Отиди на
Форум "Наука"

Ще ни има ли след 100 години - нас, българите, като нация, или - не?


Б. Киров

Recommended Posts

  • Потребители
Преди 2 часа, Frujin Assen said:

 

.Странни наблюдения. Не биха приели колективни права. А правата на хомосексуалистите, на циганите какви са? Нима не са колективни?

Втората част е още по интересна, обвиняваш Путин в диктатура и обясняваш, че при нас това няма как да стане. А до 1989 какво си имахме? Нима не беше диктатура? Нима народа не я приемаше? Под "млади и образовани" навярно имаш предвид хора вече пропити от новите идеи на европеизма.

Проблема е точно в тези "млади и образовани" хора, които приемат като нещо нормално компрадорския модел на управление на България. Прочее някой от тях са част или са близки до елита. "Младия" мрънка против корупцията, сивата икономика и прочее гадости, но ... баща му който е човек "с възможности" точно от такива схеми има пари. Прочее точно "младите и образованите" които са малко на брой са или част или най близко до елита и работят пряко с него. Така че, точно те са най развратени от парите на елита. Точно те поемат щафетата "който слуша-папка". Те са част, бъдещето на компрадорския елит, те не са отделна социална група.

Гадно нали. Точно най кълнящите се в Европа и пазарния модел действат със сиви непазарни схеми.

 

Цитирай

.Странни наблюдения. Не биха приели колективни права. А правата на хомосексуалистите, на циганите какви са? Нима не са колективни?

Всички права в България са индивидуални, разбира се.. Няма такова нещо като "колективни права на цигани или хомосексуалисти", Не знам що за невеж демагог трябва да е човек, за да твърди обратното?

 

Цитирай

А до 1989 какво си имахме? Нима не беше диктатура? Нима народа не я приемаше?

Все едно да кажем, че евреите в концлагерите са приемали холокоста...Всъщност комунистическите бушляци сте същите като нацистите..(трябваше да ги избесят, както избесиха нацитата)

 

Цитирай

Проблема е точно в тези "млади и образовани" хора, които приемат като нещо нормално компрадорския модел на управление на България. Прочее някой от тях са част или са близки до елита. "Младия" мрънка против корупцията, сивата икономика и прочее гадости, но ... баща му който е човек "с възможности" точно от такива схеми има пари. Прочее точно "младите и образованите" които са малко на брой са или част или най близко до елита и работят пряко с него. Така че, точно те са най развратени от парите на елита. Точно те поемат щафетата "който слуша-папка". Те са част, бъдещето на компрадорския елит, те не са отделна социална група.

Оф, не ти ли омръзна да демагогстваш и фалшифицираш истината? 

 /Аз горкия, защо ли питам за етика  комунистическите бушляци  и предателите, които искат да ни направят отново руска губерния, сякаш предишното "загуберничество" не ни докара  най-страшната катастрофа от 650 години насам/

Да припомня фактите - Протестите срещу компрадорския модел през 2013/2014 година  бяха правени изключително от младите и образованите (от мрежите, до улицата)

http://m.btvnovinite.bg/article/bulgaria/obshtestvo/danswithme-19.html

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 373
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Преди 12 часа, Б. Киров said:

Навлизаме в доста дълбоки води, виждам, че си чел много повече от мен, в хода на този диалог ще се опитвам да компенсирам. Тук най-добронамерено ще оспоря само няколко от заключенията ти, можеш да ме опровергаеш, ще науча нещо, което очевидно не съм видял на пръв поглед. Не бих желал да превръщаме разговора в амбициозно състезание, по-скоро ми се иска да стигнем до някакви стойностни обективни резултати. Затова приеми конкретните мои въпроси само като доброжелателна проверка на рефлекси, а не някакъв спор по същество.

Самият дебат по принцип по темата ми се иска да не го водим само двамата, а в по-широк кръг и обективен тон на изследване на факти. Така че аргументите ми по-долу са само на прима виста, и не толкова съществени към цялата тема. Оценявам, че сме стигнали до много интересна обща гледна точка – а тя е позицията ни към средната класа (в този форум, дали го съзнаваме или не, всички по принцип сме такива) като потенциален двигател за позитивни промени в икономиката по един от двата очертани начина (авторитарен отгоре-надолу или демократичен отдолу-нагоре, това е същинската тема). Оттук-натам ще ми е необходимо много повече време, за да пиша нещо аргументирано:animatedwink:

Ти пишеш: “Източноазиатската култура също като нашата приема авторитета за нещо недобро”

След като това е така, защо в Сингапур, където преобладават китайците (77 процента) има авторитарна министър-председателска власт 31 години, на практика едно-партийно управление (втората опозиционна партия е слаба и за цвят), а властта е преминала по наследство от бащата към сина?

Цитат: “Скандинавците и германците също са скептични към авторитетите, ако има значение.”

Скандинавците са ми малко познати като народопсихология; за германците това ми звучи парадоксално, дори по единствената причина, че авторитетът на техния Фюрер между 1933-45 г. беше класически пример за издигане в култ на една личност (и то посредствена), доведен до масова истерия (всяка млада арийка мечтаеше да има деца от Фюрера); за какъв скепсис към авторитет точно става дума при германците?

В таблицата, която си публикувал (поздравления за което, интересна е), според мен българската колективна психика твърдо отива вдясно в повечето графи. Тук предлагам моето виждане към тази дясна част от таблицата: и го правя не от теоретични знания, а от личен опит – работил съм като служител в държавна фирма, служител в частна фирма и шеф на звено от 4-5 души в частна фирма. Някъде съм сложил по два и по три плюса, което означава, че тези точки са особено ярко изразени. Подчертаването важи особено силно за фирми от държавния сектор, както и за такива, които са на т.н. “назначени капиталисти”, тази в която бях шеф на това звено не беше такава, и повечето кръстчета не би трябвало да са там, но работещите по стар навик очакваха да се държа точно според стереотипа, който имаха от предишни работи. Същият модел на поведение съм наблюдавал и в много други фирми, при това от реалния сектор на производство (печатници), с които съм си имал доста взаимоотношения. Не знам какво пише по дебелите книги и научните изследвания, споделям на база личен опит и наблюдения. П.С. Не знам защо, но таблицата излиза всеки път по 2 пъти и след редакция.

1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

1.jpg

Цитирай

Tази в която бях шеф на това звено не беше такава, и повечето кръстчета не би трябвало да са там, но работещите по стар навик очакваха да се държа точно според стереотипа, който имаха от предишни работи.

Точно така ;), гледаме не какво е положението преди 20 години, а днес.

Забележка: 20 години отместване отразява разлика в едно поколение (бях писал наскоро че културата ни се променям в посока универсализъм)

Моите наблюдения за днес (2016 година) и момента са, че културата в компанията, в която работя, е по-скоро  равновластна, отколкото неравновластна. (разбира се - има отдели с по-високо неравновластие, сравнено с други)

--------------

По отношение на особеността равновлaстност/неравластност или още наричана Power Distance-индекс, (PD) сме най-близо до Франция, Италия и Белгия - това го показват изследванията през последните години, (Дори сме малко по-напред от Франция по равновластност), но във всеки случай не сме Китай или Русия  ("молчат и не разссуждать")

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 13 минути, nik1 said:

Точно така ;), гледаме не какво е положението преди 20 години, а днес.

Забележка: 20 години отместване отразява разлика в едно поколение (бях писал наскоро че културата ни се променям в посока универсализъм)

Моите наблюдения за днес (2016 година) и момента са, че културата в компанията, в която работя, е по-скоро  равновластна, отколкото неравновластна.

Дай боже да е така. Специално графите "Подчинените очакват да им се казва какво да правят." и "контролът изкъсо водят до добро изпълнение на задачите" бяха абсолютно задължителни, железни правила, изведени от практиката; не преди 20 години, така съм работил преди 5 години с печатари; както се казва, разсееш ли за за миг, и изпуснеш контрола върху това, което работи човека - няма начин да не се получи гаф, задължително! И другото - трябва да му кажеш в прав текст и точно само 1 вариант на това, което искаш да свърши, защото иначе започват теоретични разсъждения в стил "абе няма начин това да стане, защото..." Ако не знаеш точно технологията по която стават нещата, ще ти докара от девет дерета вода, за да ти каже че "не може", ако обаче разбере, че ти знаеш че може и как се прави, прави го, но с неохота. В печатарския бранш това си беше закон. Ако просто си пуснеш поръчката и отидеш да си получиш готовата продукция на другия ден, получаваш винаги нещо или с дефект, или не както трябва да е: затова, плътно до машината и в цеховете, докато работят, и ги гледаш в ръцете.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Щом като работниците не са очаквали да им кажеш какво да правят , а са си правили каквото си искат - значи отношенията не са крайно неравновластни, както първоначално пишеш. 

Дайте да не мешаме нещата - това че работниците кръшкат и си правят каквото си искат е израз на друга особеност , други особености (нямам време да правя курсове и семинари в форума); Проблем на всяка българска компания е да държи изкъсо на качеството в производството си.

/Освен легендите, а те не винаги са съвсем точни, трябва да се чете и познава цялата  теория, което е невъзможно за средностатичeстическия форумец. Когато се оценява степента на неарвновластност/равновалстност за по-просто и правилно оценяване препоръчвам оценката да се прави на базата на следното: (1)може ли да се спори и противоречи с началника, или (2) не, крайно опасно е.

При културите с висока степен на PD (Power Distance) с начaлника не се спори.

Е ние сме някъде в средата, и както казах това го показват изследванията (ти се опитваш на база на лични впечатления да ги опровергаеш)

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 минути, nik1 said:

Щом като работниците не са очаквали да им кажеш какво да правят , а са си правили каквото си искат - значи отношенията не са крайно неравновластни, както първоначално пишеш. 

Дайте да не мешаме нещата - това че работниците кръшкат и си правят каквото си искат е израз на друга особеност , други особености (нямам време да правя курсове и семинари в форума); Проблем на всяка българска компания е да държи изкъсо на качеството в производството си.

 

Ник, в правенето на нещата, и на Изток и на Запад и на Север и на Юг, единствено значение има само едно нещо - качеството на крайния продукт. Какво го грее, примерно латвийския клиент (имах и такъв), дали отношенията са равновластни или неравновластни, след като му докарат един камион с луксозни енциклопедии, на които кориците са се надигнали като лодки, само защото българският работник не е спазил елементарното правило в полиграфията да реже мукавата (картон) за корици "по вода", тоест по линията на влакното на структурата, а "равновластно" (щото е махмурлия от вчера) е обърнал ножа на гилотината напреки. Той равновластно си взема месечната заплата, аз неравновластно плащам неустойка на латвийците по договор. Пука ли му на някой, какви са отношенията, когато продукцията е дефектна?! В моя случай не се получи точно така, защото "неравновластно" вдигнах скандал на директора на печатницата, та преработваха целия 10-хиляден тираж, но работникът и окото му не трепна, нищо не плати. А много добре знае какво трябва да прави - това беше в началото на тази ми работа, и тогава още наивно вярвах, че като си предплатя капаро в печатницата, съм застрахован, че ще получа качествена продукция, та няма нужда сам да си контролирам нещата, в печатницата има назначен технолог за тази цел, но...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Добре де, стига сме дъвкали тази тема с печатници и работници, моля те.  Всички културни измерения имат значение за бизнеса,аз нямам намерения да участвам в такава дискусия, 

редактирах (допълних) горния постинг със следното:

Цитирай

 

Освен легендите, а те не винаги са съвсем точни, трябва да се чете и познава цялата  теория, което е невъзможно за средностатичeстическия форумец. Когато се оценява степента на неравновластност/равновластност за по-просто и правилно оценяване препоръчвам оценката да се прави на базата на следното: (1)може ли да се спори и противоречи с началника, или (2) не, опасно е.

При културите с висока степен на PD (Power Distance) с начaлника не се спори.

Е ние сме някъде в средата, и както казах, това го показват изследванията (ти се опитваш на база на лични впечатления да ги опровергаеш)

 

 

По този показател България (60) се подрежда сред латинските европейски държави – Франция (Белгия), Испания, Италия и Португалия, както и Чехия (57) и Полша (68) – от бившите социалистически страни.

Та, в момента не сме сред Китай и Русия.

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 6/26/2016 at 12:18, Frujin Assen said:

Това са глупости. Питайте имигрантите, огромната част от тях ненавиждат България и се радват, че са се махнали от тук. Това което все още ги свързва с територията (не родината) България са роднините и приятелите. След 20-30 години, когато родителите им починат, а децата им пораснат всяка връзка с България ще е прекъсната.

Огромна част от имигрантите не мразят България,те ненавиждат държавата, където от памтивека са се загнездили шепа кръвосмучещи,живеещи на гърба на миролюбивия,работлив български народ(в по голямата си част разпръснат по тежка "тугина")!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 52 минути, nik1 said:

Добре де, стига сме дъвкали тази тема с печатници и работници, моля те.  Всички културни измерения имат значение за бизнеса,аз нямам намерения да участвам в такава дискусия, 

Добре. :)Още в самото начало казах, че слагам знаците в таблицата на базата на личния си опит. Нямах никакво намерение да разказвам конкретни истории, но ти отвори темата натам, като заговори за твоите наблюдения, затова конкретизирах с моите. Да се опираме върху статистиката тогава. Обобщенията са винаги по-верни от конкретните случаи. Нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 18 минути, Б. Киров said:

Добре. :)Още в самото начало казах, че слагам знаците в таблицата на базата на личния си опит. Нямах никакво намерение да разказвам конкретни истории, но ти отвори темата натам, като заговори за твоите наблюдения, затова конкретизирах с моите. Да се опираме върху статистиката тогава. Обобщенията са винаги по-верни от конкретните случаи. Нали?

Измерението „властово разстояние” се определя като степента, в която по-слабите членове в една държава очакват и приемат социалното неравенство на различни нива на функциониране в семейството, в работата, в институциите и в организациите. Възприемането на социалното неравенство варира на различните нива на функциониране на националната ни култура. Властовата дистанция е най-голяма в организацията на системите на властта в трудовата дейност, следвана от семейството и най-малка в сферата на политическите идеи.

-----------------------------------------------

По този показател България (60) се подрежда сред латинските европейски държави – Франция (Белгия), Испания, Италия и Португалия, както и Чехия (57) и Полша (68) – от бившите социалистически страни.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Моето мнение по темата е, че по-скоро ще сме като индианците в Америка сега - застрашен вид. Няма да залагам от кого ще сме застрашени или кой ни е превзел, но определено нищо няма да е същото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, s7efani said:

Моето мнение по темата е, че по-скоро ще сме като индианците в Америка сега - застрашен вид. Няма да залагам от кого ще сме застрашени или кой ни е превзел, но определено нищо няма да е същото.

Не споделям. Броя на българите на планетата не намалява,а се увеличава.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 3 часа, vorfax said:

Не споделям. Броя на българите на планетата не намалява,а се увеличава.

Кой те излъга?

Вземи старата емиграция преди 1944. Ти да си чул днес в САЩ нещо за техните потомци? Аз не съм. Техните потомци вече не се чувстват българи-това е истината, те са вече американци.

Раждаемоста е ужасяваща. Ти гледаш статистиката, но в нея са и братята роми, които имат по много деца, ако ги махнеш тях става ясно, че народа ни е обречен на изчезване.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Bulgaria.png

https://esa.un.org/unpd/wpp/Graphs/Probabilistic/POP/TOT/

 

Една картина, 1000 думи. Тук всичко е яснол Ще ни има около 2 милиона колкото за един среден град.....Няма да е първото или последното опустошаване на балканите или източна европа, но ще е първото което не е от последици на война, епидемия или природна катастрофа....И после от къде ще бъде наново заселена, от североизток или юг-югоизток.....Кой знае?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Най тъпото Скуби е, че същата картинка е и със сърби, румънци, гърци... много по богатите от нас германци и испанци имат още по малка раждаемост и от нас. Говорим етнически германци, без гастарбайтери и бежанци. Те както и нашите братя роми надуват статистиката за раждаемост в Германия.

Братята роми са бъдещето на България, а братята бежанци на Германия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прави сте, като национално самосъзнание българското няма особен престиж и се топи. Аз по-скоро говорех, че генетично сме залели света и бая мая сме пуснали, за изчезване не може и дума да става.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 03/03/2016 at 19:57, Б. Киров said:

Ще ни Има или Не като нация след 100 години, и ако да защо, и ако не пак защо?

Зависи какво се визира под това.

Нация ще има, ако националната държава, като основна единица на международната система, все още съществува като такава.

За което като цяло няма съществени пречки, освен ако не се случи някаква гигантска системна трансформация, а това е много малко вероятно.

Националната държава към момента е единствената форма на организация, която позволява ефективно политическо управление и стабилност на международната система. Външна и вътрешна политика се прави на ниво национална държава. Като това включва и вземането на политически решения за споделяне на части от суверенитета с международни съюзи и организации. Което означава, че дали да са членки или не на дадена организация също решават самите държави.

Трябва да се отчете обстоятелството обаче, че при все, че държави или близки до държавостта структури е имало хъм.... ще го нарека, винаги, националната държава, тоест концепцията, че в държавите живеят нации, е само на два и половина века.

Тази концепция може да се промени.

И населението, и територията, и държавата, като формална структура на управление, няма да изчезнат със сигурност :)

Как ще изглежда профилът на населението на българската държава след сто години могат да кажат донякъде само демографите.

Но в това няма кой знае каква драма, светът се преформулира непрекъснато, в цялата си история, и хората се адаптират към структурите, които си изграждат сами, според това какво най-добре работи в конкретната ситуация. На базата на какви организационни идеи сформират тези структури е въпрос на парадигма.

Тези парадигми се сменят. Но не твърде често и не току-така. Комунизмът например, с комунистическия интернационализъм (световно класово, а не национално разделение) не успя да замени националната държава, при все революционността си.

Коя ще бъде следващата революционна идея за устройството на света не мога да кажа. Не мисля, че и  някой може да предвиди това. Струва ми се и малко вероятно драстично преформулиране на международната система да се случи в следващите само сто години.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Има драма

Цитирай

Невръстен апаш убил 74-годишната Виолета Лакова от ловешкото село Петревене за 12 лева, съобщава „Телеграф“. Крадецът ги взел от портмонето на самотно живеещата жена, след като я пребил като куче в къщата й във вторник.Комшиите се усетили, че нещо се е случило със старицата, когато видели, че някои от съдинките с храна от социалните седят пред вратата й непокътнати. Синът й Иван пристигнал от съседното село Дъбен, влязъл във фамилната къща и останал потресен от гледката.

„Убили са майка ми“, крещял в несвяст човекът, който е бивш полицай. „Обезобразена е, защото са я налагали с дърво. Цялата й дясна половина е ужасяваща. Не прилича на човек“, разказа познат на жертвата.

По думите му, по време на разследването полицаи открили някои от съдинките на социалните в дома на 16-годишния ром Лальо, известен с прякора Табака. В ареста били прибрани още майка му Еленка, брат му Златко и доведеният му баща Драго.

В селото,говорят, че в дома им криминалистите открили цял куп крадени вещи – електрожени, шлайфове, хладилници и др. Всички добре знаели с какво точно се занимава Табака, но отказвали да се жалват в местната полиция, защото той продължавал да се разхожда на свобода.

Преди време Лальо работил като строител, но шефът му го спипал да краде и му теглил здрав бой, от който дори временно оглушал.

В селото треперят от страх, защото ромите са двойно повече от българите, а кражбите са ежедневие. Наглостта на апашите стигнала до там, че обрали доматите от нивата на кмета Николай Георгиев, която се намира точно под прозорците му.

Пенсионерите в селото твърдят, че след убийството на баба Виолета ченгетата изрично ги предупредили да не разказват за случая.

 

Цитирай

Ислямска държава (ИД) публикува нов видеоклип, в който показа избиването на 29 етиопски християни от либийските клонове на екстремистката групировка. В 29-та онлайн видеото показва две групи пленници. Авторите на филма твърдят, че едната е държана от филиал на ИД в източната част на Либия - провинция Барка, а другият - от клон на юг, съобщава news.com.au.

Маскиран боец, размахващ пистолет, прави дълго изявление, казвайки, че християните трябва да приемат исляма или да плащат предписания от Корана данък. Той казва на английски: "нашата битка е битка между вярата и богохулство". "Мюсюлманската кръв по ръцете на вашите религии не е евтина", каза той и поглеждайки към камерата допълва: "Връщаме се отново за народа на кръста."

Едната група е разстреляна в пустинята, а другата група пленници са обезглавени на плажа. Авторите на видеото твърдят, че и двете групи пленници принадлежат на Етиопската църква.

Видеото носи официалното лого на телевизията на ИД - Ал Фуркан и е първото, след разпрострененото в средата на февруари, което показа обезглавяването на 21 души, повечето етиопци копти.

След като преминат тия две фази България ще изглежда така

136-09-81-636.jpg

 

640_c84095953aefa27c953826fe3a200fd0.jpg

 

jilazo.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпросите, или по-скоро проблемите, които поставяте, следва да се разгледат поотделно, защото са от различно естество.

Никой от тях обаче не подлага на съмнение съществуването на националната държава.

Ще гледам да е накратко.

Първо да вземем Ислямска държава. Моята теза е, че те не представляват опасност за съществуването на националите държави, а проблем на конкретни държави с монопола (на държавата) върху употребата на сила на собствената територия (вижте есето на Макс Вебер от 1919 година). Същият проблем имат множество държави, в някакъв момент изпаднали в състояние на гражданска война. Не бива да се забравя, че държавите в близкия изток са много млади и като такива имат обичайните проблеми с легитимността, прозрачността, ефективността и добрите практики на управлението си. Които пък проблеми водят до обществено недоволство и желание не само за промяна на конкретното управление, а в случая и за преформулиране на формата на управление изобщо. Но това не значи, че държавите сами по себе си са изчезнали, само че към даден момент функциите им са силно затруднени.

Ако Ислямска държава беше системен проблем, реакцията на медждународната система щеше да е много по-категорична. Което донякъде е и трагедията на хората в региона, които се чувстват изоставени от международната общност.

Ислямска държава не застрашава нито международната система, нито съществуването на национални държави. Тя няма да доведе до промяна на международната система. Затова и далеч не предизвиква подобна паника, каквато в ранните си години предизвиква например комунистическото движение с идеологията си за пълно преформулиране на международната система и световния ред, замяната на националните държави с форма на управление, основана на класовата борба и диктатурата на пролетарията, без значение къде по света, от каква националност и така нататък. Друг е въпросът, че тази идея се оказва напълно невъзможна. Националните държави сменят режима си на управление на социалистически, но продължават да съществуват.

 

По втория проблем. В много държави съществуват енклави на хора с ниско общественоикономическо развитие, пореди което единственият им, или преобладаващият им поминък е престъпността. Това не означава, че държавите престават да съществуват, а че в тях съществуват райони, където им е трудно да държат престъпността под контрол. Вижте например Бразилия. Или Колумбия.

Ако Ислямска държава е политически проблем (неспособността на държавите да поддържат монопола си над упражняването на сила в рамките на територията си) проблемът с престъпността е в неспособността или недостатъчната способност на държавите да държат престъпността под контрол, да поддържат обществения ред. Този проблем не води до изчезването на националните държави, нито на държавите изобщо, а до социалноикономически неудобства. Напр. проблем с контрола на държавата над икономическата активност, ако престъпността стане организирана.

Затова казвам, че драма няма. Проблемите на управлението не означават, че държави няма да има. Дали след сто години националността ще стои в основата на държавността - най-вероятно още ще стои.

Относно етническия профил, вижте примерно Бразилия. Това, че в една държава има много етноси, не означава, че тя не е национална държава.

Всъщност етнически хомогенни държави няма. Но всички те са национални.

 

 

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Frujin Assen said:

Най тъпото Скуби е, че същата картинка е и със сърби, румънци, гърци... много по богатите от нас германци и испанци имат още по малка раждаемост и от нас. Говорим етнически германци, без гастарбайтери и бежанци. Те както и нашите братя роми надуват статистиката за раждаемост в Германия.

Братята роми са бъдещето на България, а братята бежанци на Германия.

Има една голяма разлика....Братята бежънци са силно мотивирани и /с изключение на авантюрийският боклук/ изкат да учат, работят, за да могат и семейството си да приберат. Освен това много от семейните са високо образовани и или имат професия от която са преживявали. имам предвид истинските бежанци от Сирия и Ирак.

За ромите това същото не може да се каже. Защото докато при турците имаше инициатива за изграждане на интелигенцията то при репресията за асимилация много от тях заминаха....Останаха ромите които или копуват или по други начин търгуват с жилязо и си живеят както ги виждаме.

Представиси в една 2-3 милионна България какъв ще е етническият състав....Май етническите българи ще станат едно незначително малцинство...което в кривата ТОТАЛ ПОПУЛАТИОН няма да фигурира... 

Що за бразилия. От 200 000 000 народ 1-2-3 милиона боклук статистически не фигурира...Но се знае, че от добър боклук се получава добра реколта, защото обогатява земята...Но от чист или прекален боклук всичко изгаря....:animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не са ни виновни "братята роми", нито "братята турци", а т.н. самопровъзгласил се "елит" от тъпанари "бизнесмени" и "политици", които двадесет и кусур години влачат нацията към бедност, тъпотия и висока смъртност. Некадърна е главата, не тялото. Защото нация не е етническо измерение, първата дефиниция на нация е "общ пазар" - като имате липса на пазар и възможности за просперитет, какво бъдеще искате за такава нация? И територията не е достатъчно основание да задържи хората тук. Така че, според мен, всякакви етнически виновници за деградацията са отклоняване на вниманието от истинските проблеми - а той е само един - лошо управление и некадърност на елита.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Изобщо, ама ТОТАЛНО! не си прав Киров.

http://kanal3.bg/news/8373-Germaniya-udari-danoto-po-radzdaemost

Цитирай

 

Германия е държавата с най-ниското ниво на раждаемост в света, измествайки от последното място дори Япония.

За последните 5 години в страната на 1000 души се падат по 8,2 новородени. В Япония коефициентът е 8,4, сочат данните на Хамбургския институт за международна икономика. Най-висока пък е раждаемостта в Нигер, където на 1000 души се падат по 50 бебета

 

Какво, нима Германия е бедна и лошо управлявана?

Въпросът Дора, не е дали ще има държава, а кой ще е държавнотворният народ. Днес едни брадати чичковци обясняват на милионите магребци и негри във Франция кой е виновен за всичко-виновни са белите! Знаеш ли кой е виновен, че са бедни ромите? Правилно-виновни са българите! Сети се, какво ще стане когато цветнокожите братя добият поне малко сила. Отговора е геноцид!

Цитирай

"Нямате представа колко ви ненавиждат бежанците. Ако могат, биха ви изколили и избили. Всичките. Без изключение!". Това твърди пред столичен всекидневник едно 16-годишно момиче. Младостта й навярно предразполага към откровенията й, които звучат шокиращо за всеки християнин.

Цитирай

 

„Много голяма част от тях ви мразят, мразят вашата култура и вашия начин на живот. Ако могат, биха ви убили. Вие не знаете техния език и дори не разбирате, че колкото и невинно да изглеждат, докато си говорят в градинката при джамията в София, в същото време си мислят как само ще ви прережат гърлата или изнасилят, ако сте жена.

Тъжно е, но е така - християните за тях са по-низша категория хора", казва още момичето.

 

http://www.blitz.bg/news/article/435765

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 45 минути, Б. Киров said:

Не са ни виновни "братята роми", нито "братята турци", а т.н. самопровъзгласил се "елит" от тъпанари "бизнесмени" и "политици", които двадесет и кусур години влачат нацията към бедност, тъпотия и висока смъртност. Некадърна е главата, не тялото. Защото нация не е етническо измерение, първата дефиниция на нация е "общ пазар" - като имате липса на пазар и възможности за просперитет, какво бъдеще искате за такава нация? И територията не е достатъчно основание да задържи хората тук. Така че, според мен, всякакви етнически виновници за деградацията са отклоняване на вниманието от истинските проблеми - а той е само един - лошо управление и некадърност на елита.

+

самопровъзгласил се "елит" от тъпанари "бизнесмени" и "политици", които двадесет и кусур години влачат нацията към бедност, тъпотия и висока смъртност, бих добавил и емиграция

Смятам емиграцията за най-комплекното "зло" (разбира се тя е следствие), защото освен всичко тя е клапан за "изтичането" на тези от недоволните от положението тук, които биха могли да участват в смяната на системата (останалата частот недоволните мисля в мнозиството си сме прехвърлили "революционната възраст", да кажем условно до 35 години)

Помня добре протестите от 1997(1996/1997) година, и тези от началото на лятото 2013 (2013-2014) година,

1997 година: десетки хиляди (П-в) до  сто хиляди (С-я), всекидневни протести в продължение на няколко месеца

2013/2014 година: за Пловдив : всекидневни протести в продължение на няколко месеца на петстотин пъти по-малка бройка протестиращи

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, dora said:

Въпросите, или по-скоро проблемите, които поставяте, следва да се разгледат поотделно, защото са от различно естество.

Никой от тях обаче не подлага на съмнение съществуването на националната държава.

Ще гледам да е накратко.

Първо да вземем Ислямска държава. Моята теза е, че те не представляват опасност за съществуването на националите държави, а проблем на конкретни държави с монопола (на държавата) върху употребата на сила на собствената територия (вижте есето на Макс Вебер от 1919 година). Същият проблем имат множество държави, в някакъв момент изпаднали в състояние на гражданска война. Не бива да се забравя, че държавите в близкия изток са много млади и като такива имат обичайните проблеми с легитимността, прозрачността, ефективността и добрите практики на управлението си. Които пък проблеми водят до обществено недоволство и желание не само за промяна на конкретното управление, а в случая и за преформулиране на формата на управление изобщо. Но това не значи, че държавите сами по себе си са изчезнали, само че към даден момент функциите им са силно затруднени.

Ако Ислямска държава беше системен проблем, реакцията на медждународната система щеше да е много по-категорична. Което донякъде е и трагедията на хората в региона, които се чувстват изоставени от международната общност.

Ислямска държава не застрашава нито международната система, нито съществуването на национални държави. Тя няма да доведе до промяна на международната система. Затова и далеч не предизвиква подобна паника, каквато в ранните си години предизвиква например комунистическото движение с идеологията си за пълно преформулиране на международната система и световния ред, замяната на националните държави с форма на управление, основана на класовата борба и диктатурата на пролетарията, без значение къде по света, от каква националност и така нататък. Друг е въпросът, че тази идея се оказва напълно невъзможна. Националните държави сменят режима си на управление на социалистически, но продължават да съществуват.

 

По втория проблем. В много държави съществуват енклави на хора с ниско общественоикономическо развитие, пореди което единственият им, или преобладаващият им поминък е престъпността. Това не означава, че държавите престават да съществуват, а че в тях съществуват райони, където им е трудно да държат престъпността под контрол. Вижте например Бразилия. Или Колумбия.

Ако Ислямска държава е политически проблем (неспособността на държавите да поддържат монопола си над упражняването на сила в рамките на територията си) проблемът с престъпността е в неспособността или недостатъчната способност на държавите да държат престъпността под контрол, да поддържат обществения ред. Този проблем не води до изчезването на националните държави, нито на държавите изобщо, а до социалноикономически неудобства. Напр. проблем с контрола на държавата над икономическата активност, ако престъпността стане организирана.

Затова казвам, че драма няма. Проблемите на управлението не означават, че държави няма да има. Дали след сто години националността ще стои в основата на държавността - най-вероятно още ще стои.

Относно етническия профил, вижте примерно Бразилия. Това, че в една държава има много етноси, не означава, че тя не е национална държава.

Всъщност етнически хомогенни държави няма. Но всички те са национални.

 

 

Подкрепям напълно мнението.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Б. Киров said:

Не са ни виновни "братята роми", нито "братята турци", а т.н. самопровъзгласил се "елит" от тъпанари "бизнесмени" и "политици", които двадесет и кусур години влачат нацията към бедност, тъпотия и висока смъртност. Некадърна е главата, не тялото. Защото нация не е етническо измерение, първата дефиниция на нация е "общ пазар" - като имате липса на пазар и възможности за просперитет, какво бъдеще искате за такава нация? И територията не е достатъчно основание да задържи хората тук. Така че, според мен, всякакви етнически виновници за деградацията са отклоняване на вниманието от истинските проблеми - а той е само един - лошо управление и некадърност на елита.

За смъртността:

Човекът е чакал 45 минутида дойде кола/екип от Спешна помощ, но докато е чакал, човекът е взел, че починал; След което е трупът му лежал на плажа Нестинарка 5 часа и половина докато дойде специлизирана кола. (няма как да дойде екип за спешна или бърза помощ навреме при условие че има само 1 (един) екип за община Царево , която включва и Ахтопол и Синеморец, и при условие че в сезона населението общо на Царево, Варвара, Ахтопол, Синеморец и Резово нараства поне 3-5 пъти, а трафикът прави трудно придвижването на колите).

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1598283

(пука му на някой за живота и здравето на хората)

Ама и ние, народът сме за ебане, защото нямаше нито един обществен призив за оставки (тя системата ни е кофти в главата, ама сама няма да се промени!).Убеден съм че в страна с нормален, "бял" народ щеше да има искания за оставки на министъра на здравеопазването , или поне на тези който отговарят за спещната и неотложна помощ

(Как може да цялото Южно черноморие, да има само 3 мобнилни екипа на смешна помощ - по един в Созполол, Приморскои и Царево, а в Черноморец, също общински център - дори няма!)

http://flashnews.bg/haos-s-linejkite-na-speshna-pomosht-po-moreto-ne-stigat-do-udavnitsi/

ПС

Същия модел, същата работа - блъсната жена в Царево стои три часа на тротоара с открита рана на тазобедрената става (моделът си е такъв поне 20 години: забранено е да се контузвате по нашето Черноморие, имате повече шанс да ви спасят водните спасители, ако се поудавите, нежели Спешната помощ на Републиката да се озове!)

https://www.24chasa.bg/novini/article/5701540

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...