Отиди на
Форум "Наука"

Ще ни има ли след 100 години - нас, българите, като нация, или - не?


Б. Киров

Recommended Posts

  • Потребители
Quote

И виж парадокса - купуваме чесън от Китай, няма майтап, в супермаркетите съм купувал китайски чесън. Значи нещо при нас не е наред. В икономиката. Вместо да продаваме, купуваме, а като купуваш, винаги изнасяш национален капитал, и ставаш по-беден.

 

Пълни глупости и смешки../Много сте зле със логиката, сметките и икономиката с дядката от Канада..Аз искам да го питам кой му е дал диплома за инженер, и какъв точно е, и какви оценки е имал по математика, и кой го храни в Канада???

(прилича ми на раб-фак и ченгеджийска/десарска работа, имаше един такъв образ, който навремето пишеше във форума, ама както и да е.)

----

Мой човек, Киров, ставаш по-беден когато купуваш по-скъпо, отколко пазара ти предлага (когато даваш за нещо повече пари отколкото струва на пазара) това и бабите го знаят, демек ставаш по-беден когато купуваш скъпи български чесън и домати (защо са по-скъпи - друга бира и друга тема, за форум икономика), вместо по-евтини такива от Китай или Гърция..

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 373
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

ник1 , при всичкото ми уважение но ти си макроикономист , колкото бивол кавалджия.

Доколкото схванах идеята на уважаевия Б Киров - да се развие вътрешния пазар и вътрещното потребление - той и донякъде завоалира идеята с примера.. Така развивайки вътрешното потребление, вътрешен пазар и местно производство донякъде решаваш проблема с безработицата и безпаричието .

Примера с евтиния китайски чесън е много удачен пример за НЕЕФЕКТИВНА икономика от олигархократия либертариански тип. В този тип икономика олигарсите водени от "грижа за ближния" продават евтин чесън на данъкоплатеца под одобрителния поглед на доволните контролни държавни органи, но ефекта е - данъкоплатеца остава без работа - всички не могат да станат сервитьори на "слънчев бряг"- остава без пари и е неспособен да си плати данъците,  държавните органи на принудата проданат дома на лошия данъкоплатец (разбира се купува го на евтино олигарха продавач на китайски чесън) държавните вземания слигарсите реализират огромни печалби, неработещия лош данъкоплатец става беимотен социалнослаб зависим от държавните помощи и разбира се лесноманипулиран гласоподавател.

Те така сФанах идеята на уважаемия Б Киров уважаеми приятелю ник 1.

Нещата са прости и исторически пробвани и то успешно в България.Стефан Стамболов , Александър Стамболийски. Протекционизъм без изолационизъм - успешен старт на младата българска икономика , бързо излизане от втората национална катастрофа.

При подобен икономически ред може и да има надежда за България и след 100 и повече години - не то ще я има и ще има български граждани  но те няма да са българи.

И още нещо  - българите трябва да започнат да чукат и правят деца поне по 2.1 и повече на семейство, Вече не се разказват вицове за сексуалноста - положителната на българина - странно защо ли?! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Капитане, привет! Благодаря че ме допълваш, оценявам го.

Цялата работа е там че е НЕЕФЕКТИВНА икономика. Не съм спец по чесъна, но нещата вероятно стоят така: да го произведе български фермер и продаде на борсата ще му излезе неизгодно, защото между магазина и него стои посредник (олигарх), който го купува на супер ниска цена, а го продава на висока. И този фермер си казва «майната му», след което освобождава полето за далавера на олигарха. После ти си описал какво става между олигарха и чиновниците и т.н. Те това е цялата «икономика».

Не случайно привеждам конкретен пример с печатани в Китай книги, продавани в България, там знам точно как и защо стоят нещата, но те са по принцип едни и същи във всяка сфера. Проблемът се нарича «стагниран вътрешен пазар», блокиран от олигархична паразитна класа на псевдо-капиталисти, на които не им пука за България, не им пука и за тях самите дори.

Ник обаче не го стяга там чепика, във въпроса за чесъна, а на друго място – но това за мен е страх от действителността, такава каквато е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Capitainofmarine said:

ник1 , при всичкото ми уважение но ти си макроикономист , колкото бивол кавалджия.

Доколкото схванах идеята на уважаевия Б Киров - да се развие вътрешния пазар и вътрещното потребление - той и донякъде завоалира идеята с примера.. Така развивайки вътрешното потребление, вътрешен пазар и местно производство донякъде решаваш проблема с безработицата и безпаричието .

Примера с евтиния китайски чесън е много удачен пример за НЕЕФЕКТИВНА икономика от олигархократия либертариански тип. В този тип икономика олигарсите водени от "грижа за ближния" продават евтин чесън на данъкоплатеца под одобрителния поглед на доволните контролни държавни органи, но ефекта е - данъкоплатеца остава без работа - всички не могат да станат сервитьори на "слънчев бряг"- остава без пари и е неспособен да си плати данъците,  държавните органи на принудата проданат дома на лошия данъкоплатец (разбира се купува го на евтино олигарха продавач на китайски чесън) държавните вземания слигарсите реализират огромни печалби, неработещия лош данъкоплатец става беимотен социалнослаб зависим от държавните помощи и разбира се лесноманипулиран гласоподавател.

Те така сФанах идеята на уважаемия Б Киров уважаеми приятелю ник 1.

Нещата са прости и исторически пробвани и то успешно в България.Стефан Стамболов , Александър Стамболийски. Протекционизъм без изолационизъм - успешен старт на младата българска икономика , бързо излизане от втората национална катастрофа.

При подобен икономически ред може и да има надежда за България и след 100 и повече години - не то ще я има и ще има български граждани  но те няма да са българи.

И още нещо  - българите трябва да започнат да чукат и правят деца поне по 2.1 и повече на семейство, Вече не се разказват вицове за сексуалноста - положителната на българина - странно защо ли?! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Същатата бира..

Олигарски, неолигарси, няма човек на света, който да иска да плаща по-висока цена за нещо от  пазарната му..

Ако можеш да го докажеш обратното -ОК, другото са лафове колкото да не се заспи...

Та тея приказки си ги разказвайте  с другите от отбора виМного по-либерални икономики от българската ( с много по-малко ограничения върху бизнеса и по-висока степен на икономическа свобода) са икономиките на Сингапур (които не петрол, ами вода за пиене нямат) , на Скандинавските страни, на Холандия, на Германия, на Австрия , На Канада, на Австралия, На Нова Зеландия, на САЩ, на Чехия.... 

(Като че ли си плавал само на корабчето на Ропотамо, та не разбираш за какво пиша?)

-------------------------

А добро утро... Модела ни бил е олигархичен, Моделът ни е олигархичен защото чиповете ни са сбъркани..

 

 

 

  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Б. Киров said:

Капитане, привет! Благодаря че ме допълваш, оценявам го.

 

Цялата работа е там че е НЕЕФЕКТИВНА икономика. Не съм спец по чесъна, но нещата вероятно стоят така: да го произведе български фермер и продаде на борсата ще му излезе неизгодно, защото между магазина и него стои посредник (олигарх), който го купува на супер ниска цена, а го продава на висока. И този фермер си казва «майната му», след което освобождава полето за далавера на олигарха. После ти си описал какво става между олигарха и чиновниците и т.н. Те това е цялата «икономика».

 

Не случайно привеждам конкретен пример с печатани в Китай книги, продавани в България, там знам точно как и защо стоят нещата, но те са по принцип едни и същи във всяка сфера. Проблемът се нарича «стагниран вътрешен пазар», блокиран от олигархична паразитна класа на псевдо-капиталисти, на които не им пука за България, не им пука и за тях самите дори.

 

Ник обаче не го стяга там чепика, във въпроса за чесъна, а на друго място – но това за мен е страх от действителността, такава каквато е.

 

Парадигмите ви погрешни, защото не си правите труда или не желаете/не можете да разграничите причина от следствие.. 

Обяснявам 

Там където има свободен и развит пазар (на труда, на стоките и на услугите ,на достъпа до кредитиране), и среда и закони които гарантират тази свобода, и има върховенство на закона (то е много важно за тези процеси, защото чрез него се гарантира равното третиране на всички учстници, но и не само това - вижте какво точно значи "върховенство на закона" според венецианската комисия - в темата в Право и Етика съм дал линк  - има и силна (широка) средна класаима по-голямо участие на хората в бизнеса и икономиката (повече хора учстват в икономиката) ..  

В обратния случай (когато липсват по-горните условия) на преден план са олигарсите..

(ниските данъци също са в уравнението: по-високите данъци на практика удрят най-силно средната класа, богатите просто си изнасят бизнеса в страни с по-ниско данъчно облагане)

Демек: Олигарсите не са продукт на либералния капитализъм, а на условно "неразвития" и "повредения" такъв..

 

.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ник1, моите уважения но май падаш от луната щото само там има свободен пазар. половината участници в световната търговска организация са под някакви санкции. това ли е свободния пазар? или правото на евтини кредити на 40-тина страни в света. или последното ttip което ще "договори" американските корпорации да имат по-висок юридически статут от държавите в европа. и което е секретно. какъв свободен пазар, какви пет лева. важното е кой има силата да дава определение на "свободен пазар" и да санкционира грешниците. и кой има силата да си наложи учебниците от които четеш.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, sirius said:

ник1, моите уважения но май падаш от луната щото само там има свободен пазар. половината участници в световната търговска организация са под някакви санкции. това ли е свободния пазар? или правото на евтини кредити на 40-тина страни в света. или последното ttip което ще "договори" американските корпорации да имат по-висок юридически статут от държавите в европа. и което е секретно. какъв свободен пазар, какви пет лева. важното е кой има силата да дава определение на "свободен пазар" и да санкционира грешниците. и кой има силата да си наложи учебниците от които четеш.

sirius, имаш детски представи за свобода, демокрация и свободен пазар.Свободен пазар не означава ,че всеки е свободен да прави каквото иска.Ти като свободен човек, също нямаш право да извършваш престъпления, трябва да спазваш законите.За неспазващите законите има наказания, в този случай те се наричат санкции.Евтините кредити се дават на тия които имат добре работеща икономика , стабилна политическа обстановка, добри закони и традиции в бизнеса въобще хубав кредитен рейтинг.Колкото ти е по лош рейтинга толкова риска е по голям и лихвите са по големи. Тия които учат от комунистически учебници не трябва да се сърдят че не могат да си наложат правилата на капиталистическия пазар.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ник, уважавам способностите ти да мислиш логично, затова ти отговарям. Първо, некоректно е да слагаш в един кюп няколко различни хора с различно мнение и да им лепиш един общ етикет за ретроградност и остаряло мислене, коректно е да дискутираш с всеки един конкретно.

Второ, доводът ти за причина и следствие в конкретния случай с това, което цитираш от мен прилича на вица с краставицата на Мирче Кришан, който каквото и да го питат повтаря, че в краставицата има 98 процента вода. Да, има 98 процента вода, но ти пишеш без никаква причинно-следствена връзка с моя текст. Изводът ти „Олигарсите не са продукт на либералния капитализъм, а на условно "неразвития" и "повредения" такъв» не отрича по никакъв начин това, което аз казвам «Проблемът се нарича «стагниран вътрешен пазар», блокиран от олигархична паразитна класа на псевдо-капиталисти, на които не им пука за България, не им пука и за тях самите дори.», но ти не правиш връзка между двете неща, а пердашиш смело по релсите на своята логика, че «в краставицата има 98 процента вода». Е, добре, има, и какво от това?

И още малко за способността ти (ти я имаш, но в случая от други мотиви не я изразяваш) да правиш причинно-следствени връзки. Твърдението на Скуби, че «търговията е майка на парата», което така горещо подкрепяш в предишните си постинги към мен. Ами това е нонсенс. С какво ще търгуваш, което не си произвел, измислил и направил? Туризмът и услугите също са производство. Инвестираш в дестинация, хотел, персонал, реклама, инфраструктура, произвеждаш туристически продукт и чак тогава го продаваш – тоест търгуваш – за да получиш парите си прим над вложеното, чисто производство. Строиш болница, закупуваш апаратура, инвестираш в качествени доктори, рекламираш, и чак тогава идват пациенти, които ти плащат добре за произведения продукт. Болницата се нуждае от охрана, наемаш качествена охранителна фирма, за да не се краде и вършат злоупотреби. Собственикът на този фирма е инвестирал в техника, хора и обучение, той е произвел качествен охранителен продукт, който ти продава като цена, в която е включил своята печалба, тоест пари прим, ти ги купуваш и си доволен или не, според неговия продукт. Търговията е майка на парата, когато има ПРОИЗВОДСТВО. Толкова за причинно-следствените връзки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, vvarbanov said:

sirius, имаш детски представи за свобода, демокрация и свободен пазар.Свободен пазар не означава ,че всеки е свободен да прави каквото иска.Ти като свободен човек, също нямаш право да извършваш престъпления, трябва да спазваш законите.За неспазващите законите има наказания, в този случай те се наричат санкции.Евтините кредити се дават на тия които имат добре работеща икономика , стабилна политическа обстановка, добри закони и традиции в бизнеса въобще хубав кредитен рейтинг.Колкото ти е по лош рейтинга толкова риска е по голям и лихвите са по големи. Тия които учат от комунистически учебници не трябва да се сърдят че не могат да си наложат правилата на капиталистическия пазар.

Върбанов, свободния човек, в свободна държава, се предполага да спазва закони, които са изградени от съответните органи В СЪОТВЕТСТВИЕ С ИНТЕРЕСИТЕ НА ПОВЕЧЕТО ХОРА. Когато държавата се издъне и допусне друг да и пише законите, историята и пр., то тези закони ще защитават чужди интереси. Последствията от такива закони се проявяват веднага, но с времето се проявяват още повече.

Сега не сме толкова пъти по-свободни, колкото пъти са ни паднали макро показателите. Рейтинга не е макропоказател.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Ник 1 вече писах за бивола кавалджия! Няма да се повтарям. За съжаление инкогнитоста на интернет пространството (аз съм за ) не дава възможност да разбереш с кого разговаряш и понякога човек ги лепи едни , както е в твоя случай с поставянето ми определен отбор , а и понякога ги маца съвсем защото чел - недочел, учил - недоучил, понякога в престараване да покаже оригиналност - която в случая винаги ще липсва, тъй като това са чужди учения и идеи.

Вече ти зададоха въпрос, ще повторя къде в България видя свободен пазар на работна сила (това е правилния термин на български, защото човек продава не труд а работната си сила) свободен пазар на стоки, услуги, кредити?

Стига с тези шамански заклинания свободен пазар, либерална икономика , върховенство на закона, равноправие - повтаряш непрекъснато едни и същи общи приказки. Покойният ми баща казваше на своите студенти " това което го има по книгите - го няма по нивите".

Няма го в живота  и не може да го има в либертарианската ви икономика защото такъв е човешкия чип (сребролюбие) , 30 сребърника, овде парица е царица и прочие. Не ни е сбъркан - такъв си е чипа човечески и български и е нормално , ако си чел Ж Ж Русо, те това е основния двигател на човешкия прогрес -това е казано на съвсем прост език, за да бъда разбран. И именно тук е мястото на държавата заради това е възникнала и се е удържала хилядолетия като регулатор на обществените и икономическите процеси  в обществото, а вие искате да ни глобализирате и премахнете държавата, тогава кой ще спре олигарсите. И вие (ти и подобните)  които в захлас повтаряте едно и също давате възможност олигарсите законодателно да урегулират, узаконят олигархократията като  под предлога либерална икономика - най-добро постижение на човечеството променят чипа на държаватапод бурното ръкопляскане на папагалите .

Нормално е държавата да се намесва в икономиката (прави го САЩ най-вече го правят скандинавските държави, прави го и Сингапур в по-ограничена степен, България не го прави на практика) , защото тя има и други функции освен да се грижи за разбогатяването на олигарсите, например социалнозащитни функции, бюджета не е дойна крава на милионерите и милиардерите а средство за рапределение и преразпределение на националния доход. Та в случая с чесън, редно е държавата да рече " А стоп - чесън от Китай оставя без работа чичо Андрешко от Горно нанадолнище, оставя го и без доходи , затова слагаме му, на китайския чесън, 100 процента мито и 44 процента данък върху печалбата , за да може чичо ти Андрешко да живее в България , да си плаща данъците и  да плоди Андрешковчета, че да има бъдеще България.

По повод твърдението ти че олигарсите са продукт на неразвитите икономики, да не би да искаш да кажеш че в цитираните от теб икономики типа Сингапур или пък САЩ няма олигарси и че държавната машина там  не защитава преимуществено техните интереси?! Смях предизвикваш, това са "приказки под шипковия храст" за зайчета байчета. Ами през 2008 година като тресна кризата, кой загуби домовете си в САЩ - олигарсите или милиони обикновени граждани. Хайде де!

Въобще престани да пишеш неща, за които само си чел и чувал оттук и там, много моля, защото така наливаш вода в мелницата на тези, които ограбват ежеминутно родината ни , занимавай се само с автохтонизъм , ако правилно съм запомнил ника и писанията в интернет пространството, това е много по-малко вредоносно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проблема не е в митото на вносния чесън от трети страни - в случая от Китай.

Трябва да се обърне по- голямо внимание върху нерегламентирания внос - контрабандата, т.е. След като съществува, не може да няма импакт върху цените и няма как да не се усети вредата върху местните производители. Това не е новина, нито е от вчера. Така е от години.

Исках да кажа, че примера с китайския лековит чесън е несполучлив, защото неговото решение е в ръцете на наказателната власт.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Уважаеми бате Ваньо, може и аз да съм баткото по възраст-но както е рекъл героят на Алеко - нейсе , запуши я.

Проблема е че домашните либерални макроикономисти под одобритилния поглед на сащианските си ментори и под бурното ръкоплескание на амебоинтилигентното тяло наречено политическа класа изкара държавата от контрола върху икономиката ни. В резултат неконтролиран внос  от всякъде. Де ги митничарите като руския царски таможеник Верещагин по времето на ВОСР  цитирам го "Я мзду не беру, мне за государство обидно!"

Това е поздрав за либертарианските макроикономисти и техните митничари.

Но бате Ваньо проблема е не само митницата и контрабандата. Проблема е, че нищо вече не произвеждаме и държавата не се намесва, тоест позволява да се съсипва българското производство. В Унгария има поговорка " богат като български градинар"- сиреч много богат за обикновен човек. В Русия и въобще страните от бившия СССР  на пипера все още му казват болгарский перец и имах случай един грузинец да ми се обид,и и да ми обяви, че не разбирам нищо, и съм предател на родината си, защото се опитах да му обясня, че пипера не е с родина България а Америка...

Но само това ли, е !? Правехме трактори на белоруско качество (и тука не се правете много умни и не се опитвайте да иронизирате, защото хабер си нямате какво е Беларус и трактора и републиката и какво е тяхното качество) и на китайска цена - вече имахме над 50 години опит и традиции Напиши в Ютуба трактор Болгар /traktor Bolgar/ и ще разбереш с какво уважение се е ползвал зад границите ни и как го ползват още и ценят като ретро като раритет.

Не бива да изброявам как сред соц икономиката имаше много нещо читаво и  сътворено с ум и поглед в бъдещето, защото либертарастите ще ме обяват / точно мене/ в привърженик на червените,  на комунистите.

Проблема ни го създаде Европа като подсказа какво трябва да унищожим , за да станем Евро Членове. А тогава нашите новоизлюпени макроикономисти нарязаха всичко или изнесоха поточните линии в Турция и ни обясниха какво светло бъдеще ни чака. Погледни динамиката на държавния ни дълг. До 2006 намалява и тогава е най-ниската му стойност под 6 млрд долара. Станахме европейци, наметнахме брюкселската мантия , оядохме се и се оригваме изтънко на брюкселско зелце и резултата вече имаме държавен дълг 9 млрд ЕВРА. Като тихомълком бате ти Бойко ще  тегли едни 11 млрд евра за да покрие 9-е млрд евра и да построи нови магистрали. Готино нали, по новите магистрали ще изнасяме докато българина все още може да е фертилен черноработници - градинари в Англия ,Белгия , Холандия , неквалифицирани строители в Испания, Гърция, Кипър и проститутки в Италия и арабските държави. По новите магистрали ще си внесем араби да ни правят деца, китайски чесън, македонски ябълки, турски домати.Ще въртим алъш-вериш и то  скоро ще се наложи да го правим с фесове, по мои прогнози до 20 - 30 години.

И бате Ваньо честно ще си призная , нали съм украински зет, - завиждам им на украинците на майданутите за МАЙДАНА. За икономическа свобода, против корумпирани режими колко революции направиха, не че има ефект, ама плашат се политиците и олигарсите от готовноста за нов.

Те така , по-малко казах отколкото може, но ти помисли повече! И ако нещо ,прощавай, без очила пиша!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

То не е чак такава беда дълга, беда е какво се генерира за да се изплаща и за да се гради страната.... 

И в подкрепа на горното - ето малък, но важен пример - с оглед качествата на българската земя - наште велемъдри и иначе големоусти преговарящи за ЕС от НДСВ/БСП, взели, че проспали, а може би и нарочно по съвет от Гърция, например, и някое и друго европ, попропуснали да договорят адекватна субсидия за зеленчукопроизводство в нашата иначе твърде добра за това земя. ... В резултат не само ядем турски домати, но и цената на последната е ниска и се изкупува от неизвестно кого за нищо пари, а не за пазарната й стойност... 

 

Та, като отсреще няма свободна икономика, ние що нямаме държавна активност в защита? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Върбанов, от тук насетне само да видя "Русия" и "Путин" от тебе директно трия! Като модератор ти забранявам да пишеш в форума на тази тема. Достатъчно предизвиква скандали. Предупреден си.

Frujin Assen

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре, аз не виждам защо всеки негативизъм трябва да се обяснява с членството ни в ЕС.

Това са митове, че се е извършила някаква управленска промяна преди четвърт век. Просто се пребоядиса фасадата, но отвътре си остана същия интериор. Нима това не се вижда? :)))

Противоречиш си уважаеми Кептън. През соца държавата изпада в 2-пъти във финансов колапс. Как ще обясниш изпадането в неплатежоспособност, освен с една дума, а тя е фалит. Това е равносилно на националните катастрофи от началото на миналия век. Та какъв позитивен управленски и иконом. пример можеш да дадеш от соца?

Казваш, че ще търгуваме с фесове след 20-30 години. Признавам си, не разбирам какво имаш точно предвид. Само ще вметна, че наличието на мегаполис на 100 км. от границата(Истанбул - 12 млн. жители) и неговото неглижиране, базирано на предрасъдъци, е меко казано недалновидно.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бате Ваньо, не разбирай че съм против ЕС .И не оставай с грешното впечатление че съм привърженик на комунизма.

Струва ми се че грешиш, ако си мислиш че се е извършило пребоядисване на фасадата.Според мен точно обратното - Хората са си все същите тоест фасадата - е разбира се годините минавам лицата се сменят но наследниците остават - държавата вече е друга, с друг тип законодателство, тоест сменен е  темела. . И днес говорят за народен суверинитет, това " всичко в името на човека - всичко за благото на човека" днес пак звучи макар и с други думи , а на дело съвсем други неща. Днес всички политици и чиновници са  забравили че са подписали трудов договор с държавата със суверена на държавата българския народ да му служат и всъщност са народни слуги. Да виждаш някъде от президент до най- нисшия селски писар да се държи с подобаващо уважение към работодатела си (българския народ)?! В законолеарния цех - да виждаш да се обсъждат и приемат закони които да обслужват интереса на държавата и българския народ. всичко що там се прави е в интерес на неколцина олигарси.

Аз съм над 50 годишен. част от живота ми мина през  соца , не помня финансов колапс, поне на нашето семейство не се отразил. Баща ми беше във възторг през 80 и някоя година защото държавата списала дълговете на ТКЗС и АПК - опростила ги и не иска връщане. тези дългове според тати ми били заеми за инвестиции. Никой не говори че са били лоши дългове - невъзвръщаеми, макар че допускам имало е и такива, но ако БНБ е отпуснала 100хил лева на едно ТКЗС за нови трактори 20 броя да речем, то 20 броя трактори влизаха в ТКЗС а стоте хиляди в сметката на предприятието произвело тракторите. Разбираш ли какво искам да кажа?!

По отношение на мегаполиса в съседство. Не че не сме го хранили - и сме му и плащали Диш хакъ за това че го храним, притесненията ми са, че пак идват времена в които ще се повтори историята. Просто някои хора демонстрират носталгия по носенето на феса и ибрика. какво да се прави част от народа ни по природа си е ибрикчия, миеха задници на комунистически комисари ,сега на американци и европейски комисари, разлика да виждаш?!. Но да се върнем на въпроса с храненето. Някога имахме огромна преработвателна хранително-вкусова промишленост  която хранеше Москва, Питер и Сибир. Сега не можем да организираме достатъчно мащабно производство, за да нахраним Каспичан, кяма ли да излезем на външен пазар , друг е въпроса че никой и не се опитва да го организира и е второ и трето че при постъпването в ЕС сме подписали присъединителни документи , които казват какво можем да произвеждаме и колко. Произвеждаме това което ни позволяват в количества в които ни позволяват и ето че внасяме чесън от Китай. Излиза че ЕС и неговите ръководни органи са повече загрижени за Китай отколкото за своята членка България.

Позитивния пример :

По темата е:

населението на България растеше и към края на "45-те години които стигат" то достигна - прехвърли 9 млн. Защо ?!

Защото всеки българин имаше гарантирана работа , дом , икономическа сигурност  тоест не мислеше как да се нахрани днес а можеше да спести пари за утре и да прави спокойно секс и деца. Нещо което днес го няма,както изчезнаха вече вицовете за хипер сексуалноста и половата мощ на българина .

P.S. Не разбирай че тъгувам за социализма, аз му ядох и попарата и жилото имах тази възможност. В условията на демокрация и пазарна икономика е възможно много повече но не и при либерална икономическа система, която цели пълно и окончателно излизане на държавата като регулатор на икономиката. У нас това става това правят и това ще правят докато не стане нещо подобно като Украйна, пък после Путин виновен. Не ни е нужен опита на Сингапур. Не е нужно по Георги Димитровски да извървим 100 годишен път за една  петилетка.Хайде да се поучим от историята на Англия, Франция, Германия, скандинавските страни от времената след ВСВ - ние днес сме на тяхното положение - икономическа разруха е точното ни положение в икономиката. Днешната им либерално насочена икономика върви зле и сравнение не може да става с темповете на развитието им до края на Студената война и днешните.

Извинявай бате Ваньо това е огромна тема но трябва да спирам да пиша. Опитвам се накратко но не се получава. ти си мислещ човек ще разбереш това което не успявам да изкажа.

Мисля си че е нужно да се изградят нови регулаторни икономически механизми

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, vvarbanov said:

Върбанов, от тук насетне само да видя "Русия" и "Путин" от тебе директно трия! Като модератор ти забранявам да пишеш в форума на тази тема. Достатъчно предизвиква скандали. Предупреден си.

Frujin Assen

Добре, по тази тема няма да пиша все едно съм умрял и ме няма.Но осъдения на смърт има право на последна дума.Така е, някой може да не харесва, САЩ, друг Европа, Русия, арабите, гейовете, Путин ,Обама, гледам, че някои се нервират за Сърбия...........Трябва ли да не говорим за тях защото някой обича някого до полуда и не може да търпи да се каже нещо лошо против него?Това не са религиозни чувства които трябва да се пазим да не оскърбяваме.Защо трябва да пазим психиката на някои хора?Как може аз да търпя капитана дето се натресе с два поста отгоре до долу с ad hominem?И на това отгоре не той, а аз получавам предупреждение и забрана за писане в тая тема.Фружине, ти ме обиждаш с тоя двоен стандарт!Кое е по важно личните нападки и обиди или накърняването на политическите пристрастия? Ако условието е да стана русофил за да продължа да пиша във форума, кажи за да се ориентирам какво да правя.Политическа цензура ли се опитваме да наложим?Ако няма да говорим за Русия, няма споменаваме и Европа!Как така някои ще се скъсат да хвалят Русия и да клеветят САЩ и Европа, а други не може да харесват американците защото влюбените се обиждат.  Ами да се сдържат колегите, не сме длъжни да се съобразяваме с психичните им проблеми.Нека си пишат аргументите, но без  ad hominem. Ребята давайте жить дружно!  

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Не, няма да налагам цензура. Не и аз.

Ето, тема създадена за русофобията у нас. Можеш да пишеш там колкото искаш за каквото искаш.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Frujin Assen said:

Не, няма да налагам цензура. Не и аз.

Ето, тема създадена за русофобията у нас. Можеш да пишеш там колкото искаш за каквото искаш.

Аз да не съм негър, че отделно ще ме слагаш? Нито съм русофоб, нито разбирам от русофобия!И най важното не изпитвам необходимост да пиша против Русия!

Ами отвори тема и за еврофобията.Гледай какви ги пише капитана!

Преди 6 часа, Capitainofmarine said:

при постъпването в ЕС сме подписали присъединителни документи , които казват какво можем да произвеждаме и колко. Произвеждаме това което ни позволяват в количества в които ни позволяват и ето че внасяме чесън от Китай. Излиза че ЕС и неговите ръководни органи са повече загрижени за Китай отколкото за своята членка България.

Ами за вноса на домати от Турция, леща от Канада, картофи от Македония, боб от Египет....все ЕС ли ни нареждат?Има квоти за износ, да не са ги подписвали, що не са искали по големи?Как може да се твърди че ЕС не ни разрешава да произвеждаме чесън, домати, боб, картофи......Това са въображаеми конспирации!

За да не споменавам двете забранени имена, ще казвам "би-бип" ,като  Л.Рон Хабърд

С това Capitainformarin е за русофобския отдел.

Преди 6 часа, Capitainofmarine said:

По отношение на мегаполиса в съседство. Не че не сме го хранили - и сме му и плащали Диш хакъ за това че го храним, притесненията ми са, че пак идват времена в които ще се повтори историята.

Ние 9 милиона ще храним би-битка с 140 милиона население, че и диш хак.Русофобщина от най чист вид.Измислена, зле прикрита конспирация!

 

Преди 6 часа, Capitainofmarine said:

У нас това става това правят и това ще правят докато не стане нещо подобно като Украйна, пък после Путин виновен.

Тука направо споменава би-бипа и влиза в нарушение отвсякъде.

Според мен не може за всеки да правим тема. Ето капитана каза, че не е еврофоб, но го избива на русофобия и само на моменти на еврофобия. Киров спомена че не е русофил, но го тресе американофобия, често съчетана с русофилия. Хората са доста сложни, някои имат по няколко филии и фобии, което от една страна е нормално, но пречи при дискриминирането на темите.

За мен всички са в кюпа на конспирациите.Това , че русофилите са всъщност конспиратолози е мое откритие и аз се гордея много с него!

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребители
On 4/29/2016 at 15:09, Capitainofmarine said:

 

Вече ти зададоха въпрос, ще повторя къде в България видя свободен пазар на работна сила (това е правилния термин на български, защото човек продава не труд а работната си сила) свободен пазар на стоки, услуги, кредити?

 

Хора, пийте си хапетата редовно. Ти твърдеше че моделът ни е икономически либерален, не аз..Това е цитат от теб:

Цитирай

"икономика от олигархократия либертариански тип"

 

 

Цитирай

Нормално е държавата да се намесва в икономиката (прави го САЩ най-вече го правят скандинавските държави, прави го и Сингапур в по-ограничена степен, България не го прави на практика) , защото тя има и други функции освен да се грижи за разбогатяването на олигарсите, например социалнозащитни функции, бюджета не е дойна крава на милионерите и милиардерите а средство за рапределение и преразпределение на националния доход. 

В България, където олигархичните зависимости са много силни, имаме свръх намеса на държавата в икономиката, ама трансферите в социални дейности, образование, в полиция, армия и съд са едва една трета от разходите на бюджета, и независимо дали управляват ляво или дясно центристи.  Не, не бюджетът е дойна крава, а ние сме тази дойна крава, защото бюджетът се формира с нашите пари (е забравих че вие фатмаците и шапкарите, също сте на държавната хранилка и поилка). 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On ‎14‎.‎04‎.‎2016 at 15:57, nik1 said:

 

Пълни глупости и смешки../Много сте зле със логиката, сметките и икономиката с дядката от Канада..Аз искам да го питам кой му е дал диплома за инженер, и какъв точно е, и какви оценки е имал по математика, и кой го храни в Канада???

(прилича ми на раб-фак и ченгеджийска/десарска работа, имаше един такъв образ, който навремето пишеше във форума, ама както и да е.)

----

Мой човек, Киров, ставаш по-беден когато купуваш по-скъпо, отколко пазара ти предлага (когато даваш за нещо повече пари отколкото струва на пазара) това и бабите го знаят, демек ставаш по-беден когато купуваш скъпи български чесън и домати (защо са по-скъпи - друга бира и друга тема, за форум икономика), вместо по-евтини такива от Китай или Гърция..

Съгласен съм !

Глупавите , изостанали китайци, европейци, американци си дават парите да ДОТИРАТ селското си стопанствои въвеждат тъпи КВОТИ и ОРГАНИЧЕНИЯ на своя пазар.

Ние умните, успешни, преуспяващи страни - България, Украина, Молдова, Грузия, Прибалтика и прочие страни от Източна Европа и друг части на света следваме съветите на УМНИТЕ УСПЕШНИ ПРОФЕСОРИ и учени от МВФ и Световната банка които мислят за нас . Отваряме си пазара , въвеждаме пазарна икономика и печелим. Затваряме ненужни заводи и електро централи. Още по правилно е ако обичащите и милеещи за нас чехи , французи и австрийци поемат управлението на енергетиката , ВИК и прочее дейности.

Българският лекар, инженер, учител, работник купува евтин китайски чесън, полски ябълки, турски картофи и преуспява. Съответно купува немска, японска , корейска техника . Ако имаме възможност гледаме да се учим, лекуваме и работим в чужбина. Това е правилният истинският пазарен път към успеха, а не квоти , ограничения и защита на родното производство.

Когато ДЖЕНЕРАЛ МОТОРС беше на границата на фалита, глупавтие американци изляха МИЛИАРДИ ДОЛАРИ да подържат родното си (американско) производство на коли динозаври ! Слава богу ние такива глупости не правим. Ако е неконкурентноспособно го ликвидираме и народа търси препитание там където има . Освен това САЩ наложиха една глобичка от 20 МИЛИАРДА доларчета на конкурента  Фолксваген и така Дженерал моторс сега вече е на печалба :)

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 часа, Du6ko said:

Глупавите , изостанали китайци, европейци, американци си дават парите да ДОТИРАТ селското си стопанствои въвеждат тъпи КВОТИ и ОРГАНИЧЕНИЯ на своя пазар.

Значи, целите народи не са глупави.Не е много умно да смяташ така.Това със дотациите и квотите щом го знаят и тия които нямат хабер от икономика, какво остава за експертите и съветниците на управляващите.За да няма дотации и квоти значи така искат депутатите и правителството.

МВФ и Световната банка не се месят в тия неща.Квотите за износ се определят от нашето правителство.Квотите за внос в евросъюза се договарят в ЕС.Ограничения за вноса можем да налагаме колкото искаме за страните извън съюза с които нямаме договори.

Можем да насеем колкото искаме чесън, ябълки, картофи.....,никой не ни ограничава.

Преди 23 часа, Du6ko said:

Освен това САЩ наложиха една глобичка от 20 МИЛИАРДА доларчета на конкурента  Фолксваген и така Дженерал моторс сега вече е на печалба

Максималната глобичка която САЩ могат да наложат на Фолксфагенчето в тоя случай е 48 милиарда $, Това обаче трябва да мине през споразуменийца и деленца.

Преди няколко години към Тойота имаше иск за 58 милиарда $, платиха 34 милиона.

Преди месец  General Motors  плати 900 милиона $ глоба. Hyundai и Kia  -300  милиона $ миналата година.

И те така.  http://www.businessinsider.com/theres-no-way-volkswagen-is-going-to-pay-the-us-18-billion-in-fines-for-cheating-on-emissions-tests-2015-9

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 31.05.2016 г. at 16:49, nik1 said:
Цитирай

Нормално е държавата да се намесва в икономиката (прави го САЩ най-вече го правят скандинавските държави, прави го и Сингапур в по-ограничена степен, България не го прави на практика) , защото тя има и други функции освен да се грижи за разбогатяването на олигарсите, например социалнозащитни функции, бюджета не е дойна крава на милионерите и милиардерите а средство за рапределение и преразпределение на националния доход. 

В България, където олигархичните зависимости са много силни, имаме свръх намеса на държавата в икономиката, ама трансферите в социални дейности, образование, в полиция, армия и съд са едва една трета от разходите на бюджета, и независимо дали управляват ляво или дясно центристи.  Не, не бюджетът е дойна крава, а ние сме тази дойна крава, защото бюджетът се формира с нашите пари (е забравих че вие фатмаците и шапкарите, също сте на държавната хранилка и поилка). 

 

Ник 1 , ако в по-горни постове съм се изразил по-емоционално и съм те засегнал извинявай! Правя го публично и пред всички!

Но не виждам причина за този цитат и по същество ти не го оспорваш. Освен че се опитваш да ме обявиш за храненик на държавата ни.

А сега да погледнем в Българската действителност - тя е уникална защото :

1 Законовата рамка гарантира на бизнеса либерален режим на икономиката.

2 Държавния - чиновнически апарат  решава кога и  за кого тази рамка е действаща. И твоето твърдение за силните олигархически зависимости в случая е правилно де факто , въпреки че де юре следва да е нещо съвсем различно.

Не разбирам защо мислиш че не бюджетът а НИЕ сме дойни крави, може и да си прав / би ли обяснил тази своя позиция . Теб - лично кой олигар те дои - образно се изразявам.

Сега за мен, аз не съм фатмак или  шапкар, нито съм държавен служител. От България не получавам нищо, не желая да получавам и не го правя. напротив всеки месец правя трансфер до България , за да помогна на близките си, които живеят там. Както разбираш аз живея в чужбина, и заработвам от собствена малка фирма, която се занимава с  maintenance of gardens and pools.

Преди 19 часа, vvarbanov said:

За да няма дотации и квоти значи така искат депутатите и правителството.

Квотите за износ се определят от нашето правителство.Квотите за внос в евросъюза се договарят в ЕС.

Тези твърдения са противоречиви и безпочвени. Въздържам се да квалифицирам написаното.

 

Редактирано от Capitainofmarine
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...