Отиди на
Форум "Наука"

Баловете през социализма


Recommended Posts

  • Потребител

Добър ден на всички,

моля ви за помощ, трябва ми спешно информация за абитуренските балове през социализма .. в интернет намерих информация само в един сайт, но беше само 2 абзаца и не ми върши никаква работа, защото трябва да е много обемна. Ходих и до градската библиотека съответно в моя град, но също нямаше източници ..

Информацията , която събера трябва да се представи като доклад или презентация .
Извинявам се, ако темата е в неправилен раздел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сегашните абитуриентски балове са си наследство от социализма, така че, гледай сега какво става и си го представи с модата от преди 20-30 години. Няма други разлики. Явлението е описано добре във фима "Момчето си отива".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами някакви насоки ако ми дадете ще съм безкрайно благодарен. Значи имате предвид да описвам сегашните балове, но да изтъквам леките разлики по това време ? Да, иначе тъкмо изгледах филма, хареса ми доста като изкарах доста полезни цитати от филма на актьорите относно тяхното мнение за баловете , както и насоки ... Проблемът е там, че ще ми трябват сигурно още 10 филма , за да събера достатъчно обемна информация, която да оформя за 30-40 минути .

Редактирано от visi0n
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

в сайта на Lost Bulgaria имаше снимки от абитуриентски балове от 50-те до 70-те някъде. Само ги разгледай и ще ти хрумнат доста неща сигрлен съм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Периодът на социализма все пак е време, траело 45 години. Нямам впечатление, че през 1967 г. абитуриентската вечер беше нещо отдавна чакано и шумно и атрактивно проведено, както е днес.

Абитуриентската вечер на гимназия „Кирил и Методий” в Търново, се проведе в новооткрития тогава ресторант „Полтава” . Той бе до днешната Съдебна палата. Сега там има студентски стол.

Тогава конфекцията още не бе силно развита, затова костюмът ми го уши шивач. Не си спомням дали имаше съученици, които дойдоха с кола или по двойки: дама с кавалер. Тогава се обръснах за първи път, тръгнах си сам от Асенова махала и си пристигнах пеша до ресторанта. Имах току що порасли мустаци. После благодарение на бръсненето се сдобих по едно време с доста прилична брада.

Може да е имало близки и познати пред ресторанта, но тълпа нямаше. Също мога да кажа, че никой по време на вечерята не запали цигара. Никое от момчетата на снимката не пушеше. Както казах, не си спомням дали дамите бяха с кавалери. Имаше танци по двойки и малко туист. Нямаше още нито хард рок, нито метъл, нито рап.

post-2642-0-67586600-1368355058_thumb.jp

Абитуриенти от Търново в ресторант „Полтава”, 1967 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То е било в зависимост от замогването на поколенията при соца. От чичо ми, лека му пръст, съм чувал, че на неговия абитурентски бал е бил с гуменки.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тоя с карирания голф /не, това не е лека кола - през30-тте така се е наричал особен спортен панталон, с който англичаните са играли голф, а практичните българи носели в ежедневието - но не във вида от снимката, а в много по-нормален /от третата снимка избива рибата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не мога да споделя обаче мнението, че съвременните балове са наследство от тези през социализма. Те са си феномен на 90-те и породени от огромна суета и комплексарщина. През соца нито е имало толкова разнообразни и лъскави дрехи и коли с които да се фукат, нито пък възможноста да го правят толкова шумно колкото днес. Нали ако някой соц абитуриент се качи на капака на москвича и се прозяе по улиците: "Еднооо, двеее..." и ше си кара бала в районното после ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, милицията беше толерантна в такъв ден и на 8-ми декември. Все пак властта имаше 1 на ум да не оставя неприятни спомени от това събитие, което тя считаше за важно. Освен разбира се в драстични случаи.



някой соц абитуриент се качи на капака на москвича ;)

Култово!!!!

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мога да споделя обаче мнението, че съвременните балове са наследство от тези през социализма. Те са си феномен на 90-те и породени от огромна суета и комплексарщина. През соца нито е имало толкова разнообразни и лъскави дрехи и коли с които да се фукат, нито пък възможноста да го правят толкова шумно колкото днес. Нали ако някой соц абитуриент се качи на капака на москвича и се прозяе по улиците: "Еднооо, двеее..." и ше си кара бала в районното после ;)

фасадата в момента е по-разнообразна

изпращането на войник, сватбите и абитурентските балове си бяха много важни и развити по соца, въпреки недостига на стоки

това бяха едни от най-важните събития за родителите на завърващия, женещия се и отиващия в казарма - огромни сбирки, огромни маси и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, за 8-и декември Тато е толерирал щуреенето на студентите и на милицията й е било наредено да релаксира на този ден ;) "Да им е честит на студентите светлията празник 8 март" ;)

До колкото помня в мемоарите си Живков беше споделил, че на студентския празник се запознали с жена си и били изкарали много добре (без подробности за купона, ама най-вероятно си е било мазало, и то още през царско време ;)) та поради тази причина одобрявал празнуването му и си затварял очите за ексцесиите през това време.

Иначе - да и тогава за родата абитуриентския бал си е бил толкова важно събитие колкото и сега, разликата е единствено в начина на празнуването му от самите абитуриенти. Изпращането в казарма е ритуал, който вече за съжаление отмря. Монографиите по ботаника - май и те на там са тръгнале

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Социалистическия бал не прилича много на съвременния, защото се реализираше в условията на дефицит, а трябваше да протече в духа на социалистическия материализъм, т.е. на еснафско-комунистическа показност.

Набавянето на дрешките за бала си беше сравнимо по своята трудност и сложност с търсенето на Граала. Реализацията задължително минаваше по "втория начин", т.е. с връзки - важи за всичко плат, обувки и т.н.

Домашното угощение също изискваше много усилия за набавянето на продукти, тъй като и най-елементарните бяха дефицит. Процедурата минаваше от връзки, през редене на опашки и се стигне до откровени молби и призиви за състрадание към магазинерите, че това, дето искали да купят било за бала.

Ако някой си мисли, че с всички тези огромни усилия се постигаше някакъв зашеметяващ резултат много бърка. Всички мъки бяха за да се набавят съвсем елементарни неща.

В края на развития социализъм и началото на упадъчния вече имаше две вечери в заведение - едната с цялото училище, а втората само с класа.

От днешна гледна точка всичко изглежда доста скромно и семпло. На снимките от онова време няма да видите особен блясък в събитието, но и също така е трудно на човек живял вече в последващия период на упадъчен социализъм да си представи колко труд и усилия е коствало да се осъществи това скромно от днешна гледна точка мероприятие.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...

Същата простотия си беше, каквато е и сега.

Изобщо не са ми кой знае колко приятни спомените от тоя бал. Не пиех алкохол и не пушех в клас от 28 момчета и 4 момичета, от които непиещите бяхме 4 или 5...

Това за набавянето на продукти, дрехи, платове, обувки - абсолютно вярно си е. Всичко се намираше с рушвет или с "връзки".

Крещенето по улиците беше много по-малко, но пак си го имаше. Ходехме на гости на класния, после по кръчмите и т.н.

По наше време (края на социализма) вече ни возеха до ресторанта с коли (такситата бяха безкрайно малко, поне в Плевен). Мен лично ме закара един приятел на баща ми, който имаше сравнително нова ладичка.

Роднитите ги посрещахме в къщи - от една страна по онова време кръчмите в голям квартал, като нашия, бяха само няколко, а от друга - от де пари за кръчма, пък и кой ще ти обърне внимание в кръчмата...

Пропуснах нещо важно - преди да идем на кръчма поднасяхме цевята на някакъв паметник посветен на съветския окупатор...

Редактирано от djstefanov
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Социалистическия бал не прилича много на съвременния, защото се реализираше в условията на дефицит, а трябваше да протече в духа на социалистическия материализъм, т.е. на еснафско-комунистическа показност.

Набавянето на дрешките за бала си беше сравнимо по своята трудност и сложност с търсенето на Граала. Реализацията задължително минаваше по "втория начин", т.е. с връзки - важи за всичко плат, обувки и т.н.

Домашното угощение също изискваше много усилия за набавянето на продукти, тъй като и най-елементарните бяха дефицит. Процедурата минаваше от връзки, през редене на опашки и се стигне до откровени молби и призиви за състрадание към магазинерите, че това, дето искали да купят било за бала.

Ако някой си мисли, че с всички тези огромни усилия се постигаше някакъв зашеметяващ резултат много бърка. Всички мъки бяха за да се набавят съвсем елементарни неща.

В края на развития социализъм и началото на упадъчния вече имаше две вечери в заведение - едната с цялото училище, а втората само с класа.

От днешна гледна точка всичко изглежда доста скромно и семпло. На снимките от онова време няма да видите особен блясък в събитието, но и също така е трудно на човек живял вече в последващия период на упадъчен социализъм да си представи колко труд и усилия е коствало да се осъществи това скромно от днешна гледна точка мероприятие.

Разликите с днес са следните -през соца наистина имаше дефицит но предвид почти нулевата безработица и евтинията на храната освен изпращането на абитуриентите в ресторант и то за две вечери се провеждаше и не толкова пищно колкото наяждащо и напиващо угощение у дома за роднини и приятели. Да портокали и други цитруси бяха дефицит но свинското и агнешкото бяха на смешни от сегашна гледна точка пари, а също и зеленчуците. алкохола също.Сега 10% запазват половин заведение, а 90% се черпят скромно в къщи. Не беше и разпространено това с автомобилите, а се ходеше пеша до ресторанта.Предвид максимата хляб и зрелища това събитие ги комбинираше и двете но наблягаше на хляба, а сега се набляга повече на зрелищата. Лично според мене е един ненужен разход и кич и преди и сега.Най-малкото скъпите и преди и сега тоалети повече така и не влизаха в употреба щото малко мъже примерно си запазват физиката и пропорциите от 18 годишнинната си.

Редактирано от svetogor
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Наистина е ненужен тоя харч, дори и с презумпцията, че е "веднъж в живота" ;) аз обаче накярих от тази презумпция, защото с парите които ми се полагаха за дрехи, куверти, пиене и ядене на този ден съвсем спокойно ги зае*ах тука крещящите костюмарчета и заминах на 5 дневна екскурзия за Средиземноморието :titanic: пък дотогава (2002) не ми се беше отдавало да видя малко чужбината, а не се и очертаваше в скоро време покрай все още неотшумялата криза и задаващата се нова.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...