Отиди на
Форум "Наука"

Народе???? или Кой предаде Левски?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 минути, Б. Киров said:

Предполагам от поп Кръстьо?

Тефтерите се появяват и в аферата с лъжливите писма, оня момент който уж попът искал да му се занесат на лозето от името на Левски.

Попът обаче е пратил негов тефтер със сметките до вестник Марица, който Марин е секвестирал и унищожил още в пощата, този тефтер явно му е бил голям трън в петата в качеството му на областен управител.

Възможно ли е Левски да е поддържал кореспонденция с Величка, или другия момент ако се е върнал да търси нещо което стои във Величка, тя да му е казала, аз ги хвърлих защото Марин ми каза. Този въпрос ми се струва, че трябва да се проучи по обстойно. 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 863
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 1 минута, Б. Киров said:

Следователно, според теб излиза, че цялата история с тескерето на името на Малък Добри е измислена от действащите лица, а те са Николчо, Сиркова и Сирков, които твърдят, че такова тескере е било издадено и взето от Ноколчо?

Аз нямам спомен, пред отец Матей Никола Сирков да е казвал това. До колкото си спомням, Матей заявява, че са видели един болен човек. Възможно е да греша.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, Staski said:

Възможно ли е Левски да е поддържал кореспонденция с Величка, или другия момент ако се е върнал да търси нещо което стои във Величка, тя да му е казала, аз ги хвърлих защото Марин ми каза. Този въпрос ми се струва, че трябва да се проучи по обстойно. 

Напълно е възможно, според мен, и двата варианта, за които пишеш.

Но това не променя цялата сцена - освен тефтерът за прихода у председателя, има и самият приход, тоест някакви пари от порядъка на 500 златни лири, според мен, защото същото лято Левски пише на Каравелов, че ще прати поп Кръстьо с пари за печатница. Тези пари не са били заприходявани, според мен по каналния начин, затова не фигурират в тефтера на Левски, те са били от експроприации на тайната полиция, в която е участвал лично и Левски, като и Латинеца, те не са събирани в Ловеч, а от други места. Левски отива не за лъжливи писма и тефтери у Величка, а да я пита за тези пари, според мен.

Вместо пари обаче получава потеря в Къкрина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 минути, Staski said:

Аз нямам спомен, пред отец Матей Никола Сирков да е казвал това. До колкото си спомням, Матей заявява, че са видели един болен човек. Възможно е да греша.

Не грешиш, имаш добра памет :), само жена му и Николчо говорят за това тескере в синхрон, той казва:

„Сутринта като станахме от сън – казал Сирков – ние пак говорихме с Левски. Тогава той ми каза, че след пладне той ще замине за Търново, но ще мине през Къкрина, за да се види с Христо Латинеца, а и да се позаличат следите му. След като съобщих на Латинеца, отидох да кажа и на Николчо да се приготви. Към икиндия Левски и Николчо тръгнаха, но всеки поотделно. Никой тогава не знаеше, че Левски е в Ловеч или че ще замине за Къкрина, затова след като го заловиха много се чудихме кой го е издал.“

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Б. Киров said:

Напълно е възможно, според мен, и двата варианта, за които пишеш.

Но това не променя цялата сцена - освен тефтерът за прихода у председателя, има и самият приход, тоест някакви пари от порядъка на 500 златни лири, според мен, защото същото лято Левски пише на Каравелов, че ще прати поп Кръстьо с пари за печатница. Тези пари не са били заприходявани, според мен по каналния начин, затова не фигурират в тефтера на Левски, те са били от експроприации на тайната полиция, в която е участвал лично и Левски, като и Латинеца, те не са събирани в Ловеч, а от други места. Левски отива не за лъжливи писма и тефтери у Величка, а да я пита за тези пари, според мен.

Вместо пари обаче получава потеря в Къкрина.

За това скривалище пише и Хр. Иванов у Величкини. Там има различни неща на Левски както и дрехи. Освен за това скривалище за друго не се знае, освен желанието на Левски всичко да се принесе у Никола Сирков и за напред никой да не пита от къде получава и за къде изпраща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Б. Киров said:

Не грешиш, имаш добра памет :), само жена му и Николчо говорят за това тескере в синхрон, той казва:

„Сутринта като станахме от сън – казал Сирков – ние пак говорихме с Левски. Тогава той ми каза, че след пладне той ще замине за Търново, но ще мине през Къкрина, за да се види с Христо Латинеца, а и да се позаличат следите му. След като съобщих на Латинеца, отидох да кажа и на Николчо да се приготви. Към икиндия Левски и Николчо тръгнаха, но всеки поотделно. Никой тогава не знаеше, че Левски е в Ловеч или че ще замине за Къкрина, затова след като го заловиха много се чудихме кой го е издал.“

Благодаря! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Б. Киров незнам дали ти е попадало писмото на Д. Попов и коментара му за Марин поп Луканов като Народен злодей! Че същият Марин задържал у себе си пушката на Левски която му е била изпратена от Данаил Попов. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 13 минути, Staski said:

Освен за това скривалище за друго не се знае

Да, и Левски пише, цитирам по памет, "пари и други неща, които има у председателя ви да се пренесат".

Допускам обаче, че парите вече не са били в скривалището, ако Левски за това се отбил в къщата на Величка, на друго място вече са били, иначе турците щяха да ги намерят у него.

Между другото, важно е според мен да се отбележи, и двете къщи - тази на Сиркови и тази на Величка - освен че са имали скривалища, а това у Сиркови е позволявало  на човек  да се измъкне през покрива и да избяга оттам, при опит за арест.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, Staski said:

Б. Киров незнам дали ти е попадало писмото на Д. Попов и коментара му за Марин поп Луканов като Народен злодей! Че същият Марин задържал у себе си пушката на Левски която му е била изпратена от Данаил Попов. 

Да, чел съм го.

Има и други разправии и около Драсов за комитетски пари, имаше кореспонденция, сега вече не мога да си спомня точно между кои от емигрантите, в които се обсъждаха суми на злоупотребени от Марин поп Луканов и Драсов комитетски пари.

За мен няма съмнение, че има такава злоупотреба, нито за Левски е имало такова съмнение, с тази разлика, че той е знаел точно кой и колко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Б. Киров said:

Да, и Левски пише, цитирам по памет, "пари и други неща, които има у председателя ви да се пренесат".

Допускам обаче, че парите вече не са били в скривалището, ако Левски за това се отбил в къщата на Величка, на друго място вече са били, иначе турците щяха да ги намерят у него.

Между другото, важно е според мен да се отбележи, и двете къщи - тази на Сиркови и тази на Величка - освен че са имали скривалища, са позволявали на човек в тези скривалища да се измъкне през покрива и да избяга оттам, при опит за арест.

Да, прав си! И започвам да си мисля, че тефтерът е даден на поп Кръстю от Величка след заповедта на Грую всичко да се унищожи. В последствие след арестите Величка остава с убеждението, че е направила страшен гаф като го е дала на попа. От там и започва според мен "Черната легенда"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, Staski said:

Да, прав си! И започвам да си мисля, че тефтерът е даден на поп Кръстю от Величка след заповедта на Грую всичко да се унищожи. В последствие след арестите Величка остава с убеждението, че е направила страшен гаф като го е дала на попа. От там и започва според мен "Черната легенда"

Нямам друго обяснение за злобата й към поп Кръстьо, а още по-малко за цялата скалъпена история с подхвърлените писма, единствената цел на които е да си върне тефтера. То е толкова плиткоумно скроено, та чак дрънка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Б. Киров said:

Нямам друго обяснение за злобата й към поп Кръстьо, а още по-малко за цялата скалъпена история с подхвърлените писма, единствената цел на които е да си върне тефтера. То е толкова плиткоумно скроено, та чак дрънка.

Точно, това е моето обяснение за случилото се с попа. Изследователи доказаха, че нито енорията е намаляла на поп Лукан заради тази на п. Кръстьо и поради тази причина да е злобата на Лукановци срещу п. Кръстьо. (тирижирана от филма "Черната легенда") и прочие :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Just now, Staski said:

Точно, това е моето обяснение за случилото се с попа. Изследователи доказаха, че нито енорията е намаляла на поп Лукан заради тази на п. Кръстьо и поради тази причина да е злобата на Лукановци срещу п. Кръстьо. (тирижирана от филма "Черната легенда") и прочие :)

Това вече е за раздел "психология" :)- забелязал съм, че има такъв механизъм в психиката - когато някой направи гадост на друг, той започва да мрази жертвата, за да си изчисти съвестта, едно, и второ - да запази лице пред обществото, че правейки зло на лош човек всъщност е добър човек.

Действа безотказно този механизъм, универсален е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Б. Киров said:

Това вече е за раздел "психология" :)- забелязал съм, че има такъв механизъм в психиката - когато някой направи гадост на друг, той започва да мрази жертвата, за да си изчисти съвестта, едно, и второ - да запази лице пред обществото, че правейки зло на лош човек всъщност е добър човек.

Действа безотказно този механизъм, универсален е.

Излиза, че няма нищо ново под слънцето :) Бекрайно си прав!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Just now, Staski said:

Излиза, че няма нищо ново под слънцето :) Бекрайно си прав!

Да, но в някои по-зрели от нашето общество, общества, хората намират сили след време да се върнат назад, да си прочетат историята такава каквато е и да си признаят грешките - британците например, по отношение на техните крале и кралици. Други инфантили се утешават като смучат биберон напоен с лъжи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Б. Киров said:

Да, но в някои по-зрели от нашето общество, общества, хората намират сили след време да се върнат назад, да си прочетат историята такава каквато е и да си признаят грешките - британците например, по отношение на техните крале и кралици. Други инфантили се утешават като смучат биберон напоен с лъжи.

ООО в България това няма как да се случи. Даже като се замисля, преди известно време разгледах анкетата на К. Бурски и книгата на Д. Страшимиров. Такова кръстосване на шпаги, честно не бях чел до сега.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 минути, Staski said:

ООО в България това няма как да се случи. Даже като се замисля, преди известно време разгледах анкетата на К. Бурски и книгата на Д. Страшимиров. Такова кръстосване на шпаги, честно не бях чел до сега.

 

Това е възможно най-добрият пример! Виж в предговора на Страшимиров на "Къкринската Голгота" как той самият се мотивира да очерни поп Кръстьо - определя се като жрец на патриотизма. Жрец в Храма!

А не учен.

Защитник и Свещенослужител на Култ.

Жалко и смешно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Б. Киров said:

Това е възможно най-добрият пример! Виж в предговора на Страшимиров на "Къкринската Голгота" как той самият се мотивира да очерни поп Кръстьо - определя се като жрец на патриотизма. Жрец в Храма!

А не учен.

Защитник и Свещенослужител на Култ.

Жалко и смешно.

Да! Аз друго ми направи впечатление по същият въпрос. Бурски при анкета си споменава с кого или с кои са присъстващите други лица при разпитите си(анкетата) докато Страшимиров е директен, аз питах, те ми казаха, че не било вярно! На кого да вярвам :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 23 часа, Staski said:

Страшимиров е директен, аз питах, те ми казаха, че не било вярно! На кого да вярвам

Тезата на Страшимиров е абсурдна и пробиваема в една точка: поп Кръстьо нито се е срещал с Левски в Ловеч, нито е знаел за идването му там.

Оттам натам всичките му доводи са наливане от пусто в празно.

Латинеца отива рано сутринта да отваря кръчмата в Къкрина - защо? Ако пътува с Левски, както пишеш че е по-логично, тъй като е далече по-опитен от Николчо, нищо не му пречи да отвори кръчмата вечерта само за двамата и да спят там, без да пуска в нея клиенти.

Много проблемно за него е и представянето на Левски като Христо Иванов-Големия, това е недопустима грешка, ако е била такава - при това селянинът е бил близък познат с Големия.

После излизането му безпрепятствено от хана и минаването през блокадата. Сутринта Али чауш, който среща следобед Левски и Николчо е минал през Къкрина, ловешките роднини на Големия не може да не са били наясно какви са неговите патрулни обиколки, той е вървял по разписан ежедневен обход, защо Латинеца е пратен преди него в Къкрина?

Времето на три часовото закъснение на потерята се напасва с ход на пешеходец от Къкрина до Ловеч, толкова е необходимо на човек тръгнал от Къкрина да стигне до Ловеч, след като се е убедил, че Левски и Николчо влизат в хана на Латинеца, ако там е имало турски съгледвач, той е пристигнал в Ловеч към 9-10 вечерта, потерята вече е знаела от него със сигурност, че Левски е в хана. Това обяснява и нервниченето на Николчо, който става към полунощ и настоява да тръгват. Два часа по-късно турската потеря атакува хана, при това много добре запозната с неговите входове и изходи, атаката е шумна откъм главната порта и с ефективно заложен капан откъм единствено възможния изход за Левски. Турците не са стреляли, Латинеца и Левски потвърждават това пред Комисията в София, на тях Левски им трябва жив, той стреля веднъж в ръката на Бошнака, раняват го с удар от нож, за да го зашеметят, но не и убият. Трябва им жив и знаят, че е той.

Освен това, ако приемем за чиста монета последния спомен на Мария Сиркова, тя е имала среща с Величка Хашнова вечерта преди тръгването на Левски в църквата, на която между двете е имало разговор за лъжливите писма, поискани от Левски, след пристигането на Левски, придружена от жената на Латинеца - значи още същата вечер за пристигането на Левски са били известени най-малко Величка Хашнова и жената на Латинеца. Въпреки категоричното нареждане на Левски да не казват на никого, че е у Сиркови. Пак според Сиркова, къщата им е била наблюдавана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 3.05.2020 г. at 11:58, Б. Киров said:

После излизането му безпрепятствено от хана и минаването през блокадата.

Дали наистина е имало такава (турците дебнат 2-3 часа някой да излезе?) Как Латинеца преминава тогава е супер чудно? Ако има блокада, турците го пропускат по някаква причина (доносничество?) или просто няма блокада и се разминават с десетина минути...

А защо го пращат да отваря хана сутринта е също доста интересно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, soichiro88 said:

Дали наистина е имало такава (турците дебнат 2-3 часа някой да излезе?) Как Латинеца преминава тогава е супер чудно? Ако има блокада, турците го пропускат по някаква причина (доносничество?) или просто няма блокада и се разминават с десетина минути...

"Веднага след това юзбашията ме повика и ми заповяда да зема колкото може повече стражари, да отида и запазим Къкринското ханче, гдето тая нощ щял да пренощува баш комитата Левски, когото да уловим жив и му го представим. Аз изпълних буквално тая заповед на юзбашията, сардисахме неусетно през нощта ханчето и чакахме да се прехвърли нощта и узнаем ако е вече вътре. Уверихме се, че вътре имаше хора, защото светеше. Почукахме да ни се отвори, но никой не се обади и веднага се огаси свещта."

Юсеин Бошнак /този който задържа Левски/ пред Иван Драсов, записан от д-р Параскев Стоянов

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е, разбирам Ви, Киров, но той, ако не се лъжа в същата изповед казва и :

„Имате един млад поп с нисък ръст, струва ми се, казва се поп Кръстю. Тоя поп няколко дни поред пред улавянето на Левски идваше рано и вечер късно при юзбашията. Една вечер късно дойде, пак постоя при юзбашията 5–10 мин и пак си отиде. Веднага след това юзбашията ми заповяда...." 

Едва ли не посочва поп Кръстьо като предател, а както излиза от изводите по-напред в темата- едва ли е той. Съответно не е ясно колко може да му се вярва и за това.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 17 минути, soichiro88 said:

Едва ли не посочва поп Кръстьо като предател, а както излиза от изводите по-напред в темата- едва ли е той. Съответно не е ясно колко може да му се вярва и за това.

Посочва го недвусмислено, но лъже, защото поп Кръстьо нито е ходил предната нощ и в деня на тръгването на Левски от Ловеч у Сиркови, нито се е срещал с Левски, той не само че не може да знае къде ще спи Левски /в Къкрина/, а не е знаел, че Левски е в Ловеч.

Юсеин Бошнак е мотивиран от страх. Когато дава тази изповед пред Драсов /сподвижник на Марин Поплуканов в преследването на поп Кръстьо/, Юсеин Бошнак е един възвръщенец в българските земи, изцяло зависим от милостта на новите управници, а Марин Поплуканов е областен управител. Той се нагажда, за да му угоди, Полуканов и компания са щели да му направят живота черен в Ловеч, ако не каже нещо, което те искат от него.

Но в частта, в която разказва за заповедта на юзбашията и самото задържане, не виждам никаква причина да лъже. Заповедта е била да се хване жив Левски в Къкрина и той я изпълнява буквално и много професионално, той самият е ранен от Левски в ръката при задържането.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 3.05.2020 г. at 11:58, Б. Киров said:

ного проблемно за него е и представянето на Левски като Христо Иванов-Големия, това е недопустима грешка, ако е била такава - при това селянинът е бил близък познат с Големия.

После излизането му безпрепятствено от хана и минаването през блокадата. Сутринта Али чауш, който среща следобед Левски и Николчо е минал през Къкрина, ловешките роднини на Големия не може да не са били наясно какви са неговите патрулни обиколки, той е вървял по разписан ежедневен обход, защо Латинеца е пратен преди него в Къкрина?

Така. Преминаването на Левски от Ловеч за Търново е предварително упоменато (от къде? е няма да кажа! версия имам). Левски заминава за Търново с цел да бъде прехврълен във Влашко. От кого? (Б. Киров, тишина :) искам). Късното тръгване от Ловеч за Търново е проблем на Николчо Сирков, който не успява да организира добре нещата. Или може би, са се бавили дадени неща, но както и да е. От там нататък Левски е в така нареченият от мен "коридор", който да го измъкне от Ловеч. Ако е имало грешка с името на Христо Иванов Големия ( при условие, че се намираш в селото което е израснал е безумие! Но, ако това се е случило, Христо Латинеца трябва да поеме отговорност. Левски не е казвал кой е, а трябва да се оправдава за грешка на Латинеца). Така и какво излиза, ако е вярно какво е казал Латинеца. Имаме неопитен Николчо Цвятков и една тотална греда Христо Латинеца. И за какъв коридор говорим? Дам , проблема е другаде, но този човек, отдавна напуснал този свят, според мен не си е помислял какво точно е направил. Без да иска. За съжаление се е доверил на близки. А, че предателството в Ловеч е факт, е очевадноооо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Staski said:

Левски заминава за Търново с цел да бъде прехврълен във Влашко. От кого?

Ами, ако не се лъжа именно от Христо Иванов- Големия. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...