Отиди на
Форум "Наука"

Евразийски съюз заедно с България.


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Адаш, Адаш (тъжно), хем си голям човек, хем вярваш в прикъзки за деца. Вацев отдавна го каза (и други хора го потвърдиха), че големия копнеж на комунистите още от 70 те е бил да станат част от световния елит и да вземат икономическата власт. Това беше и договорката в Малта, комунистите бутат комунизма и приватизират, а американците не ги пипат. Специално нашите комунисти просто се пребоядисаха и започнаха да работят със запада, който ги и прие. Както казва още Георги Ифандиев "Западът ни предаде". Защото запада можеше да откаже да сътрудничи с един елит съставен от комунисти и техните чеда, и това щеше да доведе до тяхното падане.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 154
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Запада не ни предаде. Ние му се предоверихме. Или просто нямахме друг избор. Запада никога не го е било грижа за нас та да ни предаде. Аз лично се хващам, че съм имал илюзорни представи за запада.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Оффф червени ми опоненте! Ми колко е населението на Полша, колко на България, колко им е БВПто на тях колко на нас?

Разликата, както винаги казвам е в малките детайли. Червени бизнесмени има навсякъде в Източна Европа, но там има някакви граници на законност. У нас Луканов буквално на току що излезли от затвора им даваше милиони да станат бизнесмени. Отначало айде добре, за избора на кадри - борци и затворници само и само да са верни, а не да стават за бизнесмени????? Чак пък толкоз покажи ми ги чешките и полските борци колко от бизнеса на капиталистическа Полша или Чехия имат????? Ето къде била разликата, не че няма червени бизнесмени, но нито всичкии са такива, нито са с такива качества специално подбрани.

И нашите такива зели, зели пак айде, ама след 25 години бизнеса им продължава да се държи на ограбването на държавата, от криене на данъци, ддста, акцизи, през държавни поръчки, заменки, контрабанден внос, кредити с преференции за "наши" хора, до кот ти доди на акъла. И реално не произвеждат никакъв конкурентен продукт. Е не става така икономика, и не не е такава икономиката в Полша и Чехия. И за гигантски разсипии в държавата няма осъдени изобщо. Е такава дива безнаказаност по всички нива, и пшартийна икономика никога няма да даде резултат. Пък нека асан да се оправдава че на осман дали с пет лева повече.

Всичко си има граници на поносимост, у нас 25 години няма никакви

Роме много на едро взе ги караш. Там всичко цветя и шампанско, у нас лошо заради бившите комунисти, защото "за всичко са виновни комунистите" Тая мантра вече я знаем. Измисли нещо по-различно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И престани да пишеш глупости за падането на Виденов, въобще не си в час! Виденов си го свалиха своите с ненамесата на Москва (щото и тях ги отряза). Майдан били спретнали ЦРУ!? Че аз знаех, че Виденов пада още на 10-ти юли '96-та ;). Да не знаех кога точно, но вече беше яно, че червения капитал си изтегля подкрепата (доларите) от с-мата. Тогава само те имаха капитал, червните де, и мутрите, ма те бяха свързани ;). Но ккто и да е, може и да пусна една тема в икономика за това. Сега а другата заблуда, че бившите комунисти били взели властта в цяла източна Европа! Икономическата. Глупости на търкалета! В Чехия например, приватизацията я правиха тамошното ДС, като при нас, но а разлика от нас играеха по икономическите закони. И затова, Чехия сега има силна икономика. Да от посредничество спечелиха милиони и милиарди, но първо не бях комунисти, второ .....ми продадоха всичко на германски и австрийски фирми и малко американски, ако даваха повече. Даже да кажем, че са комунисти, те си се оттеглиха с печалбите, а икономиката оставиха на тези дето разбират от това. И горе долу я продадоха на възможно най-висока цена и на функциониращи предприятия. Не като тук! Колко пъти трябва да повтрям (правя го за по-младите), че тук привтиацията се спираше от най-високо ниво единствено защото тук не КДС, а именно БКП с Луканов начело, решиха че трябва да вземат икономическата власт и то на всяка цена. А цената бе, източване на предприятията, за да не са рентабилни, изчакване, за да падне цената, идиотски и популистки методи (от типа -"Продадоха България" по повод на първите търгове за...павилиони ;)), и направо фалирането им. Идеята! Ми да се вемат за жълти стотинки. Това Стефане не се случи никъде, а само тук!

.

Митак, много извинявай но вече взе да пишеш съвсем през просото. Виденов го свалиха от ЦРУ. Банковата криза и хиперинфлацията стана не без активната намеса на МВФ и на две западни банки. Кой плащаше протестите от Москва ли, защото протестите се плащаха ако удобно си забравил? От Москва ли подкрепяха прозападния Костов? Че Виденов се изпокара със всички, това е ясно, но Москва нямаше интерес да го сваля, защото все пак той си беше проруски ориентиран, въпреки всичко. А що се отнася до Чехия много добре знам че бившите комунисти там правиха приватизацията и не само там. Но обясненията как играели по икономическите правила са приказки за наивници. Имаше стратегически интерес там да има икономика. За това и бившите им комунисти я продадоха на западните компании, за което си получиха комисионните. Просто бяха принудени. Да не мислиш че са по-глупави и вместо да крадат,от което ще изкарат много повече, ще тръгнат да продават. В България нямаше такъв интерес, за това тук ни оставиха да се оправяме и после ни казаха или бърза приватизация, или закриване.А без съответния интерес приватизацията беше обречена да се превърне в разруха. С хърватите постъпиха по същия начин. Сега и със сърбите ще е същото. След като чехите имат толкова силна икономика, що от ЕС ги дотират всяка година с по 4 млрд евро,а.По население са съпоставими с нас. И по една случайност чешкия експорт и импорт са изцяло зависими от ЕС. С други думи имат същия тип икономика, каквато беше и нашата по време на соца, само дето ЕС е по-богат. А нали знаеш какво се случва един прекрасен ден с такива икономики.

Редактирано от Stefan Iv
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

- интервю на Виденов при Кеворк, може би сте го гледали. Струва си да се прочете също и т.нар. “Доклад Добрев”. Не знам за кво ЦРУ става дума и кви конспирации – първоизточниците, т.е. пряко участвалите лица говорят за руска интервенция...

По темата:

1) Твърди се, че руският човек е близо до българина. Изглежда, че това по някакъв начин трябва да е свързано с език, бит, религия, фенотип, пък и някакво славянство се набърква. Може би... Но в тая поредица сърбите са ни дваж по-близки. Ако разгледаме един по един всеки един от тия компоненти ще усетим колко различни сме ние, българите, от руснаците:

- битът е коренно различен. Уредба на жилище ли е сходна, кухнята ли ни прилича на тяхната, рубашките ли?

- езикът е неразбираем (особено за неучилите руски по задължение - просто можете да сверите това с кой да е ученик);

- православието се ползва като идеология от народниците и в канона си то е едно и също. Тук обаче нямаме някаква изключителност, понеже гърци, сърби, македонци, румънци, украинци са в същата позиция. И впрочем в служението имаме много повече общо с гърци и сърби, отколкото с руснаци. Е да, у нас евангелизацията е доста напреднала и това отдалечава още повече;

- Фенотипни разлики доста (ръст, структура, че дори и цвят на кожата). Ние си приличаме с румънци, гърци, южни сърби и хърватите в Далмация, северни гърци

- Славянството (по принцип опитващо да включи горните характеристики) е руска имперска традиция. Тук българите (ако въобще допуснем попадането ни в тая категория и то заради езика) могат да имат далеч по-общо с чехи и поляци като идеология.

2) Допуска се, че в тоя Евразийски съюз Русия ще е водеща. Като изключим Беларус, не се сещам за друга донякъде сходна на нас държава. Казахстан, Таджикистан или някой друг -стан? Приликите ни се свеждат до това да бъдем страни от пост-съветското пространство. Ако това наследство е спойката на новия съюз, то без съмнение ние не можем да сме част от спомена за репресиите на предишната система, възроден от група държави с подобен авторитаризъм.

В представата, че Русия ще бъде център на тая хипотетивка, излиза, че България ще бъде на дотации от Москва. Кое дава гаранции, че тия дотации отново няма да бъдат преразпределяни от олигархични кръгове (точно по руски образец), както сега се случва с парите от ЕС?

3) Казва се също, че икономическите ползи биха били несъразмерно по-големи спрямо членството в ЕС. Всъщност тези възможности и сега съществуват, но не членството в ЕС пречи. Някой да е видял приоритизиране на сектор с цел експортен маркетинг?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Това което си казал просто е ужасно преиначено.

1 Битът ни в сравнение с американския е напълно различен.

2 Английския е тотално неразбираем за който и да било българин който не го е учил поне 1-2-3 години

3 Религията ни е тотално различна. Широка евангелизация... сред широките ромски маси...

4 Расово сме твърде различни, особено пък с латиносите и афроамериканците /братята роми го докарват на боя де/.

Реално ние сме най подобни с нашите съседи-Турция, Гърция Сърбия и т.н.

Ми що тогава влязохме в ЕС и станахме първи дружки с САЩ?

Колкото до свалянето на Виденов, участвалия лично в тези събития Вацев твърди, че са ги свалили от Русия. Ето и Райдовски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, преиначен е. :innocent: Ама много хубаво си написал, че сме си еднакви с гърци, сърби, македонци, почти с румънци и бошнаци. Правилно значи си разбрал :good:

Значи логиката ти е нещо от типа на:

"Дайте да се съюзяваме с най-далечните ни народи, защото със съседите заради общата ни история сме имали войни." Така ли да те разбирам? Всъщност има логика само доколкото конфликтите обикновено са между съседи и следователно далечния може да бъде неутрален. От тази гледна точка разбирам. Но тук риска е по-голям в случаите в които далечния и на пръв поглед неутрален съюзник всъщност цели културна асимилация, или икономическа колонизация. В тези случаи малките съседи загърбват локалните си вражди и се обединяват срещу колонизатора.

Накрая отново стигаме до едно разделение на коментарите към специфични аспекти на проблема, вместо обсъждане наедро. Предвид тенденцията към англосаксонска културна доминация, е меко казано задължително да се включим в някакъв вид конкурентна алтернатива. От тази гледна точка руснаците имат много какво да ни дадат. Особено в областта на детската анимация. В момента имам 3 годишен син и с голямо нежелание му пускам западни анимации, докато руснаците предлагат прекрасни алтернативи без изкривени грозотии, излезли все едно от фантазията на дългогодишен потребител на LSD. От там нататък не съм забелязал огромна гениалност в творбите им, така че няма да ги коментирам като алтернатива. Но по отношение на началния етап на детско възпитание много се радвам на алтернативата, която дава руската култура.

За икономически и политически съюз не ми се говори в момента честно казано. Ако руснаците предложат работеща алтернатива на извращенията, които наблюдаваме в момента със западната икономика, тогава да помислим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Дайте да се съюзяваме с най-далечните ни народи, защото със съседите заради общата ни история сме имали войни." Така ли да те разбирам?

Не, точно наобратно. Но темата беше за Евразийския съюз, в който уж имаме място, поради някакви близост с руснаците. Тая близост е далечна изобщо, а не само в сравнение със сърби, македонци, гърци, румънци, че дори и босненци. Така че ако става въпрос за някакви такива групировки, естественото ни място с тия хора и с тия страни. А забелязвам, че идеята "център-периферия" (стара концепция, експлоатирана от Дугин) у нас се представя като "периферия" за България. Т.е. друго, освен придатък на някакъв блок не може да се мисли.

Тва мислене и говорене е не само пораженческо, но и антинационално. Затова гъзолизането в източна и западна посока не спира (същият механизъм действа и при безусловните "крепители" на някакви атлантически ценности). И ако трябва да сме конкретни, националистите у нас разлюбиха Сидеров точно по тая причина. Щото не може да си националист, който първо слага друга държава пред Родината си! И това беше направено, заради "грешна социология". Подобни обяснения има и за други партии, само че в западна посока.

Относно ранното детско развитие: аз също имам малко дете и анимации не гледа. Не знам защо, но руските не му допаднаха особено, независимо че аз самият много ги харесвам. Телевизията въобще е много глупава, пълна със стереотипи и внушения. В училище (е, значи все пак детето ми е по-голямо) госпожата се падна мислеща и много внимателно им обясни някакви неща за половете и отношенията. Така че в момента гледа простотиите на Дисни ченъл (и тва е по-добрия вариант), обаче с присмех и някакво разбиране. Честно казано мисля, че беше важно участието на учителката. Мда, просто възрастта на съзравяне доста е паднала...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, точно наобратно. Но темата беше за Евразийския съюз, в който уж имаме място, поради някакви близост с руснаците. Тая близост е далечна изобщо, а не само в сравнение със сърби, македонци, гърци, румънци, че дори и босненци. Така че ако става въпрос за някакви такива групировки, естественото ни място с тия хора и с тия страни. А забелязвам, че идеята "център-периферия" (стара концепция, експлоатирана от Дугин) у нас се представя като "периферия" за България. Т.е. друго, освен придатък на някакъв блок не може да се мисли.

Тва мислене и говорене е не само пораженческо, но и антинационално. Затова гъзолизането в източна и западна посока не спира (същият механизъм действа и при безусловните "крепители" на някакви атлантически ценности). И ако трябва да сме конкретни, националистите у нас разлюбиха Сидеров точно по тая причина. Щото не може да си националист, който първо слага друга държава пред Родината си! И това беше направено, заради "грешна социология". Подобни обяснения има и за други партии, само че в западна посока.

Относно ранното детско развитие: аз също имам малко дете и анимации не гледа. Не знам защо, но руските не му допаднаха особено, независимо че аз самият много ги харесвам. Телевизията въобще е много глупава, пълна със стереотипи и внушения. В училище (е, значи все пак детето ми е по-голямо) госпожата се падна мислеща и много внимателно им обясни някакви неща за половете и отношенията. Така че в момента гледа простотиите на Дисни ченъл (и тва е по-добрия вариант), обаче с присмех и някакво разбиране. Честно казано мисля, че беше важно участието на учителката. Мда, просто възрастта на съзравяне доста е паднала...

Да идеята за балканския съюз е доста стара и интересна. За момента е позагубила популярност след разпада на бивша югославия. Този сценарий е по-фантастичен от идеята за евразийския съюз, но не бих го отхвърлил за едно не толкова непосредстено бъдеще. Но точно в момента сме като прословутите орел рак и щука.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Няма как България със 7 милиона население да не е периферия на държави с по 80-100 милиона население, и несравнимо по развита икономика.

Ако има един съюз на балканските държави от Румъния и Хърватия до Турция ще е много добре, но се опасявам, че ще се получи второ издание на Османската империя. Иначе, едно такова обединение, особен с мощната днес Турция би довело до превръщането на балканите от буре с барут, което големите сили палят, гасят и ограбват както им е кеф в самостоятелно формирование, което много по успешно би защитавало интересите на балканските граждани.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колкото до свалянето на Виденов, участвалия лично в тези събития Вацев твърди, че са ги свалили от Русия. Ето и Райдовски.

Не очаквайте от другарите да кажат лоша дума против новия голям брат. Ако се поинтересувате от фактите ще разберете за какво точно става въпрос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Приятели съфорумци , САЩ имат крайно различни , направо противоречащи идеологии и култура с Китай и ОАЕ , но те са им едни от най големите търговски партньори . Византия е воювала и с нас и с арабите , но търговията си е вървяла . Обаче ние , народа , политиците ни , управляващи и опозиция търсим идеология , близост , общи черти , морални и незнам какви си цености , въобще всичко друго само не и икономическа изгода . Русия е 1/6 от земната суша но 60% от нея са тайга , тундра и пустини . Пречи ли нещо да им продаваме зеленчуци ,овощти , вина , тютюневи изделия и свинско ? ОАЕ са пустиня що да не им продадем говеждо и овче ? После като си купим немски коли да ги караме с руски газ и арабски петрол.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Приятели съфорумци , САЩ имат крайно различни , направо противоречащи идеологии и култура с Китай и ОАЕ , но те са им едни от най големите търговски партньори . Византия е воювала и с нас и с арабите , но търговията си е вървяла . Обаче ние , народа , политиците ни , управляващи и опозиция търсим идеология , близост , общи черти , морални и незнам какви си цености , въобще всичко друго само не и икономическа изгода . Русия е 1/6 от земната суша но 60% от нея са тайга , тундра и пустини . Пречи ли нещо да им продаваме зеленчуци ,овощти , вина , тютюневи изделия и свинско ? ОАЕ са пустиня що да не им продадем говеждо и овче ? После като си купим немски коли да ги караме с руски газ и арабски петрол.

Търговията няма абсолютно много общо със политически съюз и почти нищо общо с културен. Макар че едното не изключва другото.

За мен лично по-важен е културния аспект. А в областта на културата наблюдаваме един опит за тотална англосаксонска доминация. Вярно, много други основни култури също действат в посока развитие на техните интереси. Испаноезичните в америките, франкофоните, а напоследък дори и турците се раздвижват сериозно на този фронт. Така че не само имаме право, буквално сме задължени да направим същото и със кирилицата и славянските езици. Търговията за това е търговия за да търгуваме с който ни е изгодно. Политическите съюзи се сключват и разпадат за десетилетия. Културата обаче е до живот (живот на народа). Така че или ще наблегнем на нашата култура като част (и дала историческата основа) на славянската култура, или думата България ще остане само в историята.

Редактирано от angelmr
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И ква култура да покажем и ние? Да покажем кви сме си пещерняци ли и ние? Сигурно има тотална англосаксонска доминация щото явно има кво да предложат свястно, ние като нямаме кво свястно да предложим, за къде да се бутаме. И няма и кво да се сърдим в крайна сметка. Испаноезичните, франкофоните и турците ква култура показват и те? Показват, че искат и те да покажат нещо, нещо като нищо нали.

Редактирано от Wolt
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И ква култура да покажем и ние? Да покажем кви сме си пещерняци ли и ние? Сигурно има тотална англосаксонска доминация щото явно има кво да предложат свястно, ние като нямаме кво свястно да предложим, за къде да се бутаме. И няма и кво да се сърдим в крайна сметка. Испаноезичните, франкофоните и турците ква култура показват и те? Показват, че искат и те да покажат нещо, нещо като нищо нали.

Всички имаме какво да покажем. Подобно пораженческо поведение като горното е един от процесите с които трябва да се борим. Турците имат няколко книги накръст, но са забълвали сериали и ги гледат навсякаде, дори тук имаме национална телевизия, която в 70% от времето си излъчва турски сериали. Не казвам, че нещата ще се случат за един ден, или за една година. Казвам, че всички славянски държави малко или много трябва да работят координирано в посока популяризиране на културата си (но общо, а не да сменим американските филми с руски). В момента например руснаците правят някои прекрасни детски анимации, които са на светлинна година по-добри от съвременните американски. На мен българските сериали не ми харесват честно казано, понеже повечето са просто преведени на български американски (или латино) сериали. Но няколкото чисто български опита показват, че имаме потенциал, макар и да са в жанр, който аз не харесвам. Руски филми и сериали не съм гледал от десетилетия, не знам може и да са дръпнали междувеменно. Имам спомен за поне един сръбски сериал, който си беше доста гледаем. В жанровете, които чета, руснаци са сред лидерите. Така че пак да повторя, потенциал има. Има и сериозни проблеми, но при наличие на желание, проблемите могат да бъдат решени.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ако под "култура" се разбира да се дадът едни пари на едни творци които да творят за себе си и тесен кръг ценители-по добре да си останем без култура.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

БТВ, Ангеле турските сериали се излъчват защото се гледат. Една статистика поква, че 43% от БГ мъжете гледат турски сериали (аз не вярвм да са чак толкоз, ама знае ли човек!?). А се гледат предимно от по-старото поколение, защото в тях има някаква патриархалност, привързаност към семейството и т.н. Освен това са и евтини.В Чехия например купиха един от първите, най-нашумелите (рабира се името не помня) и го спряха след 5-тата серия - нисък рейтинг. Даже 'Великолепното столетие' не илъчиха да край.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И ква култура да покажем и ние? Да покажем кви сме си пещерняци ли и ние? Сигурно има тотална англосаксонска доминация щото явно има кво да предложат свястно, ние като нямаме кво свястно да предложим, за къде да се бутаме. И няма и кво да се сърдим в крайна сметка. Испаноезичните, франкофоните и турците ква култура показват и те? Показват, че искат и те да покажат нещо, нещо като нищо нали.

Нямаш си представа за разликата между култура и продукция.

Не знам как си се заблудил, но точно американците нямат култура. Имат остатъци от англия, германия, италия. Постарали са се да унищожат културата на индианците. Дали са свобода на робите! И сега ни учат на демокрация. И някои им се връзват даже.

Пишеш не само пораженчески, но и невежо. Или смяташ, че си ценен само ако имаш какво да покажеш за продан. Това е робския манталитет момко. "Аз съм пещерняк, нищо не мога, нямам култура, нищо не предлагам, ако може да лъсна обувките на господина от талашитената къща това ще е чест за мен защото ще съм на страната на най-културната държава"

Гледай филма "Идиокрация" - те това е сега америка. Не е преувеличено много. Показва ти се само лъскавата страна и се връзваш. Аз участвам на живо в този филм и знам за какво става дума.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И какво от това? Ся да седна и да почна да се успокоявам с това, че американците са зле или са идиоти или кво? И да се радвам колко културни сме в сравнение с тях ли? Голямо геройство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам как си се заблудил, но точно американците нямат култура.

Аз ли съм идиот, но се сещам за следните лица: писатели - от абсолютните класици: Едгар Алън По, Ърнест Хемингуей, Джек Лондон, Франсис Скот Фицджералд, Реймънд Чандлър, Рей Бредбъри, Джон Стайнбек, Джак Керуак, Айзък Азимов, Уилям Бъроуз, Кърт Вонегът, Чарлз Буковски, та до модерните: Дан Браун, Стивън Кинг, Дийн Кунц, Роджър Зелазни; драматурзи - Артър Милър, Юджийн О'Нийл, Тенеси Уилямс, Уди Алън; гениалните кинаджии - Оливър Стоун, Лана и Андрю Уашовски, Куентин Тарантино, Стенли Кубрик, Франсис Форд Копола, Елия Казан, Стивън Спирбърг, Джордж Лукас; гениални модерни художници като Анди Уорхол, също и аниматори като Уолт Дисни, Джоузеф Барбера, Уилям Хана, сега и Мат Грьонинг и Сет Макфарлън; композитори като Джордж Гершуин, Хенри Манчини, Дюк Елингтън и Ленард Бърнстейн и да не забравяме модерния рок и джаз - Франк Запа, Чък Кърия, Чък Бери, Джими Хендрикс, през още по-модерните - Кърт Кобейн, Чък Шулдинър, Серж Танкян, разбира се и Джеймс Хетфийлд и Ларс Улрих.

Всъщност, американците през ХХ век определено са флагмани на световната култура! Понимаешь, товарищ? ;)

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мдам, аз мога да добавя още. Но знаеш ли колко от американците могат да изброят и половината? Съмнява ме, че няма да могат да се сетят и за четвърт от изброените. За мен култура е когато е стигнало до масите. Поне стотина години. Флагмани казваш, на световната култура. На световния бизнес приятелю. Голяма част от изброените правят продукция. Имат щастието да са повечко и да правят от изкуството индустрия. Аз не отричам че си имат таланти. Но нима ние нямаме? Просто сме по-малко и изкуството при нас не толкова индустриализирано. Сега са надули най-големия финансов балон. Америка потребява в пъти повече от колкото произвежда. И подържа това с насилие и пропаганда. В момента, в който долара рухне, а той е тръгнал, ще видят такава мизерия, че дълго ще я помнят. Щото произвеждат в пъти, може би в десетки пъти по-малко от колкото консумират. И това е защото половината свят отделя от залъка си за тях. Не погледна закона за БНБ нали? По-лесно е.

Аз не исках да кажа че си нямат таланти, а че масата народ са зле. Мисля, че повече българи могат да изброят 10 световни таланта, от колкото американци. Кофтито не е че не признаваме техните таланти, а че принизяваме нашите. По-скоро принизяваме завещаното от векове и хилядолетия. Та ние си имаме собствен език и азбука. Преди Англия да колонизира индианците, които имат вековна култура. Имаме маса песни, съществуващи и сега, далеч преди америка да съществува.

Ще видим след век какви флагмани ще са. И ние докъде ще я докараме като забравяме за нашата култура.

И ето моя принос към изброените.

1937г Ч.Чаплин прави музика към филма си "модерни времена". Някъде 50-те някой слага текст и

и нещо българско

ние сме малка държавица. и затова ако нямаме държавна политика, която да подържа творци като горния, той едва ли ще може на индустриално конкурентни начала да стигне до толкова хора, колкото стигна. Като махнем държавната политика ще избуи това дето се харчи - чалга. А държавна политика ни е забранено да имаме по конституция. С "подкрепата" на държавата, която е произвела горе изброените таланти.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ние сме малка държавица. и затова ако нямаме държавна политика, която да подържа творци като горния, той едва ли ще може на индустриално конкурентни начала да стигне до толкова хора, колкото стигна. .

Има много българи, които са достигнали много повече защото държавата не им е пречела, като е пробутвала скапаняци, но "наши", а не толкова, защото им е помагала - Дан Колов, Христина Морфова, Пенчо Славейков...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Към успехите на Дан Колов нашата държава има нулево отношение. Той се развива в друга държава. Това, че хората са личности и могат да успяват или да се провалят и извън собствената си държава е известно откак свят светува.

Тук говорим за влиянието на държавата което тя може да оказва. В този смисъл съдбата на всеки един човек независимо българин или не извън рамките на България въобще не ни интересува.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

понеже по-горе се спомена колко по-хубави били руските анимационни филмчета от американските, е нужно да припомня, че първите анимационни филмчета в съвременния смисъл на думата (синхронизирани с музика и говор) са изобретени в гадните империалистически англосансонски САЩ, а не в магучаята непабедимая славянская Рассия. първият цветен анимационен филм е също дело на същите англосаксонски империалистически САЩ...

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...