Отиди на
Форум "Наука"

Генетиката в помощ на историята: сарматският произход на българи и славяни


Recommended Posts

  • Модератор антропология
Преди 2 минути, Кухулин said:

CFx0dh9.png

ми хубаво, но не е верно. По колко начина да ти го кажа? Тествай ги сам на адмикстулс.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Южняк said:

Тествай ги сам на адмикстулс.

Кое да тествам? Адмикстулс няма ПСА функции. Затова ти пускам Г25. Тантин навремето се опита да подкара СмартПСА, но нещо не успя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, Южняк said:

И, братя и сестри хуни, с оглед на горното идва неизбежното предположение. Е ли планината Балкан в туркменистан "планината Имеон, от която дошли българите, и това "Балкар", болгар и т.н може ли да идва от Балкан, името на планината по чиито севрни склонове изглежда са живели предците на самоводене? в такъв случай, ще имаме две групи българи - вулгарес, екс куо зиези, пребиваващи в панония, но оригинално от сз казахстан, и балкарес, екс куо вунд, вунондур, аршахцуйц и другите аремнски странности, шпребиваващи по северните склонове на "планината имеон", т.е. Балкан в източното прикаспие, съседи на предшествениците на вулгарес, мигирирали в дадеа точка в понта, където дават подслон (в кубратова българия) на вулгарес, прясно разбити от германците в панония и изтеглящи се на изток под хунски флаг, под който вече няма никой друг останал, освен тях самите; двете групи се срещат в понта и дали заради някогашен общ произход, или заради съвпадението на етнонимите - едните вулгарес, другите балкарес, създават обща държава в прикубанието. Когато идват аварес, а по-късно и хазарес, вулгарес и балкарес под предводителството на Аспарух, вероятно балкарес, търсят убежище в границите на източната римска империя. Но, това, уви, е вероятния произход на образеца от самоводене, ако беше прабългарин. Това е, братя и сестри хуни, положението. 

Прибързваш.. Не е още време за генералните заключения. Особено пък това за западния Казахстан / източното прикаспие/.. или някаква си измислена планина Балкан.   Там в нея част е полупустиня, живота там е процъфтявал преди няколко хиляди години, после реките пресъхнали и са останали едни оазиси, дето се броят на пръстите на едната ръка.    Арменските източници са голяма плява и само Голийски си ги чете както намери за добре.  Китайските сведения за хуните са къде къде по-надеждни.  Така че ръкопляскам и поздравявам за картите и Ф3, но за последните  изводи, сори, не ги подкрепям. Имеон мисля си е там където му е мястото..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Кухулин said:

Кое да тествам? Адмикстулс няма ПСА функции. Затова ти пускам Г25. Тантин навремето се опита да подкара СмартПСА, но нещо не успя.

Ей тука, да ме прости господ, новият ПСА-генератор на бившия съфорумник Автохтон. Скоро го пусна:

UlTjRJW.png

http://avtohton.org/Map_ancient_PCA.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Кухулин said:

Кое да тествам? Адмикстулс няма ПСА функции. Затова ти пускам Г25. Тантин навремето се опита да подкара СмартПСА, но нещо не успя.

Имаме ги.. Сарматите ги показах няколко пъти по ПСА.  Аз изкарвам данните за ПСА директно от plink..  Плинк си има вградени функции... Навремето като се учех заимствах алгоритъма от един човек дето правеше генетични изследвания за козите..  Пробвах по същия алгоритъм по човешките гени и доусъвършенствах това и онова...  Всичко е функционално и работещи,  само натискаш бутона и гледаш какво излиза на изхода... 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 10 минути, Кухулин said:

Кое да тествам? Адмикстулс няма ПСА функции. Затова ти пускам Г25. Тантин навремето се опита да подкара СмартПСА, но нещо не успя.

това, което ми пускаш, не е пса.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, tantin said:

Имаме ги.. Сарматите ги показах няколко пъти по ПСА.  Аз изкарвам данните за ПСА директно от plink..  Плинк си има вградени функции... Навремето като се учех заимствах алгоритъма от един човек дето правеше генетични изследвания за козите..  Пробвах по същия алгоритъм по човешките гени и доусъвършенствах това и онова...  Всичко е функционално и работещи,  само натискаш бутона и гледаш какво излиза на изхода... 

Еми дай тогава най-близките комшии на тия от Austria_Klosterneuburg_Roman.SG, не се скатавай :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Южняк said:
Преди 13 минути, Кухулин said:

Кое да тествам? Адмикстулс няма ПСА функции. Затова ти пускам Г25. Тантин навремето се опита да подкара СмартПСА, но нещо не успя.

това, което ми пускаш, не е пса.

И аз бих го казал същото. Това от Автохон е псевдо-пса,  мисля че на база Ф3 по 2 различни вектора той го извежда формално като ПСА.  Но това не е ПСА.

Аз също правих подобни експерименти, дори до 3-дименсионно го докарах и донякъде наподобява на ПСА, но това е друга история. Особено ако вкараш съвременни (хетерогенни) популации... 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 13 минути, Кухулин said:

Кое да тествам? Адмикстулс няма ПСА функции. Затова ти пускам Г25. Тантин навремето се опита да подкара СмартПСА, но нещо не успя.

тествай ф3 на самоводене с аварите - нула, човек, нула.  ей по тая формула тука - image.png

image.png

 

Пробвай и ще видиш. Никакъв дрифт със самоводене.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Кухулин, ей това не е пса - image.png

 

То не че има и едно читаво пса през г25. Но, ти си знаеш...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 1 минута, tantin said:

И аз бих го казал същото. Това от Автохон е псевдо-пса,  мисля че на база Ф3 по 2 различни вектора той го извежда формално като ПСА.  Но това не е ПСА.

Аз също правих подобни експерименти, дори до 3-дименсионно го докарах и донякъде наподобява на ПСА, но това е друга история. Особено ако вкараш съвременни (хетерогенни) популации... 

а такива мога да постна хиляда, хем правени с адмикстулс, където си изчислявам координатите тип г25 - или г-колкото измерения -си-поискам. Но файда никаква. но, всеки си знае.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

И сега какво отчаяно се хванахте за г25, като удавник за сламка, за което единственото, което се знае със сигурност, е, че е неточно и координатите се изчисляват както му скимне на давидски, само дето никой не знае как? Е, то няма за какво да спорим...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Кухулин said:

Еми дай тогава най-близките комшии на тия от Austria_Klosterneuburg_Roman.SG, не се скатавай :) 

Че аз ги показах мисля ? 1-2 страници назад. Но Южняка през това време изписа доста.   Дори го обсъждахме това за римляните от Кльостенбург,  щото единия е чист германец,  а други 2 са горе -долу римляни , почти сицилианци единия .. Другия бе повечко към балканите. 

Въобще в него район на ПСА са токова нагъчкани, че ако искаме да видим повече подробности трябва да генерирам ново специално за региона ПСА. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

то аз и г50 координати мога да изчисля. бързо, лесно и неточно. или г500. или г3 все тая.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, Южняк said:

... Е ли планината Балкан в туркменистан "планината Имеон, от която дошли българите, и това "Балкар", болгар и т.н може ли да идва от Балкан, името на планината по чиито севрни склонове изглежда са живели предците на самоводене? в такъв случай, ще имаме две групи българи - вулгарес, екс куо зиези, пребиваващи в панония, но оригинално от сз казахстан, и балкарес, екс куо вунд, вунондур, аршахцуйц и другите аремнски странности, шпребиваващи по северните склонове на "планината имеон", т.е. Балкан в източното прикаспие, съседи на предшествениците на вулгарес, мигирирали в дадеа точка в понта, където дават подслон (в кубратова българия) на вулгарес, прясно разбити от германците в панония и изтеглящи се на изток под хунски флаг, под който вече няма никой друг останал, освен тях самите; двете групи се срещат в понта и дали заради някогашен общ произход, или заради съвпадението на етнонимите - едните вулгарес, другите балкарес, създават обща държава в прикубанието. Когато идват аварес, а по-късно и хазарес, вулгарес и балкарес под предводителството на Аспарух, вероятно балкарес, търсят убежище в границите на източната римска империя. Но, това, уви, е вероятния произход на образеца от самоводене, ако беше прабългарин. Това е, братя и сестри хуни, положението. image.png

Принципно западните склонове на Имеон го смятах по времепътуването да е максимум около +/-Ташкент. Но гоних посока Имеон. Ако се гони посока надолу, може и същото да излезе.

Името Балкан, е достатъчно показателно?

...

А имате ли представа, кога е станало засушаването на региона и Каспийско до къде е стигало?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Южняк said:

Кухулин, ей това не е пса

ПСА - това е анализ по принципни компоненти. Г25 е грубо казано 25-мерно пространство по 25 принципни компонента (с някои нюанси). Това, което виждаш на зелената картинка, е дистанция в това 25-мерно евклидово пространство. Все едно мериш дистанцията върху двумерния ПСА-плот, само че в 25 измерения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, tantin said:

Че аз ги показах мисля ? 1-2 страници назад. Но Южняка през това време изписа доста.   Дори го обсъждахме това за римляните от Кльостенбург,  щото единия е чист германец,  а други 2 са горе -долу римляни , почти сицилианци единия .. Другия бе повечко към балканите. 

Въобще в него район на ПСА са токова нагъчкани, че ако искаме да видим повече подробности трябва да генерирам ново специално за региона ПСА. 

Ти дай най-близките проби до всеки от тримата, мани плотовете. Тъй както ги даде за DA142.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 2 минути, Кухулин said:

ПСА - това е анализ по принципни компоненти. Г25 е грубо казано 25-мерно пространство по 25 принципни компонента (с някои нюанси). Това, което виждаш на зелената картинка, е дистанция в това 25-мерно евклидово пространство. Все едно мериш дистанцията върху двумерния ПСА-плот, само че в 25 измерения.

това не са ф2 дистанции. пак ти казвам, аз и в 50-мерно пространство мога да ги поставя, не в 25. и ползва буквално никаква. Тия 25 измерения са изчислени "тайно", по метод, който никой не знае, макар да е ясно, че всъщност е ф3 статистика, а не ф2. Мога да ти изчисля всевъзможни координати и ти гсарантирам, че те няма да са там. Какви са споре4д теб тези дистанции? Но щом си тръгнал да защитаваш нещо, което на всеки е ясно, че не струва, не знам дали има смисъл да продължавам с разговора... Хайде да те попитасм по друг начин - колко научни изследвания си видял, където се ползва г25? А да, нито едно. Защо ли? Защото няма никаква валидност. Но, карай да върви, излишно се паля.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 1 минута, Кухулин said:

Човек, не се ориентираш добре в терминологията. ФСТ и ф2 дистанциите нямат нищо общо с принципните компионенти и с дистанциите в тяхното пространство. Това са съвсем различни неща. 

щом казваш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Преди 33 минути, Кухулин said:

Ти дай най-близките проби до всеки от тримата, мани плотовете. Тъй както ги даде за DA142.

Тук ги давам тия тримата с добавка по 5 най-близки до всеки от тях:

image.thumb.png.45e3d57678dbc1bd9cb256db7090543a.png

Доста са наблъскани, но надявам се нещо да се чете. В горния край са близки към германците, а в долния се преплитат с типичните римляни. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Кухулин said:

Абе, хм, нещо много авари се мотат по тоя плот...

За по-добра видимост:

image.png.372d437502256d1779fb8b7259ef0b17.png

 

Това са тримата и това са 2-та най-близки индивида към всеки от тях

[1] "R10659.SG"
[1] "R10659.SG"           "NA12287.SG"          "NA07000.SG"          "vik_grt035_noUDG.SG"
[1] "R10660.SG"
[1] "R10660.SG" "HH-102.SG" "MS-43.SG"  "R61.SG"   
[1] "R10654.SG"
[1] "R10654.SG"  "NA20761.SG" "SSD-144.SG" "NA20506.SG"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първият е викинг, другите двама са авари.

Иначе е хубаво да доработиш алгоритмите да станат като на Автохтон - съвременните близки проби отделно, старите - отделно. Но си е кодене де.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...