Отиди на
Форум "Наука"

Психология на ясновидството


Recommended Posts

  • Потребител

Не е "проводник на суеверия", само задава въпроси, на които трудно се отговаря.

Въпросите са лесни за отговаряне. Трудно е да се убеди някой, като сириус, който дъбоко вярва в разни врели не кипели.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 218
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Като не е бил убеден, може би отговорите не са били достатъчно убедителни. Значи не е лесно да се отговори. Лесният път да търсиш проблема в аудиторията до никъде не води, само до създаване на идеологически групи.

Честно казано, и аз не можах да разубедя Сириус и някои други по отношение на способностите на Ванга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Именно, отговорите са лесни, но не убеждават Сириус. Не търся проблем в аудиторията, дори не смятам, че има проблем. Но това че някой загърбва логиката и не може да бъде убеден, не означава, че въпросите му са трудни. Това беше репликата ми, въпросите му не са трудни за отговаряне.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами и мен не ме убеждават тия лесни отговори, въпреки че не вярвам в гадателството. Много са декларативни.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някой отговори са достатъчно подробни, например тези на иванхии, не се свеждат до "кой не скача е червен". Но да обясня репликата си още веднъж, това дали някой може да бъде убеден или не, няма отношение към това дали въпросите му са трудни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж какво ще ти кажа. Почти всеки ден контактувам с вярващи хора, като теб и Вие всички страшно си приличате. Голямата ирония е, че вярващите просто искат да вярват и няма доказателство, което да разклати това им желание или да ги убеди в истината. Вярващия, чрез философски похвати, ако трябва нова математика ще си измисли, но ще намери начин да си самообясни, че 2+2 = 3 защото просто той в това иска да вярва. Освен това както става почти винаги, ако хипотетично те убедя, че няма ясновдици ти ще кажеш " ами добре, кажи сега за призраците" ако те убедя, че реално и те не съществуват ти ще попиташ " добре обясними как са построени пирамидите" и така докато преминем всички чудеса и отидем до космоса,. И понеже за космоса нищо не мога да ти кажа твоят отговор ще бъде " видя ли, че има необясними неща? Какво ще кажеш сега а? Хванах ли те? :) Да де но не си ме хванал а ти сам си се хванал в една игра на заблуди.

Вярващия реално не иска да му бъде доказано дадено явление, че не съществува, а по-скоро иска да убеди когото може в неговата вяра, като разклаща, чрез философски каламбури и лингвистични похвати рационалността и научните резултати в тези области. За вярващите (макари и понякога самите те да не го осъзнават) е от особено значение да привлекат към вярата си, мненията си възможно най-много хора, като скептиците за тях са най-ценният улов. Защо го правят?

Защото разбират, че дълги години са вярвали в нещо, което ако се окаже измислица ще ги заболи, ще се почувстват глупаво, а тези хора, често нямат смелостта да преживеят малко болка в името на истината. Колкото повече последователи има вярващия за него толкова по-незначимо и притъпено става мнението не невярващите. - за това явление има безброй примери.

Ще ти преведа един такъв. Имаше една секта в Чикаго, чиито последователи вярваха, че на определена дата ще настане апокалипсисът и ще кацнат извънземните, които ще вземат със себе си "избраните"

Ще спестя подробностите и ще кажа, че на определената дата извънземните не дойдоха както надявам се досещаш. Тук ще включа и един коментар на една дама от сектата, която пред телевизионен екип обясняваше защо е отделила толкова години на тази абсурдна идея.

Отговорът и беше -" Нямаше как да престана да вярвам. След като толкова години посветих на тази вяра, толкова години се подготвях за този ден. Напуснах работа, прекратих образованието си, напуснах семейството си, годеникът ми, разруших всеки мост между мен и обществото. Всичко което ми бе останало бе вярата в спасението, не можех след всичко това да престана да вярвам и да се съмнявам в това, което очаквахме да се случи."

Разбира се, част от сектантите след големият позор напуснали сектата и никога не се завърнали, но важното в историята е последващите действия на сектата - Насрочиха си нова дата за апокалипсис и обединиха всичките си сили за да съберат този път в пъти повече последователи. До колкото знам тази секта все още съществува и набира последователи. По същия пример когато вярата на баптистите в една епоха е била силно засегната, тяхната ответна реакция била да бъдат привлечени максимално бързо, максимално голям брой нови последователи, че така се достигнало един баптист да посвещава в вярата близо хиляда човека на ден.

Много, ама много сходно е и с вярващите в паранормалното - засипват обществото с книжки с измислени истории (като разбира се тези измислици се представят като реално случили се събития), създават телевизионни предавания, ентусиасти умишлено имитират чудеса - заливат обществото с фалшифицирани снимки и видео материали на различни паранормални явления. Дори познавам един такъв вярващ в паранормалното, чието хоби е да създава фалшиви клипчета и снимки - той реално не съзнава какво поражда тази остра нужда да постъпва така, но аз знам каква е причината - вече и ти. Та така.

Затова не ми се сърди, че не полагам големи усили за да разчета дребният шрифт - просто имам много опит с хора, като теб и беседата е що годе излишна.

Вярвай щом желаеш в паранормалното, ясновидството - аз знам, че няма аргумент или доказателство с което мога да те разубедя, тъй както ти без доказателства, опирайки единствено на философия би могъл да промениш позицията ми.

Хммм. Има супер скептици които казват, че повечето древно латински гръцки документи са фалшификати. А документите от раното средновековие почти в 99% са фалшификати които са създадени затова, за да си осигорят тогавашните издигащите се феодалчета благороден проиход с роднинство от древни римски благородни семейства и с това право за земя,власт, пари. И това са го делали манастирите из цяла европа. Затова е било нужно да се въведът малките букви и след преписването на старите книги /с нужните корекции от страна на църквата или феодала/,да се унищожат доказателстава.....:-))))))) Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вижте си мненията след моите и преценете сами кои са вярващите и какви аргументи ползват. Защото след моя пост-цитат-реплика по точки, видяхме едно разнищване на вярващите.

"Почти всеки ден контактувам с вярващи хора, като теб и Вие всички страшно си приличате."

Това аргумент ли трябва да е. Вие всички... като мен. Бягай наука че идвам... и давам обяснения.

Имам едно изречение, в което декларирам нещо за моето вярване. И никъде не изнасям аргументи за това. Просто вяра и научни аргументи не вървят и са съвсем различни неща. ivanxii обаче пренебрегна какво пиша, обърна се от обяснение към мнение (едното приемаме за научно, другото може и да не е) и ме сложи в кюпа на вярващите. И като ме сложи в кюпа с вярващите започна неговата си песен за вярващите. Не ставаше въпрос за вяра и желания, а за едно обяснение претендиращо за научност, на което показах някои слаби места.

Дорис успя да се усети, че само задавам въпроси. За разлика от тези които пишат за критично мислене. Въпросите бяха пренебрегнати и се мина "вие вярващите си приличате". (Айде бе) И този пост е получил 4 гласа. Значи поне 4 човека изобщо не са обърнали внимание какво пиша и какво ми се отговаря. Или са харесали един пост за вярата и вярващите.

Гравити, аз за вярване не съм писал тук. Коментирах едно обяснение.

@#127/Дорис Нямаше отговори.

@130/Гравити Аз се обосновах къде обясненията на ivanxii се пукат.

"Сам си задай въпроса. Защо никой ясновидец не може да познае числата от тотот?

Значи ясновидци са позналите тотото.... да се смея ли, да плача ли."

Това защо не го коментираш Гравити.

Защо след като има обяснение, ivanxii започна да се позовава на трети лица и спортния тотализатор? Нали за обяснението пишехме. Аз поне. Ако ще е обяснение да е обяснение. Ако ще пишем за Джеймс - той е съвсем друга тема и е независим от обяснението на ivanxii. Това би трябвало да е ясно за критично мислещите.

Ако имате въпроси относно писаното от мен - заповядайте. Но да ми приписвате вяра и да се позовавате на нея е далеч от науката.

Имах няколко основни въпроса към ivanxii:

- как психолог може да се изказва за умения в дадена област, без да е наясно с нея. Защото голяма част от обяснението му е базирана на психология.

- как обяснението му би евентуално различило човек със способности (напр.Ванга) от обяснението защо някои смятат така (в рамките на обяснението на ivanxii). (Или обяснението всъщност е док-во че врачки няма?) Ако беше въпрос за неговото собствено мнение/вяра - нямаше да се намеся така; аз знам какво е вяра и как всеки човек си има своята. Но обяснение с претенции за научност - реших да се включа.

Интересното стана с голямото скачане срещу моята обосновка привидяна като вяра. И то без аргументи, ей така срещу вярата, като в мен някои привидяха въплъщение на вярата. А Дон Кихот дали е бил вярващ?

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

sirius, може да задаваш въпроси, да получаваш отговори, и пак да си задаваш въпросите. Може да пишеш дълги емоционални постове за това как си останал неразбран. Може дори някои да смятат, че си написал нещо много добро. Но когато става дума за ясновидство има само един факт, че досега няма нито един човек който да има ясновидски способности. Всички които са били подложени на проверка са се оказали, че нямат никакви особени способности.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проф. Георги Лозанов, който се е занимавал с Ванга не е бил толкова категоричен:

"

- С Ванга как се запознахте?

- Преди 1989 г. се бе надигнало голямо брожение срещу нея. Мнозина искаха да бъде
санкционирана. Затова властите се обърнаха към института. Бе открита
лаборатория по парапсихология - първата подобна в соцстрана. Направихме
много записи, за да видим дали наистина има дарба. Когато отидох за
първи път, бях с едни приятели. Оставихме си вартбурга извън Петрич. С
влизането тя ми каза: "Защо си дошъл бе, момче - ще ме изследваш, нали?"
Това бе преди аз самият да зная, че ще я изследвам.

- Колко време продължиха експериментите ви?

-Изследвах не само нея, но и още над 40 гадатели. Събирах информация от
всички, които излизаха - питах ги дали познава, но не можах докрай да
организирам експеримента, защото стана много сложно - имаше много
мераклии да се закачат.

- Защо?

- Защото това бе една добра възможност.

- А Ванга как прие факта, че е обект на интерес?

-Казах й, че ще я изследвам, и взех сестра й Любка на работа в
института, за да мога да получавам информация от първа ръка. Но като се
прикачиха любопитни, , вече не можех да правя нищо.

- Да не би да имате предвид хора от спецслужбите?

- Вие го казвате.

- И какви бяха изводите ви?

- Не мога да кажа, че познаваше сто на сто - понякога може би налучкваше, но не знам как го правеше.

- Извършихте ли изследвания дали мозъкът й се различава от този на другите?

- Засега това е невъзможно.

- А дадохте ли обяснение на дарбата й?

-Не можах. Но когато Живков ме попита: "Момче, кажи ми, истина ли е
това, което казват за Ванга?", написах докладна записка до него. За да
успокоя бурята, надвиснала върху нея, казах, че ако той познае 5%, аз -
8, тя ще познае 12. Нейните предсказания няма да бъдат 100% сигурни, но
ще познае повече от нас. Затова си заслужава да бъде обект на
проучвания."

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1180613

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проф. Георги Лозанов, който се е занимавал с Ванга не е бил толкова категоричен:

"

- С Ванга как се запознахте?

- Преди 1989 г. се бе надигнало голямо брожение срещу нея. Мнозина искаха да бъде
санкционирана. Затова властите се обърнаха към института. Бе открита
лаборатория по парапсихология - първата подобна в соцстрана. Направихме
много записи, за да видим дали наистина има дарба. Когато отидох за
първи път, бях с едни приятели. Оставихме си вартбурга извън Петрич. С
влизането тя ми каза: "Защо си дошъл бе, момче - ще ме изследваш, нали?"
Това бе преди аз самият да зная, че ще я изследвам.

- Колко време продължиха експериментите ви?

-Изследвах не само нея, но и още над 40 гадатели. Събирах информация от
всички, които излизаха - питах ги дали познава, но не можах докрай да
организирам експеримента, защото стана много сложно - имаше много
мераклии да се закачат.

- Защо?

- Защото това бе една добра възможност.

- А Ванга как прие факта, че е обект на интерес?

-Казах й, че ще я изследвам, и взех сестра й Любка на работа в
института, за да мога да получавам информация от първа ръка. Но като се
прикачиха любопитни, , вече не можех да правя нищо.

- Да не би да имате предвид хора от спецслужбите?

- Вие го казвате.

- И какви бяха изводите ви?

- Не мога да кажа, че познаваше сто на сто - понякога може би налучкваше, но не знам как го правеше.

- Извършихте ли изследвания дали мозъкът й се различава от този на другите?

- Засега това е невъзможно.

- А дадохте ли обяснение на дарбата й?

-Не можах. Но когато Живков ме попита: "Момче, кажи ми, истина ли е
това, което казват за Ванга?", написах докладна записка до него. За да
успокоя бурята, надвиснала върху нея, казах, че ако той познае 5%, аз -
8, тя ще познае 12. Нейните предсказания няма да бъдат 100% сигурни, но
ще познае повече от нас. Затова си заслужава да бъде обект на
проучвания."

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1180613

Няма по трагичен опит, някой да се аргументира в подкрепа съществуването на ясновидството, ползвайки мненията на дълбоко вярващият в паранормалното Г-н Лозанов, който дори си измисли собствена псевдо наука.

Редактирано от ivanxii
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

......

Няма по трагичен опит, някой да се аргументира в подкрепа съществуването на ясновидството, ползвайки мненията на дълбоко вярващият в паранормалното Г-н Лозанов, който дори си измисли собствена псевдо наука.

Трагичен? Хайде стига с емоциите и квалификациите, моля! Аргументът не е в подкрепа на съществуването на ясновидството, а само против категоричното отричане на способностите на Ванга, това са различни неща. Колкото до Г. Лозанов, неговата сугестология е спорна, но определението "дълбоко вярващ в паранормалното" просто не е вярно , а и няма друг учен, който да е опитвал да изследва Ванга , поне аз не знам. За това предпочитам неговото мнение пред това на разни хора, които нещо са чули, нещо са видели, но преди да анализират вече са готови да обобщават.

С подхода и методите, които използвате можете да докажете всичко, но само на свои идейни привърженици и цялото упражнение няма никаква познавателна стойност.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да добавя, че от интервюто се вижда, че не са доказали наличието на ясновидски способности. Неуспял опит не може да бъде какъвто и да е било аргумент! Моето катогорично твърдение остава, че до сега няма нито един пример на доказани ясновидкси способности.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не са доказали и отсъствието на ясновидски способности при Ванга.

А примери за ясновидство има колкото щеш, само че всеки си ги тълкува според собствената нагласа - за или против.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Подкрепям Дорис за казаното.

Аз не вярвам, че врачките са в състояние да прогнозират бъдещето.

Единственото изключение е Ванга. Не съм убеден 100%, че нейните възможности могат да бъдат приравнени с възможностите на останалите професионални гадатели.

. . .

Странно защо, толкоз много хора /включително и пълни атеисти/ са убедени или поне не отричат напълно вероятността, че Ванга е притежавала някакви необикновени способности. Не съм убеден, че нейния случай е идентичен с останалите гадатели - мошеници.

. . .

Има нещо странно около нейния случай и за съжаление едва ли ще науча някога цялата истина. Едва ли е възможно...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не са доказали и отсъствието на ясновидски способности при Ванга.

Именно, неуспешен опит. Не може да служи за аргумент нито за едното нито за другото. Така, че е напълно ненужно да се споменава.

А примери за ясновидство има колкото щеш, само че всеки си ги тълкува според собствената нагласа - за или против.

Е, аз един искам да видя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Подкрепям Дорис за казаното.

Аз не вярвам, че врачките са в състояние да прогнозират бъдещето.

Единственото изключение е Ванга. Не съм убеден 100%, че нейните възможности могат да бъдат приравнени с възможностите на останалите професионални гадатели.

. . .

Странно защо, толкоз много хора /включително и пълни атеисти/ са убедени или поне не отричат напълно вероятността, че Ванга е притежавала някакви необикновени способности. Не съм убеден, че нейния случай е идентичен с останалите гадатели - мошеници.

. . .

Има нещо странно около нейния случай и за съжаление едва ли ще науча някога цялата истина. Едва ли е възможно...

Благодаря за подкрепата :)

Според мен, Ванга, както и много други гадатели в хилядолетната история на човечеството е била полезна

на хората, които са търсели помощ при нея със съвети, напътствия и психотерапия. Мистичният и ореол , погледнато безпристрастно не е развенчан категорично.

Именно, неуспешен опит. Не може да служи за аргумент нито за едното нито за другото. Така, че е напълно ненужно да се споменава.

Е, аз един искам да видя.

Ами прочети по-внимателно разказа на Г.Лозанов, там има и един пример ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Подкрепям Дорис за казаното.

Аз не вярвам, че врачките са в състояние да прогнозират бъдещето.

Единственото изключение е Ванга. Не съм убеден 100%, че нейните възможности могат да бъдат приравнени с възможностите на останалите професионални гадатели.

. . .

Странно защо, толкоз много хора /включително и пълни атеисти/ са убедени или поне не отричат напълно вероятността, че Ванга е притежавала някакви необикновени способности. Не съм убеден, че нейния случай е идентичен с останалите гадатели - мошеници.

. . .

Има нещо странно около нейния случай и за съжаление едва ли ще науча някога цялата истина. Едва ли е възможно...

Защо смяташ, че тя единственото изключение след като ти цитирах, няколко нейни не сбъднали се прогнози? И като цяло върху какво се базира мнението ти спрямо нея? Какви са твоите наблюдения?

Добре е да правиш разлика между атеисти и скептици, въпреки, че мисля си, би се изненадал реално, колко са малко атеистите вярващи в необикновените способности на Ванга.

С право не си убеден, че случаят на Ванга е идентичен с останалите гадатели- мошеници.

Защо?

Защото Ванга не познаваше, нямаше необикновена дарба ( в смисълът на окултното, паранормалното), но не бе мошеник. Тя бе добронамерена, като реалната и дарба бе, че тя бе роден психолог и знаеше как да действа благоприятно на хората - да ги успокои, да им вдъхне кураж и надежда. Сегашните "феномени" правят именно обратното - вдъхват страх у своите клиенти, че например имат уроки, черна магия и др. след което им прибират парите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами прочети по-внимателно разказа на Г.Лозанов, там има и един пример ;)

Нали и ти се съгласи, че от разказа на Лозанов не може да се наприви никакво заключение за способностите на Ванга. Защо това се брой за пример?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за подкрепата :)

Според мен, Ванга, както и много други гадатели в хилядолетната история на човечеството е била полезна

на хората, които са търсели помощ при нея със съвети, напътствия и психотерапия. Мистичният и ореол , погледнато безпристрастно не е развенчан категорично.

Ами прочети по-внимателно разказа на Г.Лозанов, там има и един пример ;)

Съветвам те да не взимаш мнението на Г-н Лозанов присърце. Мистичният ореол на Ванга за добро или лошо няма как да бъде категорично развенчан, защото тя вече не сред нас и не би могло да бъде тествана качествено.

Не са доказали и отсъствието на ясновидски способности при Ванга.

А примери за ясновидство има колкото щеш, само че всеки си ги тълкува според собствената нагласа - за или против.

:) По принцип негативното не се доказва - тоест никой не може да докаже, че невидими дракони не съществуват.

Дали Ванга е имала пророчески способности е могло да се докаже доста лесно и все си мисля, че има сериозни причини Ванга да не е тествана, както трябва.

Дълго търсих точните резултати от тестовете на Г-н Лозанов и методите, чрез които е тествал Ванга, но съвсем обяснимо лично за мен нищо не намерих.

За това предпочитам неговото мнение пред това на разни хора, които нещо са чули, нещо са видели, но преди да анализират вече са готови да обобщават.

С подхода и методите, които използвате можете да докажете всичко, но само на свои идейни привърженици и цялото упражнение няма никаква познавателна стойност.

Знам, че предпочитате неговото мнение, тъй като то е съвпада с Вашето.

А аз вече, казах че няма аргумент или доказателство, което ще промени мнението на един вярващ относно паранормалното, окултното така, че както и да квалифицирате моят подход и методи за мен е без значение.

Редактирано от ivanxii
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не го взимам присърце, виждам, че не е идеалният авторитет, но както писах е единственият учен, занимавал се с Ванга. Аз лично не изпитвам нужда от надничане в бъдещето, но на някои гадателски практики гледам като на своеобразен вид изкуство и с това са ми интересни, също и с историческото им значение в духовния живот на обществото. Заклеймяването на гадателството по начина, който е тръгнал тук отрича една обширна хилядолетна човешка дейност, която има и културна и историческа стойност.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Защо смяташ, че тя единственото изключение след като ти цитирах, няколко нейни не сбъднали се прогнози? И като цяло върху какво се базира мнението ти спрямо нея? Какви са твоите наблюдения?

* * *

Не смятам, че Ванга е единственото изключение.

Вероятно има и други хора притежаващи / условно казано/ малко по-необикновени парапсихологични възможности в сравнение с масата, но аз не знам, кои точно са тези хора. Допускам вероятността и те да не знаят, че са малко по-необикновени. Може да подозират, но да не са убедени.

. . .

Цитатите за несбъднали се пророчества са излишни. Както споменах в един от постовете си - майка ми е посетила Ванга през осемдесетте години. Резултатът е, че Ванга не е познала бъдещето и.

Въпреки всичко, мисля че не е доказано напълно липсата на каквито и да е по-необикновени възможности при нея. Просто, подобно доказателство не ми е попадало, а и се съмнявам, че всички изследвания направени във връзка с Вангините възможности са публикувани. През периода в който са провеждани тези изследвания, бе традиция най-важната информация да остава е недостъпна за хората. Само малцина "богоизбрани" имаха достъп до нея.

. .

Някои от нейните врачувания свързани с миналото и настоящето се славят с необикновена точност. А това е проблем...

Съгласно съществуващите научни принципи, наличието на един единствен факт оборващ дадена научна теория, моментално превръща дадената теория в частна хипотеза.

При Ванга има някои факти, които са смущаващи за изложената теория.

Моите наблюдения респективно оформеното ми мнение са базарни изцяло на информацията публикувана в нета. Нямам личен контакт с който и да било гадател.

* * *

С право не си убеден, че случаят на Ванга е идентичен с останалите гадатели- мошеници.

Защо?

Защото Ванга не познаваше, нямаше необикновена дарба ( в смисълът на окултното, паранормалното), но не бе мошеник. Тя бе добронамерена, като реалната и дарба бе, че тя бе роден психолог и знаеше как да действа благоприятно на хората - да ги успокои, да им вдъхне кураж и надежда. Сегашните "феномени" правят именно обратното - вдъхват страх у своите клиенти, че например имат уроки, черна магия и др. след което им прибират парите.

Само това ли е разликата?

Чувал съм /чел съм/, че познавала и описвала детайлно случки от миналото. Не на всички клиенти, но е имало и такива.

Това е смущаващото.

Как го е правила, от къде е научавала...

Бих искал да науча отговорите на тези и сходни на тях въпроси, като не мога да приема, че наличието на талант - роден психолог е достатъчно условие за точно пресъздаване на случаи от миналото на даден клиент..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Наистина, в някои случаи фактите са такива, че трудно могат да се обяснят с предварителна подготовка или психологическо майсторство...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

* * *

Не смятам, че Ванга е единственото изключение.

Вероятно има и други хора притежаващи / условно казано/ малко по-необикновени парапсихологични възможности в сравнение с масата, но аз не знам, кои точно са тези хора. Допускам вероятността и те да не знаят, че са малко по-необикновени. Може да подозират, но да не са убедени.

. . .

Цитатите за несбъднали се пророчества са излишни. Както споменах в един от постовете си - майка ми е посетила Ванга през осемдесетте години. Резултатът е, че Ванга не е познала бъдещето и.

Въпреки всичко, мисля че не е доказано напълно липсата на каквито и да е по-необикновени възможности при нея. Просто, подобно доказателство не ми е попадало, а и се съмнявам, че всички изследвания направени във връзка с Вангините възможности са публикувани. През периода в който са провеждани тези изследвания, бе традиция най-важната информация да остава е недостъпна за хората. Само малцина "богоизбрани" имаха достъп до нея.

. .

Някои от нейните врачувания свързани с миналото и настоящето се славят с необикновена точност. А това е проблем...

Съгласно съществуващите научни принципи, наличието на един единствен факт оборващ дадена научна теория, моментално превръща дадената теория в частна хипотеза.

При Ванга има някои факти, които са смущаващи за изложената теория.

Моите наблюдения респективно оформеното ми мнение са базарни изцяло на информацията публикувана в нета. Нямам личен контакт с който и да било гадател.

Само това ли е разликата?

Чувал съм /чел съм/, че познавала и описвала детайлно случки от миналото. Не на всички клиенти, но е имало и такива.

Това е смущаващото.

Как го е правила, от къде е научавала...

Бих искал да науча отговорите на тези и сходни на тях въпроси, като не мога да приема, че наличието на талант - роден психолог е достатъчно условие за точно пресъздаване на случаи от миналото на даден клиент..

Даже се съмнявам че, ще успееш да намериш и едно пълно изследване върху Ванга.

Няма нищо смущаващо, че някой от неща казал Ванга се сбъдват при някои хора. Колкото повече предсказания правиш толкова повече се увеличава вероятността част от тях да се сбъднат.

Вземи лист и хартия и напиши 50 предсказания, които се отнася за период от година аз ти гарантирам, че не малко от тях ще се сбъднат. Ако удължиш периода на 5 години - ще се сбъднат повечето. Ако отнесеш тези предсказания, към 50 000 човека ( като за по-голям ефект съобразяваш всяко предсказание с техните лични потребности, нужди, и с твои логични предположения относно бъдещето на тези хора), ти гарантирам, че някои от тях ще бъдат шокирани от твоята точност и до последния си ден ще вярват, че ти имаш невероятна дарба. След което славата вече си дава свето. Ето защо ясновдидството въпреки, че няма нито един ясновидец преминал успешно елементарен тест доказващ уменията му продължава да съществува и до наши дни. Статистика и психология - учените отдавна са разбрали тайната на това умение или изкуство както го наричат други.

Аз също мога да ти направя уникален сеанс и ако не си,чел статията ми, а си мисля, че дори и да си я чел, определено че се шашнеш от точността на предсказанията ми въпреки, че дарба нямам а ще използвам нищо друго освен психологически приоми и статистика.

Сега може би разбираш, защо някои от пророчествата на Ванга се славят с невероятна точност.

Ще ти кажа един виц:

Момче заговаря непознато момиче на улицата:
Момчето: - Здрасти аз съм ясновидец!
Момичето: - То няма такива неща
Момчето: - Добре, дай да видим дали няма такива неща! Намисли си едно число от 1 до 100
Момичето: - Хмм добре, намислих си.
Момчето: - 24? Нали?
Момичето: - Не може да бъде как позна? Това е просто невероятно!!
Момчето: - Няма значение, как познах. Ще дойдеш ли сега с мен на кино/вечеря?
Момичето: - Амиии... добре
Извод:
Този трик с ясновидството, който използва момчето действа едва при 1% от случаите, но когато подейства си заслужава! :):)
Редактирано от ivanxii
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наистина, в някои случаи фактите са такива, че трудно могат да се обяснят с предварителна подготовка или психологическо майсторство...

Забравя се фактът, че Ванга притежава Шесто чувство - заради травма на младини й липсва част от голямата фонтанела и загубва зрението си - за сметка на "видимост" във видимия спектър, тя "вижда" почти перфектно в инфрачервения - това е "кожно" виждане- почти пряк допир на кожа до кората на Гл.мозък. Много добре се е научила да разчита ИЧ-излъчване от хората, а то е силно променливо при болестно състояние, тревога и др. силни чувства и преживявания, с които хората пристигат при нея за ... съвет.

И, какво става в действителност - тя: първо Познава (чрез налучкване с разпит) за тревогите. Учудени, хората разказват и майчиното си мляко в тъмната стаичка със светлина само от кандило (за Ванга - не е тъмна! стаичката :grin: -хората светят проблемно!) Следват няколко предположения като от добър криминалист и пак с разпит-налучкване се прави (вероятностно) заключение по проблема.

Та, когато д-р Лозанов бил питан: Ванга разпитва ли или познава - той казал - Познава (заради това е бил съден). Направили проучване за около стотина сеанса и разбрали, че Ванга Разпитва и прави съвсем интелигентни заключения. Приблизително около 30% - (30 верни заключения от сто).

Така че -Ванга си бе феномен. Но - поради липса на научни критерии - тази феноменалност мина в окултното.

...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...