Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Потребител

Интересен факт за битките за Змийския остров: Въоръжените сили на Украйна бяха качени на шлепове Цезар, за да ударят руснаците

Според The New York Times, тъй като украинските военни не са могли да стигнат до Змийския остров от сушата, бе взето решение самоходните оръдия CAESAR да бъдат натоварени на шлепове и да се изтеглят на 10 км от брега и оттам да стрелят. Атаките бяха успешни.

Сред военните на НАТО украинската армия се нарича "армията на МакГайвър" - в чест на героя от стария телевизионен сериал, който беше изключително изобретателен и импровизираше с всякакви подръчни предмети.

❕ В нощта на 29 срещу 30 юни украинските военни предприеха масирана атака срещу Змийския остров. Руснаците напуснаха острова, заявявайки, че го правят „като жест на добра воля“. На 7 юли въоръжените сили на Украйна забиха знамето на Украйна на освободения от руснаците остров.

Източник: FREEДОМ

 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Потребител

Главное в вечерней сводке Генштаба:

1. Ожидается усиление группировки войск противника за счет перемещения отдельных подразделений с территории Беларуси после обретения ими боевых способностей.

2. На Северском направлении, в приграничных районах Брянской и Курской областей, подразделения противника продолжают выполнять задачи по прикрытию участка российско-украинской границы, ведению демонстрационных и провокационных действий. Совершили минометный обстрел вблизи Янжуловки Черниговской области.

3. По всей линии разграничения идут обстрелы и бои. В Донецкой и Луганской областях противник пытается наступать, в Запорожской и Херсонской - обороняется.

4. Россияне продолжают нести потери. Местные больницы Счастьинского района Луганской области перегружены из-за большого количества раненых. Противник вынужден проводить медицинскую эвакуацию раненых военнослужащих в Луганск.

------

Наступления ждут через неделю, угроза нового блэкаута, РФ тестирует свою "Крапиву". Итоги

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Обаче докъде е паднал Путин... Направил среща уж с майки на воюващи в Украйна, които се оказаха чиновнички и депутатки от "Единна Русия".

  • Харесва ми! 2
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Втори след княза said:

специальной военной операции на территории Украины (27.11.2022 г.)

Аха. А ние когато избесим отговорниците за тази "специална военна операция" начело с Путин поред всичките, ще го казваме ДЕМОКРАТИЧНА ПРОФИЛАКТИКА.🤣😂😂

ИНАЧЕ Брифинг на МО РФ 27 ное. Е 1000% ЛЪЖА....

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Втори след княза said:

Моля за уточнение. Кои сте ВИЕ? Тези, които седите пред компютъра и се страхувате да убиете паяк или тези, с факлите и бръснатите глави, които нямат компютър, но имат телефон по който ги командват къде какъв золум да направят?

Определено не сте "Народът", защото поне 2/3 от българите открито подкрепят Русия.

Това за двете трети е един жалък мит, нямащ общо с истината. Вярно е, че подкпепящите доказаните кагебистки престъпници в Кремъл, от чиито действия като ракетен обстрел на родилен дом и смърт на новородено ти лично изпадаш в екстаз, са сериозна критична маса, но със сигурност са видимо под 50 % от населението. Ако не беше така, Костадин Костадинов след предизборната си реплика как Русия щяла да спичели войната, би си докарал поне 5 пъти повече гласове, отколкото взе.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 46 минути, skorpion1980 said:

Това за двете трети е един жалък мит, нямащ общо с истината. Вярно е, че подкпепящите доказаните кагебистки престъпници в Кремъл, от чиито действия като ракетен обстрел на родилен дом и смърт на новородено ти лично изпадаш в екстаз, са сериозна критична маса, но със сигурност са видимо под 50 % от населението. Ако не беше така, Костадин Костадинов след предизборната си реплика как Русия щяла да спичели войната, би си докарал поне 5 пъти повече гласове, отколкото взе.

реално лумпенпролетариатът /демек тея дето са антиваксъри, путинисти и пр/ е не повече от 10-15%. И понеже са пенсионери, тролове, обикновени безделници на държавна хранилка и пр., имат достатъчно свободно време, за да серат по социалните мрежи и форуми, създавайки измамна видимост за масовост.

Редактирано от Last roman
  • Харесва ми! 5
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Last roman said:

реално лумпенпролетариатът /демек тея дето са антиваксъри, путинисти и пр/ е не повече от 10-15%. И понеже са пенсионери, тролове, обикновени безделници на държавна хранилка и пр., имат дастатъчно свободно време, за да серат по социалните мрежи и форуми, създавайки измамна видимост за масовост.

Според мен са повече от 10-15 %, защото все пак и сред негласувалите има много путинофили, които дойдат ли избори са на принципа да не гласуват за никого. Също така не мога да сложа знак за равенство между противници на недостатъчно изпитаните ваксини за ковид и путинофилите. Но със сигурност последните са много, ама много под тези 2/3, за които пише радващият се на ракетен обстрел над родилен дом Втори след княза.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Втори след княза said:

Дори тук, където има просташки груб натиск срещу симпатиите към Русия, ангро 2/5 от участниците открито симпатизират. В обществото също има натиск, с който хората се съобразяват и не афишират симпатиите си. Това означава, че се страхуват, което ще рече, че ги заплашват. Тук, във виртуала също има заплахи с бесене.

Но в коя страна не са диваци и варвари?

Няма натиск срещу симпатиите към Русия, а срещу симпатиите към Путин, както и срещу това да се оправдава ракетен обстрел срещу цивилни обекти, довел дори до смъртта на новородено бебе.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Втори след княза said:

Внушения. Аз дори не зная този случай.

Много добре знаеш, не лъжи. При последния засега руски ракетен обстрел целенасочено беше атакуван родилен дом и една от жертвите беше новородено бебе. Ти заради култа си към Путин и това, че оправдаваш атаката към цивилни обекти, за да бъде принудена Украйна да отстъпи, се кефиш на такива случаи, защото смяташ, че така шансът на кагебистката шайка да спечели се увеличава. Или може би сега ще кажеш, че не знаеш, че управляващите в Кремъл са възпитаници на доказано най-голямата школа за престъпници на 20 век в световен мащаб КГБ?!

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 13 минути, Втори след княза said:

Внушения. Аз дори не зная този случай.

Не знаеш за цивилните жертви, или нехаеш? А атомна бомба допустимо ли е да използва твоя човек? 



 

 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Цитирай

Дори тук, където има просташки груб натиск срещу симпатиите към Русия, ангро 2/5 от участниците открито симпатизират

Хайде посмали малко. Повече тук са "добре информирани русофили", кремнефилите (путинофилите) сте няколко дегенерата, 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, nik1 said:

Не знаеш за цивилните жертви, или нехаеш? А атомна бомба допустимо ли е да използва твоя човек? 



 

 

Той нищо чудно и за изказването на Песков от последните дни да се прави че не знае. Имам предвид изявлението на кремълския говорител, че страданието на цивилното население в Украйна щяло да спре тогава, когато Киев изпълни исканията на Москва.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 39 минути, skorpion1980 said:

изявлението на кремълския говорител, че страданието на цивилното население в Украйна щяло да спре тогава, когато Киев изпълни исканията на Москва.

В по-прав текст няма как да си кажат, че са чисто терористична държава. 

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ключевое из утренней сводки Генштаба ВСУ:

1. Отражены атаки россиян в районах населенных пунктов Яковлевка, Соледар, Бахмут, Андреевка, Новобахмутовка, Опытное, Водяное, Первомайское, Невельское и Новомихайловка Донецкой области.

2. Генштаб уточняет, что противник пытается наступать под Бахмутом, Авдеевкой и на Лиманском направлении (где до вчерашнего дня традиционно находился в обороне). На остальных участках идут позиционные или оборонительные для РФ бои.

3. Генштаб назвал населенный пункт, по которому вчера были ракетные удары в Днепропетровской области - это Мусиевка.

Их в регионе две. Но, судя по тому, что удары подтверждены в районе Кривого Рога, то речь скорее всего об узловой жд-станции Мусиевка, которая расположена к западу от Кривого Рога.

Вчера власти подтверждали, что пострадал объект железнодорожной структуры.

4. ВСУ подтвердили свои удары по захваченным Энергодару, Пологам и Черниговке Запорожской области.

--------

Оперативная информация по состоянию на 06.00 28.11.2022 по российскому вторжению

🔺За минувшие сутки подразделения Сил обороны отразили атаки оккупантов в районах населенных пунктов Яковлевка, Соледар, Бахмут, Андреевка, Новобахмутовка, Опросное, Водяное, Первомайское, Невельское и Новомихайловка Донецкой области.

🔺Враг нанес 4 ракетных удара по гражданским объектам в Разумовке Запорожской области и Мусеевке на Днепропетровщине, совершил более 50 обстрелов из реактивных систем залпового огня по позициям наших войск и мирным населенным пунктам.

🔺Подразделения ракетных войск и артиллерии Сил обороны Украины в сутки поразили 4 района сосредоточения личного состава, вооружения и военной техники, а также один другой важный военный объект врага.

-------

ISW, 27 ноября

▪️Украинский Генштаб сообщил, что российские официальные лица готовятся к очередной волне тайной мобилизации, которая начнется 10 декабря в РФ и на оккупированных территориях.
▪️Российские блогеры широко критиковали Федеральную таможенную службу РФ за задержки на таможне и изъятие товаров двойного назначения, которые волонтерские движения отправляли российским вооруженным силам.
▪️Украинский Генштаб сообщил, что войска РФ на линии Сватово-Кременная ведут оборонительные операции в районе Купянска и наступательные операции западнее Кременной.
▪️ВСУ наступали в направлении Сватово и Кременной.
▪️Войска РФ наступали в районе Авдеевки. Генштаб Украины не сообщил, что ВСУ отразили какие-либо наземные атаки вокруг Бахмута, возможно, войска РФ продвинулись в этом районе.
▪️РФ нанесла ракетные удары по городам Днепр, Кривой Рог и Запорожье.
▪️Оккупационные власти продолжали насильно вывозить украинских детей с оккупированных территорий.

------

Сводка МО Великобритании

▪️Несмотря на освобождение украинскими войсками 11 ноября 2022 года, город Херсон на юге Украины продолжает ежедневно подвергаться обстрелам российской артиллерии. Только 24 ноября 2022 года погибли 10 человек. 27 ноября 2022 г. в этом районе было зарегистрировано 54 обстрела.
▪️Город уязвим, потому что он остается в пределах досягаемости большинства российских артиллерийских систем, которые сейчас ведут огонь с восточного берега реки Днепр, из тыла недавно оборудованных оборонительных рубежей.
▪️Большая часть ущерба, вероятно, нанесена Херсону в результате использования Россией реактивных систем залпового огня, в основном систем БМ-21 «Град».
 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Внушения. Аз дори не зная този случай.

А какво знаеш? Да спамиш с глупости и лъжи знаеш, а новините не следиш? Толкова ли си ограничен, или просто ти плащат?

Ето го "този случай":


Това е 437-мото. Единственото дете на два дни е украинче от Волнянск, Запорожка област.

Според статистиката, то стана 437-мото украинско дете, убито от руските военни през тази година. Двудневното бебе е убито от ракета от зенитно-ракетния дивизион С-300 на въоръжените сили на Русия, разположен в село Зелени Яр на 23 ноември. Руските зенитчици попадат точно в родилното отделение на болницата във Волнянск.

Руският генерален щаб съобщи, че ракетите са попаднали точно във военен обект, където са били ликвидирани националисти. Ето какво се вижда на снимката - истинският план на Специалната военна операция, планът за избиване на всички украинци и тяхното бъдеще, който Русия реализира в Украйна. Русия не убива нацисти, Русия убива украинци, тя убива онези, които можеха да украсят този свят, и не може да има компромис с руските нечовеци.

https://t.me/besarabskifront/4408

И ти непрекъснато повтаряш тук подобни руски лъжи. Срам нямаш ли поне?

  • Харесва ми! 5
  • ХаХа 1
  • Тъжен 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Води се военна операция на Кинбурнската коса в Николаевска област.

Работата е много трудна. Усложняващите фактори включват както географското положение, така и метеорологичните условия - вятър и бури.

Анализатори от Института за изучаване на войната посочват, че самите руснаци не вярват, че ще успеят да задържат позициите си на косата и подготвят отбранителна линия на входа на континента, както и на околните плажове. Отбранителната система в Херсонска област се укрепва от руснаците по основните пътища и логистични линии. Както "Телеграф" съобщи по-рано, връщането на Кинбурнската коса под контрола на Украйна не само ще намали броя на руските удари по Очаков, но и ще позволи на Украйна да контролира частично водите на Черно море.

Идеята за добавяне на Николаевска област, към която административно принадлежи Косата, към зърнения коридор не допринася за лекотата. 

Трябва да се отбележи, че косата обхваща входа на Днепро-Бузкия лиман , на чийто бряг му е пристанището "Ольвія", което може да бъде включено в зърнената сделка.  Коса се намира на полуостров Кинбърн срещу Очаков близо до устието на две реки.

https://telegraf.com.ua/ukr/mestnyiy/2022-11-28/5724295-operatsiya-na-kinburnskoy-kose-prodolzhaetsya-no-est-slozhnosti-v-ok-yug-podelilis-detalyami?traffic_source=ukr.net

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Хищническа логика. Защо Русия се опитва да унищожи Украйна?
© Виталий Портников


Президентът на Украйна Володимир Зеленски подчерта, че без връщането на Крим войната, започната от Русия срещу Украйна, не може да се счита за приключила.

„Ако някой е готов да ни предложи начин за деокупация на Крим с невоенни средства, аз ще бъда само за... Ако решението не включва деокупация и Крим е част от Руската федерация, никой трябва да си губят времето за това. Това е загуба на време“, подчерта президентът на Украйна.

Владимир Зеленски е прав. В края на краищата в тази война се решава какво ще се случи с международното право като такова, дали Украйна ще се върне към международно признатите си граници - или ще надделее законът на силата.

Прессекретарят на Путин Дмитрий Песков бързо реагира на думите на украинския президент: „Направените изявления говорят за неподготвеността и нежеланието на Киев да решава проблемите с невоенни методи, Зеленски говори за отчуждаване на руска територия, и дума да не става за това ."

Тоест виждаме, че Кремъл не мисли да се отказва от старата си риторика, под съпровода на която се подготвяше войната срещу Украйна. Че всъщност Украйна заплашва Русия, защото посяга на Крим. Че провеждането на срещата на върха на Кримската платформа през август 2021 г. е доказателство за агресивните намерения на Украйна. Че желанието на Украйна да се присъедини към НАТО, придружено от нейните териториални претенции към Русия, може да доведе до ядрена война.

Тази логика се опитвам да обясня практически от първите дни след окупацията на Крим. Още тогава мнозина очакваха, че рано или късно руснаците ще осъзнаят грешката си, ще искат да се върнат към международното право и да станат държава с общопризнати граници. И тогава, разбира се, те просто ще бъдат принудени да се откажат от Крим, да признаят незаконността на включването на полуострова в състава на Руската федерация.

Истинска украинска победа

Има обаче и друга логика – логиката на хищника. За да не предявява светът претенции към Русия относно незаконността на отхвърлянето на Крим, е необходимо самата Украйна да признае целесъобразността на това отхвърляне. И още по-добре - че Украйна изобщо не съществува. И тогава няма да има кой да предяви териториални претенции към Русия.

Последните девет месеца показват, че тази логика надделя. Не логиката на връщане към международното право, а логиката на унищожаването на Украйна. Сега, когато Русия започна систематично унищожаване на инфраструктурата на Украйна, когато Москва се опитва да принуди възможно най-много украинци да напуснат родната си страна след брутални бомбардировки, тази логика ми се струва очевидна.

Жалко е да се констатират толкова очевидни неща на поредната годишнина от Гладомора - геноцида от 1932-1933 г.

Затова си струва да припомним, че дори тогава, в най-мрачните дни в историята на украинския народ, когато собствена държава нямаше, а създадената от болшевиките Украинска ССР беше използвана като инструмент за наказание и репресии, хората все пак се съпротивляваха на победоносното зло.

Днес украинският народ има още повече шансове да оцелее на своята земя - когато има своя държава, има армия, има воля за победа и ясното разбиране, че без тържеството на международното право и законност няма да има истинска украинска победа.


Източник: radiosvoboda org
  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дефицит снарядов | Сдаться до шести утра | Европа спасает газ | Философы Путина | Протесты в Китае

00:00 ВСТУПЛЕНИЕ

00:33 СВОДКА С ФРОНТА

03:53 СНАРЯДНЫЙ ГОЛОД

05:00 СМЕКАЛКА ВСУ

05:30 ПОМОЩЬ ОТ ЕС И ЮЖНОЙ КОРЕИ

05:57 ПОДАРОК ОТ ДЖОНСОНА

06:29 РЕМОНТ ГАУБИЦ УКРАИНЫ

06:57 ОБМЕН ПЛЕННЫМИ

07:31 ХОЛОДА ПРИБЛИЖАЮТ НАСТУПЛЕНИЕ

07:46 СОВЕТ ЖЁН И МАТЕРЕЙ

08:00 ЕВРОПА ОХРАНЯЕТ СВОЙ ГАЗ

10:34 ПИКЕТ В КАЗАНИ

10:49 ПРОТЕСТЫ В КИТАЕ

11:19 МИТИНГ В КАЗАХСТАНЕ

11:35 УНИЧТОЖЕНИЕ ЛГБТ

11:56 ДЕТИ ЧИНОВНИКОВ

12:34 РАЗОБЛАЧЕНИЕ ПРОПАГАНДЫ

12:57 ФИЛОСОФЫ ПУТИНА

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 45 минути, scaner said:

А какво знаеш? Да спамиш с глупости и лъжи знаеш, а новините не следиш? Толкова ли си ограничен, или просто ти плащат?

Ето го "този случай":


Това е 437-мото. Единственото дете на два дни е украинче от Волнянск, Запорожка област.

Според статистиката, то стана 437-мото украинско дете, убито от руските военни през тази година. Двудневното бебе е убито от ракета от зенитно-ракетния дивизион С-300 на въоръжените сили на Русия, разположен в село Зелени Яр на 23 ноември. Руските зенитчици попадат точно в родилното отделение на болницата във Волнянск.

Руският генерален щаб съобщи, че ракетите са попаднали точно във военен обект, където са били ликвидирани националисти. Ето какво се вижда на снимката - истинският план на Специалната военна операция, планът за избиване на всички украинци и тяхното бъдеще, който Русия реализира в Украйна. Русия не убива нацисти, Русия убива украинци, тя убива онези, които можеха да украсят този свят, и не може да има компромис с руските нечовеци.

https://t.me/besarabskifront/4408

И ти непрекъснато повтаряш тук подобни руски лъжи. Срам нямаш ли поне?

Явно няма срам. Не му знам личния живот какъв е, но ако е изпитал най-голямата възможна радост от живота, а именно да стане баща, трябва вместо бягане по тъча да осъди любимеца си Путин.

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пентагон рассматривает возможности поставок в Украину малогабаритных высокоточных бомб, которые могут запускаться на 160 километров (сто миль).

Такое предложение поступило в Пентагон от компании Boeing, которая является разработчиком этого вооружения, пишет Reuters со ссылкой на источники.

Речь о бомбах малого диаметра наземного базирования (GLSDB), которые стоят в планах на массовое производство, сообщили агентству источники в отрасли.

"Боинг" предлагает поставить первые GLSDB в Украину уже весной 2023 года. В комплексе - бомба малого диаметра GBU-39 с ракетным двигателем M26. На данный момент изготовлено несколько единиц этого оружия. Запускаться они могут с "Хаймарсов" или других установок этого семейства, которые Украина также имеет.

Но их массовое производство упирается в ряд проблем, отмечает агентство. Во-первых, коммерческого характера (минобороны США нужно изучить цены и предложения других поставщиков).

Также заказ бомб "потребует, чтобы по крайней мере шесть поставщиков ускорили поставки своих запчастей и услуг". Что будет непросто, учитывая проблемы с развертыванием производства у американского ВПК.

Кроме того, напоминает Reuters, США последовательно отказывались от поставок Украине дальнобойных (до 300 км) ракет ATACMC. И неизвестно, согласятся ли в правительстве предоставлять Украине системы, которые вдвое превышают по дальности ракеты GMLRS для "Хаймарсов" (до 80 километров).

Ведь тогда Украина сможет обстреливать американским оружием территорию Крыма и дальние тылы России, что для США пока что выглядит как табу (судя по более ранним утечкам в западной прессе).

https://t.me/stranaua/77501

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Втори след княза продължава умишлено и безсрамно да си пуска руски пропагандни глупости, но не коментира обстрела на родилен дом и убитото новородено, явно много се радва на случилото се. Ако тръгне като нормален човек да го осъжда, ще трябва да оплюе руските фашизоиди от КГБ, управляващи в Кремъл, а как да си позволи да го направи, би изпаднал във форумна шизофрения.

Редактирано от skorpion1980
  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, scaner said:

2. Генштаб уточняет, что противник пытается наступать под Бахмутом

За съжаление, там ситуацията се е влошила. Не се знае колко точно, но е възможно и много да се е влошила.

Орките са превзели Озарянивка:

https://twitter.com/GirkinGirkin/status/1597148137659183106

Непотвърдено засега, но твърдят, че са превзели и Курдюмивка и още няколко села в района. Подробности в този thread:

https://twitter.com/JulianRoepcke/status/1597162240440152065

https://deepstatemap.live/#12/48.4824/37.9327

FipvTjgXgAcbqnX?format=jpg

Ако е вярно, то това доближава орките до пътя Покровск-Бахмут, по който върви снабдяването на Бахмут. Както и до самия Бахмут от юг. Не е изключено при подобно развитие да се наложи изтегляне от Бахмут.

 

  • Харесва ми! 1
  • Тъжен 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...