Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Потребител

Военната операция за освобождаване на Луганска област ще бъде трудна. Руските окупатори успяха да се закрепят на територията на региона и получиха подкрепа в лицето на бойци от т. нар. „ЛНР“ и сили, избягали от Харковска област. Такова изявление направи говорителят на Източната група въоръжени сили на украинските въоръжени сили Сергей Череватий в ефира на националния телемаратон.

Черевати също отбеляза, че рашистите са организирали инженерното оборудване на позициите. А групировките на вражеските войски в района на Луганск бяха подсилени от окупаторите, които успяха да избягат от района на Харков и Лиман. Това се отрази на тактиката на въоръжените сили. Украинските защитници не водят фронтални атаки, а нанасят удари с високоточно оръжие и провеждат бързи контраатаки.

https://aspi.com.ua/news/politika/u-zsu-rozpovili-chomu-zvilnennya-luganschini-bude-skladnim#gsc.tab=0

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Потребител
Преди 5 часа, новорегистриран3 said:

Явно автора смята всички войници, а не само непосредствено задействаните в настъпление. При Балаклея-Изюм няма как украинците да са имали 40 000 човека, освен ако не брои всички около Харков + артилеристи, юабни, логистици, ТО, ВВС, ПВО и т.н.

Много неверни или, нека да кажем, изкривени твърдения има в този анализ, но като цяло интересно четиво. И да, определено са пълни глупости това за 40 хиляди срещу 3 хиляди при Балаклея. 40 хиляди може да са не просто всички около Харков, ами трябва да се включат и тези по линията Славянск-Барвенково, плюс разните там части от полицията, СБУ и т.н., които не участват в непосредствените военни действия, а се появяват за зачистване и стабилизиране на вече отвоювани територии. Така може и да ги докарват до 40 хиляди.

Но поне авторът е един от не толкова многото, които правилно са оценили операцията в Дебалцево като по същество провал. Именно на пропагандните триумфални релации от Дебалцево се основава до голяма степен и това, което виждаме днес в изпълнение на руската армия.

p.s. И е много лесно да говориш как Попасна била взета "само с двукратно превъзходство" в жива сила без да споменаваш за сигурно 20-кратното превъзходство в артилерия, заради което руснаците взеха не Попасна, а едни руини, за които Пасечник в прав текст каза, че не подлежат на възстановяване.

Редактирано от sir
  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 2 часа, skorpion1980 said:

Ако руснаците тръгнат да настъпват когато земята замръзне, това е гарантираната им смърт. Шансът такава офанзива да успее е по-малък, отколкото беше шансът през март да бъде превзет Киев.

Няма да тръгнат разбира се  .Настъпателният потенциал на руската армия е напълно изчерпан.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, resavsky said:

Няма да тръгнат разбира се  .Настъпателният потенциал на руската армия е напълно изчерпан.

Е нали американски офицер го прогнозира, току-виж пък точно това решили. От една страна предвид чудовищните жертви, които ще дадат, би било кофти да се случи, от друга страна това само ще улесни украинската победа. Предстои да видим дали от Москва ще предприемат поредната си глупост или не.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, skorpion1980 said:

Е нали американски офицер го прогнозира, току-виж пък точно това решили. От една страна предвид чудовищните жертви, които ще дадат, би било кофти да се случи, от друга страна това само ще улесни украинската победа. Предстои да видим дали от Москва ще предприемат поредната си глупост или не.

Чмобики поне около 300 хилки. Вагнеровски пандизчии няколко десетки хиляди, точното число е неясно, но Пригожин продължава да гребе. 120 хиляди свежи наборници, които рано или късно ще бъдат хвърлени в боя, плюс миналогодишните, които вероятно са горе-долу толкова и вече подлежат на "частична" мобилизация (указа за която никой не е отменял).

Не е като да нямат месо. Виж, с техниката нещата започват да изглеждат все по-проблематично, но милион убитаци с калаши и гумени ботуши нямат проблем да пуснат да лазят из Украйна.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, skorpion1980 said:

Е нали американски офицер го прогнозира,

Друг американски военен пък каза,че Украйна не може с военна сила да отвоюва Крим. Тези изявления са или някаква военна уловка предназначена за Путин,или с тях се опитват да окажат натиск върху Зеленски с някаква цел...

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Основное из вечерней сводки Генштаба:

1. В течение суток россияне нанесли 4 ракетных удара по Камышевахе Запорожской области. Ранее об этом обстреле, без упоминания локации, заявляли региональные власти.

2. В Купянско-Лиманском направлении, а также под Запорожьем и Угледаром противник ведет активную оборону. Под Бахмутом и Авдеевкой проводит наступательные действия.

3. В Симферополе российские "власти" проводят информируют населения о действиях в случае воздушной тревоги, а также химической и бактериологической опасности.

-------

Оперативная информация по состоянию на 18.00 25.11.2022 по российскому вторжению

🔺В течение суток оккупанты нанесли 4 ракетных удара по Камышевахе Запорожской области, совершили 7 обстрелов из реактивных систем залпового огня по позициям ВСУ и населенным пунктам.

🔺Авиация Сил обороны в течение суток нанесла 9 ударов по районам сосредоточения личного состава, вооружения и военной техники противника, а также 3 удара по позициям вражеских зенитно-ракетных комплексов.

🔺Подразделения ракетных войск и артиллерии за сутки поразили пункт управления и 5 районов сосредоточения личного состава и ВВТ врага.

------

Миллионы украинцев все еще без света, Соловьев и ядерное оружие, что происходит под Сватово. Итоги

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, skorpion1980 said:

От една страна предвид чудовищните жертви, които ще дадат, би било кофти да се случи, от друга страна това само ще улесни украинската победа.

Четох днес, че при 6 градуса температура вече са измръзнали в окопите, понеже не са облечени съответно, като падне още температурата не виждам какво ще правят.

Редактирано от Пандора
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Пандора said:

Четох днес, че при 6 градуса температура вече са измръзнали в окопите, понеже не са облечени съответно, като падне още температурата не виждам какво ще правят.

Ами за да спрат измръзването ще тичат срещу украинците, така си гарантират двойно стопляне - хем от физическа активност, хем от противников огън😁😁😁 Дано не е прекалена проявата на черен хумор от моя страна, но не бих се учудил ако стане точно така.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, sir said:

Чмобики поне около 300 хилки. Вагнеровски пандизчии няколко десетки хиляди, точното число е неясно, но Пригожин продължава да гребе. 120 хиляди свежи наборници, които рано или късно ще бъдат хвърлени в боя, плюс миналогодишните, които вероятно са горе-долу толкова и вече подлежат на "частична" мобилизация (указа за която никой не е отменял).

Не е като да нямат месо. Виж, с техниката нещата започват да изглеждат все по-проблематично, но милион убитаци с калаши и гумени ботуши нямат проблем да пуснат да лазят из Украйна.

Те нямат проблем да го направят, защото закучи ли се война, руските управляващи исторически са доказали, че човешкият живот нищо не значи, особено пък за кагебистката измет, ама е жалко, че толкова хора ей така за нищо ще измрат.

Редактирано от skorpion1980
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, skorpion1980 said:

Ами за да спрат измръзването ще тичат срещу украинците, така си гарантират двойно стопляне - хем от физическа активност, хем от противников огън😁😁😁 Дано не е прекалена проявата на черен хумор от моя страна, но не бих се учудил ако стане точно така.

Може поне водка да им раздадат, макар, че уж във "Вагнер" алкохолът е бил забранен.

За черния хумор - да, жестоко е винаги на война.

Рощин пак чете лекции на ватниците:

"Из письма Виктора Астафьева, писателя-фронтовика:

"Не надо лгать себе. Хотя бы себе! Трудно Вам согласиться со мной, но советская военщина — самая оголтелая, самая трусливая, самая подлая, самая тупая из всех, какие были до неё на свете."

Битва за Севастополь закончилась поражением. Город оставили. Вместе с жителями и армией. Эвакуации не было. 30 июля стало понятно, что воевать нечем.

Вице-адмирал Октябрьский передал командование генералу Петрову и вместе с энкавэдэшниками сел в самолет, улетел в Краснодар. Генерал Петров с партактивом и драгоценностями из банка часом позже уплыл на подлодке в Новороссийск. За этот час он успел отдать указание о взрыве пещер Инкермана. Там находился огромный подземный госпиталь, где наших раненых лежало до 20 тысяч человек. Взрыв слышали все.

Взорвали хлебозавод, детсад, временное жилье обслуживающего персонала. Почти стотысячная группировка войск осталась на милость врагу. Причал, на котором люди ждали кораблей, рухнул под тяжестью толпы. Корабли не пришли, начальники решили беречь флот. Всех попавших в плен потом объявили предателями.

8 мая 1944 года Севастополь отбили. Немецкая армия для эвакуации задействовала весь немецко-румынский флот. Около 2000 различных судов растянулись цепочкой через всё Черное море. Это был «живой мост» из непрерывно идущих конвоев – порожние спешили в Севастополь, а гружённые до отказа в Констанцу. Люфтваффе не могли обеспечить прикрытие, советская авиация топила всех подряд. Но десантные баржи отходили от Херсонеса вплоть до рассвета 12 мая. В плен сдались 21 человек. Пока они находились в плену, в Германии их наградили Рыцарскими крестами.

Операция по спасению 17 армии стоила рейху половины принимавших в ней участие судов, а по тоннажу это составило почти 80%. Германия почти лишилась флота на Чёрном море, но спасла 151500 солдат и офицеров.

Вечная память Героям обороны Севастополя, оставленным на произвол судьбы в трагические дни июля 1942 г." 

https://sapojnik.livejournal.com/4105562.html

....

Тоест - руснаците винаги са били подлагани на най-голяма жестокост от собствените си управници.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

Много неверни или, нека да кажем, изкривени твърдения има в този анализ, но като цяло интересно четиво. И да, определено са пълни глупости това за 40 хиляди срещу 3 хиляди при Балаклея. 40 хиляди може да са не просто всички около Харков, ами трябва да се включат и тези по линията Славянск-Барвенково, плюс разните там части от полицията, СБУ и т.н., които не участват в непосредствените военни действия, а се появяват за зачистване и стабилизиране на вече отвоювани територии. Така може и да ги докарват до 40 хиляди.

Но поне авторът е един от не толкова многото, които правилно са оценили операцията в Дебалцево като по същество провал. Именно на пропагандните триумфални релации от Дебалцево се основава до голяма степен и това, което виждаме днес в изпълнение на руската армия.

p.s. И е много лесно да говориш как Попасна била взета "само с двукратно превъзходство" в жива сила без да споменаваш за сигурно 20-кратното превъзходство в артилерия, заради което руснаците взеха не Попасна, а едни руини, за които Пасечник в прав текст каза, че не подлежат на възстановяване.

Специално за Дебалцево добре че бяха бурятите, иначе щяха да го щурмуват поне месец. А тогава (2015) освен Дебалцево бяха пробвали да пробият (ако не се лъжа) към Бахмут, но се провалиха с големи жертви.

Значи, още през 2015 руската армия има проблем в Донбас срещу все още не укрепилата се украинска армия...

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Пандора said:

Може поне водка да им раздадат

И ще направят услуга на Украйна.Алкохола е доста противопоказен при подобен студ на открито :)

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, D4re said:

И ще направят услуга на Украйна.Алкохола е доста противопоказен при подобен студ на открито :)

Възможно е, не съм се сетила за това. Като трезвеник...  :)

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Народен фолклор,как като пиеш се стопляш.Да,притъпяваш чувството за студ,но при открито и при движение на студен въздух около тялото,употребата на алкохол е пагубна.Общата телесна температура се губи като при пране на простир.Не мисля че е мястото да описвам причините,не са малко.Вземайки предвид повсеместния тежък алкохолизъм при орките,предвиждам доста трупове с бутилки в ръка наесен.

 

п

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 22 минути, D4re said:

Алкохола е доста противопоказен при подобен студ на открито :)

Аз лично проблем нямам.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, resavsky said:

Аз лично проблем нямам.

Проблеми нямаш субективно,защото не си се поставял в ситуация поне близка до хипотермия.И алкохола притъпява усещането.Обаче в окопа,при зимата в тамошния климат,вятъра,влагата на която са подложени и телата и облеклото,точно 200 грама твърдо е разликата между гангренясали крайници и труп с чаша в ръка :)

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, D4re said:

Проблеми нямаш субективно,

Струва ми се,че съфорумеца го каза иронично...В смисъл,че той лично няма проблем руските войници да се напиват с водка...🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, D4re said:

Проблеми нямаш субективно,защото не си се поставял в ситуация поне близка до хипотермия.И алкохола притъпява усещането.Обаче в окопа,при зимата в тамошния климат,вятъра,влагата на която са подложени и телата и облеклото,точно 200 грама твърдо е разликата между гангренясали крайници и труп с чаша в ръка :)

Със сигурност си прав за всичко това. Обаче в Русия все пак добри лекари има, включително военни такива и те като професионалисти всичко това го знаят отлично. Съответно не ми се връзва да го допуснат, освен ако отговорността им не е маргинализирана до оказване на първа помощ и други подобни ограничени действия, съответно да нямат думата за режима на войниците, което при тази руска военна "организация" не би ме учудило. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, deaf said:

Струва ми се,че съфорумеца го каза иронично...В смисъл,че той лично няма проблем руските войници да се напиват с водка...🙂

Ооо,аз също нямам никакъв!Даже напоследък се хващам,в едни настроения граничещи със жестокост от моя страна.Та...нямам нищо против,да се организираме и да дарим няколко цистерни концентрат в посока към фронта в момента,ама от източната му страна.Че и украинците не се славят с много силни ангели :)

Редактирано от D4re
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 4 минути, deaf said:

Струва ми се,че съфорумеца го каза иронично...В смисъл,че той лично няма проблем руските войници да се напиват с водка...🙂

Не точно....

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, resavsky said:

В Пустинна буря 250 000 американски войници и техните съюзници смазаха 600 000 иракска армия.Не с жива сила а с техника и оперативно учение.И на нито едно направление не са имали петкратно превъзходство в жива сила.

От тия 600 000 иракчани и на 20 хиляди не им се умираше за Ирак. Американците смазаха Садаам с пропаганда години преди войната изобщо да започне.

Пс: опа, обърках войната. Това го мислех за втората война в залива.

Редактирано от Konche
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, sir said:

Чмобики поне около 300 хилки. Вагнеровски пандизчии няколко десетки хиляди, точното число е неясно, но Пригожин продължава да гребе. 120 хиляди свежи наборници, които рано или късно ще бъдат хвърлени в боя, плюс миналогодишните, които вероятно са горе-долу толкова и вече подлежат на "частична" мобилизация (указа за която никой не е отменял).

Не е като да нямат месо. Виж, с техниката нещата започват да изглеждат все по-проблематично, но милион убитаци с калаши и гумени ботуши нямат проблем да пуснат да лазят из Украйна.

Ако им намерят гумени ботуши.

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 24 минути, vandu said:

Ако им намерят гумени ботуши.

Дори Сталин е обул съветската армия с гумени ботуши през месец май 1941 година. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...