Отиди на
Форум "Наука"

Въпроси за соцреализЪма


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Преди 44 минути, Петър_Пейчев said:

Едни защитават соца, други го отричат. Аз съм живял достатъчно при него, живял съм и след това. След казармата, докато дойде време за морето и отговорната работа на спасителя на туристическия фронт и по валута второ направление, започнах работа във Васил Коларов, големи мощности. Заводът беше печеливш, произвеждаше големи трансформатори и ги изнасяше от Алжир до Източен Пакистан, сега Бангладеш. За 8 календарни месеца имах 5 месеца и половина трудов стаж. Останалото бяха самоотлъчки и закъснения. Работата започваше в 6,30 до 15.00 часа, нарвеме съм отишъл не повече от 15 дни, а нито веднъж не изкарах до края на работния ден. Първата ми заплата беше 206 лв., а реално аз трябваше да платя за поразиите, които правех. Тези дето говорят срещу соца и хвалят капитализма да кажат колко самоотлъчки имат и знаят ли съдържанието на тази дума? Самоотлъчка е като се напиеш вечер или имаш някаква друга работа да не отидеш на работа. Сега племеника работи в голяма фирма, работи не на работно време, а калко му кажат. Скоро взе и брато да работи за два дни, защото били на зор. Него не го питам какво значи самоотлъчка, защото завалията даже не знае какво е работно време. Взима 7-8 пъти повече от мен, но аз всяка вечер бях по заведения, не бардаци като сега, а супер заведения, поне 2-3 пъти в месеца ходихме на бар с програма, каквито в момента в Балгария няма и т.н. Сега той не знам дали ходи да пие кафе навън 2-3 пъти в месеца.

Дойде края на май и хванахме на морето, ММЦ Приморско - 1980 г., пиша го защото там направихме стачка с демонстрация по главната улица и митинг пред управата, а отстрани беше районното и това седмица-две преди тук да съобщят за Солидарност. Първо ни хранеха и даваха заплати, а след това трябваше да си плащаме храната, а вече бяхме изпили парите, а и откъде накъде при толкова дискотеки ще плащаме за храна? След няколко дни дойде тякакъв тюфлек от ДС Бургас, събра ни на Енце фале в работно, почерпи ни и ни каза, че не е трябвало да правим такива неща пред чужденците, а да се обадим на началството. След това ни направиха заплатите по 187,50 лв. и ни дадоха купони за храна, та ни излизаше почти безплатна, даже водехме гаджета в служебния стол.

Някъде към началото на октомври се върнахме в завода за да си оправим документите, а бригадира още като ни видя каза: Къде ходите бе серсеми, скъсахме се от работа тук, утре с работните дрехи и на работа!

Не казвам, че при соца е било по-хубаво или по-лошо, било е каквото е било, дори да можеше да се върне, а той не може, бих предпочел сегашното, но да не плюем там, където сме се търкаляли по баровете в краката на балерините за по 10-12 лв. на човек.

с две думи потвърждаваш старата максима, че по времето на соца всеки келеш е клинчил както може, а държавата му е покривала загубите. Пък сега ревеш, че раят на безхаберието свърши и лошият капитализъм кара раята да работи.

Е, то затова старият режим фалира, защото рано или късно сметките трябва да се плащат, а няма как да дотираш безакрайно предприятия и некадърници и да си на печалба. Така че плачът на паразита е жалък и смешен.

Как и да е, тая тема е вдигната от 2014 г /по незнайно какви прични/, а да се предъвкват едни и същи глупости за 'доброто старо време', вече е отживелица. От 30 години живеем в друга реалност и е време да свикнем с нея.

Подобни антикварни откровения никому не са интересни, така че - катанец на темата.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Мнения 207
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Наскоро американците са решили да разсекретят 13 милиона страници стари архиви от шпионажа на ЦРУ, които вече не считат за важни, и да публикуват всичко на сайта им. Някой си е поиграл да потърси сведения за България в тях и са изскочили маса данни оставени от техен агент в Пловдив през 50-те, който дава доста любопитни сведения най-вече за състоянието на тогавашната ни икономика.

 

https://www.bgspomen.com/2017/02/blog-post_75.html?fbclid=IwAR3RtuNYwXTu6ulZQktUR6x0gk6wMBPU8iSvSWXQJnRMNbt4VLDeczpyJQg#google_vignette

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Глобален Модератор

Въпрос, понеже възникна спор с един познат, но реално и двамата трудно можем да имаме ясни спомени оттогава. Та въпросът е - вие (или вашите родители) заключвали ли сте си вратите преди 1990 г.? 
Аз си спомням че действително имаше хора, които не заключваха, но неговото твърдение е, че никой, ама баш никой :) не си бил заключвал вратата в София.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Warlord said:

никой :) не си бил заключвал вратата в София.

Хе, хе. Покритото мляко котките и циганите не стигат. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Warlord said:

Въпрос, понеже възникна спор с един познат, но реално и двамата трудно можем да имаме ясни спомени оттогава. Та въпросът е - вие (или вашите родители) заключвали ли сте си вратите преди 1990 г.? 
Аз си спомням че действително имаше хора, които не заключваха, но неговото твърдение е, че никой, ама баш никой :) не си бил заключвал вратата в София.

Когато бях хлапе, всичките ми приятели имаха ключ за вкъщи. Обикновено висеше на врата. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 3 часа, Gravity said:

Когато бях хлапе, всичките ми приятели имаха ключ за вкъщи. Обикновено висеше на врата. 

И аз така го носех като тръгнах на училище, което вече със сигурност си спомням, но това беше непосредствено след 1990, което вече е различен период с различна престъпност. Както и да е, знаех си че това с ключа на врата няма как да е било традиция, която е тръгнала точно от мен :D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, Warlord said:

И аз така го носех като тръгнах на училище, което вече със сигурност си спомням, но това беше непосредствено след 1990, което вече е различен период с различна престъпност. Както и да е, знаех си че това с ключа на врата няма как да е било традиция, която е тръгнала точно от мен :D

Аз бях ученик в края но 80те и най-вече през 90те. Не съм напълно сигурен за преди 1990.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...