Отиди на
Форум "Наука"

Либертарианство и kомунизъм


Recommended Posts

  • Потребител

субсидиите в земеделието в ЕС имат няколко цели:

1) поддържане на независимост - много храни може да се внасят по-евтино, но това ще увеличи външната зависимост

2) съхраняване на селските райони в приличен вид

3) подкрепа на дребните селски стопани

ако те се махнат, ще трябва да се наложат високи мита за вносната селскостопнаска продукция иначе цели райони от Франция и Испания ще се обезлюдят

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте! :)):Чета темата /а форума от 5 години/ и се чудя как не може да разберете за какво точно ви говори колегата Антон Батбаянов...Имате практически нулева безработица,заводи,пътища,лош капитализъм,спомена се и за автаркия май,оглеждане в западна държава...мисля,че той говори за икономическия модел в Германия в периода 1933-1945 г. :secret:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

аз мисля, че много добре го разбираме и не искаме да участваме в него ...

мисля, че ти не разбираш колко добре ние го разбираме ...

ако БГ тръгне по немският път от 1933г. аз продавам всичко и се изнасям ...

разбира се на теб никой не ти пречи да гласуваш за този път и да участваш в него ...

въпрос на личен избор ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък не виждам как България може да тръгне по немския път от `33 г. Това може да стане само при подходяща световна геополитическа обстановка, по никакъв друг начин, а такава в близкото, а според мен и в малко по-далечното бъдеще няма да има. Някои хора не могат да разберат, че нито годината е 1933 г., нито ние сме Германия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно така Михов! Някой привържаници на национал-социализма и болшевизма забравят, че ние (България) не сме нити Германия, нито СССР, както и това, че и двете 'движения' са леви и доста си приличат, колкото и да не желаят да го признаят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

аз мисля, че много добре го разбираме и не искаме да участваме в него ...

мисля, че ти не разбираш колко добре ние го разбираме ...

разбира се на теб никой не ти пречи да гласуваш за този път и да участваш в него ...

Никъде не съм обявил,че гласувам за този път и ще участвам в него.Просто реших /явно погрешно/,че действително не познахте по похватите за кой модел се говори,за което се извинявам! :mf_surrender:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

двете движения си приличат по това, че са авторитарни

всичко не се дели само на ляво и дясно

както вече съм писал антиподът на либертарианството не е комунизмът, а - авторитаризмът

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Протекционизмът сам по себе си не е нито нещо добро, нито нещо лошо. Както храненето - не можем без храна, но преяждането води до болести. Протекционизмът употребен в краткосрочен план стимулира икономиката, но употребен в дългосрочен план прави стопанските субекти неконкурентоспособни - такива се оказаха например социалистическите предприятия.

При Стамболов имаме протекционизъм. България като новоосвободена държава е трябвало да има старт и в този начален етап са приложени някои мерки на държавата за стимулиране на вътрешното производство. Но си е било ясно, че това е само за старт и новите предприятия са били наясно, че държавата няма да ги крепи вечно, а трябва да могат да се конкурират.

Друг случай имаме малко наложен външно с чакането да ни приемат в ЕС. От ЕС удължиха периода за нас, за да се преструктурира икономиката ни и да може да се конкурира с тази на останалите страни-членки, щото след влизането в съюза падат митата. Само дето у нас "Партията без алтернатива" предпочете вместо да направи предприятията конкуретноспособни да ги окраде, тъй че фалираха още преди да се влезе в ЕС.

Най-съществената разлика между комунистите и фашистите (националсоциалистите) е отношението към въпроса за частната собственост - първите тотално я отричат, а вторите проявяват към нея търпимост. Другите разлики са повече външни, тъй че често се стига до преливане - в Германия Хитлер идва на власт с гласовете на комунистите (макар последните да го крият, като атакаджии гласували в България да има турско правителство). Мусолини пък си е минал първо през левицата, а после е оглавил десницата. На родна почва такъв екземпляр е Кимон Георгиев.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Протекционизмът сам по себе си не е нито нещо добро, нито нещо лошо.

няма такова нещо

в съвремената икономическа наука има изписани тонове литература за проеткционизма и ефектите му

има категоричен консенсус, че протекционизмът е по-скоро вреден отколкото полезен, т.е. че негативните ефекти от протекционизма са в пъти повече от позитивните

иначе за аргументът за стартиращите индустрии, предприятията в зародиш и младите икономики съм съгласен, но това е може би единственият сериозен аргумент за протекционизъм и то времен и селективен

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ангеле, пиши, че корекцията си е твоя ;). Не го ли помниш Щурмана? Кое е ляво дясно се определя от вмешателството на д-вата. Благодарение на 'народната власт' в БГ думичката социализъм се позагуби т.е. отпадна по понятни причини. Прочети "Фашизма" на д-р Ж. Желев, ако не си го чел, ще разбереш защо беше забранен.

Link to comment
Share on other sites

Другите разлики са повече външни, тъй че често се стига до преливане

Комунизма е за интернационализъм, НС е за национализъм. Комунизма не го

боли фара за расите и етносите и дори иска да се претопят една в друга,

НС поставя расата като най-важното нещо на света и се бори за нейното

запазване, чрез забрана на смесените бракове.

Комунизма се обявява против някои класи и ги избива, НС се обявява за

разбирателство между класите и неглижиране на социалното потекло.

"Външни" разлики викаш...

Кое е ляво дясно се определя от вмешателството на д-вата.

Тия понятия ляво и дясно са вредни, защото прекалено много генерализират и трябва да бъдат забранени, със закон. :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма друг извън реалността ;)

в реалността комунизмът е авторитарна система и по това влиза в противоречие с либертарианството

Link to comment
Share on other sites

има категоричен консенсус, че протекционизмът е по-скоро вреден отколкото полезен, т.е. че негативните ефекти от протекционизма са в пъти повече от позитивните

Абе то е имало консенсус и че земята е плоска...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имаме си теми за Национал-социализма, вихри се там ако има какво да кажеш. По принцип комунизма и д-вта отрича, теоретично, но теоретичен комунизъм никой не е създал (и надали ще създаде). Ние ток пишем за комунизва като опит в СССР. Приликите между СССР и Третия райх са огромни по много точки, като вземем цвета на знамето и наличието на водач та до пионерите и хитлерюгенд, но това не е за тази тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Но не само заради авторитаризма си ;)

КГ

вече се е преминало към по сложна оценка на политическите пристрастия

заповдай в темата за политическия компас и ни кажи какво толкова мислиш няма нужда да намигаш

може да си ляв либертарианец или десен авторитарианец

личната, социалната и икономическата свобода не винаги са толкова преплетени затова има нужда от по-сложни модели

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе то е имало консенсус и че земята е плоска...

икономиката е практическа наука, т.е. ако трябва да я сравняваме с астрономията първо се обикаля няколко пъти около земята, после се пада и изгаря няколко пъти и чак после се пише подробно как да летим около земята и дали тя е кръгла

надявам се правиш разлика

Имаме си теми за Национал-социализма, вихри се там ако има какво да кажеш. По принцип комунизма и д-вта отрича, теоретично, но теоретичен комунизъм никой не е създал (и надали ще създаде). Ние ток пишем за комунизва като опит в СССР. Приликите между СССР и Третия райх са огромни по много точки, като вземем цвета на знамето и наличието на водач та до пионерите и хитлерюгенд, но това не е за тази тема.

приликите са повече от разликите защото и двата строя са много, ама много авторитарни

за мен лично има 2 основни разлики

1) частната собственост, особено едрата частна собственост във фашистка германия (друг е въпросът, колко ти е частна собственост в една държава, където Хитлер и СС контролират всичко, много евреи го разбраха и платиха с живота си и им взеха всичко)

2) съветската система разчита повече на партийния апарат и не толкова на харизмата на лидерите

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

Приликите между СССР и Третия райх са огромни по много точки, като вземем цвета на знамето и наличието на водач та до пионерите и хитлерюгенд, но това не е за тази тема.

Това са външни знаци и е повече от смешно да се сравняват. Това е като да кажа, че с теб сме еднакво, защото имаме два крака, две ръце, една глава.

Можем да сравняваме САЩ и СССР също. И едните и другите имат държавно

знаме. И на едното знаме и на другото знаме има червен цвят. И на едното

знаем има петолъчки и на другото има(една само). Да не продължавам. По

лаишко от това надали има. Идеологиите се сравняват на много по-различни

плоскости от това какъв цвят им е знамето...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

разликите са по-малко от приликите

и при двата строя имаме ригидно еднопартийно управление, репресивен апарат и авторитаризъм в тежка форма

двата строя са най-добре познатите антагонисти на демократично-плуралистичните модели

Link to comment
Share on other sites

икономиката е практическа наука, т.е. ако трябва да я сравняваме с астрономията първо се обикаля няколко пъти около земята, после се пада и изгаря няколко пъти и чак после се пише подробно как да летим около земята и дали тя е кръгла

Имало едно време една партия, която взела властта в една държава и почнала да прокарва много по-различни икономически мерки от предишните партии до това време. Всички икономически "гурута", или поне повечето, с 100% сигурност твърдяли, че тези мерки противоречат на някакви си икономически закони и съвсем скоро, година две, тази държава ще катастрофира икономически и финансово. Но, не щеш ли, прогнозите не само, че не им се сбъднали, но станало точно обратното.

приликите са повече от разликите защото и двата строя са много, ама много авторитарни

за мен лично има 2 основни разлики

1) частната собственост, особено едрата частна собственост във фашистка германия (друг е въпросът, колко ти е частна собственост в една държава, където Хитлер и СС контролират всичко, много евреи го разбраха и платиха с живота си и им взеха всичко)

2) съветската система разчита повече на партийния апарат и не толкова на харизмата на лидерите

Струва ми се, че не правиш разлика между авторитаризъм и диктатура. При едното имаш управленци, които са обичани от народа си и изпълняват с радост законите, наредбите и апелите на своята управа, а в другия случай мерките се налагат диктаторски, защото не всякога се приемат от народа. Типичен пример за диктаторски мерки е колективизацията през 30-те години в СССР.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...