Отиди на
Форум "Наука"

Влечуги за домашни любимци


ReptileFann

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

И все пак, т. нар. париетално око се среща при много гущери ( а и при земноводни и риби ( при някои даже са две "трети" очи :) ) вкл. и игуани.

Ето дори едно изследване отпреди доста години, но си е сериозно http://digitallibrary.amnh.org/dspace/handle/2246/4659

Само да не се митологизира това "око". Това е просто орган участващ в терморегулацията.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Благодаря, на Фиксърс,

че ме поправи и предостави интересно (поне за мен) четиво.

Като тръгнах от там и намерих доста инфо.

Ще се опитам да пробвам

Дорис, извинявай, малко се изказах неподготвен! :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

И ти извинявай!

Аз пък мислех, че ще е интересно и забавно да се види, но явно това не ви допада.

Няма проблем!

Да, определено не само ще е интересно да се разгледа, от любопитство, но и от научна гледна точка.

Специално, за Дорис, обещавам: когато се спомине някоя от нашите игуани да направя аутопсия и да публикувам снимките.

Редактирано от goshawk
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мерси за вниманието :flowers: , Мен по отношение на животните ме вълнува повече външната форма, отколкото съдържанието, но сигурно ще е интересно.

Когато си в близост със животното, откриваш доста детайли, които от снимки или текстове не правят впечатление и може да се подминат. Например, някои гущери, сред които и игуани имат на задните крака един странно дълъг пръст, не разбирам за какво им е и ми се струва, че по-скоро би им пречил:

155222013_11_22_08_21_38.jpg

Това го забелязах и доста се учудих, когато се занимавах с един зелен гущер миналата година:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=15223#entry270322

Показвам го за да видиш, че интересът ми към влечугите, макар и ненаучен не е случаен. Също, може да се каже, че и аз имах влечуго, макар и за кратко :grin:

Мисля, че такива малки лични открития, ако доставят удоволствие на човека, компенсират многократно грижите и тревогите около отглеждането на домашите любимци и в тази насока реших да се включа в разговора.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Например, някои гущери, сред които и игуани имат на задните крака един странно дълъг пръст, не разбирам за какво им е и ми се струва, че по-скоро би им пречил

По принцип гущери с подобно разпределение на пръстите имат афинитет към катереното.

Ако се загледаш ще видиш, че пръстите на задните крака са разположени ветрилообразно. Това им позволява да разпределят тежеста пропорционално и по - лесно да драпат по нанагорното.

Игуаните, например, са едни от катерливитв гущери. По възможност гледат да са колкото се може по - високо над земната повърхност.

Друг пример са базилиските /Basiliscus sp./ или т. нар. Христови гущери. Ветриообразното разположение на пръстите на задните крака им позволяват да тичат по водна повърхност, създавайки голяма допирна площ, която образува "въздушна ямка" върху водното огледало.

Колкото до нашенските зелени гущери /Lacerta viridis/, те също не се притесняват от катеренето - разни камънаци, ниски дувари, храсталаци, дървета и прочее не ги притесняват.

Смомням си случка с един такъв гущер: беше необходимо кординирано действие на 5 - 6 човека, за да го свалим от храстите и дърветата за да го хванем. Интереснот е, че си скъса опашката чак като го хванах в ръце. Много борбено животно - постоянно правеше опити да хапе! Е, накрая успя и да ме захапе и пусна, когато разхлабих захвата и усети, че това е възможност за бягство, която не трябва да се пропуска!

Преди врме срещнах едно определение за тези гущери, нарекоха ги "българските игуани" - много странно и не точно определение ..., ама карай.

пп:

Интересни снимки!

Аз по подобен начин съм предоставял чантата на фотоапарата за укритие на змии!

Не знам, дали си забелязала, но гущера, който си снимала, си е късал опашката, поне веднъж! (оцветяването ряско се отличава от основния цвят на тялото - това се получава когато гущера е късал опашка).

В темата видях и едно интересно предположение: дали стават за домашни любимци?

Да, възможно е! Има само няколко чисто документални изисквания. Това е във връзка, че всички български влечуги са защитени от закона.

Иначе, няма проблем, повечето гущери сравнително лесно привикват към човешко присъствие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хей , петната ги няма смени си кожата и сега пак е с ярко-зеления си цвят !! :D Искам отново да ви благодаря за всичко , помагате много не само на мен а и на много други хора с интереси като моите !! :) Това за третото око и аз си мислех , че не е истина , но от вас мога да науча всичко !!! Мога да кажа само БЛАГОДАРЯ !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гущерът от линка на Doris е женски ивичест гущер Lacerta trilineata (че и L. t. dobrogica) ...само за протокла ;)

"http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=15223#entry270322"

Мерси за вниманието :flowers: , Мен по отношение на животните ме вълнува повече външната форма, отколкото съдържанието, но сигурно ще е интересно.

Когато си в близост със животното, откриваш доста детайли, които от снимки или текстове не правят впечатление и може да се подминат. Например, някои гущери, сред които и игуани имат на задните крака един странно дълъг пръст, не разбирам за какво им е и ми се струва, че по-скоро би им пречил:

155222013_11_22_08_21_38.jpg

Това го забелязах и доста се учудих, когато се занимавах с един зелен гущер миналата година:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=15223#entry270322

Показвам го за да видиш, че интересът ми към влечугите, макар и ненаучен не е случаен. Също, може да се каже, че и аз имах влечуго, макар и за кратко :grin:

Мисля, че такива малки лични открития, ако доставят удоволствие на човека, компенсират многократно грижите и тревогите около отглеждането на домашите любимци и в тази насока реших да се включа в разговора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хей , терариумът е готов ! Чакаме да дойдат стъклата размерите са - 100см(широчина) / 50см(височина) / 35/40см(дължина), според мен а супер за сега , когато монтираме стъклата , ще кача снимка ! :)

Редактирано от ReptileFann
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Добре, добре ...

Наистина изглежда функционален.

Ако ми позволиш, една забележка - помисли за малко зеленинка (изкуствена или естествена), иначе изглежда много безлично.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Помисли и за ваничка, в която игуаната ти да има възможност да се къпе - тези гущери обичат да се плицикат.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте на всички вчера си хванах змийче и много ми хареса мисля да си го гледам... но понеже днес го взех това решение и не съм се занимавал никога с такива неща искам да помоля за всякаква информация.... Какво е това змийче гледах снимки в интернет и ми прилича на котешка змия но искам вашето в момента съм я затворил в шише защото все още не знам нищо за нея дали е отровна или не е... ако може да ми дадете всякаква информация за нея ще съм благодарен... с какво се храни в какво да я сложа на първо време (аквариум става ли ? ) и какво да и измисля за по нататък :) какво обича какво не обича мога ли да я докосвам или да се пазя от нея става ли да се гледа в затворено помещение и такива неща ме интересуват :) благодаря предварително

post-21007-0-20667700-1413830679_thumb.j

post-21007-0-89943300-1413830719_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

по принцип най-добре би било да пуснеш животинката. Иначе змиите са студенокръвни и имат нужда от топлина. Гледат се в терариум. Практически съвети как да обзаведеш жилището на змийчето - тук:

http://www.wikihow.com/Build-a-Reptile-Cage

иначе го храни с насекоми на този етап. От зоомагазините ще те ориентират най-добре според храната, която продават.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Биология

Здравейте на всички вчера си хванах змийче и много ми хареса мисля да си го гледам... но понеже днес го взех това решение и не съм се занимавал никога с такива неща искам да помоля за всякаква информация.... Какво е това змийче гледах снимки в интернет и ми прилича на котешка змия но искам вашето в момента съм я затворил в шише защото все още не знам нищо за нея дали е отровна или не е... ако може да ми дадете всякаква информация за нея ще съм благодарен... с какво се храни в какво да я сложа на първо време (аквариум става ли ? ) и какво да и измисля за по нататък :) какво обича какво не обича мога ли да я докосвам или да се пазя от нея става ли да се гледа в затворено помещение и такива неща ме интересуват :) благодаря предварително

От тези снимки не личи много добре, но на мен ми прилича на бебе леопардов смок /Zamenis (Elaphe) situla/.

Ако споделиш къде си хванал змийчето ще е интересно.

Моя съвет е да бъде пуснато там където си го хванал.

Както се разбира от поста нямате и най - малка идея как да се грижите за влечуго, следователно ще го уморите в рамките на няколко седмици (максимум)!

В никой зоомагазин няма да ви ориентират как да се грижите за това животинче. Това е хищник и се храни с дребни гризачи. В никакъв случай няма да яде каквито и да е насекоми.

По принцип, вече, си плачете и за глоба т.к. всички влечуги в България са защитени!

Апелирам ТТТ, да се свърже с мен на лично съобщение, да се разберем къде се намира това змийче и да измислим начин то да бъде спасено, защото вече не може да бъде върнато в природата, поне до пролетта!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

Добре е, че си я пуснал :) Ако искаш змия, по-добре си купи от специализирано място, където ги развъждат, ще ти дадат съвети, ще бъде обезпаразитена и т.н. Иначе може би ще я умориш...

Започни с нещо лесно за отглеждане - царевичен смок, примерно. Страхотни са!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Ето медянка, горе - долу на същата възраст.

post-5086-0-38291400-1415737083_thumb.jp

В зависимост от окраската, характерната шарка на главата, винаги я има (къде не толкова ясна, къде ясно отчетлива, но я има).

И двете снимки са на змии с ювенилна (младежка) окраска (снимката в този пост и тази на ТТТ).

Както и да е. Това само като уточнение.

По - важното е, че хайванчето е пуснато на свобода - да се оправя както намери за добре.

По отношение на змия за домашен любимец - ОК.

Само, че първо се подгответе, поне теоретично.

Опита който имам (а той, опитът ми, е доста обширен) показва преобладаващ процент не успешни начинания различни хора да се грижат за влечуго.

Донякъде, една от причините се корени в "разясненията" на зоотърговците, които всячески се стремят да ви направят зависими от техните услуги и стоки, най - вече, (било по отношение на храната, или някакви други добавки, или консумативи).

Другата сериозна трудност е, че влечугите живеят в сравнително тесен температурен диапазон и хората погрешно разбират понятието "топлина". Да, влечугите обичат да им е топло, но не и да им е горещо (малко странен израз, отнесен към животните?, ама карай). Като животни с не постоянна телесна температура, оптималната температура при която живеят най - добре и тялото им функционира най - правилно е от 24 - 25о до към 27 - 28о С, през светлата част на денонощието, а през тъмната е хубаво да се понижава до към 18 - 20о С. Вярно, някои видове понасят и по - драстични захлаждания до към 15оС и надолу, но продължително температурно натоварване на 30оС и особено над 35оС ще ги убият за много кратко време.

На практика се получава, че хората или сваряват животинката, в собствената й кожа, или я преохлаждат, или недохранването си казва думата!

Лилава, извинявай, това лирично отклонение не е към теб, а просто се присетих за специалистите, които спомена и резултатите от техните съвети.

Иначе, други подходящи, за начинаещи тераристи, видове са: млечна змия и амурски смок. В зависимост къде и как ще ви излъжат, всички влизат в ценовия сегмент под 100 лв.

В никакъв случай не пренебрегвайте и терариумното оборудване.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

***

Иначе, други подходящи, за начинаещи тераристи, видове са: млечна змия и амурски смок. В зависимост къде и как ще ви излъжат, всички влизат в ценовия сегмент под 100 лв.

В никакъв случай не пренебрегвайте и терариумното оборудване.

Млечната змия ми изглежда много атрактивна. Според инфото в нета ми се стори, че не е много лесно отглеждането и от начинаещи тераристи, но ти си експертът! :)

Извинете за спама..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Благодаря, Goshawk! Аз го махнах предположението си почти веднага след като го написах и така не се разбира защо е твоето уточнение, затова ще поясня - имах чуденка дали животинчето не е медянка.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Благодаря, Goshawk! Аз го махнах предположението си почти веднага след като го написах и така не се разбира защо е твоето уточнение, затова ще поясня - имах чуденка дали животинчето не е медянка.

Лилава, извинявай, ако съм те засегнал!

Твърде възможно е да съм омесил разговорите си и да съм си въобразил, че си написала някъде "медянка"

Словоизлиянието, по - скоро, е за всички мераклии желаещи да набутат гущер или змия в "стъклена кутийка" и да си я гледкат.

Надявам се, да е разбираемо и красноречиво обяснено.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...