Отиди на
Форум "Наука"

Причина за вяра в Бог.


Recommended Posts

Тя е осезаващото, а не осезаваното. Може да си въобразяваш, че нещо е вътрешно, но това не значи, че осезаваш психиката, защото основната й функция е именно познавателната.

странна работа - излиза, че психиката не може да бъде опознавана .... бравос. :clap:

А те натрупват своя опит чрез четене на книги, защото няма друг начин.

в началото бе книгата, а после се появи човека - що ли ме съмнява това да е вярно.

п.п. "книгомразци" :haha: баце толкова нападки и клевети по мой адрес, та вече взех да се замислям, че комай аз съм темата на разговор, а? (;

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 659
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

странна работа - излиза, че психиката не може да бъде опознавана .... бравос.

Не може. Опознават се психическите образи, а не психиката. Които са ментални и имат две форми на произход. Опознават се също някои телесни симптоми, които са в каузална връзка с психиката, но чак натам нямам намерение да се разпростирам точно с теб.

Не се измъквай позорно. Назови сетивото или се извини за манипулациите и лъжите по темата. Тук четат любознателни деца и някое може да си помисли, че медитацията е седене в безмисловно тъпоумие по твоите препоръки.

И изобщо не става въпрос за религиозната медитация само, която е празна работа. Става въпрос за социалната вреда от заблудите, които разпространяват недоучени съвременни лъжеучители и техните почитатели, че със седене и блеене в паранормалното човек може да си реши личните и обществените проблеми. Затова няма да те оставя да разпространяваш подобни суеверия, защото те са плод на непознаване на източната и западната религиозна традиция. Измислете си нещо ново, не баламосвайте любознателните с кич индустрия на самоутехата, която се основава на вулгарен недоразбран прочит на древните учения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

в началото бе книгата, а после се появи човека - що ли ме съмнява това да е вярно.

п.п. "книгомразци" :haha: баце толкова нападки и клевети по мой адрес, та вече взех да се замислям, че комай аз съм темата на разговор, а? (;

В начало, а не в началото, както ти казваш, беше Словото, да.

Не си ти тема на разговор, би било голяма чест. А само и единствено твоите текстове обсъждам. Затова те призовавам да обсъждаш текстове с текстове, а не с възклицания. "Баце" ще наричаш баба си от Враца, а не мен. Аз те наричам само forgot, каквото е форумното ти име.

Моето кардинално мнение е, че вярата в Бог има своята роля в човешката история и тази роля съвсем не е изчерпана. Въпросът обаче е, че всяко твърдение на този свят изисква своето доказателство. Когато някой през 21 век твърди, че вярва, то той трябва да може да легализира своята вяра чрез спазване и уважаване на съответната религиозна традиция. Не познаваш традицията, нямаш легитимна вяра, не вярваш. За това става въпрос.

Оттук произтича един друг извод, който е перифразирано от мен твърдение на К. Юнг. Няма наука за човешката душа без история. Защото съвременните преживявания на човешката душа се легализират с исторически паралели. Няма друг начин. Без исторически паралел преживяването е самомнение и бесовска гордост, демонстрирана нашироко тук. А няма исторически паралел без чинно четене на исторически книжки. Това е простата логика, която в една или друга форма защитавам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Инкоректусе, назови "сетивото" на страха.

Да, легализация на вярата! И лиценз и акциз!

Ще ти подскажа, а ти ще се сетиш сам, sirius. Страхът е чувство, а чувството е усещане, макар да има тънка разлика между чувство и усещане. Чувството е по-висша форма на усещането с привнесен елемент на съждение. Чувстването или усещането е функция на съзнанието, на психиката, ако така ти се струва по-ясно. Разбра ли сега кое е сетивото?

Не лицензи, защото няма кой да ги издаде. А аваризи трябва да плащат Ню Ейдж гурувците. Та да има някаква полза от тях.

За обикновената човешка вяра не предлагам такива принудителни вземания. Защото тя е личен избор и е достойна за уважение, понеже не се натрапва. Тя касае индивида, а не другите. Говоря за вяра, която се пропагандира с бизнес намерения или други неизвестно какви намерения на форума, публично.

Link to comment
Share on other sites

Не може. Опознават се психическите образи, а не психиката.

Ок - дай да видим какъв е този психически образ "подсъзнателно" или "колективно съзнателно".

А за какви сетива ме питаш не те знам, вземи отиди на очен, да ти оправи сетивата, че страдаш от недоскив.

В начало, а не в началото, както ти казваш, беше Словото, да.

Е да де- беше словото, а не книгата. Изобщо, получавам пристъп на нелепост, когато трябва да обяснявам, толкова просто и очевадно нещо, че книгата не може да предшества опита, както опита не може да предшества опитващия, както християнството не може да предшества Исус, както учебника по литература не може да предшества писателите, за които преподава - инак разбира се, на квантово ниво можеш първо да си опържиш яйце, а после да му счупиш черупката.

п.п. и баце - тя, че баба ми не е от Враца, не е, ала твоето кардинално мнение, не струва, колкото галошите на баба ми: за кой изобщо се имаш ти, че да легализираш нечия вяра?! Не издаваш патенти, ни акцизи, ни лицензи ...... е те ...... като ти се иска да се пишеш на поп, да вземеш първо да станеш поп ли на, тамън сте на един акъл.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ок - дай да видим какъв е този психически образ "подсъзнателно" или "колективно съзнателно".

А за какви сетива ме питаш не те знам, вземи отиди на очен, да ти оправи сетивата, че страдаш от недоскив.

за кой изобщо се имаш ти, че да легализираш нечия вяра?!

Няма какво да давам. Посочвам собствените ти нелепости там, където си употребил нещо различно от обида и възклицание. Позитивен разговор ще водя с човек, който дискутира и уважава очевидностите. И който може да се еманципира от трепетното чувство.

Терминът на К. Юнг е колективно съзнание. "Колективно съзнателно" е нелепост в твой стил.

За никакъв не се мисля. Тук падна жертва на собствената си оценъчна неадекватност. Не си мисли, че всички смятат писането на този форум за автоеротична процедура.

В хуманитаристиката е така - книгата предшества опита. Тези с илюзия за автономност нямат работа там - в хуманитаристиката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не лицензи, защото няма кой да ги издаде. А аваризи трябва да плащат Ню Ейдж гурувците. Та да има някаква полза от тях.

Ох, тва па Ню Ейдж... Още една от многото ужасии обикалящи наоколо. Тва само като чуя тоя израз "Ню Ейдж" и направо забивам за момент, поглеждам тъпо и си викам наум... боже, колко мъка има по тоя свят, боже. Няква си група там хора решили ся да се праят на интересни и измислили нещо си там и кръщават го вече Ню Ейдж, и кво ся!? Трябва да ми е много интересно ли, или да се чувствам изненадан или какво? Всички много добре знаем, че винаги става въпрос за... just another bullshit.

Редактирано от Wolt
Link to comment
Share on other sites

.........

цъ цъ, давай сигурен съм, че можеш да издребнееш още - като си се впрегнал, "колективно несъзнателно" е термина, но когато осъзнаеш несъзнателното, то вече не е несъзнателно, уви това няма как да го разбереш от книгите, в хуманитариската може и да е така, но в живота е друго яч: книгата идва от опита и жалко за онези с книгите, но без никакъв опит, просто ходещи мъртъвци. Амин - и коги натрупаш някакъв опит, тогава ела и ще приказваме, защото ще имаш нещо реално, а дотогава лека ти пръст и нека силата бъде с теб. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

цъ цъ, давай сигурен съм, че можеш да издребнееш още - като си се впрегнал, "колективно несъзнателно" е термина, но когато осъзнаеш несъзнателното, то вече не е несъзнателно, уви това няма как да го разбереш от книгите, в хуманитариската може и да е така, но в живота е друго яч: книгата идва от опита и жалко за онези с книгите, но без никакъв опит, просто ходещи мъртъвци. Амин - и коги натрупаш някакъв опит, тогава ела и ще приказваме, защото ще имаш нещо реално, а дотогава лека ти пръст и нека силата бъде с теб. :laugh:

И тук не можа да познаеш от първия път. Терминът е колективно несъзнавано. Осъзнава се несъзнаваното. Несъзнателното не се осъзнава по простата причина, че то е НЕ-СЪЗНАТЕЛНО, хехе.

На мен винаги ми е било интересно защо тези с пристъпи за всемогъщество две думи на кръст не могат да запомнят?

Обидите са вече гарнирани с клетви за умирачка на чист врачански словоред.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И кво ся!? Книгата идвала от опита ли!? Ми тогава значи, че книгата е преносител на опит! Самата книга е пълна с опит. Явно тея с книгите имат бая опит тогава. За какво е целият спор, не мога да разбера!?

Редактирано от Wolt
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И кво ся!? Книгата идвала от опита ли!? Ми тогава значи, че книгата е преносител на опит! Самата книга е пълна с опит. Явно тея с книгите имат бая опит тогава. За какво е целият спор, не мога да разбера!?

Като напишеш тук не 3, а 3000 поста, тогава ще разбереш. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като напишеш тук не 3, а 3000 поста, тогава ще разбереш. :bigwink:

Всъщност мисля, че е нужно да напиша само 4 поста, за да разбера, че forgot се ебава с всички нас, които сме прочели постовете му тука. Аз просто мернах одеве 2-3 така случайно и просто като ги погледнах и ме заля няква как да кажа така... мощна вълна на умопомрачение и първата реакция, която ми дойде беше нещо от рода на... WTF!

Редактирано от Wolt
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всъщност мисля, че е нужно да напиша само 4 поста, за да разбера, че forgot се ебава с всички нас, които сме прочели постовете му тука. Аз просто мернах одеве 2-3 така случайно и просто като ги погледнах и ме заля няква как да кажа така... мощна вълна на умопомрачение и първата реакция, която ми дойде беше нещо от рода на... WTF!

Темата е Причина за вяра в Бог. Лично аз с удоволствие приемам да прочета нови мнения на новодошли в темата. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Темата е Причина за вяра в Бог. Лично аз с удоволствие приемам да прочета нови мнения на новодошли в темата. :)

Причина за вяра в Бог? Хм... въпрос с много отговори май. Еми най-вероятно Бог. Ся за кой Бог става въпрос не знам. Или просто вяра в самата дума Бог ли се има предвид?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност мисля, че е нужно да напиша само 4 поста, за да разбера, че forgot се ебава с всички нас, които сме прочели постовете му тука. Аз просто мернах одеве 2-3 така случайно и просто като ги погледнах и ме заля няква как да кажа така... мощна вълна на умопомрачение и първата реакция, която ми дойде беше нещо от рода на... WTF!

Wolt, добре дошъл човече.

Радвам се че още един се включи в дискусията. Не че нещо особено, но се опитваме да си изясним някои неща дето ги пише в стари, дебели и свещени книги. И не само свещени. Виждаш, има различни мнения, понякога си позволяваме (абе изпускаме се) да пишем неща дето не са за писане, но ние си се знаем и си прощаваме, често. Но се опитваме да изразим разбраното от книги и опит по някакъв възможно най-ясен начин.

На мен ми стана интересно какво те впечатли от постовете ни тук. Защото от този ти пост е ясно че "случайно си мернал" и "погледнал" постовете на forgot и си получил едни симптоми и си имал първа реакция. Защо така, опитай да опишеш, че иначе даваш материал за много свободна, както виждаш,интерпретация. Да, може би си забелязал, че с някои хора комуникацията върви, а други - не. Та опитай, но имай предвид че не сме гледачки да познаваме какво имаш предвид и се надяваме да го прочетем ясно написано. Може би щото сме на възраст вече и сме видели две и двеста.

Добре дошъл.

Причина за вяра в Бог? Хм... въпрос с много отговори май. Еми най-вероятно Бог. Ся за кой Бог става въпрос не знам. Или просто вяра в самата дума Бог ли се има предвид?

Това е друго. Поздравления. Виждаш, че нещата са много относителни и как за всяка дума в тази материя може да се дискутира, да се разглежда отразличен ъгъл. И всеки със собственото си разбиране... и става трудно. Един вид, ходим по тънък и хлъзгав лед.

Подканям те да продължиш. Какво е твоето разбиране, има ли бог, кой е той, защо и пр.

Link to comment
Share on other sites

Явно тея с книгите имат бая опит тогава.

ако беше така, щяха първо да раздават шофьорски книжки, а после да ходиш на изпит - та за това е спора, че първо трябва да се научиш да шофираш, а после да получиш книжка., а не да си я купуваш и след това ..... що имало толкова жертви по пътя, ми ще има, как няма да има, в цялата човешка история все жертви, заради знания над възможностите ни, поради липса на опит.

п.п. инак верно е - самата книга е пълна с опит, но това не е твоя опит.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ако беше така, щяха първо да раздават шофьорски книжки, а после да ходиш на изпит - та за това е спора, че първо трябва да се научиш да шофираш, а после да получиш книжка., а не да си я купуваш и след това ..... що имало толкова жертви по пътя, ми ще има, как няма да има, в цялата човешка история все жертви, заради знания над възможностите ни, поради липса на опит.

п.п. инак верно е - самата книга е пълна с опит, но това не е твоя опит.

Тези с автопроизшествията могат да шофират, ама не знаят или не искат да спазват правилника, което е същото. Затова правят произшествия, защото не спазват ограниченията, знаците. А знанието за правилата се съдържа в една книга, която се нарича Правилник за движение.

Затова сега се чудят какво да ги правят тези с личен опит по твоя критерий. Как да ги интегрират в обществото. В сравнение с тях ти си аматьор в своята "теория" на познанието и ти е нужна допълнителна специализация. Защото те и буквара не признават като средство за познание. Карат на баш чист собствен опит.

Щеше да има нещо вярно в това, което казваш, ако знанието беше вродена способност на човека. Ама не е. Без образование и без прочетени книжки, човекът не разполага с никакъв личен опит, защото такъв човек е твърде елементарен и първично биологичен.

Да не говорим, че при твоя вариант знанието е невъзможно, защото е твърде субективно. А знанието като такова борави с общи категории, които са недостъпни на този само с личен опит. И това се знае не от вчера, обсъждано е още по времето на Джон Лок.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

п.п. инак верно е - самата книга е пълна с опит, но това не е твоя опит.

Какво значение има, мой опит ли е или не е? Ако искам книга с моя опит ще почна да пиша книга с моя опит.

Все пак не съм първият човек дето ще карам кола, че да опитвам тепърва, нали? Вече има хора преди мен дето са опитали. Аз смятам да следвам техният опит. А не тепърва да откривам топлата вода... Мислиш, че ще придобия някакъв друг по-специален опит ли?

Някои лафове се употребяват ей така за щяло и нещяло и като се почне като някои роботи... личен опит, та опит, та неопит, та кво ли не и се повтаря за щяло и нещяло. Като преди по едно време беше изкочил тоя лаф - "Бъди себе си". Особенно много го чувах по телевизиите бяха почнали яката, за квото и да става въпрос всички праскат и повтарят яко - "Бъди себе си", "Бъди себе си", "Бъди себе си". И аз стоя и гледам и си викам... кво им става на тея, ебаси маниаците, тея яко са забили и направо си викам - мале, мале много зле е положението.

Редактирано от Wolt
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някои лафове се употребяват ей така за щяло и нещяло и като се почне като някои роботи... личен опит, та опит, та неопит, та кво ли не и се повтаря за щяло и нещяло. Като преди по едно време беше изкочил тоя лаф - "Бъди себе си". Особенно много го чувах по телевизиите бяха почнали яката, за квото и да става въпрос всички праскат и повтарят яко - "Бъди себе си", "Бъди себе си", "Бъди себе си". И аз стоя и гледам и си викам... кво им става на тея, ебаси маниаците, тея яко са забили и направо си викам - мале, мале много зле е положението.

Вярно, че много снобари изтрещяват с това "Бъди себе си" :grin: Или като почне някой кухоглавец да обяснява "Ще бъда себе си", "Аз съм себе си"... все едно е голям плюс за него, че е "себе си". А не си дава сметка, че ако имаше начин да излезе някак от себе си, би трябвало -- за свое добро и за доброто на околните -- направо да излети от "черупката" си и никога да не се върне... в "себе си" :crazy_pilot:

Подобна тъпня е и лафът, любим на тези, дето се изживяват като ВИП-персони, но парадират с някаква "народняшка" скромност - "Аз съм земен човек" или "Аз съм човек, здраво стъпил на земята"... Уф!

А що се отнася до личния или чуждия/книжния опит, колкото по-неприятна или трудна е дадена дейност, толкова повече се старая да използвам на макс чуждия опит и да мина с възможно най-малко личен. Все пак човешкият напредък до голяма степен се дължи именно на този икономичен подход.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Бъди себе си" е странна птица.

Може да е празен от съдържание израз. Може и да не е. Той е производна на идеята за "себе". А стигнем ли до "кой съм аз" вече става дебело. Както се казва, "то да знаех кой съм, няма проблем да съм себе си".

Но да се врътка наляво и надясно "бъди себе си" някак ми звучи първосигнално, и на това ниво не чак толкова трудно.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

Все пак не съм първият човек дето ще карам кола, че да опитвам тепърва, нали?

но, ако искаш да се научиш да караш кола, ще трябва един ден да седнеш зад волана - ако ли не, искам някой да ми демонстрира как ще се научи да управлява автомобил само по книга? Не, че ще придобиеш някакъв по- специален опит, а ще придобиеш опита на тези, които могат да управляват автомобил - инак, само ще си мислиш и въобразяваш, че имаш този опит. Всеки, който се е научил да кара кола, е минал през опитването "тепърва" - някой ден може да се създаде технологията, която като в "Матрицата" ти слагат две жички и за няколко минути, придобиваш познанието на всички бойни изкуства, ще умееш и карате, и айкидо, и джуду, и всички, но поне към момента това е невъзможно и за сега не съществува друг начин, освен един ден да се решиш да опиташ тепърва.

п.п. а не знам какво си я захокал телевизията - ако утре видят мегдан, че ще изкарват пари от повтарянето на "не бъди себе си", ще започнат това да повтарят. То не е за щяло и не щяло - просто такава им е професията, от това изкарват кинти, и нито са забили, нито са манияци, напротив: изкарват си много добри доходи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тва е приложение на информацията, която си получил. За да можеш да приложиш нещо, първо трябва да си го видял някъде. В матрицата на Нео първо му дават информацията и той после я прилага в матрицата. Тея жички тука са книги пълни с информация от вече натрупани опити от други хора. Инструктор по каране, който също ти предава информация и ти показва как да се движиш по пътищата, как да управляваш автомобил и т.н. Нали за тва първо има цял процес по обучение. Как да сглобя конструктор лего без информацията в книжката с инструкции... ще има голяма серия от псувни и главоболия.

Link to comment
Share on other sites

Именно този опит визирам - приложение на информацията, която си получил. Получаването на информация, самата информация е пак опит - онова, което сме чули, видели и прочели, онова което сме срещнали, информацията от инструктора по каране, всичко това е пак опит, но този опит е по- скоро чужд, все още не е твой личен, за да придобиеш опита съдържащ се в тази информация, следва да я приложиш, информацията сама по себе си не е достатъчна, за да умееш да управляваш автомобил, ти си придобил информацията, вече знаеш, но за да умееш, за да можеш трябва и да седнеш зад волана ..... разбира се стига човек да поиска.

п.п. и това е толкова простичко и очевадно, че наистина не знам, поради що трябва да го нищим Х страници в темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Информацията е странно явление. Едно и също нещо, нека да е книга, за един е информация, за друг подпалка за печката.

Информация можем да наречем нещо, което можем да разберем. Аз ако взема една партитура, може да е на най-гениалното производение, за мен ще са само едни изписани листи. Ако имам малко основа, да мога да разбера, тогава вече е информация. За мен.

От там и връзката между информация и опит. Ако знаем само буквичките и едва сричаме, това е някакъв опит в четенето и в такъв случай имаме шанса да прочетем нещо и то да ни донесе информация. Така е и с велосипеда, и квантовата механика - без някакъв минимален опит, книгите не носят информация. Както се казва, трябва да захапем отнякъде.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...