Отиди на
Форум "Наука"

Нереалната Теория на Относителността


gmladenov

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 9 минути, Шпага said:

Младенов, няма никакви причини някои наблюдатели да я измерват като константа, а други - не. Според СТО всички наблюдатели измерват светлината при едни и същи условия. Така е защото във всяка от инерциалните системи наблюдателят е НЕподвижен и във всяка от тези системи действат с пълна сила едни и същи физически закони. Ефектите на СТО се проявяват в отношенията между ИС.

Права си, ама кой ли те слуша?

Едни и същи условия, един и същи закон - скоростта на светлината не зависи от скоростта на източника, и логиката желязно води до СТО и еднаквата скорст.

Упс, това е за мислещи хора, а какво да правят хората с ампутирана логика? Правилно, ще компенсират като се тръшкаш по форумите с щампи в главата, че не можело да бъде, щото не можело да бъде. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 5 минути, scaner said:

Права си, ама кой ли те слуша?

Едни и същи условия, един и същи закон - скоростта на светлината не зависи от скоростта на източника, и логиката желязно води до СТО и еднаквата скорст.

Упс, това е за мислещи хора, а какво да правят хората с ампутирана логика? Правилно, ще компенсират като се тръшкаш по форумите с щампи в главата, че не можело да бъде, щото не можело да бъде. :)

Ако не е умишлено, случващото се тук е необяснимо🤣 Но сега май и Петков се завихри на хоризонта:D Или Рибаря го имитира, маскиран зад поредния си ник?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, gmladenov said:

Експериментът е метод на грубата сила, коелга.

Ако си умен, първо намираш теоретичната грешка на СТО. Ако СТО има теоретична,
тя няма да е вярна и без друго. Така че хем показваш грешка, хем не си похарчил и
стотинка за ненужни експерименти. Така се прави, батка. 🤣

Ти теоретичното решение вече си го намерил - СТО не е вярна. И понеже разчитам да не си някое момиченце - да те видим, колко си силен! Едно експериментче и - Нобел-а ти е в кърпа вързан! 🤣

Редактирано от Станислав Янков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Шпага said:

И все пак Сканер, прословутият близнак-космонавт ще се върне на Земята по-млад от брат си, но не и по-къс/сплеснат. Що така?🤔

Шпага, под забавяне на времето може да се разбират две различни неща:

1. Ходът на подвижен часовник е различен от този на система неподвижни
2. Два часовника между две общи събития са отчели различен интервал време

Скъсяването на дължините е аналогично на 1. И при дължините няма аналог на 2., защото параления пренос на вектори в пространство-времето запазава дължините (и ъглите).

Точка 2. е напълно реално и наблюдамо нещо. Точка 1. е разлика по отношение на други часовници. И няма как да вземеш един часовник и да му измериш забавянето. Никой наблюдател не забелязва, че неговото време се забавя. Тук проблема е, че това е подвеждащо когато е формулирано без математика. Същото е и с дължините. 

п.п. Знам, че това ти е ясно, аз само давам допълнително разяснение.
п.п.п. Класическа аналогия е двама наблюдатели, които се ражождат и имат крачкомери и пръчки за ходене. Ако се движат по различни маршрути, крачкомерите им ще покажат различен изминат път (това е аналогия на 2., точка 1. няма налогия) но пръчките им ще са с еднаква дължина.

  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Шпага said:

Ако не е умишлено, случващото се тук е необяснимо🤣 Но сега май и Петков се завихри на хоризонта:D Или Рибаря го имитира, маскиран зад поредния си ник?

Петков как е? Отдавне не се е вясвал никъде из форумите. Да не му се е случило нещо?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Шпага said:

Ако не е умишлено, случващото се тук е необяснимо🤣 Но сега май и Петков се завихри на хоризонта:D Или Рибаря го имитира, маскиран зад поредния си ник?

Казах на рибарят да ходи на риболов, и ако хване много пъстърви, да донесе по две три на всеки тук.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Ниkи said:

Tantin, или се шегуваш или още не си наясно със СТО. 

СТО "влиза в сила" след като спреш да дърпаш линийката (инерциално движение). При СТО, линийката си е свита и не се свива допълнително. Времето вече си е с по-бавен темп и повече не се забавя, само се натрупва разлика

Ето и един малко по-друг подход: В основата на всичко е съзнанието (подсъзнанието също е вид съзнание). Когато съзнанието започне да съзнава (например - при зачеването и раждането), то формира всичко във въображението. Въображението и съзнанието (всеобщото, на Вселената, а не само индивидуалното) са квантово-механичните флуктуации на околопланкови дължини. Започва се с безизмерната точка, която става на едномерна линия, примка, която действа гравитационно сама на себе си (имаше една теория на възлите, но там една линия се увива на възли, без да има взаимодействия, а тук взаимодействие има - огъване до пресичане под 90 градуса) и се увива, докато не премине през себе си под 90 градуса. Това преминаване я деформира допълнително и я огъва перпендикулярно на другите две линии и става трето завъртане, след това ново още по-изместено завъртане и т.н. и т.н., като няма пречка една плетеница от завъртания съвместно да се завърта като цяло, на следващо ниво и така, плетеница след плетеница и ниво след ниво - може да има неопределен, безкраен брой огъвания, завъртания, плетеници... Всичко е една примка, но преплетена по безбройни начини и това е “материала” на въображението и съзнанието или още по-конкретно на подсъзнанието.

Когато тази Вселена се ражда, три от преплетените през една точка завъртания започват да се уголемяват и да се разширяват, заедно с останалата сложна плетеница-материя - разширението на пространство-времето след големия взрив и инфлатонното поле. Може да има множество подобни разширения от безкрайния брой бримки - множество “Вселени”, подобни на нашата и представляващи Мега-Вселена. Пътуването между различни, алтернативни реалности и Светове може да е вид прескачане между различни раздувания на бримки-“Вселени”, подобни на нашата, но то би било много по-лесно за съзнанието/подсъзнанието и въображението, отколкото като пълно материално преместване.

Материята се разделя, заедно с разширението и с охлаждането си на три надграждащи се една над друга категории:

1) Пространство-времето с неговото разширение и свиване (гравитацията) и с гравитационните вълни;

2) Електро-магнетизма с неговите електрично, магнитно поле и електромагнитни вълни;

3) Масивната материя.

Дух, душа и тяло, както биха казали някога...

Редактирано от Станислав Янков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Gravity said:

... 

п.п. Знам, че това ти е ясно, аз само давам допълнително разяснение.
п.п.п. Класическа аналогия е двама наблюдатели, които се ражождат и имат крачкомери и пръчки за ходене. Ако се движат по различни маршрути, крачкомерите им ще покажат различен изминат път (това е аналогия на 2., точка 1. няма налогия) но пръчките им ще са с еднаква дължина.

Наистина ми трябваше допълнително разяснение! Имам някои "фиксации" във връзка със СТО. Скъсените дължини са една от тях. Друга такава фиксация са точковите частици. Вече от години не мога да ги съвместя с представите си:stena:

Редактирано от Шпага
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Gravity said:

Петков как е? Отдавне не се е вясвал никъде из форумите. Да не му се е случило нещо?

От години не съм попадала на инфо за него. Дано да е добре!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, tantin said:

Гледай сега: това със скъсяване на дължините. Не говорим за скъсяване на ширината. Говорим само за скъсяване на дължината.

Кой е най лесния тест за проверка на дължина?  Пускаш едно тяло в отвор и гледаш дали ще мине през отвора.  Ако беше да проверим ширината - правим много дълъг процеп и пускаме движещия се обект. Ясно че ширината не се свива. Щото ако се свиваше - засилваме тялото и то без проблем се мушка в процепа.

Обаче при дължина и засилване по дължината - тоя експеримент с процепа не минава. Щото за да влезе едно тяло в такъв процеп - първо трябва да го спреш. А при спряно движение няма никакво свиване на дължината .

Теорията - СТО ясно ни предсказва какво и как се случва. Не е нужна безгранична фантазия за да си представим че по една или друга причина се случва скъсяване в дължина и забавяне по време. Ако  няма скъсяване в дължина - вероятно забавянето по време ще е още по-голямо. Или пък ако времето се окаже по-малко забавено, то намаляването на дължината да е по-голямо. Възможно е тези характеристики да зависят също от електрическата и магнитна проницаемости на средата.  

Има една интересна особеност на дължината - тя винаги се определя по посока на движението. Дори когато определяш дължината на спряла кола, спрял кораб, спрял самолет, спрял влак - интуитивно ти пак определяш  дължината според оста, по която знаеш, че даденото устройство се движи, когато се движи. За най-протяжният размер на човек се казва - колко е висок този човек, а не колко е дълъг, защото е измервано перпендикулярно на движението на човека. Частта, която първа преминава през дадена точка по посока на движението се нарича предна част и частта, която преминава последна се нарича задна част.

Има две интересни особености. Първо, в зависимост от скоростта на движение на всички неща едно спрямо друго, това дава регистрацията на протяжност помежду им - движещите се неща със скоростта на светлината не могат да регистрират никакви дължини по посока на движението, а напълно покоящите се едно спрямо друго биха дали взаимна регистрация на безкрайни дължини (реално не съществува нищо, което да е в пълен покой спрямо друго нещо на най-фундаментално ниво - представата за неподвижност на които и да е две неща е илюзорна, абсолютно всичко има някакво движение спрямо всичко друго, независимо колко усетно или неусетно е това).

Второ - при движения в плоско пространство, ориентациите на движенията могат да са навсякъде - да се разхождат, да се събират, да се разминават по всякакви начини. При гравитационно въздействие всички ориентации на движенията на другите тела се завъртат към една и съща точка в центъра на масивното, привличащо тяло.

Редактирано от Станислав Янков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, Станислав Янков said:

Има една интересна особеност на дължината - тя винаги се определя по посока на движението. Дори когато определяш дължината на спряла кола, спрял кораб, спрял самолет, спрял влак - интуитивно ти пак определяш  дължината според оста, по която знаеш, че даденото устройство се движи, когато се движи.

Под спрял влак или какъвто и да е обект можем да разбираме само такъв обект, който е неподвижен в системата на Наблюдателя. А щом е неподвижен в системата на Наблюдателя, значи за никакви скъсявания не може да става дума. Скъсяванията се наблюдават само при взаимно движение...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Шпага said:

Наистина ми трябваше допълнително разяснение! Имам някои "фиксации" във връзка със СТО. Скъсените дължини са една от тях. Друга такава фиксация са точковите частици. Вече от години не мога да ги съвместя с представите си:stena:

Шпага, няма точкови частици. Има полета с размера на Вселената, които при някои свои съчетания водят до повишаване на стойностите на едни и други от тях в някои участъци. Всичко е плавно и постепенно, дори когато е много бурно и бързо. Точковите частици са само математическо пособие, предназначено за вид изчисления, които се правят и нищо повече. Когато си участник в лек сблъсък на коли на кръстовище - ти цялата, барабар с колата ти, си само идна точка А, която е минала на червен светофар и е забърсала странично точка В (или пък точка В е минала на червеното). Няма и дължини - това е специфично възприятие, което се формира в съзнанието ти, когато ти и други неща се движите едно спрямо друго със скорости, по-ниски от тази на светлината.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Шпага said:

Под спрял влак или какъвто и да е обект можем да разбираме само такъв обект, който е неподвижен в системата на Наблюдателя. А щом е неподвижен в системата на Наблюдателя, значи за никакви скъсявания не може да става дума. Скъсяванията се наблюдават само при взаимно движение...

Да! И ако влакът някак си (чрез чудо, примерно) успее да ускори до скоростта на светлината - ти ще можеш да регистрираш само неговите височина и широчина, без никаква дължина по посока на движението. Абсолютно всичко е движения с най-различни скорости (с максимална - скоростта на светлината) спрямо твоето възприятие и на тази база ти си изграждаш всевъзможните дължини на Света в твоето въображение. Всичко е начинът, по който човешкото същество, човешкото съзнание възприема и си изгражда като визуална представа най-различните движения (дори в рамките на един спрял влак има купища движения с най-различни скорости спрямо теб - движещи се в спрелия влак хора, тичащи кучета и деца, разни вентилатори в задушно лято, кръвните клетки в кръвоносните съдове, атомите на всичко...).

Редактирано от Станислав Янков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, tantin said:

Губиш си времето приятел. Види се че май по-далеч от физика за 10 клас не си помирисал. Щом намеси и светата Богородица. Ако беше учил от по-сложните нива на физиката щеше да знаеш че всяка координатна отправна система си има собствено време. Но за теб това са вероятно празни понятия.  Всяка координатна отправна система със собствено време описва събитията в собственото си "локално" време. Изглежда че си "налучкал" понятие във философските ти погледи.

Това пък добрата фея от приказките ти ли го нашепва. 😆

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, Ниkи said:

Донкихоте, по-кротко! Успокой топката, че ще паднеш от коня

Аз съм пешеходец  рицар Донкихот. Бия се със вятърни теории😝

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Шпага said:

Физическото обяснение, че не трябва да са сплескани, е че при такава сплесканост се нарушават огромен брой ...

Шпага, отговарям ти на същия въпрос като Скенер, за да направим сравнение.

Отговорът на Скенер е отговорът на официалната наука. Аз пък представям отговорът на
опозизицията ... или Съпротивата, за допълнителен драматизъм в дискусията. :ag:

Според СТО, когато преобразуваме координати от стационарна -> подвижна отправни
системи, имаме разширение на дължините. Скъсяване се получава когато правим обратната
трансформация: от подвижна -> стационарна.

Разширението на дължините зависи от коефициента на Лоренц и изглежда така:

lorentz-abv2.png.329a27323d4e9c1de1de049ba42a9cd6.png

Според официалната наука, скъсяването на дължините е природно явление: стационарният
наблюдател "измерва" скъсени дължини. Или както казва Скенер, за този наблюдател това
в същност са "нормалните" дължини, а не скъсени дължини. Той това вижда и за него това е
реалността.

Съществува, обаче, и друга възможност: че Лоренцовата трансформация просто изчислява
грешно нещата ... при което се получава едно чисто математическо изкривяване. От там идва
и цялата каша: че ние се опитваме да тълкуваме математическо изкривяване като физически
ефект.

Един от аргументите в полза на Съпротивата е, че скъсяването на дължините никога не е
измерено физически с пряко измерване. То е едно от двете основни следствия на СТО и ако
беше истинско, трабваше да го има навсякъде; такова нещо нямаше да може да се скрие.
А в действителност, то никога не е измерено.

Ако беше измерено, аз как щях да споря? Щях да съм като плоскоземците, които не приемат
реалността. Но след като то никога не е измерено, вратите са широко отворени да се съмняваме
в истинността на подобно безпричинно "явление".

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, Донкихот said:

Аз съм пешеходец  рицар Донкихот. Бия се със вятърни теории😝

По случайност си използвал най-подходящата аналогия. Вятърните мелници са били напълно реални и са вършели отлична работа според предназначенето си, но Дон Кихот е виждал в тях чудовища-великани. Човечецът просто не е бил добре с ума си🥴

Та и ти си така - привиждат ти се чудовища... вместо теории:)

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Gravity said:

И при дължините няма аналог на 2., защото параления пренос на вектори в пространство-времето запазава дължините (и ъглите).

Ти знаеш ли, че Лоренцовата трансформациоя не запазва дължините и ъглите?

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Станислав Янков said:

Няма и дължини - това е специфично възприятие, което се формира в съзнанието ти, когато ти и други неща се движите едно спрямо друго със скорости, по-ниски от тази на светлината.

:rofl::smeh::ai:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, gmladenov said:

Съществува, обаче, и друга възможност: че Лоренцовата трансформация просто изчислява
грешно нещата ... при което се получава едно чисто математическо изкривяване. От там идва
и цялата каша: че ние се опитваме да тълкуваме математическо изкривяване като физически
ефект.

Лоренцовите трансформации не изчисляват. Изчисляват хората, които ги ползват. Лоренцовите трансформации свързват хатрактеристиките на едно и също събтие между различни гледни точки. Демек свързват например твоята визия как те вижда Пешо с как те вижда Гошо. Това не е математическо изкривяване, а е физическа връзка.

Преди 17 минути, gmladenov said:

Един от аргументите в полза на Съпротивата е, че скъсяването на дължините никога не е
измерено физически.

Голям праз. Резултатите от лоренцовите трансформации са проверени - времето количествено се съчетава с тях, събирането на скорости количествено се съчетава с тях, абсолютно всеки от огромното количество експериментални резултати, свързани със СТО, количествено се съчетава с тях, цялата електродинамика лежи на тях. Това означава, че Лоренцовите трансформации са потвърдени експеримеентално.  И единственият критерии да има някакъв проблем е ако се появи експеримент, който да ги опровергава количествено.

Така че и тука духаш супата. Съпротивата бълбука под водата, отдавна лишена от всякакви смислени аргументи. Само тръшкането и е останало за "аргумент", ма не помага.

Преди 17 минути, gmladenov said:

То е едно от двете основни следствия на СТО и ако беше истинско, трабваше да го има навсякъде;
такова нещо нямаше да може да се скрие. А в действителност, то никога не е измерено.

То е само едно от хилядите следствия на СТО в най-различни аспекти на физиката. И тези хиляди, с много малки изключения, всичките са потвърдени.

Колкото до това дали не може да се скрие - ми може, ей на, факт. Технически е трудно да се наблюдава, което значи, че при сегашната техника няма как да не бъде скрито. Това е простата логика, ама човек който я няма, само глупости са му в главата...

Преди 17 минути, gmladenov said:

Ако беше измерено, аз как щях да споря?

Е, от тъпа патка спор за нищо винаги може да се очаква. Както и в случая.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Gravity said:

И при дължините няма аналог на 2., защото параления пренос на вектори в пространство-времето запазава дължините (и ъглите).

Преди 18 минути, gmladenov said:

Ти знаеш ли, че Лоренцовата трансформациоя не запазва дължините и ъглите?

Ако не знаеш какво е паралелен пренос от една страна и какво са Лоренцовите трансформации от друга, няма да ти е ясно какво съм написал.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Станислав Янков said:

Да! И ако влакът някак си (чрез чудо, примерно) успее да ускори до скоростта на светлината - ти ще можеш да регистрираш само неговите височина и широчина, без никаква дължина по посока на движението.

Ако направим подобен мислен експеримент с влак, движещ със светлинна скорост. Да речем че влака свети, то е ясно че ще свети, дори ще гори и ще се разпада. Всеки удар с молекула на въздуха ще е неутронен сблъсък и разпад на ядра.

Ако такъв влак мине директно към земята - земята ще се разпадне на парчета, няма да остане нищо нито от наблюдателя, нито от планетата. 

Дори да предположим че тоя светлинен влак не взаимодейства - наблюдателя ще го регистрира като един мощен светлинен импулс - ослепителен. Толкова мощен ще е тоя импулс че би ослепил очите на наблюдателя.

Но да речем че наблюдателя е космонавт в кораб, а влака на космическа скорост прехвърчи през вакума в тъмното.  Космонавта си свети с фенерчето.

За някакви си части от секундата целия влак ще мине през цялата дължина на видимия хоризонт.  Космонавта няма да има никакъв шанс да разпознае начало или край на влака. Цялото събития ще се случи твърде бързо. Огромният влак за този наблюдател ще генерира свръх кратък поток светлинни импулси и ще изчезне също толкова бързо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, gmladenov said:

Шпага, отговарям ти на същия въпрос като Скенер, за да направим сравнение.

Отговорът на Скенер е отговорът на официалната наука. Аз пък представям отговорът на
опозизицията ... или Съпротивата, за допълнителен драматизъм в дискусията. :ag:

Според СТО, когато преобразуваме координати от стационарна -> подвижна отправни
системи, имаме разширение на дължините. Скъсяване се получава когато правим обратната
трансформация: от подвижна -> стационарна.

Разширението на дължините зависи от коефициента на Лоренц и изглежда така:

lorentz-abv2.png.329a27323d4e9c1de1de049ba42a9cd6.png

Според официалната наука, скъсяването на дължините е природно явление: стационарният
наблюдател "измерва" скъсени дължини. Или както казва Скенер, за този наблюдател това
в същност са "нормалните" дължини, а не скъсени дължини. Той това вижда и за него това е
реалността.

Съществува, обаче, и друга възможност: че Лоренцовата трансформация просто изчислява
грешно нещата ... при което се получава едно чисто математическо изкривяване. От там идва
и цялата каша: че ние се опитваме да тълкуваме математическо изкривяване като физически
ефект.

Един от аргументите в полза на Съпротивата е, че скъсяването на дължините никога не е
измерено физически с пряко измерване. То е едно от двете основни следствия на СТО и ако
беше истинско, трабваше да го има навсякъде; такова нещо нямаше да може да се скрие.
А в действителност, то никога не е измерено.

Ако беше измерено, аз как щях да споря? Щях да съм като плоскоземците, които не приемат
реалността. Но след като то никога не е измерено, вратите са широко отворени да се съмняваме
в истинността на подобно безпричинно "явление".

Тези твои недоразумения бяха адресирани многократно в няколко теми от няколко различни хора. Дори и бот-овете ги разбраха. Ти явно няма да ги разбереш. Защо? Няма значение. Може би се правиш на ударен, може би са ти толкова способностите, може би си инвестирал твърде много време и по чисто психологически прицини не можеш да признеаш пред себе си, че грешиш. Но, няма значение каква е причиниата. Единствено е важно, че ти ще се инатиш до безкрай и никога няма да ги разбереш тези неща. Това е жалко, но си е лично твой проблем.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, gmladenov said:
Преди 15 минути, scaner said:

Голям праз.

Много голям праз, колега. :ag:

Правилно, правилно, аз само се изразих сдържано.... Е, ще поумнееш, както си тръгнал. Ама много време ще ти трябва, и това ще обезсмисли усилията :D

 

Преди 4 минути, Gravity said:

Ако не знаеш какво е паралелен пренос от една страна и какво са Лоренцовите трансформации от друга, няма да ти е ясно какво съм написал.

Е не виждаш ли го колко безпросветно се е омотал, и как като риба на сухо търси за какво да се хване. Само че нямааааа :) "Без мисъл, без ред, само гледа да бъде напред..."

  • ХаХа 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...