Отиди на
Форум "Наука"

Въпроси за соцреализЪма


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 5 минути, deaf said:

Комунистическият режим затвори границите на България отвътре,превръщайки я в концлагер за милиони българи. Само този факт е достатъчен за да спре спорът къде е било по-добре за живеене...

Кое с кое сравняваш. Сега в момента сравняваме днешна Бълария с Бълария преди 89та. А не сравняваме България със Западна Европа, където е било по-добре за живеене винаги. Поради простата причина, че западна Европа е имперски център, където се прехвърлят реални ресурси от цял свят и подигат стандарта на живота.

Това е било така и преди соца и след соца. Има един дворец, казва се Версай - чул ли си за него? Дали комунистите в България са виновни, за дето и в България нема такъв дворец?

А въпросът който подигаш е също така много интересен. Защото е свързан с крайно интересния факт, че по време на соца, България пазеше границата на Западна Европа по суша от мигранти, които винаги са напирали да ходят там. И България извършваше тоя тежък и скъп труд, за собствена смекта. А пък Европа, вместо да е благодарна, хулеше комунистическата власт (на която трябва да е благодарна).

 

 

Ситуацията с разликата между стандарта на живота в България и Западна Европа, щом повдигаш вече и тоя съвсем нов въпрос е следната: Покупателната способност на средната работна заплата в България по времето на соца беше колкото покупателната способност на среданта работна заплата на българите които работят там днес. Само че по времето на соца, всички българи живееха на тоя стандарт, и не плащаха наеми, щото си имаха собствени жилища.

А пък покупателната способност на средната работна заплата в Западна Европа преди 89та беше доста по-висока от българската. Т.е. стандартът на живота в Западна Европа, откак падна соца се е сринал.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 207
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 20 часа, deaf said:

Ама то днес спорта е още повече масов! Комунистическата пропаганда май наистина ни е изкривила усещането.

Е щом за тебе, да се спортува е изкривяване на усещането, проблемът от такъв начин на мислене си е лично твой. Поради простата причина, че ти си тоя, който ще бъде под ръководството на такава изкривена мисъл (ценности) и съответно - физически и умствено ще страдаш, ще си си останал недоразвит а и в бъдеще още повече.

Днешният спорт ако беше още по-масов, къде са медалите от световни, европейски и олимпиади?

Знаеш ли кое е още по-масово днес? Употребата на допинг. По време на соца не е имало такава масовост на това чудо. Което пък доказва, че не допингът е бил в основата на успехите на спорта по времето на соца.

А дали масовият спорт е възможно да бъде резултат само на пропаганда? Явно нема да разбереш за кво става въпрос. Става въпрос за определен начин на държавна организция. Положителен, градивен и във всички области. Не е само като да си говориш по микрофона някакви лъжи и безмсилици, като това което правите тука, при това много хора. А сте се кръстили "форум наука". И ви подсещам, да се вземете в ръце, но вие упорито и твърдоглаво не вдевате. За ваше добро е, но след като не можете да разберете... така както не можеш да разбереш, че когато аз спортувам, а ти ми се подиграваш на мена, това е лошо, най-вече за тебе. Мене не ме е.е, че ти си говориш нещо там. А и е очевидно, че имам достатъно акъл, благодарение на положения труд, и не се влияя от пропаганда - имам собствено мнение. Забелязаваш ли например, че това мое менени си е лично мое мнение и се противопоставя много ефективно на чуждото. Т.е. противопоставя се на пропоагандата. А някой по-нагоре рече, че съм бил повлиян. Е що сега не успявате да ми повляете?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, laplandetza said:

Празни хора !

Силата на Един Народ и Една Държава не се измерва с БВП или само с търговия, наличности. Най важното е да можеш да впрегнеш потенциала и силата на хората в държавата. Възмобно бързо и ефективно, я за война , я за  развитие в дадено направление. Това го имаше в НРБ, Имаше възможност за  мобилизация и насочване жизнената сила на Народа. 

Сегашно време няма ниюо подобно. Няма дори армия и втори ешалон бюрократи способни да поемат кормилото, да се опрат дори и на нивите Големи Братя САЩ, ЕС. По тая причина има обреченост, няма смелост и силици дори да се наложи собствен път на мимикрия , различен от Престъпния заговор на Псевдопандемията.

ДА. И което е най-интересното - няма собствена мисъл, собствена визия, независима, истинска. Къде е свободата, при това положение, ако е очевидно, че не можем да мислим сами? Без собствена мисъл, сме ОВЦИ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, kirasirrav said:

Специално за спорта съм съгласен че преди имаше масовост, и въобще като цяло, нацията беше много по-добре в това отношение. Аз като родом от Плевен и живял доста време там, без да съм спортувал нещо официално и сериозно съм го забелязал още тогава. За който незнае в Плевен има Спортно уч-ще, много народ мина през там. Идваха треньорите още в първи-втори клас, и избираха според резултатите деца да тренират нещо или направо да влизат там да учат. Бе направо всеки нещо тренираше или беше тренирал/занимавал се с някакъв спорт. По това познавах че преминаваме в Сев. България, от Пловдив през София - в купетата се говореше основно за спорт, играеха се карти, пускаха сръбски и др. подобни музики, и се пиеше яко. Разликата беше очевадна, и това вървеше дълги години, сега незнам как е, защото скоро не съм пътувал/минавал оттам.

Значи спортното училище в Плевен, е първото спортно училище в България. Но е от пети клас и не ми се вярва, още в първи и втори да са идвали треньори от спортното по училищата. В това училище за да те приемат имаше приемен изпит, но същевременно, на състезания и контролни срещи, треньорите също си набираха попълнения.

Вероятно е имало и треньори на тези спортисти извън спортното. Аз съм виждал такива в залата по борба (комплекс Спартак). Но редко ги засичах.  Общо взето времето за тренировка, беше разделено между доста класове от спортното. Това са цели седем набора, плюс мъже и младежи. Имаше четирима треньори от спортното училище, които имаха в някои случаи по повече от един набор. И всичките тренират по два пъти на ден. Но за щастие постоянно се тича, играе и футбол на вън, в лекоалтетическата зала, на стадиона, или пък в някоя друга зала (примерно по баскетбол). А пък в самата зала по борба има два тепиха, плюс щанги, където се правят кръгови треноровки и е възможно да тренират цели три випуска заедно. А има и зала в Балканстрой.

 

Сега ситуацията в бившия и легендарен спортен център на Плевен е ужасна. Преди две години ходих, не бях ходил отдавна. Стъпалата от центъра към зала Спартак са се разпаданали на парченца. Стъпалата на самата зала се разпадат също на парченца. Влизам вътре. Нема никой. Една чистачка чистеше и ме информира че в цялата зала, където имаше какви ли не спортове, има само един - ако не се лъжа беше карате. Точно в залата в която аз съм тренирал и която беше по борба.

 

Излизам навън. Тръгвам към спортното училище. На мястото на колопистата има кратер. Разрушена е. Точно пред спортното училище е плясната нова модерна болница за сърдечно болни или раково, не запомних. И там - хора болни, инвалиди, точно в центъра на спортния център. За да бъде построена тази болница е бил разрушен относително новия, построен през 82ра година Рудер Басейн. Чий извратен  ум реши, да строи такава болница, пред входа на Спортното училище?

Отивам надолу, към стадион Слави Алексиев. Стадионът е в руини. До него лекоатлетическата зала също. Мъка!

 

Те тва ти е великия БВП на България. С очите виждаш некакъв ужас. Но едни шмекери постоянно ти набиват в главата - брутален капитализъм.

Редактирано от bgman13
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да уточня, както казах тези в малките класове тренираха към спортното, иначе си учеха където си бяха. После - както казваш ти, някъде след 5-6 клас не помня точно, някои се прехвърляха вече там.

Относно БВП и прочие - и сега,  и преди, има неправилна статистика, отделно абсолютните цифри не отразяват покупателната способност и т.н. Впрочем и на Запад има изкривявания.

За губещото селско стопанство - на всички ви е ясно че по принцип тези неща се дотират. Доколкото съм запознат (едно че учих това, др. че имах роднини в такива отрасли ), повечето ТКЗС-та и всякакви подобни структури са били реално наистина на загуба; все пак имало е и печеливши (но това са сравнително малък брой стопанства/кооперации и т.н. и то говорим за конкретна стопанска година, а не постоянно във времето).

Без да се разпростирам в/у разни подробности, обхващащи тогавашното време, смятам че трябваше да запазим някои ценни неща, да ги нагодим към по-новото време, и да надграждаме, а не да разрушаваме /поне добрите достижения /. С повече дисциплина, работа и отговорност, можехме да постигнем нивото на Чехия/Словакия, Полша, Унгария...а ние скапахме сума неща!

.

Редактирано от kirasirrav
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, kirasirrav said:

трябваше да запазим някои ценни неща, да ги нагодим към по-новото време, и да надграждаме, а не да разрушаваме /поне добрите достижения /

Нямаше нищо,което можеше и трябваше да се "запази". Не се заяждам. Прехода всъщност е връщане към старото от времената на Царска България,което е  нормалното. Докато проблемите днес са именно,че се опитват безуспешно да "запазят" нещата от комунизма...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, bgman13 said:

Дедо, сложи си очилата! Говоря ти за ДИНАРИ а не за долари. СФащаш ли?

И  не ме слагай и мене в сметката - само баща ми беше балък в случая. Аз съм бил четвърти клас. Дали даже не бех трети.

 

А що  се отнася до купуването на долари по държавния курс - добре ли рабрах, че искаш да кажеш, че държавният курс от 90 стотинки за долар през осемдесетте е бил правилен, а курсът от 2.5лева за долар  и нагоре е бил спекулативен?

Естествено е нищо да не разбираш! Баща ти както казваш е бил балък, а ти си личинката на балъка.

Сега слушай внимателни и си записвай да не се излагаш друг път.

Югославски динари бяха валута по второ направление. С тях можеше да се пазарува в корекома. Значи те бяха конвертируема валута  досущ като доларите. ЧЕНЧАДЖИИТЕ купуваха не само долари, но и ГФР марки, динари и въобще всичко по второ направление което вървеше в корекома. Това са нови неща за тебе и няма как да ги знаеш за това си отваряй ушите и слушай. 

По нататък не сме обсъждали държавния курс на долара и стойноста му на черния пазар.

Ако искаш нещо да ме питаш, давай.Води си бележки за да запомняш!

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, bgman13 said:

 .....Но пък по некое време, некой се сети, да ми доказва, какво бреме за държавата е била армията.

 

Пак трябва да вземеш молива и да записваш.

Преди заделяхме за армията по 4,5 милиарда, сега само 1,5 милиарда .Панимаеш ли колко ни струваше преди армията.Това с КЕЧ-а е смехотворно дребна работа. Ние давахме 4,5 милиарда  в гнездото под крилото на СССР. Сега сме потребители на сигурност, караме на аванта.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, bgman13 said:

И що тогава не си виждал български цигари преди 89та се пита в задачата? Не би трябвало да ти откривам топлата вода, нали така.

Кой казва, че не съм виждал български цигари преди 89-та година?

Напротив пуша от 1966 г. почнах със Слънце, тогава струваше 32 ст. Същото "Слънце" го изнасяхме в СССР ,но там струваше вече 16 копейки.

Такава далавера въртяхме със братушките по това време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, kirasirrav said:

Да уточня, както казах тези в малките класове тренираха към спортното, иначе си учеха където си бяха. После - както казваш ти, някъде след 5-6 клас не помня точно, някои се прехвърляха вече там.

За коя година става върпрос? Аз говоря за началото на осемдесетте и предполагам до края е било така. Възможно е тия малките да са се хвалили че тренират към спортното, но само да са тренирали в залите и стадионите където тренират и от спортното. Има значение и за кой спорт става въпрос. Примерно в леката атлетика вероятно няма проблем да тичат заедно. И в плуването може да е имало по някой коридор, където плуват такива.

В борбата не е било. Някой път ги засичах да свършват - май тренираха точно по времето, когато ние бяхме на занимална - в ранния следобед. Ама съм забравил де. И никога не сме правили съвместни тренировки с тия които са ни набори.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, kirasirrav said:

Впрочем и на Запад има изкривявания.

За губещото селско стопанство - на всички ви е ясно че по принцип тези неща се дотират. Доколкото съм запознат (едно че учих това, др. че имах роднини в такива отрасли ), повечето ТКЗС-та и всякакви подобни структури са били реално наистина на загуба; все пак имало е и печеливши (но това са сравнително малък брой стопанства/кооперации и т.н. и то говорим за конкретна стопанска година, а не постоянно във времето).

 

На запад са най-големите изкривявания. Там са шампионите по измамите на икономиката. Комунистите силно изоставаха и бяха ограничени да лъжат. И вероятно това беше една от причините, поради която комунизмът падна, за да може държавата да лъже народа по-хубаво. Даже и избирателната система на комунистите, въпреки че в часовете по марксизъм учехме, защо и как именно при социализма е най-добрата демокрация беше ясно, че не е добра. А сегашната избирателна система пак е ясно, че не е добра - ама я ги виж кви финтове са наизмислили. Кви ли не разновидности на измамите - особено пропорционалнта избиратлна система.

 

А относно губещото селско стопанство по времето на соца - никога не е имало такива дотации на селското стопанство, каквито има сега. Какво означава селското стопанство да бъде на загуба? Това означава, че трябва да е била продавана продукцията на ниска цена. НО на кого? Ако е била продавана на народа, т.е. на нас си - от народа и за народа - ми тогава не е на загуба. Ако сме я продавали на загуба на СССР - обаче от там тече нефт и др. неща към България, също на загуба. И ква загуба в такъв случай? А ако сме я продавали на загуба на западните държави (то българската продукция е по-качествена, аз съм ял плодове от германския пазар, а са ми разказвали вкл. за Канада - на всякъде е боклук), тогава вече може и да е имало някаква загуба. Но е била тая загуба по-малко отколкото сега.

По кой начин ще има в България селско стопанство на загуба? Тука природните условия са такива, че ние можем да си позволим и загуба - да му мислят тия, дето са в пустинята. През соца имаше сериозно научно ръководство на АПК и ТКЗС, което добре се справяше. Резлултатите са видими, като количество и качество на продукцията.

 

Всяко едно производство се състои от безусловно необходима база, която се взима наготово от базовата природа. Върху тая база, човекът прилага труд, за да преработи базовата суровина в готов за консумация продукт. И когато човекът прави това, той харчи нещо, което е ограничено в природата. Нямаш печалба в цялостния тоя контекст.

Но после почват едни врътки, едни измишльотини, едни лъжи - за някаква загуба и някаква печалба. Ако ние сме били на загуба, това означава, че някой друг е бил на печалба. А тоя друг сега е на още по-голяма печалба, защото ние сме на още по-голяма загуба. И тоя друг - това е имперският център на света - САЩ и ЕС.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, deaf said:

Нямаше нищо,което можеше и трябваше да се "запази". Не се заяждам. Прехода всъщност е връщане към старото от времената на Царска България,което е  нормалното.

Имаш предвид дървеното рало, предполагам - не се заяждам, просто железните рала дето са ги връзвали на воловете са били по-редки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 55 минути, vvarbanov said:

Естествено е нищо да не разбираш! Баща ти както казваш е бил балък, а ти си личинката на балъка.

Сега слушай внимателни и си записвай да не се излагаш друг път.

Югославски динари бяха валута по второ направление. С тях можеше да се пазарува в корекома. Значи те бяха конвертируема валута  досущ като доларите. ЧЕНЧАДЖИИТЕ купуваха не само долари, но и ГФР марки, динари и въобще всичко по второ направление което вървеше в корекома. Това са нови неща за тебе и няма как да ги знаеш за това си отваряй ушите и слушай. 

По нататък не сме обсъждали държавния курс на долара и стойноста му на черния пазар.

Ако искаш нещо да ме питаш, давай.Води си бележки за да запомняш!

ДА се върнеме на българските цигари, а? ЧЕ е по-просто от второто направление и чейнчаджиите по времето на соца. Да затворме поне една тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, bgman13 said:

Имаш предвид дървеното рало, предполагам - не се заяждам, просто железните рала дето са ги връзвали на воловете са били по-редки.

Лъжеш като Борисов на пресконференция! 🙂 В Царска България нашите селяни са ползвали най-модерни американски трактори и друга селскостопанска техника. Има снимки на тях в нета. И още - в Царска България повечето селяни са били съдружени о,изненада! в кооперации. Ама истински,тоест доброволни. И последно - тогава 70% от българите са яли агнешко,останалите телешко,докато през комунизма основно се наблягаше на свинското,което през царско време са го яли само голтаците като Пурко (Тодор Колев) от филма "Господин за един ден". 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, vvarbanov said:

Преди заделяхме за армията по 4,5 милиарда, сега само 1,5 милиарда .Панимаеш ли колко ни струваше преди армията.

Ти панимаеш ли, кво е тва счетоводен баланс? Панимаеш ли кво е тва нетен продукт. Ако не панимаше ше ти кажем - нетният продукт е оня продукт на комунистическата икономика, който си е останал все още да стрърчи вече тридесет и една години, след като падна соца. Тва почти сичкуту, което е наоколо, и което стръчи - тва ти е нетния продукт на комунизма. Тва язовири, вецове, жилища, административни сгради (вкл. НДК, или Панорама Плевенска Епопея), вкл. АЕЦ Козлодуй; а така също и колосалните количества огромни и по-малки заводи, дето ги трошат сега, ама не могат даже и да ги строшат - всичкото това нещо е Нетен Продукт. От комунизма е, а не е от капитализма. От капитализма имаш само хотели по черноморието и некои екстри в София.

Дълги години, може би двайсет, по пътя Монтана-Берковица бяха останали и стърчаха ябълковите дървета, посадени през соца, които ходехме да берем на ученически бригади. Никой не се грижеше за тях през всичките  тези години. Но те си стояха. Дали е имали е било загуба, за това че си стърчат необгрижвани от абсолютно никой; или пък е било загуба, разхищение, именно че не са били положени минимални усилия и разходи, за да се добие продукция от тия мръсни, комунистически ябълкови насаждения?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, bgman13 said:

Наистина хайде да го видим и тоя неуспешен твой опит за смятане.

1. Цената на киловат ел. енергия преди 89та беше 2 стотинки дневна и 1 стотинка нощна! Точка след удивителната.

Читай здес и се ограмотявай. Ето колко плащахме за ток през 1981 година.

При соца цените на тока са се променяли най-много веднъж на пет години. Например през януари 1970 г. дневната тарифа е била 2,2 ст./квтч, а нощната – 1 ст./квтч. Следващата промяна е от януари 1980 г. Тогава дневният ток поскъпва с 45% до 3,2 ст., но цената на нощния не мърда.  Следващото увеличение през октомври 1985 г. обаче е жестоко. Дневната тарифа се вдига с 41% до 4,5 ст., а нощната скача двойно до 2 ст./квтч.  
 

Значи през 1989 г. тока не е струвал 2ст дневна и 1ст. нощна както твърдиш. Това са твои  измишльотинки. По долу е линка където може да се ограмотиш и да се радваш на новото знание което си придобил.

Прочетете целия материал на следния линк: https://www.actualno.com/curious/eto-kolko-plashtahme-za-tok-prez-1981-godina-news_465085.html © Actualno.com

 

Това прави, срено 1.5 стотинки. На мода поради това бяха акомулиращите печки, кото работеха през нощта. Т.е. опитът ти да завишиш числото, което посочих, доведоха до това, че аз го намалих от 2 стотинки на 1.5.

2. Средната заплата беше даже малко повече от 213 лева. По-скоро 270.

3. Средна работна заплата сега - 1525 лева, казваш. А по медиана? Щото през соца, средната беше и медиана. Поради простата причина, че разликата между максималната и минимална работна заплата беше много по-малка от сега и поради това, че на минимална заплата през соца работеха много малко българи.

Точно за това ти давам пример какво и колко можеш да си купиш с една средна раб. заплата през соца и сега. Значи, няма  какво да ми даваш за пример  колко е можело да се купи с един лев през соца и сега.Смятай какво купуваш със средната заплата, панимаеш ли ?!

Освен това, през соца имаше извънредно много неща, които се раздаваха безплатно. Като почнеш от зъболекарски услуги, които бяха напълно безплатни, а във всяко училище имаше зъболекарски кабинет и всяка година, учениците задължително минаваха на преглед и зъболечение през тоя кабинет. Безплатни учебници, безплатна храна на много места. И дори безплатни лекарства. Въпросните спортни клуибове за които стана въпрос бяха напълно безплатни, а пък даже раздаваха екипи, имаше и други безплатни екстри - вкл. лагери, където всичко беше безплатно, вкл. храна и спане, път. Сега на колко места се плаща за да спортуваш?

Колко да са били "безплатни" я?

Ами робуването наречено "бригади"?Ами ангарията  кръстена  "съботници " ?То няма откъде да дойдат "безплатните" ти неща. Бай ти Тошо ли бачка в Гърция, той ли бере маслини за да почиваш "безплатно".Той ли ти плаща с кървав пот пионерския лагер?

Замислял ли си се някога откъде идват безплатните неща при соца? Ама не, това е много сложно за теб. Достатъчно е да знаеш, "Партията рани, ний борим"

 

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, vvarbanov said:

Напротив пуша от 1966 г. почнах със Слънце, тогава струваше 32 ст. Същото "Слънце" го изнасяхме в СССР ,но там струваше вече 16 копейки.

Такава далавера въртяхме със братушките по това време.

Кажи сега и за българското боро, дето беше по-евтино от американското, а пък беше по-добро. Кажи за българските цигари тогава и ги сравни със сегашните небългарски и всякакви цигари. Кажи също така, щом отново оптиваш да изкарваш, че СССР ни е експлоатирал - за руския нефт, дето ни го даваха без пари.

Или искаш да кажеш, че докато СССР ни е пил кръвчицата, българите си решиха жилищния проблем, електрическия (вкл. енергоразпределителните системи, които са направени да подсигуряват няколко пъти по-голямо потребление на ток), па и почивки санаториуми, па български спорт на световно ниво. Остави друготоа, ами и толкова много заводи, колосални комунистически динозаври - и все губещи си ги направихме, докато СССР ни ескплоатаираше - бах си екпоатацията. Тва да ти не е иднийската компания на англия, дето е водила опиумни войни с Китай, за правото си да продава наркотици на китайския пазар?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, deaf said:

В Царска България нашите селяни са ползвали най-модерни американски трактори и друга селскостопанска техника. Има снимки на тях в нета.

Бе аз ти говоря за истински артефакти, не за снимки на някой единичен трактор или за подарък мерцедес на царя. Бащата на майка ми е имал триста декара земя. Направил е малко преди 44та триетажна къща. Комунистите му взимат земята, един етаж от къщата, и дори взимат кОлата с воловете.

Сметали са го за богат. Имал е пет деца, направил е къща на три етажа - за две деца не остава етаж. Но преценили, че три етажа са му много. Що са решили така?

Първи хипотетичен вариант: Щото е имал и най-модерен американски трактор, за който са преценили, че му е достатъчен?

Втори хипотетичен вариант: Щото останалите не са имали и много по-малко.

 

П.П. Дядо ми е прекарал всичките трупи за къщата от едно съседно село, с воловете, а в накои случаи ги е влачил и самичък. Не е имало никакъв трактор. Ако е имало такива трактори, комунистите да са ги национализирали и да са ги използвали след това в ТКЗСто. При което все некой, щеше да ги е виждал даже и през далечната 89та. Ама не знам за такъв. Не съм чул. Баща ми работеше в АПК. Не съм чул също така, някой да е приватизирал след като падна соца американски трактор, национализиран от комунистите. На тия неща, както казах им се вика АРТЕФАКТИ, а не снимки.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, vvarbanov said:

Читай здес и се ограмотявай. Ето колко плащахме за ток през 1981 година.

При соца цените на тока са се променяли най-много веднъж на пет години. Например през януари 1970 г. дневната тарифа е била 2,2 ст./квтч, а нощната – 1 ст./квтч. Следващата промяна е от януари 1980 г. Тогава дневният ток поскъпва с 45% до 3,2 ст., но цената на нощния не мърда.  Следващото увеличение през октомври 1985 г. обаче е жестоко. Дневната тарифа се вдига с 41% до 4,5 ст., а нощната скача двойно до 2 ст./квтч.  
 

Значи през 1989 г. тока не е струвал 2ст дневна и 1ст. нощна както твърдиш. Това са твои  измишльотинки. По долу е линка където може да се ограмотиш и да се радваш на новото знание което си придобил.

Майната му на линка, питай кой е виждал. Имам сигурни спомени, питам де кой срещна кой е виждал и кой помни. Всички са единодушни - 2 стотинки за киловат дневна и една нощна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, vvarbanov said:

Точно за това ти давам пример какво и колко можеш да си купиш с една средна раб. заплата през соца и сега. Значи, няма значение с един лев какво си можел да купиш преди и сега.Смятай какво купуваш със средната заплата, панимаеш ли ?!

Билет за градския басейн през соца - 20 стотинки. Сега е десетина лева. Пеесет пъти повече. Билет за кино - 25 стотинки. Смятай си колкото искаш.

А па ако пончеме и със сметките в ресторантите - ама ше стане страшно, щото сегашните младежи не са виждали такава евтиния.

Редактирано от bgman13
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, bgman13 said:

Майната му на линка, питай кой е виждал. Имам сигурни спомени, питам де кой срещна кой е виждал и кой помни. Всички са единодушни - 2 стотинки за киловат дневна и една нощна.

Толкова беше преди бай Тошо да вземе дълговете. Това е цената от седемдесетте години, и първите една-две от 80-те. След това всичко почна да се сгромолясва бавно и неотклонно, до победния край :) Колко пъти само Гриша Филипов се появяваше по телевизията, за да обяви тържествено повишаване на цената на сиренето и други стоки...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, bgman13 said:

Билет за градския басейн през соца - 20 стотинки. Сега е десетина лева. Пеесет пъти повече. Билет за кино - 25 стотинки. Смятай си колкото искаш.

А па ако пончеме и със сметките в ресторантите - ама ше стане страшно, щото сегашните младежи не са виждали такава евтиния.

Не виждам за какво се пънеш тука с глупости. Държавата ти вземаше от парите за да ти ги дава после тайно, дотирайки де що мърда, и ти сега се хвалиш че не знаеш колко пари ти е вземала? Вноските за кола, които престояваха по десет и повече години, какво финансираха с лихвата си? А за телевизор, който също с години се чакаше? Апартаменти? То пак е чудно, че тоя сбъркан строй толкова дълго се задържа, ако не беше репресивния му апарат да е бил издухан 20 години по-рано...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, bgman13 said:

Кажи сега и за българското боро, дето беше по-евтино от американското, а пък беше по-добро. Кажи за българските цигари тогава и ги сравни със сегашните небългарски и всякакви цигари.

Слушай синко, американско боро имаше само в корекома.През соца не сме произвеждали. Трябваше лиценз за тая работа.И не само ,необходим е рецептурник и технология. Тогава мал борото бяха ароматизирани цигари.Миришеха много приятно.И нямат нищо общо с борото дето го правехме контрабанда след 1989 г.Което си беше смърдулник като другите бг. цигари. Значи, забраниха на запад да ароматизират цигарите и там сега вече не са толкова добри. 

 

Кажи също така, щом отново оптиваш да изкарваш, че СССР ни е експлоатирал - за руския нефт, дето ни го даваха без пари.

Как без пари? С нефта ни плащаха за лоялност и послушание. Ще знаеш от мене, всеки трябва да си храни овцете и кучето, за да му дават мляко и да ги стриже.

Или искаш да кажеш, че докато СССР ни е пил кръвчицата, българите си решиха жилищния проблем,

Толкова беше решен жилищния проблем, че хората правеха вноски и чакаха по 20 г. за жилище.

електрическия (вкл. енергоразпределителните системи, които са направени да подсигуряват няколко пъти по-голямо потребление на ток), па и почивки санаториуми, па български спорт на световно ниво. Остави друготоа, ами и толкова много заводи, колосални комунистически динозаври - и все губещи си ги направихме, докато СССР ни ескплоатаираше - бах си екпоатацията. Тва да ти не е иднийската компания на англия, дето е водила опиумни войни с Китай, за правото си да продава наркотици на китайския пазар?

Тия заводи не бяха ефективни, за това и ги закриха. Сега като ги няма вече, нашите стоки са конкурентноспособни на запад.

И сега който бачка може да ходи на почивка. През соца работягите бачкаха за това и мързеливците можеха да ходят безплатно на море. Ама сега няма кой да плаща на калпазаните и те се вълнуват и протестират в във форума. Ох как съжаляват, ах колко им е мъчно за соца, че вече няма кой да  им даде кинти за почивка.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минути, scaner said:

Не виждам за какво се пънеш тука с глупости. Държавата ти вземаше от парите за да ти ги дава после тайно, дотирайки де що мърда, и ти сега се хвалиш че не знаеш колко пари ти е вземала? Вноските за кола, които престояваха по десет и повече години, какво финансираха с лихвата си? А за телевизор, който също с години се чакаше? Апартаменти?

Наистина - не виждам смисъл да се пънеш с глупости. Апартементи? Над 90% от жилищата в които живее българина, са посторени през соца. Но ти се виксираш в парите. ПО-точно в псевдопарите, щото те вече изгубиха функциите си да бъдат пари. Една от функциите на парите е да бъде мерна единца. Изчезнала е вече тая функция. Ама ти, дебре ли се пънеш да смяташ в пари.

 

Ше ти обясним още по-добре за парите - те служат за да бъде разпределено произведеното между отделните части на обществото. Но цялото общество потребява всичко което е произвело. Виж сега колко е просто. И когато през соца, е било произведено много, съответно е и било разпределяно много. Ама много - това ти е реалния ресурс. Т.е. това което ти е останало наоколо да стърчи и си е още от соца. Апартаменти? Да - и апартаменти. От соца са бе. И къщи. И сгради. И заводи. И електроразпределителни дружества. Държавата нещо ми била взимала. Ама па това нещо било пари. И докато ми взимала парите, пейзажът силно се променил. Появили се много жилища. И ти казваш "Много жилища - а па хората си стоят без жилища - чакат за апартаменти". Вода гази - жаден ходи.

Нещо си се объркал, брато. Това е нонсенс.

А да си чул, на днешно време да се раздават апартаменти, като носни кърпички на свадба? Щото през комунизма ти даваха софийско жителство и апартамент, на момента как сключиш договор, че ще работиш в Кремиковци 5 години, със заплата 500 лева на месец, поради което автоматично ти отпадаше и ангажимента да служиш в казармата. Не само по тоя начин са раздавани апартаменти като носни кърпички. В провинцията повечето хора живеят в къщи, които са си направили сами - за кво са чакали тия? Да не би за заплатите, като сега миньорите и т.н. ?

И за вноските за колите си се объркал. Кой е искал да си купи кола по пазарни цени си ги е купувал без да чака. Обаче всички искат да си купуват коли на по-ниска от пазарните и за това чака.

А па телевизор - тва вече са смешки. Отиваш, купуваш си телевизор. Обаче телевизорите по това време бяха наистина скъпи. Щото тогава се изобщо появиха в света на техниката. И въпреки че бяха скъпи, спрямо останалите стоки, българите си купиха и телевизори и имаха телевизори и гледаха и телевизори.

 

П.П. И да, през соца, България произвеждаше и телевизори. Както и компютри.

Редактирано от bgman13
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, vvarbanov said:

Слушай синко, американско боро имаше само в корекома.През соца не сме произвеждали.

Сигурен ли си, че си на седемдесет години? Нещо здравата си изпушил тогава. Марл Боро, и Кент и Ейч Би, и Ротмънс се продаваше в сладкарниците. Говориме за първата половина на осемдесетте.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...