Отиди на
Форум "Наука"

Ролята на българската социалистическа интелигенция в епохата на Прехода


Recommended Posts

  • Мнения 108
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Хмм, не е нужно да си далеч от България за да я обичаш. Даже това е странно (по-точно изкуствено), защото де факто обичаш една илюзия. Трябва да обичаш не само планините, равнините, морето и старините, а и хората. С всичките им кусури и даже бай-ганювщината и андрешковщината. Тя я има, както в Чехия има швейковци (ние ги наричаме Зденеци и Зденки :)).

До преди малко бяхме на рожден ден на кума ми. Четири семейства от които половината сме живели и работили в чужбина. САЩ, Чехия, Афганистан, Кипър. Останалата част не е живяла и работила, но е пътувала на екскурзии и по бизнес дела. Само едно дете беше, щото от понеделник почва да учи медицина в Берлин и искахме да я видим (тя се прибра доста по-рано). Засегнахме и 'любовта' към рОдината. Разбира се майтапчийски ;). Състава беше, 4-ма от София и 4-ма от прованса ;) (ама се знаем от 25 години, а аз и едната дама от повече от 30, а бях 10 клас в гимназията, а тя 9-ти), като сме 'равномерно' разпределени ;), софиянец/софиянка- провинциалист/провансалка (това е за анкетата ;)). Какво се оказа!? Ми даже тук, в 'лайната' си харесваме родината и няма никакъв начин да я аменим, поне доброволно. Верно, само а мога още утре да стана чех (а с мен и семейството ми), ама и през ум не ми е минавало това. И става въпрос не за природните дадености, а за хората. Да, нямаме нормално функционираща д-ва, да нямаме много неща! НО! Това не значи, че не си обичаме България ;)! Имах идея да поставя въпроса за ролята на интелигенцията в БГ (всичките сме вишисти, от топ програмист в БГ и главен (или старши) държавен експерт, през професор, военен лекар (подполковник, шеф на ен-ската военна болница), до детска учителка с перфектен английски и италиански ;)), но го оставих за следващия път. за какво ги пиша те неща по нощите? Мииии...защото въпроса е сложен. Всичките са на моята възраст (горе долу) и ние не сме соц рожба. В смисъл тогаз сме учили. Поставих въпроса обаче за 'водачеството' на интелигенцията и че те са призвани да 'водят' народа ;). Смях в залата имаше :). Припомноха ми един случай от '97-ма, когато бях много активен, ама това не е по темата ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Грехът на интелигенцията ни в създаването на колективна психоза, с която, за да се изгони бълхата (примерно поредния политик на власт, Борисов, Костов, Станишев), журналистите и медиите палят целия юрган, което е - създават колективна психоза, в която всичко българско е ужасно, вкарват цял един народ в депресия и обръщат каруцата на цялото общество - грхът на тия хора е огромен. Ние като вид сме податливи на колективни психози, това ни е в природата. И тези които ги създават, тая интелигенция, или каквото е там - могат да чуят от мене само ругатни. Отдавна не виждаме това, което е пред очите ни - че България е прекрасна, и че българите са прекрасни хора. Но тези, които са отстрани, всъщноост го виждат - и чужденци, и такива като 13 годишния ми хлапак. Щастливци, че не четат български медии. Не знам...

Вероятно българската интелигенция наистина има известно влияние върху формирането на подобни настроения, но смея съвсем основателно да твърдя, че те далеч не са изцяло плод на нея. Обяснението според мен е простичко - откакто има българско модерно национално съзнание, примерно от първата половина на ХІХ в., се вижда от всеки що годе умен човек, че ние сме тотално изостанали от цивилизационния полюс на света. Изостанали във всяко едно отношение. Това поражда и "Криворазбраната цивилизация", поражда и "Бай Ганьо" (говоря за произведенията). Аз съм абсолютно убеден, че и Войников, и Алеко просто са описали примери от реалния живот, т.е. в случая интелигенцията просто регистрира и облича в литературна форма сблъсъка между нашите културни реалии и водещата западноевропейска цивилизация. Разбира се, при това положение е разумно да се намери логично оправдание и то е "турското робство", което като ориенталско владичество се приема, че спира "естествения" ход на историята ни, откъсва ни от европейската културна идентичност. За мен бе много интересно да науча, че руснаците по подобен начин обвиняват за положението си "татарското иго". Та, накратко, думата ми е, че ние сме дълбоко комплексирана нация. И сме такива, не поради усилията на интелигенцията, а защото мнозинството от хората просто виждат реалното положение с критичен и трезв поглед. В този смисъл, българската интелигенция не формира, а просто регистрира и следва установените масови обществени нагласи. Според мен тя друго не може и да направи, всичко се вижда с просто око. Така и при другите народи в ситуация, близка до нашата - дори известните с национализма си гърци, в откровен разговор признават реалностите, защото им е ясно, че в днешна Европа те са в периферията (при това далеч не само географски). И ако подемът и еуфорията в първите години на съществуването на Третата българска държава все пак дават някакъв тласък и самочувствие, злощастно загубените Междусъюзническа и Първа световна, провалът на българския национален идеал, допълнително наливат вода във воденицата на националните комплекси. Следва кратка еуфория от средата на 30-те, за да погребем окончателно националния идеал след Втората световна. За капак после загубихме и Студената война. Днес сме страна със застаряващо население, чудовищна безработица, бедни и оскотели озверели хора и прогресивно растящо циганско население. И това се осъзнава от хората. Честно казано, в настоящата ситуация, не интелигенцията, ами и Господ не може да убеди мнозинството от българите в прелестите на държавния организъм, наречен България. Мисля, е ясно на всички.

Моите адмирации към теб Южняк, винаги съм смятал, че емигрантите, водени от носталгията, са по-големи патриоти, адмирации и че си възпитал сина си по този начин, обаче в момента паралел с Канада просто няма как да се направи. Канада е страна с динамично развитие, млада и жизнеспособна, просперираща, докато България е уморена, бедна и стара. Това са фактите, аз също обичам много страната си, за съжаление националните ни комплекси избиват в много жалка компенсаторика по отношение на национализма и се стига до доста смехотворно-бутафорна история. В мнозинството си, днешните бг националисти са хора живеещи в миналото (при това често пъти изопачавайки фактите), със задължителна соц. носталгия и вярващи в чудовищна еврейско-американско-западна конспирация, целяща унищожаването на китната ни родина. Основните заподозрени са Алън Дълес, Ричард Ран и Доналд Ът, а в днешно време и Джордж Сорос. Подобен "национализъм" е не просто деградивен, той е срам за националистите преди 09.09.1944 г.! И пак казвам - интелигенцията следва тенденциите, а не ги формира и това е естествен процес. Да, може би играе някаква роля за усилването на някои нагласи, но не интелигенцията е виновна, че българският народ не можа да излъчи подходящи политически лидери. Интелигенцията, както и политическата, и бизнес класата са просто функции на българския народ. Каквито са му силиците, такива са му и водещите прослойки.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"България посреща годишно повече туристи, отколкото посрещат Япония и Индия."

А откъде е взета тази статистика?

---

Аз намерих следната статистика за туризма у нас:

Общо 1 063 852 чуждестранни туристи (без транзитните посетители) са били на посещение в България в периода декември 2012 - март 2013 , което е увеличение от 8.2 %, в сравнение със зимата на 2011 - 2012.
636 026 чуждестранни туристи са посетили България за отдих и почивка , което е увеличение от 10.4% за периода декември 2012 - март 2013, в сравнение със същия период на 2011 - 2012.
43 602 туристи са посетили свои роднини и приятели в България, което е увеличение от 12.5% ​​за периода декември 2012 - Март 2013 в сравнение с 2011 - 2012.
357 940 са транзитните посетители в страната за периода декември 2012 - март 2013, което представлява намаление с 1,3%, в сравнение със същия период на 2011 - 2012.
Приходите от международен туризъм за месец декември 2012 - март 2013 възлизат на 416,54 милиона евро, тоест - с 4.9 % повече, в сравнение с периода 2011 - 2012 г.
---
За периода януари - май 2013 България е била посетена от 1 463 955 чуждестранни граждани (без транзитните пътници). Техният брой е с 6.8% по-голям, в сравнение със същия период на 2012 г.
Налице е ръст в посещенията за почивка и ваканция с 931 816 реализирани посещения, това са 10.2% , и за гостуване с 65 440 посещения, ръст от 27.7%.
563 783 чужденци са пресекли България като транзитни пътници , което е с 1,2 % повече, отколкото - за същия период на предходната година.
Приходите от международен туризъм в текущата сметка на платежния баланс, по данни на Българската народна банка (БНБ), за периода януари - април 2013 са в размер на 433 370 000 евро, което е с 4,5% повече, отколкото е било през същия период на 2012.
Данните са взети от http://bulgariatravel.org/ .
Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Ами ще го питам откъде е взел данните, Историк, той ми говори за 6 милиона и половина годишно туристи, със сигурност не ги е взел от България Травел. Ще проверя и ще ти кажа. Михов, имаш някакво основание и добре си го написал, но. Нищо не съ възпитавал, у никого. Това не е от мене, аз съм си българче - за България - с недомлъвки или ехидно скептично. Не знам колко динамично се равива Канада, да не пренасям българския си скептицизъм и върку нея :)

За "възпитанието" в патриотизъм - това е работа на тукашната училищна система, не моя, ни най-малко. И още нещо, и на КГ го казах, мързи ме да го пиша наново - имам някои подозрения за мястото на етническата принадлежност в личността ни - етническата принадлежност е особено нещо - тя уж е колективна, а всъщност е част от личността, от индивидуалния характер, и това, негативизма към нея, подозирам, че променя целия характер, че някак го осакатява и човек не е това, което би могъл да бъде. Много е важна. Дори да не е патриотизъм, да е спокойствието към това кой си, откъде си, какво е дало племето ти на света, че е нещо. Така подозирам, но, разбира се, не мога да го докажа.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Предлагани за Нобелова награда за литература са били следните български писатели:

- Пенчо Славейков

- Иван Вазов

- Иван Грозев

- Елисавета Багряна

- Йордан Радичков

- Антон Дончев

- Валери Петров

Може да има и други, аз знам за тези.

И?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами, нищо. Нито един от предложените не получава Нобелова награда.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Това Райчев ли е? Нищо не му разбрах. Тоя, ако му вържеш ръцете зад гърба, все едно ще е ням. :huh: Маха като вятърна мелница, само дето за съжаление нищо не му разбирам. Но езикът на тялото му изобщо не говори в полза на твърденията му - които, отново - абсолютно не разбрах.

Михов, пак се връщам на постинга ти, много интересни неща си отворил, твърде много за един постинг и един отговор.

-да, Алеко и Бай Ганьо. И аз го харесвам Алеко, как да не го харесвам тоя свят, остроумен и добър човек. Само че - в Алеко, в отношението му към героя си и към самия себе си има нещо особено, нещо болезнено. Мъчи го нещо тоя човек, Алеко. Мъчи го до степен да изпитва огромен стрес и срам, до една крайност и неестесвеност - върви Алеко из чужбина, не смее да погледне хората в очите от срам (мисли си за Бай Ганьо) и непрекъснато се оглежда в ужас да не вземе да изскочи от някъде бай Ганьо и да го изложи съвсем - него, Алеко. Това крайно чувство на срам у Алеко, е може би неестествено,; то е може би болестност, болестно състояние. В какъв свят живее алеко - оглеждайки се да не изскочи от някъде Бай ганя да го "изложи"? Кой му го е набил в главата този свят, той е като ад? Това е патолгично, болестно състояние, тоя краен социален срам - това си е болест - иии се лекува. Медикаментозно. Така ми изглежда понякога... и знаеш ли кое е най-тъжното и смешното -всичките тези "излагации", начинът по който австрийците гледат на ганжо в банята, или на касиерката, която пуфтяла - това е само между ушите на алеко. Те -австрийците - не изпитват това, което алеко си представя, че изпитват. На австрийците всъщност им, е, през оная работа какво се случва, или горе долу там. Това кресчендо от емоции, което си представя алеко - то е само между ушите му, това не са емоциите на австрийците, това са неговите - на алеко. И се самонаказва ужасяващо, Алеко има нужда от лекарска помощ, това са нездравословни състояния. Кой му го е причинил това нещо, не на Ганьо, на Алеко? Европа е изключително расистка по това време, отношението и към балканите и изт. европа по това време е крайно расистко. И това чувствително интелигентно момче, Алеко, може би е било смазано от него. Безропотно възприело тезата на насилника и расиста, който в случая е европа - че балканците са подчовеци, че европейската култура е правилната, а балканската - низшата - това са неща, които са се говорили и писали откровено тогава. Ха да го каже някой сега - че културата Х е ниска, че народът Х е подчовешко чудовище? Ще го изядат с парцалите, и с право.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Южняк, погледни внимателно творчеството на Алеко, в него НЯМА нито един положителен герой. За сметка на това се прехласва по природата, която наистина е красива. Както ти каза, това е болестно състояние.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Той е жертва, приятелю. Алеко. Жертва.Европа да му бере греха на тоя свят, чувствителен човек, за мъките, които му е причинила. Расизмът е ужасно нещо - за един чувствителен и интелигентен човек, или за един свестен народ от Алековци. Може да ги убие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това за туристите ми е много смешно. Понеже имам магистратура по туризъм само да поясня. България посреща годишно между 5 и 6 милиона туристи, от които около над 20% са транзитни - турци, дето минават и заминават за запада, или се връщат към анадола, и още 5-10% от бройката тях са хора на гости у роднини и приятели. Та реално около 4 милиона туристи. Е такива пияндурници дето се наливат, или 90% със сигурност са на ол инклузив, дето не дават и стотинка на местната индустрия, и всичко изтича веднага моментално навън. Така не нашият туризъм хич не е за гордост.

Сега за Япония. Хаха ами какво се учудвате, че имаме повече туристи от Япония. Япония е страната в света с най-голям емитивен туризъм, демек японците пътуват по целия свят, и имат много малко капацитет за посрещат туристи. Просто такава е туристическата структура на тази страна - да изпращат сто пъти повече туристи навън отколкото да посрещат - застаряваща нация, висок стандарт, любопитни хора, ами пътуват си навън и това е. А защо посрещат малко - ами очевидно на ски и на море на може да се ходи там, остава културният туризъм. Но страната е прекалено далече от основните пазари на културен туризъм, т.е скъпа дестинация е.

Така както най-емитивна на туристи страна в Европа е Германия. А страната с най-развит вътрешен туризъм в света пък са САЩ....но това са подробности от географията на туризма.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Редакция. Бел.мод. Аспандиат.

Михов, пак се връщам на постинга ти, много интересни неща си отворил, твърде много за един постинг и един отговор.

-да, Алеко и Бай Ганьо. И аз го харесвам Алеко, как да не го харесвам тоя свят, остроумен и добър човек. Само че - в Алеко, в отношението му към героя си и към самия себе си има нещо особено, нещо болезнено. Мъчи го нещо тоя човек, Алеко. Мъчи го до степен да изпитва огромен стрес и срам, до една крайност и неестесвеност - върви Алеко из чужбина, не смее да погледне хората в очите от срам (мисли си за Бай Ганьо) и непрекъснато се оглежда в ужас да не вземе да изскочи от някъде бай Ганьо и да го изложи съвсем - него, Алеко. Това крайно чувство на срам у Алеко, е може би неестествено,; то е може би болестност, болестно състояние. В какъв свят живее алеко - оглеждайки се да не изскочи от някъде Бай ганя да го "изложи"? Кой му го е набил в главата този свят, той е като ад? Това е патолгично, болестно състояние, тоя краен социален срам - това си е болест - иии се лекува. Медикаментозно. Така ми изглежда понякога... и знаеш ли кое е най-тъжното и смешното -всичките тези "излагации", начинът по който австрийците гледат на ганжо в банята, или на касиерката, която пуфтяла - това е само между ушите на алеко. Те -австрийците - не изпитват това, което алеко си представя, че изпитват. На австрийците всъщност им, е, през оная работа какво се случва, или горе долу там. Това кресчендо от емоции, което си представя алеко - то е само между ушите му, това не са емоциите на австрийците, това са неговите - на алеко. И се самонаказва ужасяващо, Алеко има нужда от лекарска помощ, това са нездравословни състояния. Кой му го е причинил това нещо, не на Ганьо, на Алеко? Европа е изключително расистка по това време, отношението и към балканите и изт. европа по това време е крайно расистко. И това чувствително интелигентно момче, Алеко, може би е било смазано от него. Безропотно възприело тезата на насилника и расиста, който в случая е европа - че балканците са подчовеци, че европейската култура е правилната, а балканската - низшата - това са неща, които са се говорили и писали откровено тогава. Ха да го каже някой сега - че културата Х е ниска, че народът Х е подчовешко чудовище? Ще го изядат с парцалите, и с право.

Южняк, остави го Алеко. Чувствителен и саможив човек. Твърде наивен, честен и деликатен за действителността.

Обаче Бай Ганьо е велик. Литературният му образ е доста едностранчив, но реалния?! Във всеки от нас има по един Бай Ганьо в кръвта си - у кого по-жив, у кого по-заспал. Всеки от нас се е чувствал Бай Ганьо. Особено на срещи и мероприятия с чужденци. Няма друг герой, който толкова добре, неангажиращо и пълно да илюстрира душата на българина. Вазов, Ботев, Яворов с тяхната патетика са далеч. Елин Пелин и Йовков със селската си идилия също стрелят на посоки и като че ли не уцелват твърде. Докато Бай Ганьо е велик! Всеки от нас се срамува от него и всеки го притежава в достатъчно голяма степен, за да се разграничи твърде ефективно от него в живота. Докато има българи, ще има и Бай Ганьо. Показателен е фактът, че за принципно стерилен литературен герой има вицове, т.е. той е така "свой", че отдавна е излязъл от литературата и преминал във фолклора. За мен и не е толкова отрицателен герой, просто има сблъсък в културите, а правилата не са негови, играе на чужд терен един вид.

Това за туристите ми е много смешно. Понеже имам магистратура по туризъм само да поясня. България посреща годишно между 5 и 6 милиона туристи, от които около над 20% са транзитни - турци, дето минават и заминават за запада, или се връщат към анадола, и още 5-10% от бройката тях са хора на гости у роднини и приятели. Та реално около 4 милиона туристи. Е такива пияндурници дето се наливат, или 90% със сигурност са на ол инклузив, дето не дават и стотинка на местната индустрия, и всичко изтича веднага моментално навън. Така не нашият туризъм хич не е за гордост.

Алва, доста смело се изказваш, общо взето по изпитаната система "едно към гьотере".

Истината е, че от тия 4 млн. туристи, на "ол инклузив" са само пенсионерите, не се наемам да кажа в цифри колко са, но приблизително половината, поне видимо. Младежите се наливат на всевъзможни места и по всевъзможни начини. Срещал съм младежи-чужденци (и не само, дори 40+) в барове, дискотеки, клубове, ресторанти, стриптийз-барове и къде ли не. По-непретенциозните си купуват пиене от супермаркетите и пият направо на тротоара. Но така или иначе, тая пиячка не я поема "ол инклузив"-а и парите се вливат в националната икономика, а те не са малко за нашите стандарти. А и от пиенето се огладнява - ето ти още едно перо в бюджета, щото нощта е дълга, а закуската в хотела дебне чак сутринта. ;)

Редактирано от Aspandiat
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

българската, източноевропейската и балкнаската 'интелигенции' имат една основна характеристика - колаборационизъм/конформизъм - прекланяне на глава и подмазване на текущата политическо-административна власт

грубо казано тя е по-загрижена за собственото си материално добруване, отколкото за бъдещето на нацията/държавата/обществото

може да се изпишат 30 страници защо е така, но фактът си остава

няма и никакво значение дали интелигенцията е пресоциалистическа, социалистическа или постсоциалистическа

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Алва, защо да не може да се ходи на ски в Япония? Даже олимпиада имаха.

япония е изключително скъпа дестинация за какъвто и да било туризъм, защото е пренаселена и с много висок стандарт, освен това е остров далеч от европа и северна америка, до който може да се ходи само със самолет, което оскъпява почивките там, тя може да посреща само туристи от богати държави с доходи значително над средните (потенциално това са 10-15% от населението на богатите държави, част от които веднъж в живота си смятат да отидат и там) или такива, които си мечтаят да ходят там и скътали/спестили някой лев

като се има предвид, че това е голяма държава (като население), няма как туризмът да генерира значими приходи, защото няма как да има масов туризъм (т.к. масовият турист няма пари да ходи там)

поради това япония е обречена да изпраща повече туристи навън (голямо население, което може да си позволи да пътува), отколкото да приема туристи

т.е. нетният баланс на паричните потоци от туризъм в япония е и ще бъде отрицателен

не че всичко това има каквото и да било общо с интелигенцията и прехода

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Южняк, погледни внимателно творчеството на Алеко, в него НЯМА нито един положителен герой. За сметка на това се прехласва по природата, която наистина е красива. Както ти каза, това е болестно състояние.

Айде сега, как нямало.

Ми виж състудентите на Алеко, и те повечето образовани като него, и те се срамуват от Бай ви Ганя.

Това, че критикуват ориенталщината ли е болестно състояние?

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, но те не са централни, а само се мяркат. Иван Иванич и т.н. Наистина Алеко чисто психологически е доста мизантропично настроен като автор.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Съвременната социалистическа интелигенция с желанието си да връща българското здравеопазване в каменната ера (отмяната на забраната за тютюнопушене в заведенията) за пореден път показва среден пръст на здравето на българите. Цоциалистите действат така, сякаш ако българите станат по-здрава нация, това ще е проблем за тях. Има човек, има проблем... Нали, таварищ Станишев? Не трябва да очакваме днес партия с такава история да се грижи за здравето на хората.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сигурно не е единственият кусур.

По-горе се говореше за подмазването от страна на интелигенцията на политиците, които са на власт.

Не помня дали се спомена това, че много писатели и други представители на интелигенцията са подкрепили нашествието на България в Чехословакия през (януари - август) 1968 г.

България е първата страна, настояла за военна интервенция в Чехословакия, и последната, която се извинява за участието си в потушаването на Пражката пролет.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хммм, не представители на интелигенцията, а представители на соц интелектулците (тооо това си е оксиморон ;)!).

Интелигенцията не се подмазва, смисъл няма. Пиша за интелигенцията, като вишистите (не за 'елита'). Подмазват се тези, които желаят да извлекат някакви дивиденти от това, т.е. да влязат в номенклатурата. Но това е съвсем малка част от интелигенцията.

Значи знам, че тоталните обобщавания са вредни, ама тук направо се счупва тъпомера! Ако ни чете някое хлапе или млад човек, който не е живял в тези у-вия, какво ще си помисли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хммм, не представители на интелигенцията, а представители на соц интелектулците (тооо това си е оксиморон ;)!).

Интелигенцията не се подмазва, смисъл няма. Пиша за интелигенцията, като вишистите (не за 'елита'). Подмазват се тези, които желаят да извлекат някакви дивиденти от това, т.е. да влязат в номенклатурата. Но това е съвсем малка част от интелигенцията.

Значи знам, че тоталните обобщавания са вредни, ама тук направо се счупва тъпомера! Ако ни чете някое хлапе или млад човек, който не е живял в тези у-вия, какво ще си помисли?

същите тези висшисти ги гледам всеки ден какви мижутурки са пред шефовете си включително и в публични институции като университети и болници, пред данъчните и като ходят в общините и министерствата и как винаги си затварят очите пред нередностите и прекланят глава

същите тези висшисти бутат рушвети да си оправят децата, да узаконят незаконните къщи и самите те прибират парички кеш - лекарите и държавните чиновници в голямата си част са висшисти, полицаите са основното изключение

та цялата тази интелигенция както вече написах е една конформистка паплач, която и да говори за това кое е добра и правилно, всъщност само говори и то на маса, а ако пише го прави под анонимно прикритие в интернет форумите

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Невски пишех за ситуацията през '68-ма. Подмазват се всички, всички бутат рушвети също. И не само в България. Имам пред вид тези дето искат да 'придвижат' нещата извън установения ред. В БГ ред няма и затова го правят доста хора, не само вишистите. В 'нормалните' д-ви има повече ред, но и там се случват тези неща, когато трябва да се заобиколи. Мисля, че го знаеш по-добре от мен!?

Може да са доста в БГ, но в никак случай не са всички! Ти пишеш ангро, но ми е интересно док-ва. Аз съм от скоро в БГ (пак), но и -реди и сега не знам сред моите познати и приятели нито един единствен случай за рушвет за 'оправяне' на децата или нещо за къща. Но това разбира се не е док-во.

По отн ошен ие на анонимността, ако визираш мен, аз не съм анонимен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

mitac

нямам намерение да влизам в пререкания с теб, само ще припомня един лаф - 'всичко е за кокала', който си остава верен в БГ дори и за тези, които бу трябвало да бъдат някакъв елит и нямт нищо общо със соца или комунизма

и бъди сигурен, че никой не визира теб, визира се тоталната и трайна липса на елит в БГ или по-точно на елит работещ активно и успешно за доброто на обществото и държавата

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Невски аз не пиша за елитите, а за обикновенната интелигенция. До елитите нямам достъп ;). Всъщност по тази логика и елитите на ЮК, САЩ и останалите в западния свят (за Русия ясно) не му 'пука' за 'народа', ако 'кокъла' влезе в противоречие с интересите на 'народа' (и това е нормално ;)). Както казват англичаните, "Пази Боже да ни управлявт бедни хора", а в БГ по обясними причини все такив ни управлват от 30-ина години насам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Невски аз не пиша за елитите, а за обикновенната интелигенция. До елитите нямам достъп ;). Всъщност по тази логика и елитите на ЮК, САЩ и останалите в западния свят (за Русия ясно) не му 'пука' за 'народа', ако 'кокъла' влезе в противоречие с интересите на 'народа' (и това е нормално ;)). Както казват англичаните, "Пази Боже да ни управлявт бедни хора", а в БГ по обясними причини все такив ни управлват от 30-ина години насам.

не съм съгласен и по-точно не съм напълно съгласен

както и не съм забелзял тукашните интелигенти като забогатеят да се променят, колкото и да са интелигентни са си същите простаци в житейско-корупционен план

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...