Отиди на
Форум "Наука"

Силно ЕМП от GSM клетка


Recommended Posts

  • Потребител

   Здравейте, не знам дали пиша на правилното място, но  съм сигурен, че  тук има хора, които разбират от електромагнитни излъчватели повече от мен.
Извиках фирма Profisec, която да замери електромагнитните полета в апартамента, в който живеем със жена ми от септември месец. Причината е цялостен дискомфорт ( главоболие, проблеми с очите и съня са най чести), който в последствие свързах със намираща се в близост GSM клетка. Клетката е разположена на 68 м от апартамента и е на височина един етаж над нас. Измерванията отчетоха 7.5 и 9,9 микровата на квадратен сантиметър като имаше моментни пикове, които стигаха до 15 микровата на квадратен сантиметър,което е дори над допустимата стойност за ЕМП от наредба 9. Пуснах жалба в Столична Регионална Инспекция и КPC но нямам отговор от там. Ако някой е имал подобен проблем всякакви съвети и мнения относно разрешаването са добре дошли.

   Пускам и малко инфо за техниката с която е замервано.
Измерването бе извършено с уред TM-195 _ 3 - Axis RF Field Strength Meter, производство на компанията TENMARS и работещ в диапазона 50 MHz -3500 MHz.
С цел определяне източниците на лъчение, бяха извършени допълнителни измервания със спектрален анализатор AARONIA HF 60105 и MCS Real-Time Spectrum Analyzer Software версия 2.1.3, производство на компания AARONIA- Германия.Получени бяха следните резултати: В северозападна посока от центъра на помещенията се регистрира излъчване, като максимумът му е на честота 944,360 MHz илюстрован по-долу, в различни дименсии. (ако някой се интересува мога да кача и графиките)
Допълнително изследване бе извършено и със спектрален анализатор ST-031M – Piranha, Software версия 1.3.1, производство Русия. Резултатите са аналитични с горните, като в допълнение могат да се видят и регистрираните „разсейки“ от предавателя (ако някой се интересува мога да кача и графиките)
Въпреки че TENMARS TM 195 не е лабораторен уред, допустимата грешка при него е много под 5%

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 100
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Инженерни науки

А се интересувам, но не мога да съм сигурен, че ще съм ти полезен.

Щом можеш, качи и графиките.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Главоболието и проблемите със съня може да са причинени от доста по-различни неща и да са признак на по-сериозно заболяване, и аз не бих си правил собствени проучвания и изводи , а бих се доверил на медиците (на лекаря си)

Темата, доколкото е предмет на дискусия, е и за бай Роман (в медицинската част), според мен трябва да се измисли възможност темите да са активни в повече от един подфорум.

 

Измерената плътност на ЕМП от 7,5 и 9,5 микровата на квадратен сантиметър е близко до границата на допустимите за този честотен диапазон (от 0,3 до 30 GHz) от наредбата нива от 10 микровата на квадратен сантимер , и в същото време е 45-100 пъти по-ниска от препоръчваната от ICNIRP http://www.icnirp.org/cms/upload/publications/ICNIRPemfgdl.pdf  [1] стойност

Въпросът дали някои хора са много по-чувствителни (и как им влияе ЕМП) не е от компетенцията ми. (за това казвам, че темата трябва да се дискутира и от медицински запонати хора)

[1] 10 микроW/cm 2 = 0,1 W/m2; Препоръчваните гранични стойноити от ICNIRP за същия честотен дипазон са 10 W/m2
http://www.icnirp.org/cms/upload/publications/ICNIRPemfgdl.pdf

Съветът ми е да се отиде на лекар заради главоболието и проблемите със съня.

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ПС

Мощността на ЕМ поле/вълна намалява при преминаване през преграда (намалява се амплитудата и съответно мощността), каквато е бетонната или тухлена стена (стени, жилищата разполагат с много стени), та следва да отчитаме и този факт..

(Това го казвам в интерес на дискусията де  :bleh:

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Nik1 докторът нищо не казва...интересното е ,че и двамата с жена ми го усещаме...дори будейки се посред нощ.

В случая нашата фасада е първа преграда. Две стаи и двете ги пече фронтално. Апартамента е на последния етаж буквално в покрива на кооперацията (със скосявания), така че и оттам също влиза. 

Тези 9,8 микровата в този случай не са постоянни. Според мен става въпрос за силни амплитуди в малък интервал от време...ще кача малко по-късно графиките

 

Редактирано от Forryy
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Набързо направих моделче на обектите и тяхното разположение. Двата Големи прозореца са на въпросните стаи и наистина са толкова забити в покрива. Клетките са 4 на един пилон за да направят панорама от 360 градуса.

 

С цел определяне източниците на лъчение, бяха извършени допълнителни измервания със спектрален анализатор AARONIA HF 60105 и MCS Real-Time Spectrum Analyzer Software версия 2.1.3, производство на компания AARONIA- Германия.
Получени бяха следните резултати: В северозападна посока от центъра на помещенията се регистрира излъчване, като максимумът му е на честота 944,360 MHz, илюстрован по-долу, в различни дименсии. Първите три графики са от него.

Допълнително изследване бе извършено и със спектрален анализатор ST-031M – Piranha, Software версия 1.3.1, производство Русия. Резултатите са аналитични с горните, като в допълнение могат да се видят и регистрираните „разсейки“ от предавателя. Последната графика и таблицата са от него.
 

Objects.jpg

Untitled-2.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Редактирано от Forryy
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Можем да приемем (аз на този етап бих го приел за себе си, ако бях на вашето място), че тези стойности  са практически напълно безопасни за здравето на хората; Аз лично съм склонен да вярвам на авторитетните публикации [1]; Освен това, както разбирам, допустимите от наредбата ни стойности за плътността на ЕМП са много по-ниски от допустимите в другите страни.
Използвайки острието на ОКaм (за търсене на най-простото обяснение на нещата) проблемите би следвало да са другаде . Медицината е много по-комлексна материя от инженерството и инженерните науки (поне това си го мисля това като инженер), нормално е "средностатистическите" лекари (да не забравяме че те са търговци, работят по търговския закон, а не учени) да вдигнат рамене и да не се занимават с такива неща като главобоилие и безсъние
(Главоболие и безсъние са симптоми които описват състояния от депресия, проблеми с кръвното (ниско кръвно), вирусни или бактериални инфекции, отравяния или липси на микроелементи,.... , до паразитни болести)

[1]

http://www.icnirp.org/cms/upload/publications/ICNIRPemfgdl.pdf

Цитирай

Table 5. Basic restrictions for power density for frequencies between 10 and 300 GHz.a Exposure characteristics Power density (W. m -2 )
Occupational exposure 50
General public 10  
Note: 1. Power densities are to be averaged over any 20 cm2 of exposed area and any 68/f 1.05-min period (where f is in GHz) to compensate for progressively shorter penetration depth as the frequency increases. 2. Spatial maximum power densities, averaged over 1 cm2 , should not exceed 20 times the values above


Basic restriction: 10 W/m2 
Вие отчитате сто пъти по-ниски стойности (и за кратки периоди) т.е. около 0,1 W/m2 (което е равно 10 микроW/cm 2) , и извън жилището ви..

 

Цитирай

Table 7. Reference levels for general public exposure to time-varying electric and magnetic fields (unperturbed rms values).

a Frequency range E-field strength (V m21 ) H-field strength (A m21 ) B-field (mT) Equivalent plane wave power density Seq (W m22 ) up to 1 Hz — 3.2 3 104 4 3 104 — 1–8 Hz 10,000 3.2 3 104 /f 2 4 3 104 /f 2 — 8–25 Hz 10,000 4,000/f 5,000/f — 0.025–0.8 kHz 250/f 4/f 5/f — 0.8–3 kHz 250/f 5 6.25 — 3–150 kHz 87 5 6.25 — 0.15–1 MHz 87 0.73/f 0.92/f — 1–10 MHz 87/f 1/2 0.73/f 0.92/f — 10–400 MHz 28 0.073 0.092 2 400–2,000 MHz 1.375f 1/2 0.0037f 1/2 0.0046f 1/2 f/200 2–300 GHz 61 0.16 0.20 10 a Note: 1. f as indicated in the frequency range column. 2. Provided that basic restrictions are met and adverse indirect effects can be excluded, field strength values can be exceeded. 3. For frequencies between 100 kHz and 10 GHz, Seq, E2 , H2 , and B2 are to averaged over any 6-min period. 4. For peak values at frequencies up to 100 kHz see Table 4, note 3. 5. For peak values at frequencies exceeding 100 kHz see Figs. 1 and 2. Between 100 kHz and 10 MHz, peak values for the field strengths are obtained by interpolation from the 1.5-fold peak at 100 kHz to the 32-fold peak at 10 MHz. For frequencies exceeding 10 MHz it is suggested that the peak equivalent plane wave power density, as averaged over the pulse width does not exceed 1,000 times the Seq restrictions, or that the field strength does not exceed 32 times the field strength exposure levels given in the table. 6. For frequencies exceeding 10 GHz, Seq, E2 , H2 , and B2 are to be averaged over any 68/f 1.05-min period (f in GHz). 7. No E-field value is provided for frequencies ,1 Hz, which are effectively static electric fields. perception of surface electric charges will not occur at field strengths less than 25 kVm21 . Spark discharges causing stress or annoyance should be avoided.

Reference levels , Equivalent plane wave power density Seq (W m-2 ) : от 2 до 10 W/m2 , в зависимост от честотния диапазон.

Цитирай

REFERENCE LEVELS Where appropriate, the reference levels are obtained from the basic restrictions by mathematical modeling and by extrapolation from the results of laboratory investigations at specific frequencies. They are given for the condition of maximum coupling of the field to the exposed individual, thereby providing maximum protection. Tables 6 and 7 summarize the reference levels for occupational exposure and exposure of the general public, respectively, and the reference levels are illustrated in Figs. 1 and 2. The reference levels are intended to be spatially averaged values over the entire body of the exposed individual, but with the important proviso that the basic restrictions on localized exposure are not exceeded.  

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 43 минути, nik1 said:

Можем да приемем (аз на този етап бих го приел за себе си, ако бях на вашето място), че тези стойности  са практически напълно безопасни за здравето на хората; Аз лично съм склонен да вярвам на авторитетните публикации [1]; Освен това, както разбирам, допустимите от наредбата ни стойности за плътността на ЕМП са много по-ниски от допустимите в другите страни.
Използвайки острието на ОКaм (за търсене на най-простото обяснение на нещата) проблемите би следвало да са другаде . Медицината е много по-комлексна материя от инженерството и инженерните науки (поне това си го мисля това като инженер), нормално е "средностатистическите" лекари (да не забравяме че те са търговци, работят по търговския закон, а не учени) да вдигнат рамене и да не се занимават с такива неща като главобоилие и безсъние
(Главоболие и безсъние са симптоми които описват състояния от депресия, проблеми с кръвното (ниско кръвно), вирусни или бактериални инфекции, отравяния или липси на микроелементи,.... , до паразитни болести)

[1]

http://www.icnirp.org/cms/upload/publications/ICNIRPemfgdl.pdf


Basic restriction: 10 W/m2 
Вие отчитате сто пъти по-ниски стойности (и за кратки периоди) т.е. около 0,1 W/m2 (което е равно 10 микроW/cm 2) , и извън жилището ви..

 

Reference levels , Equivalent plane wave power density Seq (W m-2 ) : от 2 до 10 W/m2 , в зависимост от честотния диапазон.

 

ПС

Над 5 ч пред компютъра = главоболие, проблеми с очите и безсъние https://www.24chasa.bg/Article/619959

Продължителната работа с компютър вреди на здравето, има нови аргументи в подкрепа на твърдението, пишат японски учени в сп. “Америкън джърнъл ъв индъстриъл медисин”. Най-честото оплакване е главоболие, комбинирано с проблеми с очите, а най-неприятното - безсънието. Не са за подценяване и болките в гърба и схващания на определени групи мускули. Застрашени са всички, които прекарват над 5 ч дневно пред монитора. Безсънието заплашва както онези, които работят дълги часове пред монитора денем, така и онези, които вечер сърфират продължително, твърдят от Немския съюз на общопрактикуващите лекари. Ефектът се дължи на дисбаланс на хормона мелатонин, който регулира съня и бодърстването в зависимост от светлината. Излъчването от екрана подвежда организма, че нощта е далече и мозъкът не се настройва за сън, доказват с експеримент в берлинската болница “Шарите”. Особено студената синя светлина от монитора дразни определени клетки в окото и му подава сигнал за продължаващ ден. (24часа)

Копирано от https://www.24chasa.bg/Article/619959
 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много благодаря за инфото Nik1. Като цяло проблема ни е единствено като сме в жилището, през останалото време спортуваме енергични сме и нямаме оплаквания. Дискомфорта е вкъщи и често сутрин ставаме доста изтормозени(особено ако сме се събудили в 4 през нощта с главоболие). За по-високите горни граници в законите по другите страни съм чувал...но дали и те спазват същите санитарни зони като нашите...и дали самите станции работят на такава мощност, която се регулира директно от оператора и зависи от трафика, времето на денонощието и климатичните условия. Ако по закон си слагат антените на 300м вместо на 40м от най-близкия апартамент тогава може и още по висока да им е горната граница. 

 Нещо, което не разбирам е тези горни граници за каква продължителност са смятани за вредни, тъй като ЕМП се абсорбира от тялото. В този ред на мисли едни да речем по ниски от горницата стойности абсорбирани в дълъг период от човешки организъм как биха се отразили. Наблюдава ли се натрупване и насищане по някакъв начин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всички ефекти върху здравето се проявяват при десетки или стотици пъти по мощни ЕМП ; Приема се под т.н нива на основни рестрикции или референсни нива няма вредни или опасни влияния (по-скоро - не са наблюдавани вредни или опасни  влияния) върху здравето на хората ;
(В публикацията са описани подробно всички медицински изследвания и публикации) 

Само да спомена: Потокът на естествената радиация (ИЧ, тази във видимата област и УВ област) е  с нива на енергийна плътност десетократно, по-точно има сто пъти по-висока тааква, от по-горните 2- 10  W/m2; Искам да кажа, че  прекаленото взиране в радиацията може да ни отведе до крайности..(иначе  е ясно, че излагането на радиация има ефекти върху физиологията и здравето ни)

 

-------------

При спортуване най-малкото се променя  минералния баланс и  това може да доведе до тези проблеми, още повече ако храненето не е съобразено с вида и начина на спортуване!

(аз съм изпитал на гърба си главоболие и безсъние като резултат от несъобразено хранене- бях на ръба на изпадането, слава богу възстановяването е почти незабавно)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 44 минути, Forryy said:

Да, това е проверено от фирма Метроном и нямаше наличие. Геопатогенни излъчвания също няма.

А геопатогенните излъчвания как се измерват?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 55 минути, Forryy said:

makebulgar, за радон е проверявано- няма наличие...относно гама лъчения от антена ще трябва да почета малко

При нормални обстоятелства радон може да имаш само ако си в приземен етаж.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Преди 20 часа, Forryy said:

Причината е цялостен дискомфорт ( главоболие, проблеми с очите и съня са най чести), който в последствие свързах със намираща се в близост GSM клетка.

Ако искаш да се бориш да махнат излъчвателя , няма да стане, защото твоите данни са по-ниски от допустимата стойност.

Можеш да пробваш изолиране на спалнята от електромагнитния фон - алуминиева дограма, метално фолио на прозорците, изолиращи тапети с метален слой. Ако в такова помещение не успяваш да  свържеш мобилния си апарат с мрежата, значи си постигнал екраниране.

Ето предложения от руски фирми:

http://tbcontrol.ru/zashchita-ot-emi/elektromagnitnaya-zashchita-master-ekranirovaniya/

но мисля, че и с налични на българския пазар материали маже да стане нещо подобно и то не много скъпо. Ще си подобрите и топлоизолацията.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

Като човек , който е живял до подобни клетки и съм се интересувал, не би трябвало да има проблеми, НО съм чувал за свръхчувствителни към ЕМ лъчение хора, които сведения са съмнителни.

Като млад съм живял около година до мощен секретен предавател, беше в комплекса на 50 метра от спалнята ми, нямах проблеми.

Радон и пр. от строителните материали , според мен не е сериозно. 

Това което описвате подсказва психологични проблеми или по сериозни, помислете, семейство ли сте, на каква възраст, деца , житейски драми и проблеми и пр. Консултации , прегледи с лекари е желателно, ако няма нищо , намалете пиенето на вода привечер.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз искам да питам защо наличието на тези клетки се заплаща с доста дебели суми, които се делят на всички наематели, та чак стигат за саниране на блокове? Не, че всявам смут, но ако беше нещо безобидно защо се плащат такива суми на живущите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, nik1 said:

Над 5 ч пред компютъра = главоболие, проблеми с очите и безсъние https://www.24chasa.bg/Article/619959

Продължителната работа с компютър вреди на здравето........

Няма такова нещо, статията е силно манипулираща. Няма абсолютно никакви здравословни последици от употребата на компютри. Има от неправилно стоене, от неправилно гледане (неизграден навик да се мига), неправилно осветление и неправилно слушане.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 41 минути, laplandetza said:

Като човек , който е живял до подобни клетки и съм се интересувал, не би трябвало да има проблеми, НО съм чувал за свръхчувствителни към ЕМ лъчение хора, които сведения са съмнителни.

Като млад съм живял около година до мощен секретен предавател, беше в комплекса на 50 метра от спалнята ми, нямах проблеми.

Радон и пр. от строителните материали , според мен не е сериозно. 

Това което описвате подсказва психологични проблеми или по сериозни, помислете, семейство ли сте, на каква възраст, деца , житейски драми и проблеми и пр. Консултации , прегледи с лекари е желателно, ако няма нищо , намалете пиенето на вода привечер.:)

Още повече че физиологическите проблеми се проявават при двамата.. (Почти невероятно изглежда двама човека, без родствена връзка, които хипотетично са "свръхчувствителни", да се съберат и да живеят заедно)

Да, така е, честа  причина за безсънието и главоболието са тревожността,напрежението , депресията, и емоционалното разстройство ..Даже се смята че  безсънието може да не изчезне, дори и  ако житейските проблеми и тревоги намалеят или отшумят. Консултациите няма да са излишни

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 13 минути, vorfax said:

Няма такова нещо, статията е силно манипулираща. Няма абсолютно никакви здравословни последици от употребата на компютри. Има от неправилно стоене, от неправилно гледане (неизграден навик да се мига), неправилно осветление и неправилно слушане.

Ти експерт -медик ли си? :) Това го твърдят от Немския съюз на общопрактикуващите лекари иобяснат как и защо..

Безсънието заплашва както онези, които работят дълги часове пред монитора денем, така и онези, които вечер сърфират продължително, твърдят от Немския съюз на общопрактикуващите лекари. Ефектът се дължи на дисбаланс на хормона мелатонин, който регулира съня и бодърстването в зависимост от светлината. Излъчването от екрана подвежда организма, че нощта е далече и мозъкът не се настройва за сън, доказват с експеримент в берлинската болница “Шарите”. Особено студената синя светлина от монитора дразни определени клетки в окото и му подава сигнал за продължаващ ден.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, nik1 said:

Ти експерт -медик ли си? :) Това го твърдят от Немския съюз на общопрактикуващите лекари иобяснат как и защо..

Безсънието заплашва както онези, които работят дълги часове пред монитора денем, така и онези, които вечер сърфират продължително, твърдят от Немския съюз на общопрактикуващите лекари. Ефектът се дължи на дисбаланс на хормона мелатонин, който регулира съня и бодърстването в зависимост от светлината. Излъчването от екрана подвежда организма, че нощта е далече и мозъкът не се настройва за сън, доказват с експеримент в берлинската болница “Шарите”. Особено студената синя светлина от монитора дразни определени клетки в окото и му подава сигнал за продължаващ ден.

Моето мнение не противоречи на твоите лекари от Немския съюз. Аз посочих причините за здравословни проблеми, но измежду тях не е ползването на компютър.

ПП: Бих добавил, че неправилната употреба на гребен също заплашва здравето и дори живота.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 1 час, vorfax said:

Аз искам да питам защо наличието на тези клетки се заплаща с доста дебели суми, които се делят на всички наематели, та чак стигат за саниране на блокове? Не, че всявам смут, но ако беше нещо безобидно защо се плащат такива суми на живущите?

Отговорът на въпросът ти е елементарен - защото, дори и в българия, вече поне на книга собствеността се уважава. Тоест - ако болшинството, даже не - ако един не даде съгласието си, (защото всеки е собственик на идеална част от кооперацията) никой няма право да монтира каквото и да е горе (на покрива) но и не ссамо там. Следиш ли? Сега - ако всички знаят чеда маш клетка е гадно, цената се вдига.

Тоест - не е задължително клетката да причинява рак, за да струва скъпо наемът и.

Аз лино не съм против, операторите има накъде да мърдат, такива оранизации в БГ печелят най-много от където и да е по света - отнесено към разходите говоря.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...