Отиди на
Форум "Наука"

Източници за ежедневието на обикновения българин през 19-ти век


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, 

Искам да науча повече за живота на обикновения българин през 19-ти век (преди Освобождението). Не революционните комитети и организации, а ежедневието в българското село. За съжаление познанията ми по този въпрос са твърде малки - на практика нулеви - защото като ученик не внимавах много в часовете по история и литература :(

Няколко примерни въпроса, просто за ориентир какво ме интересува.

Аз живея в българско село около, да кажем, 1850-1870 г. Какво правя, ако:
 - се разболея тежко (не мога да се излекувам с горещи чайове) и трябва да отида на лекар?
 - трябва да купя по-характерни стоки, били те хранителни или не? Зехтин (дървено масло), нишадър (амониев хлорид) и т.н.? 
 - трябва да пътувам? Имам ли това право? Мога ли "просто" да ида до някоя друга страна и след това да се върна? Мога ли просто да вляза в друго село?
 - искам да се изуча? Каква е "образователната система" (или както се води по това време)? В момента имаме начални класове (1-4), прогимназия (5-7), гимназия (8-12), после бакалавър и магистър. Какъв е аналогът в средата на 19-ти век? Знам, че първият български университет е СУ, открит 10 години след Освобождението.
 - искам да си изкарвам прехраната не с обработка на земя? Например търговец, лекар, учител?
 - съм пострадал от леко престъпление? Примерно някой ми е откраднал кокошка или нещо такова?
 - съм пострадал от тежко престъпление? Например са ме пребили и ограбили? Или някой от моя дом е бил убит от неизвестен извършител? Какъв е аналогът в онова време на днешната полиция и РПУ-та?
 - искам да прочета (или дори да си купя) книга, било тя художествена литература, учебник или нещо друго?
 - ми трябват мебели (шкафове, гардероби и т.н.), легла и т.н.? Други домашни пособия, например кухненски (тигани, тенджери)? Музикални инструменти (гайда, гъдулка, тъпан)? Уреди за обработка на градина (лопати, кирки)?
 - искам да купя животни - коне, магарета, овце... - и фураж за тях?
 - искам да се отоплявам? Предполагам са се ползвали преидмно камини?
 - искам да се свържа с някой, който живее надалеч? Пращам писмо?
 - искам да се бракосъчетая? Предполагам във всяко село е имало черква и поп?
 - искам да се осведомя какво става по света? Имало ли е вестници на български?
 - искам да построя къща? Как се сдобивам с необходимия материал? Мога ли да платя на строители да ми я вдигнат? Оформление и заверка на необходимите документи за строежа и собствеността?

Колко от нещата, които имаме в момента, са съществували по онова време (и са били използвани от българите)? Имало ли е пазари за храна (плод, зеленчук, сирене, месо, хляб и т.н.)? Библиотеки и книжарници? Влакове (знам, че първата железопътна линия е от 1861 г.)? Болници (за хора и ветеринарни) и аптеки? Пощи? Адвокати? 

Какви са били отношенията между българина и държавните учреждения (или както са се водили тогава)? Ограничавали ли са се до плащане на данък? Свързано с този въпрос - как е стоял въпросът с бюрокрацията, документите, паспортите, завещанията? Имало ли е тогавашен аналог на днешните нотариуси? Как доказваш, че дадена земя или имот са твои? Как ги завещаваш на децата си?

Та, ще съм благодарен да ми препоръчате източници, които да хвърлят светлина върху тези въпроси и всички други около живота и ежедневието на българина през 19-ти век (преди Освобождението). Приемам всичко - статии, книги (както художествена, така и научна литература) и други. 

Благодаря предварително!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, VulturGryphus said:

Искам да науча повече за живота на обикновения българин през 19-ти век (преди Освобождението).

Преди Освобождението е било същото като по време на Освобождението и след него. Повечето от въпросите са риторични. 

За справка тук - http://www.lostbulgaria.com/?cat=15, и творбите на Вазов.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вазов описва една градско еснафска култура, която се различава доста ат живота в селата. Как са живели в шопските села, например, може да ужаси съвременния българин

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 7 часа, VulturGryphus said:

Аз живея в българско село около, да кажем, 1850-1870 г. Какво правя, ако:
 - се разболея тежко (не мога да се излекувам с горещи чайове) и трябва да отида на лекар?

Двата запазени тефтера на Левски разгледай, мисля че части от тях, ако не и целите, може да са качени вече и в нета. По спомени, освен личните си записки и разходи, свързани с бюджета на БРЦК, беше пълно с рецепти от "бабин" тип на най-различни билки и отвари, при каква болежка какво трябва да се забърка. С други думи забрави за такава опция като лекар по селата. Знахар, чакръкчия, баба-баячка - общо взето такива са били опциите ;)

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 часа, VulturGryphus said:

Искам да науча повече за живота на обикновения българин през 19-ти век (преди Освобождението). Не революционните комитети и организации, а ежедневието в българското село.

Иван Хаджийски. Бит и душевност на българския народ. Том първи: Бит и душевност на нашия селянин

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И мен ми е интересна тази тема и я свързвам с темата народопсихология и нормата за психично здраве на българина.

Ще търся дадените книги, аз съм имал досега достъп :) до "Видрица" 1част и спомените на Димитър Маринов.

Редактирано от Петър Станков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, genefan said:

Вазов описва една градско еснафска култура, която се различава доста ат живота в селата. Как са живели в шопските села, например, може да ужаси съвременния българин

Прекарал съм прекрасното си детство в кирпичена измазана с кал къща на село като тази на четвъртата снимка отгоре надолу в линка даден от makebulgar. Къщата и до днес съществува. Само потегнахме покрива и. Между другото,в една от стаите на която казваме "темното",(тъмното),има идеални условия за съхранение на суджуци,пастърма,компоти,вино,ракия,туршии и т.под.

Преди 19 часа, makebulgar said:

Преди Освобождението е било същото като по време на Освобождението и след него.

В началото на 20-ти век България вече осезателно се променя. От едно кално село,София става такава,каквато днес я познаваме - Царският дворец,театър "Иван Вазов",Софийският университет,Народното събрание...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, VulturGryphus said:

Здравейте, 

Искам да науча повече за живота на обикновения българин през 19-ти век (преди Освобождението). Не революционните комитети и организации, а ежедневието в българското село. За съжаление познанията ми по този въпрос са твърде малки - на практика нулеви - защото като ученик не внимавах много в часовете по история и литература :(

Няколко примерни въпроса, просто за ориентир какво ме интересува.

Аз живея в българско село около, да кажем, 1850-1870 г. Какво правя, ако:
 - се разболея тежко (не мога да се излекувам с горещи чайове) и трябва да отида на лекар?
 - трябва да купя по-характерни стоки, били те хранителни или не? Зехтин (дървено масло), нишадър (амониев хлорид) и т.н.? 
 - трябва да пътувам? Имам ли това право? Мога ли "просто" да ида до някоя друга страна и след това да се върна? Мога ли просто да вляза в друго село?
 - искам да се изуча? Каква е "образователната система" (или както се води по това време)? В момента имаме начални класове (1-4), прогимназия (5-7), гимназия (8-12), после бакалавър и магистър. Какъв е аналогът в средата на 19-ти век? Знам, че първият български университет е СУ, открит 10 години след Освобождението.
 - искам да си изкарвам прехраната не с обработка на земя? Например търговец, лекар, учител?
 - съм пострадал от леко престъпление? Примерно някой ми е откраднал кокошка или нещо такова?
 - съм пострадал от тежко престъпление? Например са ме пребили и ограбили? Или някой от моя дом е бил убит от неизвестен извършител? Какъв е аналогът в онова време на днешната полиция и РПУ-та?
 - искам да прочета (или дори да си купя) книга, било тя художествена литература, учебник или нещо друго?
 - ми трябват мебели (шкафове, гардероби и т.н.), легла и т.н.? Други домашни пособия, например кухненски (тигани, тенджери)? Музикални инструменти (гайда, гъдулка, тъпан)? Уреди за обработка на градина (лопати, кирки)?
 - искам да купя животни - коне, магарета, овце... - и фураж за тях?
 - искам да се отоплявам? Предполагам са се ползвали преидмно камини?
 - искам да се свържа с някой, който живее надалеч? Пращам писмо?
 - искам да се бракосъчетая? Предполагам във всяко село е имало черква и поп?
 - искам да се осведомя какво става по света? Имало ли е вестници на български?
 - искам да построя къща? Как се сдобивам с необходимия материал? Мога ли да платя на строители да ми я вдигнат? Оформление и заверка на необходимите документи за строежа и собствеността?

Колко от нещата, които имаме в момента, са съществували по онова време (и са били използвани от българите)? Имало ли е пазари за храна (плод, зеленчук, сирене, месо, хляб и т.н.)? Библиотеки и книжарници? Влакове (знам, че първата железопътна линия е от 1861 г.)? Болници (за хора и ветеринарни) и аптеки? Пощи? Адвокати? 

Какви са били отношенията между българина и държавните учреждения (или както са се водили тогава)? Ограничавали ли са се до плащане на данък? Свързано с този въпрос - как е стоял въпросът с бюрокрацията, документите, паспортите, завещанията? Имало ли е тогавашен аналог на днешните нотариуси? Как доказваш, че дадена земя или имот са твои? Как ги завещаваш на децата си?

Та, ще съм благодарен да ми препоръчате източници, които да хвърлят светлина върху тези въпроси и всички други около живота и ежедневието на българина през 19-ти век (преди Освобождението). Приемам всичко - статии, книги (както художествена, така и научна литература) и други. 

Благодаря предварително!

Ако обещаеш (след като прочетеш туйцък-онуйцък и за наша обща култура) да ни напишеш отговорите на въпросите, които си ни задал, ще ти дам една деЦка книжица - 500 стр. и кусур съде с апарата :) Сделка?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, deaf said:

Прекарал съм прекрасното си детство в кирпичена измазана с кал къща на село като тази на четвъртата снимка отгоре надолу в линка даден от makebulgar. Къщата и до днес съществува. Само потегнахме покрива и. Между другото,в една от стаите на която казваме "темното",(тъмното),има идеални условия за съхранение на суджуци,пастърма,компоти,вино,ракия,туршии и т.под.

В началото на 20-ти век България вече осезателно се променя. От едно кално село,София става такава,каквато днес я познаваме - Царският дворец,театър "Иван Вазов",Софийският университет,Народното събрание...

Стаи? Има достатъчно разкази на пътешественици, че къщите се състоят само от 1 стая без абсолютно никакви мебел вътре, даже одъри. Спи се на рогозки направо на земята. Къщите са едноетажни, кирпичени със сламени покриви, без прозорци, или само с няколко малки отвора, които се запушват с капаци през зимата, защото стъклото за прозорци е било лукс даже за богатските къщи. Даже не говоря за полуземлянките, в които са живели новозаселилите се. В селата няма бани и даже елементарни тоалетни със септични ями, просто всичко се върши зад къщата, защото "животинките трябва да има какво да ядат".

Не се купува абсолютно нищо, даже дрехите си изработваш сам. Затова момите трябвало да имат чеиз с дрехи, които да има стигнат до дълбока старост, защото с нейни неопрекъснати бремености и работа на полето не е имала време после за това.

Училища в селата не е имало, ако не до Освобождението, поне до средата на 19в и всички, освен може би селския свещеник са били неграмотни. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря на всички за отговорите! Може ли някой да ме "осветли" накратко за тези два въпроса, че са ми доста интересни?

Какво правя, ако:
 - съм пострадал от леко престъпление? Примерно някой ми е откраднал кокошка или нещо такова?
 - съм пострадал от тежко престъпление? Например са ме пребили и ограбили? Или някой от моя дом е бил убит от неизвестен извършител? Какъв е аналогът в онова време на днешната полиция и РПУ-та?

С други думи - им
ало ли е някаква форма на днешната полиция, или селото е раздавало правосъдие при констатирано нарушение (и съответно - нарушител, член на селото)?

On 23.11.2021 г. at 23:45, monte christo said:

Ако обещаеш (след като прочетеш туйцък-онуйцък и за наша обща култура) да ни напишеш отговорите на въпросите, които си ни задал, ще ти дам една деЦка книжица - 500 стр. и кусур съде с апарата :) Сделка?

@monte christo, може ли направо да ми кажеш коя е книгата и ще се опитам да си я намеря? Разбира се, ще се радвам след това да обобщя в тази тема какво съм научил. Благодаря предварително!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, VulturGryphus said:

@monte christo, може ли направо да ми кажеш коя е книгата и ще се опитам да си я намеря? Разбира се, ще се радвам след това да обобщя в тази тема какво съм научил. Благодаря предварително!

История на България. Том 5. Българско възраждане. XVIII – средата на XIX век. София, 1985

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Супер, благодаря! Намерих си 5-ти и 6-ти том, обхващат периода, който ме интересува. 

Иначе по въпроса за лечението (и самолечението). Попаднах на много интересна статия за отец Неофит Калчев, качено е и 8-то издание на книгата му "Народен домашен лекар" - то е от 1934 г., а първото е от 1910 г. Предполагам обаче, че рецептите са същите, по които отецът е лекувал още през 19-ти век. 

https://starotarnovo.blogspot.com/2018/01/blog-post_35.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

https://www.pravoslavie.bg/Чудеса/седем-свидетелства-за-чудесата-на-св-й/

 

https://bg-patriarshia.bg/sv-pimen-zografski

 "В Доростолската епархия с молитвата си дарил зрение на един слепороден, когото впоследствие по негово желание постригал в монашество."

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...