Отиди на
Форум "Наука"

Да признаем ли македонската църква?


Какво ще се случи, след като българската православна Църква стане майка на македонската?   

26 потребители са гласували

  1. 1. Какво ще се случи, след като Българската православна Църква стане майка на Македонската?

    • Македонците ще осъзнаят още повече българските си корени.
      2
    • Хората от двете страни на българо-македонската граница ще си стават все по-близки.
      11
    • Сближаване ще има, но то ще бъде само на църковно ниво.
      3
    • Македонците ще започнат да празнуват Коледа на 25 декември.
      1
    • Българската православна Църква ще изпадне в изолация в източното православие. Ще има проблеми с гръцката, сръбската и руската.
      3
    • Ще се изчиства постепенно омразата, насаждана от десетилетия у македонците към нас.
      8
    • Това е стъпка към легитимирането на македонската нация.
      4
    • Нищо няма да се случи; македонците пак играят някакви свои игрички.
      6
    • Слабо ме вълнуват църковните теми и проблеми.
      1
    • У нас ще идват да учат все повече студенти от Македония.
      2


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 19 минути, stinka (Rom) said:

О, ... свързани са. Но е по-добре да признаваме МПЦ, отколкото СПЦ, не мислите ли?

Защото ние сега признаваме СПЦ там! Кое според Вас е по-ненормалното... да признаваме правото на СПЦ или на МПЦ в Македония? Имахте ли такива терзания преди няколко години, когато БПЦ официално прзна историческото право на СПЦ над Македония? Ти представяш ли си го това какво значи? Изобщо знаеш ли го? Затова нямаше много шум дури, а сега се кършат пръсти ма правилно ли е да признаваме МПЦ, която заявява че БПЦ и е майка?

Не вярвам на МПЦ, изобщо. Не вярвам тя да е катализатор на нищо добро. Включително заради ключови нейни изявления.

Не знам дали си спомняте това: https://news.bg/int-politics/glavata-na-makedonskata-tsarkva-huli-po-adres-na-balgariya.html

Във видеото в горния линк ачик-ачик главата на МПЦ нарича македонката с българско самосъзнание Спаска Митрова*  "отпадък, предател и изрод".

Затова и считам, че това е поредният опит да се използва българската държава през прокси, през православната църква, за вътрешномакедонски цели.

Затова и считам, че признаването трябва да се обвърже с реципрочни действия от македонска страна. Напр. прекратяване на репресивните действия срещу неправителствените организации на хората с българско самосъзнание. Или, както вече написах, признаване на българското малцинство в Албания. Жест за жест.

---

*https://bg.wikipedia.org/wiki/Инцидент_със_Спаска_Митрова

И самият "изрод":

655-402-okonchatelno-otneha-deteto-na-sp

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 127
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 11 минути, dora said:

Не вярвам на МПЦ, изобщо. Не вярвам тя да е катализатор на нищо добро. Включително заради ключови нейни изявления.

Не знам дали си спомняте това: https://news.bg/int-politics/glavata-na-makedonskata-tsarkva-huli-po-adres-na-balgariya.html

Във видеото в горния линк ачик-ачик главата на МПЦ нарича македонката с българско самосъзнание Спаска Митрова*  "отпадък, предател и изрод".

Затова и считам, че това е поредният опит да се използва българската държава през прокси, през православната църква, за вътрешномакедонски цели.

Затова и считам, че признаването трябва да се обвърже с реципрочни действия от македонска страна.

---

*https://bg.wikipedia.org/wiki/Инцидент_със_Спаска_Митрова

И самият "изрод":

655-402-okonchatelno-otneha-deteto-na-sp

Извинявай....... ами ти български език разбираш ли????

Щото главата на МПЦ казва тези думи за Йован Вранишковски!!! Това е представителя на СПЦ за Р.Македония....

Как може такава деформация?

За трети път те питам и не отговаряш! Ти СПЦ ли предпочиташ или МПЦ, защото това е алтернативата?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 35 минути, stinka (Rom) said:

Извинявай....... ами ти български език разбираш ли????

Щото главата на МПЦ казва тези думи за Йован Вранишковски!!! Това е представителя на СПЦ за Р.Македония....

Как може такава деформация?

За трети път те питам и не отговаряш! Ти СПЦ ли предпочиташ или МПЦ, защото това е алтернативата?

 

Ако искате да ме задържите на това клонче на темата, предлагам да спорим културно, като не прибягваме до коментари относно компетентността си по български, некрасиво е някак да се влиза в подобна размяна, а аз в некрасиви неща предпочитам да не участвам.  Ако предпочитате друго, просто ще престана да пиша по клончето и готово - един мой постинг повече или по-малко не е нито загуба, нито някаква драма.

Ето вижте:

http://www.bkks.org/node/366

От там:

----

"Българският културен клуб" – Скопие (БККС) е дълбоко потресен от шокиращото изявление на главата на Македонската православна църква (МПЦ) г-н Стефан, който в коледно интервю пред медиите определя изстрадалата българска майка Спаска Митрова като част от „отпадъците, предателите и изродите”. Както е известно, през последните две години Спаска Митрова стана символ на смелостта и човешкото достойнство в борбата против етническата дискриминация на българите в Република Македония. По-конкретно Стефан арогантно заяви:

„...Той [владиката Йован Вранишовски] отдавна е по свой начин Спаска за МПЦ и това, което реши Апелативния съд в София само потвърждава, че винаги получават поддръжка отпадъците, предателите и изродите...”

---

Очевидно защото по аналогия, когато апелативният съд й връща детето, той е подкрепил "отпадък, предател и изрод".

Същото ясно се чува в интервюто в посочения линк.

Според мен просто бихме могли да пишем на тази Българска организация с въпрос доколко се чувстват представлявани от македонската православна църква и спорът е решен. Аз лично не мисля, че се чувстват представлявани, особено след изявления като тези.

Друго изявление на същата църква:

http://www.dw.com/bg/църквата-в-македония-не-ставаме-българи-ако-бпц-ни-признае/a-41469256

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То признаването не може да стане на конгрес на ГЕРБ,  примерно.  Нашите отчета не са вчерашни че да се забъркат в кашата която им спретнаха "македонските" аркадаши. Отговорът на нашето отче  е като от оня виц - Работата ще стане, майстора каза : Ще видим.  По -дипломатично не може и да бъде...и така ще си остане. Ей тука е заровено кучето  -"Ловчанският митрополит Гавриил, също преди заседанието на Синода, казва: "Анулираме ли самоволно схизмата, няма да помогнем на братята в Македония и ще навредим на нас." Според него първо сръбската църква трябва да отмени наказанието на Охридската архиепископия.
В така формулираното решение на синода става ясно, че е започнат процес на преговори, но липсва категоричен отговор по две от най-важните молби от македонска страна - признаване на независим статут и влизане в евхаристийно общение.Допълнителни пречки биха възникнали в отношенията между Сръбската православна църква и София, както и между руската църква и БПЦ заради евентуална загуба на влияние в Македония 

   И едно четиво по проблема :          https://offnews.bg/analizi-i-komentari/zashto-ne-e-tolkova-lesno-bptc-da-priznae-makedonskata-pravoslavna-tca-669819.html                     

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не трябва да забравяме, че макар да има граница, от двете й страни живее един и същи народ, с една и съща народо-психология. Сиреч и от двете страни управляват "бивши" комунисти, а професорите и владиците са си доносници, обслужващи руските и оттам сръбските интереси. Тъй че и от двете страни, този продажен "елит" или по-право да го наречем измет втълпява, че границата разделя два силно мразещи се елемента.

Когато бях в Охрид имаше международен фестивал. При изпълнението на дошлите от България залата беше пълна. След това бяха сърбите - залата се поопразни доста, макар че като фолклор сръбския не е чак толкова по-различен от българския.

Та и от двете страни на границата между малцинството горе и мнозинството долу има голяма разлика във възгледите.

Големият проблем относно признаване на МПЦ е доколко формирания под сръбско влияние шовинизъм ще позволи един по-трезв подход. защото Охрид си има една канонично и исторически утвърдена и призната църква.

Не трябва да се забравя, че и сръбската патриаршия първоначално е била призната само от българския патриарх и охридския архиепископ. Едва по-късно когато българинът Ефрем става сръбски патриарх, тя е получила признание и от Цариград.

Сърбите се позовават на решение на ЕС, но то е същото като за нашия алтернативен Синод - той може да съществува като организация, втори е въпросът колко време ще просъществува и дали ще му останат последователи. Но това също не е нещо ново. В Скопие Българската екзархия си е имала доста проблеми с фанариотите и сръбската пропаганда, които в един момент се обединили и сръбското правителство поело издръжката на гръцкия владика. Тъй че това е път, по който също сме минавали. Ще пореват, ще се подърпат и в крайна сметка Сърбия ще разбере, че след като вече няма власт в Македония, то няма и кой да наложи там сръбските владици. Когато конфронтацията започне да вреди на тамошните сърбомани, то ще им се наложи да отстъпят по църковния въпрос. Просто не трябва да се прибързва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 28.11.2017 г. at 22:22, dora said:

Ако искате да ме задържите на това клонче на темата, предлагам да спорим културно, като не прибягваме до коментари относно компетентността си по български, некрасиво е някак да се влиза в подобна размяна, а аз в некрасиви неща предпочитам да не участвам.  Ако предпочитате друго, просто ще престана да пиша по клончето и готово - един мой постинг повече или по-малко не е нито загуба, нито някаква драма.

Ето вижте:

http://www.bkks.org/node/366

От там:

----

"Българският културен клуб" – Скопие (БККС) е дълбоко потресен от шокиращото изявление на главата на Македонската православна църква (МПЦ) г-н Стефан, който в коледно интервю пред медиите определя изстрадалата българска майка Спаска Митрова като част от „отпадъците, предателите и изродите”. Както е известно, през последните две години Спаска Митрова стана символ на смелостта и човешкото достойнство в борбата против етническата дискриминация на българите в Република Македония. По-конкретно Стефан арогантно заяви:

„...Той [владиката Йован Вранишовски] отдавна е по свой начин Спаска за МПЦ и това, което реши Апелативния съд в София само потвърждава, че винаги получават поддръжка отпадъците, предателите и изродите...”

---

Очевидно защото по аналогия, когато апелативният съд й връща детето, той е подкрепил "отпадък, предател и изрод".

Същото ясно се чува в интервюто в посочения линк.

Според мен просто бихме могли да пишем на тази Българска организация с въпрос доколко се чувстват представлявани от македонската православна църква и спорът е решен. Аз лично не мисля, че се чувстват представлявани, особено след изявления като тези.

Друго изявление на същата църква:

http://www.dw.com/bg/църквата-в-македония-не-ставаме-българи-ако-бпц-ни-признае/a-41469256

... хах аз не съм та вързал със синджир, на който си искаш клон стой... А, ти ако искаш да продължиш дискусията, ще отговаряш по същество. На десетки зададени въпроси не отговори, а извади Спаска... това не е бг мама.

Съзнаваш ли че неотговарянето на въпроси, неколкократно повтаряни, какво говори за тезата, която поддържаш?

Да изречението започва с Той и човека си говори за тяхните си попски работи. Апелативния съд в София е решил да не екстрадира Вранишовски в РМакедония.

Политиката не трябва да се определя от клишета и от мнението и емоциите на този или онзи, а от реалността.

Та, пак те питам, за четвърти път! СПЦ или МПЦ  предпочиташ в Р.Македония? На другите въпроси, може да не отговаряш... ще приема, че не ги считаш за... красиви.... но на този държа!

 

On 28.11.2017 г. at 22:40, JImBeam said:

То признаването не може да стане на конгрес на ГЕРБ,  примерно.  Нашите отчета не са вчерашни че да се забъркат в кашата която им спретнаха "македонските" аркадаши. Отговорът на нашето отче  е като от оня виц - Работата ще стане, майстора каза : Ще видим.  По -дипломатично не може и да бъде...и така ще си остане. Ей тука е заровено кучето  -"Ловчанският митрополит Гавриил, също преди заседанието на Синода, казва: "Анулираме ли самоволно схизмата, няма да помогнем на братята в Македония и ще навредим на нас." Според него първо сръбската църква трябва да отмени наказанието на Охридската архиепископия.
В така формулираното решение на синода става ясно, че е започнат процес на преговори, но липсва категоричен отговор по две от най-важните молби от македонска страна - признаване на независим статут и влизане в евхаристийно общение.Допълнителни пречки биха възникнали в отношенията между Сръбската православна църква и София, както и между руската църква и БПЦ заради евентуална загуба на влияние в Македония 

   И едно четиво по проблема :          https://offnews.bg/analizi-i-komentari/zashto-ne-e-tolkova-lesno-bptc-da-priznae-makedonskata-pravoslavna-tca-669819.html                     

Ади уа.................................................

Шокиращо! И какво губела БПЦ, ако признае МПЦ............. аааа проблеми със СПЦ. СПЦ организация на 150 години зверски антибългаризъм... последния от преди няколко месеца канонизира сръбски изроди убити от българите в ПСВ за мъченици на вярата... Та за коя вяра са загинали не се знае... а канонизираните сръбски изроди са сърбизатори в Македония....Та не разбирам къде е проблема цялостно да се анатемоса СПЦ???? Крайно антибългарска организация? А... забравих... проблема идвал от онези 80% у нас...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, stinka (Rom) said:

.......

Закъснял си, конгреса на ГЕРБ беше оня ден....и там % вече  е 100

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 41 минути, stinka (Rom) said:

Ади уа.................................................

Шокиращо! И какво губела БПЦ, ако признае МПЦ............. аааа проблеми със СПЦ. 

И с РПЦ, болката е, че и с РПЦ, щото тя винаги е стояла зад гърците и сърбите срещу България.

Цитирай

Допълнителни пречки биха възникнали в отношенията между Сръбската православна църква и София, както и между руската църква и БПЦ заради евентуална загуба на влияние в Македония

 

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, JImBeam said:

Закъснял си, конгреса на ГЕРБ беше оня ден....и там % вече  е 100

... неможе така... "колега" Неможе просто да подържаш една позиция от мястото на олигофрен. Аз казвам така щот мойта партия ми е казала... ти казваш така щот твойта партия тие казала. Няма нищо лошо в глупавите хора... и те са нужни на обществото и то много... но с даване на акъл... а с пасане на крави. И споровете им със себеподобните да са кой е по-добър краварин... И ти да обясняваш как си по-добър от комшията, щот си излекувал твойта крава като се е набола на трън, а той комшията ти е по-слаб краварин, щото и на неговата така преди няколко години, я направил на наденици...

Та така не разбрах аргументите ти относно, та какъв е проблема ако СПЦ не харесвала нещо от българска позиция в Р.Македония? Нали те са дебългаризаторите там? Щом на тях не им харесва... значи това е правилната позиция... По македонския въпрос.... съзнаваш ли кой е врага и кой ни го направи и прави всичко това?

Или по сложна мисъл от русистан акбар неможеш да произведеш...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, stinka (Rom) said:

... хах аз не съм та вързал със синджир, на който си искаш клон стой... А, ти ако искаш да продължиш дискусията, ще отговаряш по същество. На десетки зададени въпроси не отговори, а извади Спаска... това не е бг мама.

Съзнаваш ли че неотговарянето на въпроси, неколкократно повтаряни, какво говори за тезата, която поддържаш?

Да изречението започва с Той и човека си говори за тяхните си попски работи. Апелативния съд в София е решил да не екстрадира Вранишовски в РМакедония.

Политиката не трябва да се определя от клишета и от мнението и емоциите на този или онзи, а от реалността.

Та, пак те питам, за четвърти път! СПЦ или МПЦ  предпочиташ в Р.Македония? На другите въпроси, може да не отговаряш... ще приема, че не ги считаш за... красиви.... но на този държа!

Ако се поуспокоите и прочетете пак, ще видите, че съм ви отговорила.

Това е последна размяна на постинги с вас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, dora said:

Ако се поуспокоите и прочетете пак, ще видите, че съм ви отговорила.

Това е последна размяна на постинги с вас.

Значи предпочиташ СПЦ! 

От една страна, наистина това набива наратива в тиквите на българите - антибългаризъм, българомразие и идеологическо подчинение спрямо сърби и руснаци... Но от другата страна, стои и твоето лично отношение и ако се интересуваш по-задълбочено от въпроса... и пак си на същата позиция... това вече е...

А, следкато неможеш по същността на спора да дискутираш... а по формата... няма да стане по-романтичен.... а и не това е целта...

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 часа, dora said:

Как бихте коментирали обаче връзката на МПЦ с държавната власт? Нали става дума за точно същия елит, за който говорите вие? Защо в държава, която все още не може да се отърве от югославското си наследство, считате, че МПЦ е еманципирана, съществува извън властта и един вид се явява нейна опозиция, дисидент? На мен това ми се струва изключително малко вероятно.

Оцеляването на православната църква в социалистически държави можеше да стане само през тясно сътрудничество с централната власт. Тази връзка не е прекъсната никъде. Вижте България, където свещеничеството беше свързано с Държавна сигурност точно толкова, колкото всички останали институции, ако не и много повече (http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2012/01/17/1747045_curkvata_-_filial_na_durjavna_sigurnost/) Вижте като екстремен пример самата Русия.

Процесите на сближаване на Македония и България са бавни..Както процесът на откъсването и от Сърбия (Това е като един процес с две прояви).

Вече имаме една голяма отправна точка и това е подписаният договор за приятелство на между Р България и Р Македония, както и фактът че днешния политически елит приема (или заявавя на всеослушание) че сме народи с обща история и корени, или "един народ сме" както каза Зоран Зоев, министър председател на РМакединия .
Реакцията на Македонската православна църква е най-логичната с оглед на това  да е в крак с политическите процеси и тенденции вътре в Р Македония..

Общо взето аз не разбирам спора или въпроса на автора, който ми звучи като това "трябва ли да признаем историческата истина". Що се отнася до това какъв статут ще бъде признат на МПЦ, то за мен е почти сигурно, че той няма да е патриаршески (при първо и признаване),

За мен лично мен не представлява проблем  и патриашесткия статут на МПЦ..

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

 

Македония или поне част от елита - един смел и интелигентен човек  се изправя пред политическата реалност и се опитва да промени статуквото в Македония.

Куризоната разлика с България е че социалистите там днес са проевропейски (и съответно условно пробългаски настроени), а десните, ВМРО, са просръбски и антиевропейски настроени (и двете водят до втвърдена антибългарска позиция)  . Апропо, десните наскоро спретнаха и един откровен антиевропейски и просръбски митинг, с лозунги стил ала Москва и ала Путин...("срещу корумпираната евробюрокрация"..,като че ли Макединия е на първо място по прозрачност и липса на корупция, що ли?)

Най-малкото само заради това, смятам, трябва да подкрепяме стремежите и усилията на македонското общество и църква да се еманципира от Сърбия и опосредствено от Москва..

Забележка: Сърбия все още остава един прикрит Московски аватар - Сърбия не иска членство в НАТО, но казва че очаква членство в ЕС,..
ЕС си има  доста троянски коне, и няма да позволи на Сърбия членсво в ЕС, без членство в НАТО, разбира се..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, nik1 said:

Вече имаме една голяма отправна точка и това е подписаният договор за приятелство на между Р България и Р Македония, к

Да, точно за този договор си мислех да пиша, приемането му отне повече от десет години.

Причините за това не са неразбираеми, но на мен лично ми се щеше да видя много по-активна външна политика по отношение на Македония от серия български правителства. Както и много, много по-категорична позиция относно репресиите срещу македонските граждани с българско самосъзнание, особено като се има предвид, че част от тях са с българско гражданство (Дойче Веле говори за 50 000 македонци с двойно гражданство). Което, по мое мнение, дава не само основания на българската държава да настоява за доброто им третиране, ами и задължението да го прави, като поставя въпроса на всяка съвместна среща. Какго и да погледнем, Българската държава е направила повече от достатъчно категорични жестове на добросъседство и подкрепа и е в правото си да изисква същото. Особено имайки предвид, че от българската позиция зависи членството на Македония в ЕС. Дори това приоритетно предимство обаче не се използва, а може.

Затова и ми се вижда недалновидно българската държава за пореден път доброволно да се въвлича в легитимирането на македонските институции и разрешаването на проблема с легитимността на православната им църква (техен си проблем, те би трябвало да си го разрешат сами), без да получава нищо съществено в замяна.

И не е вярно, че това е чисто църковен въпрос. Доколкото и в двете държави православната институция не е независима и отделна от политическите структури и държавния апарат, конкретно апарата на бившата държвна сигурност, това е междудържавен въпрос.

И според мен изисква междудържавно решение.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 8 минути, nik1 said:

 

 

Куризоната разлика с България е че социалистите там днес са проевропекййси (и съответно условно пробългаски настроени), а десните, ВМРО, са просръбски и антиевропейски настроени (и двете водят до втвърдена антибългарска позиция) 

На времето бях убеден че Любчо Георгиовски ще излезе и открито ще се обяви за българин.Във ВМРО - ДПМНЕ между другото има пробългарски елементи но те не са доминиращи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, resavsky said:

На времето бях убеден че Любчо Георгиовски ще излезе и открито ще се обяви за българин.Във ВМРО - ДПМНЕ между другото има пробългарски елементи но те не са доминиращи.

И как да го направи това обявяване... като е етнически сърбин от колонистко семейство... 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

 

Казвам го по друг начин за Ресавски Дора, и спирам да пиша в темата..

"Новото" се казва се "нова политическа реалност".   Задълбаването дълбоко в реваншизма и обидите от близкото минало (за които причината е Сърбия и нейните аватари и политика в Македония,а не е нещастния македонски народ), не ни позволява  да я видим и оценим, както и съответно да видим и да правим положителни ходове, ходовете в правилна посока ..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 27 минути, stinka (Rom) said:

И как да го направи това обявяване... като е етнически сърбин от колонистко семейство... 

Не е точно така.Същия подаде декларация че е българин по произход и винаги е демонстрирал пробългарски убеждения.Но дотам.Основа нова партия /с името ВМРО в нея разбира се/ която трябваше да се легитимира като пробългарска но не посмя да застане начело на нея с името и авторитета си-Въобще половинчати работи.

 П.П.. И все пак някакъв напредък има.Днес в Скопие далеч не е толкова страшно да се обявиш за българин колкото в началото на 90 те години на миналия век.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, resavsky said:

Не е точно така.Същия подаде декларация че е българин по произход и винаги е демонстрирал пробългарски убеждения.Но дотам.Основа нова партия /с името ВМРО в нея разбира се/ която трябваше да се легитимира като пробългарска но не посмя да застане начело на нея с името и авторитета си-Въобще половинчати работи.

 П.П.. И все пак някакъв напредък има.Днес в Скопие далеч не е толкова страшно да се обявиш за българин колкото в началото на 90 те години на миналия век.

Той може да се декларира и като еским и да бъде на думи и провиетнамски ориентиран.

Но реалността, е че е от сръбски колонистки произход. Ако управлението му не беше просръбско нямаше американците да му направят 2001г...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Гледам с нарастваща тревожност нездравия патос на редица общественици в кавички, които от сутрин до вечер ме убеждават как църквата е любов, как трябва да отвърнем на подадената ръка и как не бива да подминаваме историческия момент и други алабализми...

Аз имам няколко питания по въпроса, на които не съм чул отговор. А те са най-логичните между другото.

Да приемем, че издействаме признание на македонската православна църква за автокефална (някак си ако останалите ни "любящи сестри" от лоното на светата православна вяра решат да се навият, което няма да стане никога, или ако стане няма да е без съответната цена).

Българщината в Македония ще престане ли да е мръсна дума ? Т.е. Кой ще накара яростните македонисти сред македонското монашество да спрат да извършват антибългарски деяния ? (Справка, изравянето на българските воени гробове от дворове на църкви в Македония, подето от един такъв македонски духовник преди години)

Отказваме ли се от епархиите, отнети насила от сръбската православна църква след Балканските войни и Първата световна война ? Т.е. признаваме откъсването им, признаваме, че сме изправени пред свършен факт и че те в някакъв момент са били български, но вече не са, защото ние сме ги признали за македонски.

Какво значи "църква-майка" ? Общи богослужения ? На български и македонски ? Споменаване на нашите светци редом с "техните" ? Ако има такива, де.

Автономна архиепископия към нашата православна църква ли желаят да бъдат ? (пример японска православна църква - автономна архиепископия към руската православна църква)

Автономна епархия към нашата православна църква ли желаят да бъдат ? (пример естонската православна църква - автономна епархия на РПЦ.)

Връщаме ли църковната утвар и реликви, спасени от българската войска от днешна Македония и изложени в НИМ ? (И като ги върнем, защото ще трябва да го направим, какво ще обявим, че сме "откраднали" от чужда православна църква ? Или че сме ги взели от нас самите ? Даже, на какво основание на наша територия ще се намират икони, реликви и мощи, които някога са били на територията на днешната македонска държава, която вече има и собствена призната автокефална църква ? Т.е. те ще имат право да предявят искания към всичко, а ние няма да имаме основание да не върнем всичко.

Ще се повтори ли конфузната ситуация, при която Вартоломей си поиска икони и реликви от земите, останали в днешна република Турция на основание, че това е част от Вселенската, а не българската патриаршия ?

Ако македонската православна вече автокефална църква заеме антибългарска позиция по примера на Вселенската патриаршия, която активно работи за преминаване на малкото останали български църкви в Турция (за чието съществуване се преговаря директно с турците) към Вселенската патриаршия, т.е. изгонване на нашето духовенство от там какво правим с майчинството ?

Ако следващият министър-председател на Македония е примерно сърбофил или българофоб, как ще се практикува "църковното ни майчинство" ? Пак ли ще сме майка, или тогава вече няма да се познаваме ?

Цялата работа много гнила ми изглежда и за жалост нищо добро не ни чака като гледам накъде сме тръгнали ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, Kujiro said:

Гледам с нарастваща тревожност нездравия патос на редица общественици в кавички, които от сутрин до вечер ме убеждават как църквата е любов, как трябва да отвърнем на подадената ръка и как не бива да подминаваме историческия момент и други алабализми...

 

За щастие процента на дебилите в църквата / поне в ръководството и / не  е 80 и ще си спазят канона

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 минути, JImBeam said:

За щастие процента на дебилите в църквата / поне в ръководството и / не  е 80 и ще си спазят канона

И какво ще последва от това ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Kujiro said:

И какво ще последва от това ?

Накратко - нищо, надълго - някъде по горе в постнат линк от мене пише

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди няколко години, с решение на синода на БПЦ, официално БПЦ препотвърди абсолютните права на СПЦ в Македония?! 

Къде бяха всички тези любящи православни и български патриоти, който тук възроптават?

Преди няколко месеца СПЦ обяви за мъченици на вярата хора убити от българите през ПСВ?!

Къде бяха всички тези любящи православни и български патриоти, който тук възроптават?

А, сега толкова много гласове против признаването на МПЦ?

Колко от тези хора... някога направиха подобни питания относно СПЦ и всичко, което тя прави на изток от Морава до ден днешен?

Боже, съзнава ли някой нивото на денационализация и дебългаризация в България. Дебългаризацията в България е по-голяма, отколкото в Р.Македония.

Вижте до какво дередже сте докарали държавата и народа с тази крайно уродлива русомания и сърбомания.

Това всичкото няма как да върви и без дехуманизация... няма как да мразиш българщината и така яростно да защитаваш нейния унищожител без да мразиш и лично себе си...

Уродливо е!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тя цялата драма в Македония последните 150 години върви на принципа или на купени или на напълнени с пропаганда кратуни - сърбомани и гъркомани и русомани... никога не ги приеха за свои.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...