Отиди на
Форум "Наука"

Психология на ясновидството


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте!

Знам, че повечето от Вас, като интелигентни хора едва ли вярват в ясновидци, пророци, врачки, астролози и тнт. но с оглед на моите впечатления, сериозен процент от българите не са наясно с принципите на тези материя и често дори образовани хора остават дълбко впчетлени от пророческите качества на определени личости. С този въпрос се занимава от няколко години и наскоро систематизирах в статия основните принципи на ясновидството, които както ще забележите опират предимно на психологически приоми и боравене с много статистикал. Инромацията е базирана на научни изледвания и четива писани от настоящи и бивши ясновидци, които споделят част от своите трикове.

Понеже статия е обширна, можете да изтеглите файла за да я прочетете или да я прочетете директно от тук:

http://hitrite.blogspot.com/2013/04/blog-post.html

http://hitrite.blogspot.com

Ще се радвам да разбера, какво е Вашето мнение по въпроса!














































Ясновидците.doc

Редактирано от ivanxii
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 218
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Направил си невероятен комплимент на шарлатаните като си ги изследвал.

Но би било хубаво и да беше разбрал, че наистина има хора, които виждат.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Материалът е чудесен! Идеален разрез на това интересно от чисто социалнопсихологическа и психологическа гледна точка явление!

Много е добра статията, поздрави!

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ivanxii Много труд си вложил. Много детайли. И с всичко съм съгласен; поне от пръв поглед. Това отдавна се ползва - в политиката напр. Измамите по принцип са базирани на доверие. Някой може да се представя (или да се мисли) за професор, но факта че аудиторията не може да разпознае професор (или диплома напр.) и разпознава този за такъв, не означава че няма редовни и знаещи професори. Аз не видях някъде да анализираш свой опит (срещи) със субекти от категориите, за които пишеш. Ти потърси ли "идеалния" гледач (за краткост), просто за да се опиташ да обхванеш и тази категория. Бих искал да прочета толкова детайлно изследване за такива. Ако ги има. Но тогава би се появил друг проблем. Как се казва на майка, че детето и е пътник? В името на истината?

Поздравления за труда!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
"Няма такова нещо като познаване. Има виждане, чуване."
Оставям материал за размисъл...
Относно астрологията... всеки може да направи съответния извод.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ivanxii Много труд си вложил. Много детайли. И с всичко съм съгласен; поне от пръв поглед. Това отдавна се ползва - в политиката напр. Измамите по принцип са базирани на доверие. Някой може да се представя (или да се мисли) за професор, но факта че аудиторията не може да разпознае професор (или диплома напр.) и разпознава този за такъв, не означава че няма редовни и знаещи професори. Аз не видях някъде да анализираш свой опит (срещи) със субекти от категориите, за които пишеш. Ти потърси ли "идеалния" гледач (за краткост), просто за да се опиташ да обхванеш и тази категория. Бих искал да прочета толкова детайлно изследване за такива. Ако ги има. Но тогава би се появил друг проблем. Как се казва на майка, че детето и е пътник? В името на истината?

Поздравления за труда!

Благодаря за мнението ти sirius

Разбира се, че съм посетил не един ясновидец, като някои от тях бяха доста нашумели и "доказани" разбира се. Впечатлението ми е, че използват досущ техниките които съм описал с разликата, че не използват целия набор, а в зависимост от стилът им на работа специализират конкретни от тях, понякога до съвършенство. Това хоби ми излезе скъпичко, като съм имал и доста интересни перипети: гонили са ме, заплахи, правени са ми не една черни магии, уроки и какво ли не.

Между другото за голям успех чувствам един случай в който успях да се сприятеля с ясновидка и я подкокоросах да разкаже повече аз практиката си. Това, което ми каза от гледна точка на морала беше меко казано отвратително, но така или иначе всичко съм поместил в статия.

Ако имаш интерес към темата мога да ти препоръчам да потърсиш в гуугъл и тубата името James Randi. Този човек е уникален скептик разбил стотици митове и разкрил стотици световно известни шарлатани представящи се за "феномени"

Тук съм публикувал някой неща за него, както и клипове в които разкрива триковете различни "феномени" http://hitrite.blogspot.com/2013/04/blog-post_17.html

Материалът е чудесен! Идеален разрез на това интересно от чисто социалнопсихологическа и психологическа гледна точка явление!

Много е добра статията, поздрави!

Много благодаря за оценката. Имах нуждата да го чуя имайки в предвид, че в един момент се чувствах сам, като единствения човек, който не е загубил критичното си мислене.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Присъединявам се - наистина чудесно изследване! и според мен.

(Бях студент. Хазяинът ми си поправяше бравата на вратата. Минавайки покрай него, казвам: Хазяин - не бързай да вадиш дръжката - ще се заключиш...

След малко чувам виковете му: Алоу, студента! Ела да отвориш отвън, че вятърът тръшна вратата и се заключи...

И да ти кажа: Пророците след Исус Христос, само лайна ядат! :grin: )

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бих допълнил, че колкото е по-голяма една лъжа, толкова повече и вярват. Затова шарлатаните получават от своите лековерни пациенти дори хиляди левове, за разваляне на магии и т.н. неотложни и съдбоносни окултизми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хм, чудна работа. Мен ме интересува истината, т.е. хората които имат способности, а не разни импровизатори. Ако има такива. А то има. Разбира се, това си е моя лично мнение. Севрюкова бе една от малкото.

Да ви споделя, като чета книжка за някой, почти изцяло игнорирам автора и изобщо всичко освен думите на този някой. Много често авторите превъзнасят човека със способностите и само правят пълнеж от възхищение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Севрюкова обяснява как марсианците са по-напреднали от нас - бедните и глупави земляни. Чудя се на човешкият акъл докога ще се поддава на баламосване от шарлатани и опитни психолози и ще възнася като месии всеки луд ударил кьоравото с пророчески късмет и умения да казва това, което е неизбежно или някой иска да чуе.

Марк Твен, ако живееше в нашия век, щяха да му плащат много повече за книгите, заради нечия ограничена фантазия или неначесана краста да търси ролята на бащата ненаследена от непопулярният вече Господ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би съм пропуснал книжката на Севрюкова за марсианците, би ли споделил коя е тази книжка. Или ако можеш, пусни цитат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хм, чудна работа. Мен ме интересува истината, т.е. хората които имат способности, а не разни импровизатори. Ако има такива. А то има. Разбира се, това си е моя лично мнение. Севрюкова бе една от малкото.

Да ви споделя, като чета книжка за някой, почти изцяло игнорирам автора и изобщо всичко освен думите на този някой. Много често авторите превъзнасят човека със способностите и само правят пълнеж от възхищение.

Отново ще спомена Джеймс Ранди, чиято фондация предлага един милион долара на този, който демонстрира окултни или паранормални способности в контролирана среда. Годишно участват не малък брой желаещи да докажат способностите си, но уви почти всички приключват участието си още при предварителните тестове. Както може би се досещате награда си стои непокътната от години насам.

Освен това Ранди е изследвал не малко световно известни "феномени" и във всички случаи се оказват или самозаблудени вярващи в свръхестественото или изобретателни шарлатани.

И да те попитам, ти даваш ли си сметка какво означава човек да може да вижда бъдещето?

Имаш ли представа, че човек с такива способности може да промени световната история в каквато посока си пожелае? Да бъдат предотвратявани войни, конфликти, да бъдат предупреждавани хората в определени региони за предстоящи природни стихии. Няма да има повече самолетни катастрофи и други масови трагедии. Ако в България си имахме човек с такава дарба нямаше да се самозапалят толкова хора защото България отдавна щеше да е икономическа и военна сила номер едно на планетата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би съм пропуснал книжката на Севрюкова за марсианците, би ли споделил коя е тази книжка. Или ако можеш, пусни цитат.

"Дневниците ни със Слава Севрюкова".

Онова на което исках да акцентирам е една закономерност във вероученията, най-общо казано, за това, че има по-висши раси от нас, за това, че имаме изгубено знание, за това, че сме тъпи и ограничени, обаче ще прогледнем, ако изпълним това, а в противен случай ще го загазим или накратко идеята за моркова и тоягата изразена най-ярко с Рая и Ада.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Заглавието е Ясновидството. Но затова става най-малко думи. Цитатите, примерите са за гледачи(с най-разнообразни методи), за говорещи с мъртви, за....

Също така астролози, черни магюснци, алтернативни лекари опериращи спиритуално и тнт.

Другите методи-трикове които се използват се учат или си е дарба на даден човек.

Например Баба Ванга хем живееше в епохата на атеизмът все пак не успяха да я игнорират.

Сегашните гледачи, ясновидци наистина 99.99% са шарлатани, мошеници. НО. Все пак си остава 0,01%.

например:

Що се касае за главният скептик, познавам тукашният скептик и веднъж го помолих да ми каже мярната единица на майчината любов, и как може да се мери. Защото съществува, действа. Нали? Прати ме на топло.... :grin:

:gossip:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Политици, дето минават за посредствени хора, даже и част от тях необразовани, успяват да излъжат няколко милиона души, а тук си пишем, че "99.99% са шарлатани, мошеници. НО. Все пак си остава 0,01%". Извинявай, ама аз вече писах за спортния тотализатор. Това, че шанса да удариш кьоравото е малък, не значи, че не съществува. Нали за световното по футбол имаше някакъв октопод, който "предсказваше"? Що добитък отпадна в това налучкване, ама можеше ли някой да не познае?

Това за статистическата страна на въпроса. Втората е психологическа, обяснена хубаво от автора на темата. Третата е подготовката. Ето ви магьосник:

http://www.youtube.com/watch?v=OjobQb_rLps

Докато не го разконспирирате той ще си остане магьосник за онези, които им се иска да вярват в нещо си. Дори да не знаят какво е това нещо.



ПП: Същият имаше номер с четенето на мисли. Знаете, че има коли, които могат да завиват със силата на мисълта, лампи, които да се включват, пак с мисълта. Технологията с която могат да се четат електроимпулси в човешкият мозък не е фантастика.



ППП: Ей такова искам: http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=185348

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Заглавието е Ясновидството. Но затова става най-малко думи. Цитатите, примерите са за гледачи(с най-разнообразни методи), за говорещи с мъртви, за....

Също така астролози, черни магюснци, алтернативни лекари опериращи спиритуално и тнт.

Другите методи-трикове които се използват се учат или си е дарба на даден човек.

Например Баба Ванга хем живееше в епохата на атеизмът все пак не успяха да я игнорират.

Сегашните гледачи, ясновидци наистина 99.99% са шарлатани, мошеници. НО. Все пак си остава 0,01%.

например:

Що се касае за главният скептик, познавам тукашният скептик и веднъж го помолих да ми каже мярната единица на майчината любов, и как може да се мери. Защото съществува, действа. Нали? Прати ме на топло.... :grin:

:gossip:

Извинявай,но Тереза Капуто или позната още, като Силвия Браун е отдавна разконспирирана, като доказан мошеник. В тубата има не малко клипове в които прави такива грешки по време на сеансите си, че чак не мога да си представя що за наивник трябва да си за да и вярваш на тая.

Що се отнася до Ванга смятам, че тя е социален феномен развила се, като такъв не без участието на ДС. Ясновидските и умения са много, много съмнителни, като само ще ти кажа, че според нея около 2010 или 2011 не си спомням точно годината трябваше да е започнала ядрена война като към днешна дата отново според нея Европа трябваше да бъде почти обезлюдена. Освен това много трудно можеш да намериш публикувана информация за нейни несбъднати пророчества дадени на свои клиента въпреки, че тези случаи са наистина много. Но така е - истината е често безинтересна и няма голяма келипир да се пише за нея и да се разпространява.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Що си мислите, че ако някой можеше да вижда бъдещето, щеше да се занимава с глупаци като нас, че даже и да ни предотвратява войните?

Нищо нямаше да направят. Да не би промяната на хода на историята да им е цел в живота?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Даам, ето още един потребител, който е на моето мнение за Ванга. Аз ще дам един пример в който тя не 'позна'. 85-та на летна Шабла (в казармата) се изгуби един автомат. Това е така да се каже чрезвичайно проишествие и не само боеца отиваше в дисципа за дълъг период, но и неговите началници се наказваха. Тъй като ние бяхме в Благоевградската дивизия, много от офицерите и даже войниците имаха връзка с близки на петричката пророчица. Та след необходимите манипулации там (захарче над което се спеше или нещо подобно), Ванга се изказа, че пушката няма да се намери и че е под вода (ми логично - Шабла е на морето ;)). Наистина пушката не се намери (слава Богу редника, който ми бешше приятел не бе вкаран в дисципа0, но след години се разбра, че автомата е бил откраднат от един набор, който после се прочу в мутренските среди в региона, както и че никога не е бил под вода. Та толкоз за ясновидството на Ванга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извинявай,но Тереза Капуто или позната още, като Силвия Браун е отдавна разконспирирана, като доказан мошеник. В тубата има не малко клипове в които прави такива грешки по време на сеансите си, че чак не мога да си представя що за наивник трябва да си за да и вярваш на тая.

Що се отнася до Ванга смятам, че тя е социален феномен развила се, като такъв не без участието на ДС. Ясновидските и умения са много, много съмнителни, като само ще ти кажа, че според нея около 2010 или 2011 не си спомням точно годината трябваше да е започнала ядрена война като към днешна дата отново според нея Европа трябваше да бъде почти обезлюдена. Освен това много трудно можеш да намериш публикувана информация за нейни несбъднати пророчества дадени на свои клиента въпреки, че тези случаи са наистина много. Но така е - истината е често безинтересна и няма голяма келипир да се пише за нея и да се разпространява.

Извинявам. Ама тогава тези при TLC канал са големи балами щом сега почват с нея съвсем нов сезон. А и колко УЧЕНИ грешат в живота си и/или се разобличават с мошеничество, фалшификация? Но в дадените науки все пак си вярвяме. Нали?

Що се касае за вярване, имаме позната която има подобна дарба, но не печели с нея.

Тая позната от 50 метра на открито (точно паркирах и се приближавахме към нея на гости) каза на жена ми, че е бремена с момиче. следващият ден отидохме на ултра за да видим и наистина беше бременна на няколко седмици...Личният ни доктор и този на ултрата си чешеха главата, че това е невъзможно, толкова рано да почуства жена ми бременост.

Не им казахме истината, че от къде знаем. :grin::grin::grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извинявам. Ама тогава тези при TLC канал са големи балами щом сега почват с нея съвсем нов сезон. А и колко УЧЕНИ грешат в живота си и/или се разобличават с мошеничество, фалшификация? Но в дадените науки все пак си вярвяме. Нали?

Що се касае за вярване, имаме позната която има подобна дарба, но не печели с нея.

Тая позната от 50 метра на открито (точно паркирах и се приближавахме към нея на гости) каза на жена ми, че е бремена с момиче. следващият ден отидохме на ултра за да видим и наистина беше бременна на няколко седмици...Личният ни доктор и този на ултрата си чешеха главата, че това е невъзможно, толкова рано да почуства жена ми бременост.

Не им казахме истината, че от къде знаем. :grin::grin::grin:

Не приятелю, от TLC въобще не са балами защото знаят, че такива глупости се гледат масово и вдигат рейтинга. За тях са важни единствено парите и грам не ги интересува Силвия Браун дали е мошеник, а тя е точно такъв.Виж например Мартва Вачкова, като и падна рейтинга и започна да кани разни полунормални врачки и баячки и предаването и стана значително по гледаемо.

А що се отнася за за твоята позната, ако искаш може да я тестваме с няколко елементарни метода за да видиш, че няма никаква дарба.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Що си мислите, че ако някой можеше да вижда бъдещето, щеше да се занимава с глупаци като нас, че даже и да ни предотвратява войните?

Нищо нямаше да направят. Да не би промяната на хода на историята да им е цел в живота?

Дам, пак историята с изгубеното познание. Има го, обаче е недостъпно. А какво ще рече това "да вижда в бъдещето"? Бъдещето да не е книга, която някой да вземе от библиотеката? Всички ли сме обречени на предварително написан сценарий? Щото тогава опираме до другата концепция - Всевишния, който си няма работа, никой не го е създавал и ни изпитва като опитни мишки, защото е мързелив да направи нещо, но дълбоко болен от воайорство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Що си мислите, че ако някой можеше да вижда бъдещето, щеше да се занимава с глупаци като нас, че даже и да ни предотвратява войните?

Нищо нямаше да направят. Да не би промяната на хода на историята да им е цел в живота?

Ако някой твърди, че може да предсказва да го докаже, в противен случай да не твърди, че може. Това твоето прилича на оправдание за ясновидците. Но ти ако искаш да вярваш при липсата на доказателства, това си е тове право.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...