Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител

сега погледнах компаса и къде класифицират хитлер спрямо 'изказванията' му

само да вметна, че думите са едно, а реалността друго

Хитлер е класифициран съвсем леко вдясно много близо до оста

според действията му той обаче е още на ляво (според мен)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мисля, че е коректно да се смесват подтискането на свободите със дискусията ляво-дясно. Една политика може да е насочена в полза на дадена група, но пак да е подтисническа, дори спрямо тази група. Просто управлението си мисли, че знае по-добре от представителите на групата, от какво има нужда тази група (и в интерес на истината доста често се оказва право). Така че дискусията по отношение на свободите няма връзка с разграничението от гледна точка на колективизъм/индивидуализъм. За това и според мен това разграничение е по-коректно, от разграничението по икономически и лични свободи. Защото ако гледаме само личната и икономическа свобода, се виждат изкривявания в картината, като това управление изцяло в полза на едрия бизнес да се изкарва идентично с едно пролетарско управление противопоставящо се на частната собственост като идея. За това и според мен точно този тип политически компас не е особено достоверен.

дискусията ляво дясно има само един икономически аспект и това е икономическата свобода

т.е. мога ли аз да притежавам частна собстветност и капитал, да си правя квото искам с тях и да имам свободен пазар за това което правя

има количествени разлики в степените на държавна регулация/интервенция в икономиката

колективизмът, когато цялата собственост е обществена е просто най-левият край на спектъра

подчератвам на спектъра, защото ляво и дясно са спектър, а не черно и бяло

управление изцяло в полза на едрия бизнес

ами точно това е ключовото, че то е в полза не на предприемачите и собствениците като цяло, а не малцинство и то чрез държавна намеса, т.е. изкуствено

дясното управление по дефиниция е управление, което оставя икономиката на силите на пазара и само го регулира там където е необходимо, в сектори където има пазарни провали или пък първично пазарът не може да се справи

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Човека е стадно животно. А който е индивидуалист да си хваща жената и децата и да ходи в гората да го видим колко ще изкара сам.

Ако тръгнем на принципа да отстраняваме всички които не ни харесват накрая ще остане една малка група привилигировани, които ще си живеят в техния си рай. Доколкото знам, през разно време има различни опити да се основат колонии някъде в пустушта само от "правоверни" хора. Незнайно защо обаче, огромното мнозинство от хората не желае да живее в изолирани колонии с други "правоверни", а предпочита да живее смесено с всякакви други хора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Понеже предния път не си копирах картинката, реших да направя отново теста. Резултатите ми са същите по отношение на либертарианство - авторитаризъм, но съм се придвижил с три пункта в посока дясно (преди бях почти точно в центъра на координатна система, един пункт в дясно). Обяснението ми за тази разлика е в нюансите на отговорите на въпросите - "напълно съгласен" и "съгласен", вероятно съм позасилил тоя път нещата с по-твърди отговори. Аз лично съм доволен от теста и резултатите ми съвпадат с моята самооценка.

Economic Left/Right: 4.25

Social Libertarian/Authoritarian: -0.21

post-5884-0-76697700-1371483146.txt

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето и моя резултат от тестовете.
Според първия тест съм:
Economic Left/Right -3,38
Social Libertarian/Authoritarian 5,90
Общо взето съм най-близо в графиката до вижданията на Уго Чавес. :)

Резултата от втория тест е:
You are a Leftist-Fascist. 5 percent of the test participators are in the same category and 58 percent are more extremist than you.

nationalist 41%
fundamentalist 69%
reactionary 35%
authoritarian 22%
communistic 16%
militaristic 6%

post-7320-0-79243900-1371552314_thumb.pn

post-7320-0-32675100-1371552362_thumb.pn

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Военно дело

Резултатите на един приятел Радо, най десния човек с който общувам.

post-70-0-26504700-1373225899_thumb.jpg

post-70-0-31386900-1373225916.txt

post-70-0-94476800-1373229836_thumb.jpg

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Your political compass

Economic Left/Right: 4.00

Social Libertarian/Authoritarian: -3.90

http://www.politicalcompass.org/facebook/pcgraphpng.php?ec=4.00&soc=-3.90

----

дясно + социално либертарианство

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • Потребител

Малко случайно в началото, после вече умишлено, но накратко - правя този тест с компаса през две години, за да "следя" в каква посока се "развивам". Мисля, че в "правилна" :)

 

2013

2015

2017

2019

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...