Отиди на
Форум "Наука"

Алексий Слав


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 6 часа, resavsky said:

Нещо много се отклонихте от темата...............Май ще се трием........Концентрирайте се върху Слав който си е достатъчно интересна личност и има какво да се пише за него.

Именно ! Темата се разля. За Слав - сведения от Анри дьо Валансиен, Георгиос Акрополит и негови - сигилий. От нашите медиевисти заслужава внимание трудът на Ив. Божилов " Асеневци - Генеалогия и просопография " , Данчева-Василева " България и Латинската империя" , Й.Андреев, Ив. Лазаров, Пл. Павлов "Кой кой е в средновековна България"  Трябва да се прочетат преди да се пишат своеволия. От всичко това - извод : Слав е висш български аристократ /роднина?/ на Асеневци, с претенции към престола в Търнов. В продължение на 20 години е независим/полу/ владетел на Пирино-Родопската област. Не се знае нищо за него преди появата му пред император Анри през 1208г. Никакви сведения какъв  пост, сан, служба е заемал при Калоян. Нищо !  За краят на деспота - случайно две съвпадения на имената му - станимашки /асеновградски/ надпис на Иван Асен "постави Алекси за севаст", както и пръстен с надпис "Слав, столник царев".  Открит гроб - според археолог Нешева и Божо Димитров - 100% на Алексий Слав и семейството му. Нищо друго. Който не е съгласен и има ревизии, моля да изложи аргументирани доводи, да цитира извори, не голословия и общи приказки.

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 280
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Модератор Военно дело

Дойде ми на акъла нещо. Анри се среща със Слав в Станимака. Пак в Станимака император Алексий вика и Иванко. В този смисъл защо цар Иван Асен ІІ да не поставя Алекси за севаст на родопите точно в Станимака? Да, севаст е снижаване в ранг на Слав, защото Анри му е дал деспотска титла, но... такъв е живота.

Пак Божо е казвал, че по това време пръстените са си държавен символ и няма как някоя тогавашна мутра да си поръча тежък пръстен с надпис който сам си е харесал. В този смисъл "Слав, столник царев" няма как всеки който му е кеф да си го гравира.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Значи този в Станимака е "Алекси" а този от сигилия е "Алексей" - има разлика нали.Освен това дори да приемам че мелнишкият деспот е имал сдве имена /вече знаете моите съмнения/ то дебело трябва да се подчертае че много повече е държал на "Слав" с което  се е презентирал навсякъде.А точно "Слав" липсва в Станимашкия надпис.Крайно нелогично.А пък столник е толкова ниска титла че не ми се вярва Иван Асен да е унижил по този начин братвочед си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ресавски, какъв АлексЕй прекръсти от сигилия ?     Описа и под [писа].  Алексий, деспот Слав превод на Дуйчев . Ето и надписът от камбаната     http://uniquebulgaria.blogspot.com/2008/06/blog-post_28.html                                                                          

Преди 12 часа, Frujin Assen said:

Дойде ми на акъла нещо. Анри се среща със Слав в Станимака.


Анри се среща  със Слав не в Станимака, а в Кричим. Иначе Станимака е описана " И тогава бароните се настаниха в един твърде хубав град.." Ж. Вилардуен . Да не забравяме, че маршалът е посетил много градове - Венеция, Константинопол и т. н. , така, че щом Станимака е "твърде хубав град" значи градът по него време наистина е забележителен.

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ресавски, имай предвид, че Слав бая години бяга по тъча и влиза в подчинение на цар Иван Асен ІІ когато вече няма вариант за маневри. Та не е чудно, ако наш Иван е решил публично да го унизи, за ум и разум на останалите. Той ослепява и Теодор Комнин и то май не веднага след Клокотница, при положение, че върти любов с дъщеря му. Пренаписва Бориловия синодик. Струва ми се, че подобна показност не му е била чужда, та може и да е оставил Слав да владее родопите, но след като го е унизил публично. Това за Алекси, Алексей, Алексий ми се вижда несериозно, говорим все пак за средните векове, едва ли тогава в България е имало книжовна форма спусната от МОН. Доколкото съм чел и в пръстена на Калоян има цели две правописни грешки. Това показва, че не се е обръщало чак такова внимание на грамотно написания текст.

Темплар 1307, стана ми интересно, как от преди 1208 Слав е деспот. Доколкото той идва от България и е очеизвадно, че бил от каймака на българската аристокрация няма от кой друг да е получил деспотска титла, освен от цар Калоян. На мен поне не ми е известно цар Калоян да е давал такива титли.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Фружине Теодор Комнин е ослепен вероятно още вечерта след битката.Или непосредствено в дните след нея.Във всеки случай първото сведение за това ослепяване е хрониката на един италиански манастир от април 1230 година и определено се свързва с битката а не с някакви ингриги.Но това само адхок.А сведения че деспот Слав въобще някога се е подчинил на Иван Асен няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

А причините за ослепяването на Комнин може да са и основани на стара семейна вражда.Именно бащата на Комнин навремето в Кипсела нарежа да бъде ошамарен бащата на Иван Асен.Доста унизителна историяВсичко се връща на този свят........Един Калоян /прочут с жестокостта си/ за сравнение първоначално не ослепява Балдуин.Това би обяснило жестокостта на Иван Асен към вече победения Комнин.

Редактирано от resavsky
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, resavsky said:

Фружине Теодор Комнин е ослепен вероятно още вечерта след битката.Или непосредствено в дните след нея.Във всеки случай първото сведение за това ослепяване е хрониката на един италиански манастир от април 1230 година и определено се свързва с битката а не с някакви ингриги.Но това само адхок.А сведения че деспот Слав въобще някога се е подчинил на Иван Асен няма.

Ресавски стига си вдигал на всичко коз без вале !  Бай ти Акрополит си го пише черно на бяло И тъй, след като Теодор Ангел, както разказахме, станал заедно с други роднини и знатни мъже пленник на Асен, той бил държан от него под стража. И това продължавало дълго време. Но когато бил изобличен, че се занимава със заговори срещу държавата, Асен го ослепил." Не може така да игнорираш основен източник. Как ще го ослепи след битката ? Много добре знаеш какъв вид наказание е ослепяването и за какво се прилага. Комнин узурпатор на търновския трон ли е ? Претенции ли има за титла "цар на българите" ? Или е васал изменил на сюзерена ?  Сега доколко действително Комнин в Търнов е правил заговор - това не знаем, но факт е, че е ослепен там и то много по-късно след Клокотница.

Link to comment
Share on other sites

Преди 3 часа, Frujin Assen said:

 

Темплар 1307, стана ми интересно, как от преди 1208 Слав е деспот. Доколкото той идва от България и е очеизвадно, че бил от каймака на българската аристокрация няма от кой друг да е получил деспотска титла, освен от цар Калоян. На мен поне не ми е известно цар Калоян да е давал такива титли.

Фружине, Слав се появява покрай борбите между него, Борил и Стрез. Ще да е бил бая нагоре в йерархията, да не говорим, че според някои е бил и братовчед на гореспоменатите двама. Оттам и че бил син на цар Петър.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 43 минути, monte christo said:

Добри люде, не се измъчвайте с този папагал Ресавски, който извори не чете, но я кара само на прима виста в стил БД...

Хайде изкарай пишман графе всички сведения за ослепяването на Комнин и виж как стоят във времето.Откога се датира първото и .т.н.И не забравяй че Акрополит е бил кръвен враг на Комнин и покровителстван от дъщерята на Иван Асен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За пореден път призовавам всички да игнорират темите, в които Ресавски участва... Този човек е една от двете причини (другата е Глишев), довели до западането (замирането, унищожаването) на историческият раздел в този форум.

Всяка една тема с участието на Ресавски не прилича на историческа дискусия, а на четвъртокласна говорилня!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Темпларе, това, че Слав е бил от голямото добрютро е ясно. Въпросът е, че поне доколкото знам аз (може и да греша) цар Калоян никога и на никого не е давал деспотска титла. В този смисъл вероятността да е получил титлата от Анри е много по голяма.

Ресавски, може ли тая италианска хроника, щото за сефте чувам за нея.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 14 минути, Frujin Assen said:

Темпларе, това, че Слав е бил от голямото добрютро е ясно. Въпросът е, че поне доколкото знам аз (може и да греша) цар Калоян никога и на никого не е давал деспотска титла. В този смисъл вероятността да е получил титлата от Анри е много по голяма.

Ресавски, може ли тая италианска хроника, щото за сефте чувам за нея.

«През същия този месец април в Гръцката империя станало при гърците сражение, при което Комнин бил взет в плен и лишен от двете си очи» Хрониката на монаха Рикардо от манастира Санто Джеронимо

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 21 минути, monte christo said:

За пореден път призовавам всички да игнорират темите, в които Ресавски участва... Този човек е една от двете причини (другата е Глишев), довели до западането (замирането, унищожаването) на историческият раздел в този форум.

Всяка една тема с участието на Ресавски не прилича на историческа дискусия, а на четвъртокласна говорилня!

Ужас .......

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Темпларе,  не ми се връзва чисто времево. Петър е убит 1196, а през 1230 Слав все още  е жив и активен. Да кажем, че през 1195 (за удобство) баща му го прави деспот. Няма как да го направи деспот в детска възраст, да кажем е бил 20 годишен (струва ми се млад все пак), та 20 плюс 35 прави 55. Това теоретично е възможно, но поне според мен натаманяването (както казват в Зелениково) е прекалено голямо.

Има и друго, през 1207 синовете на цар Асен са на 14 и 11 години (не съм проверявал точно). Каква е вероятността Слав през 1196 да е на 20+? Вярно, че Петър е по възрастен, но силно се съмнявам разликата между тях да е била чак толкова голяма. Да, всичко може да е било, Асен да е имал деца късно, Петър още като млад... но си е натаманяване.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

По скоро втората му жена от рода Петралифа. Разбира се, няма проблем бракът е бил политически, но все пак, той по ттова време пак е бил старец.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето сега пак - няма никакви сведения за възрастта на Иван Асен и брат му. Който е на друго мнение, МОЛЯ да цитира извор !!! Фружине  къде прочете, че синовете на Асен са 14 и 11 годишни през 1207 ? Че и не си проверявал "точно" ?! Ами провери и пиши. Но цитирай проверката си, ако обичаш, защото......такава няма ! Не става само аз да се ровя като глиган по изворите....  Иначе хипотезата ти, че Иван Асен преди Клокотница  е тръгнал срещу Алексий Слав, ми хареса. Не противоречи на това което прочетох. Ако можеш развий я.

Преди 31 минути, templar1307 said:

Тъй и си мислех, какъв епроблема през 1230 год. Слав да е на 65-70 години? Латинската принцеса?

Templar   как го изчисли ?  Значи през 1208 на срещата с Анри, Слави е бил 45-50 годишен, а после след доста години /дърт/ вдовец се жени за Петралифовата щерка ?  А гробът на двуметровият мъжага на Нешева - възраст 40-45 години ? Ок не е той, ама цитирай извор за възрастта на Славчо.

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Значи най логично е Слав да е роден някъде между 1180 и 1185 г.Твърде вероятно да е едно поколение след първите Асеневции по голям от Иван Асен ІІ /за който се приема че е роден около 1190 година/..

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Евристей, това съм го чел в много популярната книжка на Йордан Андреев "Българските ханове и царе". Предполагам, той не би тръгнал да пише глупости. Извор не мога да посоча, не съм попадал на друго място на това сведение. Както често се случва спомените са ме подвели. "Според свидетелството на Георги Акрополит при убийството на цар Калоян синовете на стария Асен - Иван и Александър, все още не били излезли от детската възраст-терминът, употребен от византийски историк, се тълкува, че те били на възраст между 8 и 11 години." Да търся ли Акрополит, или Андреев ти стига?

Значи гроба е на 45 годишен мъж. Да посмучем от палците и да приемем, че Слав е починал през 1235 (защото е удобна кръгла дата). Значи следва да е роден 1190. Значи, хронологията на Ресавски се придвижва с 5 години напред, Слав роден 1190, а Иван Асен ІІ 1195. Ако е така обаче, то през 1207 Слав следва да е бил 17 годишен.

Сега се сещам, Андреев пише малко на гьотири, как може през 1207 Александър да е на 8, като баща му е убит преди 10.

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...