Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

А колко трябва да си шизо, когато руснаците бомбят украинците, но ти твърдиш, че са виновни американците? 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Потребител
Преди 6 минути, Warlord said:

А колко трябва да си шизо, когато руснаците бомбят украинците, но ти твърдиш, че са виновни американците? 

Многоличностно разстройство? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Страничен ефект от дебилната ординска ракетна атака. Спрял е токът в части от Молдова. 

Непотвърдено (за мен поне): ракета (или две ракети) била паднала в Полша, имало двама убити.

Полският премиер свикал спешно заседание на комитетаа за национална сигурност, причините са неясни.

https://www.reuters.com/world/europe/polish-premier-calls-urgent-meeting-national-security-committee-2022-11-15/

P.s. Вече е по всички медии това за ракетите, тъй че може да се брои за потвърдено. Бункерни дебили.

Редактирано от sir
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Втори след княза said:

Политикът смята, че именно "машинациите" на НАТО, ръководени от САЩ, са накарали Москва да даде "директен отговор" - да започне специалната операция в Украйна.

Дейли смята, че Вашингтон е манипулирал този сценарий, за да отслаби Русия. Нестабилността в региона се „нажежи“ от 2014 г. и оттогава в Донбас се води война, в която загинаха около 15 000 души, а руското население беше избивано и дискриминирано, отбеляза тя.

Нима?А шахматистът как позволи? 

"Путин играет в шахматы в 32 измерениях? В 32-мерного на восьми досках одновременно.." /от мрежата/

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, gmladenov said:

Твоите приятели пак бомбардират цивилни обекти. Озверели маймуни. 🙄

От седмици си мисля за нещо. Още щом започнаха да закъсват и украинците да си връщат територии от Русия можеха да атакуват както сега и да спират тока, водата, да парализират живота в градовете (доколкото им е по силите). Само, че те не го направиха тогава, а сега и то умишлено и с цел. И не смятам, че това е единствено от безсилие и чиста злоба, както смятат някои от колегите тук, а е най-вече с цел деморализиране на военните с тормоза над цивилните. А именно:
1. Повечето войници имат близки в градовете - деца, родители, семействата им. 
2. При контраофанзивата със сигурност украинците дават повече жертви и ранени на фронта, отколкото докато отстъпваха и обезкървяваха окупаторите. А при студ и липса на светлина и топлина риска да не бъдат спасени тези, които биха могли се увеличава. Това важи и за цивилните.
3. С настъпването на дъждовете и студовете липсата на осветление, вода и отопление има много по-силно изразен негативен фект върху цивилните, отколкото лятото, а войници заети с мисли за своите близки и приятели, за своите деца и възрастни родители няма да са толкова съсредоточни и спокойни.

4. В лошото време - студ, дъжд, сняг и по-къси дни е далеч по-трудно да се оправят щетите след атаките, отколкото лятото с дългите дни и кратките нощи. Тоест затруднява се допълнително украинската страна с атаките по това време.

Има и още, но съм изморен. Основната ми мисъл е, че момента на атаките върху електропреносната мрежа, подстанции  и тецове не е избран произволно и случайно, а така, че да има най-силен демотивиращ ефект върху защитниците и техните близки, върху обикновените украинци, които остават далеч от фронта или извън обсега на горещите точки на сблъсък.

Това не изключва и фактора безсилие от руска страна, поради редицата поражния и липса на успехи на фронта и войната като цяло.

  • Харесва ми! 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, Втори след княза said:

ПП. И на ДеДо Либен му е смешно.

Ти си много забавен с твоите пропаганди и конспирации. Как да не се смее човек. 🤣

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, Втори след княза said:

Струва ми се

 

Струват ти се много неща.Сигурно и гласове.Ама нищо не е реално.Обвиняваш ли ме в нещо?Докажи че съм сменял никове.

 

п.п. Да те успокоя,форума го видях оня ден.Не съм бил банван никъде никога,не че съм и особенно активен някъде.Нямам достатъчно безмислено време което да губя с недоразумения слугуващи на едно откровенно токсично племе.Съжалявам,няма как да си изкривя езика да нарека Мордор нация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, Втори след княза said:

Струва ми се, че доста никове си сменил и никъде не те търпят дълго. От 12 ч. си във форума и вече виждаш далечно бъдеще. Няма да го изтърпиш, шилото ще промуши торбата.

https://www.forumnauka.bg/profile/31917-d4re/

ПП. И на ДеДо Либен му е смешно.

 

Смешно му е на дедя ти Либен , щото всеки път като чете сводките на МОРФ и любомъдрите ви и тъпософски разсуждения по темата се сеща за туй - 

поздрав по тоя случай.

п.с.междувременно високоточните и безаналогови ефрассийски ракети са нанесли успешен удар по Полша.

Редактирано от ДеДо Либен
  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Димитър Йорданов said:

Основната ми мисъл е, че момента на атаките върху електропреносната мрежа, подстанции  и тецове не е избран произволно и случайно, а така, че да има най-силен демотивиращ ефект върху защитниците и техните близки, върху обикновените украинци, които остават далеч от фронта или извън обсега на горещите точки на сблъсък.

Настъпва зима и те искат да оставят украинците без ток и парно. Наистина се постига деморализация,
но най-преките ефекти са тормоз и терор на мирното население. Това си е чиста проба наказателна акция.

И сега русоробите ни убеждават, че руснаците са братски народ на украинците.

Нанайци. Само секира за "братя" като руснаците. 🙄

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

В следствие на днешната масирана руска атака над #Украйна, две ракети са паднали в Полша, убивайки двама души и създавайки материални щети. Инцидентът е първият по рода си от началото на руската инвазия на Украйна и може да предизвика сериозна ескалация.

Полският съвет за национална сигурност се е събрал на извънредно събрание. 

Въпреки че това е малко вероятно да се случи, днешната атака би трябвало да позволи на Полша да се възползва от привилегиите на чл. 5 на #НАТО.

-------

Унгарският премиер Орбан свика извънредно заседание на Съвета по отбрана, заради падналите на полска територия руски ракети.

---------

Външно министерство на #Естония: Консултираме се в тясно сътрудничество с Полша и други съюзници. Естония е готова да защитава всеки сантиметър от територията на НАТО.

https://t.me/drmjournal/3700

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Допустимото за Европарламента и допустимо и за Форумнаука

 

В Украйна Съединените щати отприщиха една от най-мощните пропагандни войни на нашето време

Това заяви ирладската евродепутатка Клеър Дейли oт фракцията на Левицата в ЕП в обширно интервю от 12.11.2022 за немския ляв ежедневник „Junge Welt“ (Млад свят), основни акценти от което представяме тук.

Според нея мнозина обвиняват Москва в пропаганда, „но в действителност всичко се диктува от финансирани и контролирани от САЩ мозъчни тръстове и медии“.

Политикът смята, че именно "машинациите" на НАТО, ръководени от САЩ, са накарали Москва да даде "директен отговор" - да започне специалната операция в Украйна.

Дейли смята, че Вашингтон е манипулирал този сценарий, за да отслаби Русия. Нестабилността в региона се „нажежи“ от 2014 г. и оттогава в Донбас се води война, в която загинаха около 15 000 души, а руското население беше избивано и дискриминирано, отбеляза тя.

„Ако не осъзнаем, че ситуацията в Украйна е прокси война за Запада, тогава никога няма да можем да намерим начин да спрем кръвопролитията там“, каза Дейли.

Евродепутатката посочи още, че Западът умишлено бави началото на мирното уреждане, за да спечели от конфликта. Тя каза, че „тези, които се застъпват за мир между Москва и Киев, се наричат войнолюбци“. Този „наратив се прокарва от хора, които се опитват да използват украинците като пушечно месо в „свещена война с Русия“, докато „американски и европейски военни компании правят огромни печалби“, като изпращат огромни количества оръжия на украинската армия.

По мнението на Дейли обаче, нито строгите антируски санкции, нито доставката на оръжия не са дали резултат, а ситуацията в Украйна само се „влошава“. В същото време западните ограничения „удрят обикновените хора в Европа и Украйна“. Санкциите срещу Русия, както каза Дейли, „не помагат на никого“ и напротив „се превърнаха в призив към война, а не към мир“. 

В нормалните държави всеки е свободен да си изразява мнението.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Р. Теодосиев said:

В следствие на днешната масирана руска атака над #Украйна, две ракети са паднали в Полша, убивайки двама души и създавайки материални щети. Инцидентът е първият по рода си от началото на руската инвазия на Украйна и може да предизвика сериозна ескалация.

Полският съвет за национална сигурност се е събрал на извънредно събрание. 

Въпреки че това е малко вероятно да се случи, днешната атака би трябвало да позволи на Полша да се възползва от привилегиите на чл. 5 на #НАТО.

-------

Унгарският премиер Орбан свика извънредно заседание на Съвета по отбрана, заради падналите на полска територия руски ракети.

---------

Външно министерство на #Естония: Консултираме се в тясно сътрудничество с Полша и други съюзници. Естония е готова да защитава всеки сантиметър от територията на НАТО.

https://t.me/drmjournal/3700

Не е много ясно, ама се тиражира версията и за украинска С-300. Не ми е много ясно какво ще прави в тази посока, ама го има като версия.

Причината Унгария да свика съвета може да е прекъснати доставки по петролопровода Дружба

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Украйна спря да изпомпва петрол по тръбопровода "Дружба" за #Унгария поради липса на мощност.

https://t.me/drmjournal/3701

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 2 минути, vandu said:

Не е много ясно, ама се тиражира версията и за украинска С-300. Не ми е много ясно какво ще прави в тази посока, ама го има като версия.

 

Ще стане ясно ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Прессекретарят на Пентагона казва, че в момента не може да потвърди съобщенията в медиите около руските ракети, паднали в Полша.

Прессекретарят на Пентагона допълни също: Бяхме кристално ясни, че ще защитаваме всеки сантиметър от територията на НАТО.

https://t.me/drmjournal/3702

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди месец четох статия, че Путин няма други полезни ходове във войната освен да я ескалира.
За съжаление падналата ракета в Полша прилича на провокация, целяща именно ескалация. 🙄

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 8 минути, gmladenov said:

Преди месец четох статия, че Путин няма други полезни ходове във войната освен да я ескалира.
За съжаление падналата ракета в Полша прилича на провокация, целяща именно ескалация. 🙄

Нищо полезно не виждам в това :bw:

 

-------

Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин се очаква да разговаря с полския си колега.

https://t.me/drmjournal/3703

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Реакции на обстрел польской территории от НАТО не будет, считает советник Офиса президента Алексей Арестович.

Пауза, которую объявили в Пентагоне по вопросу падения ракеты в Польше нужна для того, "чтобы не поднимать градус".

"А какая реакция? Удар по ВС РФ? - Не верю. Бесполетная зона над Украиной? - Не верю. Сложное политическое решение и я не сомневаюсь, что им этот инцидент простят", - сказал он.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С Польшей максимальной реакцией НАТО будет не пятая статья, вряд ли с Турцией и Венгрией будет единогласное решение, и даже не закрытое небо над всей Украиной, это эскалация явная с Россией, а закрытое небо надо приграничными районами с НАТО.

Строго говоря, Польше совсем не обязательно стрелять в ответ. Достаточно добиться от НАТО повышения класса поставляемого в Украину оружия. До сих пор этого не делалось, потому что Запад боялся реакции Росиии, но сегодня ситуация такова, что это Россия боится реакции Запада. Последний вполне может сейчас сделать многое из того, о чём его давно просила Украина, и этот шаг не будет выглядеть как эскалация конфликта. Результат же, при этом, будет достигнут: степень боеспособности Украины возрастёт.

https://t.me/rusbrief

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Култови са. Заслужава си да се направи колекция с бисерите им. 

received_1464313850744677.webp

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Atom said:

Всъщност, ако трябва да се лепят етикети  - "фашисти", "нацисти" и т.н., то най-много заслужават и съответно отговорят на тези понятия тъкмо руските управляващи.  За поведението им си има и подходящите термини: шизо-фашизъм и шизо-нацизъм.  Това е състояние в което опонентът непрекъснато се обвинява във фашизъм или нацизъм, но сам обвиняващият проявява характеристики типични за тези две явления.  В края на краищата смисълът на войната беше да се унищожи украинската държава и украинската нация, само заради това, че са украински.  

Всъщност - не! Украинците трябваше да бъдат унищожени не защото са украинци, а защото не искат да бъдат раболепни руснаци! Искат да са изправени гръбначни!

Иначе - да се спори с путинофили и съветофили е безполезно, споровете с тях винаги се израждат в "whataboutism", рано или късно те прибягват до него...

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Все это проходит на фоне саммита G20, где много было сказано о переговорах, о перемирии. При этом ракетная атака скорее рассчитана на внутреннюю аудиторию, чем на Запад. Там и так все знают и понимают, поэтому условий не меняют. Но внутри России т.н. патриотическая общественность требует зрелищ, ответки за Херсон.

Скорее всего, сегодняшние события и будут преподнесены как "месть". Вон, Симоньян уже говорит, что это якобы доказательство отсутствия "договорняка". Хотя это скорее доказательство применения одного и того же паттерна "дымовой завесы". Так было после сдачи Балаклеи-Купянска-Изюма, точно так же ВС РФ действуют после Херсона. Через месяц ждем повторения, уже после ... (название города подставьте сами).

https://t.me/oreshkins/10128

  • Харесва ми! 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

https://www.dnevnik.bg/sviat/voinata_v_ukraina/2022/11/15/4415981_ruski_raketi_sa_padnali_v_polsha_ima_ubiti_civilni/?ref=home_mainStory

Какво казват Русия, Украйна и Полша

 

Русия заяви, че твърденията за паднали руски ракети край Пшеводов са "провокация", защото не са нанасяни никакви поражения по цели, близки до украинско-полската граница. Снимките в полски медии нямат, според руското министерство на отбраната, нищо общо с "руските средства за поразяване".

"Руската държавна пропаганда многократно предупреждаваше, че Полша, която активно подкрепя Украйна, може да стане мишена на атака. Последното подобно изявление беше направено снощи по телевизионния канал Русия-1: "Например, обяснете (на Запада), че ако Америка продължи да доставя оръжие на Украйна, тогава , например, ще бъде ударено летище в Полша или база в Румъния", припомни в "Телеграм" част от екипа на закритото радио "Ехото на Москва".

 

 

Тази вечер, след съобщенията за падането на ракети, ръководителят на държавния канал RT Маргарита Симонян написа в "Туитър": "Значи Полша има своя Белгородска област. Как ви харесва това?"

 

 

По-рано бе съобщено, че спешно е свикан съветът за сигурност на Полша, но без подробности. За съвещанието потвърди и говорителя на правителството Пьотр Мюлер. В. "Жечпосполита" отбелязваше, че решението може да е свързано с изстреляните по Украйна руски ракети. Мюлер заяви, че срещата е за "кризисна ситуация" и призова медиите да не "публикуват непотвърдена информация", тъй като ще се коментира след заседанието.

 

"Днес се случи това, за което предупреждавахме - терорът не се ограничава само с нашата страна, руските ракети удариха Полша. Колко пъти Украйна говори за това, че държавата терорист няма да се ограничи с нашата страна? Въпрос на време е кога руският терор ще продължи нататък", каза украинският президент Володимир Зеленски.

 

 

Колкото по-дълго Русия остава безнаказана, толкова повече заплахи ще има за всеки, който може да получи руски ракети. Удрарът с ракети е по територията на НАТО. Това е руска ракетна атака срещу колективната сигурност. Това е много значителна ескалация. Трябва да действаме.

 


Володимир Зеленски, 

президент на Украйна

 

 

"И сега искам да кажа на всички наши братя и сестри поляци: Украйна винаги ще ви подкрепя! Терорът няма да сломи свободните хора! Победата е възможна, когато няма страх! Русия се противопоставя на света. Русия тероризира нас и всеки, до когото се докопа. Ще направим всичко, за да я спрем!", каза още Зеленски.

 

Други реакции

 

В медиите се появи и информация, че унгарският премиер Виктор Орбан също е свикал Съвета за сигурност, но заради спирането на доставките по петролопровода "Дружба".

 

 

Руските удари по Лвов, недалеч от полската граница

© Reuters

Руските удари по Лвов, недалеч от полската граница

 

 

Латвийският министър на отбраната Артис Пабрикс изказа съболезнования на Полша. "Престъпният руски режим изстреля ракети, на прицел на които са не само украински цивилни, а са се приземили на територия на НАТО в Полша."

 

Чешкият премиер Петр Фиала също реагира в "Туитър", като заяви, че "ако Полша потвърди, че ракетите (изстреляни по Украйна - бел. ред.) са ударили и нейната територия, това ще е още по-голяма ескалация от Русия". "Твърдо сме зад съюзника си в ЕС и НАТО", продължава Фиала.

В социалните мрежи потребители започнаха незабавно да обсъждат чл. 5 от Северноатлантическия договор, според който въоръжена атака срещу една държава от алианса ще се смята от останалите членки за атака срещу всички останали. Някои коментатори обаче отбелязват, че в случая едва ли ще може да се говори за директна атака, а и Варшава трябва да отправи такова искане, което би отвело войната в УКрайна в съвсем нова фаза.


Все пак естонското външно министерство побърза да уточни, че страната "е готова да защитава всеки (сантиметър) от територията на НАТО" и че е изцяло солидарна с Полша.

 

Пабрикс по-късно допусна още една възможност: "споразумение между страните членки от НАТО и Полша да се предостави допълнителна противосамолетна отбрана, включително на части от територията на Украйна". По думите му, умишлено причинена или не, ситуацията е "неприемлива".

 

Русия трябва да обясни какво е станало. Безсмислените атаки по инфраструктурата трябва да спрат незабавно. Руското безразсъдство излиза от контрол, каза словашкият министър на отбраната Ярослав Над. Според него обаче едва ли ще се стигне до чл. 5, а по-скоро до чл. 4 - консултации между страните от НАТО - а последиците трябва да включват още по-голямо укрепване на границите на алианса. Над не изключва и възможността САЩ да доставят оръжия, каквито не са доставяли досега, на Украйна.

 

 

Полският военен експерт Ярослав Волски публикува снимка от мястото на удара и написа, че тя може да е както руска крилата, така и от украинската противовъздушна отбрана, и призова да се чака официална информация от властите.

Полският военен експерт Ярослав Волски публикува снимка от мястото на удара и написа, че тя може да е както руска крилата, така и от украинската противовъздушна отбрана, и призова да се чака официална информация от властите.

 

 

Норвежкият външен министър Аникен Хуитфелд предупреди: "Това е много сериозен инцидент, но много неща остават неясни." Норвегия, Литва и Естония заявиха, че се опитват да съберат още информация, но в "Туитър" литовският президент Гитанас Науседа написа: "Всеки (сантиметър) територия на НАТО трябва да бъдет защитена." Германският външен министър Аналена Бербок също заяви, че внимателно наблюдава ситуацията и е в контакт с полската страна по въпроса.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласен съм, че Русия няма интерес да удари умишлено по полска територия. Според мен има 2 по-вероятни варианта.
1. Грешка и случайно навлизане на полска територия. Все пак случаите на погрешно зададени цели или лош прицел вече станаха много последните месеци.
2. Ракетата да е от ПВО на Украйна. 

И в двата случая ще минат дни докато всичко се изясни, намерят се записи от камери на нейното движение, радарни и спътникови данни и се проследи треакторията за да се определи мястото на изстрелване. А дотогава не бива да се пишат глупости поради прострастия или да се обвинява едната от двете страни в умисъл и/или провокация. 

Редактирано от Димитър Йорданов
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Димитър Йорданов said:

От седмици си мисля за нещо. Още щом започнаха да закъсват и украинците да си връщат територии от Русия можеха да атакуват както сега и да спират тока, водата, да парализират живота в градовете (доколкото им е по силите). Само, че те не го направиха тогава, а сега и то умишлено и с цел. И не смятам, че това е единствено от безсилие и чиста злоба, както смятат някои от колегите тук, а е най-вече с цел деморализиране на военните с тормоза над цивилните. А именно:
1. Повечето войници имат близки в градовете - деца, родители, семействата им. 
2. При контраофанзивата със сигурност украинците дават повече жертви и ранени на фронта, отколкото докато отстъпваха и обезкървяваха окупаторите. А при студ и липса на светлина и топлина риска да не бъдат спасени тези, които биха могли се увеличава. Това важи и за цивилните.
3. С настъпването на дъждовете и студовете липсата на осветление, вода и отопление има много по-силно изразен негативен фект върху цивилните, отколкото лятото, а войници заети с мисли за своите близки и приятели, за своите деца и възрастни родители няма да са толкова съсредоточни и спокойни.

4. В лошото време - студ, дъжд, сняг и по-къси дни е далеч по-трудно да се оправят щетите след атаките, отколкото лятото с дългите дни и кратките нощи. Тоест затруднява се допълнително украинската страна с атаките по това време.

Има и още, но съм изморен. Основната ми мисъл е, че момента на атаките върху електропреносната мрежа, подстанции  и тецове не е избран произволно и случайно, а така, че да има най-силен демотивиращ ефект върху защитниците и техните близки, върху обикновените украинци, които остават далеч от фронта или извън обсега на горещите точки на сблъсък.

Това не изключва и фактора безсилие от руска страна, поради редицата поражния и липса на успехи на фронта и войната като цяло.

Ракетни удари има още от първия ден на войната. Никой не знае точно колко ракети са изстреляли руснаците. Някои казват 5000.

Досега демотивиращ или деморализиращ ефект върху ВСУ аз лично не съм видял. Случващото се на бойното поле говори за липсата на подобни ефекти. Деморализирана армия нито провежда настъпателни операции от мащаба на наблюдаваните дотук, нито девет месеца удържа фронта в отбрана по най-тежките направления.

Не работят така нещата. Справка - Гьоринг.

  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...