Отиди на
Форум "Наука"

Ролята на българската социалистическа интелигенция в епохата на Прехода


Recommended Posts

  • Потребител

не съм съгласен и по-точно не съм напълно съгласен

както и не съм забелзял тукашните интелигенти като забогатеят да се променят, колкото и да са интелигентни са си същите простаци в житейско-корупционен план

Невски, то елитите по цял свят се интересуват единствено и само от себе си. В това отношение българския не е по -различен. Това че някои страни са по-богати от други се дължи на фактори нямащи нищо общо с елитите. В БГ тези неща много се бъркат и после този ни виновен, онзи ни виновен.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 108
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

http://promacedonia.org/kc2/index.htm

Интересно, Симеон Радев, този човек от мемоарите и някои други, са ли или не са интелигенция?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не съм съгласен и по-точно не съм напълно съгласен

както и не съм забелзял тукашните интелигенти като забогатеят да се променят, колкото и да са интелигентни са си същите простаци в житейско-корупционен план

Няма начин нашата интелигенция да забогатее ;). Ако е интелигенция! Т.е. занимава се с интелектуален труд. Не с политика. Ще ми бъде интересно Невски, ако дадеш няколко примера с които да ме опровергаеш.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пичове и... дами. Съвсем сте го ударили тук на лаф и спам. Чистил съм наред, няма потребител, няма модератор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://promacedonia.org/kc2/index.htm

Интересно, Симеон Радев, този човек от мемоарите и някои други, са ли или не са интелигенция?

Симеон Радев е политик, не е от интелигенцията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хммм, не представители на интелигенцията, а представители на соц интелектулците (тооо това си е оксиморон ;)!).

Интелигенцията не се подмазва, смисъл няма. Пиша за интелигенцията, като вишистите (не за 'елита'). Подмазват се тези, които желаят да извлекат някакви дивиденти от това, т.е. да влязат в номенклатурата. Но това е съвсем

малка част от интелигенцията. Значи знам, че тоталните обобщавания са вредни, ама тук направо се счупва тъпомера! Ако ни чете някое хлапе или млад човек, който не е живял в тези у-вия, какво ще си помисли?

Не се подмазват тези, които имат професионални качества и държат на тях. Такива хора е имало винаги, и в соц времената. Няма как една система да функционира, ако всички я карат деструктивно - колаборационизъм, мижитурстване и подмазване.

По този повод Радой Ралин ( соц интелектуалец и известен представител на социалистическата интелигенция ;) ) е казал "Кой както намира, така прогресира".

Въобще, става въпрос за индивидуални качества и е нелепо чрез тях да се обяснява общественото развитие, и да се вменява вина на една обществена прослойка - интелигенцията, каквато е тезата на тази тема.

А хлапетата по-добре изобщо да не я четат и заради грешната информация, на която явно много се държи.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност, и аз не разбрах каква е целта на тази тема? Нямало интелигенция на Запад е някаква информация, макар и невярна. Не става въпрос за терминология разбира се. Но пак ще повторя, според мен в темата става въпрос за интелектуалния елит по времето на соц-а. Ако е така автора на темата да го уточни и отговорните колеги да сменят заглавието. Щото аз например познавам много интелигенти от онова време (не моето, на баща ми и на майка ми), които не са били никакви подлоги на властта, даже да са имали възможност.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор антропология

Пак ще се върна на Алеко и комплексите му, които сме наследили, че чак ги учим в училище като безценни, един вид. Вчера някой ми каза, че българин е участвал с решителен принос в американската лунна програма и разработката на двигателите на ма., ракети, че приносът му е бил ключов, нямало да стане без него, а преди това същия май помагал на германците и бил от екипа на фон Браун. Не знам дали е верно или не но си мисля колко по лесно би ни било без комплексите и оплакването ни, колко по-далече бихме стигали в това международно състезание, наречено съвременен свят, вместо това поне една част от интелигенцията, да кажем соц, всичко което прави, е да създава комплекс за малоценност у народа си и у себе си и да му обяснява колко е прост и загубен; и то речено - сторено, така и става...и вместо трансфер на знания, става трансфер на комплекси... то патриотизма може и да е на минусовата страна понякога - в качеството си на шовинизъм например - но националните комплекси за малоценност са част от *индивидуалната* психика, и са убийствени за личността, не за колектива или народа, който може да е и хипотетичен (не е), но пък индивида и личността са си съвсем реални...гледам напоследък Гришо Димитров и си мисля каква репрезантация на България, на българското е тоя човек, много по добра от Стоичков, за щастие, гледам как е луднал по него цял свят, тоя е като със звезда на челото, това дето шведската кралица с все семейството и бебето-престолонаследник чак си изпочупиха краката да се снимат с него, направо луднали, а той човека им се хили и им вика "guys" - т.е. "момчета" - и те се кефят на това и се снимат как го прегръщат - какъв феноменален образ на новия българин, дето само небето му е лимита, няма ганьовци, ни алековци, няма комплекси, да заповяда Шарапова, с извинение, и това е положението :); Без това спокойно приемане на света и себе си, на мястото ни в него, на мястото на народа ни, не може, само страдаме иначе, и дано се поучи българската интелигенция някак си от Гришо, да се погледне по друг начин, вместо да се самоунижава и самоунищожава. И мисля, че малко по малко ще стане. Европа е по-толерантна от турскат империя, по толерантна и от руската, без ни най малко и изобщо да е върха, за мене създава една малко-по благоприятна атмосфера от тези двете и възможност наистина - а не само на думи - да се възроди и възстанови, малко по малко, България. Но дано го оцени тая част от интелигенцията ни, която е в състояние да отрови и интоксикира цял един народ с глупостите си.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...