Отиди на
Форум "Наука"

Въпроси за соцреализЪма


Recommended Posts

  • Потребител
Just now, bgman13 said:

Как ще имаш спомен за нещо което е било, когато тебе не те е имало на белия свят - очевидно е, че те е нямало?

 Синко, аз съм над 70 год.

Сърбите се изтрепваха да пазаруват в България сирене, кашкавал и кво ли не. Тука тия неща бяха качествени и евтини. От там носеха дънки, шоколад и сръбска музика. ЗА българска валута се избиваха. Ще ти кажа конкретен случай. Отиваме на екскурзия, аз майка ми и баща ми в Сърбия. Аз съм трети клас. Имаме право да обменим за динари точно определено количество левове. Но ние искаме още. И носим контрабандно още левове. Щом слизаме от автобуса, ни се полепват сръбски чейнчаджии (но в България такива птици баш няма и ние сме малко като шарани.

 В България имаше ченчаджии, още през 1966 г съм купувал долари от тях. Ама вие с баща ти, наистина сте били шарани. Тия неща им излизат евтино, като хванат такива балъци и вместо по държавния курс обменят доларите за левове. Значи вършили сте незаконни дейности за да се облагодетелствате.За това имаше валутен закон.

Един говори с баща ми да му обмени левовете за динари. Баща ми му даде парите и оня отиде да донесе динари. Ама не се върна, разбира се. Но не всички българи са такива балъци. Сърбите търсеха левове, за да пазаруват в България.

 

А тва дето било имало валутен закон, да обменят валутата неизгодно - абе изтрепваха се да пазаруват български стоки, които им бяха изгодни. Тва са фактите, които ти не си ги виждал, щото не те е имало набелия свят.

Кой го е имало на белия свят вече ти казах. Нямаш хабер как ставаха тия работи.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 207
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 12 минути, vvarbanov said:
Преди 1 час, bgman13 said:

Как ще имаш спомен за нещо което е било, когато тебе не те е имало на белия свят - очевидно е, че те е нямало?

 Синко, аз съм над 70 год.

Сърбите се изтрепваха да пазаруват в България сирене, кашкавал и кво ли не. Тука тия неща бяха качествени и евтини. От там носеха дънки, шоколад и сръбска музика. ЗА българска валута се избиваха. Ще ти кажа конкретен случай. Отиваме на екскурзия, аз майка ми и баща ми в Сърбия. Аз съм трети клас. Имаме право да обменим за динари точно определено количество левове. Но ние искаме още. И носим контрабандно още левове. Щом слизаме от автобуса, ни се полепват сръбски чейнчаджии (но в България такива птици баш няма и ние сме малко като шарани.

 В България имаше ченчаджии, още през 1966 г съм купувал долари от тях. Ама вие с баща ти, наистина сте били шарани. Тия неща им излизат евтино, като хванат такива балъци и вместо по държавния курс обменят доларите за левове. Значи вършили сте незаконни дейности за да се облагодетелствате.За това имаше валутен закон.

Един говори с баща ми да му обмени левовете за динари. Баща ми му даде парите и оня отиде да донесе динари. Ама не се върна, разбира се. Но не всички българи са такива балъци. Сърбите търсеха левове, за да пазаруват в България.

 

А тва дето било имало валутен закон, да обменят валутата неизгодно - абе изтрепваха се да пазаруват български стоки, които им бяха изгодни. Тва са фактите, които ти не си ги виждал, щото не те е имало набелия свят.

Кой го е имало на белия свят вече ти казах. Нямаш хабер как ставаха тия работи.

Expand  

 

Човекът е бил малък, пък и зарибен...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, kirasirrav said:

Специално за спорта съм съгласен че преди имаше масовост, и въобще като цяло, нацията беше много по-добре в това отношение.

Ама то днес спорта е още повече масов! Комунистическата пропаганда май наистина ни е изкривила усещането. Днес около блоковете в моя квартал по цял ден играят футбол. Навсякъде има изградени спортни площадки и детски стадиони. По парковете има фитнес уреди и постоянно децата са по тях. Пързалят се със скейтбордове и какво ли още не. Спортните клубове са препълнени с деца трениращи всички спортове,включително и бойни изкуства,които през комунизма бяха забранени. Тенис кортовете са пълни по цял ден. И не само с деца на елита. Оня ден деца от моя град взеха медали (най-високият беше сребърен) по таекуон-до. Просто днес червената пропаганда продължава да възхвалява соц.миналото и да очерня днешните дни...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, deaf said:

Понеже съм спортна натура,ще кажа че спортните постижения през соца са под средното световно ниво.

Е ти кажи. Ама тука сме на тема соцреализма, а не сънища от хиляда и една нощ.

 

Тва на снимката е световния отборен шампион по класическа борба. Само двама немат медали, но са в шестицата. По пронцип България на световни и европейски беше след отбора на СССР - т.е. това е Русия, Беларус (с Александър Медвед), Кавказките републики, Прибалтийските, Украйна, Казахстан, Узбекистан, Туркмениста, Таджикистан, Киргизстан и още кво изпуснах. Половината свет на Борбата е на първо място, а на второ традиционно при това е малка България, която е колко Москва:

https://www.bul-wrestling.org/статистика/260-спечелени-медали-за-периода-1956-2019-г

 

Ето ти още две интересни линкчета:

https://bg.wikipedia.org/wiki/Световно_първенство_по_борба#Класиране_за_всички_времена

 

https://bg.wikipedia.org/wiki/Европейско_първенство_по_борба#Общо_класиране_по_медали

 

Понеже това е най-добре представилия се спорт на България, ти го показвам него. По-късно ще те запозная и с останалите (че сега бързам). Та да не се излагаш повече да дърдориш, ама големи глупости (понеже си спортна натура).

Редактирано от bgman13
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имало ли домати, краставици, салами,.......?

Какъв е БВП НА България преди и сега.

И вce пaĸ бpyтният вътpeшeн пpoдyĸт (БBΠ) нaдминa 100 милиapдa лeвa пpeз 2017 гoдинa. Toвa e peĸopднo виcoĸo нивo зa бългapcĸaтa иĸoнoмиĸa и близo тpи пъти пoвeчe, oтĸoлĸoтo пpeз 1989 гoдинa, ĸoмeнтиpa в cвoй aнaлиз, пyблиĸyвaн oт "24 чaca", иĸoнoмиcтът Гeopги Aнгeлoв.

 Преди 2-3г БВП стана  130 милиарда лева.

БBΠ oт 101 милиapдa лeвa ce paвнявa нa близo 52 милиapдa eвpo или 61 милиapдa дoлapa. Toвa e peĸopднo виcoĸo нивo зa бългapcĸaтa иĸoнoмиĸa и близo тpи пъти пoвeчe, oтĸoлĸoтo пpeз 1989 гoдинa (ĸoгaтo БBΠ бeшe пoд 22 милиapдa дoлapa) въпpeĸи зacтapявaнeтo и нaмaлявaнeтo нa нaceлeниeтo. Зa cpaвнeниe, cъceднa Cъpбия, ĸoятo имa cъщoтo нaceлeниe ĸaтo Бългapия, пpoизвeждa eдвa 41 милиapдa дoлapa пpeз 2017 гoдинa", пocoчвa Aнгeлoв. 

https://money.bg/economics/balgarskata-ikonomika-dnes-e-tri-pati-po-golyama-otkolkoto-prez-1989-godina.html

  Значи, не се строят язовири, ако не са икономически ефективни. Много от построените през соца се затлачиха. Те не са мерило за просперитета на икономиката. За какво да произвеждаме домати, като имаме по рентабилни производства.Не може все още да се гордеем с мотиките,  язовирите, сърпа и чука  на комунизма те останаха в миналото.  Запознай се  с данните за БВП.  

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

Преди 47 минути, vvarbanov said:

Имало ли домати, краставици, салами,.......?

Какъв е БВП НА България преди и сега.

И вce пaĸ бpyтният вътpeшeн пpoдyĸт (БBΠ) нaдминa 100 милиapдa лeвa пpeз 2017 гoдинa. Toвa e peĸopднo виcoĸo нивo зa бългapcĸaтa иĸoнoмиĸa и близo тpи пъти пoвeчe, oтĸoлĸoтo пpeз 1989 гoдинa, ĸoмeнтиpa в cвoй aнaлиз, пyблиĸyвaн oт "24 чaca", иĸoнoмиcтът Гeopги Aнгeлoв.

 Преди 2-3г БВП стана  130 милиарда лева.

БBΠ oт 101 милиapдa лeвa ce paвнявa нa близo 52 милиapдa eвpo или 61 милиapдa дoлapa. Toвa e peĸopднo виcoĸo нивo зa бългapcĸaтa иĸoнoмиĸa и близo тpи пъти пoвeчe, oтĸoлĸoтo пpeз 1989 гoдинa (ĸoгaтo БBΠ бeшe пoд 22 милиapдa дoлapa) въпpeĸи зacтapявaнeтo и нaмaлявaнeтo нa нaceлeниeтo. Зa cpaвнeниe, cъceднa Cъpбия, ĸoятo имa cъщoтo нaceлeниe ĸaтo Бългapия, пpoизвeждa eдвa 41 милиapдa дoлapa пpeз 2017 гoдинa", пocoчвa Aнгeлoв. 

https://money.bg/economics/balgarskata-ikonomika-dnes-e-tri-pati-po-golyama-otkolkoto-prez-1989-godina.html

  Значи, не се строят язовири, ако не са икономически ефективни. Много от построените през соца се затлачиха. Те не са мерило за просперитета на икономиката. За какво да произвеждаме домати, като имаме по рентабилни производства.Не може все още да се гордеем с мотиките,  язовирите, сърпа и чука  на комунизма те останаха в миналото.  Запознай се  с данните за БВП.  

Празни хора !

Силата на Един Народ и Една Държава не се измерва с БВП или само с търговия, наличности. Най важното е да можеш да впрегнеш потенциала и силата на хората в държавата. Възмобно бързо и ефективно, я за война , я за  развитие в дадено направление. Това го имаше в НРБ, Имаше възможност за  мобилизация и насочване жизнената сила на Народа. 

Сегашно време няма ниюо подобно. Няма дори армия и втори ешалон бюрократи способни да поемат кормилото, да се опрат дори и на нивите Големи Братя САЩ, ЕС. По тая причина има обреченост, няма смелост и силици дори да се наложи собствен път на мимикрия , различен от Престъпния заговор на Псевдопандемията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, deaf said:

Какво да смятам? Тия всичките са продукт на соца. Ама не си дал пълната картинка - с изключение на броя на олимпийските медали. Ама кога са спечелени тия олимпийски медали, имаш ли си на представа? Ето сега тука, ще ти помогна да се орьентираш.

Хронологически, успехите на българския спорт се развиват те така:

В далечната 1956 година на олимпиадата в Мелбърн, България е на 19то място с 1 златен и общо 5 медала.

В далечната 1960 година на олимпиадата в Рим, България е на 15то място с един златен и общо 7 медала.

В далечната 1964 година на олимпиадата в Токио, България е на 11то място с 3 златни и общо 10 медала.

В далечната 1968 година на олимпиадата в Мексико сити, България е на 18то място с 2 златни и общо 9 медала.

В далечната 1972 година на олимпиадата в Мюнхен, България е на 9то място със 6 златни и общо 21 медала.

В далечната 1976 година на олимпиадата в Монреал, България е на 7мо място със 6 златни и общо 22 медала.

В далечната 1980 година на олимпиадата в Москва, България е на 3то място с 8 златни и общо 41 медала. Не всички капиталистически държави са бойкотирали игрите. На тях присъстват, след България в крайното класиране (безмилостни са аналите на историята): Италия, Франция, Великобритания, Швеция, Финландия, Австралия, Австрия, Испания, Швейцария, Белгия, Холандия, Ирландия, Гърция. След нас са и останалите държави от целия днешен Европейски съюз, които тогава бяха в соцлагера. А единствените които отсъстваха от игрите, защото ги бойкотираха и имат някакво значение са ГФР, Япония, САЩ, Канада, Турция, Кения и Южна Корея. Като пред нас в класирането са само ГДР и СССР.

Спомням си, как преди олимпиадата петкратният световен и европейски шампион Александър Томов обеща, че тоя път вече ще спечели златен медал и от олимпиада, защото взимаше само сребърни. И когато той отново взе сребро, някои го обвиняваха, че как може такова нещо, тоя Александър Томов обещава и не си спазва обещанията.

В далечната 1988 година, след като и България на свой ред с повечето държави от соцлагера бойкотира олимпийските игри през 1984 година в Лос Анджелис (където Румъния стана 2ра), на олимпиадата в Сеул нямаше повече бойкотиращи игрите държави, и България е на 7мо място с 10 златни и общо 35 медала. За отбелязване е че на тия игри България е прецакана, защото е отрязан целия български отбор по щанги, за който е било предварително известно, че щеше да спечели осем златни медала. Това беше нечестен заговор срещу българския спорт и българските щанги, в който решаващо участие има властовата позиция на допингкомисиите. Ако българските щанги не бяха отрязани по тоя начин, България щеше да бъде 4та в общото класиране със 16 златни и общо 41 медала.
 

Тва до тука ти е развитието през соца. След соца, хронологичното развитите на представянето на България на Олимпийски игри се развива те така:

92ра Барселона - 18то място с 3 златни и общо 16 медала;
96та Атланта - 22ро място с 3 златни и общо 15 медала;
2000на Сидни - 15то място с 5 златни и общо 13 медала;
2004та Атина - 33то място с 2 златни и общо 12 медала;
2008ма Пекин - 43то място с 1 златен и общо 5 медала;
2012та Лондон - 63то място с 0 златни и общо 3 медала;
2016та Рио де Жанейро - дели 65то място с недемократична Венецуела с 0 златни и общо 3 медала

 

И остава само да се коментира последното представяне на България в Токио, което се нуждае от специален коментар, защото е странно - според мене е нагласено. Така както и успехите на българскто мъжко плуване напоследък, които също са странни.

Редактирано от bgman13
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, deaf said:

Кое каза, че не ти е още ясно - кои други български лекоатлети, са горе доле равни на Стефка Костадинова (ти сигурно само нея си я знаеш). Те ти тука отборното класиране на България на въпросното Световно Първенство в Рим - шести сме в света (ама през соца де, не сега).

П.П. Светлана Исаева учеше в другата парлалелка на Спортното Училище в Плевен (т.е. не точно в моята). Паралелеките бяха от по двайсет и неколко човека - имаше А, Б, В, Г.. май и Д имаше.

 

https://bgathletic.com/new.php?id=23308

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, vvarbanov said:

Какъв е БВП НА България преди и сега.

И вce пaĸ бpyтният вътpeшeн пpoдyĸт (БBΠ) нaдминa 100 милиapдa лeвa пpeз 2017 гoдинa. Toвa e peĸopднo виcoĸo нивo зa бългapcĸaтa иĸoнoмиĸa и близo тpи пъти пoвeчe, oтĸoлĸoтo пpeз 1989 гoдинa, ĸoмeнтиpa в cвoй aнaлиз, пyблиĸyвaн oт "24 чaca", иĸoнoмиcтът Гeopги Aнгeлoв.

Те ти ги икономистите, които не могат да смятат. Наслади им се хубаво. А и тука няма такива дето могат да смятат, така че ясна е работата. Три пъти бил по-висок БВП в ЛЕВА. Само че лев не е мерна единица. За да бъде мерна единица, трябва да бъде неизменен като покупателна способност, като платино-иридиевите еталони за тегло, които се съхраняват в незнам кое си мазе на Европа.

 

С един лев през 2017 година, ще си купиш по-малко от четири киловата електроенергия. С един лев преди 89та година ще си купиш 50 (слововм - петдесет) коловата електроенергия.

С един лев не можеш да идеш и половин път на градски басейн през 2017 година. С един лев, ще отидеш 5 пъти (словом - пет пъти) на градски басейн преди 89та.

Не ми смятай тоалетната хартия, която стана най-важна заедно с бананите, откак падна соца. Без реалните неща, които са построени през соца, нямаше да е възможно да се фиксираш прекалено над въпросната тоалетна хартия. Защото преди 44та в България не е имало даже нужници във всички къщи (нужник - кенев на двора, в който няма вода, а има само една голема дупка под която има трап, пълен с лайна).

 

Преди 1 час, vvarbanov said:

  Значи, не се строят язовири, ако не са икономически ефективни. Много от построените през соца се затлачиха.

 

Не са икономические ефективни сега - щото унищожиха селското стопанство. През соца се използваха за напояване, защото имаше колосално селско стопанство. Можеш да прецениш, какво чудо е било, точно по наличието на язовирите които го напояваха. Ама са могли да ги и построят бре - ти да не мислиш, че тия язовири са построени от идиоти?

 

А идиотите са сега - не могат даже да ги поддържат. Та затова се и затлачили и даже заливат къщите на хората и ги давят. Не могат да го боядисат това което е построено през соца.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само три факта,че не се издържа...🙂

Царска България е произвеждала стотици самолети!

Немалка част от язовирите у нас имат чисто военно предназначение. При нападение,шлюзовете им да бъдат отворени и да залеят и удавят с вода вражеските войски. Няма друго обяснение...

Както и да се смята,днес БВП е малко по-висок от този на комунистическа България...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, deaf said:

Царска България е произвеждала стотици самолети!

Тва надолу е от стенограма на народното събрание:

Ето как описва на 12 март 1940 г. жиз­неното рав­нище на нашия народ през 1939 г. депутатът Серафим Геор­гиев в изказ­ване пред Народ­ното съб­рание: „Кар­тината на бъл­гар­с­ката мизерия е страшна… Мога да ви припомня кар­тини от Бер­ков­ско, които видях с очите си. Едно дете ядеше симид, вместо сирене с царевичен хляб. Мога да ви прочета и данни: 19,5% от сел­с­ките семейс­тва живеят в тух­лени, а 61% в кир­пичени къщи; сел­с­кото жилище се със­тои обик­новено от две стаи, в които живеят средно шест души; в тези стаи обик­новено се готви. 57% от домакин­с­т­вата нямат кладенци; 17,4% нямат клозети. 20% от домакин­с­т­вата нямат кревати, а останалите 80% имат средно по два кревата за шест души. 28,5% от домакин­с­т­вата нямат маса, а 36% нямат стол. 28% нямат печка. 36% нямат юрган. 46,5% нямат дюшеци, а 34% нямат никаква пос­теля. Домаш­ните съдове и прибори са със съм­нителна чис­тота и се дър­жат на отк­рито, понеже 53% от домакин­с­т­вата нямат нито един шкаф. Домаш­ните перални, хладил­ници и елек­т­рически гот­вар­ски печки са непоз­нати вещи. Измиването на тялото през зимата е непоз­нато. Дол­ните дрехи обик­новено са така замър­сени, че са хванали кожа от кир. Ето това са покър­тител­ните условия за закъс­нялостта на бъл­гар­с­кия живот”, зак­лючава депутатът.

 

Преди 1 час, deaf said:

Както и да се смята,днес БВП е малко по-висок от този на комунистическа България...

Е ако го смяташ в купони (пари без покритие), може да го изкараш и много по-висок. Обаче ако го смяташ в реално изражение - реално произведена прокуция, днешният БВП не е малко по-висок, а е много по-нисък.

Знаеш ли кво са реални показатели, по които шашавите комунисти смятаха? Колко зърно е произведено, колко плодове, колко електрокара, колко електронни машини (България беше водещ производител и там). Па накрая като ти кажат и колко жилища са били произведени на година - знаеш ли колко? Имало е моменти около сто хиляди новопостроени жилища само за една година - ама тва са само тия, които държавата е построила. А много жилища, хората сами си ги построиха - тези техни жилища дето те си ги построили, са част от съвкупния БВП. Ама плюс медалите в спорта. Плюс класните български филми, плюс естрадата, плюс курорта по два пъти в годината на всички - упс, то сега някой па ще ме засече, че не всички са искали да ходят на море - което си е право, право си е - имаше и такива, на които им се не ходеше.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, deaf said:

Немалка част от язовирите у нас имат чисто военно предназначение. При нападение,шлюзовете им да бъдат отворени и да залеят и удавят с вода вражеските войски. Няма друго обяснение...

Вероятно имаш предвид, че това което е правено от шашавите комунисти, е били измислено от сакадъм. И демек не са били толко шашави. Да добре е че подсещаш - имаше и армия. Ама армия, кво се вика. Само у бригадата у Горна Баня имаше двеста танка и не си спомням колко БТРи и МТЛБта.

Да ти вадя ли и кадри колко време минава войската с военните машини само в София пред дедо ти Тодър.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Те ти и язовир Студен кладенец. Виж кво пише:

"Със своите 27.8 km² площ той е 3-тият по големина язовир в България след „Мандра“ и „Искър“[1].

...

Главното предназначение на хидровъзела е регулирането на големия и силно вариращ сезонен отток на р. Арда, както и напояване и производство на електроенергия чрез ВЕЦ[2]. "

 

А може да е имал и военно предназначение. Не требва ли? Ако искаш сега, е така как вече не издържаш, може да направиш проверка и на вецовете, кога са направени.

 

https://bg.wikipedia.org/wiki/Студен_кладенец_(язовир)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, bgman13 said:

Те ти ги икономистите, които не могат да смятат. Наслади им се хубаво. А и тука няма такива дето могат да смятат, така че ясна е работата. Три пъти бил по-висок БВП в ЛЕВА. Само че лев не е мерна единица. За да бъде мерна единица, трябва да бъде неизменен като покупателна способност, като платино-иридиевите еталони за тегло, които се съхраняват в незнам кое си мазе на Европа.

Икономистите добре си смятат, ти  не четеш какво съм написал. "БBΠ oт 101 милиapдa лeвa ce paвнявa нa близo 52 милиapдa eвpo или 61 милиapдa дoлapa. Toвa e peĸopднo виcoĸo нивo зa бългapcĸaтa иĸoнoмиĸa и близo тpи пъти пoвeчe, oтĸoлĸoтo пpeз 1989 гoдинa (ĸoгaтo БBΠ бeшe пoд 22 милиapдa дoлapa) 

 

С един лев през 2017 година, ще си купиш по-малко от четири киловата електроенергия. С един лев преди 89та година ще си купиш 50 (слововм - петдесет) коловата електроенергия.

Само ,че сега вземаш много повече заплата левове и можеш да си купиш повече киловати. Наистина хайде да видим какви са цените на ел енергията и средната работна заплата през 1985г. и 2021г.  4,5 ст/квтч през 1985 г. -средна раб заплата 213,67лв. /сега е 23 ст/квтч - средна раб заплата  1525лв.  Можеш да пресметнеш  и сам колко повече ток можеш да си купиш сега с една средна работна заплата  .

 При сегашната средна раб. заплата могат да се купят много повече сирене, кашкавал, салам, месо, апартаменти и ток отколкото през соца. За мебели, телевизори, климатици,....въобще не може да става и дума за сравнение.

С един лев не можеш да идеш и половин път на градски басейн през 2017 година. С един лев, ще отидеш 5 пъти (словом - пет пъти) на градски басейн преди 89та.

Не ми смятай тоалетната хартия, която стана най-важна заедно с бананите, откак падна соца. Без реалните неща, които са построени през соца, нямаше да е възможно да се фиксираш прекалено над въпросната тоалетна хартия. Защото преди 44та в България не е имало даже нужници във всички къщи (нужник - кенев на двора, в който няма вода, а има само една голема дупка под която има трап, пълен с лайна).

През първобитнообщинния строй са нямали и дупка на двора, ама какво ни интересува това.Между другото на село и през соца продължиха да серат в същите кенефи от преди 1944г.

Няма никакво значение цената на ел. енергията. През соца цените на някои стоки се дотираха от държавата. Демек от бюджета се покриваха. А бюджета се определяше от БВП. Такава беше и цената на хляба.Тия неща се продаваха под тяхната себестойност.Точно за това някои хранеха с хляб животните.

цените на доста стоки (мляко, сирене, кашкавал, месо, риба, консерви) са били дотирани от държавата с над един милиард лева, тъй като не са покривали разходите за производство.

 

 

Не са икономические ефективни сега - щото унищожиха селското стопанство. През соца се използваха за напояване, защото имаше колосално селско стопанство. Можеш да прецениш, какво чудо е било, точно по наличието на язовирите които го напояваха. Ама са могли да ги и построят бре - ти да не мислиш, че тия язовири са построени от идиоти?

Тия язовири не са построени от идиоти, а от роби, с бригадирски безплатен робски труд.

Селското стопанство барабар с язовирите беше неефективно.Много народ блъскаше с мотиките. То се дотираше от държавата, беше нерентабилно.

 

А идиотите са сега - не могат даже да ги поддържат. Та затова се и затлачили и даже заливат къщите на хората и ги давят. Не могат да го боядисат това което е построено през соца.

Ама какво да ги поддържат? Те мотиките и сърповете също не ги подържат вече. Пък ако има някой който толкова много ги харесва, може да си боядиса мотиката. :rofl:

Записвай си тия неща дето ти казвам по горе и ги научи за да не повтаряш едни и същи грешни опорки!

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

БВП, БВП😆.....Даваш ми 100 левва за да ми ужулиш един шамар. След това аз ти ги връщам за да ти ужуля един голям шамар....Освен това, че ни горят бузите,  не сме направили нищо!

НО!

БВП-то на страната се е увеличило с 200 лева.....🤣😂🤣

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Skubi said:

БВП, БВП😆.....Даваш ми 100 левва за да ми ужулиш един шамар. След това аз ти ги връщам за да ти ужуля един голям шамар....Освен това, че ни горят бузите,  не сме направили нищо!

НО!

БВП-то на страната се е увеличило с 200 лева.....🤣😂🤣

Вярно е, но то във всички държави има  полиция, дето бият шамари и им плащат. Щавенето на кожата в милицията, затвора , лагерите и пазенето някой "свободен гражданин" да не избяга от социализма е важна  работа повишаваща БВП. Само армията ни през соца понякога стигаше до 150 000 човека.

Ама не всичко е домати и сирене. В БВП влизат кино, телевизия, театър, бръснари, лицензи, патенти. Въобще всичко дето ти влиза в ушите, очите, устата, носа и задника  влиза и в БВП. В България само проститутките не ги облагат с данък, а трябва. :rofl:

 

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, vvarbanov said:

Икономистите добре си смятат, ти  не четеш какво съм написал. "БBΠ oт 101 милиapдa лeвa ce paвнявa нa близo 52 милиapдa eвpo или 61 милиapдa дoлapa. Toвa e peĸopднo виcoĸo нивo зa бългapcĸaтa иĸoнoмиĸa и близo тpи пъти пoвeчe, oтĸoлĸoтo пpeз 1989 гoдинa (ĸoгaтo БBΠ бeшe пoд 22 милиapдa дoлapa) 

Не ми стана ясно по какъв курс е сметнат долара, 85та година? Щото според българската държава тогава, курсът беше 90 стотинки, ако не ме лъже паметта.

Но и без това, на тебе явно не ти става ясно, какво ти казвам. Парите без покритие не могат да бъдат мерна единица. Намери некой математик (примерно може и Николай Витанов, за който имам чувството, че трябва да има връзка с тоя форум). И сега конкретно ти давам числа - ако и сега не стоплиш, значи не си роден даже за български реотан от преди 89та.

85та година, цената на златото е била 300 долара. Сега цената на златото е почти 1800, като с триста зорове я задържат. И съвсем скоро, това чудо ще скокне, и никой повече нема да може да го удържи.

 

След това иде твърде криминалният въпрос, откъде бе аджеба е дошло това число 101 милиарда лева? Щото числото през 89та е било на база реални показатели, а тва сегашното е смятало вероятно някакви балони, като най-реалния от тях вероятно е бил, колко са изкарали проститутките по магистралите.

И се получава така, че аз ти показвам неща които могат се пипнат и видят и днес - сгради, язовири (па и медали от световния спортен пазар). Ти ми показваш идеологически заклинания.

 

Такава извъртяна сметка и циганин нема да направи- да ми доказва една мерна единица, която не е мерна единца през друга мерна единица, която също  не е мерна единица. Толкова ли ти е трудно да разбереш, че една мерна единица която е мерна единица, трябва да бъде неизменна във времето. Въпросната ти мерна единица, която си мислш, че ще успееш да ми пробуташ, от времето на Бретън Уудс, когато е била наложена на света като върховна в световната финасова йерархия до сега се е сринала от 35 долара за униция на близо 1800 (реалната стойност на златото в момента е много по-висока).

Редактирано от bgman13
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, vvarbanov said:

Вярно е, но то във всички държави има  полиция, дето бият шамари и им плащат. Щавенето на кожата в милицията, затвора , лагерите и пазенето някой "свободен гражданин" да не избяга от социализма е важна  работа повишаваща БВП. Само армията ни през соца понякога стигаше до 150 000 човека.

Е не е верно. Като първо милицията през соца, беше много по-малобройна от сегашната. Като второ, сегашните частни охранители, също получават дял от реалния БВП и ако не се лъжа са на брой колкото армията през соца. Само дето през соца, тяхната работа се вършеше от милицията.

 

Като трето армията през соца работеше за страх. Не само че строеше. Тва гражданска защита дето го измислиха дето го измислиха за нищо не става. Като се изпотрошиха миналата година дърветата от ледолома по Петрохан и затвориха прохода, а пратиха комунални и още кои служби  бяха да разчистват. Два дена проходът беше затворен. Армията щеше да го разчисти за три часа. И то през нощта - по тревога щяха да я вдигнат.

Бе аз не знам, вие дето говорите против соца, не си ли синхронизирате гледните точки, да да не се получават тъпи разминавания. Един ми разправя, че през соца, всичко което е било построено е построено от Сторителни Войски. А останалите българи, дето са били на работа и са получавали заплати са си барали тва.

Но пък по некое време, некой се сети, да ми доказва, какво бреме за държавата е била армията.

 

Редактирано от bgman13
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, vvarbanov said:

Само ,че сега вземаш много повече заплата левове и можеш да си купиш повече киловати. Наистина хайде да видим какви са цените на ел енергията и средната работна заплата през 1985г. и 2021г.  4,5 ст/квтч през 1985 г. -средна раб заплата 213,67лв. /сега е 23 ст/квтч - средна раб заплата  1525лв.  Можеш да пресметнеш  и сам колко повече ток можеш да си купиш сега с една средна работна заплата  .

Наистина хайде да го видим и тоя неуспешен твой опит за смятане.

1. Цената на киловат ел. енергия преди 89та беше 2 стотинки дневна и 1 стотинка нощна! Точка след удивителната. Това прави, срено 1.5 стотинки. На мода поради това бяха акомулиращите печки, кото работеха през нощта. Т.е. опитът ти да завишиш числото, което посочих, доведоха до това, че аз го намалих от 2 стотинки на 1.5.

2. Средната заплата беше даже малко повече от 213 лева. По-скоро 270.

3. Средна работна заплата сега - 1525 лева, казваш. А по медиана? Щото през соца, средната беше и медиана. Поради простата причина, че разликата между максималната и минимална работна заплата беше много по-малка от сега и поради това, че на минимална заплата през соца работеха много малко българи.

Освен това, през соца имаше извънредно много неща, които се раздаваха безплатно. Като почнеш от зъболекарски услуги, които бяха напълно безплатни, а във всяко училище имаше зъболекарски кабинет и всяка година, учениците задължително минаваха на преглед и зъболечение през тоя кабинет. Безплатни учебници, безплатна храна на много места. И дори безплатни лекарства. Въпросните спортни клуибове за които стана въпрос бяха напълно безплатни, а пък даже раздаваха екипи, имаше и други безплатни екстри - вкл. лагери, където всичко беше безплатно, вкл. храна и спане, път. Сега на колко места се плаща за да спортуваш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, vvarbanov said:

Няма никакво значение цената на ел. енергията. През соца цените на някои стоки се дотираха от държавата. Демек от бюджета се покриваха. А бюджета се определяше от БВП. Такава беше и цената на хляба.Тия неща се продаваха под тяхната себестойност.Точно за това някои хранеха с хляб животните.

цените на доста стоки (мляко, сирене, кашкавал, месо, риба, консерви) са били дотирани от държавата с над един милиард лева, тъй като не са покривали разходите за производство.

Айде стига вече с тия конспиративни теории, от такива дето са били с тройки по математика в шести клас. Аз ти показвам реалните неща дето могат да послужат за нещо на хората (имат потребителна стойност). Ти ми правиш сапунени мехури, като невменяем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, deaf said:

Немалка част от язовирите у нас имат чисто военно предназначение. При нападение,шлюзовете им да бъдат отворени и да залеят и удавят с вода вражеските войски. Няма друго обяснение...

Кое е обяснението, че не много големи язовири в България, заляха български населени места? Турците все още не сме ги заливали. Факт.

Язовир Огоста, ако не се лъжа, по обем е най-големия язовир даже май беше и на Балканския полуостров или нещо такова. Но никога не е бил пълнен догоре. Ако стената падне, Монтана ще бъде отнесена, а водата ще залее чак Румъния. Водата от тоя язовир по претекст, че има арсен в него, не се използва по пълното си предназначение. Въпреки, че се използва, ама яко за риболов, а така също  басейните, които са на стената му се пълнят постоянно с вода от язовира. Така също, река Огоста, след преминаването си през язовира се използва за напояване от населените места около реката. Но държавата явно се е отказла да използва язовира - т.е. отказала се е от един готов ресурс, който за да бъде направен бяха необходими ако не се лъжа над 10 години. Шашавите комунисти го направиха. Сегашните не желаят да го ползват. Но, както казваш тоя язовир може да се използва за нападение. Но нападение не срещу чужда държава, а срещу българското население. Българската държава срещу булгарското население.

 

Същият филм го гледахме тая година и по поречието на Рейн. Само че там беше германската държава, срещу  гемранското население.

 

И когато има и ред други факти - че държавната власт в България систематично работи срещу собственото си насление, унищожи промишлеността,създадена през соца, унищожи селското стопанство, и систематично налага диктат и в науката - ей го на тоя хубавец, дето ни разправя постоянно от телевизора глупости за БВП. Никой не му вярва, но има една групичка хора, която агресивно говори, агресивно изтласква и всяко друго мнение от интернет. При това тенденцията е, изтласкването не политнекоректното мнение да става от целия интенет, защото сървърите са монополизирани. Т.е. не е само Фейсбук. Не - даже си мисля, че голяма част от фесбук като материална база, плюс кадри, които работят за тях са именно на територията на България и са българи. Така както и българската държава уж би трябвало да е българска, но работи срещу българския народ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, vvarbanov said:

Синко, аз съм над 70 год.

И що тогава не си виждал български цигари преди 89та се пита в задачата? Не би трябвало да ти откривам топлата вода, нали така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Комунистическият режим затвори границите на България отвътре,превръщайки я в концлагер за милиони българи. Само този факт е достатъчен за да спре спорът къде е било по-добре за живеене...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, vvarbanov said:

 В България имаше ченчаджии, още през 1966 г съм купувал долари от тях. Ама вие с баща ти, наистина сте били шарани. Тия неща им излизат евтино, като хванат такива балъци и вместо по държавния курс обменят доларите за левове.

Дедо, сложи си очилата! Говоря ти за ДИНАРИ а не за долари. СФащаш ли?

И  не ме слагай и мене в сметката - само баща ми беше балък в случая. Аз съм бил четвърти клас. Дали даже не бех трети.

 

А що  се отнася до купуването на долари по държавния курс - добре ли рабрах, че искаш да кажеш, че държавният курс от 90 стотинки за долар през осемдесетте е бил правилен, а курсът от 2.5лева за долар  и нагоре е бил спекулативен?

Редактирано от bgman13
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...