Отиди на
Форум "Наука"

Иран : Като атеист в теокрацията. ,, Иранското общество постепенно се секуларизира ". Преводна статия от немски език


Recommended Posts

  • Потребител

Атеистите в Иран са заплашени от смъртно наказание. Но все повече иранци се припознават в своето невярване - макар и не публично

Денят в който Али Ебрахими е бил записан на училище той обозначава като начало на религиозно промиване на мозъци. Сури на Корана, героични разкази за Пророка Мохамед, строги морални проповеди : в иранските учебни планове ислямът заема твърде много място. Родителите на Ебрахими, секуларни академици, по време на Ислямската революция в 1979 г. са се държали лоялно към шаха. Те рано са го заклели да не изразява пред своите учители никаква критика към исляма. ,, Разказвай им това, което те искат да чуят ", казали му те. И преди всичко : ,, Никога не казвай, че не вярваш в това ".
И днес Ебрахими не вярва. Той се съмнява в световните религии и политическите идеологии също толкова, колкото в методите за лечение на алтернативната медицина като хомеопатията и понякога дори в идеята за атеизма : ,, Звучи по -скоро като ирония да оспорваш съществуването на един Бог, които не може да съществува, казва той. Той се обозначава по - скоро като невярващ - nicht gläubig, отколкото като атеист.
Мършавият 26 - годишен младеж е студент по медицина в Исфахан, вторият по големина град в Иран след Техеран. Като коректив срещу религиозните доктрини на училищното време в Табриз действала личната родителска библиотека : След урока той четял между другото религиознокритически философи като Ницше, Шопенхауер и Фройд. Днес младежът чете трудове на атеистичните публицисти Ричард Дарвин и Кристофър Хичънс - при все това добри скрити като електронни книги в Киндъл.
Това е така, защото Ебрахими не иска да се позовава толкова полемично и офанзивно като тях в своето невярване или Nichtglauben. За разлика от регистрираните религиозни малцинства на страната - евреи, християни и зороастрийци - атеистите и представителите на други религии като бахаите не са признати. Който е считан за мюсюлманин и се отклони от вярата, съгласно действащото право на шериата го грози смъртно наказание заради апостасия или отпадане от исляма.

Един атеист трябва да води двойствен живот

Малко от станалите известни смъртни присъди заради апостасия в изминалите десет години са били изпълнени. Но страхът и от други репресии принуждава атеистите да премълчават своите истинси убеждения. Така напр. държавата може да им откаже правото на социална помощ или приемане в университет. ,, Ти трябва да водиш двойствен живот. ", казва Ебрахими. ,, В общестеността се означаваш като мюсюлманин, защото обществото очаква това от теб. В частния живот и сред приятелите ти можеш да бъдеш себе си."

Затова Шакек Мантег искал да създаде едно място за интелектуален обмен и преди 1 година и половина основал фейсбук страницата Iranian Atheists & Agnostics. Той редовно линква статии за Еволюционата теория , философски съчинения религиознокритични карикатури. Това, че над 27 000 уши са натиснали върху страницата ,, харесва ми ", е изненадало 34 - годишния иранец от Техеран. От страх от преследване много потребители предпочитат да участват в дискусиите от фейк профили. ,, Правителството клевети атеистите и гностиците като анти - ислямски настроени, като сатани и шпини на Запада " , казва Мантег. Но той не иска неговата инициатива да бъде разбрана като израз на омраза към исляма : ,, Ние нямаме нищо против религиозните хора и се опитваме да влезем в диалог с тях. Предпочитам един толерантен мюсюлманин, отколкото един фанатичен атеист. "
Неговото наблюдение е, че иранското общество се секуларизира постепенно : ,, Намираме се в едно време, което човек може да сравни с Ренесанса " , казва Мантег. Дори много иранци винаги биха имали една модератна, изградена от персийско - ислямския фолклор вяра. Но ислямският клерикален режим със своите стриктни правила и норми за поведение при много хора е постигнал противоположното на едно дълбоконабожно настроение, а именно неверие. " Следва

Източник : http://www.zeit.de/gesellschaft/zeitgeschehen/2012-10/iran-atheismus-todesstrafe-internet

Редактирано от Петър Петров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А Южняк разправяше, че атеисти имало само в християнските общества ;). Като писах за Алжир нищо не каза :). Ето сега къде....... в теократичен Иран. Абе иранците са мъдри хора ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

просто там в момента карат Средновековието си. И в Европа ситуацията не била по-различна преди 500 години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хомейни върна Иран в Средновековието. Например убиването с камъни. Иначе на истина идва време за нещо като ислямска Реформация. Въпросът е как ще се извърши.

Редактирано от Петър Петров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Насила хубост не става, освен с методите на Сталин и Ататюрк. Ако шаха беше като Ататюрк сега Иран щеше да е като Турция, но пак се оказва, че даже да го направиш като Ататюрк (това дето се опита да направи Сталин много бързо бе отречено, после върнато и накрая се сгромоляса), рано или късно дава 'кусури'. Треябва просто да имаш и обществото и народа зад себе си. Затова Френската Революция е Революция, въпреки Жиронда и Робеспиер и благодарение на гения на Бонапарт (ако не беше той, някой друг щеше да е, че както казва Сталин, 'теорията за личността е еСеРска теория, а не болшевистка' И тук съм склонен да го подкрепя (не че е еСеРска, а че не е вярна ;)), а ВОСР си остана преврат и въпреки революцианизирането по-късно свързано с гражданска война и избиване и прогонване на маса народ (в основата образовани хора) се провали с гръм и трясък.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Когато бях ученик в България имаше социализъм. На мен ми преподаваха в часовете по атеизъм и на разни други "образователни мероприятия" с такава насоченост за някои опции за вярващи, като изключване от комсомола, което автоматично било пречка за влизане в университета и гърч в казармата (в събираните характеристики за казармата, каквито по стечение на обстоятелствата имах възможност да прегледам, наистина имаше положителни качества като това, че е комсомолец и отрицателни качества - вярващ).

Тъй че за много хора драмата на момъка в Иран си беше собствена съдба в България. Но когато говорим за съдбата на атеистите в Иран не е политизиране, а когато говорим за съдбата на вярващите в България в периода 1944-1989г., то това се оказва табу или както е постсоциалистическото понятие - политизиране на въпроса. От деполитизация не си знаем историята от последните 70 години!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Явно ти си живял в друга България. Аз точно по времето на диктатурата на Тодор Живков съвсем свободно записах вероучение в даскало. Вероучението тогава беше свободно избираем предмет и който не е поискал, този не го е учил. Ти явно не си искал да го учиш. Никой никого за нищо не е спирал и нито веднъж не ми беше направен проблем, че уча такъв предмет. Идваше един поп и преподаваше. Тогава му вярвах, защото бях малка и наивна. А после пораснах, почнах да проучвам християнството от една позиция на вече възрастен човек и така с бог стана като с Дядо Мраз.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Галахад просто е травмиран /и депресиран/. Жертва на системата, дето се вика.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

трудно е да игнорираш агент Дунав... Все изплува през някой библейски потоп:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Явно ти си живял в друга България. Аз точно по времето на диктатурата на Тодор Живков съвсем свободно записах вероучение в даскало. Вероучението тогава беше свободно избираем предмет и който не е поискал, този не го е учил.

Това коя година е било, в кой клас и в кое училище?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Насила хубост не става, освен с методите на Сталин и Ататюрк. Ако шаха беше като Ататюрк сега Иран щеше да е като Турция, но пак се оказва, че даже да го направиш като Ататюрк (това дето се опита да направи Сталин много бързо бе отречено, после върнато и накрая се сгромоляса), рано или късно дава 'кусури'. Треябва просто да имаш и обществото и народа зад себе си. Затова Френската Революция е Революция, въпреки Жиронда и Робеспиер и благодарение на гения на Бонапарт (ако не беше той, някой друг щеше да е, че както казва Сталин, 'теорията за личността е еСеРска теория, а не болшевистка' И тук съм склонен да го подкрепя (не че е еСеРска, а че не е вярна ;)), а ВОСР си остана преврат и въпреки революцианизирането по-късно свързано с гражданска война и избиване и прогонване на маса народ (в основата образовани хора) се провали с гръм и трясък.

Както обичаш да казваш не е баш така. Ако не беше Ататюрк днес Турция далеч нямаше да е това което е. Ако не беше шаха, надали щеше да ги има тези момци като писалия статията. Личността е има много голяма роля в историята. Но все пак невярващите в исляма не са ли малцинство?

Явно ти си живял в друга България. Аз точно по времето на диктатурата на Тодор Живков съвсем свободно записах вероучение в даскало. Вероучението тогава беше свободно избираем предмет и който не е поискал, този не го е учил. Ти явно не си искал да го учиш. Никой никого за нищо не е спирал и нито веднъж не ми беше направен проблем, че уча такъв предмет. Идваше един поп и преподаваше. Тогава му вярвах, защото бях малка и наивна. А после пораснах, почнах да проучвам християнството от една позиция на вече възрастен човек и така с бог стана като с Дядо Мраз.

Ти при кой Тодор Живков си учил- тоя от преди 1989 или този след 1989 г

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ми незнам, как е било в София, но при нас в Карлово през късните 80 те имаше комсомолци които клечаха по празници в храстите до църквата и записваха кой влиза и кой не. В село Зелениково през 70 те (за 80 те не зная), кръщаването на децата се е извършвало в партизански условия. Разказвали са ми, как децата са карани в църквата през нощта, с изгасени фарове. С кола, защото ако си пеш и някой случайно те види и спре, какво ще обясняваш къде сте тръгнали сума народ (на кръщението са присъствали родителите, бабата, дядото, още някой близък и роднина) с малко дете на ръце?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...