Отиди на
Форум "Наука"

Въпроси за соцреализЪма


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 16 минути, bgman13 said:

Аха - първо съм изненадан, че си бил свидетел на тия времена - сигурен ли си, че ти лично си ги видял тия работи?

Свидетел съм. Но лично мен не са ме стригали, аз бях много примерно момче тогава :)Но осмислянето на тези факти дойде след време... По принцип в училище винаги има опозиция сред учениците на учителите, и това се възприемаше като нещо съвсем нормално, едва ли не в реда на нещата, още повече че имаше и малък брой учители които ни съчувстваха, но гледаха да не изразяват това публично..

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 207
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
On 4.11.2014 г. at 0:11, КГ125 said:

Дирекцията определяла на Кирил Маричков китарните сола колко дълги да бъдат. Човекът може много да разкаже...

Човекът вече разказа. Падна доста ниско. Изкара се репресиран, а през соца беше цар. Хитовете му са хитове. И са такива, поради това, че е имало държавна организация. Имало е и композитори, писатели на текстове - КЛАСНИ СА БИЛИ ВСИЧКИТЕ.

Е - имало е разбира се и някакви търкания, това е нормално.

 

Що Кирил Маричков не извади по-добри хитове от тия които пееше, преди 89та? И не е само той. Всички!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 4.11.2014 г. at 0:17, Frujin Assen said:

http://vbox7.com/play:b36f19d70a

Кеворк Кеворкян за Денис Ризов и Ахат. Оказва се, че баща му е номенклатурчик, тъст му милиционер, Кеворкян намеква "и ти си ял хляба на политбюро" "ти не си никаква черна овца", "ти не си бил никакъв борец за свобода".

 

Пак ви казвам, ако е имало някаква съпротива, тя е била в ъндърграунда, в домашни условия.

В края на осемдесетте, имаше едно актуално италианско шоу, което Кеворкян  пускаше, под влияние, разбира се на Перестройката. Шоуто се казваше ФАНТАСТИКО, в него участваха и Рафаела Кара и Андриано Челентано, ако не се лъжа. Но възникна един скандал с едно от изданията му, в което маршеруваха танцьори с униформи на СС. Тогава в областния вестник на Михайловград, който ако не ме лъже паметта скро се бе преименувал (или пък беше напълно нов) от Септемврийска слава, на Септемвийско дело; или пък името съдържаше ОГОСТА - но както и да е. И в тоя вестник, скочиха срещу Кеворкян, с една статия, която гласеше нещо от сорта "За кеворкирането като метод на телевизионна манипулация." Доста интересна статия все пак беше. Но по-интересното е, че Кеворкян отговори, като само зададе един въпрос на една негова събеседничак, на която даде думата по статията "Защо областният вестник не си гледа областните проблеми." От което последва още една статия против Кеворкян.

 

Но както и да е. Мене най-вече ме интересува, да намеря въпросното издание на  ФАНТАСТИКО  с СС униформите. Спомням си, че по онова време, наистина ме впечатли. Обаче в интернет не успявам да го намеря. Някой може ли да ми помогне?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 7.11.2014 г. at 1:17, КГ125 said:

Иначе преди 1944 България си създава доста добър и на ниво, в т.ч. и световно (sic!) културен продукт. Ние просто не сме го оценили още достатъчно добре, защото още не умеем да се върнем към онази епоха истински.

 

А и след това се създадоха нелоши неща.

Истината е, че през соца, ако става въпрос за писатели - имаше, но голяма част от тях бяха родени и израсли преди 44та. А пък преди соца, имаме много големи писатели - дори по-големи или най-малкото равни на тия през соца. Но защо е така? Защото това което прави хората, да бъдат хора е КРЪВ ПОТ И СЪЛЗИ. Преди соца е имало сериозна мизерия, войни - и за това има и писатели. А също и големи политици, най-малкото са самобитни.

Но после през соца са върховете на българската музика, кино, спорт, образование икономика. Българските естрадни и филмови звезди, дето реват че не са ги пуснали на запад, щяха да бъдат НИКОЙ ако бяха отишли на запад. Някои го разбраха, като отидоха след 89та.

Същевременно обаче, в Миланската скала, повечето от най-великите оперни певци дето са пяли там са българи -  ги било имало на портрети в коридорите. И пак беше по времето на соца де.

Редактирано от bgman13
Link to comment
Share on other sites

Преди 7 часа, Warlord said:

А за печатите искаш да кажеш, че били туристическа атракция от Бар Фрегата и оттам тръгнала мълва, че милиционерите ги слагали? Мисля че за друго става въпрос. От това, което съм слушал са ги слагали в училище, на ученичките

Никога даже не съм чувал подобно нещо. Нашите ходиха с толкова къси престилки, че на една родителска среща класната беше предупредила родителите, че момите като се облегнат на прозореца през междучасието им се виждат бикините и част от кръста. Това беше в 10 клас, 1976 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, bgman13 said:
On 30.10.2014 г. at 23:07, Galahad said:

Ами аз печатите не ги хванах. Но хванах униформите и бунтовете за премахването им,

А да допълня, че се сетих, за един, дето когато беше в седми клас, в основното учиище (аз бях четвърти май), ходеше на училище с едни, ама много яки шпицари и тесни дънки. Та класната ни разправяше, за тоя, къв е тежкар.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 3.03.2017 г. at 21:36, КГ125 said:

Заедно с този филм вървеше и един член от Наказателния кодекс, който забраняваше на частници да строят къщи на други хора. Защото тогава почна времето, в което българинът почна да строи големи къщи и съответно държавата не можеше да му осигури нищо, освен материалите с триста зора. 

Затова хората строяха сами - с близки и познати. Веднага се появиха и тайни частни предприемачи - но не в днешния смисъл на думата, а по-скоро организатори на строежа на къщата - това са прословутите социалистически "прогимназии", ама се оказа, че хората са били прави да строят толкова. Т.е. ,майстори, от най-класическия български тип, такива са строели от край време. 

И затова властта реши да ги съди, а с тия филми - да ги очерни... 

Получаваш ЗЛАТЕН СКУНКС! Не знам, дали некой се е намерил в тоя научен форум да ти обясни или се не е намерил - още не съм стигнал до края на темата. Ама аз нема да ти обяснявам нищо - остани си в неведение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 13.11.2018 г. at 11:17, Warlord said:

А аз си мислех, че параненормалното явление наречено българска бюрокрация се е зародило през 90-те :) Все си мисля, че нищо повече не може да ме учуди за този период, но като разровиш или разпиташ винаги излиза някоя нова уникална простотия .

Ако искаш да разбереш кой е измислил бюрокрацията - да знаеш, че не е бил болгар.

Даже Ленин разсъждава, как да бъде премахната бюрокрацията, на базата на Маркс. Това се случва в книтат му ДЪРЖАВАТА И РЕВОЛЮЦИЯТА. Там е сбъркал много системата.

Но ето тая книжка като я прочетеш и може да се изненадаш наистина, колко още много неща не си знаел за бюрокрацията.

(два тома в два линка на Сирил Паркинсон)

 

https://mega.nz/folder/3QBgWKgC#P8ix8_p3wu6SSbVSb0w6NQ/file/SdJHVKiD

 

https://mega.nz/folder/3QBgWKgC#P8ix8_p3wu6SSbVSb0w6NQ/file/XJADBIDZ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, bgman13 said:

ДА - и по същата причина, поради и която българският спорт жънеше като комабайн от първа величина в светотовното социалистическо съревнование, на световни, европейски и олимпийски игри. Понеже на световните и на олимпиадите нямаше други освен българи, и евентуално други братски държави от СИВ и Варшавския договор. Да ти показвам ли статистиката или и сам ще си я намериш?

  Япония и Южна Корея, не могат да се мерят с нас  по медали. Ама каква файда, по добре да имаме като тяхната икономика вместо да ги бием в  спорта.

Спортът служеше за реклама на соца. Демек всичката пара отиваше в свирката, докато влакът стоеше на едно място.

 Но спортът не е само реклама, на народа му трябват "Хляб и зрелища". За зрелищата ясно, но с хляба нещата не вървяха. До 1970 г., трябваше да отидеш по рано и да се наредиш за хляб иначе оставаш гладен.  В малките градчета нямаше магазин откъдето да си купиш пиле.За селата въобще да не говорим, там  и месо нямаше. До 1989г. навсякъде имаше хронична липса на салами, кашкавал, луканки,пилета ,месо,домати,краставици,картофи,лук,олио, бира...То въобще не мога да се сетя за някакъв асортимент който се поддържаше постоянно. Май само сол имаше винаги. ;)

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, vvarbanov said:

  Япония и Южна Корея, не могат да се мерят с нас  по медали. Ама каква файда, по добре да имаме като тяхната икономика вместо да ги бием в  спорта.

Спортът служеше за реклама на соца. Демек всичката пара отиваше в свирката, докато влакът стоеше на едно място.

 Но спортът не е само реклама, на народа му трябват "Хляб и зрелища". За зрелищата ясно, но с хляба нещата не вървяха. До 1970 г., трябваше да отидеш по рано и да се наредиш за хляб иначе оставаш гладен.  В малките градчета нямаше магазин откъдето да си купиш пиле.За селата въобще да не говорим, там  и месо нямаше. До 1989г. навсякъде имаше хронична липса на салами, кашкавал, луканки,пилета ,месо,домати,краставици,картофи,лук,олио, бира...То въобще не мога да се сетя за някакъв асортимент който се поддържаше постоянно. Май само сол имаше винаги. ;)

Гладните българи са били най-добрите борци в света. А па тука един образ, (вечно вторият след най-добрия борец в свободния стил в тежка категория за всички времена - Александър Медвед) беше рекъл, че ранъта праи борбъта. Демек, според тебе българите сме били с по-икономични организми от китайците.

А па за капак, хората в цялата провинция (на България) си хранеха животните с хляб вместо  с жито - беше по-евтин. Кокошките в моя град ги хранеха с разкиснат с вода хляб - гледал ли си го тоя филм.

 

Редактирано от bgman13
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имаше дефицит на разни стоки, но се попълваше предимно чрез продукция от селата (поне хранителните ). В един момент, след 80-та може би, пазара се понасити, усещаше се някакъв подем - повече стоки и по висока покупателна способност, след това започна поевтиняването на лева спрямо конв. валути и съответно малък спад. Но въпреки всичко, мнозинството от народа имаше значителни спестявания, на практика даже не успяваше да ги изхарчи. Фуража се натрупваше и също беше в излишък, но го имаше и това - поради различни причини се похабяваше и изхвърляше много продукция и храни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, kirasirrav said:

поради различни причини се похабяваше и изхвърляше много продукция и храни.

Различните причини се свеждат до една причина - имаше изобилие от качествени селскостопаснки  и индустриални продукти. При това в значително разнообразие. Похабяването на продукция на запад е поради същите причини. Примерно така нар. "доматина". Ти виждал ли си през соца чак такова похабяване  на продукция?

Т.е. не е имало недостиг на основни стоки. Имало е излишък.

 

Преди 24 минути, kirasirrav said:

Имаше дефицит на разни стоки, но се попълваше предимно чрез продукция от селата (поне хранителните ).

В селата частните стопани си произвеждаха най-различни и също в голямо количество храни. Но селското стопанство на България, под ръководството на държавните структури на ТКЗС и АПК произвеждаше основното  количество сел. стоп. продукти. Количествата бяха страховити. Те се изнасяха не само в държавите на СИВ, но и в западни държави. Качеството им беше потресаващо, особено в сравнение с това което се храним днес. ПО онова време нямаше биоземеделие -  защото всичко беше био в много по-голям степен от днес.

Твърдението на предишния коментатор е направо  смехотворно (но къде ли са дежурните иконкаджии, да му ги натурат отдоле). Защото плантациите на различните селскостопански продукти, бяха навсякъде. Между Берковица и Монтана/Михалйловград (22 км) пейзажът беше следния: В началото предприятието ЦКС, което не спира да произвежда консерви от плодове целогодишно. След тов отдясно праскови насаждения а отляво зеленчукови. Следва нова модерна оранжерия в която се произвеждаха домати, карамфили, и още някакви неща. След това от дясно доматени насаждения, отляво краставици (които се раздаваха на акрод на частни семейства). След това отляво ягодови насаждение, отдясно ябълки. След това отляво и от дясно ябълки. След това пак краставици.

След това иде ред на Консервения комбинат в Боровци, който не смогваше да преработи краставиците и доматите до късна есен и се налагаше по някога да прекъснат за няколко седмици да пренасочат учениците да им помагат.

 

След това имаше слънчоглед и др. неща до МИхалйловград.

 

Плантациите от малини и ягоди в община Берковица бяха вероятно някъде към сто на брой. Всяка една беше огромна. Отровната комунистическа малинова смрад се разнасяше по самия ценър на града дори, защото избата която произвеждаше малиново вино  беше на центъра. А тампосоянно камиони с малинова и ягодова продукция я пренасяха. Малиновото вино се продаваше и в Западна Европа. Всичко останало са сънища на някакви много странни хора. От тогава е и ето тая песен на Бисер Киров.

 

 

Редактирано от bgman13
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, bgman13 said:

Гладните българи са били най-добрите борци в света. А па тука един образ, (вечно вторият след най-добрия борец в свободния стил в тежка категория за всички времена - Александър Медвед) беше рекъл, че ранъта праи борбъта. Демек, според тебе българите сме били с по-икономични организми от китайците.

А па за капак, хората в цялата провинция (на България) си хранеха животните с хляб вместо  с жито - беше по-евтин. Кокошките в моя град ги хранеха с разкиснат с вода хляб - гледал ли си го тоя филм.

 

Само дето всички българи не бяха борци. Борците в спорта набиваха безплатно на тумбак. Борците против фашизма също се тъпчеха безплатно.Плащаше народа. От неговия хляб ядяха.

След 1970г. вече имаше хляб за всички. Но само с хляб не става.  За да се борят за медали и против капитализма,  им трябваха кебапчета и пържоли.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, vvarbanov said:

Само дето всички българи не бяха борци. Борците в спорта набиваха безплатно на тумбак. Борците против фашизма също се тъпчеха безплатно.Плащаше народа. От неговия хляб ядяха.

След 1970г. вече имаше хляб за всички. Но само с хляб не става.  За да се борят за медали и против капитализма,  им трябваха кебапчета и пържоли.

Продължаваш да говориш смешки, като невиждал. Нещо си чул и ти де. Всички български ученици бяха организирани в спортни клубове. Във всеки град и във всяко село ги имаше. Дори извън спортните клобове, още в основните училища имаше постоянни инициативи от типа на (позабравил съм и аз) "Спортен многобой родина". За целия срок имахме задачата, в междучасията да направим не знам си колко стотин или дори хиляда обиколки на училището. За целта имахме лични картони и отговорник от класа който следеше и записваше. Някои си преизпълнявахме обиколктите, други не успяваха.

Системата на спорта в България не се състоеше само от елитни клубове. Поради простата причина, че елитните клубове трябва да взимат от някъде елитни спортисти. А те се създават първо по градове и села. Не само в борбата - във всички спортове. Кои си мислиш че са били "народа" дето бил плащал? Това са тия, които са били възпитани да проливат пот, при това много повече отколкото когато са отишли след това и да работят. За тия които говориш и дето били набивали на тумбак- само тумбак може да говори такива работи, дето никога не е помирисвал какво е това пот до припадък, ден след ден, по два пъти на ден, и години наред. Специално борците, знаят и какво е това да сваляш килограми. Ама нема нужда да ти обяснявам - нема да разбереш само от обяснения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, bgman13 said:

Различните причини се свеждат до една причина - имаше изобилие от качествени селскостопаснки  и индустриални продукти. При това в значително разнообразие. Похабяването на продукция на запад е поради същите причини. Примерно така нар. "доматина". Ти виждал ли си през соца чак такова похабяване  на продукция?

Т.е. не е имало недостиг на основни стоки. Имало е излишък.

 

 

Напротив, не само нямаше достатъчно зеленчуци и плодове по магазините, но и тия които караха бяха боклуци. Доматите текат в щайгите, пипера и лука наполовина изгнили.И т.н.

Доматината е празник .Там има излишък, при нас беше недостигът. За това хората сееха зеленчуци и гледаха животни.Защото на магазина нямаше. 

Вярно, изнасяхме за СИВ защото на запад не искаха нашата некачествена продукция.Често ни връщаха вагони със стока.

Да не говорим, че при въображаемото изобилие през соца, домати и краставици имаше само през лятото, през другото време ,нъцки.

С краставици БВП не се вдига, и домат лайно не прави.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Все пак, не бива да се обобщава, сигурно следвоенните гоини, както и тези във които имаше борби и опасност за властта са били тежки и изпълнени със недоимък освен другото (не е било само за България и българите впрочем ). Но наистина по едно време имаше възход - не само изнасяхме, идваха сърби, гърци, румънци да купуват от нашите магазини евтини и качествени храни. Отделно цигарите, качествения алкохол също вървяха и на Изток, и на Запад.

В крайна сметка след 89-та постъпиха недалновидно като съсипаха голяма част от нещата, вярно е че някои са били на загуба и в промишлеността, и селското стоп. ( но и на Запад се субсидираха както и досега, някои важни отрасли ), така че това го отчитам като голяма грешка (или умишлено вредителство ).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, bgman13 said:

Продължаваш да говориш смешки, като невиждал. Нещо си чул и ти де. Всички български ученици бяха организирани в спортни клубове. Във всеки град и във всяко село ги имаше. Дори извън спортните клобове, още в основните училища имаше постоянни инициативи от типа на (позабравил съм и аз) "Спортен многобой родина". За целия срок имахме задачата, в междучасията да направим не знам си колко стотин или дори хиляда обиколки на училището. За целта имахме лични картони и отговорник от класа който следеше и записваше. Някои си преизпълнявахме обиколктите, други не успяваха.

Системата на спорта в България не се състоеше само от елитни клубове. Поради простата причина, че елитните клубове трябва да взимат от някъде елитни спортисти. А те се създават първо по градове и села. Не само в борбата - във всички спортове. Кои си мислиш че са били "народа" дето бил плащал? Това са тия, които са били възпитани да проливат пот, при това много повече отколкото когато са отишли след това и да работят. За тия които говориш и дето били набивали на тумбак- само тумбак може да говори такива работи, дето никога не е помирисвал какво е това пот до припадък, ден след ден, по два пъти на ден, и години наред. Специално борците, знаят и какво е това да сваляш килограми. Ама нема нужда да ти обяснявам - нема да разбереш само от обяснения.

Ти не си ги виждал времената за които разправям!

Първо не всички ученици бяха организитани в спортни клубове. Второ в тях не даваха хляб и пържоли на тумбак. Ама разбира се, че ще проливат пот. То само с безплатно ядене и спане не става. Спортния многобой е само отчетност, пунта мара.

Всички ученици бяха длъжни да ходят на бригади и да бачкат безплатно. Ама манджа не им даваха, който си носи яде.

Народа дето проливаше пот, не беше възпитан, а принуден да бачка. Значи парите не стигаха и трябваше след работа да продължи да гледа зеленчици и животни. Да не говорим за възпитанието, че по време на ангарията трябваше да ходи редовно и задължително на съботници и бригади. Така го възпитаваха и учеха да работи безплатно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, vvarbanov said:

Напротив, не само нямаше достатъчно зеленчуци и плодове по магазините, но и тия които караха бяха боклуци. Доматите текат в щайгите, пипера и лука наполовина изгнили.И т.н.

Доматината е празник .Там има излишък, при нас беше недостигът. За това хората сееха зеленчуци и гледаха животни.Защото на магазина нямаше. 

Вярно, изнасяхме за СИВ защото на запад не искаха нашата некачествена продукция.Често ни връщаха вагони със стока.

Да не говорим, че при въображаемото изобилие през соца, домати и краставици имаше само през лятото, през другото време ,нъцки.

С краставици БВП не се вдига, и домат лайно не прави.

Никой който е виждал няма да ти повярва на тия глупости. Верно има и такива дето са виждали и лъжат, защото се правят на антикомунисти, след после. А по времето на соца са се правили на антифашисти и антикапиталисти - конформисти сър, кво да правиш.

Ягодите в Берковица, които се изнасяха за Германия, Холандия, Франция и т.н. ПРЕДИ 89ТА! Се беряха само от възрастни берачи. Т.е. не се възлгаха такива задачи на ученически бригади. Беряха се само до обяд. Защото на другия ден трябваше да бъдат на пазара в Западна Европа. Беряха се най-големите и здрави ягоди, в едни щайги с едни големи етикети BULGARPLODEXPORT.

Прочее погледни и язовирите, дето си стоят - над 6 хиляди бройки, някои от тях огромни. Погледни сградите - повечето са направени през соца и пак стоят - некачествени ли са? Не можеме да ги боядисаме.

Погледни и заводите, дето не могат да ги бутнат, та продължават да стърчат.

Погледни и мавзолея на Г. Димитров, дето е направен заедно с проектирането за по-малко от десет дена, но не можаха да го бутнат сапьорите за десет дена - и то след четвъртия взрив.

Па накрая погледни и медалите в спорта - и те ли са некачествена продукция?

 

Селското стпоанство на България не се състоеше само от краставици! Произвеждаше се всичко, с изклчение на банани и  лимони, за които още Захари Стоянов е забелязал, че не виреят в България! Основните му клонве бяха два - животновъдство и растениевъдство. И бяха силно развити. Всичката тая дейност беше под ръководството на голямо количество специалисти, които пък се създаваха в университетите. И за това няма как да са произвеждали некачествена продукция. Още пък по-малко като сега - никой не е виждал сирене от палмово масло преди 89та. Имаше БДС - даже и сладоледът беше истински. Такъв сега нема!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, kirasirrav said:

Все пак, не бива да се обобщава, сигурно следвоенните гоини, както и тези във които имаше борби и опасност за властта са били тежки и изпълнени със недоимък освен другото (не е било само за България и българите впрочем ). Но наистина по едно време имаше възход - не само изнасяхме, идваха сърби, гърци, румънци да купуват от нашите магазини евтини и качествени храни. Отделно цигарите, качествения алкохол също вървяха и на Изток, и на Запад.

В крайна сметка след 89-та постъпиха недалновидно като съсипаха голяма част от нещата, вярно е че някои са били на загуба и в промишлеността, и селското стоп. ( но и на Запад се субсидираха както и досега, някои важни отрасли ), така че това го отчитам като голяма грешка (или умишлено вредителство ).

Изнасяха от зор за валута, такива директиви имаше. Въпреки дефицита в България. Точно за това имаше режим на тока .Но нямахме много стоки за износ, не бяха качествени.

Цигарите и алкохолът не вървяха на запад, само на изток. Ние не можехме да правим качествени цигари. Продавахме само качествен тютюн. На изток също ги тресеше дефицита и за това нашите боклуци се посрещаха добре там.

Сърби ,гърци и румънци нямам спомени да са идвали да пазаруват тука. Те и на почивка не са идвали. Имаше валутен закон според който трябваше да обменят валутата неизгодно.Румънците пък ги държеше здраво Чаушеско и не им даваше да мърдат никъде. Не само на запад, но и тук не можеха да идват свободно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, vvarbanov said:

Ти не си ги виждал времената за които разправям!

Първо не всички ученици бяха организитани в спортни клубове. Второ в тях не даваха хляб и пържоли на тумбак.

Не съм да - аз съм втори на републиканско във времето, кога България беше номер едно в света. Тия дето съм тренирал с тях и дето са ме тренирали сега са треньори на национала, международни съдии на олимпиади и световни шампиони.

Не всички ученици бяха организирани в спортни клубове - е кой го мързи да се мори, си прекарва времето с по-лесни занимания - ама не знам с какво такива са по-добри от тия дето полагат СЪЗНЕТЕЛНИ УСИЛИЯ.

В спротните клубове имаше от време на време и безплатен обяд. Имаше спортни лагери, не само за спортните училища, но и за обикновените спортни клубове. Бяха безплатни. Безплатни бяха и екипите, които се раздаваха постоянно. Безплатен беше и транспорта, както и храненето по време на състезание.

За неспортистите в училищата имаше безплатна храна. Особено в пансионите. Или пък бяха на много по-ниска цена.

 

Но храната не  е била проблем. Никой не е отивал да спортува, защото е гладен и няма какво да яде.

 

Изключително евтини екскурзии и лагери на море, планина и къде ли не. Постоянно. Във всички училища.

Но също и за работещите в заводите. На много се полагаха напълно безплатни почивки на море и др. Чул ли си кво е тва 'ведомствено заведение' на морето? Имаше такива дори и през 95 година чак, и ние спасителите на плажа в Приморско постоянно ходехме в едно такова. Пускаха всеки, цените бяха смешни - но не всички туристи знаеха че там е толкова евтино.

Сега лагерите на  спортните училища си ги плащат учениците. Ако сега сме по-добре, защо днешните елитни спортисти си плащат лагерите? Пърдон - то няма елитни.

Редактирано от bgman13
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, vvarbanov said:

Точно за това имаше режим на тока .Но нямахме много стоки за износ, не бяха качествени.

Цигарите и алкохолът не вървяха на запад, само на изток. Ние не можехме да правим качествени цигари.

Пак да питам, що е нужно да се говорят такива големи и разнообразни глупости? Режимът на тока беше само една или две зими - някъде 85 и/или 86 година. Беше само няколко месеца. Причината беше изключително студена зима в комбинация с някаква полуавария (а да ти напомня, че АЕЦа е направен пак през соца - и до ден  днешен ползваме тоя мръсен комунистически обект). Режимът беше по схемата 2 часа има ток - 2 часа няма. Цената на тока заеш ли колко беше - 2 стотинки днвевна, 1 стотинка нощна (словом две стотинки  за киловат дневна ел. енергия). При тая цена, имаше 12 часа в денонощието ток - разбирай че по дванайсет часа, електрически отоплителни уреди са работили. При което харчеха средно по 4 киловата на час, умножено по 12 = над 40 киоловата на денонощие. А по това време, нямаше икономчни крушки обикновените бяха между 40 и 120 вата крушката. Смятай и крушките колко са харчили и често ги забравяхме са си светят, защото не беше проблем.

Та колко стана месечната сметка за ток при едни минимални 40 киловата на денонощие - 1200 киловата средно месечно потребление. Умножено по 2 стотинки = 24 лева месечна сметка.

Колко струват сега 1200 киловата - над пестин лева.

 

И кво излиза - мош ли да смяташ? По време даже на легендарната дискотека, средностатистическо семейство е харчило космически количества ток от гледна точка на днешните.

 

...

 

Цигарите и алкохола. Имаше българско Марл Боро, по лиценз на американското. Беше по-евтино от американското, коеот също се продаваше в България. Ама беше по-качествено. Питай хората, ще ти кажат. Сега няма такива цигари, като тия които се произвеждаха в България преди 89та. Всички български тогавашни марки бяха високо качество. Особено Булгартабак. Но също и БТ и Стюардеса. А дори и Арда. Също и Феникс.

 

Не само че правехме качествени цигари - количествата, както ти казах бяха страховити. И ги изнасяхме - не зная точно къде, ама в Румъния, щом отидеше български турист, румънците се налепваха около него за да питат за български цигари.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, vvarbanov said:

Сърби ,гърци и румънци нямам спомени да са идвали да пазаруват тука. Те и на почивка не са идвали. Имаше валутен закон според който трябваше да обменят валутата неизгодно

Как ще имаш спомен за нещо което е било, когато тебе не те е имало на белия свят - очевидно е, че те е нямало?

Сърбите се изтрепваха да пазаруват в България сирене, кашкавал и кво ли не. Тука тия неща бяха качествени и евтини. От там носеха дънки, шоколад и сръбска музика. ЗА българска валута се избиваха. Ще ти кажа конкретен случай. Отиваме на екскурзия, аз майка ми и баща ми в Сърбия. Аз съм трети клас. Имаме право да обменим за динари точно определено количество левове. Но ние искаме още. И носим контрабандно още левове. Щом слизаме от автобуса, ни се полепват сръбски чейнчаджии (но в България такива птици баш няма и ние сме малко като шарани. Един говори с баща ми да му обмени левовете за динари. Баща ми му даде парите и оня отиде да донесе динари. Ама не се върна, разбира се. Но не всички българи са такива балъци. Сърбите търсеха левове, за да пазаруват в България.

 

А тва дето било имало валутен закон, да обменят валутата неизгодно - абе изтрепваха се да пазаруват български стоки, които им бяха изгодни. Тва са фактите, които ти не си ги виждал, щото не те е имало набелия свят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, bgman13 said:

Отиваме на екскурзия, аз майка ми и баща ми в Сърбия.

Явно си бил от комунистическата номенклатура. Лелинчо ми (съпруг на сестра на майка ми) го пуснаха в Югославия,но само след като се съгласи жена му и децата му да останат тук в България като заложници.

Понеже съм спортна натура,ще кажа че спортните постижения през соца са под средното световно ниво. Като изключим гимнастиката,(където критериите са изключително субективни),остават само щангите,борбата и Стефка Костадинова.Като един от най-добрите ни щангисти и жертва на "Възродителният процес" Наум Шаламанов избяга в Турция. Футболът ни беше гроги! Едва през 1994г. стигнахме на косъм от третото място на световното в САЩ. И т.н.,и т.н. Жертва си на пропагандата величаеща някакви несъществуващи чутовни спортни успехи...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Специално за спорта съм съгласен че преди имаше масовост, и въобще като цяло, нацията беше много по-добре в това отношение. Аз като родом от Плевен и живял доста време там, без да съм спортувал нещо официално и сериозно съм го забелязал още тогава. За който незнае в Плевен има Спортно уч-ще, много народ мина през там. Идваха треньорите още в първи-втори клас, и избираха според резултатите деца да тренират нещо или направо да влизат там да учат. Бе направо всеки нещо тренираше или беше тренирал/занимавал се с някакъв спорт. По това познавах че преминаваме в Сев. България, от Пловдив през София - в купетата се говореше основно за спорт, играеха се карти, пускаха сръбски и др. подобни музики, и се пиеше яко. Разликата беше очевадна, и това вървеше дълги години, сега незнам как е, защото скоро не съм пътувал/минавал оттам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, bgman13 said:

Не съм да - аз съм втори на републиканско във времето, кога България беше номер едно в света. Тия дето съм тренирал с тях и дето са ме тренирали сега са треньори на национала, международни съдии на олимпиади и световни шампиони.

Това не прави соца по добър!

Не всички ученици бяха организирани в спортни клубове - е кой го мързи да се мори, си прекарва времето с по-лесни занимания - ама не знам с какво такива са по-добри от тия дето полагат СЪЗНЕТЕЛНИ УСИЛИЯ.

Нали по горе каза, че всички били организирани в спортни клубове. Сега пък не били всички.

В спротните клубове имаше от време на време и безплатен обяд. Имаше спортни лагери, не само за спортните училища, но и за обикновените спортни клубове. Бяха безплатни. Безплатни бяха и екипите, които се раздаваха постоянно. Безплатен беше и транспорта, както и храненето по време на състезание.

За неспортистите в училищата имаше безплатна храна. Особено в пансионите. Или пък бяха на много по-ниска цена.

Безплатен обяд няма! Или си мислиш, че Цялото ЦК воглаве с бай Тошо ходеха да берат портокали в Испания и пращаха пари да ядете безплатно?

 

Но храната не  е била проблем. Никой не е отивал да спортува, защото е гладен и няма какво да яде.

 

Изключително евтини екскурзии и лагери на море, планина и къде ли не. Постоянно. Във всички училища.

Но също и за работещите в заводите. На много се полагаха напълно безплатни почивки на море и др. Чул ли си кво е тва 'ведомствено заведение' на морето? Имаше такива дори и през 95 година чак, и ние спасителите на плажа в Приморско постоянно ходехме в едно такова. Пускаха всеки, цените бяха смешни - но не всички туристи знаеха че там е толкова евтино.

Естествено, Бай Тошо береше маслини и плащаше почивките и евтините екскурзии.

Сега лагерите на  спортните училища си ги плащат учениците. Ако сега сме по-добре, защо днешните елитни спортисти си плащат лагерите? Пърдон - то няма елитни.

 То е защото не искаш ти да им плащаш лагерите както беше през соца. Плащай бе, като имаш мерак, ти и другите като тебе давайте им пари, какво само се оплаквате.

Имаме елитни спортисти. Сега клубовете си плащат

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...