Отиди на
Форум "Наука"

Ивайло Славов: Изпих 280 хапчета, хомеопатията е само захар и вода


Last roman

Recommended Posts

  • Потребител

2. Не разбрах. Тези, дето ходят при хомеопата, отиват защото са взимали "конвенционални лекарства" и са ги лекували "конвенционални лекари и аптекари" и са видели, че няма никаква полза. Ами синоптика не е взимал хомеопатични лекарства според предписанието и да няма полза за заболяването му, та да ме убеди. Той е показал само, че хомеопатичните лекарства нямат вредни странични ефекти.

3. И пак не разбрах - синоптика по отношение на медицината експерт ли е или е лаик? А твоите "някакви" познания по химия какъв те правят в медицината - експерт или лаик? Демонстративното самочувствие на някой, че е голям капацитет в дадена област само показва, че дори представа си няма какво точно представлява тя.

Аз наистина не зная хора който отиват при хомеопат! Факт. Не зная тоже и хомеопати. Е познавах на времето една хомео...патка :).

Не Галахад 'синоптика' показа, че освен вредни, нямат и полезни ефекти. Парацелз ли беше казал, че между лекарството и отровата разликата е само дозата? И да не е той, този който го е казал е бил прав.

'Синоптика' не може да е експерт по отношение на медицината, сам знаеш това. За да станеш доктор се изисква не малко усилия, труд и учене, за разлика от това да 'станеш' хомеопат. Както и да е де, признах по-горе, че такива патоци не познавам. Всъщност как се става хомеопат? Кое нАучно учебно заведение трябва да завърша, за да се окича с таз ....хммм титла? Моите познания по химия ми помагат да разбера листовките след, като съм ги прочел разбира се.

За разлика от теб ...май ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 285
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Опасявам се, че това не е мое писание:

Разбира се, за шаманите е ясно, че грипни състояния не значи, че упсарина лекува грип, но ... листовката е предназначена за простосмърните лаици, чието невежество им пречи да схванат тази подробност. По-точно ще я схванат, но след като вече са си го купили и видят, е не върши никаква работа. Та какви са тогава шаманите на конвенционалната медицина? :harhar:

опасявам се, че не разбираш текста, който цитираш. Което е нормално, защото гледната ти точка не е на медицинско лице, а на пациент /демек простосмъртен лаик/. Та ацетилсалициловата киселина не блокира проникването на вируса в клетката, нито размножаването му в нея. Тя не лекува грипа /а никой никога не е претендирал за това/. Тя е аналгетик и антипиретик, и лекува симптомите ма грипа - температурата и болката в мускулите. Надявам се че схвана тънката разлика. Доколкото знам правото изисква правилното четене на юридически текствове и адекватното им тълкуване. При нас е същото. При положение че ти не можеш да направиш разликата за такава дреболия, къде си тръгнал да разсъждаваш за по-сложни неща, изхождайки от нулевите си познания относно медицината и фармацията?

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всъщност как се става хомеопат? Кое нАучно учебно заведение трябва да завърша, за да се окича с таз ....хммм титла? Моите познания по химия ми помагат да разбера листовките след, като съм ги прочел разбира се.

За разлика от теб ...май ;).

хомеопат се става като се изкарат едни съботно-неделни курсчета /организирани от някакво Българско Хомеопатично Общество/ и се получи 'сертификат' за хомеопатия. Предполагам сам се досещаш, че в учебните заведения подобна 'дисциплина' не се изучава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

хомеопат се става като се изкарат едни съботно-неделни курсчета /организирани от някакво Българско Хомеопатично Общество/ и се получи 'сертификат' за хомеопатия. Предполагам сам се досещаш, че в учебните заведения подобна 'дисциплина' не се изучава.

А, това не е съвсем вярно. :)

Има учебни заведения, в които се изучава технология на водата и на захарта. Е, в крайна сметка от там не излизаш с "титла" хомеопат, но все пак си учил достатъчно, за всичко което след това можеш да предписваш като лекарство. Независимо от опаковката и наименованието му, все пак то си остава захар и вода. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

конкретно за 'дисциплината' хомеопатия идеше реч. В Бг подобно животно няма. Ако имаш инфо за някой западен медицински университет, където се изучава нещо подобно - дай инфо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами и аз не знам да има такова животно. Но има институти от които излизат специалисти по технология на водата. Със сигурност знам, че в Бургаският Унивирситет има такава специалност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами и аз не знам да има такова животно. Но има институти от които излизат специалисти по технология на водата. Със сигурност знам, че в Бургаският Унивирситет има такава специалност.

В кой по-точно, че не е само един.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами и аз не знам да има такова животно. Но има институти от които излизат специалисти по технология на водата. Със сигурност знам, че в Бургаският Унивирситет има такава специалност.

'технология на водата' какво общо има с фармацията и медицината?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами нали това, което се изтъква като основена лечебна "технология" в хомеопатията е т.нар. памет на водата...

Та, технологията на водата бих казал, че по този параграф е много по-близо до хомеопатията отколкото медицината би могла да бъде. :)

Университетът е "Проф. д-р Асен Златаров" поне там намерих такава специалност след търсене в Гугъл.

С 2 думи, ако към темата имаше акнета дали има смисъл от хомеопатията, аз бих гласувал с твърдо НЕ. И не виждам как някой уважаващ себе си медицински университет би направил отделна специалност "Хомеопатия". ;)

Редактирано от hristo_serafimov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не Галахад 'синоптика' показа, че освен вредни, нямат и полезни ефекти. ....

Моите познания по химия ми помагат да разбера листовките след, като съм ги прочел разбира се.

За разлика от теб ...май ;).

Като те гледам как се справяш написаното на български, веднага се сещам колко разбираш написаното на латински на листовката. Опасявам се, че на листовките се пише не с химичните формули, познати на повечето от училище, вкл. и на мен, а на латински, който опасявам се не само физиците, но дори и тези от тях дето са се възвисили до синоптици май нямат в учебните програми. :harhar:

- Г-н Славов, как сте със здравето след 280 хапчета?

- Благодаря, в чудесно здраве съм за годините си и начина ми на живот.

Та човека си е написал, че като е изпил хапчетата бил в чудестно здраве. Не споменава да му е останало неизлекувано каквото и да е заболяване. :harhar:

опасявам се, че не разбираш текста, който цитираш. Което е нормално, защото гледната ти точка не е на медицинско лице, а на пациент /демек простосмъртен лаик/. Та ацетилсалициловата киселина не блокира проникването на вируса в клетката, нито размножаването му в нея. Тя не лекува грипа /а никой никога не е претендирал за това/. Тя е аналгетик и антипиретик, и лекува симптомите ма грипа - температурата и болката в мускулите. Надявам се че схвана тънката разлика. Доколкото знам правото изисква правилното четене на юридически текствове и адекватното им тълкуване. При нас е същото. При положение че ти не можеш да направиш разликата за такава дреболия, къде си тръгнал да разсъждаваш за по-сложни неща, изхождайки от нулевите си познания относно медицината и фармацията?

Листовката е написана за лаици и щом лаиците не я разбират смятай колко струват тези, дето са я писали. Не съм твърдял нещата, които ми приписваш, а че някои шарлатани слагат в листовките подвеждаща клиентите информация.

хомеопат се става като се изкарат едни съботно-неделни курсчета /организирани от някакво Българско Хомеопатично Общество/ и се получи 'сертификат' за хомеопатия. Предполагам сам се досещаш, че в учебните заведения подобна 'дисциплина' не се изучава.

На това се вика "бакалска сметка"!

Не ми е ясно някои хора защо вместо да си гледат кантара и рафта с шишета и да си седят в гьола с бакалите и зарзаватчиите си въобразяват, че са на едно ниво с лекарите?

ЗАКОН ЗА ЗДРАВЕТО

В сила от 01.01.2005 г.

Обн. ДВ. бр.70 от 10 Август 2004г., изм. ДВ. бр.46 от 3 Юни 2005г., изм. ДВ. бр.76 от 20 Септември 2005г., изм. ДВ. бр.85 от 25 Октомври 2005г., изм. ДВ. бр.88 от 4 Ноември 2005г., изм. ДВ. бр.94 от 25 Ноември 2005г., изм. ДВ. бр.103 от 23 Декември 2005г., изм. ДВ. бр.18 от 28 Февруари 2006г., изм. ДВ. бр.30 от 11 Април 2006г., изм. ДВ. бр.34 от 25 Април 2006г., изм. ДВ. бр.59 от 21 Юли 2006г., изм. ДВ. бр.71 от 1 Септември 2006г., изм. ДВ. бр.75 от 12 Септември 2006г., изм. ДВ. бр.81 от 6 Октомври 2006г., изм. ДВ. бр.95 от 24 Ноември 2006г., изм. ДВ. бр.102 от 19 Декември 2006г., изм. ДВ. бр.31 от 13 Април 2007г., изм. ДВ. бр.41 от 22 Май 2007г., изм. ДВ. бр.46 от 12 Юни 2007г., изм. ДВ. бр.59 от 20 Юли 2007г., изм. ДВ. бр.82 от 12 Октомври 2007г., изм. ДВ. бр.95 от 20 Ноември 2007г., изм. ДВ. бр.13 от 8 Февруари 2008г., изм. ДВ. бр.102 от 28 Ноември 2008г., изм. ДВ. бр.110 от 30 Декември 2008г.

Чл. 167. (2) (Изм. - ДВ, бр. 76 от 2005 г., в сила от 01.01.2007 г., доп. - ДВ, бр. 59 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Право да практикуват хомеопатия имат български граждани и граждани на държава - членка на Европейския съюз, другите държави от Европейското икономическо пространство и Швейцария, които притежават образователно-квалификационна степен "магистър" по професионално направление "Медицина" или "Дентална медицина".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като те гледам как се справяш написаното на български, веднага се сещам колко разбираш написаното на латински на листовката. Опасявам се, че на листовките се пише не с химичните формули, познати на повечето от училище, вкл. и на мен, а на латински, който опасявам се не само физиците, но дори и тези от тях дето са се възвисили до синоптици май нямат в учебните програми. :harhar:

................

Къде ги тези листовки на латински? И няма нужда да са формули, само имената (на в-вата влизащи в с-ва на лекарството) стигат, както и количеството.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Къде ги тези листовки на латински? И няма нужда да са формули, само имената (на в-вата влизащи в с-ва на лекарството) стигат, както и количеството.

Опасявам се, че доста от тези вещества са посочени не като елементи от менделеавата таблица, а под други названия. Напр.

Бронхал:

Folia Basilici 65mg, Rizoma Zingiberis) 60mg, Flores Chamomillae 55mg, и т.н.

Нямам думи.

Наистина е трудно да убедиш жабата че няма нужда от подковаване :doh:

В интерес на истината освен думи и други неща ти липсват. :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Опасявам се, че доста от тези вещества са посочени не като елементи от менделеавата таблица, а под други названия. Напр.

Бронхал:

Folia Basilici 65mg, Rizoma Zingiberis) 60mg, Flores Chamomillae 55mg, и т.н.

Който търси, намира Галахад, а който знае няма нужда даже и да търси ;). Между химична ф-ла, търговско наименование, наименувание по IUPAC и менделеЕвата т-ца има малки но съществени разлики. Всъщност не са и толкоз малки.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами нали това, което се изтъква като основена лечебна "технология" в хомеопатията е т.нар. памет на водата...

Та, технологията на водата бих казал, че по този параграф е много по-близо до хомеопатията отколкото медицината би могла да бъде. :)

засега няма доказателства нито за 'паметта' на водата, нито за лечебен ефект на хомеопатията. А хомеопатията претендира, че е част от 'алтернативната' медицина.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Листовката е написана за лаици и щом лаиците не я разбират смятай колко струват тези, дето са я писали. Не съм твърдял нещата, които ми приписваш, а че някои шарлатани слагат в листовките подвеждаща клиентите информация.

Галахад, ако ти не можеш да разбереш написаното в една листовка, питай за консултация някой колега. Иначе там е написано ясно, какво се лекува, но трябва и мозък за тези неща. Съжалявам, че имаш проблеми, но затова сме ние, да помагаме на по-несхватливите, че току виж направили някоя поразия. :)

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Folia Basilici 65mg, Rizoma Zingiberis) 60mg, Flores Chamomillae 55mg, и т.н.

е?

листа от босилек, лайка и... това е медицина и фармация нали?

вода захар и... вяра е хомеопатия

Ти кое ще избереш, за себе си, за родители, за деца. И защо?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

е?

листа от босилек, лайка и... това е медицина и фармация нали?

вода захар и... вяра е хомеопатия

Ти кое ще избереш, за себе си, за родители, за деца. И защо?

Добър въпрос фанттомче, и аз ще изизкавам отговор :).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Галахад, извинявай обаче примера с дядото и хапчетата ...все едно го дава малко дете. Не знаем дали това са лекарствени продукти, дали разни хранителни добавки, витаминчета. Отделно от това има т. нар. терапевтичен индекс- от някои лекарства може да изпиеш и шепа без особени вредни последствия, други обаче са на другата крайност.

Хомеопатията има едно полезно действие- плацебо. И до там. То наистина е важно, но това действие биха могли да го имат ( освен терапевтичното си действие) и лекарствените продукти. Лошото е, че хората се лъжат и предписвайки им хомеопатия всъщност им се казва: "вярвай и ще оздравееш" - понякога става, организма преодолява болеста ( грипоподобните са най- благоприятна почва за това). Има случаи обаче, когато се предписва хомеопатия за сериозни заболявания ( включително и рак )!

Галахад говориш за предозиране на хомеопатичен продукт. Какво ще предозираме? Какво е активното в-во? Ами нищо защото го няма- може да се изследва във всяка лаборатория.

Хайде да вземем за пример един от най- проданите хомеопатични продукти Осцилокоцинум. Един френски лекар виждайки пораженията от испанския грип ( сещате се кои години е това ) след доста усилия успява да открие някаква бактерия в черния дроб на патица. Според него тази бактерия причинява не само този грип, но и туберкулоза, ревматизъм, екзема, херпес, рак и т.н. Бактерията той нарича Oscillococcus. трябва ли да продължавам нататък? Доказано, че такава бактерия няма, доказано, че грипа е вирусно заболяване, доказано че въпросния д-р Рой яко се е заблуждавал, доказано, че при здрави патици няма какво да търсим ( освен хранителните качества ) в черния дроб, най- малко пък въпросния Oscillococcus. Въпреки всичко обаче хората продължават да са заблуждавани с Осцилококцинум. Къде е науката тук? Отделна тема е, че в медицината има и доста бизнесмени, но хайде поне тук да се ограничим до науката.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тя е аналгетик и антипиретик, и лекува симптомите ма грипа - температурата и болката в мускулите. Надявам се че схвана тънката разлика.

:clap:

Малко текст, голям скок както за "конвенционалната", така и за алтернативната медицина Оказа се, че вече можем да лекуваме симптомите отделно от вируса-причинител. Поне на мен от пиенето на упсарин не ми мина температурата преди грипа. Но пък може би ако не бях лаик и разбирах, то от пиенето на упсарин температурата ми щеше да се излекува поне 3-4 дни преди грипа? Едно време се говореше само за болкоуспокояващ и температуропонижаващ ефект, но кадрите на живковата наука, които пишат повече отколкото са прочели откриват направо чудеса и вече откриха, че ацетилсалициловата киселина по стахановски може да излекува температурата и болката преди грипа. Дето ефект, там и пълно излекуване - няма да издребняваме я.

:clap3:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Който търси, намира Галахад, а който знае няма нужда даже и да търси ;). Между химична ф-ла, търговско наименование, наименувание по IUPAC и менделеЕвата т-ца има малки но съществени разлики. Всъщност не са и толкоз малки.

:flowers:

Не разбрах само "листо от босилек" в коя изброените категории е:

химична ф-ла,

търговско наименование,

наименувание по IUPAC и

менделеЕвата т-ца

:haha:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

е?

листа от босилек, лайка и... това е медицина и фармация нали?

вода захар и... вяра е хомеопатия

Ти кое ще избереш, за себе си, за родители, за деца. И защо?

Добър въпрос фанттомче, и аз ще изизкавам отговор :).

листа от босилек, лайка и... нито е медицина, нито е фармация, а най-обикновена ботаника. Продължаваш да впечатляваш с познанията си. Използването на босилек за лечение е фитотерапия. Правенето на лекарства от листа от босилек ако щеш го наречи фармация, ако щеш народна медицина (правене на бабини цярове), ако щеш и двете.

И на въпроса, на който все повече пожелават пожелават да отговоря. Всъщност май е по-добре аз да им пожелая преди да пишат нещо, да вземат да прочетат за какво точно ще пишат. От няколко страници насам обяснявам, че при грип по-скоро ще взимам тонзилотрен (хомеопатичен продукт) вместо упсарин (конвенционално лекарство). Отговорът е повече от ясен, ама то като няма никой на горния етаж ...

Все пак кралицата майка с хомеопатия прехвърли стотака, а като вървите по улицата ще видите окичени по дърветата жертвите на конвенционалната медицина на по 20-30 годишна възраст.

И като споменах тонзилотрена - той се продава в съвсем същите аптеки и от съвсем същите аптекари, където и които продават и упсарина, и антибиотиците.

Пък като стана дума за това и си говорим за интервюта, то се сещам за интервюто със съветска пенсионерка, която като кралицата-майка същи беше прехвърлила стотака. Та на въпроса как е стигнала до тази възраст, то тя отговори, че никога не е пила лекарства, а когато някой и е давал хапчета, веднага ги пускала в кошчето за боклук.

Надявам се да съм бил достатъчно ясен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С две думи, глупости на търкалета.

Ако и в история си на същото ниво, жалко за форума и че ти/Вие си модератор.

Бих помолил всички да се придържате към темата, и/или тя да бъде преместена в пара-та. Освен ако някой мод не зачисти...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

тя да бъде преместена в пара-та.

Радвам се, че дойде на моето мнение.

Каква е темата и към кое да се придържаме - да се гълтат по 280 хапчета, а сгрешилите - в гробищата? Форумът има за цел хората да научат неща, които са им от полза, а не да се върти евтина реклама. Ако не ти допада - прав ти път.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...