Отиди на
Форум "Наука"

Новият феодализъм в България


Recommended Posts

  • Мнения 75
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Грешка , четенето на З.Стоянов , Г.С.Раковски и подобни няма да свърши работа.

За рестарт и писане с нови сили на щуротии и щурманщии да се препрочете нещо от ВоленЬ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Свършила е Студената война - чушки :grin:

Извърши се известно прегрупиране на силите и после - старата песен на нов глас.

Иначе на мен лично ми се иска най-после да се отскубнем от азиатщината на Евроазийския съюз и да си подредим държавата.

Прочие Щурмаан да чете по-малко най-великият икономист и повече З.Стоянов - него поне не можем да виним в любов към САЩ.

Още един любител на световната конспирация. :haha:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още един любител на световната конспирация. :haha:

Крадеца вика: дръжте крадеца.

За световната конспирация и световния заговор срещу България - я и вие да си препрочетете книжлетата на ВоленЬ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мантри, фараони. "България е подвластна на Русия/СССР/Комунизма и затова сме зле". Не, това днешното не е капитализъм, хич...

Именно!

Нашето е преход от държавен комунизъм към частен комунизъм. Собствениците са все хората на БКП или близките до нея. Просто уж се смени системата. Ама това уж излезе голям проблем.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Именно!

Нашето е преход от държавен комунизъм към частен комунизъм. Собствениците са все хората на БКП или близките до нея. Просто уж се смени системата. Ама това уж излезе голям проблем.

Не знаех, че дънди прешъс, била, кауфланд, лидъл, виваком, глобул, мтел, чез. енерго-про, евн, райфайзен и т.н. са собственост на БКП...

Интелигенти сте, ама не баш.

Редактирано от Антон Батбаянов
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Местните фирми местните. Те комунистите у нас не отричат че държат голяма част от бизнеса, а пък Вие? Странно е.

И какъв е делът на чуждестраните западни фирми у нас в БВП. Би било интересно да се види.

Ако към нашите партийни сложиш и руските и турските, пак партийно свързани. ще ви бъде интересно да знаете за какво е на това дередже нашата икономика.

как националисти и комунисти защитавате все едни и същи тези -западния враг колонизатор? Малко не Ви ли прави впечатление? Защо ли е така, кой обслужва това? Източника.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

И какъв е делът на чуждестраните западни фирми у нас в БВП. Би било интересно да се види.

Ако към нашите партийни сложиш и руските и турските, пак партийно свързани. ще ви бъде интересно да знаете за какво е на това дередже нашата икономика.

При всички държави собствеността премина в "наши" ръце. Ти да не мислиш, че комунистите са били толкова тъпи, че да продадат всичката народна собственост на бившия западен враг? Естествено, че ще направят така, че важни предприятия, а и не толкова важни, да не попаднат в ръцете на интернационалния капитал.

Обаче, питам, какво като някои от фирмите са собственост на българи, били те комунисти, капиталисти и всякакви? Икономиката е капиталистическа, всеки може да дойде и да отвори фирма в България, 23 години действат правилата на свободния пазар и капитализма. Не разбирам с какво са виновни някакви български собственици на фирми, за отчайващо ниските ни заплати, огромната безработица, избягалите 2 милиона българи в чузжбина, главно поради икономически причини?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глупости! Още миналата година писах, че тук като си говорим особено с по възрастни хора и те се оплакват, че няма вече собствена чешка икономика, че всичко е приватизирано, но аз им отговарям при нас в руски и турски и в офшорки, а при ва в немски и австрийски. И е точно така, тув в чешка фирма не съм работил до сега, две немски и една австрийска и една американска с немци шефове (основната им база в Европа е в Германия). Да чешките служби блажиха, но като посредници, правителствата им си приватизираха икономиката на реалните цени и никое подставено лице от чешки произход не можеше да извади тези капитали.



И сега Щурмана, ако почне пак да бае, защо са ги приватизирали или продали, веднага ще му отговоря, защото иначе щяха да ги дадат за жълти крони (те са бели де, малкоте) на своите и да ги нарежат за скрап и Шкода щеше да престане да съществува например.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Що за тъп въпрос!?! Щото не издържат на конкуренцията! Ти при една цена Шкода или Фолксваген ще купиш? Ама от онези сапунерки, старите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти наистина си нямаш понятие нито от икономика, нито оп производство! Чрез използване на мощностиите, обучения персонал, пазарите, вместо това унификация на автомобилите. Частите за голфа стават и за шкода или имат малка разлика, но се правят на едно място от едни и същи хора, При октавията и Пасата същата работа. Примерно възглавнички подлакътници са почти еднакви но при германската марка са по-качествени материалите и се следи изкъсо за качеството т.н. Така тези с по-малко пари получават по-евтин Фолксваген в лицето на Шкода, но знаят, че качеството е на ниво.



За качеството, ще ти дам един пример. В Пилзен отдавна вече няма Шкода, не успяха да защитат качеството на марката и основните чешки заводи Шкода са в Млада Болеслав. Иначе Шкода и Фолкса се правят в Словакия, Сърбия, България и Полша (от ИЕ) освен в останалия свят. Сега обучаваме шефове и сменни майстори на всички операции, от най-малката до заявки логистика и пласмент за големите шефове, но и те минават курс по всяка операция, но само за да се запознаят. От тези страни по-горе, че ще се мести производството след нова година. Чешкия завод не успя да спечели поръчките и го местят.

Та освен другото от Германия е и дизайна и техните пазари, както и мениджмънт и маркетинг.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Че Чехия да не би само заводи за производство на автомобили да е имала? Съвсем нормално е част от произвоствата да са нерентабилни в новата обстановка, но със сигурност не малка част от предприятията, във всяка комунистическа държава, са можели да бъдат на печалба, при съвестно ръководство.

Просто мантрата беше - нищо държавни, всичко да се разпродаде. От едната крайност - в другата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само че от де съвестно ръководство? Никоя държава с голям държавн дял от индустрията не само, че не просперира, ами се и срути с изкл. на КНДР. За нея това предстои.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Нито съвестно ръководство, нито предразполагаща към съвестно управление система. Кво да прайш. Може би това е само нужен етап към сполучливата система.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Из пресата (не жълтата).

23 години демокрация в Ихтиман.

- Намираме се на изхода на Ихтиман и не сме в некропол, не се заблуждавайте от това, което прилича на останки от някаква праисторическа епоха. Ще ми разкажеш ли повече, тук е имало завод.
- Текстилна фабрика, работеща преди време, със 120 човека персонал. В момента е закрита, виждате основите, коминът само стои. Това са някакви спомагателни постройки, към днешна дата не работят, би трябвало да започнат производство, да шият тапицерии за БМВ и за Купър, но към днешна дата не се е случило.
Другото нещо, оттатък, което мога да ви покажа, това е действащ завод за форнети, нова постройка е. Преди година и половина там работеха около 100 души, в момента е закрита, използва се само за склад. Това е едно от многото закрити предприятия. Десет-единадесет са, като имаме предвид и два огромни завода, в които хиляди човека са работили.
- Каква е тази сграда зад нас, която стои безстопанствена?
- Общинска собственост, построена е около 1995 година с цел разширение на болницата в Ихтиман. Това трябваше да бъде разширението, огромна сграда, хвърлени са милиони тук и до момента нищо не се реализира. Общинска собственост е, разграбва се, безстопанствена е. Надяваме се за в бъдеще да се използва по предназначение, което силно ме съмнява, за жалост това е истината – пустее. И това е болка на ихтиманци, защото можеше да бъде голяма болница и да се обслужват хората тук. Не дай Боже, ако се закрие и малката част от болницата, която я има, става страшно. Това е.
- Къде се намираме и каква е тази поредна порутена сграда, която може по предположение да решим, че някога е била цех?
- Да, това беше бившият „Хмел“ в Ихтиман, тук са работили около 200 човека преди години, като оттатък цялото поле, докъдето очите ви виждат, за такава далечина говорим, имаше циментови колци с височина над 2 метра и се оглеждаше хмел. След закриването на тази фабрика циганите изпочупиха всичките колци, изкараха желязото и в момента е наред и сградата. Аз съм сигурен, че след една година може би и нея няма да я има, защото е безстопанствена. Поредната закрита част от промишлеността.
- Поредният пример до какво води колонизаторската политика на всички управляващи в последните 23 години – текстилен цех и завод за каучук са зад нас, това което е останало.
- Да, това е останало от тях, от 100 работни места в момента няма нищо. Тук са се произвеждали каучукови изделия, тапи за шишета, за препарати, както и шивашки цех за работно облекло. Факт е, че тук е имало 100 работни места, 100 семейства са яли хляб, сега в момента виждате в какво състояние е, поредното предприятие е разрушено.
- Ходим от място на място, сто плюс сто, плюс сто, накрая се оказва половината поминък на населението на Ихтиман.
- Ами да, затова в момента всичко пътува с рейсове за София да работят, хората търсят препитание в София, а на времето са пътували вътрешни рейсове в заводите в Ихтиман и са идвали хора отвън и околните села и градове да работят тук. Сега в Ихтиман препитание няма, един завод работи и това е.
- Много метри дълбочина, това е шахта, отгоре металният капак го няма. Продаден пак за скрап. Показваме какво означава това, което братята роми наричат – да берем тухли, да берем желязо – ето така се бере, защото тук някога е било мандра, част от „Млечна промишленост“. Къде се намираме, защото под всяко от тези неща трябва да има легенда, няма иначе как да ги познаете.
- Това преди година и половина-две бяха солидни постройки, влязоха циганите с кирките и всичко разрушиха. Те не работиха доста преди това, бяха приватизирани нарочно, доведени до фалит и закрити. Това беше бившата мандра на града, тук около 100 човека са имали препитание. Малко зад нея имаше още един завод – „Еледжик“ за производство на дървесина – дървена дограма, врати. На времето целият град, като са си строели къщи, са си взимали оттук дървените материали, които са им трябвали. И в „Еледжик“ също са работили около 100 души, значи общо зад нас, в момента стоят закрити 200 работни места в Ихтиман.
- Тази сграда зад нас, оглозгана, опоскана, някога е била склад на „Булгарплод“.
- Това е било поделение, в което е имало военнослужещи и кадрови войници, общата бройка е била около 150-200 човека, за жалост е закрито и вътре всичко е разграбено в тези постройки и е оставено безстопанствено. Пази се само от един охранител и е с ясна съдба, поредното пред разрушаване поделение, за жалост, в което се работеше много добре, а виждате в какво състояние е.
- Намираме се пред завод „Електроди“ АД, който е чудесен пример за това до какво води колониалната политика на управляващите досега.
- Това е един от големите заводи в Ихтиман, тук на времето са работили и до 1000 човека. Купен е от чужди инвеститори, ЕСАБ – виждате табелата отзад с главен управител унгарец. Този завод в момента, ако примерно вие сте голяма фирма и ни дадете голяма поръчка, вади готова продукция на електроди. Преди години това е бил единственият съществуващ Завод за електроди на Балканите. След това са се появили всички останали. Надявам се след година да не са останали само основите, както с мандрата, защото натам отиват нещата, за жалост, голяма болка за хората в града, защото много работни места се закриват тук.
- Това се е случило през декември 2012 г., тогава е взето решението за ликвидация. Говорим за 1000 работни места, реално в Ихтиман живеят 7-8 хиляди души със селата общо населението става около 14 000, т.е. огромен процент са намирали работа тук.
- Да, така е. Това, че 1000 души са работили преди години, постепенно след приватизации, след разни други разграбвания и измами, намалява бройката на работните места, падат на 500, 200, 300, 100 последно и накрая ликвидация. Сега, ако някой дойде да купи този завод, ще го вземе за жълти стотинки, след това само от продажбите вътре на техниката, която има и скрап, най-малкото ще си избие покупката и даже ще е на печалба.
- Това е чугуно-леярният завод. Разбрахме, че тук са работили над 2500 души. В момента няма никаква дейност, така ли е?
- Това наистина е най-големият завод и не само в Ихтиман, но и на Балканите е бил едно време. Има специално два жилищни комплекса построени в Ихтиман, блокове, които са били за служители на този комбинат. Дори от Костенец, от Елин Пелин са идвали хора да работят тук, тъй като градът тогава не е покривал капацитета за работна ръка, специално в чугуно-леярния комбинат (ЧЛК), освен другите отрасли. В момента заводът няколко пъти е купен и е продаден и препродаден. Не мога да ви кажа колко машини са изкарани и са продадени или са за скрап. Дейността, която в момента се извършва, е минимална.
- Намираме се пред завод „Чугунолеене АД“, той е по околовръстния път на Ихтиман и наистина е необятен. Давал е хляб на хиляди души. В момента какво се случва?
- Към 1985 година може би работниците са били около 3000. Заводът е на площ около 800 дка. Това е малък град в града, така го наричат хората, защото сами си представете за 6000-ден град като Ихтиман, 3000 човека да работят тук какво е било. Хора са идвали отвсякъде. Към днешна дата работят 50 до 100 човека. Заводът се ликвидира, практиката, която я има в цялата страна, е престъпно нехайство. Оставя се, нарочно се съсипва, приватизира се, купува се от един собственик, купува се от втори и трети собственик и т.н. Последният му собственик Попов има задължения още към доста от работниците в Ихтиман, водят се и дела, хората не могат да си вземат заплатите, които са изработили. Последният собственик фалира завода, изкарва скъпата техника отвътре. Тегли уж спасителни кредити за завода от банките, те нарочно не се погасяват, след това банките го обявяват в несъстоятелност и прехвърлят завода към собствеността си. И в момента го стопанисва, не знам по какви договори точно, „Стомана“ – Перник. И от целия капацитет на завода сега работят 50-100 човека, това е едно малко хале, което произвежда противотежести за чугунени кранове към тази фирма „Стомана“ – Перник. Това е най-голямата болка за Ихтиман и региона, защото тук са яли хляб най-много хора от всички останали предприятия.
- Видяхме много примери как за 20 години и малко отгоре един малък град в България, който се намира и на царския път, буквално до магистралата, с добре развита промишленост се е превърнал в беден, с разрушени постройки, които само по разказ на хората можеш да разбереш какво е било изобщо.
- Вие можете ли да си представите какво им е на нашите по-възрастни близки, те са работили за тези предприятия, да могат да ги изградят и какво им е сега, да гледат да влиза циганинът с кирките да ги чупи и да ги изкарва на скрап.За тях е направо съсипващо.
- Само че виновниците за това, пазителите на статуквото, тези, които вкарваха и оставиха колониалната политика в България, сега пак искат да си вземат властта през май. Ще им се разреши ли, какъв е изходът?
- Надявам се не, защото ето ги доказателствата какво следва. Значи това от 20 години насам е само разруха. Нашите баби и дядовци живеят с по 100-150 лева пенсия, какво да си купят по-напред, тока ли да платят, какво.

Хората от Ихтиман разказват.

- Госпожо Николова, 12 години сте била кранист в Чугуно-леярния комбинат, какво се случва там и от какво ви боли най-много?
- Боли ме най-много, защото този завод се унищожава. Аз съм постъпила 1980 година, там работеха 2200 човека, като имаше хора от цяла Ихтиманска област, от Самоков, от Костенец, от Долна баня. Работеше се и на две смени. Аз съм работила на 2 смени, и на 4-дневен график, и на 12-часов график. Работила съм и в базисен цех като кранистка. При нас идваха вагони с материалите, които отиваха в другите цехове за отливките. 1991 година дойде първото съкращение и мен ме хвана тогава, а ми оставаха само 6 месеца до 52 години, за да се пенсионирам. Но не ми удължиха времето. После трябваше да ходя на борсата 6 месеца, докато навърша години и се пенсионирам. Можеше и заводът да се задържи, защото много хора работеха – от Ихтиманско, от Вакарел, от Самоков.
- Какъв е процентът на безработица или ми кажете колко човека в момента от цял Ихтиман имат работа и за колко пари средно?
- Средно работят за по 250-300 лв. най-много. Аз имам снаха, която е в санаториума на Момин проход, пътува там и толкова й е заплатата.
- Как се живее с толкова пари?
- Ами синът ми работи в София, внукът е безработен, трудно се живее, защото внучката се омъжи, зетят е безработен, две дечица имат, едвам свързват двата края.
- В последните 4 години г-н Борисов обясняваше колко добре живеем всички, то са магистрали, то чудо, цените при вас са като тези в София, няма особена разлика.
- Не може г-н Борисов да казва, че живеем добре. Пенсията ми е 158,80 лева.
- И сега ви дават някакви 5-6 лева. Вдовишките се вдигат с 4,83 лв. И служебното правителство на Райков се бие в гърдите каква социална политика имат и как били разпределили 41 милиона.
- Да, те увеличават, но си ги взимат, защото в последствие поскъпват и стоките в магазините, увеличава се и токът – колко пъти. Аз съм вдовица, с тая пенсия взимам малко от мъжа ми и едва свързвам двата края, защото живея отделно, виждам, че децата изнемогват, не мога да им преча, а и плюс това съм болна и всеки месец давам по 50 лв. за лекарства.

Хайде сега господа либерали, кажете какво да правим с Ихтиман и с тази възрастна жена? Нека позная, "Битият бит е банална фраза", пазарът регулира всичко, щом си беден значи си мързелив.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не виждам с какво либералите са виновни за това? В друга тема писах схемата за приватизация в БГ. ще повторя, нарочно непродаване в началните години (спънки по всякакви начини от една партия), за да може първо цената на предприятието да падне, второ 'нашите хора' да успеят да легализират парите си за да могат да го купят за жълти стотинки. Либерализма тук тук не пее в хора, напротив, ако беше либерализъм щеше в началото още да бъде всичко либерално и открито, вместо това по времето на правителствата искащи да започнат приватизацията веднага се правеха всякакви спънки, след което дойоха 'нашите хора'.

А времето на соца няма как да се върне, както това на патриалхалните общества.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фружине, голяма част от комунистическите заводи си фалираха със самия комунизъм. То затова се срина СССР и СИВ неможеха да го подържат вече това. И с техния срив си заминаха и половината комунистически заводи произвеждащи само за СИВ и СССР. Това не го направи прехода!

И големият проблем е не какво е имало в миналото, те заводи се затварят постоянно и на запад. Въпросът е какво се прави ново?????

Сривът на икономиките на комунистическите страни се дължи главно на срива на самия комунизъм, а не на прехода към капитализъм след това! Комунистическата икономика още след средата на 80те бе в тотална криза. Което се компенсираше с милиарди заеми. Но в края на 80те стана ясно че неможе така да се продължи безкрайно, а заемите искат връщане.

И накрая и малкото работещи предприятия си ги взеха комунистическите управници и тяхните хора!

Немога да разбера пак западния колонизатор за какво ви е виновен. То у нас ако има предприятие, което да произвежда нещо свястно и конкурентно за износ е чужд инвеститор, иначе другото е суровини и евтини боклуци от евтина работна ръка.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Адаш, ти видя списъка на заводите в Ихтиман. Нито един от тях не работи. Ако бяха взети от "наши хора", защото са ценни и носят печалба, то те и днес щяха да работят, да печалбата щеше да ходи при този когото трябва, но поне хората щяха да имат работа.

Стинка, през последните 23 години България се деиндустриализира. Старото беше разрушено, но нищо ново не е построено. Нали демокрацията дойде с идеята да стане по добре. Старите нерентабилни заводи да бъдат закрити, и на тяхно място да бъдат открити нови-рентабилни, с по високи заплати, в полза на едно по богато общество.

Днес имаме 1 милион работоспособни българи извън граница !!! и огромна безработица. Няма пари за пенсии щото никой не работи, ама не работи не защото не иска, а защото няма къде. А защо няма къде? Аааа, разбирам, комунистите са виновни! Както навремето 15 години в България е имало купонна система, защото фашистите изнесли всичко за Германия.

Колко години още комунистите ще са виновни, че няма нови заводи? Колко години комунистите ще са виновни, че икономиката не работи? Минаха 23 години !

Ако направим паралел в момента сме 1968 години (23 години от идването на комунизма). През 1968 България имаше вече изградена социалистическа икономика-имаше. Защо тогава аджеба, 23 години не стигнаха на либералите да изградят работеща пазарна икономика? Аааааа, фашистите комунистите са виновни! Те съботират нашето светло социалистическо либерално бъдеще! Нихнята мама фашистка куманистка!!! Фашистите Комунистите на сапун !!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сам си отговаряш Фружине, защото са нерентабилни. Можеха да бъдат, ако бяха приватизирани навреме (не всички и не повечето, заради неефективните маини, технологии и оскъпяване на продукцията поради тези неща), както в повечето други д-ви, но нашата приватизация бе даване даром именно на наши хора. Ще ти дам пример с Нилана, след като я взеха, шефовете се опитаха да направят нещо. Нямаха пари за модернизация, но вкараха метан. Издържаха, защото бяха военни и захранваха военни поделения, разбира се без конкурси. Агонията бе дълга, не плащаха осигуровки, като престанаха да плащат заплати фалираха. Сега не знам какво става с техните хлебозаводи в княжево и х. Димитър, а и други имаха.

Link to comment
Share on other sites

Така е, комунистите са виновни. 23 години те са виновни, следващите 23 пак те ще бъдат виновни. Иначе демокрацията и капитализма са супер, рай! Само да дойдат, ех само да дойдат!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...