Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

забавно тестче:

Economic Left/Right: -0.62
Social Libertarian/Authoritarian: -1.28

По теста на батбаянович съм:

278106_eng.jpg

post-917-0-87187600-1370618092_thumb.png

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По принцип съм скептичен към подобни тестове, но този на Невски беше добър! 3 квадратчета вдясно и три надолу. Поради недобрия си англицки, може и да съм оцацал нещо, въздържайки се от крайните оценки, почти на всичко агрии и дизагрии ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Your political compass Economic Left/Right: -8.75

Social Libertarian/Authoritarian: -3.33

Най-близко съм до ганди, но двойно по-вляво. Няма политически лидери, които да се доближават до моите резултати. А като гледам в долната половина са единици. Май по начало повечето политици си падат авторитаристи.

логиката на политиката е, че гласоподавателите искат да бъдат предприемани действия

често тези действия са свързани с ограничение, регулации и преразпределение

поне в съвременната политика е така

сигурно ако гласоподвателите имаха по 1000 хектара ранчо и маза пълно с оръжия, биха гласували най-вече държавата да ги остави на мира да си гледат земята и бизнеса

да де ама това не е така

затова и почти всички политици са в авторитарния спектър

в десния либертариански сектор няма нито един политик - този сектор оставя хората и икономическите субекти да се оправят сами и да си поемат отговорността за това, това обаче явно е неприемливо в съвременното общество

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

там съм що

П.П. по точно в Нюи съм в момента след малко ще слизам надолу да ходя на вечеря

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Economic Left/Right: -2.85

Social Libertarian/Authoritarian: -2.85

Буквално връз Махатма Ганди, да му се свети името. Което иде да рече:

1. Тестът е безпомощен при дефиниране на местоположението на хората според възгледите им.

2. Тестът е действително компрометиран, тъй като като в калибровката му Тачър е поставена в непосредствена близост до Хитлер, което подсказва и политическата ориентация на авторите на текста, както и персоналните им антипатии/симпатии, които тежко са повлияли на компетентността им. Самият факт, че в този тест крайно-ляв човек като Невски се е озовал крайно-вдясно, говори за нивото на теста. Т.е. крайно-леви отговори пращат в десния квадрат и обратно. С други думи, да живее Махатма Ганди, Тачър е Хитлер във фуста, а Невски - еманация на либертарианското дясно. А аз съм инкарнация на Хахатма Ганди и Далай Лама, както и на Радж Капур и бабалъка му. Ом.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

:slon: Това е то, Роман. Абе търсих някаква икона с която да манифестирам позицията си на един индийски махатма и тоя слон ми се вижда най-подходящ от наличните.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Теста си е достатъчно точен.Сега тези,които са отишли по-вляво или към авторитаризъм,без да искат да са там,много ясно какво ще кажат... :grin:

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

тачър е авторитарна и се намесва във всички дела на държавата, която управлява - от профсъюзите, през държавните предприятия, та чак до помощите и военните, ако трябва да обобщя нейната политика - тя не вярва, че хората могат да се справят сами с промените и им спуска отгоре начините, по които трябва да се оправят

тя изгражда концепцията за ситито такова каквото е

Хитлер не прави нищо по-различно и неговата власт се меси навсякъде и във всичко, друг е въпросът, че той действа по-брутално и в насока милитаризация

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Интересно, как бихме нарекли министър - председател, който не се меси в държавните дела? :):))

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дучето се знае къде е бил ;). Има тотални обърквние, между това що е ляво и дясно, не Невски е такъв случай ;). Авторитаризма си е лява политика, с изключение на хунтите и в миналото. Всяко месене в бизнеса е ляво, освен, ако не е примерно приватизация. Въпреки, че приватизацията е десен подход, така правеше най-харесвания ляв политик на Франция - Митеран. Преди избори тихомълком приватизираше някои д-ви сектори, които бяха явно губещи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

О.к, Ангеле, да почнем отначало! Какво е бизнес? Протекционизъм? Каква според теб е разликата между бизнесите? Каква връзка имат правата на масите с дребния бизнес? Правата на дребните предприемачи коренно се различават от правата на потребителите ;). Едрите предприемачи като веригите дават много повече възможности за крайния потребител.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм съгласен, ако месенето в бизнеса е в полза на едрия бизнес за сметка на дребния, това е дясна политика. Лявата политика е насочена към правата на масите, включително и на дребните предприемачи. Дясната е насочена към правата и привилегиите на правоимащото малцинство, а едва в последствие към индивидуалните права и свободи (като носене на оръжие например). Това е историческото разделение ляво/дясно, вкарването на държавната намеса като критерий е вторичен и по-маловажен фактор според мен.

Така че дучето си е бил крайно десен авторитарист.

Десните класически либерали от 19 век,позитивистите,декабристите(русия) и десните радикалдемократи къде ги включваш в това разделение? :grin:

Разбира се,не си прав.Тези които защитават привилегиите на провоимащото малцинство(аристокрацията,монархията и църквата) са ултраконсерваторите,но те са сравнително бързо "победени".След това набързо ултраконсерваторите са сменени от умерени и прагматични консерватори,които са все повече се отдалечават от църквата и аристокрацията и спират в един момент да защитават правата им,за да могат да оцелеят политически.

Подобен е въпроса и с падането на имуществения ценз във Великобритания.

През 1840те консерваторите са против да се пипа,либералите искат много леко да го свалят.

През 1860те и либерали и консерватори се надпреварват кой ще обещае да го свали повече,за да привлече част от работниците за гласоподаватели......

И в един щаслив момент се появяват едни радикализирани леви,които искат да премахнат всички правоимащи малцинства,за да поемат контрола и да станат те най-правоимащото мнозинство.Цялата власт на партията-тоест една радикализирана клика.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ще ви оставя да спорите колко искате, но мисля не разбирате идеята на политическия компас в темата

двете оси са на икономическа свобода/държавна намеса - ляво/дясно

и социална/лична свобода/държавна намеса - авторитазризъм/тоталитаризъм

двете неща не винаги вървят заедно и за това има необходимост от компас

освен това съвремените политики и реторики са толкова комплексни, че често дори за един разумен човек е трудно да се ориентира в тях

Интересно, как бихме нарекли министър - председател, който не се меси в държавните дела?

мисля нарочно извращаваш въпроса

той е - докъде се простират държавните дела, т.е. конкретно в случая с Тачър - трябва ли държавата да издържа съкратен миньор следващите 30г. или да го остави гладен докато той се премести някъде където има работа и се оправи сам

Тачър ясно показва с политиката си, че не иска съкратените миньори да се оправят сами и иска да ги държи на помощи следващите 30г.

едно е държавните дела да се простират само до неща, които няма как да бъдат организирани от нещо различно от държавата както е в Швейцария и по-старите САЩ, съвсем друго е те да се простират навсякъде

аз искам министър-председател или президент (в зависимост от политическата система), който да ни остави да си гледаме живота сами, и да оттегли държавата от там където е излишна, такъв обаче е неизбираем не само в БГ, но и в УК и САЩ



Хубав "компас"

Ето и моя резултат:

ПП Къде ли е бил Дучето според "компаса"?

ти си там където е масата от БГ населението - леко в ляво и леко авторитарно

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...