Отиди на
Форум "Наука"

Ще ни има ли след 100 години - нас, българите, като нация, или - не?


Б. Киров

Recommended Posts

  • Потребители

Романе, ако визираш мен, не съм имал намерение да вкарвам политика. Исках само да отбележа, че 72 000 "стари" лева са 72 нови лева....Не съм коментирал нито как, нито защо, нито заради кого.

 

А по дискусията - спомням си времето, когато населението на България беше почти девет милиона, сега е малко над седем, а тези, които напуснаха няма да се върнат. Освен може би да изкарат старините си тук, но техните деца родени в чужбина - никога няма да са българи.

 

Сто години е твърде оптимистична прогноза. Максимум 60.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 373
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Преди 15 минути, scarecrow said:

Романе, ако визираш мен, не съм имал намерение да вкарвам политика. Исках само да отбележа, че 72 000 "стари" лева са 72 нови лева....Не съм коментирал нито как, нито защо, нито заради кого.

 

А по дискусията - спомням си времето, когато населението на България беше почти девет милиона, сега е малко над седем, а тези, които напуснаха няма да се върнат. Освен може би да изкарат старините си тук, но техните деца родени в чужбина - никога няма да са българи.

 

Сто години е твърде оптимистична прогноза. Максимум 60.

С втората ти констатация съм напълно съгласен, но че 72 000 "стари лева" са сегашните 72 - това е пълна глупост. Говоря ти за 72 000 евра, които са били откраднати от тези двама старци, те толкова са спестили по тогавашния курс преди 1989 г. на съотношението долар-лев, това са техните удържани за пенсии пари, които са били откраднати, а не 72 лева. 72 000 евро без лихвите - просто са били ограбени. И такива като тях не са единици, а почти всички български пенсионери, на които са удържани осигуровки през този период.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поставяте " каруцата пред коня".

Оправдавате бг елита за закъснелите решения. Обърнете внимание внимателно на хронологията и ще забележите, надявам се, абсолютното безхаберие (едва ли незнание) на поредица управляващи и не прилагане , на практика, на съветите( срещу които Sirius & co с удоволствие сочат за причината за 25 годишният батак)

Да, конкретния период външното финансиране спря- каква беше тогава политическата конюнктура? Каква беше макроикономическата рамка? Какво се случваше до 96-та година.

това са инфантилни напъни на разсъждение - не ми дадоха пари и затова фалирах, иначе такъв печеливш бизнес имах-неземен, ама ми завиждаха и ме смачкаха.

смях!!!

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 18 минути, БатеВаньо said:

Поставяте " каруцата пред коня".

Оправдавате бг елита за закъснелите решения. Обърнете внимание внимателно на хронологията и ще забележите, надявам се, абсолютното безхаберие (едва ли незнание) на поредица управляващи и не прилагане , на практика, на съветите( срещу които Sirius & co с удоволствие сочат за причината за 25 годишният батак)

Да, конкретния период външното финансиране спря- каква беше тогава политическата конюнктура? Каква беше макроикономическата рамка? Какво се случваше до 96-та година.

това са инфантилни напъни на разсъждение - не ми дадоха пари и затова фалирах, иначе такъв печеливш бизнес имах-неземен, ама ми завиждаха и ме смачкаха.

смях!!!

Въобще не оправдавам бг елита, то такъв реално няма. До 96 година нямаше мащабна приватизация, това е факт, държавните предприятия се съсипваха по схемата наши хора "на входа" и "на изхода", за да им падне цената накрая (успоредно с тази цел се крадеше директно от тях); а закъснялото решение за приватизация стана под натиск отвън, но "елитът", който го осъществи не го направи в интерес на българските граждани, а се съюзи с другия "елит", срещу който уж се бореше на думи и двата "елита" направиха тази приватизация, от която всички страдаме днес - мафиотската. затова има монополи, високи цени, всевластно и корумпирано чиновничество и затискане на всяка вън от мафията икономическа конкуренция. Че парите бяха спрени, а после дадени отвън с цел да съборят онова правителство - това е факт. Но че ония, които трябваше да свършат закъснялата работа по истинска приватизация я свършиха като кучето на нивата, също е безспорен факт. Затова после се питаха един друг "Кажи си?", а сега и двата "елита" са офшорни милионери и нямат никакво желание да променят статуквото, нито пък да развиват реална икономика. А нацията - да си мре, който не му харесва - да хваща пътя?

смях!!!

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Б. Киров said:

Питам не защото не знам, а защото искам да кажа, че ДЪРЖАВАТА краде от пенсионерите, а и от други. На сегашните пенсионери пенсиите се изплащат от вноските на работещите, защото старите фондове отдавна са "източени" (тази тъй хубава дума заменяща кражба). Държавните служители не плащат вноски за пенсия, на тях им ги плаща държавата, тоест всички останали, които не са държавни служители. Защо? Те да не би да са някакви благородници със синя кръв, по-висши от останалите? Даже и по татово време това не беше така - всички си плащаха осигуровките сами. После тия общи кюпове на осигурителните и здравните фондове, в които не се знае кой пие и кой плаща - защо няма персонални сметки за всеки човек, той да знае какво има в неговата партида? Ами за да "точат" безнаказано чиновниците, и накрая куче влачи диря няма. И на това му викат "социална солидарност" и "осигурителен стълб" - какво подпира този "стълб"?

Пенстионнтият фонд до 1990г. е източен от ДС кадрите и техните протежета...попитайте БСП, къде се дяна пенсионнтият фонд...

Аз мога да кажа следното на всеки работещ човек, който пише във форума:

ОСИГУРЯВАЙТЕ СЕ В ДОБРОВОЛЕН СОЦИАЛЕН ФОНД! Не искам да звучи като реклама, но едни 80-100 лева на месец си заслужават да бъдат отделени...После, като се пенсионирате или просто ако на момента Ви потрябват пари / заделени пари /, вадите он внесеното от вас в пенсионния фонд....

На всички отдавна е ясно, че задължителното социално осигуряване в Момента, което действа в България е само с цел да се заксърпи финансовата дупка в ъв фонда за пенсиите и такива все пак да бъдат изплащани на непрекъснато растящигте катоброй пенсионери....

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ех Андрейчо...

1 Много хора работят за 300-500 лв и не могат да отделят не 80 а даже 8 лв, даже напротив принудени са да вземат заеми.

2 Брат ми се осигуряваше в доброволен социален фонд. Преди време известният Иво Прокопиев го източи, той фалира и брат ми пи една студена вода.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

При социализма нямаше пенсионни фондове!

„В България пенсионерите се увеличават по-бързо от броя на започващите да се осигуряват, а на практика истинските фондове за социално осигуряване се формираха преди 7 години. Причина за високите пенсионни осигуровки е комбинацията от големия брой пенсионери и липсата на натрупани в миналото пенсионни фондове.

През социализма тези спестявания са отивали директно в държавата и с тях се е инвестирало в икономиката. Така да се каже нямало ги е елементите натрупване, инвестиране и индивидуални сметки. Предишният пенсионен фонд е бил използван за индустриализацията на страната. Парите са вложени за благоустройство и индустриализация, т.е. в обекти като язовири, АЕЦ „Козлудуй“, началото на АЕЦ „Белене“, Химическият комплекс в Девня, „Химко“-Враца, „Свилоза“, „Вида“, АТЗ -Димитровград, за военно-промишленият комплекс, БТК, Булгартабак, Фармахим, Нефтохим , леката и хранителната промишленост, цветната металургия, електрониката, роботиката, Балкантурист, почивни станции, магистрали, енергетика, култура и т.н. Всичко това е означавало достатъчно работни места, които означават съответно доходи и отчисления от доходите към пенсии.

Следователно би трябвало голяма част от постъпленията от приватизацията на такива обекти да отиват за попълване на пенсионен фонд за пенсиите на сегашните пенсионери. Имало е и изискване на закона за приватизацията да се заделят 20% от постъпилите в нея средства в специален фонд, в това число 7% за фонд „Пенсии”.” Пенсионната система | Hugging Bearr

Откраднаха ни не парите, а построеното от нас. По-голямата част направо го оставиха да се саморазруши.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 19 минути, К.ГЕРБОВ said:

При социализма нямаше пенсионни фондове!

„В България пенсионерите се увеличават по-бързо от броя на започващите да се осигуряват, а на практика истинските фондове за социално осигуряване се формираха преди 7 години. Причина за високите пенсионни осигуровки е комбинацията от големия брой пенсионери и липсата на натрупани в миналото пенсионни фондове.

През социализма тези спестявания са отивали директно в държавата и с тях се е инвестирало в икономиката. Така да се каже нямало ги е елементите натрупване, инвестиране и индивидуални сметки. Предишният пенсионен фонд е бил използван за индустриализацията на страната. Парите са вложени за благоустройство и индустриализация, т.е. в обекти като язовири, АЕЦ „Козлудуй“, началото на АЕЦ „Белене“, Химическият комплекс в Девня, „Химко“-Враца, „Свилоза“, „Вида“, АТЗ -Димитровград, за военно-промишленият комплекс, БТК, Булгартабак, Фармахим, Нефтохим , леката и хранителната промишленост, цветната металургия, електрониката, роботиката, Балкантурист, почивни станции, магистрали, енергетика, култура и т.н. Всичко това е означавало достатъчно работни места, които означават съответно доходи и отчисления от доходите към пенсии.

Следователно би трябвало голяма част от постъпленията от приватизацията на такива обекти да отиват за попълване на пенсионен фонд за пенсиите на сегашните пенсионери. Имало е и изискване на закона за приватизацията да се заделят 20% от постъпилите в нея средства в специален фонд, в това число 7% за фонд „Пенсии”.” Пенсионната система | Hugging Bearr

Откраднаха ни не парите, а построеното от нас. По-голямата част направо го оставиха да се саморазруши.

Благодаря, Гербов

Започваме да изясняваме как исторически е станала делаверата с кражбата на парите от осигуровките по време на социализма. Управляващите по онова време са смятали, че този строй и система са вечни, и са използвали парите от социалните осигуровки като инвестиции. Друг е въпросът доколко умно са го правели, и дали с безумни планове не са ги пропилявали още тогава. Това обаче не отменя факта, че когато при приватизацията тези предприятия или много от тях са били съзнателно съсипани и разграбени, там са изтекли и вложените в тях пари на поколението, работило по време на социализма. А какво означава "би трябвало постъпленията от приватизация да отиват" - че те не са отивали. Но и да отиват, когато приватизираш едно предприятие като "Кремиковци" за 1 лев, 20 процента от това са 20 стотинки. Толкова са парите от отчисленията, които ще отидат за пенсионерите от капиталовложенията в Кремиковци. Може да се окаже че и при другите държавни предприятия нещата изглеждат по подобен начин, както и почивните станции, за които говориш. А някои от заводите и предприятията от онова време станаха просто излишни, след като старите пазари в СИВ изчезнаха. И като казваш "откраднаха ни не парите, а построеното от нас", то е същото - откраднаха ви и парите, и построеното от вас. За съжаление. И при липса на нито един виновен и осъден за това.

Младите не са глупави, разбраха къде живеят, и тръгнаха навън, където има уредени страни със зачитане на законите и собствеността. За да не им се случи нещо подобно пак - не че не става периодично - току гръмне банка и пак изчезнат някакви милиарди, същата схема е. И пак няма осъдени. Е докога? И защо? И най важното, тези откраднати пари винаги могат да се проследят и конфискуват. Щом не го правиш, казваш косвено на всички мераклии пак да се опитат - заповядайте, то ще забрави, но после пак може.

Частните пенсионни фондове са много хубаво нещо, ама защо тогава не позволят на работещите ИЗЦЯЛО да се осигуряват в тях, а не едновременно с държавното осигуряване - ами много ясно, защото дръпнат ли се повечето работещи от държавното, кой ще плаща пенсиите на онези, чиито пари са изчезнали, а трябва да получават пенсиите си, за да живеят?

Но работата е не да изследваме как исторически е станало, защото то вече е факт, а по какъв начин да излезем от това безизходно положение. Затова има смисъл да водим целия този разговор.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Frujin Assen said:

Ех Андрейчо...

1 Много хора работят за 300-500 лв и не могат да отделят не 80 а даже 8 лв, даже напротив принудени са да вземат заеми.

2 Брат ми се осигуряваше в доброволен социален фонд. Преди време известният Иво Прокопиев го източи, той фалира и брат ми пи една студена вода.

 

Още една причина да помислиш много сериозно преди да си вложиш парите в частен фонд. А в държавния си в общия кюп. Между две злини, трябва да избереш по-малката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 22 минути, kramer said:

Б.Киров, правилно!

Тук ще ви дам един текст от уикипедия дефиниращ нация, но според мен от дефиницията е изпуснато най-важното нещо и ще го прибавя:

"Нация е общност от хора, характеризираща се със съзнанието за еднаква историческа и културна принадлежност, живееща на обща територия, обединена от общ език и организирана в държава." Изпуснатото е и "общ пазар", а според мен там е ключът към бараката в тази тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

До 1990 година, държавата отпущаше през януари кредит за изплащане на пенсиите.До десетия месец, този кредит биваше изплатен и два месеца се натрупваха излишъци.На Нова година държавата опразваше пенсионния фонд и януари отпускаше нов кредит с лихва.

Преди 9 септември 1944 година пенсионния фонд имаше капитали в банките, капиталовложения в сгради и акции от фабрики, фирми и т.н.Нищо от това не беше реституирано, къде отидоха тия сгради, земи и други, никой не знае.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 минути, vvarbanov said:

 

Преди 9 септември 1944 година пенсионния фонд имаше капитали в банките, капиталовложения в сгради и акции от фабрики, фирми и т.н.Нищо от това не беше реституирано, къде отидоха тия сгради, земи и други, никой не знае.

Виждал съм личната осигурителна книжка на моя дядо, който е бил работник преди 9 септември - вътре пишеше къде е работил и какви пари са отчислявани за пенсия съответно, това е била лична осигурителна книжка с ясно посочено какво има в нея. Бил съм малък, за да се интересувам дали е била от държавен осигурителен фонд, или частен, просто не знам, но помня че беше лична партида. Доколкото съм чел, не съм икономист, имало е държавен осигурителен фонд с лични партиди за всеки един работещ. Може би други могат да кажат повече за това. Дъщеря ми и зет ми работят в западна държава, където всеки от тях има лична осигурителна партида. Освен това не са задължени винаги да плащат - ако имат финансови проблеми, могат временно да прекъснат да влагат, докато се стабилизират, всичко се отчита. При смърт на пенсионера, наследниците получават това, което е останало в партидата.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля че вноските са се правили чрез закупуване и лепене на марки в пенсионните книжки.Нещо такова си спомням да съм виждал.Тъй като само държавата има право да печата марки, предполагам, че това е бил държавен пенсионен фонд.Но не съм сигурен!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, vvarbanov said:

Мисля че вноските са се правили чрез закупуване и лепене на марки в пенсионните книжки.Нещо такова си спомням да съм виждал.Тъй като само държавата има право да печата марки, предполагам, че това е бил държавен пенсионен фонд.Но не съм сигурен!

точно, беше облепена с марки

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 3/5/2016 at 21:25, Б. Киров said:

Прочетох и двете статии, ще започна от втората. Не мога да си обясня по никакъв начин това, ако разбира се е истина:

През 2000 г. Германия официално предложи да ни подари 22 изтребителя МиГ-29 срещу символична сума от едно евро за всичките –изписвам числото с думи, за да не си помисли някой, че е грешка. Това бяха изтребители от армията на бившата ГДР и след обединението на Германия немците ги модернизираха по натовски стандарти. С типичната за тях акуратност и точност – и сега на самолетите има табелка кога е ремонтирана и поставена всяка част. Отново да уточним: за 22 напълно модернизирани по натовски стандарти руски изтребители МиГ-29 трябваше да платим едно евро. Или ако предпочитате – два лева. Но кабинетът „Костов” ги отказа. И „простите” поляци само това чакаха – взеха ги, при условие че си имаха една ескадрила от 10 самолета МиГ-29. Сега с тях си пазят небето, защото им е скъпо с Ф-16 и дори идват с руските изстребители на двустранни авиационни учения на нашето летище Граф Игнатиево. Ако Иван Костов тогава беше взел самолетите, нямаше да преживяваме днешната драма.

Първата история е покъртителна драма, но в нея има два момента, на които специално искам да ти обърна внимание:

1. Възрастната двойка пенсионери са имали апартамент в Ловеч, но отиват да живеят на село, където при мизерни условия ги гледа дъщерята. За нея не пише да има семейство или деца. Защо е трябвало да живеят буквално скотски, след като са можели през цялото време да продадат апартамента и да доживеят нормално старините си без лишения, за дъщерята така или иначе остава къщата.

2. Съпругът получавал пенсия 115 лв, жена му 157.

И сега питам - човек е работил по времето на социализма 40 години, за да се пенсионира, плащал е социални осигуровки в размер на 30%  от заплатата си.

Взимам калкулатор и смятам: 40х12х250х30%  всеки от тези хора е трябвало да има спестени от пенсионните си осигуровки по 36 000 лева или двамата общо 72 000 лева; през време на социализма официалният курс на лев-долар беше 90 ст.;тоест съпрузите са спестили за старини от социалните си осигуровки 72 000 евро.

КЪДЕ СА? Защо нямат лични партиди от които в случай на нужда като този да могат да ги изтеглят, когато поискат, или пък да бъдат наследени от дъщерята.

Човече, сигурно не живееш в България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, kramer said:

Човече, сигурно не живееш в България.

Не бе, човек, не ми се иска да живея в такава България. Иначе съм тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Frujin Assen said:

Ех Андрейчо...

1 Много хора работят за 300-500 лв и не могат да отделят не 80 а даже 8 лв, даже напротив принудени са да вземат заеми.

2 Брат ми се осигуряваше в доброволен социален фонд. Преди време известният Иво Прокопиев го източи, той фалира и брат ми пи една студена вода.

 

ПРав си Фружин...Прави си затова, че при доброволните песнионни фондове има риск от фалиране.Рискове винаги има, когато говорим за финансови операции и финансови институции.....НО....затова се следи регулярно, какво е състоянието на фонда...

И един съвет към хората, които се осигуряват доброволно за пенсия- дори и фондът, в който са вложени средствата Ви да е с отрични позиции на пазара, профилактично си вадете парите..Например заделяте 5 години и след това си теглите парите..като се възползвате от правото си във двсеки  един момент да се раздпореждата с тези си средства...После пак внасяте и така, до голяма степен парите Ви са защитени.

По отношение на източването- вече не е толкова лесно Фружине....Има контролни механизми, цили контролни системи в тази връзка  е материалната компетентност на КФН / Комисия за финансов надзор /...Тия фондове често са обект на планови, регулярни проверки...не казвам, че е невъзможно да се източи подобен фонд., а казвам че е доста по-трудно от предишни години...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, Б. Киров said:

Тук ще ви дам един текст от уикипедия дефиниращ нация, но според мен от дефиницията е изпуснато най-важното нещо и ще го прибавя:

"Нация е общност от хора, характеризираща се със съзнанието за еднаква историческа и културна принадлежност, живееща на обща територия, обединена от общ език и организирана в държава." Изпуснатото е и "общ пазар", а според мен там е ключът към бараката в тази тема.

Прави ми впечатление връзката нация-държава. Според определението излиза, че ако нацията не е организирана в държава, вече няма да е нация. Може би етнос. А ако нацията е (само)организирана в държава, то общия пазар е нещо, което е съвсем лесно постижимо с инструмента държава. А и е близко до здравия разум, каква държава ако пазара, респ.икономиката, е разпарчетосана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Написах ви за определението на нация, в която е изпуснато пазар, но никой не репликира (сириус, докато пишех, ти си отговорил). За мен това е най-важното, и означава не просто място където се продава, а място, където се произвежда. Нямаш ли собствено производство като нация, свършен си като нация. Точно това прави от възрожденските еснафи горди българи, които искат собствена държава, те са производители и търговци, но най-напред производители. Преди десетина години ходих в Турция. Направи ми впечатление, че по магазините им преобладаваха местни стоки. Държавата им стимулира такава активност. Може да е ислямистка и неспазваща правата на човека и малцинставата тази държава, но това правителство се крепи най-вече върху икономическата си активност и стимулирането на местни производители. И е много просто - произвеждаш нещо качествено, което можеш да продадеш навън и най-вече на собствения си пазар, ти вече си инвеститор, защото вкарваш капитал и отвън в собствената си държава, след като си реализирал там продукцията си, с тези пари плащаш на работници, създаваш работни места, разширяваш се, плащаш осигуровки и т.н. - така могат да тръгнат само нещата. Но за това държавата трябва да застане твърдо зад собствените си предприемачи и да ги защитава по всякакъв начин, най-вече със закони, които се спазват. А не става, по ред причини.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 37 минути, sirius said:

А и е близко до здравия разум, каква държава ако пазара, респ.икономиката, е разпарчетосана.

Другият вариант го играхме преди 26 години - не беше разпарчетосана, изцяло централизирана беше, и беше държавна. Мисля че се доказа 100 процента неефективна. Дори китайците вече не правят така - контролират "назначените" от партията капиталисти, но ги оставят като пчелички да носят мед в хазната. И им се получава. Китайска му работа. Други са избрали други начини, но според мен, що е държавно в икономиката, калпаво е - чиновника няма стимул да развива производство, той си е склонен към кражба или скатаване. Лично мнение.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Б. Киров said:

Другият вариант го играхме преди 26 години - не беше разпарчетосана, изцяло централизирана беше, и беше държавна. Мисля че се доказа 100 процента неефективна. Дори китайците вече не правят така - контролират "назначените" от партията капиталисти, но ги оставят като пчелички да носят мед в хазната. И им се получава. Китайска му работа. Други са избрали други начини, но според мен, що е държавно, калпаво е - чиновника няма стимул да развива производство, той си е склонен към кражба или скатаване. Лично мнение.

Б. Киров, това за държавният сектор е много вярно...За съжаление...При това основният проблем не е липсата на инициативност, липсата на заинтересованост и стимул на чиновника, а в товма че държавните и общински търговски друества се изцползват за хранилки и точене...

Знаете ли например, какви са отчетените / т. счетоводно признати и отразени / загуби на Националната електречиска компания ЕАД -

За 2013г. са близо 1 млрд лева,, а за 2014 г. са над тая стойност...

Това е търговско дружество с държовно участие...Независимо от високоте заплати на контролните и управителните органи, дружеството винаги, абсолютно винаги генерира загуби....Така че държаният сектор е така...Не може и без него...В никакъв случай не съм привърженик на либартарианският икономически модел и подход, но чуя ли за общинско или дсържавно търговско дружество си имам едно на ум....Първата дума/думи, които ми идват в устата е явно неизгодна сделка, източване, обществени поръчка възлагани на ,,правилните" фирми ....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, andreiS40 said:

Б. Киров, това за държавният сектор е много вярно...За съжаление...При това основният проблем не е липсата на инициативност, липсата на заинтересованост и стимул на чиновника, а в товма че държавните и общински търговски друества се изцползват за хранилки и точене...

Знаете ли например, какви са отчетените / т. счетоводно признати и отразени / загуби на Националната електречиска компания ЕАД -

За 2013г. са близо 1 млрд лева,, а за 2014 г. са над тая стойност...

Това е търговско дружество с държовно участие...Независимо от високоте заплати на контролните и управителните органи, дружеството винаги, абсолютно винаги генерира загуби....Така че държаният сектор е така...Не може и без него...В никакъв случай не съм привърженик на либартарианският икономически модел и подход, но чуя ли за общинско или дсържавно търговско дружество си имам едно на ум....Първата дума/думи, които ми идват в устата е явно неизгодна сделка, източване, обществени поръчка възлагани на ,,правилните" фирми ....

Просто чиновниците по силата на самото си положение като такива, те не са собственици, не могат да бъдат добри производители и търговци. Един реален собственик трябва да е луд, за да краде от себе си; чиновникът пък обратно - за да не краде от ничието, или най-малко да ни си дава много зор да работи за него, той си е на фиксирано работно време и си взема заплата. Това за НЕК такива работи съм чувал, че направо не е истина, ама да не ни изтрият - те си живеят в някакъв техен рай, чиновниците от НЕК, друга реалност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При общинските и държавни търговски дружества се наблюдава следното- иначе читаво предприятие, с одбри активи и пир сносно / не казвам добро, а прасто сносно и грамотно / финансово-стопанско управление по всякаква икономическа логика следва да е на печалба. Да ама НЕ! Случва се точно обратното.....Заплатите на упривителните и ръководно органи са адекватни...Да но.....

Всякакъв контрол е обезсмислен, при условие, че дори и да се търси наказателна отговоронст, то при днешната правосъдна система работите потъват....

Голям е проблемът, голям......Нещата са навързани.....Трябва и читаво правораздаване.....Без него всичко е безсмислено, както е днес в България....защото последици няма ....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не изкам да говоря за частните и държавни пенсионерни фондове, защото тук го изиграха вече този мач. Първо кандърдисваха да стъпиш в някой частен фонд и практически от 1998 до 2012. 01.01. година кончи....

Влогът беше 7% при държавните и при тези които всъпиха в частен фонд 1% държавен и 6% на лична сметка отиваха... Но и на това не издържа системата....С окончателното национализиране на фондовете обещаха, че и в държавната система всеки един ще получи лична сметка която може винаги да си я провери какво е състоянието на влоговете....И досега не е направено....

Второто е, че не с промишленно производство /защото мултитата ни направиха цех за сглобяване на каквата и да била промишленна стока/ и не с промишлено производство на  земледелски стоки, ами с туризъм и търговия можем. Законите така са направени, че ако вложи 1 евро поне 2 или 2,5 еврота изважда във вид на профит който го изнася а не го влага на място.

Например ние сме най-големите търговци на петролът на ИСИС, само трябва да подобрим качеството му. Парите не миришат. Или туризмът също. България може да стане пълно сезонна държава от гледна точка на туризмът. 

Или. Все повече региона си правят местни пари. Отдавна има предимно в западната част на страната но от вчера и в местноста Токай местни пари. С тях практически местните власти могат да стимулират локалното капиталовложение, развитие. 

Търговийката е майката на парата. Няма как. Този който произвежда -все едно какво- печели най-малко в тази игра..... :bg:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...