Отиди на
Форум "Наука"

Психология на ясновидството


Recommended Posts

  • Потребител

Не приятелю, от TLC въобще не са балами защото знаят, че такива глупости се гледат масово и вдигат рейтинга. За тях са важни единствено парите и грам не ги интересува Силвия Браун дали е мошеник, а тя е точно такъв.Виж например Мартва Вачкова, като и падна рейтинга и започна да кани разни полунормални врачки и баячки и предаването и стана значително по гледаемо.

А що се отнася за за твоята позната, ако искаш може да я тестваме с няколко елементарни метода за да видиш, че няма никаква дарба.

Може. Профитът е над всичко....

Що се касае за тестване няма нужда. Имаме документаця /дебела като Под игото/ която доказва научномо защо е НЕвъзможно да имаме бебе.

След това лекарят ни според мен за първи и последен случай в живота си, разглеждайки документите събрани за 10 години -почти от всички унгарски и една австрийска клиника за две инвитрио манипулации-, сега гледаше доказателството за зародиш, каза:

-Знаете това което ние учим 6-7 години е 4-5 % от знанието, другите 4-5% набираме с практика през годините. Но останалине 80-90% нищо не знаем. Само гадаем.....

:grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 218
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Може. Профитът е над всичко....

Що се касае за тестване няма нужда. Имаме документаця /дебела като Под игото/ която доказва научномо защо е НЕвъзможно да имаме бебе.

След това лекарят ни според мен за първи и последен случай в живота си, разглеждайки документите събрани за 10 години -почти от всички унгарски и една австрийска клиника за две инвитрио манипулации-, сега гледаше доказателството за зародиш, каза:

-Знаете това което ние учим 6-7 години е 4-5 % от знанието, другите 4-5% набираме с практика през годините. Но останалине 80-90% нищо не знаем. Само гадаем.....

:grin:

Радвам се, че нещата са се равили положително и документацията е вече ненужна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... Имаме документаця /дебела като Под игото/ която доказва научномо защо е НЕвъзможно да имаме бебе.

След това лекарят ни според мен за първи и последен случай в живота си, разглеждайки документите събрани за 10 години -почти от всички унгарски и една австрийска клиника за две инвитрио манипулации....

Значи, да обобщя. Невъзможно било, пък ви взели парите да опитате инвитро. Второто не предполага ли, че първото е невъзможно? Сега, разбирам да няма матка да е някаква пречка, ама... И аз "по чудо" съм оживял при раждане, ама рубриката "случва се" се различава от "звездите ми го говорят".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи, да обобщя. Невъзможно било, пък ви взели парите да опитате инвитро. Второто не предполага ли, че първото е невъзможно? Сега, разбирам да няма матка да е някаква пречка, ама... И аз "по чудо" съм оживял при раждане, ама рубриката "случва се" се различава от "звездите ми го говорят".

Виждам не си в течение на проблемът. ЗА ЩАСТИЕ. И в бъдеще да не си!

Значи проблемът беше сложен, почва от липса на жълто тяло на зрели клетки чак до слепнали маточни тръби, които нито с въздух нито с вода не можаха да се отпушат а да се оперирът също понеже ако изрежат залепналите точки нямаше да остане нищо от проводите. Затова направиха и филм чрез ендоскопа.

В австрия попаднахме, защото точно тогава министерът забрани на единствевият тукашен център операциите, а ние бяхме подготвени /1 година е подготовката с инжекции с витамини, хормони за зреене на яйцеклетките итн/, така, че там само операцията направиха за добри пари. Е получихме отстъпка защото от тук идвахме и от свалените и оплодени 10 яйцеклетки 5 ги дарихме на клиниката и 5 бяха поставени инвитрио. И това го повторихме, защото шансът да се получи реална бременост на една такава манипулация е 5-6%.

:elvis:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доктор обяснява на пациент:

- Спокойно. Само 1 на 10 души преживяват операцията, а днес вече починаха 9 души.

В контекста на погрешно преценена вероятност, 10% шанс ми се струва далеч от чудо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...

Онова

на което исках да акцентирам е една закономерност във вероученията,

най-общо казано, за това, че има по-висши раси от нас, за това, че имаме

изгубено знание, за това, че сме тъпи и ограничени, обаче ще

прогледнем, ако изпълним това, а в противен случай ще го загазим или

накратко идеята за моркова и тоягата изразена най-ярко с Рая и Ада.

Аз съм чувал за едно вероучение но не съм го поглеждал дори.

Извън "вероученията" съм срещал такива акценти. Но съм на принципа "може, докато категорично не се опровергае". Което засега няма как да стане просто защото познаваме твърде малко от нселената. А да си мисля, че аз съм най-големия умник.... много е самозаблуждаващо и разочарованието тежко се понася.

Нормално е да не сме срещали по-големи умници от нас. Но да твърдим че няма е твърде самоуверено.

В научното, критичното мислене, трябва ясно да си дефинираме познато и непознато. Ако "дупката" в познанията ни е ясно дефинирана е много по-вероятно някой ден безболезнено да я запълним. От колкото замазвайки дупката като познато. Сума нещо изписах за критичното мислене (заедно с колежката Дорис) потъна в гори Тилилейски. :dwarf:

=~=~=~=~=~=~=~=~=~=~=~=~=~=~=~=~=~=~=~=~=~=~=~=~=~=~=~=

....

"99.99% са шарлатани, мошеници. НО. Все пак си остава 0,01%". Извинявай, ама аз вече писах за спортния тотализатор. Това, че шанса да удариш кьоравото е малък, не значи, че не съществува.

...

Е, не е така. Тук чисто научно (теория на вероятности) не си прав.

В тотализатора играят много хора... и някой уцелва малката вероятност (джакпота).

А Skubi имаше предвид точно определени хора, които са 0,01% от множеството. И точно тези 0,01% "познават" далеч над средното за останалите 99,99%.

Предполагам разбираш, омешал си канчетата с вероятности и множества.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хмм, само дето няма научни док-ва даже за тази десета от промила. Познавам добре теорията на вероятностите и там никъде не се казва, нито, че процента на немошенниците е такъв, нито, че е по-малък, нито по-голям. Ако имаш други данни за научно доказан по-малък брой на мошенниците смело поствай!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз имах една баба, която се занимаваше с гадаене и доста добре се справяше.

Според мен добрите гадатели са артисти като илюзионистите. Нужни са и знания за технологията, защото гадателството е традиция и то древна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хмм, само дето няма научни док-ва даже за тази десета от промила. Познавам добре теорията на вероятностите и там никъде не се казва, нито, че процента на немошенниците е такъв, нито, че е по-малък, нито по-голям. Ако имаш други данни за научно доказан по-малък брой на мошенниците смело поствай!

Да, няма данни. Но това е друга позиция. Нямало е данни за черен лебед, и за Хигс бозони, но тях ги е имало. Остави го това.

Исках да кажа, че Skubi имаше предвид постановка (от теорията на вероятностите които vorfax вкара) където от множеството на гледачите има 0,01%, които той смята за читави.

А vorfax я извъртя така, сякаш огромното множество от играещи тото, някакъв 0,01% би уцелил. Това е така, но постановката е различна и вече не мерим ябълки с ябълки.

ІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІІ

Тук например ясно се открояват две множества от хора. Едните смятат че всички са мошеници и дори и да срещнат от читавите 0,01% ще търсят как да го изкарат мошеник. И много е вероятно да намерят причина да се убедят че е такъв.

И другите, които смятат че може да има 0,01% читави и ... по същия начин, търсят причина да се убедят че е такъв.

И двата подхода са с предварителна нагласа. И лошо няма. Просто да си даваме сметка и доколкото можем да елиминираме нагласата. За да не влияе на резултата от търсенията ни. Още повече, че май повечето вече имаме резултат и се опитваме да го защитим :) И става голям фън :) Това му е хубавото на форумите.

Но понякога излизат и много интересни неща.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не Сируус, наистина има две групи, но те са тези дето са ходили и тези дет не сме. От тези дето са ходили (всъщност има ли тук??) може и да има от твоите две групи, въпреки, че не зная кой би отишъл (освен с 'научно-иследователска' цел т.е. за да опровергае или да потвърди) предубеден, че такова нещо не съществува. Аз не, но жена ми примерно я бяха завели при някаква уж известна в Ст. Загора. Не ми се разказва всичко, но голям смях падна, върха беше, че тя беше впечатлена, че някакви 'осветени' монети от левче ги лепела на челата. Ама като и показах, че това е проста физика и че аз мога направо падна ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това отделно. Аз също съм ходил веднъж преди 20-на г. И също покрай приятелка.

Да, и веднъж звънях на една, но тя поиска да и отида на крака. Е, не отидох :)

Но съм изчел купища за паранормалното. И мисля че мога да си съставя що-годе оценка кой до къде му стига...

И определено смятам че има и читави. Един от тях е Монро, така и никой не попрочете нещо та да коментираме. Щото мен аматьори не ми се коментират, а тук те са най-сладки за коментар. Щото е лесно на техен гръб да се замаже непознатото на науката и да се изкара познато.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не Сируус, наистина има две групи, но те са тези дето са ходили и тези дет не сме. От тези дето са ходили (всъщност има ли тук??) може и да има от твоите две групи, въпреки, че не зная кой би отишъл (освен с 'научно-иследователска' цел т.е. за да опровергае или да потвърди) предубеден, че такова нещо не съществува. Аз не, но жена ми примерно я бяха завели при някаква уж известна в Ст. Загора. Не ми се разказва всичко, но голям смях падна, върха беше, че тя беше впечатлена, че някакви 'осветени' монети от левче ги лепела на челата. Ама като и показах, че това е проста физика и че аз мога направо падна ;).

Да, аз например съм пообиколил ясновидци, които биваха приемани за абсолютно читави. Така читави, че за да вляза са сеанс се чакаше с номерчета, а пред наетия апартамент от тях се тълпяха хора, като на концерт. Странно защо просто тези хора не си решат финансовите проблеми с някоя шестица от тотото и работят безплатно за общото благо? Ами немогат. Това което познават е толкова неспецифично и широко, че аз самият покрай този интерес смея да твърдя, че съм станал значително по-добър от повечето ясновидци в България. Всичко е психология и с повече упражнения и работа с хора човек може да постигне много добри резултати, като лесно да убеди почти всеки, че вижда бъдещето.

Факт е обаче, че при един елементарен тест, когато трябва да се погледне в бъдещето и да се видят точни факти и събития, ясновидците се провалят (ако се съгласят разбира се да бъдат тествани понеже рядко имат такова желание).

Редактирано от ivanxii
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз имах една баба, която се занимаваше с гадаене и доста добре се справяше.

Според мен добрите гадатели са артисти като илюзионистите. Нужни са и знания за технологията, защото гадателството е традиция и то древна.

Много точно казано! Ясновидството си е цяло изкуство, което се учи и често се предава от майка на дъщеря, от баба на внучка и така нататък. Ментализмът също е красива илюзия опираща на много психологически приоми, като по мое мнение най-добрият в тази област е Дарън Браун. Ако наблюдавате неговата работа лесно може да останете с грешното впечатление, че той притежава свръх естествени умения. Самият Дарън Браун обаче е непоклатим скептик, като дори имаше епизод в който направи за смях ясновидец от Англия. Личните си успехи никога не е обяснявал, като вследствие на свръхестествени умения които притежава а като резултат от много четене и практика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, не е така. Тук чисто научно (теория на вероятности) не си прав.

В тотализатора играят много хора... и някой уцелва малката вероятност (джакпота).

А Skubi имаше предвид точно определени хора, които са 0,01% от множеството. И точно тези 0,01% "познават" далеч над средното за останалите 99,99%.

Предполагам разбираш, омешал си канчетата с вероятности и множества.

Как пък да не съм прав!? Спрелият часовник и той познава верния час два пъти дневно.

Съвпаденията са спусъци за суеверия. Минала черна котка пътя на 5 души и се понесла мълвата. А когато суеверието те хване за гушата и нищо да не стане след черна котка, ще си въобразиш, че е била предвестник на нещо. Същият механизъм е у гадателките. Уцелили 5 пъти и вече славата им се носи. Наивна работа.

Но нека направим експеримент. Ти, сириус, си изгубил скъп човек преди 10-15 години. Имаш висшо образование. Познавал си човек, който те е въвел в тайните на езотериката. Без малко да заживееш в чужбина, обаче ти се е разминало. Имаш тъмно синя кола. За пръв път си целунал момиче през лятото. Дай сега да видим, да пускам ли тото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абее, Ворфи, ако беше прочел малко повече постове на Сириус щеше да си по-точен. Сириус, аз да опитвам ли (като пренебрегна личните де :)). Нее няма, :( всяка жаба да си знае ....какво ;)...гьола!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много точно казано! Ясновидството си е цяло изкуство, което се учи и често се предава от майка на дъщеря, от баба на внучка и така нататък. Ментализмът също е красива илюзия опираща на много психологически приоми, като по мое мнение най-добрият в тази област е Дарън Браун. Ако наблюдавате неговата работа лесно може да останете с грешното впечатление, че той притежава свръх естествени умения. Самият Дарън Браун обаче е непоклатим скептик, като дори имаше епизод в който направи за смях ясновидец от Англия. Личните си успехи никога не е обяснявал, като вследствие на свръхестествени умения които притежава а като резултат от много четене и практика.

Не се основава само на психология, има и традиционни ритуали, техники, които са доста стари и на практика са общоприети в определена общност.

Когато отидеш при астролог очакваш да ти направи хороскоп, не само да те омайва със сладки приказки. За да се направи добър хороскоп се изискват доста умения и знания и известна доза артистизъм, програмите могат да са от полза само до някъде. Аз гледам на добре свършената работа в тази област като на артистично представление, значи както илюзионистите не са мошеници и измамници, така и гадателите не са, ако са добри. Тяхната работа забавлява и успокоява, а може да носи и естетическа наслада.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абее, Ворфи, ако беше прочел малко повече постове на Сириус щеше да си по-точен. Сириус, аз да опитвам ли (като пренебрегна личните де :)). Нее няма, :( всяка жаба да си знае ....какво ;)...гьола!

Аз все пак съм любопитен дали ще нацеля нещо, тъкмо защото не е плод на изучаване на неговият начин на мислена, поведение, външен вид...

mitaca, твоя любим цвят да не е син? А на Сириус оранжев? А на самотната (форумно) дама бих казал червено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не се основава само на психология, има и традиционни ритуали, техники, които са доста стари и на практика са общоприети в определена общност.

Хайде пак подетият романтизъм за сакралното и изчезнало познание, което е присъщо само на малцина избрани. На този принцип са всички комиксови супергерои. Изглежда изконна човешка мечта е да притежава нещо наготово - дар (и проклятие, за по-интересно, не за друго) с което да превъзхожда всички.

За да се направи добър хороскоп се изискват доста умения и знания и известна доза артистизъм, програмите могат да са

от полза само до някъде. Аз гледам на добре свършената работа в тази област като на артистично представление, значи както илюзионистите не са мошеници и измамници, така и гадателите не са, ако са добри. Тяхната работа забавлява и успокоява, а може да носи и естетическа наслада.

Не разбрах какво е мнението ти за врачките и сие. Представление ли е или подслушване на умрели хора и прочие митология? Фокусниците са в развлекателният бранш и никой не отдава на номерата им поличба за това какви ще бъдат или могат да бъдат реалните човешки съдби, за да има място за сравнение. Ходенето на врачки не е с очакванията, че ще ти познаят нещо на късмет, а с чисто религиозна вяра, че ще се случи чудо от рода на пътуване в бъдещето, говорене с мъртъвци, прераждане, мисии спуснати лично от Всевишния и други фантастики. В това отношение наличието на паралелен свят, непознат за съвременната наука, ползван от "артистите" като проводник на информация като "Бацо ще ми пусне ли, ако го помола" си е баш мошеничество и извращение с човешките нагласи, природа и вяра.

Това, червеното за мен ли се отнася?

И бяло m%20%2835%29.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз имах една баба, която се занимаваше с гадаене и доста добре се справяше.

Според мен добрите гадатели са артисти като илюзионистите. Нужни са и знания за технологията, защото гадателството е традиция и то древна.

Любим писател ми е - Книжлето: издадено е около 1964г. - цялата книжка е с добър хумор, но беше забранена, заради критиките към соца и профсъюзите. Преместиха я в Детски отдел на библиотеките, щото ... късно се усетиха - беше вече разпространена...

http://slovo.bg/showwork.php3?AuID=261&WorkID=9368&Level=2

...Никога не съм се занимавал с окултизъм. Смятам тази деятелност за

изостанала. Обаче имам една баба, която е с буржоазно възпитание. И тя

винаги се опитва да ми въздействува разлагащо. Извика например Наполеон и

той й съобщи, че при пълен месец по вечерно време ще се получи хабер,

който ще носи хем сълзи, хем радост. И взема, че наистина умря вуйчо

Аристотел от Западна Патагония. Хем ти е мъка, хем наследство от Кореком

получаваш. Ха сега де!

Няколко случаи имах с бабата. Опитах се да я оборя диалектически, но тя не е чела материалите и не се поддава на убеждение.

— Вие — казва, — новите, и в бога даже не вярвате. Какво тогава с вас ще се разправям?

И

продължава разговорите с духовете. И на съседки гледа, че и пари печели

от тези манипулации. А пък аз съм човек със склонност към науката.

Когато нещо не ми е ясно, мога, както се казва, от девет извора вода да

пия, но да си го изясня. А тук разрешаването на проблема можеше да стане

по един-единствен начин — да почина някак си скоропостижно, за да

проверя историята с духовете...

...

Пък си звучат актуално и до днес... почти всички разказчета. :grin:

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, мен гадателствата ме забавляват, може би защото ги знам от ранна възраст и съм ги наблюдавала без някакви предубеждения.

А vorfax e вероятно е скрит талант в тая област, защото позна за любимия ми цвят ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не се основава само на психология, има и традиционни ритуали, техники, които са доста стари и на практика са общоприети в определена общност.

Когато отидеш при астролог очакваш да ти направи хороскоп, не само да те омайва със сладки приказки. За да се направи добър хороскоп се изискват доста умения и знания и известна доза артистизъм, програмите могат да са от полза само до някъде. Аз гледам на добре свършената работа в тази област като на артистично представление, значи както илюзионистите не са мошеници и измамници, така и гадателите не са, ако са добри. Тяхната работа забавлява и успокоява, а може да носи и естетическа наслада.

Ами Uri Geller например е чудесен фокусник, който обаче е и тотален мошеник (за момент успя да заблуди част от амерканската научната общност, че може да огъва лъжици чрез мисълта си, като в същото време направи милиони), че така едини учен се самоуби заради него.

Същото и при ясновидците, маговете, екстрасенисите, спиритуалистите и останалите шмекери, заради чиито думи не малко объркаха семейния бюджет, че и живота си.

Между другото за да направиш един хороскоп добри умения не трябват, нито да знаеш разположението на звездите, а само да познаваш експеримента на Форер.

Не се основава само на психология, има и традиционни ритуали, техники, които са доста стари и на практика са общоприети в определена общност.

Когато отидеш при астролог очакваш да ти направи хороскоп, не само да те омайва със сладки приказки. За да се направи добър хороскоп се изискват доста умения и знания и известна доза артистизъм, програмите могат да са от полза само до някъде. Аз гледам на добре свършената работа в тази област като на артистично представление, значи както илюзионистите не са мошеници и измамници, така и гадателите не са, ако са добри. Тяхната работа забавлява и успокоява, а може да носи и естетическа наслада.

И междо другото лесния начин е само с психология и статистика.

Редактирано от ivanxii
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Между другото за да направиш един хороскоп добри умения не трябват, нито

да знаеш разположението на звездите, а само да познаваш експеримента на

Форер.

Е това няма да е хороскоп , а фалшива работа.

Истинската астрология отчита и регистрира движението на Слънцето и планетите по небесната сфера и ги свързва със събития от живота на хората.

Има хороскопи и предсказания, които са с културна и историческа стойност, например Лъвският хороскоп, паметник увековечил коронацията на Антиох I.

http://nemrud.nl/index.php/tourist-information/lion-horoscope/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е това няма да е хороскоп , а фалшива работа.

Истинската астрология отчита и регистрира движението на Слънцето и планетите по небесната сфера и ги свързва със събития от живота на хората.

Има хороскопи и предсказания, които са с културна и историческа стойност, например Лъвският хороскоп, паметник увековечил коронацията на Антиох I.

http://nemrud.nl/index.php/tourist-information/lion-horoscope/

Астрологията (на гръцки: αστρολογία: ἄστρον, astron („съзвездие“ или „звезда“) и -λογία, -logia („изучаване на“)) е сбор от суеверия и навици, поддържащи неподкрепено с факти схващане, че положенията на небесните тела (най-вече планетите от Слънчевата система) дават информация за човешката индвидуалност, дела и други земни въпроси.

Научните изследвания показват, че успеваемостта на астрологичните методи да познават бъдещи събития е не по-добра от тази при безразборно налучкване[1]. Психолозите обясняват, че хората лесно могат да бъдат подведени от неясния език, с който си служат астролозите, както например е установил Бертрам Форер в известен експеримент. Противоречията с научния метод, манипулативният език и липсата на практически доказателства за правилността на астрологичните методи дават основания астрологията да се счита за лъженаука в научните среди, а в съвременното общество − за „социален наркотик“ и „УТЕХА ЗА НЕВЕЖИТЕ“

Известният скептик Джеймс Ранди е показал колко лесно е хората да бъдат подведени от хороскопите. За целта той повтаря опита на Форер: представя се като астролог пред дадена аудитория. Раздава на хората хороскопи, след което отправя запитване до аудиторията дали хороскопът е правилен. 80% от запитаните отговарят, че хороскопът е дал поразително точна информация за тях. Накрая аудиторията разбира, че всъщност лекторът е раздал на всички хора един и същи текст, написан със словоформи, взаимствани от хороскопите във вестниците.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...