Отиди на
Форум "Наука"

Въпроси за соцреализЪма


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
On 3/3/2017 at 21:36, КГ125 said:

Затова хората строяха сами - с близки и познати. Веднага се появиха и тайни частни предприемачи - но не в днешния смисъл на думата, а по-скоро организатори на строежа на къщата - това са прословутите социалистически "прогимназии", ама се оказа, че хората са били прави да строят толкова. Т.е. ,майстори, от най-класическия български тип, такива са строели от край време. 

И затова властта реши да ги съди, а с тия филми - да ги очерни...

Ами след малоумната забрана всяко семейство да не може да има повече от 1 апартамент, хората със спестявания реално като няма как да си купят апартамент решават да си строят къщи. Още един филм, не толкова очернящ това предприемачество, колкото показващ трудностите на хората покрай тези строежи, липсата на материали и далаверите, които си принуден да въртиш с всякакви зевзеци докато си ги набавиш :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 207
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Военно дело

Прочее Радо, като ти се доживя в соц Унгария, навярно знаеш, че в България е имало традиция на популярните песни да се правят кавъри с български текст (който при това често също е бил много добър).

 

Оригинала

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дам, още я има тая традиция. Ето друга нашенска интерпретация на същата песен :Д
 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И малко от по-романтичния и щастлив Юго соц :)

 

 

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Югославския филм от 1967 г. "Срещал съм и по щастливи цигани" .  

 

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Циганите не е трябвало да са щастливи, а да работят в строителни войски и когато районния се появи в гетото всичко живо да се изпокрива от улиците като хлебарки :animatedwink: като светнеш лампата

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Вярно ли, че през соца в обществените бани имало семейни сепарета(вани), но за да влезне двойка в тях е трябвало да представят документи, че са женени?

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Глобален Модератор

Част от бумащината, която е трябвало да се попълва за (евентуалното) издаване на задгранични паспорти в НРБ:

45881431_10209970926348847_2855189452588
45823050_10209970926988863_5889470460076
45915517_10209970926708856_1561978514909
45858739_10209970927068865_3131921432490

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 7.06.2017 г. at 10:39, Warlord said:

Вярно ли, че през соца в обществените бани имало семейни сепарета(вани), но за да влезне двойка в тях е трябвало да представят документи, че са женени?

В сградата на банята имаше отделни помещения за семейни.Някъде може да е имало вани, но в Нови пазар семейната баня беше само с душ. Не си спомням дали ми искаха документ(паспорт), че сме семейство.Но то нямаше нужда хората се познаваха и знаеха, че сме женени.Спомням си, че в хотелите трябваше да сте семейство за да вземете една стая.То се виждаше от паспорта.Там пишеше с кого имаш брак и децата.

 

Преди 6 часа, Warlord said:

Част от бумащината, която е трябвало да се попълва за (евентуалното) издаване на задгранични паспорти в НРБ:

Не само при издаване на задгранични паспорти имаше бумащина.

През соца можеше да имаш къща(апартамент), но не можеш да го продадеш на когото искаш.Съответно и купувача не може да намери някой с имот и да го купи от него.Идиотщината изискваше, ако ще си продаваш къщата(дворно място,...) да отидеш и да го заявиш в съвета.От там решаваха на кого да го продадат.Собственика не може да определи и цената, камо ли да я договори с купувача.Пак от кметството казваха колко пари ще получиш за имота си.

Целта на тая гимнастика беше, само "избрани хора" да се уредят и то на добра цена, като за "наш човек". Не можеше сульо или пульо да си купят, защото имаше криза за жилища.

 След като се ожених 15 години се опитвах да се сдобия с хладилник и телевизор, но не става.За това телевизор "София" си купих като дадох 150 лв. повече ,над цената.За хладилника пък наруших валутния закон, снабдих се долари и с тях го купих от "Кореком" .

(Това е нещо като предговор за бумащината.)

По едно време към 82 год. и аз исках да си купя жилище, но нямаше надежда.Макар и да имах парите, нямах връзки.В случая само с пари не ставаше.Няколко пъти ме "уреждаха", но само загубих няколко хиляди лева.

Бях намерил продавач, но нямаше как да ми продаде имота.Тогава научих за някаква заобиколна пътечка.Можеше да направим замяна.Аз да му дам моторно превозно средство , пък той на мен дворно място на морето. Обаче документите които трябваше да събера бяха 11 бр.,като за издаването на три от тях изискваха да представя по още 2-3 отделни документа.Та общия брой възлизаше 16-18 бумаги и то само от моя страна.Значи аз дето бях много силно мотивиран, се отчаях, а какво остава за продавача.Работата не стана.Даже за малко продавача да загуби имота си(аз също), като го продадат на друг.

През соца може да беше всичко друго, но не и скучно.

Защо не(,) "Можем повторить"!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А аз си мислех, че параненормалното явление наречено българска бюрокрация се е зародило през 90-те :) Все си мисля, че нищо повече не може да ме учуди за този период, но като разровиш или разпиташ винаги излиза някоя нова уникална простотия .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 30.10.2014 г. at 0:35, Warlord said:

Тема за някои запитвания към старата гвардия, които имат спомени от периода, понеже още бях малък за да помня, а и втората половина на 80-те не беше най-представителния соц период, поне що се отнася до това което в случая ме интересува. Та значи:

 

Запитване #1 - След проникването на Бийтълс и впоследствие на рокендрола в соц лагера и след като в СССР осъзнават, че със стрижба на коси и принудителен труд в тухларните няма да изкоренят въпросната епидемия плъзнала сред младежта, решават да започнат алтернативна борба с това западно влияние. Понеже младежта няма как да се забавлява на естрада или народна музика по купони, властта решава да измисли заместител на рокендрола. Това трябва да е характерна музика + определен начин на танцуване към нея, която да е достатъчно забавна, игрива и завладяваща за да успее да завладее младежта и да измести западната. Измислят я! И я кръщават Ай люли! И въпреки че нашите тогава копи-пействаха всичко от СССР, това било такава върховна простотия, че много скоро след като го въвели се отказали от него силно убедени, че няма да има никакъв ефект.

Моя въпрос е - някой от вас успял ли е да се сблъска с тая страхотия в краткия промеждутък, през който е просъществувала тук (мисля края на 60-те или началото на 70-те някъде) и може ли да я опише какво представлява? Странни неща ме интересуват в късните часове ще каже човек :)

 

Запитване #2 - На момичетата носещи къси поли в училище съм чувал, че са им удряли печати на краката, за да им се наложи после да идват с дълги. Печата май стоял около месец, направо временна татуировка кажи-речи. Въпроса ми е - някой виждал ли е такъв печат и какво е пишело на него?

 

Засега толкова, като се сетя за други интересуващи ме детайли от абсурдизма на отминалия строй ше пиша пак.

 

п.п. Само не ми политизирайте темата и не почвайте със спора тогава или сега беше по-добре ;) искам конкретни отговори или поне предположения.

Така се появили и приказките за турското робство.

След проникването на Биитълс, а преди това на всеки модерен стил, навсякъде по света има съпротива, която е особена силна в САЩ. Има няколко филма на тази тема, полиция, арести, шокане на канчета и т.н. Точно за Бийтълс не мога да кажа, единственият ми спомен е, че беше 1966-67 г. и бандата на батковците беше много горда, че се е уредила с едно сръбско спинасие, в която имаше приложена плоча на 45 оборота на Биитйлс. Продаваха се такива плочи, от нещо като по-твърд найлон и се огъваха.Възможно е да имало някаква забрана за тях, не знам, но в началото на 70-те години Балкантон им издаде плоча на 33 оборота. 

Целият ми живот е минал в ресторанти, барове и дискотеки. За пръв път си поръчах малът ликьор "Роза" на 12-13-14 години, не помня точно, в прочутата сладкарница Русалка в Слънчев бряг. Седях е едно семейство французи, което явно направи забележка на сервитьорката, че ми сервира алкохол и си говорееха нещо, но тогава бяхме свободна страна. Нямам спомен да е имало забрана за музика. Имаше един шведски клуб 33 в комплекса, беше само за тях и пускаха най-модерната музика, която още тук я нямаше, но идваше по-късно, все пак бяхме във времето на плочите, авторските права и т.н. Вече през 70-те хептен нямаше забрани, плочи или тави, както им казвахме, се продаваха на ъгъла срещу Кравай, от страната на сегашното НДК, имам предвид от граждане, не от магазин. Хубавите стигаха 30 лв.

Ай ляли съм го чувал като припев, нямам представа какво е означавало.

На печата пишеше "Бар Фрегата, Слънчев бряг". Слагаха го на крака и ръце,  струваше 50 ст., ако не си клиент на Фрегатата и безплатен, ако си клиент. Тази глупост, че го правила милицията тръгна от там, върви народа и тук там мацки с печати по краката.  Печата го слагаха веднага след стълбата, на входа. Между другото бях на 4-5 години когато изкараха гемията, която направиха Фрегата, ходих на плажа да гледам, потъна, извадиха я, после я теглиха с два трактора на вериги.

В училище обаче застригваха ако си закосел. Мене са ме застригвали няколко пъти, веднъж даже се постригах гола глава, а класната, кото ме затрига каза: "Ето, видяхте ли Пепи, той е съвестен и се е постригал, а другите само са прикрили застрижката"! В гимназията пак ни застригаха, та ходихме да се жалим в редакцията на Антени.

Между соца и сега не могат да се правят сравнения. тогава бяхме цивилизация, напредничав народ. Пиехме коняк, по-рядко уиски, вермути, вина, бирата не се тачеше,  интелектуалците пиеха водка, по това се познаваха, поръчвахме кордон бльо, като си вземем спасителските заплати, шотобриани и т.н.Бели покривки, сервитьори с униформи, абе цивилизация. Сега подивяхме, от модерен народ станахме диви селяни, жулим ракия и бира, плюскаме хапки с корфлейкс, даже интелектуалците пият бира, като такелажници и каруцари при соца. Скоро в скъпо заведение в центъра ми сервираха коняк в чаша за уиски!?! Два милиона години ходим изправени и ти сервират коняк в обикновена чаша, докъде пропадна държавата?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Sasipaha q taq darjava! :D
Плоча на Бийтълс пусната от Балкантон и аз съм виждал, но беше компилация "Love songs". Сиреч само от балади, а не с дивашкия рокендрол и бързите танци по дискотеките, които повече са смущавали властта тогава. И освен това май беше вече от 80-те, когато са започнали да се появяват филми като "Вчера" и контрола да се отпуска.

Иначе на Слънчака е нормално да са пускали западна музика, след като е било пълно със западни туристи. Ако тръгнат да ги морят с бг естрада просто ше ги изгонят ;)

А за печатите искаш да кажеш, че били туристическа атракция от Бар Фрегата и оттам тръгнала мълва, че милиционерите ги слагали? Мисля че за друго става въпрос. От това, което съм слушал са ги слагали в училище, на ученичките, а не на туристи или редови гражданки по улиците. Условието е било полата да не е над 10 см над коляното, което милиционерите собственоръчно били мерили 😏 не знам дали са били униформени или някаква специална комисия по тия въпроси, но от доста хора съм го чувал.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Петър_Пейчев said:

като си вземем спасителските заплати,

Абе да не излезе, че сме колеги и сме работили и двамата до фрегатата на Слънчев бряг. Само че изглежда май съм работил там малко по-късно - на следващата година, след като направиха Какао 2004та. За въпросните печати само съм чувал. И то сега. Тогва, преди 89та - не съм. През осемдесетте мадамите си хойкаха с къси поли та се сцепваха. Най-много да им направят забележка, акто се бяха прекалено подкъсили и ходят на училище така. За Бийтълс - осемдесетте години, свиреше под път и над път. Спомням си, че тоя дето ни предаваше литература и естетика ли беше предмета, че нещо изключих, ни е изнасял цели лекции за Бийтълс - тва като отклонение от редовната програма.

Ама Бийтълс не е нищо. Ейсидиси дънеше по половин час, в края на всяка ученическа дискотека, която за ученици започваше от седем часа в сряда и събота и свършваше някъде към девет или даже десет. А вечерният час беше до осем и половина (та по тоя случай не съм баш сигурен, дали наистина свършваше толкова късно). Ама половин час на края на дискотеката имаше ейсидиси.

 

78 година ако не се лъжа, трябва да съм бил 4 клас, на една нова година, хитът дето доминираше новогодишната програма на класа беше те тоя:

 

 

Обаче Тубата ме изненадва приятно. Защото по тоя случай, има клип на въпросната мадама, която е пяла надсред София и може да се види изобщо цялата атомосфера и бит на тогавашните, до колкото разбирам силно митологизирани българи:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, Warlord said:

но от доста хора съм го чувал.

ДА ти кажа и аз от доста хора съм го чувал. Но не съм го виждал. А съм бил на 22 години,кога падна соца. Може па да е било преди да се родя. Де да знам. Някои по-възрастни от мене, наистина го разправят това. Но май са преобладаващо от тия дето си лялят нещо - като това припевче за което стана върпос. Абе трябва да е имало  нещо такова, по някое време. Но както се изрази много правилно -всички сме чували.

ЗА рокендрола, дето бил смущавал властта - па  и Бийтълс. На Бийтълс най-яките парчета не са рокендрол. ПО-скоро Елвис Пресли. Имам плоча на Елвис Пресли от седемдесетте години. Бай дъ уей - докато в България, според легендите, Бийътлс били забранени, в Ню Йорк, Джон Ленън го застреляха. Абе що е нужно с такова настървение да се говорят най-отявлени дивотии за соца?

 

Значи глей сега, да ти обясним. Понеже даже имах и един приятел, който беше дисководещ, та покрай него, действиетелността ми е била изяснявана и нормативно. Не е била забранявана никаква музика. В милицията може и да се е случвало да вкарват разни металисти - ама тия са малко по-необиквновени типове, та да не ти ги обяснявам. Мене даже си спомня, че когато бях не повече от трети клас, и през лятото си бях сложил едно изтъркано рапанче на врата, ме извика един милиционер от прозореца на милицията и ме накара да го сваля. Но това не е нещо кой знае колко страшно, да се фиксираш върху него.

Шти го обясня още по-просто - имаш етикет. Ама във всички епохи. Знаеш ли кви брутални армии от церемониал майстори е имало по времето на Луи 14? А когато Мария Антоанета са я предавали от Австрия за Кралица на Франция, не са могли да се разберат, кой етикет да ползват - австрийския или френския. До такава степен, че накрая са решили, на границата между двете държави, реката да стане предавнето и от единия етикет, директно я предават на другия и ритуално скъсване с австрийския.

 

Та по въпроса за музиката през соца. В дискотеките имаше изискване, не знам си колко процента от музиката да бъде българска. По радиото и телевизията също. Защото през соца възможностите да се пуска музика на обществени места бяха на държавата. А музиката не можеше да се дръпне от интернет, щото нямаше интернет. Западната музика идваше и през българското радио и телевизия и много си я записваха и от там. Но идваше и от чужбина, чрез тираджии, през събора в Драгоман, от екскурзии и т.н.

 

Те тая песнушка слушал ли си я? Имаше я на плоча по магазините в България седемдесет и некоя година през соца, като диско не знам си колко:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Warlord said:

И освен това май беше вече от 80-те, когато са започнали да се появяват филми като "Вчера" и контрола да се отпуска.

Не, качествените български филми, както и музика, са изключително много - почти без изключение са създадени до 89та. година. Последният хубав български филм се казва МАРГАРИТ И МАРГАРИТА.

И после нема. Нито български филми, нито българска музика. И се почна чалгата, каквато през соца нямаше. А доколкото е имало сръбска музика (която в сравнение с последващата чалга си е истинска музика), за това не е винвоен коунистическия контрол. И всъщост - ето ти доказателство, че тоя контрол не е бил толкова страшен, колкото го изкарват - сръбска музика се слушаше доста. Хисарският поп и той се появи от някъде, но не през радиото и телевизията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 30.10.2014 г. at 10:12, Малоум 2 said:

криехме косите си под фурашките (шапки с козерки - задължителни униформи)

Само дето забрави да кажеш, че въпросните фурашки и изобщо якото подстргване не са го измислили комунистите. А са го наследили от некомунистите. Имам снимки на баща ми, с фурашка и доста късо подстриган, преди 44та. А през комунизма, тва дето го описваш си е вече разпасана работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 30.10.2014 г. at 3:11, Frujin Assen said:

Другото което на мен лично ми прави впечатление е, че "борците за свобода" се появяват едва след 1989. Когато се започнат разкази, как еди кой си изпълнител бил против системата... не му вярвай. По това време е имало официална и ъндърграуд музика. Щом балкантон му издава плочите, а концертна дирекция му урежда концертите...

Именно. В началото на осемдесетте по улиците, центъра на Плевен, по телевизията един  от основните хитове който се разнасяше беше  те тоя:

 

А другите два основни, бяха те тоя (за съжаление и изненада, не намирам оригинала от началото на осемдесетте):

 

И те тоя:

 

Редактирано от bgman13
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 30.10.2014 г. at 10:12, Малоум 2 said:

(Да добавя - нямаше официално изучаване на английски -само отделно сформирани извън часовете школи за децата на избраните на деня партийни другари).

Абсолютно нямаше. Задължителните западните езици дето се учеха осемдесетте във всяко училище бяха немски или френски. Плюс задължително руски от детската градина. Немска гимназия имаше в Монтана. Френска във Враца, а Английска във Видин - тва само за северозападна България. А иначе английската във Видин е основана през 1970 година. А Първа английска в София - през 1948ма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 30.10.2014 г. at 11:06, Warlord said:

Фружине естрадата е имала успех по същата причина поради която и "Светло пиво" е имало успех - просто защото е единствения предложен варянт на пазара ;)

ДА - и по същата причина, поради и която българският спорт жънеше като комабайн от първа величина в светотовното социалистическо съревнование, на световни, европейски и олимпийски игри. Понеже на световните и на олимпиадите нямаше други освен българи, и евентуално други братски държави от СИВ и Варшавския договор. Да ти показвам ли статистиката или и сам ще си я намериш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 30.10.2014 г. at 23:07, Galahad said:

Ами аз печатите не ги хванах. Но хванах униформите и бунтовете за премахването им,

Хванал си дръжки. Никакви бунтове  срещу униформите не е имало. Постоянно униформите се нарушаваха в някаква степен. От време на време се случваше, сутрин на входа, да има дежурни, някой път и директора и да те върнат, за това, че вместо със син панаталон си със сини дънки. Или некакво друго отклонение от норматива. Да ти напомня, че униформите в България не са въведени от комунистите. Униформите са там, където има дисциплина/цивилизация. А където е цигания е така, както е сега в България. Искаш ли да ти пусна една моя стара тема, която фейсът ми я затри (ама трябва да я търся в моите архиви), в която подавам документи, за униформите в западните държави - да видиш, кво е дисциплина, а не като през соца? И до днес на запад мисля че продължава да има униформи в училищата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, bgman13 said:

ДА ти кажа и аз от доста хора съм го чувал. Но не съм го виждал. А съм бил на 22 години,кога падна соца.

Значи, печатите по голите крака се вихреха в един период някъде в края на 60-те години, самото начало на 70-те, когато модата на минижупа нахлу сред по-младото ученическо поколение. Водеха момичетата с късите поли в учителската стая, четяха им конско, директорът слагаше печати по краката като мереше с линийка дължината над коляното и ги пращаха директно в къщи да се преобличат. Тогава имаше виц, от една носна кърпа една или две полички могат да се направят? Момичетата специално си подгъваха и скъсяваха ученическите престилки. По улиците не съм срещал милиционерите да правят нещо пособно, но вероятно и там е имало. Имаше един кратък период, засилена дисциплина в училище, сутрин преди влизане в гимназията се строявахме в двора, проверяваше се имаш ли униформа в изрядност, носни кърпи, изрязани нокти, подстригал ли си се. Момчетата също ги водеха в директорската стая и стрижеха с машинка така, че после щеш не щеш сам отиваш да те острижат гола глава. Но това все пак беше сред по-изявените и дръпнатите по дисциплина, и трая някъде към година и малко в самото начало на 70-те, после  отпуснаха въжето... :)

Песните на Битълс също бяха много спорни в средата - края на 60-те години. Тогава основно в средите на ОФ се пропагандираше срещу тях. Името им беше синоним на битници, в разговора не се правеше някаква разлика - битник, битълс, все дългокоси и недоволни. Явно имаше някакъв страх от  младежките движения в средата на 60-те години на запад, да не се случи нещо подобно и тук, но постепенно към самия край на 60-те почнаха да отделят Битълс и да смекчават отношението към тях, някъде след Световния младежки фестивал. Началото и средата на 70-те годиви вече си беше съвсем нормална музика. И на останалите стилове много не им обръщаха внимание.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 31.10.2014 г. at 2:41, Frujin Assen said:

Примерно дядо ми който е роден 1924 и през 1974 е бил на 50 години (тоест стар) въобще не искаше и да чуе за естрада. Той си слушаше стари градски песни или народни песни.

Беше точно 1980 година. По телевизията дават спечелилия мелодия на годината - песента ДУША на Диана Експрес. Баба ми гледаше с нас. И по едно време стана и каза "Каква грозна песен". Тя слушаше и пееше само народни песни. Рока не го понасяше (визирм Стомбрингер на Дийп Пърпъл, който братовчедите ми, пускаха на магнетофон.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, scaner said:

Водеха момичетата с късите поли в учителската стая, четяха им конско, директорът слагаше печати по краката като мереше с линийка дължината над коляното и ги пращаха директно в къщи да се преобличат.

Аха - първо съм изненадан, че си бил свидетел на тия времена - сигурен ли си, че ти лично си ги видял тия работи?

А пък като второ, благодаря, че потвърждаваш, че дори през 60те и началото на 70те, момичетата са си позволявали да ходят на училище с къси поли. Уверявам те, че преди 44та не са си позволявали.

А щом в училище са си го позволявали, кво да говорим за заведенията и на улицата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 1.11.2014 г. at 18:12, КГ125 said:

Хората пускат Пинк Флойд по радиото, нашите дънят някаква червенознаменна реторика, която беше смешна и изумително досадна.

НО никога не стигнаха до там, да набиват в главите на хората, за некакви си пеесе и не знам си колко джендъра, никога не правеха педераски манифестации на центъра на София, никога армия, полиция, висши политици, не демонстрираха, че са педали, защото така ще се издигнат по-лесно.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...