Отиди на
Форум "Наука"

Настъпва ли комодитният СУПЕР ЦИКЪЛ?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 часа, Б. Киров said:

Но най-могъщите хора във Вашингтон са в състояние на пълно отрицание.

Не мисля,че американският политически елит (и европейският) е съставен от алчни и глупави хора. Те преследват някакви свои политически цели (борба за власт!) и за тези цели използват икономически средства (лостове)... С една много важна уговорка,че често пъти не може да се разбере кое е причина и кое е следствие! И защо умни хора постъпват глупаво. Например еврото е създадено с тайната сатанинска цел да вбие клин между и разедини държавите в еврозоната,което да доведе до тяхното още по-тясно...обединение в бъдеще!!! Как да определим тази идея? Като глупост или като дяволски извратена идея? Но е факт че с приемането на еврото обедняха всички,(с изключение на една шепа хитреци,де).

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 149
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
On 3.07.2021 г. at 10:00, Б. Киров said:

 

За цените на суровините гледайте цената на петрола, тя е индикатор за всичко останало.

   

Цената на петрола ще се покачва, като доларът ще се опитва да държи ръст. При нефтените фючърси кратките позиции ще са по-предпочитани.

Ще трябва да се наблюдава и пазара на труда. Понижаване нивото на безработицата ще укрепи позицията на американския долар.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, insighting said:

Цената на петрола ще се покачва, като доларът ще се опитва да държи ръст. При нефтените фючърси кратките позиции ще са по-предпочитани.

Ще трябва да се наблюдава и пазара на труда. Понижаване нивото на безработицата ще укрепи позицията на американския долар.

Според мен, ако приемем като изходна позиция, че сме в самото начало на голям суперцикъл на цените на суровините /по теорията за Вълната на Елиът/

https://www.investor.bg/strategii/127/a/vylnoviiat-princip-na-eliyt-36292/

то цените на суровия петрол са някъде тук сега:

2021-07-03_101815.jpg.12593930ae3e661fca7c64e1a722d410.jpg

Големите суперцикли, възходящи или низходящи, продължават обикновено около 20 години, големият суперцикъл на Вълната на Кондратиев е между 40-60 години с две фази, възходяща и низходяща.

Вижте как се е движила цената на суровия петрол във времето на последната година:

1.thumb.jpg.adb8baad1b6de785edd97ee3dd8698bb.jpg

86.6 процента нагоре!!

Ако отново се обърнем към теорията за Вълната на Елиът /и тази за К-вълната при Кондратиев/, ще видим че в предишните 12 години сме имали низходяща вълна на корекция от ясно изразени две фази, която е приключила някъде към края на миналата година:

2021-07-04_175746.thumb.jpg.e88a491f375d25106d70096e58851c4e.jpg

Сега следва да очакваме път само нагоре поне в рамките на следващите 12-15 години с прекъсвания за корекции до достигане на следващ връх.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 3.07.2021 г. at 17:31, deaf said:

Не мисля,че американският политически елит (и европейският) е съставен от алчни и глупави хора. Те преследват някакви свои политически цели (борба за власт!) и за тези цели използват икономически средства (лостове)... С една много важна уговорка,че често пъти не може да се разбере кое е причина и кое е следствие! И защо умни хора постъпват глупаво.

Според мен политиците не постъпват глупаво от тяхната гледна точка, но това не означава, че не постъпват глупаво от гледна точка на икономиката. Те получават неограничено финансиране от централните банки и го трансформират в политически дивиденти, тоест във власт. Проблемът е във финансовата система, която пренебрегва ролята на парите като средство за съхраняване на стойност и ги превръща в кредит без обезпечение. В един момент на пренасищане, такава финансова система би могла да отрече въобще парите и да премине към чисто командна икономика на преразпределение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Б. Киров said:

Те получават неограничено финансиране от централните банки и го трансформират в политически дивиденти, тоест във власт.

Така постъпват банкерите,бизнесмените,търговците...,но не и истинските политици. Иначе наистина има политици,които се мислят за икономисти. Например защо Меркел купи за няколко милиарда "Монсанто"?! ГМО вече е в залеза си и хората все повече търсят био-продукти,каквито "Монсанто" не произвежда. Но тя изглежда си правеше някакви политически сметки с тази покупка...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 16 минути, deaf said:

Така постъпват банкерите,бизнесмените,търговците...,но не и истинските политици. Иначе наистина има политици,които се мислят за икономисти. Например защо Меркел купи за няколко милиарда "Монсанто"?! ГМО вече е в залеза си и хората все повече търсят био-продукти,каквито "Монсанто" не произвежда. Но тя изглежда си правеше някакви политически сметки с тази покупка...

Монсанто бяха купени за 66 млрд. от Байер, а не от Меркел.

https://www.capital.bg/biznes/kompanii/2016/09/14/2827173_bayer_kupuva_monsanto_v_sdelka_za_66_mlrd_dolara/

Причините, според мен, са няколко:

- обединяват се два гиганта в генното модифициране на храни и другите големи конкуренти биват изтласкани

- германците си отварят пазар в САЩ, където Монсанто не са притискани от ограничения като в ЕС

- и двете страни обединяват възможностите си за нови пазари, предимно генно модифицирани сортове, на развиващите се пазари в Азия и Африка

Меркел пожъна само европейски негативи като политик с тази сделка, че не я забрани, но тя и не може реално, сделката заобикаля европейския пазар.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребители

Досега на стоковите борси не бях виждал такава паника, дано да я овладеят в оставащите часове до затварянето:

2021-07-19_193645.thumb.jpg.02958778e22d69afd865db04c8bc4f43.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 часа, insighting said:

Купуват повече швейцарски франкове и злато.

Ами може би купуват и това, но според мен, сега мощните стълбове на плановата капиталистическа икономика като Блекрок /9 трлн. щ.д. активи/ и Вангард /6.5 трлн/ сега ще купуват всичко, в това число и джънк-акции, само и само да предотвратят сриването на цялата стокова борса; има ли тотален срив на борсата, това ще бъде "майката на всички кризи", а това е недопустимо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 минути, insighting said:

средносрочна перспектива.

"Преходна" ? :)

Вече много ми станаха облозите в този форум, така че да изчакаме година-две, пък тогава да коментираме пак.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 20.07.2021 г. at 5:34, Б. Киров said:

Ами може би купуват и това, но според мен, сега мощните стълбове на плановата капиталистическа икономика като Блекрок /9 трлн. щ.д. активи/ и Вангард /6.5 трлн/ сега ще купуват всичко, в това число и джънк-акции, само и само да предотвратят сриването на цялата стокова борса; има ли тотален срив на борсата, това ще бъде "майката на всички кризи", а това е недопустимо.

Едва ли фондовете ще си позволят да купуват "инструменти" които ще им носят загуби. 

Срив на борсите вече не може да има, защото просто спират борсовите операции.  Но паниката извън борсите никой не може да я спре. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В началото на първото клипче се казва как да се научим да инвестираме , а не да спекулираме и след 30 секунди казват че операциите при комодитиес си е чиста спекула ... 

Редактирано от Orbit
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Спекула е. Защото при преустановяване на плащанията би трябвало да закриват борсите. Което пък ще е непочтенно към тези, за които понижението е благоприятно. А благоприятното положение дава възможност за натрупване на цели състояния. Това означава, че 2-3-4-ма човека дирижират целия пазар.

Кой може да си позволи да продава на разорително ниски цени?

Кои са му помощниците?

Ако мечките решат да понижават рязко цените, кой поддържа успешно курса на стоките, за да запазят те някаква стойност?

Ако възбуждението достигне връхната си точка, планът става доста траурен.

Тогава се търси жертва, някой, който да поеме вината. 

При сътресение на борсата винаги има намесени банкери, управители на фондове и бюджетни средства. 

Как да се стабилизира пазара? Организираното изкупуване на акции вече не сработва. 

Всеки един предприемач би изгубил при такава сложна ситуация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, insighting said:

Спекула е. Защото при преустановяване на плащанията би трябвало да закриват борсите. Което пък ще е непочтенно към тези, за които понижението е благоприятно. А благоприятното положение дава възможност за натрупване на цели състояния. Това означава, че 2-3-4-ма човека дирижират целия пазар.

Кой може да си позволи да продава на разорително ниски цени?

Кои са му помощниците?

Ако мечките решат да понижават рязко цените, кой поддържа успешно курса на стоките, за да запазят те някаква стойност?

Ако възбуждението достигне връхната си точка, планът става доста траурен.

Тогава се търси жертва, някой, който да поеме вината. 

При сътресение на борсата винаги има намесени банкери, управители на фондове и бюджетни средства. 

Как да се стабилизира пазара? Организираното изкупуване на акции вече не сработва. 

Всеки един предприемач би изгубил при такава сложна ситуация.

До колкото знам има брокери ( най вероятно привилегировани) които са длъжни да изпълняват дори отрицателните за тях сделки. За да осигурят ликвидност на пазара.  ( Всъщност не си спомням дали брокери е правилното наименование за тези хора/структури) .  Защо са привелигировани ( според мен) защото след като те понасят загуби в името на ликвидност на пазара, то те трябва да имат и някакви привилегии. Какви са техните привилегии - мога само да предполагам. 

 Не знам точно каква скорост на падане трабва да има даден индекс за да спрат търговерте. Преди няколко месеца имаше спиране на търговете ( ако не се лъжа) .  Пропадане от порядъка на 2-3 процента ( което не е малко)   в рамките на сесията не е проблем . Явно проблемът е рязкото пропадане, или имат и някакви други фактори които отчитат ???

Мечките не могат да решават просто така да понижават цените. За това трябва да има предпоставки. Сиганл който да синхронизира мечките...

В крайна сметка вината я поема винаги данъкоплатеца... Колкото парадакосално и да звучи - дори тези които не играят на борсата, все пак участват в разпределянето на загабите в тази игра. Колкото и да му се иска, човек просто не може да избяга от "борсата" ... :) 

Разбира се че ще има намесени хора които се занимават с финанси. Това не е игра на топчета...

Време и доверие ( а може би желание за печалба) . След всяка криза има подем ( поне това показва графиката до момента - DOW j. )  :)

Редактирано от Orbit
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 24.07.2021 г. at 9:26, Orbit said:

 

Срив на борсите вече не може да има, защото просто спират борсовите операции.  Но паниката извън борсите никой не може да я спре. 

А това какво беше през март миналата година?

2021-07-27_123614.thumb.jpg.4cf35ea31ec9e68d03bca05a5565ed16.jpg

29 процента спад в цените за 7 дни - какво е, според вас?

2021-07-27_123614.jpg.a75eae4b39d92e15c48a3f812da0de3a.jpg

Борсите имат предпазен механизъм на три степени, като последната е минус 13 процента спад, но това е в рамките на 1 ден.

On 24.07.2021 г. at 9:26, Orbit said:

Едва ли фондовете ще си позволят да купуват "инструменти" които ще им носят загуби. 

 

On 25.07.2021 г. at 2:07, Orbit said:

До колкото знам има брокери ( най вероятно привилегировани) които са длъжни да изпълняват дори отрицателните за тях сделки. За да осигурят ликвидност на пазара.  ( Всъщност не си спомням дали брокери е правилното наименование за тези хора/структури) .  Защо са привелигировани ( според мен) защото след като те понасят загуби в името на ликвидност на пазара, то те трябва да имат и някакви привилегии. Какви са техните привилегии - мога само да предполагам. 

Купуват или не купуват на загуба? - най-напред твърдите че "не могат да си позволят", после сам се опровергавате.

Всъщност темата не е за борсите, а за суперцикъл при суровините. Според мен такъв може да има, ако инфлацията премине двуцифрено число, което, пак според мен, въобще не е изключено в следващите години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Б. Киров said:

А това какво беше през март миналата година?

2021-07-27_123614.thumb.jpg.4cf35ea31ec9e68d03bca05a5565ed16.jpg

29 процента спад в цените за 7 дни - какво е, според вас?

2021-07-27_123614.jpg.a75eae4b39d92e15c48a3f812da0de3a.jpg

Борсите имат предпазен механизъм на три степени, като последната е минус 13 процента спад, но това е в рамките на 1 ден.

 

Купуват или не купуват на загуба? - най-напред твърдите че "не могат да си позволят", после сам се опровергавате.

Всъщност темата не е за борсите, а за суперцикъл при суровините. Според мен такъв може да има, ако инфлацията премине двуцифрено число, което, пак според мен, въобще не е изключено в следващите години.

То си пише какво е: Срив ( Crash) . Както и пише че на няколко пъти търговията е спирана през този период на срив. Което показва че е контролиран срив.  Ако този Срив е очакван и контролиран , Срив ли е ?  За мен не е .

 В интерес на истината този срив през 2020 беше един от най големите, но ако попитаме човек който е далеч от "борсата" дали е усетил някаква криза както през другите сривове, той ще отговори че не е усетил. Дали това се дължи на Ковида или не, дали е планиран  ? Може би тази паниката (срив) не е успяла да излезне извън борсата. Или пак сривът не е имал фундаментални предпоставки и беше спекулативен...?

 

Никъде не се опровергавам сам, има разлика между купуване на "лоши" акции и сключване на сделка на загуба с "добри" акции . За да се разбере това , тряба да се прави разлика между инвестиция и спекулиране. 

 Да, по темата :  За мен 30 минутна успешна прогноза на борсата , е голям успех. Как може да се направи дългосрочна прогноза (години напред ) не мога да си го обясня.  Дали има потенциал за покачане на цените , най вероятно да .  Според мен ключовия момент е в това "големите" сили да се разберат по между си , и да изградят правила за водене на "големия" бизнес . Това ще създаде потенциал към развитие за развиващи се държави и на такива като Сирия  . С други думи ако ни очаква мир и просперитет ще има и търсене на суровини.  Ако "големите" ще се "карат" и ще спъват в развитие един друг, по скоро нама да има покачване на цените.

Редактирано от Orbit
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Orbit said:

Ако този Срив е очакван и контролиран , Срив ли е ?  За мен не е .

Ами нито е бил очакван, нито контролиран - затова се нарича "срив" ( Crash), и затова борсите затварят, когато премине през някой от трите прага на спад - мисля че бяха 5, 7 и 13 процента. Но после пак все някога трябва да отворят.

Преди 1 час, Orbit said:

В интерес на истината този срив през 2020 беше един от най големите, но ако попитаме човек който е далеч от "борсата" дали е усетил някаква криза както през другите сривове, той ще отговори че не е усетил. Дали това се дължи на Ковида или не, дали е планиран  ? Може би тази паниката (срив) не е успяла да излезне извън борсата. Или пак сривът не е имал фундаментални предпоставки и беше спекулативен...?

Абсолютно да, дължеше се на шока от ковид-кризата. Хората далече от борсата го усетиха много тежко на гърба си със заключването на малките бизнеси - ресторанти и т.н. Според мен сривът не беше спекулативен, въпреки че много спекуланти със сигурност са се възползвали от него - както пише колежката по-горе, най-дивите печалби са късите продажби при срив, и тези които са имали информация за това или са изчислили вярно, че ще има срив, реализират огромни състояния от рязкото падане на цените, това си е златна мина за някои:) /Сорос например е спечелил много милиарди при падането стойността на британската лира, защото е знаел че това предстои/

 

Преди 1 час, Orbit said:

Никъде не се опровергавам сам, има разлика между купуване на "лоши" акции и сключване на сделка на загуба с "добри" акции . За да се разбере това , тряба да се прави разлика между инвестиция и спекулиране. 

Аз съм се изразил неточно с джънк-акции, макар че по принцип е едно и също - точният термин е Junk bonds, и е за корпоративен дълг с висока степен на риск и волатилност:

"Junk bonds представляват облигации, емитирани от компании, които са в затруднено финансово положение и имат висок риск да не изпълнят задълженията си или да не изплатят лихвените си плащания или да не изплатят главницата на инвеститорите."

https://www.investopedia.com/terms/j/junkbond.asp

 

Много големи / а и малки/ инвеститори, като Блекрок например, купуват спекулативно такива дългови инструменти, защото колкото по-голям е рискът, толкова повече пада цената им, а в случаи, че все пак емитиращият ги оцелее, той изплаща премията - да кажем, ако купя петгодишен дълг с падеж 5 процента на по-ниска цена на борсата, аз прибавям към 5-те си процента печалба и тази от разликата в първоначалната висока цена и по-ниската цена, на която съм закупил облигацията; същият принцип е и с държавните дългови книжа. Специално Блекрок са упълномощени от Федералния резерв да закупуват такива дългови инструменти, за да подкрепят първичните дилъри на Фед /които са най-големите банки/; тези покупки са със съмнителна морална стойност, обаче, защото се вземат парите на данъкоплатците, за да се спасяват с тях рисковите играчи, емитирали дълга и банките, отпуснали този дълг на такива играчи. Тук е обяснен механизма, по който става това:

https://wallstreetonparade.com/2020/05/blackrock-begins-buying-junk-bond-etfs-for-the-fed-today-its-already-at-work-for-the-central-bank-of-israel/

Преди 1 час, Orbit said:

 Да, по темата :  За мен 30 минутна успешна прогноза на борсата , е голям успех. Как може да се направи дългосрочна прогноза (години напред ) не мога да си го обясня.

Ами елементарно - ако обезценяването на валутата е 10 процента, суровините също поскъпват 10 процента, като някои от тях повече, други по-малко според търсенето на пазара; ако инфлацията пробие спираловидно към двуцифрени числа и достигне 50 процента, вече имаме хиперинфлация и цените на суровините растат непредвидимо и без контрол, защото всеки предпочита да се отърве от падащата валута. Това не може да се предскаже, но се вижда нагледно във Венецуела и Ливан.

Преди 1 час, Orbit said:

Според мен ключовия момент е в това "големите" сили да се разберат по между си , и да изградят правила за водене на "големия" бизнес . Това ще създаде потенциал към развитие за развиващи се държави и на такива като Сирия  . С други думи ако ни очаква мир и просперитет ще има и търсене на суровини.  Ако "големите" ще се "карат" и ще спъват в развитие един друг, по скоро нама да има покачване на цените.

Да, съгласен съм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минути, Б. Киров said:

Ами нито е бил очакван, нито контролиран - затова се нарича "срив" ( Crash), и затова борсите затварят, когато премине през някой от трите прага на спад - мисля че бяха 5, 7 и 13 процента. Но после пак все някога трябва да отворят.

 

Тук не мога да се съглася с теб.  На фона на засилващата криза с ковида, беше очакван. А пак това че спират борсата за мен е контрол, защото ако го нямаше този механизъм при рязкото пропадане , не се знае къде щеше да бъдат индексите в момента , и дали това нямаше да повлияе на ситуацията извън борсата.

 

Преди 54 минути, Б. Киров said:

Абсолютно да, дължеше се на шока от ковид-кризата. Хората далече от борсата го усетиха много тежко на гърба си със заключването на малките бизнеси - ресторанти и т.н. Според мен сривът не беше спекулативен, въпреки че много спекуланти със сигурност са се възползвали от него - както пише колежката по-горе, най-дивите печалби са късите продажби при срив, и тези които са имали информация за това или са изчислили вярно, че ще има срив, реализират огромни състояния от рязкото падане на цените, това си е златна мина за някои:) /Сорос например е спечелил много милиарди при падането стойността на британската лира, защото е знаел че това предстои/

 

И тука не мога да се съглася напълно с теб. Не знам коя държава визираш ? За БГ, това е справедливо което казваш . Но за развитите държави това не е точно така. В развитите държави по скоро имаше преразпределяне на капитала от едните сектори към другите, без това да навреди силно на "дребния" предприемач. В България наистина определен сектор пострада, но все пак не се говореше за безработица и т.н.   Искам да кажа , че за мен това не е пълноценна криза. Разбира се този чийто бизнес е пострадал е на друго мнение.  :) 

 

 

Редактирано от Orbit
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 28 минути, Orbit said:

И тука не мога да се съглася напълно с теб. Не знам коя държава визираш ? За БГ, това е справедливо което казваш . Но за развитите държави това не е точно така. В развитите държави по скоро имаше преразпределяне на капитала от едните сектори към другите, без това да навреди силно на "дребния" предприемач. В България наистина определен сектор пострада, но все пак не се говореше за безработица и т.н.   Искам да кажа , че за мен това не е пълноценна криза. Разбира се този чийто бизнес е пострадал е на друго мнение.  :) 

Визирам САЩ:

2021-07-27_123614.jpg.9abdeaaa3397d9c7b330090fe37016b0.jpg

от 4 процента безработни рязък скок на 15 процента - 11 процента от 150 млн. работещи са 16.5 млн. нови безработни, горе долу три пъти населението на България. Това си е шок отвсякъде, и то за наемния труд, някои бизнеси бяха съсипани и едва ли въобще някога ще се възстановят, говоря за ресторантьори, дребни магазини, увеселителния бизнес и т.н. Изплащането на компенсации въобще не покрива загубите на тези хора - ако вземам по 2000 долара месечно, а съм градил бизнес 20 години, който ми е давал доход за да си купя къща и да изуча децата си, направо трябва да се гръмна при такова развитие на нещата. 16 милиона.

Същата работа и в Еврозоната, макар и малко по-смекчена:

2021-07-27_175855.jpg.0b3cc1a0d127880f07eb4fc176ad8315.jpg

Еврозоната винаги реагира по-забавено от САЩ, малко по-смекчено, но винаги по-дълго отшумяват кризите, тя е като амортисьор на американските кризи, така беше и през 2008.

Преди 28 минути, Orbit said:

Тук не мога да се съглася с теб.  На фона на засилващата криза с ковида, беше очакван. А пак това че спират борсата за мен е контрол, защото ако го нямаше този механизъм при рязкото пропадане , не се знае къде щеше да бъдат индексите в момента , и дали това нямаше да повлияе на ситуацията извън борсата.

Е то в спора се доближаваме до "истината" :) /която е винаги "някъде там" като мираж/. 99 процента от участниците на борсата, според мен, са били изненадани. Ако си спомняш, до началото на март 2020 "китайския вирус" беше умишлено подценяван, смяташе се, че ще се локализира в Азия, самолетите си летяха между Китай и САЩ и имаше обмен на хора, и после... бум! Пандемия, безпрецедентно заключване, полицейщина. Спомням си точно първите дни на пандемията у нас, заключването беше драстично, бяха затворили дори парковете, човек не можеше да посети болница или да отиде на свиждане в болница.

Да, спирането е контрол до известна степен, но ето - в разстояние от 7 дни, от 9 до 16 март, въпреки заключването на дневната борсова търговия, пропадането е 29 процента. Проблемът в цялата тази история, говоря за САЩ и Еврозоната е, че между 2008 и 2020 се напечатиха ужасно много пари, които раздуха прекомерно цената на акциите, дори и да не беше кризата с коронавирус, тя само ускори нещата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Б. Киров said:

Визирам САЩ:

2021-07-27_123614.jpg.9abdeaaa3397d9c7b330090fe37016b0.jpg

от 4 процента безработни рязък скок на 15 процента - 11 процента от 150 млн. работещи са 16.5 млн. нови безработни, горе долу три пъти населението на България. Това си е шок отвсякъде, и то за наемния труд, някои бизнеси бяха съсипани и едва ли въобще някога ще се възстановят, говоря за ресторантьори, дребни магазини, увеселителния бизнес и т.н. Изплащането на компенсации въобще не покрива загубите на тези хора - ако вземам по 2000 долара месечно, а съм градил бизнес 20 години, който ми е давал доход за да си купя къща и да изуча децата си, направо трябва да се гръмна при такова развитие на нещата. 16 милиона.

Същата работа и в Еврозоната, макар и малко по-смекчена:

2021-07-27_175855.jpg.0b3cc1a0d127880f07eb4fc176ad8315.jpg

Еврозоната винаги реагира по-забавено от САЩ, малко по-смекчено, но винаги по-дълго отшумяват кризите, тя е като амортисьор на американските кризи, така беше и през 2008.

Е то в спора се доближаваме до "истината" :) /която е винаги "някъде там" като мираж/. 99 процента от участниците на борсата, според мен, са били изненадани. Ако си спомняш, до началото на март 2020 "китайския вирус" беше умишлено подценяван, смяташе се, че ще се локализира в Азия, самолетите си летяха между Китай и САЩ и имаше обмен на хора, и после... бум! Пандемия, безпрецедентно заключване, полицейщина. Спомням си точно първите дни на пандемията у нас, заключването беше драстично, бяха затворили дори парковете, човек не можеше да посети болница или да отиде на свиждане в болница.

Да, спирането е контрол до известна степен, но ето - в разстояние от 7 дни, от 9 до 16 март, въпреки заключването на дневната борсова търговия, пропадането е 29 процента. Проблемът в цялата тази история, говоря за САЩ и Еврозоната е, че между 2008 и 2020 се напечатиха ужасно много пари, които раздуха прекомерно цената на акциите, дори и да не беше кризата с коронавирус, тя само ускори нещата.

Формално си прав, безработица имаше . Но дали тези безработните са пострадали от ковид ситуацията ? Не мисля. Някои даже са на печалба .  Визирайки UK, всичко живо е получило пари от държавата. Да не казвам че голяма част от тези които са получили пари са и работили . Предполагам UK не е единствената държава в която се раздаваха пари на ляво и на дясно . Но меже и да греша.

По време на развитието на пандемията учудващо беше за мен,  че в целя свят се говори за ковид криза , а пак индексите покоряват нови върхове. Дори и в момента е така. Може би печатането на пари е причината за това, не знам, ( аз също си го мислех). 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, Orbit said:

По време на развитието на пандемията учудващо беше за мен,  че в целя свят се говори за ковид криза , а пак индексите покоряват нови върхове. Дори и в момента е така. Може би печатането на пари е причината за това, не знам, ( аз също си го мислех). 

Парите, които се създават от Централните банки, най-напред се устремяват през банковата система към стоковите борси, тези които най-бързо и при най-добри условия ги получават са големите инвеститори - ето защо стоковите борси се надуват с такива невероятни темпове, в момента американските стокови борси са оценени на около 60 трлн. долара, което е близо 3 пъти повече от БВП. Основният фактор те да се въртят в казиното на акциите е паричната политика на Фед - никъде другаде, освен на ФОРЕКС, не може да се печели толкова бързо - лихвите по дълговите инструменти са ниски, овърдрафт лихвите са почти до нула, а същевременно Фед всеки месец закупува държавни ценни книжа за 80 млрд. и за още 40 млрд. други дългови инструменти, включително ипотечни. Освен това правителството предлага грандиозни обществени програми, които създават нов дълг, а определени фирми свързани с Новата Зелена Сделка са формирали привилигирован кръг от предопределени печеливши, защото кредит на "замърсяващите" се дава много трудно с перспектива да е още по-трудно. Така че кризата преразпредели капитала и го канализира в стоковите борси и банките.

Много сериозни икономисти като Питър Шиф, Рей Далио и Джеймс Рикардс предупреждават за рисковете от такава парична политика, включително и демократи. Ето какво казва за това Лари Съмърс:

"Ковид-19 главата от икономическата история на САЩ приключва по-бързо, отколкото почти всеки е очаквал, включително и аз. До няколко седмици брутният вътрешен продукт ще достигне нов връх, а до края на годината вероятно ще надхвърли линията на тенденцията отпреди covid, тъй като икономиката се радва на най-бързия си растеж от десетилетия насам. Свободните работни места са на рекордно високи нива, а безработицата може да падне под 4% през следващите 12 месеца. Заплатите и ръстът на производителността се увеличават.

Инфлационният натиск се засилва от увеличаването на търсенето, породено от спестяванията на американците за над 2 трилиона долара, натрупани по време на пандемията; от мащабното изкупуване на дълг от Федералния резерв, както и от прогнозите на Фед за нулеви лихвени проценти до 2024 г.; от фискалните стимули на стойност около 3 трилиона долара, приети от Конгреса; и от растящите цени на акциите и недвижимите имоти.

Това не са само предположения. Индексът на потребителските цени нарасна със 7,5% на годишна база през първото тримесечие, а инфлационните очаквания скочиха с най-бързия темп, откакто преди едно поколение бяха въведени инфлационно индексираните облигации. Потребителските цени вече са се повишили почти толкова, колкото предвиждаше Фед за цялата година.

Прогресистите биха могли да разгледат ролята, която инфлацията изигра за избирането на Ричард М. Никсън през 1968 г. и Роналд Рейгън през 1980 г.

Джейсън Фърман, председател на Съвета на икономическите съветници на президента Барак Обама, наскоро заяви, че Американският спасителен план определено е "твърде голям за момента", като заяви: "Не знам някой икономист да е препоръчвал нещо с размерите на това, което беше направено". Прекомерното стимулиране, продиктувано от политически съображения, беше последваща политическа грешка, която ще се задълбочи трагично, ако основателните опасения за прегряване на икономиката попречат на Конгреса да направи необходимите публични инвестиции, които са в центъра на плановете на президента Байдън за работни места и семейства.

Тогава защо, за Бога, предвиждаме, че ще държим лихвените проценти на нула в продължение на три години?" каза Съмърс, като добави, че никой не предлага на Фед да се "втурне" към повишаване на лихвените проценти.

Съмърс нарече факта, че повечето служители на Фед очакват да задържат лихвите на нива, близки до нулата, за още три години, "на ръба на абсурда".

https://edition.cnn.com/2021/05/26/economy/inflation-larry-summers-biden-fed/index.html

http://larrysummers.com/2021/05/24/the-inflation-risk-is-real/

Питър Шиф непрекъснато повтаря тезата си, че Фед е влязъл в собствения си капан - ако спре изкупуването и вдигне лихвата, ще срине борсите и ще съсипе икономиката; ако не го направи, ще разпали инфлация, която може да премине в хиперинфлация.

Според мен, има и много по-просто обяснение - изборите за Конгрес и Сенат са през есента на 2022, а дотогава сега управляващите не могат да си позволят никакви икономически сътресения, защото се изправят пред възможността да ги загубят, ако ги загубят, почти сигурно ще загубят и президентските през 2024. Ето защо, който и да е председател на Фед, според мен, няма да затегне паричната политика поне до 2023 година.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като оставим на страни фундаментални причин за спада през 2020 и погледнем техническата част на въпроса, получаваме следните изводи :

Падането на DOW J.  през февруари и март 2020  общо  : -23.81% (месец-месец , не са абсолютни стойности) . Като имаме предвид че DOW J. представлява следните сектори съответно  Финансов, Здравоопазване, Технологичен, Индустриален, и други с по малко процентно съдържание. Интересното че енергийниият сектор в DOW J. е само 2%. 

Спад по секторите за същия период  (US)

Финансов : -32,95 %

Здравоопазване : -10,94 %

Технологичен : -16,35 % 

Индустриален : -29,15 %

Енергиен : -51,1 % ( като предходния месец има още  -11 % )

 Моята интерпретация на ситуацията е следната : първо се срина енергийният сектор който повлече след себе си индустриалния и финансов сектор.  Както се вижда технологичния сектор и сектор здравоопазването са по малко засегнати, затова nasdaq понесе най леко спада, s&p 500  също е силно технологичен, и при него беше малко по лек спада.  

 Това което виждам от графиките на енергийният сектор и графиката на суровия петрол, е че енергийният сектор предизвика спада на цената на петрола а не обратното. Макар че след това цената на петрола подмина по дълбочина енергийният сектор.  В момента цената на петрола си е възстановила доста от спада, докато енергийният сектор има най слаб ръст от всички изброени сектори . Това означава че парите са избягали от енергийният сектор и са се преляли към други по перспективни сектори. В средата на юни 2021 енергийният сектор се опита да пробие нивото от което пропадна през 2020 февруари , но не успя и се отби надолу. Като гледам в момента пак ще пробва да расте.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Orbit said:

Това което виждам от графиките на енергийният сектор и графиката на суровия петрол, е че енергийният сектор предизвика спада на цената на петрола а не обратното.

Цената на суровия петрол добиван от шисти в САЩ отдавна е нерентабилна, добивите стават все по-скъпо струващи на производителите, а техните дългове все по-големи. Има специални изследвания за това, които показват как се е движела нормата на печалбата спрямо инвестициите в нефотодобива от началото на миналия век до наши дни и маржът на печалбата се стеснява все повече. Това, според мен, е фундаменталната причина за отказ от всичко свързано с добив и експлоатация на нефт и газ, а не красивата легенда за намаляването на 2-та градуса глобално затопляне, които щели да спасят света до 2050 от гибел. Как така всички тези компании, които преди 50-60 години се скъсваха да търсят нефт по всяка точка на земното кълбо, точно преди десетина години прозряха идеята за Нов Зелен Свят, това са същите хора, които водеха войни за нефт. Просто днес нефтът е бита карта от гледна точка на печалбите, и това го изхвърля на бунището на историята. Цената на петрола обаче в Третия свят едва ли ще пада, още повече ако ги накарат да си плащат пет пъти по-скъпо от днес за емисии, този данък въглероден двуокис ще отива главно в страните от Запада. Не е изключено, според мен, страните от Азия и Африка да не се споразумеят за така предлаганата им "зелена сделка" и да се групират около Китай, ако конфронтацията прерасне в нова Студена война - тогава ще живеем в два или три отделни свята, с техни собствени правила и технологии.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, Б. Киров said:

Цената на суровия петрол добиван от шисти в САЩ отдавна е нерентабилна, добивите стават все по-скъпо струващи на производителите, а техните дългове все по-големи. Има специални изследвания за това, които показват как се е движела нормата на печалбата спрямо инвестициите в нефотодобива от началото на миналия век до наши дни и маржът на печалбата се стеснява все повече. Това, според мен, е фундаменталната причина за отказ от всичко свързано с добив и експлоатация на нефт и газ, а не красивата легенда за намаляването на 2-та градуса глобално затопляне, които щели да спасят света до 2050 от гибел. Как така всички тези компании, които преди 50-60 години се скъсваха да търсят нефт по всяка точка на земното кълбо, точно преди десетина години прозряха идеята за Нов Зелен Свят, това са същите хора, които водеха войни за нефт. Просто днес нефтът е бита карта от гледна точка на печалбите, и това го изхвърля на бунището на историята. Цената на петрола обаче в Третия свят едва ли ще пада, още повече ако ги накарат да си плащат пет пъти по-скъпо от днес за емисии, този данък въглероден двуокис ще отива главно в страните от Запада. Не е изключено, според мен, страните от Азия и Африка да не се споразумеят за така предлаганата им "зелена сделка" и да се групират около Китай, ако конфронтацията прерасне в нова Студена война - тогава ще живеем в два или три отделни свята, с техни собствени правила и технологии.

Изглежда че развитите държави са се насочили към намаляване на потребление на петрола : навлизането на електрическите превозни средства за много кратък период от време, забраната на пластмасата където е възмжно.  

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...