Отиди на
Форум "Наука"

Николай Михайлов: Америка беше надежда. Сега е друго


Recommended Posts

  • Потребител

......................................

но си мисля, че преди 89та ние си мислехме, че живеем по-зле от западняците, а сега някои се усещаме, че всъщност не е било чак толкова, колкото сме си мислели.

Имаме някакви свободи повече, но стана по-трудно за живеене в бг и хората забегнаха по чужбините. Това е запада да ни "превземе". Ставаме държава трета ръка(съответно и хора като цяло трета ръка), и държавноста и суверенитета пада все повече. И това е заложено в конституцията.

Ние, с помощта на ссср, имахме държава и държавност и икономика и армия

които крепихме с компромиси в личните свободи и лъскави стоки.

Сега имаме лични свободи и лъскави стоки,

но хем живеем мизерно, хем хората бягат. Държавата се топи, историята се пренаписва.

Затова имаме такива нелепи вносни закони и квоти.

..............................

Мисли си каквото желаеш, но реалността е друга. Значи да твърдиш, че 'някои се усещаме, че не е било чак толкова, колкото сме мислели' трябва да си живял по това време и от другата страна, което май не е така. Или да сравняваш сегашното положение. Но и сега няма как да го сравняваш, щото си в Канада, а не тук. А защо си в Канада? Ми не е защото там е много гадно нали!? Не си мазохист, или си ;)!

Ще ти припомня един виц от това време:

- Какво ще направиш, ако Тошо отвори границата?

- Ще се кача на едно дърво?

- Що бе?

- Да не ме отнесе навалицата!

Ако си спомняш, след '89-та границата се отвори от наша страна, но не и от тяхна на ЕС, ако тогава бяха махнати визите младите хора още тогаз щяха да си вземат шапките. То мнозина го направиха, нелегално. Първите ми приятели заминаха за САЩ и Франция съвсем легално по университетите, САЩ даже искаше химици само с тойфел, казваха 'Да знаят английски, на химия ние ще ги научим ;)'. След това една огромна група нелегално. Нямаше зелени карти, но от Щатите почти никой не бе върнат, Франция върна всичките. Някои след 3-4 години изчерпали всички възможности за апелация. И става въпрос за млади хора вишисти или студенти в последните курсове. Ние сме член на ЕС! Викаш нарушен ни бил суверенитета, що бре? Как ни е нарушен в сравнение с преди?

Нямахме д-ва, бяхме протекторат, а не самостоятелна д-ва. Нямахме никакъв суверенитет. А кажи някое наше решение, което е проява на суверенитет в ущърб на СССР? Във външен план съветския посланик имаше повече права от бай Тошо. Във вътрешен СССР се месеха пак. Трайчо Костов, падането на Червенков, дори падането на Тошо дойде със санкция на СССР, понякога след груб натиск, не че е било нужно, но братушките си действат грубо за да се види кой командва (Г. Димитров и Балканската Федерация или 'македонския' въпрос). Какво разбираш под държавност? Отказа от Македония, измислянето на македонската нация и други подобни, като тракийска, добруджанска, шопска? Каква държавност сме имали, като съществуваше член 1-ви, който постановяваше, че държавата се води, т.е. командари от Партията, а Партията е подчинена на СССР (имаше го даже в химна), и че дори и да греши е пак права (това в прав текст го нямаше, но се подразбираше)? Икономика!? Каква икономика? Нефтохимите дето не можеха да плащат газа и нефта по цени изискани именно от СССР? Кремиковци, дето можеше да вади по танк на минута, ама не можеше да продаде и три тона тел на запад от Калотино? Или Правец, откровенна кражба и то нескопосана, дето след разпада на СИВ (а той бе неминуем), нямаше да продадем и в СССР. Червена могила дето Тошо правеше противно на мнението на СССР, така и не произведе нищо. Вина имаше именно СССР, той бе почти завършен още през '85-та, но Горби каза 'Ньет!'. Армия! И с тази армия какво можехме да направим? Освен, че харчехме огромна част от бюджета за нея. Без СССР! Са ще кажеш защо без СССР, ми щото СССР се отказаха от с–мата, не ние, ние може би още щяхме да сме под крилото и. И не се отказа, заради международния заговор с/у нея, а защото сама пропадна. Ако е била добра и ефективна никакви международни заговори нямаше да я бутнат. Само с територията си и с богатствата си щеше да победи и да консолидира, а не да отблъсне потенциалните съюзници. А вместо това и въпреки режимите наложени със сила, окупация и поддържана диктатура (не тук, Чехо-Словакия, Унгария, Полша, ГДР), тя се сгромоляса и няма да се върне!

и добре че е галахад да ни светне как и защо е било. "Празните магазини" аз помня след 89та. Имаше стоки, които бяха дежурни, винаги ги имаше - шпек, кучешка радост, овче и краве сирене и пр. И хората не се чудеха дали ще им стигнат стотинките, а колко всъщност им трябва.

Относно бягането, то вервай ми, заради празни магазини и режим на тока, не е било.

Къса ти е паметта! А нещо преди '89-та помниш ли? Май не, щом не си спомняш, че тогаз магазините бяха празни. И не само в провинцията и в София. В ЦУМ имаше доста неща, но нямаше тоалетна хартия, ТОАЛЕТНА ХАРТИЯ! Имаше едно файлетонче излязло още тогаз в "Стършел". Та накратко поради многото бележки изисквани за да се получи тоалетна хартия гражданина накрая възкликва:

" Другарко, ето ви бележка от домоуправителя, че съм редовен и не вдигам шум, ето ви от ППО(първична партийна организация), че не съм враг и родители те ми не са разстреляни и не са били в Белене или зад граница, ето от ОФ-то, че си плащам редовно членския внос, ето от кварталния, че нямам зулуми и не крада чистачките в тъмното, ето ви плочка от банчта, ето ви бидето, ето и гъза ми. Дайте ми две рула тоалетна хартия.

-

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 182
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Стига си лъгал. Като се изключат следвоенните години и купонната система, не само че нямаше глад, но и се хранехме десетина пъти по-добре и със несравнимо по-качествени храни от сега. Това последното го казвам не като потребител във форум, а като асистент в институт за изследвания на храните!

По-полека с....'лъжите'! Ти значи сега се храниш 10 (ДЕСЕТ) пъти по-зле от тогаз!? Ми как не си умрял от глад бре!?

Ти и тогаз ли бе асистент, та знаеш с какво са ни хранили, ДЕСЕТ ПЪТИ повече? Що народа правеше зимнина, отглеждаше прасета и ги колеше за Нова година? Смешно ми е малко Ангеле в този 'спор'! Аз се водя от София, но даже не съм роден тук. Майка ми е от едно от софийските села, но рано останала сираче (като бебе), а баба ми с много деца и после внуци не приготвяше зимнина. Баща ми е от Оряхово, роден в с. Галово но баба ми дядо ми от Оряхово и с. Селановци. Върли сталинисти! И те не приготвяха 'зимнина' ;). Дядо ми правеше страхотно вино. Не съм го опитвал, така казваха. Със 'зимнината' се сблъсках още като ученик ;). Но най-вече като войник (малко, от наборите в благоевградско, петричко, дупнишко и врачанско), от колетите и най-вече като студент, като първо видях как и от какво се храни студенцията, а после и като се загаджих съм осигурявал логистиката (нямах книжка още и само осигурявах) на гаджето (те е от Бобов дол, с корени от Джулюница) до София. После и аз ..прекарвах ;). Та едно е какво е имало по магазините и какво се е ядяло! И това е малка и непредставателна извадка, в провинцията май е било много по-хард. В смисъл няма стоки. Галахад го е обяснил.

Да завърша, като питам Галахад и другите и те ли мислеха, че бананите противно на нормалните растения се равдат през зимата, около нова година? Или при тях не е имало просто банани ;)!? Или показни магазини!?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-полека с....'лъжите'! Ти значи сега се храниш 10 (ДЕСЕТ) пъти по-зле от тогаз!? Ми как не си умрял от глад бре!?

Ти и тогаз ли бе асистент, та знаеш с какво са ни хранили, ДЕСЕТ ПЪТИ повече? Що народа правеше зимнина, отглеждаше прасета и ги колеше за Нова година? ====

....

Митак, четеш както ти уйдисва. От "зле" до "повече" има сто кила разлика.

И си противоречиш дори. Значи дядо ти е изкарал без зимнина, надявам се да не е гладувал много. А да не би да нямаше вино по магазини и кръчми?

Много ти се иска май да ме изкараш непомнещ, но май забравяш дискусията за казармата някъде из форума. Аз се уволних 88ма и 80те си ги спомням добре. В нашето градче си имаше поликлиника, болница, родилен дом, 4 училища и няколко детски градини. И 10на магазина заедно с топливо. И сладкарница дори имаше. Имахме маса клубна дейност, вкл. авио и автомоделизъм наред с доста спортове. И радио клуб. Банани и портокали по нова година. Ама месни и млечни храни си имаше винаги. И нектари, лютеници, русенско варено и пр. консерви. И туршии и компоти дори. Основните неща си ги имаше и си бяха качествени. Ангел за това говори. А не за ПОВЕЧЕ.

Може би сега предпочиташ да се храниш като избираш от многото замръзнали пици, пред домашно пиле или прасе? Или туршийка или наденица? Ами радвай се?

Никъде не съм казал че е имало по-голям избор. Но твърдя че имаше достатъчно и качествени храни. А от домашните стопанства излизаше още. И затова още имаме най-различни рецепти за туршии и манджи. Питай американци и канадци какви манджи готвят - огромна част набиват полуготови храни, и най-различни ресторанти (китайски, виетнамски и пр.) Нямат и 1/100 от нашите манджи. Както върви и ние ще ядем притоплени пици. Може и китайски даже.

Основното което искам да кажа е, че ссср може да е натискал за политиката, но и даваше достатъчно, бяхме равностоен търговски партньор и много нещо се построи с помощта на ссср. Вижте сега 25г след минаването в другия лагер на какъв хал сме. Честита свобода. Майната им на обезлюдените села и държава.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-полека с....'лъжите'! Ти значи сега се храниш 10 (ДЕСЕТ) пъти по-зле от тогаз!? Ми как не си умрял от глад бре!?

Ти и тогаз ли бе асистент, та знаеш с какво са ни хранили, ДЕСЕТ ПЪТИ повече? Що народа правеше зимнина, отглеждаше прасета и ги колеше за Нова година? Смешно ми е малко Ангеле в този 'спор'! Аз се водя от София, но даже не съм роден тук. Майка ми е от едно от софийските села, но рано останала сираче (като бебе), а баба ми с много деца и после внуци не приготвяше зимнина. Баща ми е от Оряхово, роден в с. Галово но баба ми дядо ми от Оряхово и с. Селановци. Върли сталинисти! И те не приготвяха 'зимнина' ;). Дядо ми правеше страхотно вино. Не съм го опитвал, така казваха. Със 'зимнината' се сблъсках още като ученик ;). Но най-вече като войник (малко, от наборите в благоевградско, петричко, дупнишко и врачанско), от колетите и най-вече като студент, като първо видях как и от какво се храни студенцията, а после и като се загаджих съм осигурявал логистиката (нямах книжка още и само осигурявах) на гаджето (те е от Бобов дол, с корени от Джулюница) до София. После и аз ..прекарвах ;). Та едно е какво е имало по магазините и какво се е ядяло! И това е малка и непредставателна извадка, в провинцията май е било много по-хард. В смисъл няма стоки. Галахад го е обяснил.

Да завърша, като питам Галахад и другите и те ли мислеха, че бананите противно на нормалните растения се равдат през зимата, около нова година? Или при тях не е имало просто банани ;)!? Или показни магазини!?

Митак, ти си заслужаваш отговора, с галахад нямам намерение да дискутирам.

Да, храним се всички поне 10 пъти по-зле. Но не в сравнение с тогавашната домашно приготвена храна, а в сравнение с тогавашните продукти които се намираха по магазините. И ти като химик би трябвало да правиш разлика между калории и хранителна стойност. Или май се беше отдалечил от химията? :) Всъщност калориите нямат почти нищо общо с качеството на хранене. Това което има значение са основно микронутриентите, аминокиселинния баланс, мастнокиселинния баланс, витамините и тнт. Все неща, които се осигуряват от естествените храни, докато при дълбоко преработените съвременни храни баланса на микронутриентите е променен, съдържанието им е по-ниско, влагат се големи количества евтини заместители като растителни масла с ниско съдържание на нужните мастни кислеини, растителни белтъчни изолати без важни аминокиселини, различни емулгатори и желиращи агенти позволяващи влагането на с пъти повече вода на единица тегло и тнт. Един малък пример. Имаше едно време един салам наречен кучешка радост. Защото постоянно беше по рафтовете и рядко го купуваха хората, като казваха че ставал само за кучешка храна. Купуваха го само ако не се намираше нещо по-добро. Е този салам кучешка радост като хранителна стойност е по-качествен от много съвременни шпекови салами и от абсолютно всички малотрайни колбаси. А той самия спада към малотрайките и беше най-некачествената малотрайка на пазара тогава. Ако искаш мога да ти напиша малко и за луканките, понеже в момента като вторична дейност към един завършващ проект ми се наложи да правя луканка. И ако имаш път към Пловдив обади се да ти покажа какво е луканка правена както трябва по стандарт, а ти донеси която си искаш луканка от магазина, да ги сравним. :) Същото важи и за консервите. Лютеницата като хранителни качества е несравнима със това което сега можеш да намериш в магазините (по този въпрос нямам право да разгласявам конкретни данни, понеже имах бегло участие в последната фаза на създаването на стандарта за лютеницата, така че ще трябва просто да ми се довериш). Имам предвид за важни неща като съдържание на естествени компоненти от типа на пиперките и доматите, носещи важни микронутриенти като различните там каротини. Да много хора предпочитаха да си я правят в домашни условия. Такива ни бяха традициите, едва по-късно скъсахме с корените си на селскостопанска държава, а до края на 80-те дребното частно земеделие беше всеобща практика. Но това не променя факта, че най-некачествената заводска лютеница по БДС беше несравнима с всичко което съм опитвал сега (масовите марки лютеница, преди да си купя чета внимателно етикета) по отношение на хранителна стойност, съдържание на вода и тнт. А какво да кажем за киселото мляко? Ти скоро да си опитвал истинско? Аз съм, защото си го правим в къщи, което не бихме и помислили да правим тогава. Но сега по магазините малко ме съмнява да намериш кисело мляко. Има някои киселомлечни продукти, но това което е известно като българско кисело мляко отсъства. За бозата пък какво да кажем? Не съм опитвал истинска боза от средата на 90-те. Има някакви там брашнени каши с подсладители по магазините, но не и боза. Подобни неща могат да се напишат относно почти всички хранителни продукти традиционно консумирани от българина. Или продукта въобще липсва и на негово място има някакъв заместител с ограничена хранителна стойност, или го има, но ниското ниво или пълното отсъствие на стандарти прави продукта значително по-нискокачествен от това което сме консумирали до да кажем средата на 90-те.

По въпроса за дефицитните стоки няма какво да спорим. Ясно е че тогавашната икономика беше икономика на дефицита, докато сегашната е на излишъка. Но какъвто и дефицит да е имало тогава, ако в магазина е нямало една стока на нейно място е имало други. Избора е бил свит, но хората не гладуваха, а вместо това хладилниците бяха пълни с качествени храни. Ако и да е бил ограничен избора. Дали е била правилна стратегия много може да се спори а аз не искам да участвам в такъв спор. Но че сме се хранили зле тогава е една изключително нагла лъжа!

Редактирано от angelmr
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

така че ще трябва просто да ми се довериш).

Щом требе, всички ще се доверим на тебе и на жената от пазара, дето ти казва разни неща!

Въобще нема да мислим, а само ще ти верваме. Даже нема да питаме, защото когато е имало такова изобилие на храни и са били толкова качествени всеки си правеше зимнина, а сега, когато е глад и храната в магазините е тотално скапана всеки си купува от магазина? Защото докато беше Народната власт по това време във всеки двор и около всеки блок горяха огньове и се правеха компоти и консерви, а сега не е така? Да не би българският народ да е спрял да яде? Защото къщите и дворовете ги има на село - може да се засее, набере и консервира и днес както и преди!

В нашето градче си имаше поликлиника, болница, родилен дом, 4 училища и няколко детски градини. И 10на магазина заедно с топливо. И сладкарница дори имаше. Имахме маса клубна дейност, вкл. авио и автомоделизъм наред с доста спортове. И радио клуб. Банани и портокали по нова година. Ама месни и млечни храни си имаше винаги. И нектари, лютеници, русенско варено и пр. консерви. И туршии и компоти дори. Основните неща си ги имаше и си бяха качествени.

И какво - мъка ти е, че нямаше Народна власт още 10г. та да затрие всичко и хептен нищо да не остане? Смятай що за прелест е било, щом в едно градче "ДОРИ" сладкарница имало! Ами нищо ли да няма?!? До това ли искаш да бъде докарана България?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Комунизма е лош, дори и в Китай! Ама как да си обясним капитализма в Китай? Как там Народната власт постигна те това

http://www.businessinsider.com/china-overtakes-us-as-worlds-largest-economy-2014-10

Мамка им на Китайските комунисти, кв'и неща постигат с експлоатация на бедничкия китаец, с разстрелите на площадите и корупционните скандали с партийни лидери.........а Хонг Конг иска западна демокрация, че и "майдан" си спретнаха


А с'я ти обясни, как си станал бизнесмен!? От де пари, от де подкрепа, на какви разноски си бил в Куба например, от де си се снабдявал със сирене за мацките в Намибия? Бе наистина би било интересно!

купих една ябълка, която измих и продадох двойно. С парите купих газови фенери за бедните и им доставях газ за тях. Та те така отидох в Куба на държавни разноски щото ме искаха. А в Намибия по мое време не се плащаше за мацки. Излизаш вечер от дискотеката и пред вратата ....кордон от мацки и си избираш. Апъртейда беше в сила тогава, та жениците искаха дете от бял та барем то е в по-горна каста. И така тя върви ти след нея. Ако полицая ви хване, на нея и вадят предните два зъба, а теб те глобяват 5.00(пет.00)ранда

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митак, четеш както ти уйдисва. От "зле" до "повече" има сто кила разлика.

И си противоречиш дори. Значи дядо ти е изкарал без зимнина, надявам се да не е гладувал много. А да не би да нямаше вино по магазини и кръчми?

Много ти се иска май да ме изкараш непомнещ, но май забравяш дискусията за казармата някъде из форума. Аз се уволних 88ма и 80те си ги спомням добре. В нашето градче си имаше поликлиника, болница, родилен дом, 4 училища и няколко детски градини. И 10на магазина заедно с топливо. И сладкарница дори имаше. Имахме маса клубна дейност, вкл. авио и автомоделизъм наред с доста спортове. И радио клуб. Банани и портокали по нова година. Ама месни и млечни храни си имаше винаги. И нектари, лютеници, русенско варено и пр. консерви. И туршии и компоти дори. Основните неща си ги имаше и си бяха качествени. Ангел за това говори. А не за ПОВЕЧЕ.

Може би сега предпочиташ да се храниш като избираш от многото замръзнали пици, пред домашно пиле или прасе? Или туршийка или наденица? Ами радвай се?

Никъде не съм казал че е имало по-голям избор. Но твърдя че имаше достатъчно и качествени храни. А от домашните стопанства излизаше още. И затова още имаме най-различни рецепти за туршии и манджи. Питай американци и канадци какви манджи готвят - огромна част набиват полуготови храни, и най-различни ресторанти (китайски, виетнамски и пр.) Нямат и 1/100 от нашите манджи. Както върви и ние ще ядем притоплени пици. Може и китайски даже.

Основното което искам да кажа е, че ссср може да е натискал за политиката, но и даваше достатъчно, бяхме равностоен търговски партньор и много нещо се построи с помощта на ссср. Вижте сега 25г след минаването в другия лагер на какъв хал сме. Честита свобода. Майната им на обезлюдените села и държава.

Не зная, кой чете по-зле!?

Дядо ми не го зная как е изкарвал на младини, но знам после, че зимнина не правеха. И вино и ракия имаше, но от вино не разбирам, но никой не го купуваше, а от ракия само "Академик Неделчев" ставаше.

Не съм обърнал внимание, не следя кой набор си. Ако си се уволнил 88-ма, малко си спомняш от 80-те. Не за друго (аз 85-та), а си се уволнил 1 година преди 89-та. И много повече ти е направило впечатление, това дето се случи след 10-ти ноември 89-та. Но не това е най-важното. Важно е да се знае защо сте имали тези неща! Или сме имали де. И как така ги ....няма сега! О.к, добре, защо не си ги запазихте? Защо това не се запази по цяла България? Не знам кога си си вдигнал гълъбите за Канада и по каква причина и не ме интересува, но първите правителства след това бяха про руски и доминирани, съставени или подкрепяни от БСП. По това време яростно подкрепяща Русия във всякакъв формат. До Костов с изключение на краткото управление на Филип Димитров. Че какво пречеше тази правителства да се върнат под крилото на матушка Рус? Матушката просто вече не можеше да ни издържа ;). Това не можеш да разбереш!

Ангел е по-голям капацитет в това но той е млад и не знае за това време, като намеря време ще му отговоря на поста в които има много хранително-вкусова химия, в която не съм бил никога силен (нямахме такъв курс в СУ едно време, само във Винаги Хапнали и Винаги Пийнали ;), ВИХИ-ПИХИ или нещо таквоз). Всеки може да си твърди каквото си иска, но за да има твърдението тежест, трябва и да даде нещо. Имаше качествени храни разбира се, но бяха малко и обикновено не се намираха в магазините. Ясно е защо. Бяха малко, недостатъчно и бързо свършваха. Даже обикновените храни, като лютеницата с хорото и определено сирене и краве кашкавал. Оооо да имаше луканки и овче (май не много) сирене и кашкавал балкански дето бяха скъпи и си залежаваха по рафтовете. А контрол за срокове и т.н. нямаше, поне работещ.

Туршийте не знам някой да ги е купувал. Русенското се развали още в края на 70-те.

Сега за манджите. Аз готвя бре Сириус ;). Баница мога, ама не правя, щерката е по-добра. Но си готвя и си подбирам продуктите. СЕГА МОЖЕ! Не готвя само за себе си. Да даде Господ, щото знам, че и ти си адаш салата Думитреска се сервира винаги на именния ни ден ;). Няма да дам рецептата, винаги я променям ;).

Да си дойдем на думата! Не сме били нито независима д-ва, нито сме водили самостоятелна политика. Самостоятелен, хеле равноправен партнор не сме били никога. Много неща се построи с помощта на СССР, но още тогаз не работеше! На много по добър! Кое е лошото? Обезлюдените села ли, та нали СССР ги създаде! В БГ, пролетариат требе да се създаде ;), е създаде се!

По твоята логика хммм. Те ни предадоха ;).Тук си имаха всичко, а се изнизаха като, аре нема да казвам като какво.

Пич! Времето на аз ти давам, а ти прави кат' мен мина! Сега не дават а искат!

И не мога да не адмирирам мнението на Вуйчо Вано или дядо Либен, че това дето се случва сега е продължение на това дето ни е наложено ..45 години ;).

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...