Отиди на
Форум "Наука"

Настъпва ли комодитният СУПЕР ЦИКЪЛ?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

И при сегашните политически строеве космическата експанзия е някакъв много далечен мираж. В момента се тестват ракети за унищожаване на спътници, американците и руснаците се карат за глупости около МКС - сиреч понастоящем отделните космически сили са склонни да си пречат, а не да си помагат в изучаването и експлоатирането на космоса. Отделно у всяка една по отделно за правителствата космоса не е приоритет когато се разпределя бюджета. Та се стига дотам, че НАСА трябва да разчитат на частни фирми като SpaceX и техните ресурси. 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 149
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 58 минути, Warlord said:

И при сегашните политически строеве космическата експанзия е някакъв много далечен мираж.

Ние с един ковид не можем да се справим, какъв космос, какви растежи. Ще има промени и едва ли много далеч в бъдещето.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно така. И тук вече идва дилемата:

- една част от елита смятат, че нищо не трябва да се прави. Т.е. икономиката и технологиите сами ще решат проблемите доколкото ги има ("както винаги досега")
- друга част смятат, че има реална опасност цивилизацията да се срути (пак "както винаги досега")  и то сега, през този век,  а не в някакво необозримо бъдеще   и трябва да се вземат спешни мерки за контролируемо спиране на ръста, а не да го чакаме да спре от само себе си.  По този начин според тях може да се избегне неизбежния (ако нещата се оставят на самотек) срив на цивилизацията и вместо свободно падане да се постигне задържане на някакво устойчиво плато. 

Това се дебатира публично и в Брюксел и в Давос и навсякъде, но сякаш ние (публиката, обикновените хора) не му обръщаме внимание.  Всичко е явно и няма основания за никакви теории за конспирацията.  

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лично аз съм скептичен към подобни публични диспути на високо европейско ниво. Нямат никакъв потенциал да генерират решения.

Според мен генералната линия ще е към установяване на диктатура. Тръмп опита, но не успя. Някой друг ще опита и ще успее. Ако трябва да прокарам исторически паралел, това е Рим. Републиката спира да работи и трябва да се установи империя, за да  се постигне истински разцвет. Дали в нашия случай това ще е САЩ, Китай, Германия или някой  друг - дявол знае. При всички положения ни чака бъдещ ръст, дори да е след лек колапс. Или хайде да не е при всички, но при повечето. Има варианти, в които можем да  оплескаме кардинално ситуацията, ама Господ няма да ни изостави :D 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, Кухулин said:

Лично аз съм скептичен към подобни публични диспути на високо европейско ниво. Нямат никакъв потенциал да генерират решения.

Т.е. прогнозираш, че зелената сделка на ЕС ще се провали.  Според мен това е напълно правдоподобен сценарий.  Не виждам обаче как как може да се случи диктатура в европейски мащаб.  При опит за налагане на такава по-скоро ЕС ще се разпадне.  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 50 минути, Atom said:

според тях може да се избегне неизбежния (ако нещата се оставят на самотек) срив на цивилизацията и вместо свободно падане да се постигне задържане на някакво устойчиво плато. 

Срив на цивилизацията означава връщане към варварството. Какво е варварство? Живеене ден за ден. Без цел и смисъл. По номадски,(цигански). Само ядене и пиене. Тези три неща. Има промяна,("лидерите" се сменят като носни кърпички),но няма развитие. Налагане на тирания - задължително носене на маски,въпреки че няма пандемия,цензуриране в медиите и интернет,(на Тръмп заличаваха коментари),затваряне на границите отвътре по комунистически и т.н. Точно това се наблюдава в САЩ и Западна Европа.

Преди 35 минути, Кухулин said:

генералната линия ще е към установяване на диктатура. Тръмп опита, но не успя.

Може ли без глупости и лъжи. Все пак сме в сериозен форум.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е да всичко е явно, само дето тея организации всеки може да установи какви са им вярванията, а те са про масонски, което пак всеки може да установи означава противо християнски - и по точно противо Православни. Това не са просто сбирки на учени, повечето от тези хора си имат убеждения и си членуват в такива организации с такива убеждения. Затова и плановете им се припокриват с пророчествата за последните времена - защото са под влияние на такива антихристиянски сили. Защо това не е теория на конспирацията - всеки може да провери основите на масонството и блаватска какви са по отношение на стария и новия завет. Уж всичко е толерантно, уж "храма на соломон", "мистериите" и на баба ти фърчилото, а всъщност точно такива "богове" каквито пророците в стария завет казват, че не са богове, а са бесове. Като изповядваш тези учения като основа на организацията ти, ето до къде стигаш - да вкарваш на хората чипове, една валута и т.н. 

Обсъжада се всичко открито от "елитите". Че кой е казал, че "елити" трябва да кажат кое как да се оправи?! В тея "събрания" къде са простите невежи хора, които всъщност са хора? 

Айде бегай от тука! Не на мене тия!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Atom said:

Т.е. прогнозираш, че зелената сделка на ЕС ще се провали.  Според мен това е напълно правдоподобен сценарий.  Не виждам обаче как как може да се случи диктатура в европейски мащаб.  При опит за налагане на такава по-скоро ЕС ще се разпадне.  

Мисля, че ниските въглеродни емисии ще са до голяма степен заслуга на бъдещите ториеви реактори, които едва ли ще са европейски. А как ще се стигне до тази ситуация - не мога да кажа.

Не знам дали ЕС ще се разпадне, но вероятно ще изгуби днешното значение като организация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 50 минути, deaf said:

Може ли без глупости и лъжи. Все пак сме в сериозен форум.

Чудих се дали да ти отговарям, но в крайна сметка реших да се похваля :D

Навремето следях управлението на Тръмп в дълбочина, каквато едва ли можеш и да си представиш. Мнението ми е документирано черно на бяло:

Някой може да реши, че карантината ми е изпила мозъка, обаче сегашното положение в САЩ все повече ми напомня ситуацията в Рим към средата на първи век преди Христа. А Тръмп, разбира се, играе ролята на Цезар в тая картина. Само дето е на два порядъка по-малоумен :lol:

https://www.fenixforum.net/viewtopic.php?f=27&t=659&start=875#p158492

Година и половина по-късно се оказа, че карантината не ми е изпила мозъка:

'We Are On the Way to a Right-wing Coup,' the CIA Director Privately Warned

https://www.newsweek.com/we-are-way-right-wing-coup-cia-director-privately-warned-1647538

А сега де  :P

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Последните няколко поста за масони, ваксини и че било нямало климатични проблеми, директно заминаха в кофата. Освен че са ненаучни са и оффтопик.
Да знаете, че занапред повече няма да давам обяснения защо подобни глупости са били изтрити, да не се учудвате и ако някой, който не си е взел бележка по въпроса изгърми с бан.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Кухулин said:

Навремето следях управлението на Тръмп

И аз се чудех дали да ти отговоря,но хайде от мен да мине,ще попитам. Къде са фактите доказващи,че Тръмп е диктатор? Привърженици на диктатурата ли са българите атакуващи Народното събрание през 1997г.? Правя сравнение с нахлуването в Капитолия...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Кухулин said:

Мисля, че ниските въглеродни емисии ще са до голяма степен заслуга на бъдещите ториеви реактори, които едва ли ще са европейски. А как ще се стигне до тази ситуация - не мога да кажа.

Зелената сделка не се ограничава само до производството на енергия. Тя е цялостен пакет, който включва редица мерки:
- в областта на текстила - стимулиране на повторно използване не текстилните продукти и рециклирането им.
- промишленост - увеличаване значително гаранцията на уредите и стимулиране на ремонт вместо подмяна
- земеделие  и храни - 25% от земята да е предназначена за био земеделие, ограничаване на пестицидите с 50% и на торовете с 20% (вкл. естествените)

Има и още редица други.  Всички мерки в пакет целят едно - значително намаление на консумацията на ресурси. Например в плана за транспорт пише, че хората имат нужда да пътуват от една точка до друга, а не да имат коли. Т.е. трябва да им се предоставят подходящи услуги да ползват масов транспорт,  автомобили за споделено пътуване и др., а не да се стимулират да купуват лични автомобили.  Човек има нужда от чисти дрехи, а не от пералня. Т.е. ако живееш сам да ти е неизгодно да купуваш и поддържаш пералня, а да ползваш услугите на обществена или "споделена" пералня и т.н. и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, Atom said:

Зелената сделка не се ограничава само до производството на енергия. Тя е цялостен пакет, който включва редица мерки:
- в областта на текстила - стимулиране на повторно използване не текстилните продукти и рециклирането им.
- промишленост - увеличаване значително гаранцията на уредите и стимулиране на ремонт вместо подмяна
- земеделие  и храни - 25% от земята да е предназначена за био земеделие, ограничаване на пестицидите с 50% и на торовете с 20% (вкл. естествените)

Има и още редица други.  Всички мерки в пакет целят едно - значително намаление на консумацията на ресурси. Например в плана за транспорт пише, че хората имат нужда да пътуват от една точка до друга, а не да имат коли. Т.е. трябва да им се предоставят подходящи услуги да ползват масов транспорт,  автомобили за споделено пътуване и др., а не да се стимулират да купуват лични автомобили.  Човек има нужда от чисти дрехи, а не от пералня. Т.е. ако живееш сам да ти е неизгодно да купуваш и поддържаш пералня, а да ползваш услугите на обществена или "споделена" пералня и т.н. и т.н.

Това е чудесно, обаче на мен ми се струва, че енергийният компонент е на порядък по-важен от всички тези мерки, взети заедно.

А за земеделието даже ме е страх да питам, но все пак - какъв е смисълът на това нещо?

Link to comment
Share on other sites

Преди 16 часа, Atom said:

Зелената сделка не се ограничава само до производството на енергия. Тя е цялостен пакет, който включва редица мерки:
- в областта на текстила - стимулиране на повторно използване не текстилните продукти и рециклирането им.
- промишленост - увеличаване значително гаранцията на уредите и стимулиране на ремонт вместо подмяна
- земеделие  и храни - 25% от земята да е предназначена за био земеделие, ограничаване на пестицидите с 50% и на торовете с 20% (вкл. естествените)

Има и още редица други.  Всички мерки в пакет целят едно - значително намаление на консумацията на ресурси. Например в плана за транспорт пише, че хората имат нужда да пътуват от една точка до друга, а не да имат коли. Т.е. трябва да им се предоставят подходящи услуги да ползват масов транспорт,  автомобили за споделено пътуване и др., а не да се стимулират да купуват лични автомобили.  Човек има нужда от чисти дрехи, а не от пералня. Т.е. ако живееш сам да ти е неизгодно да купуваш и поддържаш пералня, а да ползваш услугите на обществена или "споделена" пералня и т.н. и т.н.

Т.е. зелената сделка е връщане към социализма в България, когато бяхме държава? Проблемът е, че Тодор Велики не може да го направи защото соц. лагера се ръководеше от исторически най-глупавият народ в околностите, а и тогава капитализма беше в предсмъртната си агония и не можеше да допусне конкуренция. Сега, когато т.нар. социализъм или комунизъм и капитализма си отидоха и бяха заменени със строй с неопределено още име, е възможно връщането във времената на соца, но то ще е неуспешно защото тогава целта беше спестяването на средства, а сега е разходването им, но под друга форма - в производството на машини и предмети произвеждани от най-развитите държавии, които да ни помагат да икономисваме от машини и предмети, произвеждани навсякъде, от пусто в празно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Успешното реализиране на зелената сделка в поставените срокове може би ще реши настоящите назряващи проблеми. Ще ни помогне да не прегреем планетата, да избегнем еко катастрофа и да не ни свършат енергийните ресурси. Но това са планове за докъм и 2070 г. Тоя век най-вероятно ще закърпим положението, няма къде да ходим. Пренаселването обаче ще изисква нови и нови ресурси от всякакъв тип. Наскоро гледах, че към началото на 80-те сме били 4 милиарда, а сега вече гоним 8. Предстои населението на планетата да се удвои пред очите ни. 

Така че - космосът зове ;) при всички положения, ще трябва да се обърне поглед навън. Усвояването му засега изглежда твърде труден проблем, но на нашите поколения и на следващите няколко до края на века, няма да им се наложи да го решават, тъй като все още далеч не сме изчерпали ресурсите на планетата. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Warlord said:

Предстои населението на планетата да се удвои пред очите ни. 

Едва ли. Има устойчива тенденция за спад в прираста. Освен това не се знае какви редукции ни чакат. Но потреблението ще расте, в това едва ли може да има съмнение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Кухулин said:

Това е чудесно, обаче на мен ми се струва, че енергийният компонент е на порядък по-важен от всички тези мерки, взети заедно.

По-важен за какво? - за емисиите. Зелената сделка  в никакъв случай не се изчерпва с тях. Ето как са формулирани целите:

- no net emissions of greenhouse gases by 2050
- economic growth decoupled from resource use
- no person and no place left behind
https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal_en

Разделянето на икономическия ръст от потреблението на ресурси е изрична цел на зелената сделка и тази цел не може да се постигне с промени в енергетиката.  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Atom said:

Разделянето на икономическия ръст от потреблението на ресурси е изрична цел на зелената сделка и тази цел не може да се постигне с промени в енергетиката.  

Не ми е много ясна тази концепция. Рециклирането иска енергия. Услугите искат енергия. Всичко на тоя свят иска енергия. Това е физика, не е икономика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Кухулин said:

Не ми е много ясна тази концепция. Рециклирането иска енергия. Услугите искат енергия. Всичко на тоя свят иска енергия. Това е физика, не е икономика.

Какво има за чудене  - концепцията е намаляване на потреблението. Ако отделиш минимум 25% от площите за био земеделие, намалиш употребата на пестициди с поне 50%, а на торовете поне с 20%, какво може да се очаква за този отрасъл?  Естествено спад на обема на продукцията и повишение на цените. От там намалено потребление и намаляване на разхищенията на храна (последното също е изрична цел на зелената сделка).  Това обаче няма да се отчете като инфлация, а като ръст на икономиката, защото ще ни кажат, че не консумираме същите продукти, а различни или нови "био продукти"  или "еко продукти".  

За останалите неща е същото. Една пералня от 600 лева ще стане 2000, но ще е с удължена гаранция. Пак няма да се отчете като инфлация, а като ръст, защото ще я отчетат като нов продукт - "зелена пералня". Същевременно в икономиката ще се въртят пари за рециклиране, услуги и т.н., които също ще помпат икономическия ръст. Ето ти зелен ръст, откъснат от ресурсите.   

Естествено т.н. "зелен ръст"  е възможен само временно, докато се намери някаква точка с минимална употреба на ресурси, която е приемлива за обществото и може да се понесе без социални сътресения и революции.  От там нататък не се предвижда да има какъвто и да е ръст.  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Atom said:

Естествено т.н. "зелен ръст"  е възможен само временно, докато се намери някаква точка с минимална употреба на ресурси, която е приемлива за обществото и може да се понесе без социални сътресения и революции.  От там нататък не се предвижда да има какъвто и да е ръст.  

Това вече го коментирахме някъде. Хубаво, няма ръст и по един или друг начин сме туширали общественото напрежение от този факт. Какво правим обаче, когато дойде някой друг със стабилен ръст и ни разбута кочинката? При това ръст материален и смъртоносен, за разлика от нашите зелени европейски идеали. Какво правим, когато по тази или друга причина изгубим възможността за туширане на общественото напрежение?

Ясно е какво правим - умираме и на наше място идва някой с по-трезви идеи в главата. Нищо ново под слънцето.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Кухулин said:

Това вече го коментирахме някъде. Хубаво, няма ръст и по един или друг начин сме туширали общественото напрежение от този факт. Какво правим обаче, когато дойде някой друг със стабилен ръст и ни разбута кочинката? При това ръст материален и смъртоносен, за разлика от нашите зелени европейски идеали. Какво правим, когато по тази или друга причина изгубим възможността за туширане на общественото напрежение?

Не знам човек - аз се питам абсолютно същото.  Относно нещата които пиша - това не е моя позиция, а просто цитирам официални страници на ЕС.  Това, че в Брюксел  мислят някакви неща не ме учудва. Имат някаква информация (която може би не знаем) и на нейна база правят стратегии и политики.  Учудва ме обаче безразличието на хората.  Това което се планира са много важни и дълбоки промени които ще засегнат живота на всички и би трябвало обществото да се вълнува, но........ нищо. Сякаш тези неща се планират за обществото в Китай или дори за някакво хипотетично общество на Марс (което реално го няма) 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 2 часа, Кухулин said:

Едва ли. Има устойчива тенденция за спад в прираста. Освен това не се знае какви редукции ни чакат. Но потреблението ще расте, в това едва ли може да има съмнение.

Тенденциите в спада общо взето се отнасят само за развитите страни, при тези от Третия свят са по-скоро обратни, особено в Африка и особено с глобализацията (достъп до медицинска помощ и възможност за емигриране към по богати страни).

След кратка справка - 4 милиарда сме станали през 1974 г., сега сме на 7.9 млрд. и колкото и да е спада, според различните прогнози се очаква между 2023 и 2026 да стигнем 8 млрд. Точно за половин век. Реално всеки роден преди 74-та е жив "свидетел" на удвояването.

Така че не само осигуряването на енергийни ресурси ще става проблем, но и производството и доставката на храни, питейна вода, както и осигуряването на площи за засяване и за заселване. Последното от които - най-сложно, защото земята е особен вид ресурс, който не може да се произвежда.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Atom said:

Учудва ме обаче безразличието на хората.

Безразличието на хората е свързано с липсата на глад и болка. Която липса, разбира се, не може да продължава вечно по  гореописаните причини.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Warlord said:

Тенденциите в спада общо взето се отнасят само за развитите страни, при тези от Третия свят са по-скоро обратни, особено в Африка и особено с глобализацията (достъп до медицинска помощ и възможност за емигриране към по богати страни).

Демографията е доста сложна област. Не че не можем да задълбаем в нея, но на първо време е хубаво да видим какво казват специалистите. Човешката популация върви към плато, при това в зоната на 10 млрд.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И така да е, това значи, че предстои да зейнат още поне 2 милиарда гърла. И те ще зейнат в бедните страни. За сравнение в момента Африка е към 1.3 млрд и не знаем как да я изхраним.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...