пак да преливаш от пусто в празно. Антипиретикът лекува симптомите, които съпътстват грипа /болка, температура/. Самият вирус на грипа, ако не го хванеш отрано с римантадин или оселтамивир /примерно/ си минава когато организмът се пребори с него. За да има шанс организмът да се справи лесно с вируса и да се предотврати последваща бактериална инфекция /когато имунитетът е отслабен заради температурата и пр. чудеса/ се пият аспиринчета, аналгинчета, парацетамолчета, в някои случаи и антибиотичета. Надявам се че така по първолашки обяснено реших дилемата ти за мястото на аспирина при лечението на последиците от грипа. Ако ли не си ме разбрал... е винаги има време да изтърсиш още някой нов бисер и да ни вдигнеш настроението. :guitar2:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Предполагам за всички е ясно, че тук нормална дискусия за хомеопатията не може да има, защото за една дискусия трябват две страни, при това знаещи.

Вярно е, тук дискусия няма как да се получи, понеже упорито продължаваш да пишеш глупости за тема, която не разбираш.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

С две думи, глупости на търкалета.

Ако и в история си на същото ниво, жалко за форума и че ти/Вие си модератор.

Бих помолил всички да се придържате към темата, и/или тя да бъде преместена в пара-та. Освен ако някой мод не зачисти...

По принцип хомеопатията е паранаука, но с оглед на факта, че претендира да е научна дисциплина /нещо което няма как да стане, щото няма доказателства за ефективността на прокламираната от нея терапия/, не е лошо да има тема за нея в този раздел. Разбира се недотам оспамена с лаишки разсъждения на лицето, което критикуваш, но в края на краищата е добре да се види нивото на тези, които я защитават.;)

Но тук модератора на раздела има думата и преценката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В България хомеопат може да е само магистър-лекар

яяя, почна да става интересно! Дай ги тез магистри хомеопати. Я се виж колко поста имаш, а нямаш (доколкото зная де) даже сродно (на медицината, не на хомеопатията) образование. Да не пишем за върховното 'аз пък видях един дЕдо в един влак' хахахаха. Че нали и ти писа, че си видял (верно не си ти). И, пак поварям, уточни какво разбираш под хапчета! Когато имаме захар и вода не са баш хапчета. И НЕ, НЕ ПРИЗОВАВАТ ДА ГЪЛТАТ, А ДА НЕ ГЪЛТАТ (не креща, наблягам), щото смисъл няма. И даже това не призовават, просто, че е мижи да те лажем!

:laughing1:

Това го пише в закона, тъй че специалността не е медицина. Ама що да се изненадвам на писания от човек, дето твърди, че "листо от босилек" написано на латински било търговското наименование на елемент от менделеевата таблица:

ЗАКОН ЗА ЗДРАВЕТО

В сила от 01.01.2005 г.

Обн. ДВ. бр.70 от 10 Август 2004г., изм. ДВ. бр.46 от 3 Юни 2005г., изм. ДВ. бр.76 от 20 Септември 2005г., изм. ДВ. бр.85 от 25 Октомври 2005г., изм. ДВ. бр.88 от 4 Ноември 2005г., изм. ДВ. бр.94 от 25 Ноември 2005г., изм. ДВ. бр.103 от 23 Декември 2005г., изм. ДВ. бр.18 от 28 Февруари 2006г., изм. ДВ. бр.30 от 11 Април 2006г., изм. ДВ. бр.34 от 25 Април 2006г., изм. ДВ. бр.59 от 21 Юли 2006г., изм. ДВ. бр.71 от 1 Септември 2006г., изм. ДВ. бр.75 от 12 Септември 2006г., изм. ДВ. бр.81 от 6 Октомври 2006г., изм. ДВ. бр.95 от 24 Ноември 2006г., изм. ДВ. бр.102 от 19 Декември 2006г., изм. ДВ. бр.31 от 13 Април 2007г., изм. ДВ. бр.41 от 22 Май 2007г., изм. ДВ. бр.46 от 12 Юни 2007г., изм. ДВ. бр.59 от 20 Юли 2007г., изм. ДВ. бр.82 от 12 Октомври 2007г., изм. ДВ. бр.95 от 20 Ноември 2007г., изм. ДВ. бр.13 от 8 Февруари 2008г., изм. ДВ. бр.102 от 28 Ноември 2008г., изм. ДВ. бр.110 от 30 Декември 2008г.

Чл. 167. (2) (Изм. - ДВ, бр. 76 от 2005 г., в сила от 01.01.2007 г., доп. - ДВ, бр. 59 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Право да практикуват хомеопатия имат български граждани и граждани на държава - членка на Европейския съюз, другите държави от Европейското икономическо пространство и Швейцария, които притежават образователно-квалификационна степен "магистър" по професионално направление "Медицина" или "Дентална медицина".

Та туй е истината за 2-месечния курс.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Евала, Галахад, най-накрая май ме разбра. Или поне така се надявам. Та да обобщим накъсаната ти мисъл, за да не почнеш пак да преливаш от пусто в празно. Антипиретикът лекува симптомите, които съпътстват грипа /болка, температура/. Самият вирус на грипа, ако не го хванеш отрано с римантадин или оселтамивир /примерно/ си минава когато организмът се пребори с него. За да има шанс организмът да се справи лесно с вируса и да се предотврати последваща бактериална инфекция /когато имунитетът е отслабен заради температурата и пр. чудеса/ се пият аспиринчета, аналгинчета, парацетамолчета, в някои случаи и антибиотичета. Надявам се че така по първолашки обяснено реших дилемата ти за мястото на аспирина при лечението на последиците от грипа. Ако ли не си ме разбрал... е винаги има време да изтърсиш още някой нов бисер и да ни вдигнеш настроението. :guitar2:

Направо суперлекарство - "лекува болката". :clap:

Явно не правиш разлика между болкоуспокояващ ефект и лекуване на болката? Болката е сигнализатор, че има здравословен проблем. Да "лекуваш болката" е като да си пазиш колата от крадци като й изключваш алармата.

Но тук модератора на раздела има думата и преценката.

А да го пратим ли да събере пациентите на хомеопатите и да ги заведе под брой и строй при шаманите на конвенционалната наука.

Тема за хомеопатията има, ама тя е пълна с глупостите ти, тъй че е съвсем неизползваема за тези, които се интересуват от въпросите свързани с хомеопатията в която и да е насока.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

това че аспиринът е аналгетик и антипиретик, ти го повтарям вече трета поредна страница, а чак сега го загря. :haha:

Затова не виждам смисъл да ти обяснявам по какъв механизъм медикаментът неутрализира болката - и без това няма да разбереш за какво ти говоря. Просто нямаш нужния капацитет. Обаче това не ти пречи да продължаваш да пишеш глупости. :guitar:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:laughing1:

Това го пише в закона, тъй че специалността не е медицина. Ама що да се изненадвам на писания от човек, дето твърди, че "листо от босилек" написано на латински било търговското наименование на елемент от менделеевата таблица:

Та туй е истината за 2-месечния курс.

Питах за имена, я ги дай, ако обичаш и не словоблудствай повече.

А това:

дето твърди, че "листо от босилек" написано на латински било търговското наименование на елемент от менделеевата таблица:

са си твои измислици ;). Надали знаеш какво е търговско наименования, вече се съмнявам и в елементарните ти познания пио химия. И няма пеиодична т-ца на елементите, а Периодичен закон.

Искаш ли да ти докажа?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

по принцип на Галахад му липсват каквито и да било познания за природните науки. Но те, в края на краищата не му и трябват, все пак той се води специалист в друга област /надявам се/. Но човекът си верва на врачки и баячки. Единствената загадка е защо продължава да спами в темата. :fool:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

това че аспиринът е аналгетик и антипиретик, ти го повтарям вече трета поредна страница, а чак сега го загря. :haha:

Затова не виждам смисъл да ти обяснявам по какъв механизъм медикаментът неутрализира болката - и без това няма да разбереш за какво ти говоря. Просто нямаш нужния капацитет. Обаче това не ти пречи да продължаваш да пишеш глупости. :guitar:

Няма как да обясниш нещо, от което понятие си нямаш.

Втори е въпросът какъв е смисълът от съществуването на темата. Все пак идеята на съществуването на теми е в тях знаещите да обясняват на незнаещите. Ама то когато гроздето е кисело...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Питах за имена, я ги дай, ако обичаш и не словоблудствай повече.

А това:

дето твърди, че "листо от босилек" написано на латински било търговското наименование на елемент от менделеевата таблица:

са си твои измислици ;). Надали знаеш какво е търговско наименования, вече се съмнявам и в елементарните ти познания пио химия. И няма пеиодична т-ца на елементите, а Периодичен закон.

Искаш ли да ти докажа?

Думите отлитат, написаното остава сиреч глупостите ти за босилековото листо си седят и всеки може да "образова" от тях.

"търговско наименования" на лекарствата няма нищо общо с химията - това не е природно, а социално явление, т.е. с него се занимават хуманитарните науки, тъй че природонаучните ви изцепки показват само тоталното ви невежество. "търговско наименования" съществуват в обществото, но не и в природата. Тъй че това е нещо, с което се занимавам аз.

За периодичния закон и таблица ще ми е много интересно да ми покажеш. Това пак са две различни неща, но този път имат нещо общо. Периодичният закон е правилото илюстрирано в таблицата. Таблиците служат за прегледно илюстриране на нещо, което може да си се опише и по-друг начин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма как да обясниш нещо, от което понятие си нямаш.

Втори е въпросът какъв е смисълът от съществуването на темата. Все пак идеята на съществуването на теми е в тях знаещите да обясняват на незнаещите. Ама то когато гроздето е кисело...

ЗНАЕщИТЕ ОБЯСНИХА В ТЕМАТА, чЕ ТЕ ТАКОВО ЖИВОТНО КАТО ХОМЕОПАТИЯТЯТА НЕМА, НАУчНО. ТИ ПО-ЗНАЕщ ЛИ СИ ? Искаш доктори, ама аз помолих еди два (единия даже от БС), ама той ми каза, не ме занимавай с глупости!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ЗНАЕщИТЕ ОБЯСНИХА В ТЕМАТА, чЕ ТЕ ТАКОВО ЖИВОТНО КАТО ХОМЕОПАТИЯТЯТА НЕМА, НАУчНО. ТИ ПО-ЗНАЕщ ЛИ СИ ? Искаш доктори, ама аз помолих еди два (единия даже от БС), ама той ми каза, не ме занимавай с глупости!

Първо не са знаещи, даже както се оказа са тотално невежи. Второ нищо не са обяснили, а са пускали голословни твърдения. И бъде така добър да обясняваш на лекарите, че ги каниш не да обясняват хомеопатията, а да обясняват, че няма нищо лошо някой да гълта по 280 хапчета, ако е решил, че те няма да му навредят. Темата е за това. Има друга тема, която е за хомеопатията. Там съм ви оставил да си се излагате на поразия и хората като отиват на хомеопат да могат да обяснят, че са го направили, след като са видели какви глупости пишат "конвенционалните" експерти и са разбрали, че от тях излекуване няма как да очакват.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ЗНАЕщИТЕ ОБЯСНИХА В ТЕМАТА, чЕ ТЕ ТАКОВО ЖИВОТНО КАТО ХОМЕОПАТИЯТЯТА НЕМА, НАУчНО. ТИ ПО-ЗНАЕщ ЛИ СИ ? Искаш доктори, ама аз помолих еди два (единия даже от БС), ама той ми каза, не ме занимавай с глупости!

честно казано докторите не учат за лекарствата токова, колкото фармацевтите по разбираеми причини. Тяхната цел е да идентифицират заболяването и да поставят диагноза. А пък общопрактикуващите лекари въобще не се интересуват от св-вата на медикамента, неговата характеристика и пр. Те искат просто нещо, което да дадат на пациента, за да им се махне от главата. А повечето хомеопати са именно GP-та. При назначаването на терапията те се ръководят от информацията, която им е подадена от медицинския представител или на медицински конгрес, или са прочели в някое медицинско списание. Личният опит с даден медикамент също играе роля, разбира се. Но начинът на действие на лекарството /структура, активност, механизми на взаимодействие, несъвместимост и пр./ е приоритет на магистър фармацевта, който 5 години изучава науки като фармакология, фармакогнозия, технология на лекарствените средства, фармацевтична химия и пр. Разработките на нови медикаменти са дело именно на фармацевтичната индустрия. Така че най-адекватната информация, която може да получиш, идва точно от нас.Затова и хората, които могат да се изкажат компетентно дали плацебото /хомеопатията демек/ действа или не, сме ние. Разбира се, в статията физикът се е изказал защо хомеопатията не действа от физикохимична гледна точка, което също е вярно. В подкрепа на думите му мога да кажа, че досега нито едно медицинско списание с импакт фактор не е публикувало проучване, където има ясно доказана ефективност на хомеопатичен продукт. Подобни проучвания за ефективност липсват и не са провеждани от хомеопатичните компаниите, сам се досещаш защо. Така че и 300 гранулки със захарчица да беше изпил човекът - все тая, пак нищо нямаше да му стане.

Иначе неграмотни лаици, верващи в голата вода и пишещи тонове глупости винаги ще има, но това си е техен проблем. :)

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още ли спорите тук?

Хомеопатията като "алтернативна медицина" ражда само един продукт, сравним с кофа, пълна с компресия и да е без похлупак.

Остава само субективното влияние, което едва ли представлява "медицина".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Затварям темата временно!

Ще бъде отворена за мнения в неделя на 09.12.2012 г.

Мод. ББ

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хомеопатия

Думата хомеопатия произлиза от гр. език (хомиос - подобен, патос - болест). Хомеопатията представлява метод за лечение от алтернативната медицина. По правило хомеопатичното лекарство се състои от едно вещество, което причинява симптоми, подобни на болестта за която е предназначено. Хомеопатичното лекарство се разрежда до такава степен, че в самото лекарство да няма активна съставка (или да има само единични молекули), затова и е абсолютно безвредно (говорим за оригиналната концепция на хомеопатията). Лекарствата са около 200 на брой и са описани подробно в редица хомеопатични справочници.

Основите на хомеопатията са положени от Самуел Ханеман, смятан за основател на хомеопатичната наука. Роден е през 1755 г. Бил е изключително буден младеж. Желанието на баща му е да стане чирак при търговец, поради липса на средства за обучението му в училище. Директорът на училището се застъпва за него и разпорежда младия Самуел да се обучава безплатно, дори го настанява в дома си. На 20 години Самуел вече владее 8 езика. През 1777 година защитава докторска дисертация на тема "За причините и лечението на гърчовите заболявания", което му донася диплом за медицина и право да практикува. Т.е. Самуел е диплиморан лекар за разлика от множество негови последователи. По това време основните методи за лечение са били кръвопускането и лечението чрез живак, арсен, цинкови и оловни соли и др.

Основните принципи на хомеопатията, положени от Самуел Ханеман, са два: 1. Лечение, чрез продукти, причиняващи у здрави хора симптоми, сходни на заболяването, за което лекарството е предназначено; 2. Колкото по-малка е дозата на лекарството, толкова по-ефективно е то.

Например, при реактивен артрит се получават розовочервени отоци по кожата около възпалената става. За лечение на реактивен артрит се използва пчелна отрова, която предизвиква подобни симптоми при ужилване. Тя се разрежда на степени (титруване), като една част от веществото се смесва с 99 части вода. Така се получава лекарствено вещество със сила 1CH. Следва много важно действие, наречено ПОТЕНЦИРАНЕ: представлява енергично разтръскване на получения разтвор, но само в определена посока, която обикновено е вертикална на земята. Колкото по-енергично е потенцирането, толкова по-активно е лекарственото вещество, защото молекулите на водата помнели лекарствените свойства на лечебното вещество. Следва смесване на една част от получения 1CH разтвор с 99 части вода. Така се получава 2CH разтвор, като качественото потенциране отново е абсолютно задължително.

Изчисленията на съвременната наука показват, че при 12CH в разтвора не остава дори и една молекула от активното вещество. Въпреки това, в търговската мрежа се продават лекарствени продукти със сила 200CH до 10 000CH.

В момента на пазара се продават множество хомеопатични продукти, вкл. и ветеринарни лечебни продукти базирани на хомеопатичните методи. Най-активна може би е фирмата Боарон (мултинационална компания с френски произход). Там са корените на съвременната хомеопатия, чиито основоположник е бил френския имунолог Жак Бенвенист. Той е изгонен от Боарон заради "опозоряване на страната", след доказване на фалшификация на проведени изследвания относно алергични реакции и паметта на водата. През 1998 г. получава две Иг-Нобелови награди за това, че "водата има памет" и за фундаменталното му откритие, че "информацията може да се предава през телефонните линии и Интернет".

От гледна точка на съвременната медицина, класическата хомеопатия няма вредно действие (реално продуктите съдържат само чиста вода). Този факт отговаря на критериите на Хипократ "преди всичко не вреди", което прави продуктите допустими. Поради тази причина, ако продуктите отговарят на хомеопатичните критерии, не се отричат от медицината, позволяват се за използване, но само след лекарска преценка и успоредно с необходимото медикаментозното и инструментално лечение. Хомеопатичните лекарства са средство за избор от съвременната медицина, когато тя е безсилна - при онкоболни в терминален стадий, при хронични заболявания с лоша прогноза, при необратими настъпили вече състояния на инвалидност и др. Във всички случаи обаче, хомеопатичното лечение не може да замести истинското медикаментозно лечение, освен това може да се използват само истиснки безвредни хомеопатични продукти.

Хомеопатичните средства не са лекарства и се регистрират на пазара много лесно (не се правят проучвания, регистрацията е бърза и евтина). Те обаче са в кутийки, под формата на таблетки, с дълги латински наименования, като по всичко наподобяват истинските медикаменти. Хомеопатите даже ги изписват на класически рецепти, като по този начин пациентът дори не може да разбере, че си купува чиста вода "с памет", на цената на инстински медикамент. В други случаи, хомеопатите приготвят сами медикаментите под формата на малки бели топченца, като тотално отричат конвенционалната медицина и заместват лечението. Можем да говорим много за вредите, причинени от класическата медицина, лекарските грешки, медицината в миналото и специфичните методи за лечение чрез пиявици, кръвопускане, и др. Тогава лекарите са миели ръцете си не преди, а след хирургическата интервенция.

Някои грешки на хомеопатията:

Съвети на хомеопати към пациентите им за отказ от ваксинация, защото можели да "отключат различни видове болести". Приема на екскременти можел да предотврати дифтерията и да извърши вид "имунизация". Между другото сушени овчи екскременти се използват за лекарство срещу язва;

През 2004г. хомеопат съветва пациент да спре приема на медикаменти при сърдечно болен пациент. Четири месеца след това пациентът умира от инфаркт, който не настъпва при адекватно лечение;

През 1978г. видният хомеопат Витулкас (Лондонска Кралска хомеопатична болница) поднесъл теорията, че лечението на сифилис с пеницилин може да доведе до "вторичен" и "третичен" сифилис.

Често хомеопатите препоръчват спиране на лечението с антибиотични средства, под предтекст, че антибиотиците влошават състоянието на организма, като едновременно с това го натравят. Някои дори препоръчват изчистването на организма с постоянен глад, периодични лечебни клизми и др.

Лични сблъсъци с хомеопатията:

От един приятел бе поискан кичур коса от детето му, с цел диагностика на заболяването (често боледуване). Детето не бе поканено при поставянето на диагнозата;

Жена, на около 65 години постъпи в болница след дългогодишно лечение на активна язва на дванадесетопръстника със сутрешна ракийка. Лечението е поставено от видна лечителка и е крепяло жената в продължение на години - тя е "била излекувана", но случайно е получила тежък кръвоизлив и така се оказва в болницата (това е народна медицина, не е класическа хомеопатия, но вмъквам случая тук);

Пациентка на 40 години, с дългогодишен диабет (от ученичка), на инсулин. Спира плавно и постепено инсулина след консултация с хомеопат, започва лечение с малки бели топчета, чувства значително подобрение и не след дълго се озовава в болница с дъх на ацетон; /демек кетоацидоза - бел. моя/.

http://mihov.info/statii/homeopatia.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прочетох към 100 страници от Органона на Ханеман, за да се уверя с ушите си за качествата на хомеопатията.

М... жизената енергия се разтройвала, ние не се интересуваме от заболяването, а от най-видните симптоми - примерно човек накуцва или пък като говори, си върти главата... това, което ще ни направи най-силно впечатление.

Той може да си върти главата, щото го боли зъб, или щото му е схванат врата или щото има глисти - ама - ние едно лечение ще му дадем!?

...

Че и колеги ми викат, че само такива хапчета пиели? Ъх. Биолозите?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...